Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 07:07:52

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 07:07:52

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 77
    Συνολικά: 77
    Στυλ εμφάνισης

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 15     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Από που πάνε Ελληνικό; #2  (Αναγνώστηκε 44221 φορές)
    dpavlato
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 13


    « Απάντηση #45 στις: Τετάρτη, 10 Φεβ 2016, 11:31:41 »

    Για να μπούμε στο ελληνικό μας ζητούσαν ονοματεπώνυμο που καταγραφόταν μαζί με τον αριθμό κυκλοφορίας του αυτοκινήτου. Απλά τα πράγματα: μάλλον δεν  θέλουν έναν μπελά παραπάνω κι έτσι δεν αφήνουν κανέναν. Θα μου πείτε τι γίνεται με τις  εκθέσεις; Εκεί υπάρχουν συμβόλαια που πρέπει να τηρηθούν. Σιγά μην αφήσουν τώρα να περάσουν αερομοντελιστές ή κανένα πατέρα να κάνει ποδήλατο με τα παιδιά του...κρίμα!!
    Φοβάμαι ότι όσο κι αν τα λέμε μεταξύ μας δεν θα γίνει τίποτα αν δεν ασχοληθεί κάποιος που έχει άκρες.
    Καταγράφηκε
    papabill
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.178



    WWW
    « Απάντηση #46 στις: Τετάρτη, 10 Φεβ 2016, 13:32:38 »

    Παιδιά το Ελληνικό τελειωσε, πάρτε το απόφαση.
    Καταγράφηκε

    Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
    MOGOLOS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #47 στις: Τετάρτη, 10 Φεβ 2016, 20:27:02 »

    για να καταλάβω ρε παιδιά, μιας και διαβαζω τα ποστ και απορώ, δηλαδή ζητάτε από μια ΙΔΙΟΤΙΚΗ εταιρεία να πάρει την ευθύνη για να πετάτε εσεις ΠΑΡΑΝΟΜΑ.
    Και ψάχνεται να βρείτε και ΑΚΡΗ για να το καταφερετε!!!
    ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?Huh idiot2
    Καταγράφηκε

    Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
    Μιχαλης
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 109


    TURBINE JET LOVER.......


    « Απάντηση #48 στις: Τετάρτη, 10 Φεβ 2016, 21:07:41 »

    για να καταλάβω ρε παιδιά, μιας και διαβαζω τα ποστ και απορώ, δηλαδή ζητάτε από μια ΙΔΙΟΤΙΚΗ εταιρεία να πάρει την ευθύνη για να πετάτε εσεις ΠΑΡΑΝΟΜΑ.
    Και ψάχνεται να βρείτε και ΑΚΡΗ για να το καταφερετε!!!
    ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?Huh idiot2
    Δηλαδή ρε φιλέ εσύ που πετούσε τόσο καιρό παράνομα σε χαλούσε και τώρα έγινες νόμιμος για να την λες στους άλλους έτσι?Huh?? idiot2
    Καταγράφηκε
    gordinir8
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 38


    « Απάντηση #49 στις: Τετάρτη, 10 Φεβ 2016, 21:17:16 »

    Το Ελληνικό ήταν πολύ καλή φάση, 3-4 χλμ από το σπίτι μου και ιδανικός χώρος, ίσως και να ξαναεπιτραπει η είσοδος για κάποιο διάστημα μέχρι να ξανακλείσει πάλι, όμως δεν θα πεθάνουμε κιόλας, μπορούμε να προσαρμοστούμε και να βρούμε άλλα μέρη για το Χόμπι μας.
     
    Καταγράφηκε
    papabill
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.178



    WWW
    « Απάντηση #50 στις: Τετάρτη, 10 Φεβ 2016, 23:14:10 »

    Το Ελληνικό ήταν πολύ καλή φάση, 3-4 χλμ από το σπίτι μου και ιδανικός χώρος, ίσως και να ξαναεπιτραπει η είσοδος για κάποιο διάστημα μέχρι να ξανακλείσει πάλι, όμως δεν θα πεθάνουμε κιόλας, μπορούμε να προσαρμοστούμε και να βρούμε άλλα μέρη για το Χόμπι μας.
     

    Οπως?
    Καταγράφηκε

    Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
    gravitywins
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 147


    « Απάντηση #51 στις: Πέμπτη, 11 Φεβ 2016, 15:27:53 »

    Το Ελληνικό ήταν πολύ καλή φάση, 3-4 χλμ από το σπίτι μου και ιδανικός χώρος, ίσως και να ξαναεπιτραπει η είσοδος για κάποιο διάστημα μέχρι να ξανακλείσει πάλι, όμως δεν θα πεθάνουμε κιόλας, μπορούμε να προσαρμοστούμε και να βρούμε άλλα μέρη για το Χόμπι μας.
     

    Διαφωνώ, ως προς το να συμβιβαστούμε και να πάμε αλλού. Η πλευρά του Ελληνικού που πετάμε (το παλιό parking Ε/Π της ΟΑ), απ' όσο ξέρω δεν είναι στο χώρο που θα παραδοθεί στην Λαμδα. Μπορεί να δοθεί αργότερα αλλά δεν είναι στο αρχικό πλάνο παραχώρησης. Θεωρώ ότι με μία οργανωμένη κίνηση - αλλά οργανωμένη, καλά οργανωμένη κι αν αποδείξουμε ότι είμαστε οργανωμένη κοινωνική ομάδα που προσφέρουμε την διασκέδαση και την γνώση σε όποιον θέλει - θα μπορέσουμε να διεκδικήσουμε και τελικά να καταφέρουμε να πετάμε στον ελεύθερο χώρο που δεν αξιοποιείται, στο συγκεκριμένο τμήμα. Κάτι που μου ήρθε τώρα είναι πχ να προτείνουμε ελεγχόμενη πρόσβαση, με ονομαστικές ταυτότητες με στοπιχεία αναγνώρισης, που ο καθένας να χρεωθεί τα έξοδα έκδοσής της. Επίσης να δείξουμε ότι δεν είμαστε λίγοι.
    Καταγράφηκε

    Never argue with an idiot, he'll drive you down to his level and beat you by experience.
    dpavlato
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 13


    « Απάντηση #52 στις: Πέμπτη, 11 Φεβ 2016, 15:59:42 »

    Μαζί σου!

    Καταγράφηκε
    MOGOLOS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #53 στις: Πέμπτη, 11 Φεβ 2016, 21:28:35 »

    για να καταλάβω ρε παιδιά, μιας και διαβαζω τα ποστ και απορώ, δηλαδή ζητάτε από μια ΙΔΙΟΤΙΚΗ εταιρεία να πάρει την ευθύνη για να πετάτε εσεις ΠΑΡΑΝΟΜΑ.
    Και ψάχνεται να βρείτε και ΑΚΡΗ για να το καταφερετε!!!
    ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?Huh idiot2
    Δηλαδή ρε φιλέ εσύ που πετούσε τόσο καιρό παράνομα σε χαλούσε και τώρα έγινες νόμιμος για να την λες στους άλλους έτσι?Huh?? idiot2


    Φίλε μου καλέ από το 2010 που βγήκε ο νόμος εχω να πετάξω παράνομα. Και ποτέ δεν πέταγα στο Ελληνικό. Δυστυχώς ο νόμος ειναι σαφής, και λοιπάμαι που και ΕΓΩ οταν βγήκε ήμουν κατά του νόμου. "Μεγαλώνοντας" μοντελιστικά κατάλαβα ότι το μοντελοδρόνιο και η ΑΣΦΑΛΕΙΑ πτήσης ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ. Και δεν την λέω σε κανέναν. Απλά μου φαίνεται παράλογο όλοι να βγάζουν έξω την ουρά τους και να θέλουν κάποιοι άλλοι να πάρουν την ευθύνη για αυτούς.

    Ψάξε βρες τα ποστ που έχω κάνει και θα καταλάβεις...

    Πάντα φιλικά Γιάννης
    Καταγράφηκε

    Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
    alex.cularis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 971


    « Απάντηση #54 στις: Πέμπτη, 11 Φεβ 2016, 21:52:33 »

    καλησπέρα
    τελικα από τα παραπανω προκυπτει ότι  ο αερομοντελισμος είναι ακριβο  hobby η μονο για λιγους
    Καταγράφηκε
    Μιχαλης
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 109


    TURBINE JET LOVER.......


    « Απάντηση #55 στις: Παρασκευή, 12 Φεβ 2016, 00:27:11 »

    για να καταλάβω ρε παιδιά, μιας και διαβαζω τα ποστ και απορώ, δηλαδή ζητάτε από μια ΙΔΙΟΤΙΚΗ εταιρεία να πάρει την ευθύνη για να πετάτε εσεις ΠΑΡΑΝΟΜΑ.
    Και ψάχνεται να βρείτε και ΑΚΡΗ για να το καταφερετε!!!
    ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?Huh idiot2
    Δηλαδή ρε φιλέ εσύ που πετούσε τόσο καιρό παράνομα σε χαλούσε και τώρα έγινες νόμιμος για να την λες στους άλλους έτσι?Huh?? idiot2
    Το παράνομα ή νόμιμα το έχει στο μυαλό του ο κάθε ένας οπως τον βολευει από οτι φαίνεται!!!!!!!! Το Ελληνικό φιλοξενούσε πολύ κόσμο από την αττικη για να κάνει το χόμπι του -την πλάκα του και δεν είχε δώσει ποτέ δικαίωμα πέραν των drones που όντος ήταν πρόβλημα στα χέρια απερισκεπτων!!!!!! Τώρα το Αν πρέπει να τραβιέμαι στου διάολου την κάλτσα για να με λένε νομιμο συγνώμη αλλά έχω διαφορετική άποψη πάνω στο θέμα!!!!!Ή ασφάλεια όλλων είναι πρωτεραιότητα όπου και αν πετάς (παρανομα-νομιμα) και η υπευθυνότητα καθήκον όσων πετάνε μοντέλα όπου και να τα πετανε όσο μικρά ή όσο μεγάλα είναι!!!!Επειδη εγώ πέταγα συνέχεια στο Ελληνικό σου λέω φιλέ μου ότι οι περισσότεροι μοντελιστες του Ελληνικού είναι μοντελιστες με γνώσεις πάνω στον μοντελισμο και πάνω από όλα ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ!!!!!
    Παντα φιλικά και από μέρους μου!!!!
    Μιχαλης


    Φίλε μου καλέ από το 2010 που βγήκε ο νόμος εχω να πετάξω παράνομα. Και ποτέ δεν πέταγα στο Ελληνικό. Δυστυχώς ο νόμος ειναι σαφής, και λοιπάμαι που και ΕΓΩ οταν βγήκε ήμουν κατά του νόμου. "Μεγαλώνοντας" μοντελιστικά κατάλαβα ότι το μοντελοδρόνιο και η ΑΣΦΑΛΕΙΑ πτήσης ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ. Και δεν την λέω σε κανέναν. Απλά μου φαίνεται παράλογο όλοι να βγάζουν έξω την ουρά τους και να θέλουν κάποιοι άλλοι να πάρουν την ευθύνη για αυτούς.

    Ψάξε βρες τα ποστ που έχω κάνει και θα καταλάβεις...

    Πάντα φιλικά Γιάννης

    Καταγράφηκε
    jimpilot
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318



    « Απάντηση #56 στις: Παρασκευή, 12 Φεβ 2016, 08:56:44 »

    Καλημέρα και από μένα! Χαμόγελο
    Υπάρχουν και άλλα μέρη κοντά στην Αττική
    που μπορείτε να πετάξετε....
    Ρωτήστε αυτούς που πέταγαν στο ελληνικό που
    πετάνε τώρα...
    Σας περιμένουμε... Ανεση
    Καταγράφηκε

    Dounis Airfield
    Εκεί πετάμε!
    papabill
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.178



    WWW
    « Απάντηση #57 στις: Παρασκευή, 12 Φεβ 2016, 10:15:52 »

    ειναι δωρεαν?
    Καταγράφηκε

    Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
    ΣΤΡΑΤΟΣΧ
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 20


    « Απάντηση #58 στις: Παρασκευή, 12 Φεβ 2016, 12:02:38 »

    Ο τσάμπας πέθανε το κηδέψανε χτες!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    και ένα μοντέλο να κατασκευάσουμε εκ του μηδενός δεν γίνετε χωρίς χρηματική συνδρομή  πόσο μάλλον να το πετάξουμε   με ασφάλεια τα αεροπλάνα στα αεροδρόμια τα αυτοκίνητα στο δρόμους
     τα πλοία στα λιμάνια τα τρακτερ στα χωράφια   τι  δεν καταλαβαίνετε ; 
    Καταγράφηκε
    dpavlato
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 13


    « Απάντηση #59 στις: Παρασκευή, 12 Φεβ 2016, 12:54:59 »

    Δηλαδή όλοι αυτοί πού πετούν σε αλάνες στο εξωτερικό πληρώνουν; ΟΧΙ ! Και το λέω  από προσωπική εμπειρία. Αλλά από τότε που έκλεισε το ελληνικό έχουν μπει οι των μοντελοδρομίων και λένε την άποψή τους (λίγο αγριεμένα και με πολλά σημεία στίξης - ιδιαίτερα θαυμαστικά) . Όταν ήταν ανοιχτό δεν υπήρχε θέμα.  Το ΦΕΚ δεν απαγορεύει πτήσεις εκτός μοντελοδρομίων (δες παρ 4. Χώροι δραστηριότητας). Υπάρχει δε σαφές ορισμός απόστασης για πτήσεις κοντά σε οργανωμένα μοντελοδρόμια και αεροδρόμια (3ΧΜΛ). Στις άλλες περιπτώσεις υπάρχει το ασαφές "άνωθεν κ' πλησίον" Αφήστε μας λοιπόν (εμάς που πετούσαμε στο Ελληνικό)  να λέμε τον πόνο και να ζηλεύουμε εσάς που μπορείτε (για διαφόρους λογούς, οικονομικούς, εγγύτητας και διαθέσιμου χρόνου) να πετάτε αλλού, αλλά και να ελπίζουμε ότι θα ξανανοίξει.

    Φιλικά (σε όλους!)

    ΤΟ ΦΕΚ: http://www.e-nomothesia.gr/inner.php/kat-aerodromia-aeroporia/d2-d-352-17475-2010.html?print=1
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 15     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Από που πάνε Ελληνικό; #2
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.033 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.