Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.389 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 03:23:31

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 03:23:31

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:15]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 10:50]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 09:16:06]

    [Τρίτη, 23 Απρ 2024, 11:50:38]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304389
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 76
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 37
    Συνολικά: 37
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τα multicopters-drones-uavs είναι αερομοντελισμός ?  (Αναγνώστηκε 10026 φορές)
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #30 στις: Πέμπτη, 10 Νοέ 2016, 14:58:34 »

    Ο φωτογράφος που "απλά πατάει ένα κουμπί" είναι καλλιτέχνης, ο δημιουργός που κατασκευάζει κάτι με τον 3d εκτυπωτή είναι άξιος σεβασμού, ο σχεδιαστής που τραβάει ευθείες γραμμές με την βοήθεια του χάρακα είναι ακριβής στην δουλειά του;
    Που είναι ο ορισμός που αναφέρει επίπεδο δυσκολιας; Τι είναι ο αερομοντσλισμος, αχλάδια που τα περνεις στην λαϊκή. Σε λίγο θα λέμε μεταξύ μας "αυτός είναι δύο κιλά μοντελιστης, ας μην του μιλήσουμε εμείς που είμαστε στα τριάντα κιλά".
    Ώρες ώρες νιώθω ότι πρέπει πραγματικά να έκδωσω πιστοποιητικά αερομοντελιστικες γαματοσυνης. Ημαρτον μπαναιαμ!
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 234


    « Απάντηση #31 στις: Παρασκευή, 11 Νοέ 2016, 10:52:46 »

    To θέμα κατά την άποψη μου που έχει δημιουργηθεί με τα drones και τα αεροπλάνα, ελικόπτερα είναι ότι για να πετάξεις ένα ελικόπτερο, αεροπλάνο θέλεις κάποια βασικά μαθήματα αλλιώς θα το σπάσεις. Βέβαια είναι αρκετοί αυτοί που δεν πτοούνται και δεν κάνουν τα μαθήματα και τα σπάνε.

    Ας δούμε λίγο όμως μία εικόνα:

    Έρχεται ένας τελείως νέος στον χώρο του αερομοντελισμού και χάρη της τεχνολογίας αγοράζει ένα κουτί από ένα μαγαζί και αμέσως πετάει ένα drone στα 150 μέτρα για 2 χιλιόμετρα μακριά του κρατώντας με το ένα χέρι την κατεύθυνση και με το άλλο χέρι τον καφέ. Που και που αφήνει την κατεύθυνση και πίνει καφέ και τρώει και σάντουιτς παράλληλα.  Δίπλα του είναι ένας άλλος αερομοντελιστής που είναι καρφωμένος στο αεροπλάνο του κάνει μανούβρες ακριβείας και πολλές φορές φοβάται μην κάνει κάτι και στολάρει το αεροπλάνο και πέσει. Αυτό θα του κοστίσει σε χρήμα και κόστος και θα βγάλει το μοντέλο του εκτός για κάποιο χρονικό διάστημα. Επίσης , ο ίδιος αερομοντελιστής επειδή δεν μπορεί να χειριστεί παρα πολύ καλά το αεροπλάνο του , που και που του φεύγει και το πετάει πάνω από κεφάλια των ανθρώπων που είναι στον ίδιο χώρο.

    Τελειώνουν και οι 2 την πτήση τους και ο αερομοντελιστής με το αεροπλάνο χρειάζεται 30-40 λεπτά για να καθαρίσει το αεροπλάνο (νίτρο) και να πακετάρει τον εξοπλισμό. Ο νέος με το drone μέσα σε 5 λεπτά έχει πακετάρει και μπαίνει στο αμάξι του και φεύγει για να απολαύσει σπίτι του το video που τράβηξε με το drone. O αερομοντελιστής με το αεροπλάνο εφόσον πακετάρει και φύγει με το αμάξι του θα πάει σπίτι του και θα σκέφτεται την πτήση που έκανε και τι ικανοποίηση του έδωσε.

    Και οι 2 τους έκαναν ένα χόμπι με αεροσκάφη (Το αεροσκάφος είναι όχημα το οποίο μπορεί να πετάει ή να αιωρείται στον αέρα ή γενικότερο στην ατμόσφαιρα ενός πλανήτη). Και οι 2 έμειναν ευχαριστημένοι με αυτό που έκαναν και θα το ξανακάνουν. Και οι 2 τους δεν τήρησαν τους κανόνες ασφάλειας και θα μπορούσαν να προκαλέσουν ατύχημα.

    Η διαφορά τους είναι ότι ο ένας με το αεροπλάνο χρειάστηκε μία στοιχειώδης εκμάθηση ενώ ο άλλος με το drone ίσως να μην χρειάστηκε την ίδια εκμάθηση αλλά κάτι αρκετά λιγότερο. 
    Καταγράφηκε
    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 77


    « Απάντηση #32 στις: Παρασκευή, 11 Νοέ 2016, 11:38:17 »

    Άν προσπαθούμε να συμπληρώσουμε την ερμηνεία σε ένα λεξικό για τη λέξη αερομοντελιστής τότε όπως γράφτηκε παραπάνω αερομοντελισμός = υπο κλίμακα μοντέλο που πετάει κτλ. άρα θεωρητικά τα drones δεν ειναι αερομοντέλα όπως δεν είναι και τα funfly τα trainers, ή όποιο σκάφος δεν έχει αντίστοιχο μεγάλο αεροσκάφος.
    Άν προσπαθούμε να φτιάξουμε νόμο για το τι πρέπει και που και πως να πετάει, τότε πρέπει να διαφοροποιήσουμε τα είδη σε αεροπλάνα , ελικόπτερα, ίσως και drones, ίσως και κάποια άλλα πχ. 3d flyers γιατί καθένα έχει τις δικές του ιδιότητες (και κυνδίνους) και όλα μπορούν πχ. να ξεφύγουν και να ανοίξουν κάποιο κεφάλι. 
    Άν γίνουμε όμως και λίγο ρομαντικοί τότε η λέξη αερομοντελισμός σημαίνει "ονειρεύομαι οτι πετάω" και αερομοντελιστής είναι αυτός που συναρπάζεται από κάποιο πετούμενο (υπάρχουν και μοντέλα πουλιών για παράδειγμα) και προσπαθεί να το φτιάξει όσο πιο κοντά του το επιτρέπουν οι ικανότητές του, η τσέπη του ή η φαντασία του, αλλά στο τέλος πετάει το spitfire του και ας βλέπουν όλοι οι υπόλοιποι ένα γκρεμό (κακία) ή ένα αριστούργημα - beauty is in the eyes of the beholder. Ο αερομοντελισμός είναι το μεράκι της κατασκευής αλλά πιστεύω εξίσου και το όνειρο της πτήσης. Υπάρχουν πολλοί μοντελιστές που τους αρέσει μόνο να πετούν όπως και πολλοί που θέλουν να το φτιάχνουν κιόλας. Αερομοντελιστής είναι αυτός που αισθάνεται αερομοντελιστής και συναρπάζεται από την πτήση και την ικανότητα/δυνατότητα να κατασκευάσει/πετάξει μια ιπτάμενη συσκευή με ή χωρίς φτερά , με ή χωρίς έλικες. Με αυτόν τον ορισμό και τα drones είναι αερομοντελισμός. Και μάλιστα τα FPV μοντέλα ιδίως τα drones προσφέρουν αυτην την ευχαρίστηση και με το παραπάνω. Επίσης, μιας και το θέμα μας είναι τα drones, πολύ συχνά αυτά περιλαμβάνουν και το στάδιο της κατασκευής (εμένα τα πρώτα τετρα/τρικόπτερα που έφτιαξα είχαν γυροσκόπια από χειρηστήρια από κοσόλες Wii και σασσί απο κοντραπλακέ και μπάλσα) που σίγουρα χρειάζονται μεράκι, υπομονή και γνώσεις πτήσης.  Πιστεύω ότι η λέξη μοντέλο δεν ορίζει το υπο κλίμακα μέγεθος όπως και τα μοντέλα στη μόδα δεν είναι μικρότερες εκδόσεις κάποιων εύσωμων κυριών. 
    Υπάρχουν βέβαια και οι φωτογράφοι που χρησιμοποιούν drone. Αυτούς αν τους ρωτήσετε θα δειτε ότι σχεδόν ποτέ δεν απαντούν οτι είναι αερομοντελιστές οπότε όπως και οι στρατιωτικοί που πετούν drones, δεν αφορούν το μοντελισμό.
    Τέλος υπάρχουν και αυτοί που αγοράζουν από το Jumbo ένα τετρακόπτερο. Άν αυτό θα τους κάνει να ασχοληθούν περισσότερο και βαθύτερα με το χόμπυ ΝΑΙ είναι αερομοντελιστές και πολύ καλά θα κάνουν να δηλώνουν έτσι, και μακάρι να ασχοληθούν περισσότερο.
    Τώρα βέβαια και για τους σκληροπυρηνικούς που θέλουν ντε και καλά ο αερομοντελιστής να κατασκευάζει μικρότερες εκδόσεις μεγάλων ιπτάμενων μηχανών... εγώ τα τετρακόπτερά μου τα εμπνέομαι από το ιπτάμενο αεροπλανοφόρο στους Avengers Wink

    Υ.Γ.  το ξέρω ότι έχω πολυλογία.
    Υ.Γ.2 εκφράζω δικές μου απόψεις και δεν κατηγορώ κανέναν εδω μέσα.
     
    Καταγράφηκε

    Σπύρος Βασιλάκης
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #33 στις: Παρασκευή, 11 Νοέ 2016, 12:55:36 »

    Καταρχήν η ερώτηση, για μένα, είναι λάθος.
    Η σωστή θα ήταν: "Τα multicopters-drones-uavs είναι αερομοντελΑ ?
    Ή και αυτή:
    "Η ενασχόληση με τα multicopters-drones-uavs είναι αερομοντελισμός ?"

    Στην μεν πρώτη ερώτηση, η απάντησή μου και η γνώμη μου είναι ότι, ναι, τα multicopters-drones-uavs είναι αερομοντέλα εφόσον χρησιμοποιούνται για ψυχαγωγία ή αθλητισμό. Σε κάθε άλλη περίπτωση είναι εργαλεία.

    Στην δεύτερη ερώτηση, η άποψή μου είναι ότι ο αερομοντελισμός σαν ενασχόληση δεν ταυτίζεται μόνο με αυτούς που κατασκευάζουν ένα αεροπλάνο/ ελικόπτερο/ drone από σχέδιο/ από το νου τους, αλλά και με όσους παίρνουν ένα arf, ή ακόμα κι ένα εξ ολοκλήρου έτοιμο μοντέλο και προσπαθούν να το πετάξουν.

    Όλοι, ακόμα και οι πιό καλοί "χτίστες" scale θα πάρουν κάποια στιγμή ένα έτοιμο αερομοντέλο.

    Η διαδικασία "κάνω αερομοντελισμό" δεν περιορίζεται για μένα στο τρίπτυχο σχεδιασμός-κατασκευή-πτήση. Το τρίπτυχο αυτό είναι χαζό και κοντόφθαλμο. Και μόνο πτήση έτοιμων αερομοντέλων να κάνει κάποιος, εφόσον το κάνει για ψυχαγωγία ή αθλητισμό, θεωρώ ότι κάνει αερομοντελισμό.
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #34 στις: Παρασκευή, 11 Νοέ 2016, 16:56:43 »

    Εσύ είσαι αερομοντελιστής;

    Νιώθεις ικανοποίηση από την κατασκευή και την πτήση του αερομοντέλου σου;

    Χαίρεσαι περισσότερο όταν δεις το αερομοντέλο του άλλου να πετάει καλύτερα;

    Βοηθάς τον διπλανό σου να βελτιώσει την επίδοση του αερομοντέλου του ακόμα κι’ αν έτσι θα σε ξεπεράσει;

    Υπηρετείς τον αερομοντελισμό χωρίς να αναμένεις υλικά ωφέλη;

    Αν απαντάς καταφατικά, τότε είσαι αερομοντελιστής.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    mikmerll
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 94


    « Απάντηση #35 στις: Παρασκευή, 11 Νοέ 2016, 17:39:17 »

    drone = αερομοντελισμός ………….. δεν νομίζω  Huh

    ο μοντελισμός είναι μια κατασκευή που προσομοιάζει σε κλίμακα ένα αντικείμενου πχ αεροσκάφους, σκάφος, αυτοκίνητο, κτήριο κλπ.

    Που η πώς ταιριάζει αυτή η άρχει στο drone;

    Βεβαία τα drones έχουν εξελίχθη σε καταπληκτικές πλατφόρμες για αέρο φωτογράφιση η μεταφοράς αντικείμενων. 

    Μαϊκ
    Αθήνα 
    Καταγράφηκε
    guest8078
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #36 στις: Παρασκευή, 11 Νοέ 2016, 18:25:03 »

    Παιδια πηγα στο φαρμακειο και αγορασα μια ποδια ενα πιεσομετρο και μια τσαντα μαυρη και απο σημερα ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ δε νομιζω να χρειαζετε τιποτα αλλο??? μη φοβαστε ελατε να σας εξετασω και αν δε πιασει εχω δει κατι ρασα μουρλια θα προλαβω τη μεγαλη εβδομαδα , απλα και τοσο ευκολα περνεις ποδια εισαι γιατρος περνεις ρασα δε προλαβενεις τα μνημοσυνα και γω που νομιζα οτι θελει χρονο γνωσεις και προσπαθεια . ΑΝΤΕ την ευλογια μου τεκνα μου angel angel
    Καταγράφηκε
    gkcarbons
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 170



    « Απάντηση #37 στις: Παρασκευή, 11 Νοέ 2016, 19:16:01 »

    Τελικά ποιο είναι αυτό που έχει σημασία, το αν λέγονται αερομοντέλα ή όχι , ή αν περνάμε καλά όταν τα πετάμε είτε λέγονται αεροπλάνα ή ελικόπτερα ή πολυκόπτερα ή όπως αλλιώς λέγονται?Huh


    Και τέλος -χωρίς να θέλω να τα βάλω με κανέναν,-δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ξεκινάτε συζητήσεις που ξέρετε ότι θα καταλήξουν σε αντιπαραθέσεις που δεν θα καταλήξουν πουθενά.........................................................
    Καταγράφηκε

    ΓΙΩΡΓΟΣ  ΚΑΡΑΚΟΥΡΟΣ - ΧΙΟΣ
    levitron
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 293



    WWW
    « Απάντηση #38 στις: Παρασκευή, 11 Νοέ 2016, 19:38:55 »

    Παιδια πηγα στο φαρμακειο και αγορασα μια ποδια ενα πιεσομετρο και μια τσαντα μαυρη και απο σημερα ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ δε νομιζω να χρειαζετε τιποτα αλλο??? μη φοβαστε ελατε να σας εξετασω και αν δε πιασει εχω δει κατι ρασα μουρλια θα προλαβω τη μεγαλη εβδομαδα , απλα και τοσο ευκολα περνεις ποδια εισαι γιατρος περνεις ρασα δε προλαβενεις τα μνημοσυνα και γω που νομιζα οτι θελει χρονο γνωσεις και προσπαθεια . ΑΝΤΕ την ευλογια μου τεκνα μου angel angel


    ωραιος ο πυρινικος διαβαζεις γελας και πιανεις το νοημα  idiot2
    Καταγράφηκε

    raptor 90
    vario airwlf  90
    raptor 50
    t rex 700
    hobby king 600
    χαρικαιιν 550
    hobby king 500

    2 αεροπλάνα και μια αποθηκη που
    δεν ξερω τι εχω
    BizGreece
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 634



    WWW
    « Απάντηση #39 στις: Σάββατο, 12 Νοέ 2016, 09:14:56 »

    Υπαρχουν δυο κατηγοριες στα drone
    1.η πρωτη κατηγορια ετοιμη λυση για καποιο φωτογραφο η χομπιστα του βιντεο και της φωτογραφιας και αυτη πωλειται πλεον παντου και εκτος των καταστηματων μοντελισμου πχ
    http://www.mediamarkt.gr/el/category/_drones-634601.html
    http://www.plaisio.gr/fotografia-video/drones/drones.htm
    σε λιγο και στα jubo
    2.Tα drone που μπορει να κατασκευσει ενας αερομοντελιστης, πρεπει να τα φτιαξεις μονο σου απο κιτ να σεταρεις τον κοντρολερ apm - pixhawk ευτυχως εχει πολους κοντρολερ να διαλεξεις οι περισοτεροι απο αυτους ειναι ανοιχτου κωδικα εχεις αποιρες επιλογες να τα προγραματισεις για να κανεις την πτηση σου αυτη η δευτερη κατηγορια για μενα θεωρηται αερομοντελισμος
    Καταγράφηκε
    guest8078
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #40 στις: Σάββατο, 12 Νοέ 2016, 17:35:41 »

    τελικα για γιατρος δεν επιασε ,ουτε ενα τηλεφωνο παντα υγεια να εχετε,παπας παραλιγο να βαλουνε εμενα στη γουβα ,οποτε ειπα να γινω  επαγγελματιας αερομοντελιστης,αφου πηρα drone,  εισαστε ολοι προσκεκλημενοι στα εγκαινια
    του καινουργιου courier  delivery pet μεχρι 4,500 γραμαρια η μεταφορα γινετε με Phantom 3 Standard για μεταφορα αμνοεριφιων απο μεγαλη τεταρτη μεχρι μεγαλο σαββατο ασουβλιστα η μεταφορα γινετε Inspire 1 Pro και δωρο ενα κουτι φοτωβολιδες

    Και για ανω των 70 για οποια δηποτε διαπραγματευση στελνουμε με 5 ευρω τον εικονηζωμενο



    με τιμη ΟΟΟΟΟΟΟΟ ΑΕΡΟΜΟΝΤΕΛΙΣΤΗΣ Thumbs up Thumbs up

    Καταγράφηκε
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.759



    WWW
    « Απάντηση #41 στις: Κυριακή, 13 Νοέ 2016, 00:41:31 »

    Μη μου εξαπτεστε .......Γιατι κοροιδευομαστε μεταξυ μας αφου το μονο προβλημα ουσιαστικό που υπαρχει ειναι η χρηση των Drone.Κανω λαθος η φανταζομαι οτι γιαυτο τον λόγο εχει γινει ολη η νεα νομοθεσία?χαχαχα.....ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΤΙ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ ΣΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ??Εχει γινει για κανενα αλλο λόγο?Δεν ξεφευγε η κατασταση?....(Κατα την ταπεινη μου γνωμη ακόμη δεν εχει ξεφυγει ακόμα....)Σε δεκα χρόνια η ζωη μας θα αστυνομέυεται απο πανω μας μονο με αυτά! χαχαχαχα  Οχι με αερομοντέλα.....χαχαχα
    Γιατι πρεπει να ξεφυγει και η συζητηση το αν ειναι αερομοντελισμός......Η λεξη drone δεν φτανει .....?Δεν ειναι δυο διαφορετικές λέξεις?Οταν διαβαζει κανεις ενα ενα γραμμα την λέξη αερομοντελισμό....και τελειωνει το ......σμό  παθαινει εγκεφαλικό και ξεχναει τα Ελληνικά και του ρχεται το drone?
    Επειδη ειναι moulticopter και το drone δεν παει να πει οτι δεν ειναι πτητική μηχανή? Αλλα ειναι φωτογραφική μηχανη φτιαγμενη να κανει ενα χομπυ ιπτάμενης φωτογραφίας.Σωνη και καλα οτι κανει αερομοντελισμό.......αφου δεν κανει.....χαχαχαχαχαχαχαχαχα ωχ παναγία μου.....
    Απο την αλλη το multicopter ειναι μια νεα πτητικη διαταξη πολλά υποσχόμενη για μελλοντικές μεταφορές ! αλλα μην τελαθούμε και τελειως δεν ειναι και καμμια απίστευτη αεροδυναμική τεχνολογία.......Χειρότερη αεροδυναμική διαταξη δεν υπαρχει....χαχαχα Ποσο τελική εχει.....η προπέλα....κοντά στο 1 MACH ? χαχαχαχα γιατι πολύ απλά το ζητούμενο τους ειναι δεν ειναι η αεροδυναμική.Ολο το νοημα ειναι τα ηλεκτρονικά του!Αυτη ειναι η εξελιξη μόνο!Με αυτα πεταει!Η προπέλλες εχουν ανακαλυφθει απο τοτε που βγηκαν τα χταπόδια.
    Εχουμε παει και στο διαστημα μην το ξεχνάμε αυτό......χαχαχαχα
    Καποτε πετάγαμε με CONCORD με 2.02 MACH 1969 !!!...... Πρωτη πτηση.....
    Θα ειμαστε η μονη γενιά που θα λεει στα παιδιά της οτι οι παπουδες τους πεταγαν με 2.02 Mach.....και τα παιδιά θα λένε ασε μας ρε πατέρα τωρα......με την νεκροφόρα.....φευγω τωρα θα παω με ταξι και με προπέλλες....
    Οι Ηρωες και τα ρισκα πλεον ειναι παρελθόν......για την ανθρωποτητα.......Καποτε πηγαμε στο φεγγαρι σε οκτω χρονια.....χαχαχαχα
    Παρεπιμτωντος αερομοντελιστές το ειχαν φτιαξει τότε......το CONCORD.Τα multicoter μαλλον περισσότερο ηλεκτρονική ψηφιακη τεχνολογία ειναι παρα δουλεια αεροδυναμιστών......
    Οπότε συμπέρασμα .......διαβαζουμε την λεξη που βλεπουμε και θελουμε....και κανουμε την λεξη που βλεπουμε.......αυτο.χαχαχαχα
    drone = drone ...fpv = fpv.....multicopter=multicopter......aeromodeling=aeromodeling......πλεξιμο=πλεξιμο......
    Αλλιως θα ζητησω απο την διευθυνση του αερομοντελινκ να εισηγηθει ο μεγας Μπαμπινιωτης να μας μαθει την ΑΒ απο την αρχη......

    παντα με αγαπη!!
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.060


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #42 στις: Κυριακή, 13 Νοέ 2016, 03:47:50 »

      Επειδή έχει γίνει συζήτηση και αλλού,
      απο νομικής άποψης, μην καίγεστε και τόσο να τα ονοματίσετε αερομοντέλα.
      Ο κανονισμός που διέπει τα αερομοντέλα, τα θέλει, νόμιμα, να πετάνε μόνο σε μοντελοδρόμια!!!!
      Μην νομίΖετε δλδ οτι οι "αλανιάρηδες" αφου μπορούν και πετάνε σε αλάνες είναι όλα μέλι γάλα police , οπότε πετάμε όπου γουστάρουμε αφού έχουμε και τεχνολογία που δεν "πέφτει" έτσι εύκολα.
      Μάλλον εθελοτυφλείτε για το δεν "πέφτει".
      Αρκεί να ψάξετε για τα top 100 crashes στο youtube. Επίσημα. Ανεπίσημα ποιός ξέρει πόσο περισσότερα μπορεί να είναι Huh

      Για το θέμα ας αναφέρω και γω τις σκέψεις μου
      Και εγώ θα πω οτι τα drone είναι μια κατηγορία απο μόνα τους.
      Κατασκευαστικά ήταν μια συλλογική προσπάθεια αερομοντελιστών, προγραματιστών, γεωφυσικών (GPS) και φωτογράφων με σκοπό την αυτόματη πτήση. Πιο πολύ, για μένα, τείνει σε κατηγορία της ρομποτικής στην τελική, αλλά έχει μεν ευρεία χρήση, παντού!!

      Αερομοντελιστικά ναι μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο να πάρουν "ζωή" πτητικές μηχανές, σαν αυτές που "πέταγαν" ψηφιακά στο Avatar, Oblivion ή και του De Lorian. Αλλά αν δεν θες να κάνεις κάτι παραπάνω απο αυτό που σου παρουσιάζεται έτοιμο, ποια η απόλαυση; Το μόνο δλδ που βλέπεις να πετάει είναι ένα "ακέφαλο" Χ

      Αναφορικά έχω συναρμολογήσει και'γω τετρακόπτερο και ετοιμάζομαι για το 2ο αλλά είναι για συγκεκριμένη χρήση. Το ένα για αεροβιντεοσκόπηση να τραβάω άλλα μοντέλα να πετάνε Wink και το άλλο για fpv.
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    panelpni
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 312

    Γνώμη εχουν όλοι, γνώση έχουν λίγοι.


    « Απάντηση #43 στις: Κυριακή, 13 Νοέ 2016, 11:10:42 »

    Η πτυχιακη τεσσαρων φοιτητων του ΜΙΤ ειναι τα drones.
    Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.060


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #44 στις: Κυριακή, 13 Νοέ 2016, 12:10:29 »

    Η πτυχιακη τεσσαρων φοιτητων του ΜΙΤ ειναι τα drones.

    Η επίσημη εκδοχή. Όμως επινόησαν απο μόνοι τους όλα τα οποία συνθέτουν τα drones;
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  Drones - Multicopters - Πολλαπλών στροφείων (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Τα multicopters-drones-uavs είναι αερομοντελισμός ?
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.037 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.