Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 11:04:10

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 11:04:10

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 31
    Συνολικά: 34
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: TO EXPO 3D MOY  (Αναγνώστηκε 3660 φορές)
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « στις: Δευτέρα, 5 Μάι 2008, 17:25:04 »

    Exω ενα EXPO 3D,το εχω πολυ καιρο αλλα δεν μπορω να βγαλω το hover το μοτερ μου ειανι 10A το speed control 25 kαι μπαταρια 11,1 1300 lipo.Tο μοτερ δεν εχει πολλα γκαζα το hover που το ειχα δοσει σε καποιον να το κανει το βγαζει στο full με γκαζιες.Τι να κανω δεν ειμα ιπολυ εμπειρος ειμαι μονο 12 ετων.Δεν εχω τα κοτσια να το φερω χαμηλα να το κανω φοβαμαι μην μου πεσει.Να αλλαχω μοτερ για να το μαθω 'η να αφεισω το ιδιο?
    Καταγράφηκε

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Δευτέρα, 5 Μάι 2008, 17:37:56 »

    12 ετών Ανεση. Φίλε μου έχεις αρκετό καιρό για να αποκτήσεις εμπειρία ώστε να το κάνεις και χαμηλά. Κάνε προσπάθειες ψηλά προς το παρόν και θα δεις οτι μόνο του θα έρθει και αυτό. Συγχαρητήρια για την απόφασή σου να ασχοληθείς με το μοντελισμό. Να θυμάσαι όμως πάντα οτι θέλει αρκετή υπομονή, μη βιάζεσαι  Thumbs up Ανεση
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    nektarios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 138


    ...every day for us something new...


    « Απάντηση #2 στις: Δευτέρα, 5 Μάι 2008, 17:57:10 »

    Chris εχω να πω οτι εισαι μαγκας σε τετοια ηλικια να παιζεις 3dακια...  Thumbs up απο τι ηλικια ξεκινησεσ να πετας; τωρα στο προβημα σου θα μπορουσες αν εχεισ καμια πιο ελαφρια li-po να την εβαζεσ παιζοντασ ετσι με λιγοτερα φορτια... αλλα και αυτο που σ πε ο sfyris δν ειναι και κακη ιδεα... χαλαρα πιο ψηλα και ολα ok... τι αλλα 3dakia exeis;
    Καταγράφηκε

    ...ΑSP engines 4ever...hehehe...
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 6 Μάι 2008, 13:45:47 »

    Σας ευχαριστω πολυ για τισ γνωμες σας.Το μικροβιο του αερομοντελισμου το κολισα παο τον πατερα μου οπου αρχισε να ασχολειται  πριν 1 χρονο περιπου.Τωρα Νεκταριε απανταω στην ερωτηση σου.Αλλο 3D δεν εχω,το πρωτο αεροπλανο που πεταξα ηταν το GWS E-STARTER  μετα πηρα το EXPO 3D και πριν λιγες βδομαδες πηρα ενα RIPMAX TRAINER 30 για να μαθουμε καμια προσγειωση με βενζινοκινητο.Για δεστε και αυτο το videaki ειναι μια πολυ ευχαριστη μερα με μια πτηση με το EXPO 3D.http://www.youtube.com/watch?v=RZLUG7U7caA
    Καταγράφηκε

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    nektarios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 138


    ...every day for us something new...


    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 6 Μάι 2008, 14:43:16 »

    Και εγω καπωσ ετσι ξεκινησα... μονο που το πρωτο μ ηταν το trainer MKII της thunder (θερμικο λιγο παλιο) που στο εξαμηνο πανω το εσπασε ο πατερας μ και ευτιχως που ειχαν λυσει τα χερια μ καμποσο... και μετα απ 3 μερες μου πηρε το flip 3d για να μν στενοχωριεμια laugh.... τωρα οσο για το ripmax δν το εχς πεταξει κ δν ξερω... πολυ καλο πρεπει να ναι... μονο προσεχε τα σκελη στισ προσγειωσεις γτ δν μ φαινονται πολυ σκληρα... το πεταξες; αν ναι πωσ τα ειδες;
    Καταγράφηκε

    ...ΑSP engines 4ever...hehehe...
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « Απάντηση #5 στις: Τρίτη, 6 Μάι 2008, 16:47:38 »

    Koιτα το πεταξα κια μου φανηκε πιο ευκολο στον αερα απο το 3D ομως στη προσγειωση πιο δυσκολο πιο γρηγορο και η πρωτη προσγειωση με αεροπλανο που εχει μπροστα τισ τρεις ροδες.Παντως ειχε πολυ φαση,εχει κια κατω πανω κουρμπα και στρωνει και καπιοα aerobatics.ΕΕ αυτα.!!!!!!!!
    Καταγράφηκε

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    ggeorge42
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 458



    « Απάντηση #6 στις: Τρίτη, 6 Μάι 2008, 17:43:24 »

    Χρήστο, πρώτα απ' όλα μπράβο Thumbs up
    Και καλώς ήρθες στο forum.

    Το TRAINER 30 είναι λογικό να είναι πιο σταθερό από το 3D στον αέρα γιατί είναι μεγαλύτερο, πιο στιβαρή κατασκευή και εκπαιδευτικό.
    Είναι νομίζω ωραία η αίσθηση ενός πιο πραγματικού αεροπλάνου, σε σχέση με το φόαμ, που έχει υπολογίσιμο βάρος και ταχύτητα - ΚΑΙ ΗΧΟ Ανεση.
    Αφού έχεις πετάξει και E-Starter σίγουρα ξέρεις να πετάς αεροπλάνο που βασίζεται στα φτερά του και όχι στο μοτέρ, οπότε μάλλον δεν χρειάζεσαι συμβουλές. Μόνο μην παρασυρθείς και προσπαθήσεις να το πας όσο αργά πηγαίνει το 3D.
    Μια και είναι θερμικό, πρόσεχε την καθαριότητα του καρμπυρατέρ για να μην έχεις μπουκώματα.
    Αν χρειαστείς βοήθεια φυσικά όλοι εδώ είμαστε.

    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    Οrestis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 783


    Ορέστης Γιαννούκος


    « Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 7 Μάι 2008, 16:58:08 »


    Χρήστο καλώς ηρθες και απο εμενα! Thumbs up

    Το χομπυ που διαλεξες ειναι πολυ 'ιδιεταιρο' και σιγουρα αν ασχοληθεις σωστα θα βγεις κερδισμενος μεσα απο αυτο  Wink
    Με χαροποιει ιδιεταιρα το γεγονος  παιδια να μπαινουν σε αυτον τον φανατστικο κοσμο,γιατι ειναι πραγματικα πολυ γενεοδωρο χομπυ,που σου προσφερει εμπειριες που μπορει να σου φανουν χρησιμες στην υπολοιπη ζωη σου Wink

    Οσων αφορα το αεροπλανακι σου,δοκιμασε να 'παιξεις' με αλλες προπελιτσες,ετσι για δοκιμη,αλλαξε και βαλε καποια με λιγο διαφορετιο βημα,μηκος ή αλλαξε μαρκα προπελας....ειναι πιο οικονομικο πο το να αλλαξεις μοτερ,και αν δεις οτι δεν γινεται τιποτα τοτε θα παμε σε αλλαγη μοτερ.
    Απο οσο ειδα απο το βιντεο...'το εχεις'  και δεν νομιζω να συναντισεις ιδιαιτερα προβληματα. Thumbs up

    Καλη λυση οπως ανεφερε και ο Νεκταριος ειναι να βαλεις μια μπαταρια μικροτερης χωρητικοτητας....για παραδειγμα 800-1000 mAh ,να ξερεις οτι και λιγα γραμμαρια στα depronakia 3D παιζουν ρολο και κανουν την διαφορα!

    Επισης προσεξε την ποσοτητα κολλας που χρησημοποιεις,και σε αυτην την περιπτωση παιζει ρολο στο τελικο βαρος. Cheesy

    Μια μικρη συμβουλη για το χοβερ,για να ξεκινησεις, ειναι να αρχισεις να 'παιζεις' με το γκαζι,να μην αφηνεις το αεροπλανο να ριξει μουρη αλλα και να μην το αφηνεις να ανεβαινει,εμενα τουλαχιστον αυτη η μικρη συμβουλη με βοηθησε πολυ και ετσι εμαθα να κανω χοβερ χαμηλά.Επισης αν μπορεις χαλαρωσε ελαφρα το ελασμα στο στικ του γκαζιου,ωστε να γινει πιο μαλακη και ευκολη η κινηση του.... Thumbs up

      Γενικα παντως να θυμασαι οτι οσο πιο καθαρο απο θεμα κατασκευης ειναι ενα Depronaki 3D τοσο πιο καλα πεταει 3D.

    Καλως ηρθες και παλι και σιγα σιγα καθε βημα.... Ποοολύ άνεση
    Καταγράφηκε

    Φτιάξ΄το μόνος σου! Wink
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Τετάρτη, 7 Μάι 2008, 20:18:23 »

    Ευαχριστω πολυ Ορεστη για τις συμβουλες σου θα τισ δοκιμασω.Τωρα για την προπελα οταν το αγορασα ειχε επανο μια ελικα 10χ4 αλλα ηταν παρα πολυ μεγαλη γαι το μοτερ το  10Α και το ζεσταινε πολυ,τα ιδια και το speed control ζεσταινοταν πολυ και αυτο,την ειχε αρπαξει και λιγο και εκανε κατι τρελες οπως εσβινε το μοτερ.Τωρα εχει καει εντελως και του εχω βαλει ενα 25Α.Του φοραω μια προπελα 8χ6 να βαλω 9χ4 ?Θα παει καλυτερα η θα καςω και αυτο το μοτερ?
    Καταγράφηκε

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « Απάντηση #9 στις: Τετάρτη, 7 Μάι 2008, 20:19:33 »

    Ορεστη λαθος να του ωαλω 9χ4 η θα καψω κι  αυτο το speed control?
    Καταγράφηκε

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    wingo(danger bob)
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 85



    « Απάντηση #10 στις: Τετάρτη, 7 Μάι 2008, 20:33:29 »

    ΦΙΛΕ ΧΡΙΣΤΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΛΟΜΑ ΑΝ ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΧΑΛΑΣ ΤΗΝ ΛΙΠΟ ΤΖΑΜΠΑ ////ΕΠΕΝΔΥΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΕΝΑ BRUSHLESS MOTER &SPEED CNTROL ΑΝ ΘΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΘΕΙΣ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΒΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ
    Καταγράφηκε

    ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΑΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
    Οrestis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 783


    Ορέστης Γιαννούκος


    « Απάντηση #11 στις: Τετάρτη, 7 Μάι 2008, 22:57:09 »


    Χρηστο....εχεις πανω καρβουνιαρικο μοτερακι??αν ναι τοτε ειναι οντως καλυτερα να το αλλαξεις σε brushless οπως και το speed control οπως προανεφερε και ο φιλος wingo(danger bob) Thumbs up .  Εχει δικιο...θα δεις τεραστια διαφορά.

    Μπορεις να βρεις μοτερ που να σου κανει αψογη δουλιτσα με 30-40 ευρω και τα ιδια περιπου για το speed control. Μην σου πω οτι ακομα φθυνοτερα απο τοσο.

    Εξαλλου θα σου μεινουν...και θα μπορεις να τα βαλεις και σε αλλο μοντελο καποια στιγμη  Wink

    Μπορεις να δεις και κατι απο την σειρα μοτερ της Dualsky,Πιστευω πως θα εισαι οκ με ενα εκ των 45 ή 55 γραμμαριων της σειρας αυτης,και με ενα 25αρι speed control θα εχεις ενα τελειως διαφορετικο αεροπλανο,και ισως μεγαλυτερη διαρκεια πτησης  Wink

    Σε ενδιαφερει αυτη η αναβαθμιση ή προτιμας να προσπαθησουμε να βρουμε μια λυση πανω στα υπαρχοντα...απλα θα ειναι καπως 'φτωχης' αποδοσης...αν φυσικα αυτα που εχεις τωρα ειναι brushed....

    Περιμενουμε νέα! Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Φτιάξ΄το μόνος σου! Wink
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « Απάντηση #12 στις: Πέμπτη, 8 Μάι 2008, 14:36:13 »

    Ορεστη το μοτερακι ειναι brusless 10A με  speed conrol 2A αλλα τωρα θα του ωαλω ενα 25Α θα το δοκιμασω και θα δω πωσ παιε με το καινουργιο επιδη πριν μου εσβηεν το μοτερ μερικεσ φορεσ και δεν επερνε ωστε μαι μερα το βρικα καμενο.
    Καταγράφηκε

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Sport - Ακροβατικά - 3D (Συντονιστές: 3DJunk, stavros, andreas)  |  Θέμα: TO EXPO 3D MOY
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.