Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.199 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:46:44

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:46:44

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:40]

    από afilos
    [Χθες στις 21:49]

    [Χθες στις 21:25]

    από afilos
    [Χθες στις 14:52]

    από hpergm
    [Χθες στις 10:46]

    [Χθες στις 07:32]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304199
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 92
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 89
    Συνολικά: 92
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 [4]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τι ανεμοπτερο να παρω?  (Αναγνώστηκε 17864 φορές)
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #45 στις: Παρασκευή, 21 Ιούλ 2017, 19:46:07 »

    Γεια σας! Δε ξέρω πολλά από ανεμόπτερα άλλα ο μπαμπάς μου εδώ και λίγο καιρό λέει να αγοράσουμε ένα ή να το φτιάξουμε μόνη μας(αν βγαίνει πιο οικονομικά). Έχετε να μου προτείνεται κάτι?

    Ολοι μπορούν να προτείνουν ανεμόπτερα/ μοτοανεμόπτερα.

    Εσύ όμως πρέπει να συμπληρώσεις την επιθυμία σου με τα εξής στοιχεία:

    Θέλεις ανεμόπτερο ή μοτοανεμόπτερο (ηλεκτροκίνητο)
    Θέλεις να πετάς απλά στην πεδιάδα με εκμετάλλευση θερμικών ή θέλεις να πετάς στην πλαγιά με εκμετάλλευση του δυναμικού;
    Πόσα κανάλια έχει διαθέσιμα ο πομπός/δέκτης σου;
    Θέλεις με το ίδιο μοντέλο να πάρεις μέρος και σε αγώνες;

    Εχεις σχηματίσει γνώμη για το πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις;

    Εχει κάποιος από εσάς εμπειρία στον χειρισμό ενός ανεμόπτερου;
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Alex97
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5


    « Απάντηση #46 στις: Τετάρτη, 9 Αύγ 2017, 22:09:59 »

    Εχω διαβασει αρκετά αυτό εδώ το φόρουμ για τα ανεμόπτερα και πιστεύω πως έμαθα αρκετά.

    Θαυμάζω τον giteart για αυτό που κανει, εγώ δεν θα μπορουσα. Ειμαι σίγουρος πως θα κανω πολύ κοπο και δεν θα τα καταφερω ακομα και με την βοήθεια του πατερα μου.

    Θαυμαζω επισης το ξύλινο για το οπίο εγινε λογος σε άλλη συζητηση.

    Τα καλά νέα είναι πως ενας θειος μου που βρίσκεται αυτην την στιγμη στην Αγγλια σε ένα ταξιδι που εκανε με Worldventures θα μου φερει το Easy Glider PRO έκπληξη. Υποτίθεται πως δεν ξερω τίποτα όμως ξερω τα παντα κι εχω βρει πως εχει τιμη γυρο στα 100 ευρώ. Νομιζω πως ειναι αυτο δηλαδη. Σε ενα κουτί σαν αυτο θα ειναι.

    Υπαρχει συνενοηση πίσω απο την πλατη μου.  Grin

    Εχω δει ολη την γυρω περιοχη εδώ περα κι εχω βρει τα σημεια που είναι καταλληλα για πτήση.

    Χωρίς να το εχω στα χέρια μου με έχει πιασει μια μεγαλη ανησηχια για την προσγειωση. Ειμαι σιγουρος πως θα παθει ζημια ήδη από την πρωτη φορα Sad  Σκεφτομαι να του κολλησω μονωτική ταινία σε διαφορα σημεια για να μην γρατζουνίζεται.

    Στο Youtube εχει πολλα βιντεάκια παντως. Μπορεις να βλεπεις με τις ωρες.
    Καταγράφηκε
    sttpod
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 60


    « Απάντηση #47 στις: Τετάρτη, 9 Αύγ 2017, 23:35:52 »

    Το καλυτερο που εχεις να κανεις για την ωρα ειναι να μην τρελλενεσαι. Το αμεσως καλυτερο ειναι να βρεις καποιον που ξερει, και εκεινος να κρινει κατ'αρχας αν κανει ο χωρος που σκοπευεις να πεταξεις. Παιζει ισως τον μεγαλυτερο ρολο οσον αφορα τις ζημιες. Ιδανικα να βρεις που πετανε κι αλλοι εκει κοντα, σιγουρα θα σε βοηθησουν.
    Καλος ελεγχος στο μοντελο πριν την πτηση, τριμαρισμα απο καποιον που μπορει να το κανει, και μετα... ψυχραιμια γιατι ειναι σιγουρο οτι χερια και ποδια θα τρεμουν! Σε ολους ετρεμαν στην πρωτη πτηση, και ολοι τρεμουμε οταν κατι δεν παει οπως πρεπει... Αν ομως εχεις ματια και αυτια ανοιχτα, να εισαι βεβαιος οτι ολα θα πανε καλα, και η ζημια δεν θα ερθει, στις πρωτες πτησεις τουλαχιστον, παντα με καποιον πιο εμπειρο διπλα σου. Μονος σου μην το κανεις, θα το σπασεις κι ειναι κριμα.
    Αν οντως ακολουθησεις το δρομο του αερομοντελλισμου, εχε στο νου σου πως κραταει για ολη σου τη ζωη. Και επειδη απο τα γραφομενα σου φαινεσαι πιτσιρικας, δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να βιαστεις για τιποτα. Η υπομονη ειναι αρετη και ανταμειβεται παντα. Η βιασυνη παλι... οδηγαει σε αχρειαστες ζημιες που μπορει να σε οδηγησουν μεχρι και στο να τα παρατησεις, κατι που κανεις δεν θελει.
    Χαλαρωσε και απολαυσε τη διαδρομη!
    Καταγράφηκε

    Όμορφα μικρά πράγματα που πετάνε!
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #48 στις: Πέμπτη, 10 Αύγ 2017, 13:34:10 »

    Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο sttpod.
    Να προσθέσω ότι ένας εξομοιωτής θα σε βοηθήσει πάρα πολύ
    Σε ποία περιοχή βρίσκεσαι μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος.
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #49 στις: Παρασκευή, 11 Αύγ 2017, 11:32:33 »

    Αγαπητέ Αλέξη,
    Ευχομαι να ευχαριστηθείς το ανεμόπτερο που έρχεται, όπως το ονειρεύτηκες.
    Όμως όταν ζητάς βοήθεια, και εμφανίζεται ένας συνάδελφος που σου θέτει ορισμένα ερωτήματα για να σε βοηθήσει, δεν είναι σωστό εσύ να μην απαντάς στο μήνυμά του.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Alex97
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5


    « Απάντηση #50 στις: Σάββατο, 12 Αύγ 2017, 18:04:05 »

    Ευχαριστώ πολύ για ολη την βοήθεια

    Κύριε Γιαννη ειχα διαβασει αυτό που γράψατε αλλα μετα όταν ξαναμπηκα ξεχασα να το ξαναδιαβασω. Ζητάω συγνωμη

    Από τις ερωτήσεις σας μπορώ να απαντήσω μονο στο ότι δεν εχω καθολου εμπειρία ουτε εχω σκοπό να παρω μερος σε αγωνες. Εάν καποτε απκτήσω αρκετη εμπειρία μπορεί να σκεφτω. Ούτε για τα χρηματα μπορω να απαντησω αν και νομιζω πως τα 100 ευρώ ή λιγο παραπανω ειναι κατι λογικο

    Ειμαι στην Κοζάνη Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #51 στις: Κυριακή, 13 Αύγ 2017, 18:32:14 »

    Με αφορμή την προσπάθεια του  Αλέξη να αποκτήσει ένα μοτοανεμόπτερο, θα ήθελα να παρουσιάσω στους ενδιαφερόμενους - για  τον ίδιο στόχο - συναδέλφους λίγα πράγματα που θα πρέπει να λάβουν υπ’ όψη τους.

    Κατ’ αρχάς ανεμόπτερο είναι ένα αεροπλάνο σχεδιασμένο κατάλληλα για να μπορεί να ολισθαίνει σε περισσότερη απόσταση, ή/και να διατηρείται σε πτήση περισσότερη ώρα, χωρίς την βοήθεια φέρουσας κινητήριας συσκευής. Όλα αυτά συγκριτικά με τα συμβατικά αεροπλάνα.

    Τα ανεμόπτερα εκμεταλλεύονται καλύτερα τα διάφορα ανερχόμενα ρεύματα του αέρα, για να κρατηθούν ή να κερδίσουν ύψος.  Όμως και πάλι χωρίς να υπάρχουν τέτοια ρεύματα, μπορούν να ταξιδέψουν μακριά ή να πετάξουν περισσότερη ώρα επειδή έχουν κατάλληλη σχεδίαση.

    Το περίεργο για ένα αρχάριο είναι ότι άλλοτε τα ανεμόπτερα θέλουμε να είναι ελαφριά, και άλλοτε θέλουμε να είναι βαριά.
    Αρα η κατάλληλη φόρτιση είναι αναγκαία για να συνδυαστεί με τον τρόπο πτήσης τους.

    Το υλικό από το οποίο είναι κατασκευασμένα τα μοντέλα ανεμοπτέρων, δεν ενδιαφέρει, αρκεί να προσδίδει την απαιτούμενη αντοχή για τις καταπονήσεις της πτήσης, και μακριά ζωή στον ήλιο και στην αποθήκευση. Το μέγεθος τέλος παίζει και αυτό τον ρόλο του. Ενα μεγαλύτερο σε χορδή, και επιφάνεια φτερό, θα πετάει καλύτερα από ένα μικρότερο με την ίδια αεροτομή.

    Ένα μεγάλο ανεμόπτερο θα μπορεί να απομακρυνθεί από τον χειριστή και αυτός να εξακολουθεί να το βλέπει. Ένα μικρό δεν μπορεί να πάει μακριά, για τον προαναφερθέντα λόγο. Θα ρωτήσει κανείς γιατί να πάει μακριά; Για να ακολουθήσει τα ανοδικά ρεύματα που ταξιδεύουν με την οριζόντια μετακίνηση του αέρα (τον άνεμο)

    Η πιστότητα της κατασκευής, στον τομέα της αεροτομής είναι σημαντική. Εδώ υπερτερούν τα φτερά που εχουν κατασκευαστεί σε καλούπια με συνθετικά υλικά, αλλά με υπερβολικό κόστος που απευθύνεται στους διαγωνιζόμενους αθλητές.

    Όμως έχει αποδειχθεί ότι και οι αεροτομές χαμηλών ταχυτήτων μπορούν να αποδώσουν καλά, με κτιστά φτερά (ανοικτή κατασκευή με επικάλυψη κάποιου μαλακού υλικού) με δύο ή τρία πηχάκια παράλληλα με το χείλος προσβολής έως τη δοκό τους (εκτός του ότι δεν αφήνουν το υλικό να καθήσει ανάμεσα στα πλευρίδια, επενεργούν και σαν στροβιλοποιητές. 

    Ξεφυλλίζοντας ένα πρόσφατο κατάλογο Ευρωπαϊκού Hobbyshop, διαπίστωσα ότι προσφέρονται πάρα πολλά μοντέλα με τον τίτλο του ανεμόπτερου (ή σε μοτοανεμόπτερο) και σε πολύ καλές τιμές. Φυσικά είναι εύλογο ότι ένα ανεμόπτερο των 100 ευρώ, δεν είναι αυτό που θα αγόραζε ένας ενδιαφερόμενος για να λάβει μέρος σε αγώνα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πετάνε ικανοποιητικά, μία πτήση μερικών λεπτών μετά την πρώτη άνοδο, ή ότι δεν μπορούν να κερδίσουν ύψος αν υπάρχουν οι συνθήκες.

    Πολλοί "πρωταθλητές" έχουν μέσα στο αυτοκίνητο ένα μικρό ανεμοπτεράκι ή μία πτέρυγα για να ρίξουν μερικές πτήσεις αν βρεθούν σε κατάλληλο μέρος.

    Πριν αγοράστε κάτι, ζητήστε την γνώμη όλων μας για το αν είναι κατάλληλο για αυτό που θέλετε να κάνετε. Το βασικό είναι να παίρνουμε την χαρά της πτήσης. Οι αγώνες είναι για τους λίγους. Αλλά και γι’ αυτή την αποστολή μπορούμε να δώσουμε  απαντήσεις.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    drover
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4


    « Απάντηση #52 στις: Σάββατο, 22 Σεπ 2018, 00:03:33 »

    Καλησπέρα
    Μετα απο πολλά χρονια αποφάσισα να ασχοληθώ με τον αερομμοντελισμό.
    Θα ήθελα να αγοράσω ανεμόπτερο μπάλσας και μετα απο συμβουλή του Κου evan μου σύστησε να βρω κάτι σε 2Μ ανοιγμα φτερών οπως το Gentle Lady που έχει ανοιξει και αντίστοιχω Θέμα.
    Επειδή έχω να φτιάξω μπάλσινο μοντέλο απο τέλη δεκαετίας του 80 ,θα ήθελα κατι που να είναι σχετικά εύκολο στην κατασκευή.
    Το μπάτζετ που έχω είναι μέχρι 90 euro  για κιτ δέν θέλω να έχει ηλεκτρικό μοτέρ η τ/κ που έχω είναι 6καναλη.
    Συγνώμη αν σας κούρασα θα ήθελα να τη βοήθεια σας.
    Γιωργος
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #53 στις: Σάββατο, 22 Σεπ 2018, 08:41:54 »

    Σου δίνω την σύνδεση με την σελίδα του Hollein που έχει πάρα πολλά ανεμοπτερα.

    Μπές σε κάθε εταιρεια και δες τι σου αρέσει. Εγώ θα πρότεινα ένα ανεμόπτερο από την σειρά του ίδιου του Hollein.

    https://www.hoelleinshop.com/segelflugmodelle.htm?shop=hoellein&SessionId=&a=catalog&t=49301&c=5527&p=5527
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 22 Σεπ 2018, 13:10:07 από Γιάννης Κωνσταντακάτος » Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    drover
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4


    « Απάντηση #54 στις: Σάββατο, 22 Σεπ 2018, 13:54:39 »

    Καλησπέρα
    Κυριε Γιάννη ευχαριστώ για την άμεση και  κατατοπιστική οδηγία.
    Εχω καταλήξει σε αυτό  Hoellein » Libelle Evo V2 glider .
    Το παραπάνω μπορεί να φτιαχτεί καθαρα σαν ανεμόπτερο χωρίς  μοτέρ?
    Επίσης αυτό που μου αρέσει πάρα πολύ αλλά ξεπερνάει το μπάτζετ είναι αυτό DJ Aerotech2M Chrysalis Electric Sailplane  με κάθετο ουραίο οχι V .
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #55 στις: Σάββατο, 22 Σεπ 2018, 16:18:10 »

    .
    Εχω καταλήξει σε αυτό  Hoellein » Libelle Evo V2 glider .
    Το παραπάνω μπορεί να φτιαχτεί καθαρα σαν ανεμόπτερο χωρίς  μοτέρ?
    Πολύ καλή επιλογή.

    Ναι είναι ανεμόπτερο, αλλά μπορεί να πάρει και ηλεκτρικό μοτέρ.

    Εχει αερόφρενα, χρειάζονται οπωσδήποτε, αλλά εγώ θα τα τοποθετούσα λίγο πιό έξω από τη θέση που δίνει ο κατασκευαστής, για να μη μπλοκάρουν το πηδάλιο α/κ.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    _ΤΑΣΟΣ_
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.911


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #56 στις: Κυριακή, 23 Σεπ 2018, 08:35:19 »

    Να μην τσιγκουνευθείς
    https://www.hoelleinshop.com/Planes-Helicopters-Quadcopters/Planes/Electric-gliders/Hoellein/INTRODUCTION-F5J-low-priced-starter-model-for-F5J-2860mm.htm?shop=hoellein_e&SessionId=&a=article&ProdNr=GRU2015&t=49301&c=12327&p=12327
    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #57 στις: Κυριακή, 23 Σεπ 2018, 09:14:43 »

    Να μην τσιγκουνευθείς ......

    Αυτό που προτείνει ο Τάσος δεν είναι λάθος. Αντιθέτως είναι επίσης καλή επιλογή όσο αφορά την απόδοση στην πτήση.

    Ομως εσύ έθεσες όριο τα 100 ευρώ, και θα προσθέσω ότι με το δίμετρο θα μπορείς να πετάξεις και στην νέα κατηγορία F3-RES.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    _ΤΑΣΟΣ_
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.911


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #58 στις: Παρασκευή, 11 Μάρ 2022, 14:39:19 »

    Αλεξη,

    Τελικά τι έκανες, τι ανεμόπτερο κατέληξες ;
    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Σελίδες: 1 2 3 [4]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ανεμόπτερα R/C  |  Ολα τα ανεμόπτερα R/C (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Τι ανεμοπτερο να παρω?
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.036 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.