Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:24:16

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:24:16

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 161
    Συνολικά: 163
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Μαθήματα αρχαρίων  (Αναγνώστηκε 22267 φορές)
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #15 στις: Παρασκευή, 30 Σεπ 2005, 14:12:00 »

    Γειά σου geogeo

    Απ' ότι γράφεις στο πρώτο σου μήνυμα στο Aeromodelling GR επανέρχεσαι μετά από χρόνια. Πριν απαντηθεί το ερώτημα σου καλό θα είναι να μας πεις σε τι κατάσταση βρίσκονται οι τηλεκατευθύνσεις σου και τι είναι, αν υπάρχουν παλιοί δέκτες, servo, μοντέλα και μηχανές. Πιθανώς να μην χρειάζεσαι πολλά για να ξεκινήσεις πάλι και το ηλεκτρικό να μην είναι η πιο προσιτή λύση.

    Επίσης μεγάλη σημασία έχει το που θα μπορείς να πετάς. Εκεί, αν δεν υπαρχει κοντά χώρος, μπορεί πάμε σε μικρότερο, ηλεκτρικό κατά προτίμηση.

    Πριν σταματήσεις σε τι επίπεδο είχες φτάσει; Τι μοντέλο θα ήθελες; Μου φαίνεται να ζητάς ένα τρικάναλο υψηλοπτέρυγο ήσυχο μοντέλο, δεν έχεις βάλει ailerons στις προδιαγραφές. Δες το Miss2 της Scorpio στο https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php/topic,99.msg310.html#msg310 μέχρι να δούμε τις άλλες λεπτομέρειες
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    SuperDuke
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3



    « Απάντηση #16 στις: Σάββατο, 1 Οκτ 2005, 23:39:29 »

    Δύο διευθύνσεις με μεγάλο ενδιαφέρον που με βοήθησαν πολύ!!
    http://egnatia.ee.auth.gr/~kosmour/index.htm
    http://jkon.aeromodelling.gr/

    Καταγράφηκε

    2 Ride and 2 Fly!!!
    GeoGeo
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #17 στις: Δευτέρα, 3 Οκτ 2005, 13:24:51 »

    Τηλ/νση Multiplex Europa 7 Καναλιων με 10 servo normal (οχι micro, οχι heavy duty)
    OS 0.40 H' .45 (δεν τον εχω προχειρο για να πω ακριβως) καινουριος.
    MAGNUM 0.25 (Χιλιοδουλεμενος)
    και ενας 0.35 antika απο control liner (γνψστης εταιρειας η οποια ομως μου διφευγει αυτη τη στιγμη)
    τα αεροπλανα εχουν ως εξης: 1 great planes εκπαιδευτικο (με ενα προβληματακι στο μηκος πτερυγων (+10εκ απο οτι προβλεπει ο κατασκευαστης) 1 thunder tiger, χαμηλοπτερυγο 40αρι σε αθλια κατασταση, ακροβατικο(?), 1 Cessna 172 Αλληνικης κατασκευης ΑΒΣ πλαστικο αλλα με φτερα που θελουν ολοκληρωτικη αλλαγη γιατι ο καπλαμας απο την μπαλσα δεν αντεξε την υγρασια και εχει "πετσικαρει" και ενα NAVAHO το οποιο και δεν εχει καν τροχοδρομησει (η τελευταια αποπειρα πριν τα παρατησω ολοκληρωτικα) αλλα ειναι παρολαυτα σκισμενο το μονοκοτ και σπασμενο το αριστερο οριζοντιο σταθερο. Η μονη γρηγορη (σχετικα παντα) περιπτωση ειναι αν επιδιωρθωθει το τελευταιο (ΝΑVΑΗΟ) αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι νευρικο και κατα ποσο θελω να σηκωσω ενα αεροπλανο 1,5μ ανοιγμα μετα πο 5-6 χρονια απραξιας. Αυτα που δεν αναφερονται ειναι ενα ανεμοπλανο και ενα Thunder Tiger trainer0.25 που εχουν αφησει τουσ νομεις των ατρακτων τους σε κατι βουνα της Πελλοπονησου.
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 3 Οκτ 2005, 20:59:41 από GeoGeo » Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #18 στις: Δευτέρα, 3 Οκτ 2005, 14:05:57 »

    Ουάουουουουουου ...  Εκπληξη  Εκπληξη
    GeoGeo , εγώ όταν ήμουν Αρχάριος , το μόνο που είχα ήταν ένα κατσαβίδι ίσιο , πένσα και χαρτοκόφτη ! Ε, καλά , είχα και μπόλικη ’σπρη Ξυλόκολλα (Atlacol) απ'το γειτονικό Ξυλουργείο ...  Cheesy
    Με τόσο εξοπλισμό , τί κάθεσαι HuhHuh?
           ΞΕΚΙΝΑΑΑΑΑΑΑ....
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    GeoGeo
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #19 στις: Δευτέρα, 3 Οκτ 2005, 21:42:20 »

    Μην σου κανει εντυπωση, σκεψου οτι αρχισα να πεταω με ενα ΝΙΚΚΟ μοτοανεμοπλανο,το ποιο το πηρε ο βοριας ενα ωραιο κυριακατικο πρωινο στα σπατα, συνεχισα με το 25αρι το τραινερ το οποιο, λογο ηλικιας αρα δεν ειχα αμαξι, απογειωνα απο κατι χωραφια στην Ζηρεια κια μετα το εψαχνα μεσα στα πουρναρια καθε καλοκαιρι και οταν τελικα πηρα αμαξι ειχαν κλεισει τα Σπατα. Οι διαδρομοι που τα αντικατεστησαν ειχαν ο,τι τραγικο μπορεις να σκεφτεις, πυκνο δασος στα 100 μετρα, χωμα και σκονη να ταλαιπωρουν κινητηρες, χρειαζοταν 4Χ4 για να φτασεις σε εναν καπου στα υπερβορεια της Αθηνας, ουτε που θυμαμαι που ειναι, και ενας αλλος ασφαλτινος ηταν για μοντελα, υπερελαφρα, παραπεντε και ο,τι αλλο πεταγε, τον ειχα βρει ακουλουθωντας ενα αυτογυρο στους προποδες της Παρνηθας με την αδερφη μου κρεμασμενη απο το παραθυρου του αυτοκινητου να μου λεει που παει και εγω να τρεχω σαν ραλλυστας σε κατι δρομους της συμφορας. Σε εναν αλλο ερχονταουσαν και αυτοκινητα και την ωρα που προσπαθουσες να προσγειωθεις επρεπε να τα αποφυγεις  uglystupid2 (εκει να σε δω μαγκα μου). Τα μοντελα δεν ειναι ολα, ειναι και κανα δυο αρπαχτες, μοντελα απο φελιζολ που ειχαν ερθει μονο και μονο για να "πιασουμε" τους ασχετους. Δεν πεταγανε καν, απλα εκαναν 13.000 δρχ και ηταν φτηνα, σαν καραμελιτσες. Ιντερνετ και ιστοριες για να ψαξω να δω τι γινεται δεν υπηρχαν, ο,τι σου ελεγε ο καθενας. Τωρα αν σου πει καποιος μια βλακεια , μπαινεις στο φορουμ και το τσεκαρεις "ρε παιδες, ο Ταδε μου ειπε έτσι, ισχυει? Οχι , γιατι? " και δεν τον ξαναακους και βρισκεις και ακρη γρηγορα χωρις να πετας λεφτα. η ατλακολ και το κατσαβιδι ειναι ισως τα μονα που πραγματικα σου χρειαζονται, ολα τα αλλα που εχω δεν μου εχουν χρειαστει, αλλα τα καταστηματα καπως επρεπε να "δουλεψουν" , οπερ πουλαγανε τα παντα σε οποιονδηποτε, δεν τους ενοιαζε τι θα γινει. Αν παραπονιοσουν δεν τους ενδιεφερε, ηταν 10-20 πελατες που τους τα εσκαγαν και τελειωνε η υποθεση, οι υπολοιποι ηταν αγελαδες για αρμεγμα και σιγα μην ασχοληθουν. Για αυτο με βλεπεις και δεν εμπιστευομαι κανεναν σε αλλα θεματα γιατι ΟΟΟολα αυτα τα αεροπλανα επρεπε να ειναι 2 το πολυ ΚΑΛΑ αεροπλανα, ενα που θα ειχα μαθει και ενα που θα πεταγα μεχρι σημερα, οχι ολοκληρο το υποστεγο της Ολυμπιακης στην αποθηκη μου. Ουυυυυφ  ... τα'πα και ξαλαφρωσα.
    Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #20 στις: Τρίτη, 4 Οκτ 2005, 00:33:34 »

    Ισως τότε τα Miss2, Miss Europa της Scorpio είναι καλή λύση, αν και το Miss Acro με ailerons ίσως είναι καλύτερο για σένα αν δεν θέλεις να μπλεχτείς πάλι με βενζινοκίινητα σε πρώτη φάση. Το Miss Acro είναι χαμηλοπτέρυγο με ημισυμμετρική αεροτομή αλλά είναι σχετικά ήσυχο,  μην φανταστείς από το όνομα κανένα γρήγορο και πολύ εαίσθητο μοντέλο. Το Miss2 είναι "χαλαρωτικό", σχεδόν σαν μοτοανεμόπτερο με μοναδικό μειονέκτημα το σύστημα προσγείωσης, δες το https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php/topic,99.msg310.html#msg310

    Μπορείς στα δύο πρώτα τουλάχιστον να βάλεις και στάνταρντ σέρβο και δέκτη με κόστος 70-100gr επιπλέον βάρος. H δες κάτι αντίστοιχο για 400 geared κινητήρα. Θα υπολογίσεις όμως και κόστος για επιλέον φορτιστές μπαταρίες κ.τ.λ.

    Αν όμως το 25άρι σου συμμαζεύεται πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση. Το ξέρεις και μόνο καινούργιες μπαταρίες ίσως να χρειαστείς. Μετά βλέπεις.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    GeoGeo
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #21 στις: Τρίτη, 4 Οκτ 2005, 14:12:16 »

    Απ το 25αρι υπαρχουν μονο τα φτερα, η ατρακτος ειναι Π.Ο.Ε. που λεγαμε στο στρατό. Ωραιο το Scorpio αλλά βλέπω οτι μου ειναι πιο ευκολο να φτιάξω ενα 25αρι ή 40 θερμικο τrainerμε αυτα που εχω παρα να αλλαξω κατηγορια. Οι κινητήρες υπαρχουν αποτε ρωταω> ενα  .15-.25 trainer για αρχη (me ton 25αρη) 'H κατι πιο μεγαλο, με τον .40αρη? Tι θα ηταν πιο ΣΩΣΤΟ για αρχη?
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 8 Οκτ 2005, 22:26:59 από GeoGeo » Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #22 στις: Τρίτη, 4 Οκτ 2005, 22:33:52 »

    ΣΟΥΠΕΡ  Thumbs up  GeoGeo είσαι πολύ Σούπερ   Thumbs up   Thumbs up   Thumbs up
    Και σίγουρα σου αξίζει μία νέα Σούπερ Αρχή ...
    Εγώ θα έλεγα να τα στήσεις καί τα Δύο   Wink   ’ν φυσάει παραπάνω να πετάς το 40άρι . Το 25άρι να το σκίσεις  (knuppel2) χωρίς να το φοβάσαι ... Μέσα βέβαια σε Λογικά όρια ...  idiot2

    Στείλε μας και Φωτό του Εξοπλισμού σου ,έτσι, με τα πράγματα δίπλα-δίπλα ή χωριστές μικρές με το καθένα . Θα βγεί άκρη , Don't Worry , Be Happy  Grin

    ’ , για να μήν ξεχάσω , άν θέλεις ΠΟΥΛΑΣ και τίποτα ...  Wink
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #23 στις: Τρίτη, 4 Οκτ 2005, 22:40:02 »

    Ή μήπως με τον Παραπάνω αέρα να έβγαζες το 25'αρι Huh? Μπερδεύτηκα και 'γώ ...  Ντροπή
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    GeoGeo
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #24 στις: Τετάρτη, 5 Οκτ 2005, 09:59:48 »

    Deltaman , μου αρεσει ο ανθουσιασμος σου Thumbs up,μολις μπορεσω θα κανω upload φωτογραφιες απο τις αντικες μου. Όντως και το 25 και το 40. Και γιοα να μαθουμε ΚΑΛΑ και ΣΩΣΤΑτο 25αρη πρεπει να αγορασει αρκετα οικοπεδακια idiot2. και μετα ερχεται το 40αρη για το Ε9!!. Για τον πολυ αερα πιστευα καλιτερα ενα 40 που ειναι πιο βαρυ και πιο δυνατο και οχι τοσο επιρεπες με τον παραμικρο ανεμο.
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 8 Οκτ 2005, 22:39:22 από GeoGeo » Καταγράφηκε
    GeoGeo
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #25 στις: Παρασκευή, 7 Οκτ 2005, 09:15:16 »

    Εχουμε και λεμε.
    O 0.25 Magnum :


    * 025.jpg (16.15 KB, 320x240 - εμφανίστηκε 548 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 8 Οκτ 2005, 22:40:38 από GeoGeo » Καταγράφηκε
    GeoGeo
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #26 στις: Παρασκευή, 7 Οκτ 2005, 09:29:12 »

    Και η Europa: (sorry για την ποιοτητα των φοτογραφιων αλλα ειναι απο το κινητο, μολις το καταφερω και παρω ψηφιακη θα ανεβασω καλες) Επισης εχει και διαφορες προπελες μαζι με τα παρελκομενα, λαενοκατσαβιδα κτλ. Η βαλιτσα ειναι απομιμιση αλουμινιου απο το praktiker, αλλα κανει περιφημα την δουλεια της ολο αυτο το διαστημα και σε σεβονται ολοι στο μοντελοδρομιο!( με τετοια βαλιτσα εχει σιγουρα και state of the art τηλ/νση!!  Azn)


    * europaSP.jpg (24.13 KB, 240x320 - εμφανίστηκε 527 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 8 Οκτ 2005, 22:49:40 από GeoGeo » Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #27 στις: Σάββατο, 8 Οκτ 2005, 09:32:02 »

    Καλημέρα GeoGeo .
    Συνήθως τα μικρά μοντέλα 'τρυπάνε' καλύτερα τον καιρό ... Το ξανασυζητάμε πάντως .
    Ο κινητήρας φαίνεται  Thumbs up . Βίδες Δέν λείπουν , η εξάτμιση είναι στερεωμένη καλά απ'ότι φαίνεται ... Εγώ πάντα έχανα τις βίδες της Εξάτμισης   uglystupid2  . Η κεφαλή του δέν φαίνεται καμένη απο κακή χρήση καυσίμου ...
    Το καρμπυρατέρ είναι καλά σφιγμένο ?  Δέν του λείπει γενικά καμιά άλλη βίδα ή εξάρτημα  έέέέ  ?
    Ο Πομπός είναι καλός όσο οι μπαταρίες του είναι ΦΡΕΣΚΕΣ και Φορτισμένες ....  Wink  Αλλιώς .... Δέν έχει νόημα ότι κι άν είναι !
    Τα servάκια τα δοκίμασες ? Δουλεύουν σωστά ? Κρατάνε το κέντρο τους σωστά  ??

     
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    GeoGeo
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #28 στις: Κυριακή, 9 Οκτ 2005, 20:49:15 »

    O OS 0.35 απο control line, ειναι παλιος μεν αλλα δουλευει καλα.
    O ASP 0.40 αυτος ειναι εντελως καινουριος, ειναι ζητημα να εχει καψει σε ρονταρισμα δυο ντεποζιτα. Ο μεν 35 σε ενα εκπαιδευτικο της Great planes, (το κοκκινο κιτρινο) και ο δε 40αρης στο NAVAHO.


    * OS_035.jpg (19.93 KB, 245x223 - εμφανίστηκε 528 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 9 Οκτ 2005, 20:57:05 από GeoGeo » Καταγράφηκε
    GeoGeo
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #29 στις: Κυριακή, 9 Οκτ 2005, 20:51:58 »

    Το NAVAHO.


    * navaho.jpg (87.76 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 492 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Θέμα: Μαθήματα αρχαρίων
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.04 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.