Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.329 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 05:53:59

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 05:53:59

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:15]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304329
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 51
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 47
    Συνολικά: 47
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Πανελλήινιοι Αγώνες 2006  (Αναγνώστηκε 7342 φορές)
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « στις: Δευτέρα, 6 Μάρ 2006, 21:28:24 »

    Καλησπέρα
    Όπως όλοι σας θα έχεται διαβάσει στο https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?page=12 ανακοινώθηκαν οι ημερομηνίες διεξαγωγής των Πανελληνίων Αγώνων Αερομοντελισμου για το 2006
    Ανοίγω εδώ αυτό το θέμα με σκοπό την επίλυση αποριών για τις κατηγορίες αλλά και για να δούμε κατά πόσο αυτό που λέμε hobby μπορούμε επιτέλους με την  προσπάθεια, και την συμμετοχή όλων μας να γίνει από όλους άθλημα.
    Πείτε εδώ ποια κατηγορία σας αρέσει και τι είναι αυτό που μέχρι σήμερα σας έκανε νσ μην ασχολείστε αθλήτικά

    Φιλικά

    dapan
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 7 Μάρ 2006, 09:54:22 »

    Ωραίο θέμα άνοιξες φίλε Dapan, καθαρά αερομοντελιστικό, ή για να ακριβολογήσω καθαρά "αεραθλητικό".

    Θα περιμένω και εγώ με πολύ ενδιαφέρον τις απαντήσεις των νέων αμύητων στον συναγωνισμό αερομοντελιστών.

    Εγώ προσωπικά έχω βιώσει το θέμα του αγωνιστικού αερομοντελισμού από πολύ νέος. Και ελπίζω να με αξιώσει ο Θεός να το συνεχίσω για πολλά χρόνια ακόμα.

    Υπάρχουν πράγματι πολυ δύσκολες κατηγορίες, αλλά και πολύ εύκολες για όλα τα επίπεδα. Είναι φυσικό ότι κανείς δεν ξεκινάει από τα δύσκολα.

    Είμαι έτοιμος να ακούσω και εγώ τις γνώμες των αερομοντελιστών στο θέμα. Και αν θέλουν να τους βοηθήσω μεταβιβάζοντας τις γνώσεις μου.


    jkon
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 7 Μάρ 2006, 10:41:12 »

    Καλημερα στη παρεα!
    Παντελη εχουμε γνωριστει λιγο αλλα δεν εχουμε μιλησει αρκετα.
    Θα πω καποια πραγματα που με απασχολουν και ελπιζω να μη βγω εκτως θεμματος.
    Κατ αρχην σαν απ ευθειας απαντηση θα πω οτι μου αρεσουν ολες σχεδων οι κατηγοριες αλλα ειναι αδυνατον να ασχοληθει κανεις με τα παντα .Πεταω αρκετα χρονια πια με καποια διαλυμματα και δεν μπορω να καταληξω σε ενα μονο τομεα.
    Δυστυχως μια κατηγορια που μου αρεσε πολυ και ηταν και η πρωτη μου επαφη με αγωνες δεν γινεται πια η πιο σωστα δεν εγινε ποτε επισημα.Αυτο ηταν το pylon πλαγιας που ειχε γινει μια ωραια προσπαθεια απο τους φιλους Θεσσαλονικεις αλλα μαλον δεν βρικε ανταποκρηση και σταματησε.
    Περισι και φετος ασχοληθηκα με τα ελικοπτερα F3C GR B και μου αρεσε πολυ και για φετος σκευτομαι σοβαρα να κανω και μια προσπαθεια στην F3A GR ,ηδι εχω προμηθευτει ενα αεροπλανο με προοπτηκη μετατροπης σε ηλεκτρικο ,και μετα το πανελληνιο των ελικοπτερων το βαζω μπρος.
    Οπως καταλαβες θεωρω τον εαυτο μου ενα <<sportsman>> οπως λενε και οι Αγγλοι μοντελιστη που δυσκολα θα αφιερωσω τον χρονο μου σε μια μονο κατηγορια.Βεβαια ξερω εκ των προτερων οτι αν δεν αφωσιοθεις σε κατι εξ ολοκληρου δεν μπορεις να δεις αποτελεσμμα σοβαρο.Δεν με πειραζει το κανω για τη συμμετοχη,το καλο του αεραθλητισμου και για να εχω ενα στοχο σ αυτο που κανω.Πιστευω οτι υπαρχουν πολλοι σαν και εμενα .
    Μια μικρη ενσταση στο προγραμμα με βαση αυτων που ειπα παρα πανω ειναι η ημερομηνια του πανελληνιου F3C που ειναι πιστευω πολυ νορις και οι περισσοτεροι hobbiστες σαν και εμενα δεν εχουν πολυπεταξει μες το χειμωνα για τους γνωστους λογους (μικρη ημερα ,κακοκαιρια κλπ).

    Αυτα φιλικα Δημητρης Παπανακλης.
    Καταγράφηκε
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 7 Μάρ 2006, 15:46:15 »

    Δημήτρη καλησπέρα.

    Το πρόβλημα που έχεις είναι γενίκο πιστεύω μιας και κάθε αερομοντελιστής για να νοιώθει ολοκληρωμένος θέλει να ασχολείται με όλες τις κατηγορίες.
    Το αντιμετώπισα και γω. Όλα μου αρέσαν,  Thumbs up αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε ο χρόνος αλλά ούτε και η οικονομική δυνατότητα για όλα.
    Από πέρισυ ή καλύτερα από πρόπερσι αποφάσισα για δύο κατηγορίες (Q500 & pattern) + τον αγώνα των ηλεκρτικών, αλλά και πάλι πάντα είμουνα ένας απλός sunday flyer που λένε και στο εξωτερικό, ο οποίος όμως λάμβανε μέρος στους αγώνες έτσι για την πλάκα. Αποφασίζοντας όμως τις κατηγορίες αυτές επικεντρώθηκα και τώρα νοιώθω πολύ ποιο όμορφα μιας και απέκτησε νόημα όχι μόνο η πτήση αλλά και η επιμέρος ενημέρωση για κάθε κατηγορία μιας και μπορώ πλέον πράγματα που διαβάζω η που βλέπω σε άλλους να τα κάνω πράξει στα δικά μου ¨μηχανάκια¨και να διορθώνομαι συνεχώς μαθαίνοντας.
    Σκέψου ότι 10 χρόνια που λαβμάνω μέρος σε Πανελλήνιους δεν πήγα ποτέ μα ποτέ για την πρωτιά η για μια θέση, πάντα ακόμη και τώρα (που δήθεν ασχολούμε ) το μόνο που θέλω είναι να δώ 10 φίλους να κουβεντιάσουμε να μάθω από τους καλύτερους και πάνω από όλα να περάσουμε καλά με το καλάμπούρι μας τα πειράγματα μας κ το φιλικό κλίμα της παρέας.
    Οι αγώνες προτίστως είναι τα παραπάνω για μένα...και νομίζω πως αν οι αερομοντελιστές καταλάβουν πως οι αγώνες είναι ένα πανηγύρι και μια ευκαιρία να δείς και να γνωρίσεις 10 φίλους τότε σίγουρα θα πάει ψηλά και ο αεραθλητισμός.

    Φιλικά
    dapan
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    levao
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 71



    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 7 Μάρ 2006, 16:52:15 »

      Παντελη σωστα εθεσες το θεμα των αγωνων μια γιορτη χωρις προηγουμενο -βλεπης -ακους-σχολιαζεις-μαθενης-σημβουλευεσε-σημβουλευης-ρωτας-εκστασιαζεσαι- και οτι προκηψει απο την διαθεση του καθενος .Το μονο σηγουρο ειναι οτι δεν βγαινης χαμενος σε καμια περιπτωση μακαρι ολοι να το βλεπουν  ετσι πιο χαλαρα το θεμα.
    Αν καταλαβεις τον αναγραματισμο στο ονομα που χρισιμωποιο θα σημφωνησης  μαζι μου
    αν και μακρια σας σας νοιοθω πολη κοντα μου levao  =    valeo                   
                                                                                   φιλακια corfu

                                                                                                                   
                                                                                                                                                                       
     

                                                               
                                                                                                                                                                                                                                           
    Καταγράφηκε
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #5 στις: Τρίτη, 7 Μάρ 2006, 19:03:27 »

    Φιλε Levao
    φυσικά κατάλαβα τον αναγραμματισμό από το μήνυμα με το πρόβλημα στην ουρά που σαι πρωτοδιάβασα..
     Thumbs up Thumbs up Thumbs up

    dapan
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    Uncle's Dad
    ΜΗ ΜΕΛΟΣ
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 251



    « Απάντηση #6 στις: Τρίτη, 7 Μάρ 2006, 20:15:50 »

    "Μια μικρη ενσταση στο προγραμμα με βαση αυτων που ειπα παρα πανω ειναι η ημερομηνια του πανελληνιου F3C που ειναι πιστευω πολυ νορις και οι περισσοτεροι hobbiστες σαν και εμενα δεν εχουν πολυπεταξει μες το χειμωνα για τους γνωστους λογους (μικρη ημερα ,κακοκαιρια κλπ)."

    Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε όλοι οι αθλητές.
    Ο λόγος που γίνεται τόσο νωρίς είναι ότι πρέπει να βγει η εθνική ομάδα και να σταλούν τα ονόματα μέχρι τις 30 Απριλίου γιατί μετά υπάρχει πρόστιμο.
    Του χρόνου έχει προβλεφθεί ότι η ομάδα θα βγει πριν τον χειμώνα οπότε θα έχουμε άνεση να τους κάνουμε ποιο αργά (τους πανελλήνιους).
    Όπως καταλαβαίνεις η διόρθωση ορισμένων θεματων είναι εκ των πραγμάτων αργή και μετριέται σε χρόνια αλλά τουλάχιστον η επιτροπή συνεχώς προσπαθεί να προλάβει όσο το δυνατόν περισσότερα προβλήματα.

    ελοςΕυαγγ η αλλιως Ευαγγελος
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 7 Μάρ 2006, 20:19:08 από Evangelos Paschaloudis » Καταγράφηκε

    Ιδιόρρυθμος αερομοντελιστής
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #7 στις: Τρίτη, 7 Μάρ 2006, 20:32:28 »

    Σεβαστο αλλα πιστευω οτι η προκρηση θα επρεπε να γινεται ανεξαρτητα με το πανελληνιο.
    Ισως θα πρεπει να το μελετησετε για του χρονου και ακομα καλυτερα αν ειναι εφικτο να γινονται περισσοτεροι αγωνες,κατι σαν κυπελο ασ πουμε σε ολες τις κατηγοριες οπως και στο εξωτερικο ωστε να υπαρχει μεγαλυτερο ενδιαφερον και να ανεβει και το επιπεδο γρηγοροτερα.
    Keep up the good job.

    ΥΓ.Λακη που ειναι ο Ηλιας ελπιζω να μην εχει μενει στη κορυφη κανενος δενδρου στη Βασιλιτσα police laugh laugh
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 7 Μάρ 2006, 20:35:35 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Καταγράφηκε
    levao
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 71



    « Απάντηση #8 στις: Τρίτη, 7 Μάρ 2006, 21:15:21 »

     Εκπληξη Εκπληξη Εκπληξη Εκπληξη idiot2

    Καλησπερα σας νομιζω οτι ο
    Δημητρης υπερβαλη ελαφρως.Κατα τα λεγομενα του θα χρειαζωνται
    τουλαχειστον 2+1 αγωνες καθε χρονο για να καληφθουν....
    1 πανεληνιος και 2 κριτιριο για εθνικη ομαδα.     Αν μεναται ολοι κοντα (ενοω οι αθλητες ) εχει καλως αν οχι τι κανουμαι μπωρις να φερης απω ολη την Ελλαδα τοσες φορες τοσο κοσμο
    Μην ξεχναμαι οτι θελουμαι τον κοσμο για ευνοητους λογους (και αθλητες)
    Α..... ΜΗΝ ξεχασω οι μικρες κατηγοριες φερνουν νεο αιμα και πρωτα απο ολα καλη διαθεση
    και διψα για μαθηση
                                                        καλο βολι
    Καταγράφηκε
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #9 στις: Τρίτη, 7 Μάρ 2006, 22:31:32 »

    Είναι σίγουρο πως με περισότερους αγώνες ανεβαίνει το επίπεδο και ο συναγωνισμός. Εκείνο που είναι δύσκολο είναι το να κάνεις πολλές εκδηλώσεις λόγω κόστους..Ήδη στα οικονομικά της ΕΛΑΟ έγινε περικοπή από την κρατική επιχορήγηση άρα θα πρέπει τα χρήματα έστω και αυτά τα λίγα που παρείχε η Ομοσπονδία να τα βάζουν οι αθλητές.
    Μακάρι κάποια στιγμή ακόμη και σύλλογοι να κάνουν άγώνες ή εκδηλώσεις και να μπορούν να καλύψουν έξοδα.
    Εμείς ως ΟΑΜΕΛ και έπειτα από την επιτυχία του περισυνού διασυλλογικού θα κάνουμε στις 28 Μαι περιφερειακούς αγώνες κατηγορίας F3A GR A Είναι μια καλή ευκαιρία για όσους θέλουν να λάβουν μέρος στο Πανελλήνιο να αποκτήσουν την αίσθηση του αγώνα.

    dapan
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    corfiot
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 21


    « Απάντηση #10 στις: Τρίτη, 7 Μάρ 2006, 22:42:03 »

    Συμφωνώ με το φίλο μου Levao-Valeo (Πατερούλη όλων των ελικοπτεριστών της Κέρκυρας) και επαυξάνω, ιδιαίτερα με την τελευταία παράγραφο

          Θοδωρής Παντελιός
    Υ.Σ Νίψον ανομήματα μη μόναν όψιν.
    Καταγράφηκε
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #11 στις: Τρίτη, 7 Μάρ 2006, 23:05:59 »

    Ωραιο θεμα ανοιξατε, ειχα αρχισει να βαριεμαι τραγικα με τα μπαλονια και τα μπαλκονια... Δάκρυ

    Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει η δυνατοτητα διοργανωσης εκ'μερους της ΕΛΑΟ αγωνων μη θεσπισμενων απο την FAI πχ Ακροβατικα ελευθερα (Freestyle/3D*) εκτος απο F3A και F3C. Eιχαμε θεσει το θεμα με το Δημητρη και παλιοτερα. Αυτο ισως προσελκυσει κοσμο που ισως να μην εχει τη δυνατοτητα η να μη θελει να επενδυσει σε ενα καλο μοντελο για F3A η F3C. Ενας τετοιος αγωνας θα μπορουσε να ειναι λιγοτερο επισημος απο εναν F3A/C και να γινεται καθαρα για τη διασκεδαση και οχι για τον καθορισμο Εθνικης ομαδας κτλ.

    Προσωπικα θα ηθελα να συμμετασχω και στα 2 ηδη αγωνων, αν μπορουσα γιατι ειναι εξισου συναρπαστικα και ενδιαφεροντα, το καθενα θελει την πρσπαθεια/τεχνη του. Νομιζω οτι τετοιου ειδους αγωνες ισως βοηθησουν τοσο τους sport flyers οσο τους αεραθλητες να βελτιωθουν περισσοτερο γιατι θα εχουν μια επιπλεον προκληση μπροστα τους.

    *Αυτος ο ορος δε σημαινει οτι καποιος πεταει ατακτα η "ανοιγει τρυπες", σημαινει οτι εκτελει ενα δικο του pattern το οποιο εχει κανει προπονηση φυσικα και προσπαθει να το εκτελεσει με οσο μεγαλυτερη αρμονια και ακριβεια γινεται.

    Αυτο ειναι μια προταση αν δε μπορει να διοργανωθει απο την πλευρα της ΕΛΑΟ λογω ενασχολησης με τις επισημες κατηγοριες ισως να μπορουσε να γινει σε επιπεδο τοπικης λεσχης η μοντελοδρομιου. Περιμενω προτασεις σας αν υπαρχουν.

    Φιλικα,

    Νικος
    Καταγράφηκε
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #12 στις: Τετάρτη, 8 Μάρ 2006, 00:00:16 »

    Η προτασή σου Νίκο είναι πολύ καλή αλλά υπάρχουν αγώνες που διοργανώνονται υπό την αιγίδα της ΕΛΑΟ και  στηρίζονται σε κατηγορίες FAI χωρίς να είναι FAI τόσο στην κατηγορία F3A αλλά και F3C
    Νομίζω πως οι σύλλογοι θα ταν προτιμότερο να ασχοληθούν με την προώθηση μιας τέτοιας ιδέας.
    Νίκο αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις σε pm την σκέψη σου ολοκληρωμένη και σαν ΟΑΜΕΛ να συζητήσουμε κατά πόσο έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε ένα τέτοιον αγώνα -επίδειξη - fly in ή όπως αλλιώς το ονομάσουμε.
    Στην κατηγορία F3C μπορούμε στο ετήσιο Fly in που διοργανώνουμε νσ το θεσμοθετήσουμε από τώρα και από τη στιγμή που εμείς ως σύλλογος έχουμε την δυνατότητα να παράσχουμε στο μοντελοδρόμιο ακόμη και μουσική μέσου στερεοφωνικού θα  μπορεί ο διαγωνιζόμενος ακόμη και να ¨χορέψει¨τις μανούβρες του στο ρυθμό που θέλει.

    dapan.
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #13 στις: Τετάρτη, 8 Μάρ 2006, 11:24:49 »

    Καλημερα και παλι.
    Νικο αν θεωρειται υπερβολη 3 αγωνες το χρονο σε μια κατηγορια τοτε τι να πουν αλλες χωρες που κανουν 23-33 κλπ.
    Τωρα θα μου πεις οτι δεν μπορω να συγκρινω την Ελλαδιτσα με την Αγγλια η την Ιαπωνια κλπ.
    Συγουρα ομως πιστεψε με δεν υπαρχει αλλος τροπος να ανεβει το επιπεδο .Υπαρχουν πολλα προβλημματα οπως λιγοι κριτες,εξωδα λιγος κοσμος για να δικαιολογησει ολα αυτα αλλα πιστευω οτι αν προσπαθησουμε ολοι οσοι ασχολουμαστε και πιο πολυ σε συλογικο επιπεδο μπορουν να βρεθουν λυσεις.Το μεγαλο προβλημμα ειναι η Αθηνα που ενω εχει τον πιο πολυ κοσμο και συγουρα θα βρισκοντουσαν ανθρωποι και ειδικα νεα παιδια που θα ενδιαφεροντουσαν αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει τιποτα το οργανωμενο να τους κατευθυνει και να τους προσελκησει(ακομα χειροτερα με αυτα που συμβαινουν τελευταια).Η ΕΑΑ εχει τα προβληματα της και δεν εχει μοντελοδρομιο και τα ιδιωτικα δεν βλεπω να παρωτρυνουν τον κοσμο τους προς αυτη τη κατευθυνση.Κατι πρεπει να αλλαξει και συντομα.Αν δεν υπηρχαν συλογοι οπως η ΕΑΘ και ο ΟΑΜΕΛ δυσκολα θα συμπληρωνανε κατηγωριες ενω ο κοσμος υπαρχει.
    Δεν μπορουμε να τα περιμενουμε ολα απο την ομοσπονδια και δεν ειναι σωστο.Οι ομοσπονδιες υπαρχουν για να υποστιριξουντα εθνικα πρωταθλημματα,τις εθνικες ομαδες και να καθοδηγησου τους συλλογους τους στο να ειναι δραστηριοι .Απο εκει και περα αναλαμβανουν οι συλογοι να προοθησουν και να ανεβασουν το αθλημα.
    Δυστυχως ειμαστε Ελλαδα και ολα αυτα λειτουργουν πολυ αργα ,τουλαχιστον να προσπαθουμε να βελτιονομαστε.
    Καταγράφηκε
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #14 στις: Τετάρτη, 8 Μάρ 2006, 14:28:11 »

    Παντελη θα προσπαθησω να γραψω κατι και να στο στειλω, βεβαια καλο θα ηταν να συμβουλευτουμε και καποιον πιο εμπειρο οπως ο Ηλιας.


    "τουλαχιστον να προσπαθουμε να βελτιονομαστε"

    Δημητρη αναρωτιεμαι πως θα γινει αυτο χωρις την πιεση καποιας διοργανωσης. Η βελτιωση θα ειναι πολυ αργη χωρις κατι τετοιο. Παρε παραδειγμα εμενα κι εσενα, λιγο πολυ εχουμε φτασει σε καποιο επιπεδο που πτητικα βγαζουμε καποια πραγματα. Διαπιστωνεις ομως οτι αν εξαιρεσεις την περιπτωση του pattern πεταμε ατακτα χωρις αλληλουχια στις μανουβρες κτλ. και παυσεις αναμεσα στα ακροβατικα. Μια καλη πτηση δεν πρεπει να εχει παυσεις τοσο στις κεντρικες μανουβρες οσο και στις turnaround, πρεπει τα χερια να δουλευουν συνεχεια κι αυτο ερχεται με προπονηση.

     Μονο με την πιεση καποιας διοργανωσης θα προχωρησουμε ενα βημα παραπερα και θα βαλουμε ολα οσα εχουμε μαθει βημα βημα σε ενα γενικοτερο πλαισιο παρουσιασης. Ετσι ερχεται η βελτιωση με την πιεση και οχι με τη χαλαροτητα και τη νοοτροπια του στυλ "Ειμαστε πρωτοι στο χωριο και οχι στην πολη" οπως πολυ σοφα ειχε γραψει καποτε ο Α.Παπαδοπουλος. 

    Φιλικα,

    Νικος

    Καταγράφηκε
    gregman
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 247



    « Απάντηση #15 στις: Τετάρτη, 8 Μάρ 2006, 14:53:40 »

    χαιρομαι που βλεπω τις αποψεις νεων αλλα και παλιοτερων αερομοντελιστων να συγκλινουν στη σωστη κατευθυνση.
    ειναι γεγονος οτι οι αγωνες γινονται για πολλους λογους,η αποψη μου ομως ειναι οτι θα πρεπει να τους αντιμετωπιζουμε σαν διασκεδαση,σαν ευκαιρια για να γνωριζομαστε μεταξυ μας ,να δουμε απο κοντα τι καταφερνει ο καθενας ,να μαθουμε απ τον καλιτερο.
    η συμμετοχη σε αγωνες δεν ειναι ουτε πανεπιστημιακη διατριβη ουτε ιερα εξεταση ουτε και αναγκη να βαλει κανεις υποθηκη το σπιτι του.
    οσο αφορα νεες κατηγοριες θεωρω οτι ολα τα σωματεια ειναι προθυμα να οργανωσουν ημεριδες εφοσον τουλαχιστον 5 μελη η αθλητες το ζητησουν παρουσιαζοντας μια ολοκληρωμενη προταση,προκειμενου να ελεγχθη η απηχηση τους.

    πιστευω οτι ολοι εσεις που συμμετεχετε σε αγωνες και το εχετε χαρει μπορειτε να πεισετε αλλον ενα αερομοντελιστη ο καθενας σας να δηλωση συμμετοχη σε καποια απο τις ηδη υπαρχουσες κατηγοριες.

    σας θυμιζω για παραδειγμα ποσο καλα περασαμε περσι στα ηλεκτρικα ανεμοπτερα.

    Καταγράφηκε

    Γρηγόρης Μανουσακάκης
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #16 στις: Τετάρτη, 8 Μάρ 2006, 15:09:07 »

    Χμμμμ.......το πηγες μακρια τωρα Ανεση
    Ασ δουμε την Ελληνικη πραγματικοτητα Νικ.
    Εσι ενδιαφερεσαι να πεταξεις σε καποια κλαση,εγω σε καποια αλλη η ακομα και στην ιδια ,ξερουμε και 2-3 αλλους διλαδη με το ζορι 5.Ποιος θα ασχοληθει με τη διοργανωση?Huh?Ποσα ατομα χρειαζονται?Huh??Ποσα χρηματα χρειαζονται για να καληψεις εστω των διοργανοτων τα εξοδα?Huh?κλπ,κλπ.
    Λοιπον οπως καταλαβαινεις αν δεν θυσιαστουν καποιοι δεν προκειται να γινει τιποτα.Και ποιοι θα θυσιαστουν?HuhΕδω με το ζορι μια φορα το χρονο μαζευονται καποιοι <<δοσμενοι>>σε καθε κατηγορια για το πανελληνιο για να βγει ο αγωνας επειδι το εχουν μερακι.Ποιος θα τρεξει να σου κανει εσενα το κριτη για να κανεις τη <<κ@^$^λα>> σου?Huh
    Μη περιμενεις ετσι να γινει τιποτα.Πρωτα γινεται ενας πυρηνας με ανθρωπους με το ιδιο ενδιαφερον,αυτοι βαζουν και αλλους στο κολπο ,οι παλιοτεροι θυσιαζονται υπερ της διοργανωσης και κανουν το πρωτο βημα.
    Μαλον θα πρεπει να αρχισεις να συνηδητοποιεις οτι αν θες να ανοιξεις αυτο το δρομο,εσυ,εγω και οσοι πιστοι θα πρεπει να τρεξουμε για να βρουν καποιο στρομενο εδαφος οι μεταγενεστεροι.
    Καταγράφηκε
    SPYROS
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3


    « Απάντηση #17 στις: Πέμπτη, 9 Μάρ 2006, 09:49:14 »

    Καλημέρα,

    1) Τϊ ακριβώς γίνεται στους αγώνες scale και τι μοντέλο χρειάζεται για να λάβεις μέρος?

    2) Στους αγώνες προσγειώσεως ακριβείας μπορείς να λάβεις μέρος με οποιοδήποτε μοντέλο?

    3) Υπάρχει κάπου κανονισμός για όλα αυτά?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Σπύρος Σωτηρόπουλος
    Καταγράφηκε
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #18 στις: Πέμπτη, 9 Μάρ 2006, 09:51:13 »

    Καλημέρα

    Σίγουρα με το ζόρι δεν γίνεται τπτ. Πιστεύω όμως πως ενώ υπάρχουν αερομοντελιστές που θα ήθελαν να έρθουν σε αγώνες φοβούνται. Ο κυριότερος φόβος ενός πρωτοεισερχόμενου είναι να μην βγεί τελευταίος.
    Αν μπορέσουμε να πείσουμε ότι ο αγώνας είναι χαρά και διασκέδαση τότε μόνο θα μπορέσουμε αυτούς τους αερομοντελιστές να τους φέρουμε ποιο κοντά στους αγώνες.
    Σε επίπεδο διοργάνωσεις τώρα, σίγουρα άν θές να βρείς λάθη και παραλείψεις θα βρείς. Το θέμα είναι όμως να σεβαστείς την όποια δουλειά έκανε ο διροργανωτής να επισημάνεις φιλικά και όχι κριτικά κάτι που δεν σου άρεσε έτσι ώστε κάθε εκδήλωση να γίνεται και καλύτερη.
    Επανερχομαι στα των συμμετοχών, πιστεύω όλοι όσοι αγαπάνε τον αερομοντελισμό θα πρέπει να δώσουν μεγάλη σημασία στην προσέλκυση νέων αθλητών. Αν εμείς ως σύλλογος αντί των δύο - τριών εκδηλώσεων που κάνουμε κάθε χρόνο καταφέρουμε να κάνουμε έξι ή και περισσότερες τότε σε τοπικό επίπεδο και με την κατάληλη διαφήμιση θα αρχίσουν να ρχονται νέα μέλη. Και το βέβαιο είναι πως μέσα από τα νέα μέλη και με την σωστή καθοδήγηση θα καταφέρεις αργά ή γρήγορα να έχεις και νέους αθλητές.
    Όλοι συμπαθούν μία κατηγορία....ας προσπαθήσουμε να τους βάλουμε σε αυτή όχι φοβίζοντας τους αλλά βοηθώντας τους.. Μόνο έτσι θα πάμε μπροστά.
    Αν αντί 10 αθλητές στο F3A GR A Είχαμε 20 και του χρόνου 25 κοκ τότε θα μπορούσαμε και από την Πολιτεία να ζητήσουμε περισσότερα. Και ο μόνος λόγος που θα σου δώσει χρήματα ή οτιδήποτε άλλη βοήθεια το κράτος είναι για τον αθλητισμό και όχι για να κάνεις το hobby σου

    dapan
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #19 στις: Πέμπτη, 9 Μάρ 2006, 09:54:54 »

    Οι κανονισμοί των αγώνων είναι δημοσιευμένοι στο site της ΕΛΑΟ  http://www.elao.gr/am_el_reg.htm
    εδώ μπορείς να δεις και να διαβάσεις τους κανονισμούς που σε ενδιαφέρει.

    dapan
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #20 στις: Πέμπτη, 9 Μάρ 2006, 14:37:21 »

    Μετακίνησα την ερώτηση του Σπύρου και την απάντηση του Παντελή εδώ.

    Πιστεύω ότι πολλοί δεν ξέρουν για τους αγώνες. Σημαντικό να τους βοηθήσουμε να καταλάβουν.

    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #21 στις: Πέμπτη, 9 Μάρ 2006, 14:43:06 »

    ok!!! Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    kosmasleiletzoglou
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #22 στις: Πέμπτη, 20 Απρ 2006, 15:59:20 »

    Λοιπόν επειδή οι κουβέντες είναι περιτές όταν δε γίνονται πράξεις και επειδή διαπιστώνω οικονομικές δυσκολίες στη συχνότητα διοργάνωσης αγώνων στον Ελληνικό μας χώρο, προτείνω όσοι απο μας που εχουμε καταστήματα μοντελισμου, ή οσοι από μας έχουν οικονομική άνεση ας συμβάλλουμε οικονομικά στην ΕΛΑΟ να διοργανώσει περισσότερους αγώνες. Κάνω την αρχή σαν μοντελιστής πρώτα και μετα σαν καταστηματάρχης με 200 ευρώ γιαυτή τη χρονιά και μόνο για αγώνες - επιδείξεις ελικοπτέρων και ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ. Παντελή δεν ξέρω .... πώς το βλέπεις το θέμα σαν μοντελιστής και σαν γραμματέας, δεν έχω εμπειρία διοργάνωσης πες τη γνώμη σου και αν συμφωνούν και άλλοι ας ξεκινήσουμε. Με τα λόγια δε γίνεται τίποτα ακούω συνεισφορές και ιδίως από τους "έχοντες". Άντε να δούμε αν θέλουμε να πάμε μπροστά ή απλά μας αρέσουν οι παχιές κουβέντες.Azn
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Ανακοινώσεις (Συντονιστές: Γιώργος Κανδυλάκης, andreas)  |  Θέμα: Πανελλήινιοι Αγώνες 2006
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.039 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.