Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.202 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 17:00:52

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 17:00:52

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:18]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304202
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 24
    Συνολικά: 24
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Διαφήμιση  (Αναγνώστηκε 3109 φορές)
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « στις: Τετάρτη, 27 Ιούλ 2016, 11:22:27 »

    Έχει τοποθετηθεί διαφήμιση στο άνω μέρος της σελίδας δοκιμαστικά.
    Ο χρόνος θα δείξει αν θα παραμείνει ή όχι

    Ε.
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    Γκούσκος Διονύσιος
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268


    Ζάκυνθος


    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 27 Ιούλ 2016, 12:11:21 »

    Καλησπέρα

    Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλό να υπάρχει διαφημιστικός χώρος στο forum.

    Οποιαδήποτε έσοδα μπορεί να έχει το aeromodelling είναι κάτι το θετικό καθώς υπάρχουν και έξοδα για την συντήρησή του που πιθανών μερικοί να αγνοούν.

    Στο μέλλον θα ήθελα εκτός από google adds, να δω και ελληνικές επιχειρήσεις να προβάλλονται μέσα από banners στο forum.

    Στον μοντελισμό, ειδικά στο κατασκευαστικό του κομμάτι,  έχουμε δει στην πράξη ότι κάνουμε χρήση μεγάλης γκάμας αντικειμένων, εξαρτημάτων, υλικών & υπηρεσιών.. Οπότε υπάρχει ένα αρκετά ευρύ φάσμα κατηγοριών επιχειρήσεων που θα μπορούσαν να επωφεληθούν από πιθανή προβολή τους μέσα από τους πίνακες του Aeromodelling, συμβάλλοντας άμεσα στην ορθή λειτουργία του site αλλά και θετικά στο μέλλον του μοντελισμού, έμμεσα.

    Διονύσης
    Καταγράφηκε

    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #2 στις: Τετάρτη, 27 Ιούλ 2016, 13:28:31 »

    Πολύ καλή κίνηση.
    Εξάλλου δεν βλέπουμε όλοι τις ίδιες διαφημίσεις.
    Ας είναι καλά τα cookies του καθενός...
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    papabill
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.178



    WWW
    « Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 27 Ιούλ 2016, 16:39:38 »

    Πολύ καλή κίνηση.
    Εξάλλου δεν βλέπουμε όλοι τις ίδιες διαφημίσεις.
    Ας είναι καλά τα cookies του καθενός...

    Δηλαδη θα βγαζει διαφημισεις κι απο τσοντοσαϊτ?
    Καταγράφηκε

    Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 5 Αύγ 2016, 01:01:22 »

    Ειδα την διαφημιση τυχαια απο το κινητο που δεν εχω ακομη βαλει ad-blocker. Να πω την αληθεια δεν μου αρεσει, ειχα (και εχω ακομη) αυτο το φορουμ σαν προτυπο. Καμια διαφημιση, καμια νυξη για κοστος και χρηματα απο τον agridoc που πληρωνε τοσα χρονια, μεγαλη ανοχη στο τι γραφουμε εδω μεσα, ελευθερια για να μιλαμε ανοιχτα για καταστηματα.

    Διονυση τι κοστος εχει ενα φορουμ ακριβως μπορεις να μας πεις; Η πλατφορμα SMF ειναι δωρεαν, το domain ειναι 20€ τα δυο χρονια και το hosting παει κυριως με την κινηση (και την χωρητικοτητα η τις βασεις δεδομενων).
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    ΦΩΤΗΣ ΚΑΛΕΥΡΑΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 600


    Embraer 145


    « Απάντηση #5 στις: Παρασκευή, 5 Αύγ 2016, 09:14:13 »

    Ειδα την διαφημιση τυχαια απο το κινητο που δεν εχω ακομη βαλει ad-blocker. Να πω την αληθεια δεν μου αρεσει, ειχα (και εχω ακομη) αυτο το φορουμ σαν προτυπο. Καμια διαφημιση, καμια νυξη για κοστος και χρηματα απο τον agridoc που πληρωνε τοσα χρονια, μεγαλη ανοχη στο τι γραφουμε εδω μεσα, ελευθερια για να μιλαμε ανοιχτα για καταστηματα.

    Διονυση τι κοστος εχει ενα φορουμ ακριβως μπορεις να μας πεις; Η πλατφορμα SMF ειναι δωρεαν, το domain ειναι 20€ τα δυο χρονια και το hosting παει
    Ειδα την διαφημιση τυχαια απο το κινητο που δεν εχω ακομη βαλει ad-blocker. Να πω την αληθεια δεν μου αρεσει, ειχα (και εχω ακομη) αυτο το φορουμ σαν προτυπο. Καμια διαφημιση, καμια νυξη για κοστος και χρηματα απο τον agridoc που πληρωνε τοσα χρονια, μεγαλη ανοχη στο τι γραφουμε εδω μεσα, ελευθερια για να μιλαμε ανοιχτα για καταστηματα.

    θα συμφωνίσω και εγώ με τα παραπάνω. Δεν μου άρεσε ούτε εμένα που είδα την διαφήμιση στο aeromodelling.gr. θα ήθελα να συνεχιστεί όπως μας το άφησε ο Κ. Κωστόπουλος και αλλαγές να γίνοντε μόνο για την σωστή λειτουργία του φόρουμ και να ακολουθήσει την εξέλιξη του μοντελισμού. Είμαστε πολλά μέλη και μπορούμε να βοηθήσουμε όσοι θέλουμε για την συντήρηση κτλ χωρίς την διαφήμιση, έχουμε μπουχτήσει από αυτές. Σέβομαι την απόφαση του διαχειριστή απλά την άποψή μου κατέθεσα. Μέλος θα είμαι πολλά χρόνια ακόμα με ή χωρίς διαφήμιση.Ευχαριστώ.
    Καταγράφηκε

    Build it your self!
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Παρασκευή, 5 Αύγ 2016, 09:36:05 »

    Αγαπητοί φίλοι,

    Η απόφαση για τη διαφήμιση είναι δική μου που έχω αναλάβει το φόρουμ μετά από χρονοβόρες, δύσκολες διαδικασίες και πάντα σύμφωνα με την επιθυμία της οικογένειας του Κώστα.
    Όπως γράφω είναι δοκιμαστική περίοδος και αν αποδειχθει ότι ενοχλεί, δημιουργεί εξαρτήσεις ή δεν αποδίδει θα φύγει.
    Το κόστος του host είναι 360$ για ένα χρόνο και το έχω ήδη πληρώσει
    Δεν έχω τη δυνατότητα να το πληρώνω κάτω απο τις παρούσες συνθήκες
    Το κέρδος απο τη διαφήμιση είναι λιγότερο απο 1 ευρώ τη μέρα
    Σκέφτομαι και άλλους τρόπους κάλυψης των εξόδων. Ο χρόνος θα δείξει.
    Κάποιοι είναι δυσκολο έως αδύνατον να εφαρμοστουν και άλλοι δημιουργούν εξαρτήσεις
    Ευχαριστώ για την προσφορά ορισμένων μελών αλλά συμμετοχή των μελών στα έξοδα δεν είναι δυνατόν να εφαρμοστεί.

    Ευάγγελος
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #7 στις: Παρασκευή, 5 Αύγ 2016, 10:11:16 »

    Evan να πω και εδώ ότι σου έχω εμπιστοσύνη σε ότι και να αποφασίσεις, είμαι σίγουρος ότι θα είναι η καλύτερη δυνατή λύση για το φορουμ. Μπορώ να κάνω μία εξαίρεση στο ad-bloker μόνο για εδώ και να κλικαρω κάθε φορά το λινκ.
     
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Γκούσκος Διονύσιος
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268


    Ζάκυνθος


    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Παρασκευή, 5 Αύγ 2016, 11:12:53 »

    Καλημέρα σε όλους.


    Διονυση τι κοστος εχει ενα φορουμ ακριβως μπορεις να μας πεις; Η πλατφορμα SMF ειναι δωρεαν, το domain ειναι 20€ τα δυο χρονια και το hosting παει κυριως με την κινηση (και την χωρητικοτητα η τις βασεις δεδομενων).


    Παναγιώτη νομίζω ότι σε κάλυψε ο Ευάγγελος.


    Όσο αφορά το θέμα των διαφημίσεων στο forum,  ας μην είμαστε προκατειλημμένοι.. Ας το δούμε πιο σφαιρικά το θέμα..

    Έχετε δει πουθενά στον κόσμο forum που να μην έχει διαφημίσεις?

    Δεν είναι μόνο κέρδος για τον ιδιοκτήτη ή για να βγάζει τα έξοδα συντήρησής του site (hosting, domains)..

    Έχετε σκεφτεί τα αμφίδρομα οφέλη που έχει ένα site που δεν είναι μόνο του στο σύμπαν?

    Για να μην αναφερθώ στο πόσο ωφελεί έμμεσα το hobby μας αυτή η κινητικότητα..

    Το 99% των διαφημίσεων που παίζουν σε φόρουμ αφορούν προϊόντα ή υπηρεσίες που είναι άμεσα συνδεμένες με το αντικείμενο του forum, δηλαδή με τις ανάγκες των μελών του site.

    Δεν λέω ότι με ένα banner για ένα νέο σερβο θα πέσουμε όλοι επάνω του να το αγοράσουμε, αλλά με την κίνηση και την περιήγηση μέσα από διαφημιστικά links, το μέλος ενημερώνεται, το site γίνεται ισχυρότερο και η κοινότητα μεγαλώνει.



    Εγώ θα κάνω μια φανταστική αναφορά έτσι για να σας μεταδώσω έστω και λίγο τις δυναμικές που μπορεί να έχει ένα site με καλά στατιστικά και αρκετά έσοδα από διαφήμιση..

    Όλοι έχουμε δει τι συμβαίνει με τις συμμετοχές σε αγώνες, events και shows αερομοντελισμού στη χώρα μας.. Δεν νομίζω να χρειάζεται να επεκταθώ πάνω σε αυτό το θέμα, αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση θα τελειώσουν όλα..

    Σε ένα ουτοπικό σενάριο λοιπόν ένα πολύ ισχυρό site θα μπορούσε με τα καθαρά του κέρδη να διοργανώσει events και να εξασφαλίσει εκπτώσεις στη διαμονή των μελών του με σκοπό να μην είναι απαγορευτικό το κόστος για τον κάθε ένα μοντελιστή να συμμετάσχει στην εκδήλωση.. Λέω εγώ τώρα…

    Τέλος πάντων για να μη σας κουράζω, θα επιμείνω ότι η διαφήμιση πρέπει να υπάρχει και άμεσα ή έμμεσα είναι προς όφελος όλων.

    Υ.Γ.

    Έχετε δει όλοι πανό ή αφίσες στους δρόμους για συναυλίες καλλιτεχνών σε κέντρα διασκέδασης.. Σωστά?

    Όλοι σιχαινόμαστε να τις βλέπουμε, μας χαλάνε την αισθητική και ρυπαίνουν και το περιβάλλον.. Σωστά?

    Την πληροφορία όμως την δεχόμαστε αμάσητη και πολλοί από εμάς επιλέγουμε να διασκεδάσουμε εκεί..



    Αποτέλεσμα?

    Έσοδα για τον δήμο από τις νόμιμες αφισοκολλήσεις..

    Κέρδη για τον καλλιτέχνη.

    Κέρδη για το μαγαζί.

    ‘Κέρδος’ για τον κόσμο που αφού ενημερώθηκε, ΕΠΕΛΕΞΕ να πάει διασκεδάσει εκεί.

    Φιλικά,
    Διονύσης
    Καταγράφηκε

    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 5 Αύγ 2016, 13:12:25 »

    Μεγαλύτερη σημασία όλων, είχε να συνεχίσει να υπάρχει το φόρουμ, μετά τον απροσδόκητο χαμό του Κώστα.
    Τώρα, αν αυτό γίνει με διαφημίσεις ή χωρίς, λίγη ως καθόλου σημασία έχει.
    Από την στιγμή που ο Evan επέλεξε να υπάρχουν διαφημίσεις,  είμαστε υποχρεωμένοι να το σεβαστούμε και όσοι από εμάς θέλουν να το στηρίξουν κάνοντας κάνα κλικ στο banner τους, έτσι ώστε να μαζεύονται  τουλάχιστο τα έξοδα λειτουργίας του.
    Η εποχή είναι δύσκολη και προσωπικά μόνο  μπράβο δίνω στον Evan που επωμίστηκε την βαριά κληρονομιά να  συνεχίσει  το φόρουμ.
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR, λειτουργία, βοήθεια, προτάσεις  |  Θέμα: Διαφήμιση
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.037 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.