Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:39:45

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:39:45

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 183
    Συνολικά: 184
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2]  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Παρεμβολή σε 2.4 ????  (Αναγνώστηκε 4174 φορές)
    thanasisd
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 159


    « Απάντηση #15 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 09:49:02 »

    Κοιτα και το καλοδιακι που παει απο τον δεκτη στο δορυφορο μηπος δεν κανει καλη επαφη τα βισματακια ειναι μαπα. Thumbs up

    Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.165


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #16 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 10:11:30 »

    Τεστ έγινε μετά το συμβάν στα Σπάτα με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες.. Και η τηλ/νση σε απόσταση 100μ περίπου οσο κ η απόσταση που έγινε η παρεμβολή. Μπαταρία η ιδια και εξομοίωση της απογείωσης με τέρμα γκαζι φλαπς πηδάλια ολα.. Και να μιλαω στο τηλ ακριβώς διπλα.. Και τιποτα.. Ολα έδειχναν κανονικά...

    Κακό μάτι!!!  Cheesy
    Καταγράφηκε
    thanasisd
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 159


    « Απάντηση #17 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 10:21:51 »

    Τεστ έγινε μετά το συμβάν στα Σπάτα με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες.. Και η τηλ/νση σε απόσταση 100μ περίπου οσο κ η απόσταση που έγινε η παρεμβολή. Μπαταρία η ιδια και εξομοίωση της απογείωσης με τέρμα γκαζι φλαπς πηδάλια ολα.. Και να μιλαω στο τηλ ακριβώς διπλα.. Και τιποτα.. Ολα έδειχναν κανονικά...

    Κακό μάτι!!!  Cheesy
    μη μου λες τέτοια γιατί παίζει να το ματιασαμε με τον κολλητό.. Η πρώτη πτήση ηταν τέλεια.. Ούτε τριμαρισμα δεν ήθελε... Αχχχ..
    Καταγράφηκε
    Γκούσκος Διονύσιος
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268


    Ζάκυνθος


    WWW
    « Απάντηση #18 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 10:41:01 »

    Τεστ έγινε μετά το συμβάν στα Σπάτα με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες.. Και η τηλ/νση σε απόσταση 100μ περίπου οσο κ η απόσταση που έγινε η παρεμβολή. Μπαταρία η ιδια και εξομοίωση της απογείωσης με τέρμα γκαζι φλαπς πηδάλια ολα.. Και να μιλαω στο τηλ ακριβώς διπλα.. Και τιποτα.. Ολα έδειχναν κανονικά...

    Είναι θέμα πιθανοτήτων να αναπαράγεις το συμβάν.. και είναι εξαιρετικά σπάνιο.. θα πρέπει η spectrum να κάνει bind ακριβώς στην ίδια συχνότητα που έκανε όταν είχες την παρεμβολή. Σε αυτή τη συχνότητα που επιρεάζεται από  κάποια συχνότητα ή αρμονική του κιν. σου.. Η spectrum σε κάθε ON - OFF σετάρει σε διαφορετική συχνότητα..

    Απλά ήσουν άτυχος όπως και ο φίλος μου. Όσο και να προσπαθείς δεν θα το ξανα πετύχεις.. Οταν όμως είσαι οκ και πετάς ύρεμα και ωραία θα αναλάβει ο φίλος μας ο Murphy να σου θυμίσει τους νόμους του..

    Καλή συνέχεια.

    Καταγράφηκε

    thanasisd
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 159


    « Απάντηση #19 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 10:45:36 »

    Τεστ έγινε μετά το συμβάν στα Σπάτα με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες.. Και η τηλ/νση σε απόσταση 100μ περίπου οσο κ η απόσταση που έγινε η παρεμβολή. Μπαταρία η ιδια και εξομοίωση της απογείωσης με τέρμα γκαζι φλαπς πηδάλια ολα.. Και να μιλαω στο τηλ ακριβώς διπλα.. Και τιποτα.. Ολα έδειχναν κανονικά...

    Είναι θέμα πιθανοτήτων να αναπαράγεις το συμβάν.. και είναι εξαιρετικά σπάνιο.. θα πρέπει η spectrum να κάνει bind ακριβώς στην ίδια συχνότητα που έκανε όταν είχες την παρεμβολή. Σε αυτή τη συχνότητα που επιρεάζεται από  κάποια συχνότητα ή αρμονική του κιν. σου.. Η spectrum σε κάθε ON - OFF σετάρει σε διαφορετική συχνότητα..

    Απλά ήσουν άτυχος όπως και ο φίλος μου. Όσο και να προσπαθείς δεν θα το ξανα πετύχεις.. Οταν όμως είσαι οκ και πετάς ύρεμα και ωραία θα αναλάβει ο φίλος μας ο Murphy να σου θυμίσει τους νόμους του..

    Καλή συνέχεια.


    το αεροπλάνο θα τσεκαριστει ολο απο την αρχη.. Θα μπει ubec και καινούριες μπαταρίες.. Ελπιζω να ήμουν απλα άτυχος και να μην επαναληφθεί.. Κ εννοείται το κινητό δτο αμάξι και σε flight Mode  Wink Wink
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #20 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 10:56:36 »

    Εαν η Spectrum σου εχει συστημα DSM2 τοτε ναι μπορεις να φας παρεμβολη. Καθως κλειδωνει σε δυο μονο συχνοτητες, εαν κατι συμβει σε αυτες τις δυο το εχασες το κορμι πατριωτη. Τo DSMX και οποιαδηποτε αλλο συστημα που κανει αναπηδηση συχνοτητας σε ολη την μπαντα δεν εχουν κανενα κινδυνο.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    stratos1978
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 84


    « Απάντηση #21 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 11:15:52 »

    παρε Futaba φιλε μου να βρεις την υγεια σου!
    εχει απολυτο δικιο.
    ποτε δεν ειχα παρεμβολη με την φουταμπα μου,και ας πεταγα 3 χιλιομετρα μακρια με fpv. ποτε!
    Καταγράφηκε
    thanasisd
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 159


    « Απάντηση #22 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 11:45:22 »

    παρε Futaba φιλε μου να βρεις την υγεια σου!
    εχει απολυτο δικιο.
    ποτε δεν ειχα παρεμβολη με την φουταμπα μου,και ας πεταγα 3 χιλιομετρα μακρια με fpv. ποτε!
    παιδιά κ εγώ συμφωνώ αλλά αν είχα τα λεφτά για καινούρια τηλ/νση κ 5 δεκτες θα την ειχα αλλαξει...
    Καταγράφηκε
    gkcarbons
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 170



    « Απάντηση #23 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 11:49:19 »

    Προσπάθησε να κανεις αναπαραγωγή του προβλήματος.

    Ίδια μπαταρία, μέτρα  τα 5volt πού πάνε στον δέκτη όταν παίζεις με τα Σέρβο.  Ίσως ακόμα και ένα χαλασμένο Σέρβο να γονατισε τα 5v και κατ' επέκταση τον δέκτη σού . Δώσε τέρμα Γκάζι και μέτρα ταυτόχρονα  αν έχεις μεγάλη πτώση στα κελιά της μπαταρίας την στιγμή αυτή  . 
    Κάνε range test σε σύγκριση με τον άλλο δέκτη που έχεις στο άλλο σου μοντέλο. Κανε range test με το κινητό στην τσέπη.  Μίλα ταυτόχρονα με την πεθερά σού στο κινητό κλπ






    Grin Grin Grin άμα πάρω τη πεθερά τηλ σίγουρα θα το ριξω το αεροπλάνο απο τα νεύρα μου!!



    Σκέψου τη θετική πλευρά του θέματος...............................................θα μπορείς μετά απόλυτα δικαιολογημένα να σκοτώσεις την πεθερά σου devil
    Καταγράφηκε

    ΓΙΩΡΓΟΣ  ΚΑΡΑΚΟΥΡΟΣ - ΧΙΟΣ
    vhal
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 432



    « Απάντηση #24 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 21:45:14 »

    Για πείτε μου κάτι βρε παιδιά:
    Τα κινητά τηλέφωνα είναι GSM. Το GSM χρησιμοποιεί επίσης spread-spectrum τεχνολογία. Πώς είναι δυντόν να παρεμβάλει (και μάλιστα επι αρκετή ώρα, ωστε να το καταρρίψει) ένα μοντέλο;

    Τυχαία παρεμβολή είναι πολύ απίθανο να συμβεί (δεν μιλάω για στρατιωτικου τύπου jammers ...)

    Ψάξτε σε servo/speed controllers που τραβάνε πολύ ρεύμα λόγω βραχυκυκλώματος ή κακής ντίζας. Η σε κακη μπαταρία. Γενικά ψαχτείτε με την τροφοδοσία. Είναι υπεύθυνη για ην μεγάλη πλειοψηφία των "παρεμβολών".
    Καταγράφηκε

    Βαγγέλης Χαλκιαδάκης - Αερολέσχη Φθιώτιδας

    Ζηλεύω του σταυραετού
    απου πετά στα νέφη
    και παίζει με τσι αστραπές
    και με τ' αστροπελέκια.
    Σελίδες: 1 [2]  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Παρεμβολή σε 2.4 ????
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.048 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.