Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
284.210 μηνύματα σε 11.305 θέματα από 5.929 Μέλη / Τελευταίο μέλος: ΠαύλοςΣαλόνικα
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 13:12:57

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 13:12:57

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Τελευταίες 10 φωνές:
Σήμερα στις 11:14
Καλημέρα.
 evan και το μενού (ψαράκι, λουκανικάκι, κεφτεδάκι, πατατούλες κλπ) θα είαι χωρίς επιβάρυνση;;;
 laugh laugh
Πρόσφατα θέματα
[Σήμερα στις 12:10]

από evan
[Σήμερα στις 10:38]

από Mirage
[Σήμερα στις 09:26]

από dominicm
[Χθες στις 21:13]

από orck
[Χθες στις 21:10]

[Χθες στις 20:57]

από dominicm
[Χθες στις 19:52]

από sliver
[Χθες στις 18:17]

από 3DJunk
[Χθες στις 17:21]

από Takis42
[Χθες στις 11:04]

από JPS
[Πέμπτη, 19 Οκτ 2017, 23:56:26]

[Πέμπτη, 19 Οκτ 2017, 22:11:25]

από MKS
[Πέμπτη, 19 Οκτ 2017, 17:14:32]

από eolos30
[Πέμπτη, 19 Οκτ 2017, 12:50:57]

από snoopy
[Πέμπτη, 19 Οκτ 2017, 11:32:55]
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5929
Τελευταίο: ΠαύλοςΣαλόνικα
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 284210
Σύνολο θεμάτων: 11305
Online σήμερα: 42
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 22
Συνολικά: 28
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Αγώνες - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Εκεί που πετούν οι γλαύκες - συζήτηση « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: 1 2 [3] 4  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Εκεί που πετούν οι γλαύκες - συζήτηση  (Αναγνώστηκε 1610 φορές)

JohnG57
Aeromodeller Jr. member
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Σάββατο, 16 Σεπ 2017, 20:22:55 »

Πιστεύω ότι είναι καιρός να ξαναποστάρω ένα παλαιότερο δοκίμιό μου. Ισως μερικοί από τους εδώ κινούμενους αντιληφθούν ότι μερικές περιπτώσεις τους εκφράζουν απόλυτα.

Η θετική και η αρνητική σκέψη

Μπορούμε να μετρήσουμε το πόσο χρόνο ασχολείται κάποιος με τον Αερομοντελισμό, ή να βαθμολογήσουμε πόσο καλό είναι το μοντέλο που έφτιαξε, αλλά οι μετρήσεις αυτές δεν έχουν μεγάλη σημασία.

Είναι δεδομένο ότι, ο αερομοντελιστής αντλεί χαρά και ικανοποίηση από την κατασκευή και την πτήση του μοντέλου του.

Το πόσο Ευτυχισμένος είναι όμως εξαρτάται από το αν έχει Θετική ή Αρνητική σκέψη.

Θετική σκέψη έχει ο αερομοντελιστής που:
… χαίρεται περισσότερο όταν δει το αερομοντέλο του άλλου να πετάει καλύτερα,
… χαίρεται περισσότερο όταν βοηθά τον άλλο αερομοντελιστή, ακόμα κι’ αν έτσι ο τελευταίος θα τον ξεπεράσει,
… αγαπά το χόμπυ/άθλημα, και δεν φείδεται κόπου και χρόνου, για να βοηθήσει την διάδοσή και ανάπτυξή του,
… μαθαίνει από τα λάθη του και γίνεται καλύτερος.

Ετσι έχει γίνει πλέον αξίωμα ότι: «Ο αερομοντελιστής που σκέπτεται θετικά για το χόμπυ/άθλημα και για τους συναδέλφους είναι πάντα ευτυχισμένος».

Στον αντίποδα, υπάρχουν και αερομοντελιστές που σκέπτονται αρνητικά, όπως π.χ. αυτός που
… παρακαλάει να γίνει μέλος του σωματείου, για μπορεί να το πολεμήσει πλέον νόμιμα εκ των έσω,
… απέχει από τις εκδηλώσεις του σωματείου, για να διαδίδει ότι το σωματείο είναι ανύπαρκτο,
… δεν βάζει υποψηφιότητα για μέλος της διοίκησης, αλλά διαμαρτύρεται ότι του πήραν με δόλο την θέση,
… αντί να προσφέρει την ενέργειά του, την αναλώνει υπονομεύοντας το έργο των άλλων,
… έρχεται στον τόπο του αγώνα, όχι για να λάβει μέρος, αλλά για να βρει λόγους να τον ακυρώσει,
… αν δεν πάρει αυτός την πρώτη νίκη, διαδίδει ότι ο αγώνας ήταν στημένος,
… κρύβεται, γιατί δεν έχει το σθένος να συγχαρεί τον νικητή,
… ως κριτήριο του συναγωνισμού και της αναγνώρισης θεωρεί την απόδειξη αγοράς του έτοιμου μοντέλου του,
… χαίρεται όταν σπάει το μοντέλο του άλλου,
… παρακάμπτει τους κανόνες ασφάλειας, για να μας αναγκάσει να ασχοληθούμε μαζί του,
… κρίνει τα πάντα, αλλά δεν ανέχεται ο ίδιος την κριτική (αν και συνήθως δεν έχει να παρουσιάσει έργο προς κρίση),
… όταν στερέψουν τα επιχειρήματα, καταφεύγει αρχικά στο φθηνό χιούμορ και ακολούθως στις απειλές και τις ύβρεις,
… αποφεύγει εσκεμμένα το οργανωμένο σύνολο, και μετά παραπονιέται ότι δεν βρίσκει βοήθεια,
… βρίζει και κατηγορεί εκ του ασφαλούς, πίσω από ψευδώνυμο,
… δέχεται να έχεις γνώμη, αρκεί να ακολουθείς υποχρεωτικά την δική του,
… όσο τον αγνοείς, τόσο περισσότερο αντιδρά και εκτίθεται,
… ότι αόριστο κι αν πεις, το παίρνει προσωπικά,
… όσα λιγότερα γνωρίζει, τόσο περισσότερο μιλάει, για να έχει τον τελευταίο λόγο,
… τον χρησιμοποιούν οι εξυπνότεροι σαν εμπροσθοφυλακή, και χρηματοδότη, στις μηχανορραφίες τους.

Ο «αερομοντελιστής» με την αρνητική σκέψη ΔΕΝ μπορεί να είναι το ίδιο ή πάντα ευτυχισμένος όπως ο αερομοντελιστής που σκέπτεται θετικά.

Αυτό δεν πρέπει να είναι λόγος για να μην τον συναναστραφούμε  με συμπάθεια, και υπομονή. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα παρασυρθούμε εμείς στον τρόπο σκέψης του. Ισως, όμως αυτός, ζώντας περισσότερο ανάμεσά μας, αντιληφθεί το λάθος του και απορρίψει την αρνητική σκέψη του

Οι καλοι σου φιλοι ειχαν θετικη σκεψη μονο για την παρτυ τους,και αρνιτικη για ολους τους αλλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 16 Σεπ 2017, 23:32:14 από Serafim » Καταγράφηκε
DeltaMan
Aeromodeller Hero Member

Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς

Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Σάββατο, 16 Σεπ 2017, 21:03:41 »

Καλησπέρα Κύριοι.

Συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά... έγινε κάτι με το εν λόγω μοντελοδρόμιο και τους αερομοντελιστές του? Συγνώμη αν κάτι δέν κατάλαβα καλά...  Sad
« Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 16 Σεπ 2017, 23:32:25 από Serafim » Καταγράφηκε

Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές._
JohnG57
Aeromodeller Jr. member
**

Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Σάββατο, 16 Σεπ 2017, 21:15:27 »

Οποιος ανακατευεται με τα πυτουρα τον τρωνε οι κοτες  (παροιμια)

Ε ρε γέλιο

Εσείς χάσατε την ωραία παρέα και τον χώρο πτήσεων με δική σας υπαιτιότητα ή ανοχή, εγώ σας φταίω......

Κύριε Γιάννη, νομίζω ότι πίτουρα εννοείτε την παρέα σας με την οποία ανακατεύτηκα, αλλά επειδή θέλετε να με φάτε είστε ταυτόχρονα και οι κότες.
Δεν χρειάζεται άλλη απόδειξη, αφού ήδη φάγατε ένα μοντελοδρόμιο και μία παρέα.
Απ οτι αντιλαμβανομαι δεν εχεις ιικανοτητες ποια ειναι η καλη παραια,και εχω χασει πασα ιδεα για αυτους τους φιλους.ΑΝ χρειαστει μπορω να βγαλω στην φορα καποια αποδ στοιχιειαι  για να δεις τι παει να πει φιλος,και μην μου κανεις εμενα διαλεξεις.Εως εδω και λιγα για τη παραια μου.ΕΜΕΙΣ εχουμε το θαρος και τα γραφουμε,αυτοι τι εχουν;Θα σου πω εγω χεσμενη την φωλια τους.Λυπαμαι που δεν μπορεις να κανεις διαλογο,ετσι εχεις μαθει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 16 Σεπ 2017, 23:32:35 από Serafim » Καταγράφηκε
JohnG57
Aeromodeller Jr. member
**

Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σάββατο, 16 Σεπ 2017, 21:27:40 »

Οποιος ανακατευεται με τα πυτουρα τον τρωνε οι κοτες  (παροιμια)

Ε ρε γέλιο

Εσείς χάσατε την ωραία παρέα και τον χώρο πτήσεων με δική σας υπαιτιότητα ή ανοχή, εγώ σας φταίω......

Κύριε Γιάννη, νομίζω ότι πίτουρα εννοείτε την παρέα σας με την οποία ανακατεύτηκα, αλλά επειδή θέλετε να με φάτε είστε ταυτόχρονα και οι κότες.
Δεν χρειάζεται άλλη απόδειξη, αφού ήδη φάγατε ένα μοντελοδρόμιο και μία παρέα.
Απ οτι αντιλαμβανομαι δεν εχεις ιικανοτητες ποια ειναι η καλη παραια,και εχω χασει πασα ιδεα για αυτους τους φιλους.ΑΝ χρειαστει μπορω να βγαλω στην φορα καποια αποδ στοιχιειαι  για να δεις τι παει να πει φιλος,και μην μου κανεις εμενα διαλεξεις.Εως εδω και λιγα για τη παραια μου.ΕΜΕΙΣ εχουμε το θαρος και τα γραφουμε,αυτοι τι εχουν;Θα σου πω εγω χεσμενη την φωλια τους.Λυπαμαι που δεν μπορεις να κανεις διαλογο,ετσι εχεις μαθει.
Επισης μου κανει εντυπωση που ξερεις και την υπαιτιοτητα, μηπως μπορεις να μας την πεις.Αλλα ξεχασα δεν κανεις διαλογο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 16 Σεπ 2017, 23:32:44 από Serafim » Καταγράφηκε
JohnG57
Aeromodeller Jr. member
**

Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Σάββατο, 16 Σεπ 2017, 23:33:07 »

ΔΙΕΡΕ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ  ΤΕΛΙΟΙ
Καταγράφηκε
Serafim
Administrator

Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Σάββατο, 16 Σεπ 2017, 23:43:38 »

Καλησπέρα σε όλους,

Η αντιπαράθεση έχει διαχωριστεί από το αρχικό θέμα.  Παρακαλώ να μην συνεχιστεί με αντιπαραθέσεις χωρίς νόημα και χαρακτηρισμούς που είναι εκτός των κανόνων του forum.

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε

There is no greater force in the world than wrong rudder
JohnG57
Aeromodeller Jr. member
**

Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Κυριακή, 17 Σεπ 2017, 00:08:15 »

Κυριε serafim μπορειτε να μας απαντησετε για την γνωστοποιση που κανουμε, η τελος παντων καποιος απο το Forum.
Καταγράφηκε
Serafim
Administrator

Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Κυριακή, 17 Σεπ 2017, 08:57:14 »

Καλημέρα σας,

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω σε τι ακριβώς αναφέρεστε, αλλά αν αναφέρεστε στο όνομα 'Γλαυξ' και την χρήση του στο θέμα που ανεβαίνουν φωτογραφίες, δεν υπάρχει λόγος να γίνει κάτι.  Έχετε ξεκινήσει μια 'συζήτηση' πάνω σε γεγονότα που και σε μένα αλλά και στους περισσότερους είναι άγνωστα, οπότε δεν μπορούμε να έχουμε και άποψη.  Όπως μπορεί κάποιος να ανεβάζει φωτογραφίες από έναν χώρο με οποιαδήποτε ονομασία, έτσι κι εσείς μπορείτε να γράφετε τις απόψεις σας.  Εκτός αν υπάρχουν θέματα κατοχύρωσης κλπ.

Καλή συνέχεια.
Καταγράφηκε

There is no greater force in the world than wrong rudder
ΣΤΡΑΤΟΣΧ
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Κυριακή, 17 Σεπ 2017, 09:16:39 »

Επιτέλους γιατί δεν το γράφατε απο την αρχή τώρα καταλάβαμε ολοί

Καλημέρα και καλές πτήσεις. σε όλους
Καταγράφηκε
cosmic
Aeromodeller Full Member

Προφίλ WWW
« Απάντηση #39 στις: Κυριακή, 17 Σεπ 2017, 11:49:11 »

Αρχικα αντιλαμβανεται κανεις οτι μαλωνουν 5χρονα, αντε το πολυ 10χρονα... Καποιου του εφαγαν το μπιφτεκι και χαλασε η υποτιθεμενη παρεα του - που ομως δεν ηταν παρεα του γιατι αυτοι ηταν η ελιτ του μοντελισμου και οι υπολοιποι η πλεμπα...

Τελικα το τι εχει γινει και το τι οχι μας αφηνει αδιαφορους και προφανως δεν υπαρχει κανενας λογος να υπαρχει στο φορουμ..

« Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 18 Σεπ 2017, 10:13:32 από Serafim » Καταγράφηκε
Πυρινηκος
Aeromodeller Full Member

τσαφ

Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Κυριακή, 17 Σεπ 2017, 13:23:06 »

Τσακωνωμαστε, απιστευτο??  idiot2 idiot2ΠΕΦΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ idiot2 idiot2 idiot2

Καλη συνεχεια uglystupid2
Καταγράφηκε
JohnG57
Aeromodeller Jr. member
**

Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Κυριακή, 17 Σεπ 2017, 14:05:25 »

Καλημέρα σας,

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω σε τι ακριβώς αναφέρεστε, αλλά αν αναφέρεστε στο όνομα 'Γλαυξ' και την χρήση του στο θέμα που ανεβαίνουν φωτογραφίες, δεν υπάρχει λόγος να γίνει κάτι.  Έχετε ξεκινήσει μια 'συζήτηση' πάνω σε γεγονότα που και σε μένα αλλά και στους περισσότερους είναι άγνωστα, οπότε δεν μπορούμε να έχουμε και άποψη.  Όπως μπορεί κάποιος να ανεβάζει φωτογραφίες από έναν χώρο με οποιαδήποτε ονομασία, έτσι κι εσείς μπορείτε να γράφετε τις απόψεις σας.  Εκτός αν υπάρχουν θέματα κατοχύρωσης κλπ.

Καλή συνέχεια.
Ότι δεν είσαι σίγουρος, και ότι δεν καταλαβαίνεις, αυτό είναι αληθοφανές. Δεν εισαι τελικά ο ιδικός που ημπόρει να δώσει την λυση.Μηπως πρέπει να ζητησεις από τους μεντορες σου να σου πουν για τις λεξεις  καπηλεύομαι, αξιοπρέπεια ,και σεβασμός. Γι αυτό, ειναι αιτημα ολων για το κλείδωμα της σελίδας .Και το επαναφερω.Αυτο το ονομα το κτίσαμε 23 άτομα και όχι 2  για να το καταλάβεις,και πώς να δωσεις λυση όταν είναι αγνωστα και σε εσενα
Καταγράφηκε
pansofos
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Κυριακή, 17 Σεπ 2017, 15:30:17 »

Αγαπητο πατριωτακι Πυρινηκε
Πιστευω οτι σε καμοια περιπτωση δεν εισαι τρολακι.
Ξερω το χιουμορ σου αλλα εδω τα πραγματα ειναι πιο σοβαρα.

Εδω δεν προκειται για τσακωμο, ουτε για στειρα αντιπαραθεση.
Προκειται για ενημερωση
Ενημερωση για μια ανευ προηγουμενου καπηλια ,σε προσωπικη
εργασια,οικονομικων πορων ,και ονοματος.

Θα παρακαλουσα λοιπον τον κυριο Σεραφημ, οταν αντιληφθει τετοιου
ειδους μηνηματα που ρεπουν η και παροτρυνουν  σε διαδυκτιακο καυγα
να πραττει τα δεοντα. 
Καταγράφηκε
G.Skargiotis
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ WWW
« Απάντηση #43 στις: Κυριακή, 17 Σεπ 2017, 20:44:08 »

Μου κάνει εντύπωση πως έχουν γράψει στο νήμα  όλλοι
Απο αμεσα εμπλεκόμενους μεχρι και γραφικές  φωτοβολίδες του φόρουμ
Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω την θέση τους πάνω σε ολα αυτά και ειδικά απο τον evan που κάποτε κάναμε πολύ παρέα και πίστευα και ακόμα θέλω να πιστεύω ότι  δεν ειναι όπως τον παρουσιάζουν τα γεγονότα
Εχουμε χρόνια να μιλήσουμε ,(,απο επιλογή του  - για εμένα η πόρτα ειναι πάντα ανοιχτή ) και  με θλίβει η στάση του  στο θέμα

Κρίμα
« Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 17 Σεπ 2017, 21:27:53 από G.Skargiotis » Καταγράφηκε

Γιωργος Σκαργιωτης

(Κυνηγός Τroll)
      PZL104-106
AERO-TOW GLIDERS
@Nikos@
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Δευτέρα, 18 Σεπ 2017, 10:12:07 »

Καλημερα λεει μια παροιμια μην τα βαλεις με εναν ''χαζό'' γιατι θα σε ριξει στο επιπεδο του και θα σε κερδισει λογο εμπειριας!
Καταγράφηκε

funtana x100, bossanova, spirit 3d, easy glider,prelude 2.50 m.
Σελίδες: 1 2 [3] 4  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Αγώνες - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Εκεί που πετούν οι γλαύκες - συζήτηση « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: