Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.329 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 03:44:36

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 03:44:36

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:15]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304329
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 51
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 60
    Συνολικά: 61
    Στυλ εμφάνισης

    Συνδεδεμένες εκδηλώσεις
    • Πανελλήνιοι Αγώνες F5J-GR - ΟΑΜΕΛ 20-21 Μαΐου: Σάββατο, 20 Μάι 2017 - Κυριακή, 21 Μάι 2017
    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 7     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιοι Αγώνες Αερομοντελισμού κατηγορίας F5J GR - ΟΑΜΕΛ 20-21 Μαΐου  (Αναγνώστηκε 10559 φορές)
    Mandarakas Andreas
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 263



    « Απάντηση #30 στις: Τρίτη, 23 Μάι 2017, 11:01:24 »

    Και του Fly-off.
    Ο καιρός άλλαξε ραγδαία καθώς εξελισσόταν ο γύρος..από άπνοια στην εκκίνηση εώς και 4-5 bf στην λήξη του λόγω της καταιγίδας που ερχόταν. Χαμόγελο


    * Fly-off flight.jpg (39.74 KB, 562x276 - εμφανίστηκε 404 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Giannis Zeteko.
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 437


    FLY-ROBIN-FLY!!!


    « Απάντηση #31 στις: Τρίτη, 23 Μάι 2017, 11:38:36 »

    έχω να πω τόσα πολλά που σίγουρα θα γίνουν κουραστικά για να διαβαστούν,
    αν και τα περισσότερα είναι στα θετικά
    και ελάχιστα στα αρνητικά,

    ωστόσο πάλι κάποιοι θα πουν ότι γκρινιάζω  angel για την κακή την τύχη μου  Grin
    αν και όχι άσκοπα, αφού ένα από τα κουτάβια που ήταν εκεί,έκοψε τα καλώδια του φορτιστή
    και δεν είχα έτοιμες τις μπαταρίες την ώρα που τις χρειαζόμουν (4ο 5ο γύρο)...  laugh  

    ευχαριστώ για την υποστήριξη τους φίλους μου gpap & Σταύρο G,
    ειδικά τον φίλο μου τον Κώστα,που με την δίκη του μπαταρία έκανα τους υπόλοιπους γύρους της ημέρας,
    έως την επομένη, που και πάλι ο γρουσούζης έκατσε πάνω μου και το Shadow βγήκε εκτός μάχης,αφού ξεκόλλησε ο καθρέφτης
    και αναγκαστικά πέταξα με το βαρύ Xplorer μου (2,450κ),που όμως για μια φορά ακόμα τα κατάφερε να μαζέψει όλα τα 0 και να βελτιώσω την θέση μου.

    πάντως εγώ όσο και να γκρινιάξω ο γρουσούζης δεν φεύγει από πάνω μου....μάλλον είναι πολλοί;; δεν ξέρω...  Στριφογύρισμα ματιών
    απορίας άξιο όμως, πως τα καταφέρνει ο Χρυσαφιδης μετά από τόση γκρίνια,πάντα να τον διώχνει και να παίζει με τις κούπες.... Στριφογύρισμα ματιών
    Γιώργο να μου πεις το μυστικό  Grin ....

    αυτά για να κάνουμε λίγο πλάκα....

    στα θετικά του αγώνα, ήταν η οργάνωση από την πλευρά του ΟΑΜΕΛ, που έκαναν το καλύτερο για να ολοκληρωθεί και αυτή η συνάντηση,

    επίσης ο αλυτάρχης (τσκςς) Αντώνης Παπαδόπουλος 'έτρεξε' τον αγώνα και μας 'έτρεξε' όπως έπρεπε για να επωφεληθούμε έως και την τελευταία στιγμή
    όλους τους γύρους,λίγο πριν χαλάσει ο καιρός.

    το καλύτερο για μένα ήταν, ότι είδα μετά από πολύ καιρό αρκετούς καλούς φίλους, κυρίως από την Θεσσαλονίκη και τελικά χάρηκα πολύ για την υπέρβαση
    που έκανα,για να φτάσω έως την Λάρισα και να περάσω τόσο καλά,αφήνοντας πίσω όλα τα αρνητικά.

    συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές ειδικά Τάσο και Μπάμπη με τα "μικρά τους" που δείχνει το αθλητικό επίπεδό τους...
    (αχ και να είχαμε και εμείς έναν χώρο κοντά μας για προπόνηση...)

    για την προσπάθειά όλων όσοι κατάφεραν να έρθουν στον αγώνα,
    διότι τα προβλήματα είναι κοινά για όλους μας,
    αλλά και για τον συναγωνισμό τους,αφού όπως φάνηκε με την πρώτη 5νταδα στον flyof  αλλά και στην 2ρη 5ανταδα η βαθμολογία ήταν πολύ κοντά,
    με μικρή διαφορά.

    κλείνοντας να πω συγχαρητήρια στον Ανδρέα,που αθόρυβα (χωρίς γκρίνιες) και μεθοδικά έχει ανέβει αγωνιστικά και αυτό φάνηκε στους τελευταίους αγώνες
    που εγώ τον έχω δει,ώστε να ερωτοτροπεί με τις πρώτες θέσεις. Thumbs up

    ελπίζω οι συνθήκες να ευνοήσουν να ξανά βρεθούμε.
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #32 στις: Τρίτη, 23 Μάι 2017, 12:29:08 »

    απορίας άξιο όμως, πως τα καταφέρνει ο Χρυσαφιδης μετά από τόση γκρίνια,πάντα να τον διώχνει και να παίζει με τις κούπες.... Στριφογύρισμα ματιών

    Ακριβώς όπως τα είπες , ο γρουσούζης δεν αντέχει την γκρίνια του και φεύγει.
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 23 Μάι 2017, 14:25:34 από Γιάννης Κωνσταντακάτος » Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    nickhawk
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 392



    « Απάντηση #33 στις: Τρίτη, 23 Μάι 2017, 13:49:42 »

    Γιάννηδες ο γρουσούζης είναι ο Χρυσαφίδης, ακου που σου λέω αυτός γκρινιάζει τόσο πολύ και για όλα, μόλις ήρθε και χαιρετηθήκαμε στο διάλειμμα της πρώτης μέρας έσπασε η βάση του σερβο του δεξιού flap ,έσπασε η καρέκλα που καθόμουνα, και άλλαξε θέση ο διακόπτης στο camber αντιστρέφοντας σεαυτόν.....αυτός αυτογρουσουζεύεται κιόλας....Ασε που όταν πήγα με το απόσπασμα για να βρούμε το μοντέλο του Τάσου γέμισαν τα μπατζάκια μου και οι κάλτσες μου τριβόλια και αγκάθια...τις κάλτσες τίς πέταξα...
    Καταγράφηκε

    Νίκος Γραμματικάκης Ε.Α.Θ
    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.387



    « Απάντηση #34 στις: Τρίτη, 23 Μάι 2017, 17:39:40 »

    Ολα καλά και φέτος και του χρόνου καλύτερα.

    Και μερικές φωτογραφίες.



    * AGP_5505res.jpg (94.84 KB, 709x379 - εμφανίστηκε 346 φορές.)

    * AGP_5521res.jpg (106.88 KB, 709x402 - εμφανίστηκε 369 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.387



    « Απάντηση #35 στις: Τρίτη, 23 Μάι 2017, 17:42:55 »

    και μία ακόμα


    * AGP_5514res.jpg (108.72 KB, 827x421 - εμφανίστηκε 378 φορές.)
    Καταγράφηκε
    GRELE
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 896



    « Απάντηση #36 στις: Τρίτη, 23 Μάι 2017, 18:36:49 »

    Αγαπητοι φιλοι
    Ολα καλα και σε αυτον τον Πανελληνιο F5J-GR του 2017 που ηταν και ο τελευταιος με τον παλαιο κανονισμο.
    Τα διαφορα "ρεκορ"
    Στον "τελικο" δεν ξεπεραστηκε το κοψιμο ρεκορ των 355 μετρων (Ρειζης Σωτηρης περιφερειακος Σεπτεμβριου 2016) και μαλλον δεν θα ξεπεραστει ποτε στο μελλον εφ'οσον πλεον η οροφη θα ειναι τα 230μ.(νεος κανονισμος 2018).
    Εχω την εντυπωση οτι για το ρεκορ μεγαλυτερου βαρους συναγωνιζομαι με τον Αποστολη τον Μπαγκλατζη(εγω στα 2680γρμ εσυ Αποστολε ποσο?).
    Σε πληθος μικροζημιων (ευτυχως) μαλλον το ρεκορ παει στην ΕΑΘ οπου 6 αθλητες και 7 μοντελα χρειαστηκαν επιδιορθωσεις-αντικαταστασεις.
    Νεο ρεκορ συμβουλων-παροτρυνσεων-υποδειξεων πετυχε ο Μπαμπης Παραστατιδης ξεπερνωντας τις 6 ανα λεπτο  και σε διαφορετικους πιλοτους ταυτοχρονως(multitasking ραπτομηχανη!!).Φυσικα ολοι μας επωφεληθηκαμε απο τις απολυτως σωστες και στοχευμενες παρατηρησεις του!
    Ρεκορ "μονοκοτιανων" ανεμοπτερων που συμμετειχαν στον "τελικο",ποσοστο 66% Τρια πεταξαν 2 εφτασαν στον τελικο.Ενα πηρε και κυπελο.
    Οι "αδελφοι" Λαρισαιοι ,οπως παντα,προσεφεραν ενα αψογο πεδιο,σαντουιτσακια,χυμους και καλη παρεα στην ταβερνα το βραδυ.
    Αξιζει να αναφερθει και η πολυτιμη βοηθεια του Παντελη του Νταναβαρα σε εργαλεια για μια μικροεπισκευη στο ξενοδοχειο.
    Τελος οσοι γνωριζουν κατι παραπανω ξερουν οτι το ρεκορ για τα bacon στο πρωινο δεν μπορει να μου το παρει κανεις........

    Και του χρονου καλυτερα
    Βασιλης Παπαδοπουλος
    Καταγράφηκε

    ......electrics are here to stay......
    Giannis Zeteko.
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 437


    FLY-ROBIN-FLY!!!


    « Απάντηση #37 στις: Τρίτη, 23 Μάι 2017, 21:54:30 »

    Γιάννηδες ο γρουσούζης είναι ο Χρυσαφίδης, ακου που σου λέω αυτός γκρινιάζει τόσο πολύ και για όλα, μόλις ήρθε και χαιρετηθήκαμε στο διάλειμμα της πρώτης μέρας έσπασε η βάση του σερβο του δεξιού flap ,έσπασε η καρέκλα που καθόμουνα, και άλλαξε θέση ο διακόπτης στο camber αντιστρέφοντας σεαυτόν.....αυτός αυτογρουσουζεύεται κιόλας....Ασε που όταν πήγα με το απόσπασμα για να βρούμε το μοντέλο του Τάσου γέμισαν τα μπατζάκια μου και οι κάλτσες μου τριβόλια και αγκάθια...τις κάλτσες τίς πέταξα...
    Grin Grin Grin

    άμα καθίσουμε να μετρήσουμε τις ατυχίες μας ο κάθε ένας, δεν θα κάναμε αγώνα ....μαύρη λίστα θα φτιάχναμε  laugh

    το επιβεβαιώνω λοιπόν και εγώ ......λίγο πριν ξεκινήσει ο αγώνας την Κυριακή πλέον.....όταν γκρίνιαζε για το σερβο του είπα,
    Γιώργο δεν έχεις μόνο εσύ ατυχίες,εκτός από την φάση με το κουτάβι, που έκοψε το καλώδιο του φορτιστή το Σαββάτο,κοίτα και τo δικό μου σερβο στο δεξί flap που δεν βρίσκει το κέντρο του
    κάθεται όπου νανε και πετάω αναγκαστικά έτσι .....
     ε ....μετά από λίγο, ξεκόλλησε ο καθρέφτης, αφού σκάλωσε η έλικα στην καλύπτρα...παράδοξο, αφού αυτή εφαρμόζει τέλεια στο σώμα,πως χτύπησε η έλικα εκεί;....
    τον κόλλησα πριν ξεκινήσει ο αγώνας και ήμουν ετοιμος να πετάξω με το Shadow .....τότε χάλασε και το αριστερό flap κάνοντας την βεντάλια πάνω κάτω... Grin Grin

    την επόμενη φορά που θα αρχίσει να γκρινιάζει θα του πάρω τα αλτιμετρα  Grin Grin
    Καταγράφηκε
    Bocian
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 686


    « Απάντηση #38 στις: Τετάρτη, 24 Μάι 2017, 14:24:32 »

    Εχω την εντυπωση οτι για το ρεκορ μεγαλυτερου βαρους συναγωνιζομαι με τον Αποστολη τον Μπαγκλατζη(εγω στα 2680γρμ εσυ Αποστολε ποσο?).

    Βασίλη αυτή τη φορά ήσουν βαρύτερος στο σύνολο, εγώ ήμουν στα 2310 γρ. με πτέρυγα στα 3,1 μέτρα και 68 τ.π. επιφάνεια αν υπολογίζω σωστά είμαι κοντά στα 34γρ, η δική σου επιφάνεια πόσο είναι? και με πόσο πτερυγικό φόρτο πετούσες?

    Ενημερώνω τους φίλους που θέλουν τις φωτογραφίες  της εκδήλωσης (είτε όλες 108,  είτε όποιες τους αρέσουν) ότι μπορούν να τις κατεβάσουν απο το παρακάτω λινκ:
            
             https://www.dropbox.com/sh/7w6p3rr2d4o7140/AAB4GfY8ztMQKOxqiBm1eiLAa?dl=0

    Μπράβο και στους πέντε του τελικού μας χάρισαν έναν καταπληκτικό αγώνα, και συγχαρητήρια στους τρείς πρώτους.
    Καταγράφηκε

    Σ' αυτή τη χώρα, σε λίγο καιρό, όποιος είναι κάτοχος Ανεμοπτέρου, θα διώκεται Ποινικά.
    spirost
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 295


    « Απάντηση #39 στις: Τετάρτη, 24 Μάι 2017, 15:02:05 »

    Χίλια ευχαριστώ...!!!!  Thumbs up

    Εχω την εντυπωση οτι για το ρεκορ μεγαλυτερου βαρους συναγωνιζομαι με τον Αποστολη τον Μπαγκλατζη(εγω στα 2680γρμ εσυ Αποστολε ποσο?).

    Βασίλη αυτή τη φορά ήσουν βαρύτερος στο σύνολο, εγώ ήμουν στα 2310 γρ. με πτέρυγα στα 3,1 μέτρα και 68 τ.π. επιφάνεια αν υπολογίζω σωστά είμαι κοντά στα 34γρ, η δική σου επιφάνεια πόσο είναι? και με πόσο πτερυγικό φόρτο πετούσες?

    Ενημερώνω τους φίλους που θέλουν τις φωτογραφίες  της εκδήλωσης (είτε όλες 108,  είτε όποιες τους αρέσουν) ότι μπορούν να τις κατεβάσουν απο το παρακάτω λινκ:
            
             https://www.dropbox.com/sh/7w6p3rr2d4o7140/AAB4GfY8ztMQKOxqiBm1eiLAa?dl=0

    Μπράβο και στους πέντε του τελικού μας χάρισαν έναν καταπληκτικό αγώνα, και συγχαρητήρια στους τρείς πρώτους.
    Καταγράφηκε

    Τερζήμπασης Σπύρος
    GRELE
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 896



    « Απάντηση #40 στις: Τετάρτη, 24 Μάι 2017, 15:33:13 »

    Αγαπητε Αποστολη
    εχω 81dm3 και 2680 αρα 33,04γρμ/dm3 .
    Αρα το ρεκορ βαρους το κατεχεις εσυ!!
    Ελπιζω συντομα να εχεις ετοιμασει το νεο σου μοντελο και να σε δουμε να το πετας στον επομενο αγωνα μας τον Ιουνιο.
    Φιλικα
    Βασιλης Παπαδοπουλος
    Καταγράφηκε

    ......electrics are here to stay......
    GASTON
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.300



    « Απάντηση #41 στις: Πέμπτη, 25 Μάι 2017, 13:05:54 »

    Γεια σας φίλοι μου.
    Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον ΟΑΜΕΛ για ακόμα μια φορά.
    Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες και φυσικά στους νικητές.
    Αντώνη ευχαριστούμε πολύ.
    Τα μέλια και τα σιρόπια τα είπαν οι προλαλήσανες. Thumbs up
    Και τώρα στο ψητό. Ποοολύ άνεση
    Ετοιμοι ? Πάμε ! Εκπληξη


    * DSC00526a.jpg (93.95 KB, 600x402 - εμφανίστηκε 183 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Κώστας Σπυριάδης
    ΕΑΘ Ενωση Αερομοντελιστων Θεσσαλονικης
    GASTON
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.300



    « Απάντηση #42 στις: Πέμπτη, 25 Μάι 2017, 13:09:17 »

     Thumbs up


    * DSC00521a.jpg (118.33 KB, 600x402 - εμφανίστηκε 177 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Κώστας Σπυριάδης
    ΕΑΘ Ενωση Αερομοντελιστων Θεσσαλονικης
    GASTON
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.300



    « Απάντηση #43 στις: Πέμπτη, 25 Μάι 2017, 13:11:11 »

     Που είναι ο καιρός που να παίζει ο καιρός Huh Huh


    * DSC00523a.jpg (94.92 KB, 600x402 - εμφανίστηκε 178 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Κώστας Σπυριάδης
    ΕΑΘ Ενωση Αερομοντελιστων Θεσσαλονικης
    GASTON
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.300



    « Απάντηση #44 στις: Πέμπτη, 25 Μάι 2017, 13:12:27 »

     Εκπληξη Εκπληξη Εκπληξη Εκπληξη Εκπληξη


    * DSC00528a.jpg (100.99 KB, 402x600 - εμφανίστηκε 179 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Κώστας Σπυριάδης
    ΕΑΘ Ενωση Αερομοντελιστων Θεσσαλονικης
    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 7     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Ανακοινώσεις (Συντονιστές: Γιώργος Κανδυλάκης, andreas)  |  Θέμα: Πανελλήνιοι Αγώνες Αερομοντελισμού κατηγορίας F5J GR - ΟΑΜΕΛ 20-21 Μαΐου
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.046 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.