Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.330 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 18:58:14

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 18:58:14

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:50]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304330
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 78
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 59
    Συνολικά: 61
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 4 [5]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Μαθήματα αρχαρίων  (Αναγνώστηκε 22296 φορές)
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #60 στις: Πέμπτη, 17 Νοέ 2005, 22:32:00 »

    Καλή η φιλολογία αλλά με το κατάλληλο ηλεκτρικό στην πράξη μαθαίνεις πολύ πιο γρήγορα και ανέξοδα, ίσως και χωρίς εκπαιδευτή. Είναι και άλλα βέβαια.

    Τώρα όσον αφορά την διάρκεια είναι ένα πρόβλημα αλλά δεν θα δεις και κανένα μοντέλο επιδόσεων που έχει να κάνει και με ισχύ να κουβαλάει καύσιμα για κανένα μισάωρο.

    Και τέλος πάντων, ως γυναικολόγος Ποοολύ αστείο θα πω αυτό που λέει και το τραγούδι "καλές ειν' οι ξανθιές, καλές κι' οι μαυρομάτες" Ποοολύ άνεση
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    ktsgr
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6


    « Απάντηση #61 στις: Τετάρτη, 30 Νοέ 2005, 14:21:04 »

    Χαιρετω τους παντες!Ειχα ρωτησει για ηλεκτρικο μοντελο και σημερα που περασα απο Κουτσο για να δω τι χρειαζομαι και τιμες μου ειπε e-starter,servos pico-naro,speed control,batteries,ταχυφορτιστης 165ευρω buck2!Εφοσον εχεις τ/κ 4καναλη και μοτερ osmax25fp για δεν περνεις ενα θερμικο μου λεει!Μου προτεινε το superstar 0.40 arf με osmax-40la w/e-3030 sil με 167ευρω.Το διλημα μου ειναι να κοιταξω να βρω εκπαιδευτικο για 25αρι κινητηρα μιας και τα εχω η να παω για 40αρι Undecided?Βοηθηστε με γιατι δεν θελω να κανω βιαστικες κινησεις! Ντροπή(για το soniqhighwing της phoenix τι γνωμη εχετε?)
    Καταγράφηκε
    NikFrance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 208



    « Απάντηση #62 στις: Τετάρτη, 30 Νοέ 2005, 14:35:13 »

    Καλά σου είπε ο κουτσός!! Thumbs up
    Η διαφορα είναι ότι με το ηλεκρικό μπορείς να το "παλέψεις" και μονος κάτι που ΔΕΝ συμβαίνει με το θερμικό θέλεις ΕΚΠΑΙΔΕΥΤH για να μην έχεις δυσάρεστες συνέπειες.... Δάκρυ
    Βασικά η επιλογή είναι δικη σου ανάλογα τον "κύκλο" που έχεις να σε βοηθήσουν κτλ.
    Καλο το ηλεκτρικό αλλα το θερμικό άλλο ΠΡAΓΜΑ... smitten smitten smitten
    Καταγράφηκε

    Ο ξάδερφος από Γαλλία...
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #63 στις: Τετάρτη, 30 Νοέ 2005, 14:42:18 »

    Θα σου προτεινα να επειμηνεις στο ηλεκτρικο ,σαν αρχαριος θα ξεμπερδεψεις απο τον πονοκεφαλο του ρυθμησματος και θα μπορεις να το πετας πολυ περισσοτερο σε πιο περιορισμενους χωρους απο το θερμικο με μια μικρη θησια στην σταθεροτητα στον αερα.Δεν νομιζω οτι υπαρχει αντιδοτο στις ωρες πτησης για να εξελιχθεις γρηγορα και το ηλεκτρικο θα σου τις δωσει πολυ πιο ευκολα.Τωρα αν ειναι θεμα χρηματων στο θερμικο θα πρεπει να υπολογησεις καυσιμα,μπουζι,καποιο σπασιμο που ειναι στο προγραμμα οποτε σε ενα μικρι βαθος χρονου θα ξεπερασει το κοστος του ηλεκτρικου σιγουρα.
    Καταγράφηκε
    Gerasimos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19



    « Απάντηση #64 στις: Τετάρτη, 30 Νοέ 2005, 23:43:11 »

     Καλησπερα

    Θα σου προτεινα να ξεκινησεις με ενα θερμικο 40 οπως σου ειπε και ο Κουτσος αρκει να εχεις καποιον να σε βοηθησει. smile
    Μαλιστα καλυτερα θα ηταν αντι για την  OS 40 LA παρεις την OS 46AX δυνατος κινητηρας ρουλεμανατος και μπορεις να τον χρησησμοποιεισεις και στα επομενα μοντελα σου. Η διαφορα τιμης δεν πρεπει να ειναι πανω απο 40-50€ και πιστευω οτι αξιζει τον κοπο. Thumbs up
     Το κοστος του καυσιμου δεν ειναι τοσο μεγαλο σε αυτη την κατηγορια και στα ηλεκτρικα μην ξεχνας το κοστος των μπαταριων (με ενα pack θα πετας??) Huh

    Το συγκεκριμενο trainer δεν το γνωριζω αλλα γενικα ολα τα trainer πεταν σχετικα ευκολα και αργα. Χαμόγελο

    Δεν μας ειπες που μενεις, εχεις προσβαση σε μοντελοδρομιο??

    Καλη επιτυχια Wink Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Giatrakos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.010


    follow us: facebook.com/GiatrakosModelShop


    WWW
    « Απάντηση #65 στις: Πέμπτη, 1 Δεκ 2005, 09:15:07 »

    Εγώ θα σου έλεγα να μην επιλέξεις 25άρι αλλά 40 ή 46 γιατί οι επιλογές στο μέλλον για 2ο αεροπλάνο είναι πάρα πολλές ενώ για 25άρι κινητήρα είναι λίγες. Πάνω  - κάτω όλα τα ψηλοπτέρυγα είναι πανομοιότυπα, εκτός από μερικά semi-scale που είναι  λίγο πιο δύσκολα. Υπάρχουν πολλοί χώροι & μοντελοδρόμια και αρκετοί να σε βοηθήσουν, μην ξεχνάς ότι και τα φελιζολένια σπάνε και είναι πιο δύσκολα αν έχει και λίγο παραπάνω αεράκι ενώ τα ξύλινα συμπεριφέρονται πιο ομαλά. Η γνώμη η δικιά μου είναι 70-30 για θερμικό, αλλά μην πας μόνος σου σε καμιά αλάνα να το δοκιμάσεις  knuppel2
    Καταγράφηκε




    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #66 στις: Πέμπτη, 1 Δεκ 2005, 11:03:45 »

    φυσικα και τα φελιζολενια σπανε αλλα με μια εποξικη και αν χρειαστει αυτοκολητη ταινια συσκευασιας εισαι οκ για πτηση μετα απο 30 λεπτα
    με το ξυλινο χτιστο απο μπαλσα αν σου σπασει τι κανεις;

    Εγώ θα σου έλεγα να μην επιλέξεις 25άρι αλλά 40 ή 46 γιατί οι επιλογές στο μέλλον για 2ο αεροπλάνο είναι πάρα πολλές ενώ για 25άρι κινητήρα είναι λίγες. Πάνω  - κάτω όλα τα ψηλοπτέρυγα είναι πανομοιότυπα, εκτός από μερικά semi-scale που είναι  λίγο πιο δύσκολα. Υπάρχουν πολλοί χώροι & μοντελοδρόμια και αρκετοί να σε βοηθήσουν, μην ξεχνάς ότι και τα φελιζολένια σπάνε και είναι πιο δύσκολα αν έχει και λίγο παραπάνω αεράκι ενώ τα ξύλινα συμπεριφέρονται πιο ομαλά. Η γνώμη η δικιά μου είναι 70-30 για θερμικό, αλλά μην πας μόνος σου σε καμιά αλάνα να το δοκιμάσεις  knuppel2
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #67 στις: Πέμπτη, 1 Δεκ 2005, 11:27:17 »

    Orck tickedoff tickedoff tickedoff tickedoff tickedoff μου το πηρες μεσα απο το στομα ,θελω να πω κι αλλα αλλα πρεπει να βρω χρονο ,μπουχτισα να ακουω για 40αρια θερμικα πια.Ουυφ τα ειπα και ηρεμισα Θυμός Θυμός
    Καταγράφηκε
    Giatrakos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.010


    follow us: facebook.com/GiatrakosModelShop


    WWW
    « Απάντηση #68 στις: Πέμπτη, 1 Δεκ 2005, 11:30:37 »

    φυσικα και τα φελιζολενια σπανε αλλα με μια εποξικη και αν χρειαστει αυτοκολητη ταινια συσκευασιας εισαι οκ για πτηση μετα απο 30 λεπτα
    με το ξυλινο χτιστο απο μπαλσα αν σου σπασει τι κανεις;

    εντάξει..., εξαρτάται από το σπάσιμο uglystupid2, εγώ βασικά χρησιμοποιώ 2 συστατικών 3΄ και ταινία συσκευασίας και σε 30 είμαι έτοιμος (μιλάμε πάντα για απλές επισκευές, σε φτερά, ρόδες κλπ), συνήθως από άτσαλες προσγειώσεις, τώρα αν το κάνεις και κομμάτια τι να πω, περαστικά μας, όλα στο πρόγραμμα είναι Δάκρυ. Σημασία έχει τι θέλει ο φίλος μας να κάνει. Άλλωστε υπάρχουν και τα φελιζολένια τύπου ¨καλάμι¨ που με λίγη προσοχή δεν παθαίνουν τίποτα και έχουν και ανταλλακτικά  Wink και είναι και πολύ φθηνά. Εγώ σε μερικούς διστακτικούς, τους λέω πάρτε ένα απλό να δείτε αν σας αρέσει καταρχήν και αμα δείτε ότι θέλετε να συνεχίσετε στον αερομοντελισμό βλέπουμε και για ξύλινο. Αλλά αν κατάλαβα καλά ο φίλος μας θέλει να ασχοληθεί γι' αυτό και έριξα την μπάρα περισσότερο προς το θερμικό. . Τώρα υπάρχουν και δυνατά ηλεκτρικά  που κάνουν τα πάντα  Εκπληξη εσύ επιλέγεις  Cheesy

    ....ξέχασα  Ντροπή, καλό μήνα σε όλους και καλές γιορτές  Χαμόγελο ...Χρήστος
    Καταγράφηκε




    DO_GEORGE
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4


    « Απάντηση #69 στις: Πέμπτη, 12 Ιαν 2006, 14:43:58 »

    καλησπερα και απο μενα , χρονια πολλα και καλα με νεα μυαλα , καλες πτησεις και πτωσεις ........,νεος στο forum , νεος στον μοντελισμο με ενα ανεμοπτερο 2 μ ανοιγμα φτερων , μοτερ  και ολλα τα σχετικα...... Στριφογύρισμα ματιών
    μετα πο λιγεσ δοκιμαστικεσ πτησεις χωρισ καθολου αερα μονο και μονο για ρυθμησεις servos,  κοληματα κ.λ.π. αποφασισα να κανο μερικες κανονικεσ πτησεισ  Ντροπή
    το ερωρημα μου ειναι που συχναζετε , σε ποιο μοντελοδρομιο και μαλον για σ.κ. τηα ενοουμε σαν συνσντησεις Azn
    λοιπον τηα ηθελα να τα πουμε απο κοντα και γιατι να μην δοκιμασουμε ποιος κανει την ποιο γρηγορη καθοδο!!!!!! laugh
    εις αναμονη λοιπον και ελπιζοντας ο καιρος να μας κανει τα χατηρια με το θεμα βροχων και κακοκαιριας ωστε να μπορουμε να τους χαρουμε τους αιθερες!!!!!!!!!!
    Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #70 στις: Πέμπτη, 12 Ιαν 2006, 15:40:58 »

    Καλωσόρισες στο Aeromodelling GR DO_GEORGE

    Στο φόρουμ συμμετέχουν αερομοντελιστές απ' όλη την Ελλάδα και πετάνε σε διάφορους χώρους. Είναι ένας δικτυακός τόπος πληροφόρησης και επικοινωνίας για όλους τους Ελληνες αερομοντελλιστές και τους φίλους τους. Θα βρεις αερομοντελιστές και νέους φίλους κοντά σου αν δώσεις στοιχεία για το που μένεις και που πετάς εσύ έως τώρα.

    Χαλάρωσε λίγο, δες τι περιέχει το site το φόρουμ κα το άλμπουμ. Δες το φιλοξενούμενο site - βιβλίο του Γιάννη Κωνσταντακάτου. Το υλικό είναι αρκετό και συνέχεια εμπλουτίζεται. Είναι φυσικό να είσαι λίγο πελαγωμένος, τώρα ξεκινάς (δεν χρειάζεται να στέλνεις το ίδιο μήνυμα δύο φορές). Θα υπάρξει βοήθεια και ελπίζω να μάθεις αρκετά για να μπορείς κι εσύ, αν θέλεις, να είσαι χρήσιμος στους άλλους αργότερα.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Σελίδες: 1 2 3 4 [5]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Θέμα: Μαθήματα αρχαρίων
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.032 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.