Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 06:05:37

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 06:05:37

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 85
    Συνολικά: 85
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4 5     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: BlackHorse Stuka 1/6 Re-Build  (Αναγνώστηκε 13062 φορές)
    rOEN911
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 125



    « στις: Πέμπτη, 12 Νοέ 2015, 22:00:36 »

    Γεια σας ,

    Αγορασα προσφατα το Βlackhorse stuka, το μοντελο πεταει άψογα οποτε ειπα να το κανω λιγο πιο scale ,

    μεχρι στιγμης εχω κανει το 3D cockpit το οποιο 8α ποσταρο αργοτερα, έχω ήδη κανει print το κα8ισμα μπρος πισω,οργανα,το Radio, γεμιστηρες και αλλα διαφορα !

    8α βαλω μερικες φοτο τελειωμενο και την ανακατασκευη ! Λογο που το ιδιο το μοντελο συγκριτικα δεν ειναι 100% scale οτι κανω θα ειναι κατα προσεγγιση ! Το κανω πιο πολυ για practise για μελοντικα μοντελα !

    σχολια επιβάλλονται Wink









    Καταγράφηκε
    rOEN911
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 125



    « Απάντηση #1 στις: Πέμπτη, 12 Νοέ 2015, 22:09:43 »

    Μερικες ακομα ,μην δινεται σημασια στις ημερομηνιες στην camera γιατι τα εχει παιξει,ολες τραβήχτηκαν αυτη την εβδομαδα buck2










    Καταγράφηκε
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.158



    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 12 Νοέ 2015, 23:14:17 »

    Καλησπέρα και καλή συνέχεια! Πολύ καλή αρχή! Ανυπομονώ να δω τα 3d printed κομμάτια. Τα περτσίνια φαίνονται ανάγλυφα προς τα έξω αν δεν κάνω λάθος, πως ακριβώς τα έκανες;;
    Καταγράφηκε

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    rOEN911
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 125



    « Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 13 Νοέ 2015, 00:24:02 »

    Να σε καλα ,εκανα το trik με την atlacoll και με συριγα  τα τοποθετησα ενα ενα, ειναι αρκετη δουλεια αλλα εχει την χαρη της ! Aφου στεγνωσουν ελαφρα τριβεις με 1000ρι ντουκοχαρτο για να γινουν πιο πλακε και ρεαλιστικα !To συγκεκριμενο αεροσκαφος εχει  αναγλυφα αλλα και flat πριτσινια αλλα ειναι πολυ δυσκολο να γινουν κατευθειαν στην Balsa, 8ελει πολυεστερα η να γινει Glass ολο το μοντελο οποτε κανω οτι μπορω να το κανω να φαίνεται καλο με την επιφανεια και το μοντελο που διαθετω,δεν 8ελω να του δωσω αλλο βαρος !
    Καταγράφηκε
    w1ndsurfer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.404



    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 13 Νοέ 2015, 07:20:50 »

    Καλημέρα και μπράβο για το ωραίο θέμα

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις είναι η επικάλυψη του μοντέλου, που αν δεν κάνω λάθος είναι κάποιου είδους βινυλικό μονοκοτ που χρησιμοποιεί η Black Horse και η VQ. Το συγκεκριμένο είναι αρκετά δύστροπο, σηκώνεται στις άκρες, κάνει ζάρες στον ήλιο κλπ. Έχω προσωπική εμπειρία από VQ P-40.

    Επειδή βλέπω ότι σχεδιάζεις να κάνεις πολύ δουλειά στο φινίρισμα (πριτσίνια, βάψιμο, weathering) τότε αν σκοπεύεις να κρατήσεις το υπάρχον μονοκοτ κάνε μια καλή προεργασία: 'αφησε το στον ήλιο και μετά τέντωσε το με σεσουάρ, βρες όλες τις άκρες και σφράγισε τες με κυανο, και μετά να εύχεσαι να μην γίνει καμία ζημιά ή αμυχή γιατί επισκευάζεται δύσκολα!!

    Το καλύτερο θα ήταν να κάνεις γλασάρισμα, που θα αντέξει για πάντα  Ποοολύ άνεση


    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 13 Νοέ 2015, 07:32:47 από w1ndsurfer » Καταγράφηκε

    Η τέλεια σχεδίαση επιτυγχάνεται όταν είναι τόσο λιτή ώστε δεν υπάρχει κάτιι που μπορεί να αφαιρεθεί - Antoine De Saint-Exupery (French writer and aviator)
    dgiatr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 596


    « Απάντηση #5 στις: Παρασκευή, 13 Νοέ 2015, 08:17:02 »

    Mπράβο πολύ ωραίο θέμα!  Thumbs up Cheesy

    μας "έφτιαξες" τους scale-αδες , πολύ ενδιαφέρουσα και η συμμετοχή του 3d printer στο όλο project!
    Yπήρχαν και έτοιμα αυτοκόλλητα πριτσίνια βινυλίου εαν ήθελες αντί για atlacol , το έχεις ψάξει;

    πληροφορίες για τον printer.....;
    Καταγράφηκε
    guest8078
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #6 στις: Παρασκευή, 13 Νοέ 2015, 08:46:40 »

    Πρωι πρωι τα πουλακια μου και τα δυο μολις ειδαν πριτσινια
    Καταγράφηκε
    w1ndsurfer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.404



    « Απάντηση #7 στις: Παρασκευή, 13 Νοέ 2015, 09:48:37 »

    Πρωι πρωι τα πουλακια μου και τα δυο μολις ειδαν πριτσινια

    Ναι Παναγιώτη μου ξέχασα, τα δικά σου είναι scale χωρίς πριτσίνια για να "γλιστράνε" πιο γρήγορα  Cheesy
    Καταγράφηκε

    Η τέλεια σχεδίαση επιτυγχάνεται όταν είναι τόσο λιτή ώστε δεν υπάρχει κάτιι που μπορεί να αφαιρεθεί - Antoine De Saint-Exupery (French writer and aviator)
    rOEN911
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 125



    « Απάντηση #8 στις: Παρασκευή, 13 Νοέ 2015, 11:01:30 »

    χαιρομαι που σας αρεσει,

    Φιλε w1ndsurfer λογο οτι δουλευω αποκλειστικα τα Blackhorse για 6 χρονια τωρα λογο τις δουλειας μου ναι χερω την διαδικασια kαι εχει γινει ηδη ,αλλα καλο ειναι να λεγεται ωστε να μαθαινουν ολοι!

    οχι Glass δεν θελω σε αυτο το μοντελο, εχω το Topflight To Giant Scale p-40 me DLE 60cc Boxer Που 8α γινει scale με Glass ,εχω κανει τα 3D για το μοντελο ! Τα prints τα κανει ο φιλος απο Agglia ,Αν εχεις ακουστα τον Dave inwood απο Inwood models.uk
    δεν εχω ιδεα tην μαρκα του printer που εχει,Εγω Προσωπικά δεν εχω παρει ακομα printer λογο που κατα την γνωμη μου ειναι ακομα σε πρωιμα σταδια ,οταν εξελιχθούν ωστε να εχεις ποιοτητα αλλα και  φθηνοτερα μηχανιματα 8α παρω σιγουρα !

    Εδω ειναι το cockpit του Stuka και το p-40 με μερικες Λεπτομέρειες οπως εξατμιση και φλαπς

    dgiatr

    Eνδιαφέρων το εψαξα kαι ναι θα το εχω υποψιν για το επομενο project !











    Καταγράφηκε
    ArgyrisGiannetakis
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.756



    WWW
    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 13 Νοέ 2015, 11:24:53 »

    rOEN911 Πολύ Ωραία μεταμόρφωση!Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια!Ευχαριστούμε για την παρουσίαση! Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268



    « Απάντηση #10 στις: Παρασκευή, 13 Νοέ 2015, 16:45:14 »

    Όντως πολύ καλό ARF- Makeover!!!!
    Συγχαρητήρια κι απο μένα!!
    Αναμένουμε περισσότερες πληροφορίες και φώτο από τα 3D εκτυπωμένα κομμάτια για το cockpit του Ju-87!!!!
    Καλή συνέχεια!
    Καταγράφηκε

    Πετάμε ?
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.158



    « Απάντηση #11 στις: Παρασκευή, 13 Νοέ 2015, 22:35:34 »

    Πρωι πρωι τα πουλακια μου και τα δυο μολις ειδαν πριτσινια

    Ναι Παναγιώτη μου ξέχασα, τα δικά σου είναι scale χωρίς πριτσίνια για να "γλιστράνε" πιο γρήγορα  Cheesy

    Και τα δικά μου και τα δικά μου!! Το έχουμε οι Παναγιώτηδες!!
    Καταγράφηκε

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.158



    « Απάντηση #12 στις: Παρασκευή, 13 Νοέ 2015, 22:38:16 »

    Να σε καλα ,εκανα το trik με την atlacoll και με συριγα  τα τοποθετησα ενα ενα, ειναι αρκετη δουλεια αλλα εχει την χαρη της ! Aφου στεγνωσουν ελαφρα τριβεις με 1000ρι ντουκοχαρτο για να γινουν πιο πλακε και ρεαλιστικα !To συγκεκριμενο αεροσκαφος εχει  αναγλυφα αλλα και flat πριτσινια αλλα ειναι πολυ δυσκολο να γινουν κατευθειαν στην Balsa, 8ελει πολυεστερα η να γινει Glass ολο το μοντελο οποτε κανω οτι μπορω να το κανω να φαίνεται καλο με την επιφανεια και το μοντελο που διαθετω,δεν 8ελω να του δωσω αλλο βαρος !

     Thumbs up Thumbs up Περιμένουμε πολλές πολλές φωτογραφίες! Όσο για τον inwood έχω ψωνίσει από εκεί αλλά δεν ήξερα ότι ασχολείται και με τα scale τόσο πολύ! Μπράβο του πάντως δείχνει φανταστική δουλειά!
    Καταγράφηκε

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    rOEN911
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 125



    « Απάντηση #13 στις: Κυριακή, 15 Νοέ 2015, 23:06:11 »

    Να σε καλα ,εκανα το trik με την atlacoll και με συριγα  τα τοποθετησα ενα ενα, ειναι αρκετη δουλεια αλλα εχει την χαρη της ! Aφου στεγνωσουν ελαφρα τριβεις με 1000ρι ντουκοχαρτο για να γινουν πιο πλακε και ρεαλιστικα !To συγκεκριμενο αεροσκαφος εχει  αναγλυφα αλλα και flat πριτσινια αλλα ειναι πολυ δυσκολο να γινουν κατευθειαν στην Balsa, 8ελει πολυεστερα η να γινει Glass ολο το μοντελο οποτε κανω οτι μπορω να το κανω να φαίνεται καλο με την επιφανεια και το μοντελο που διαθετω,δεν 8ελω να του δωσω αλλο βαρος !

     Thumbs up Thumbs up Περιμένουμε πολλές πολλές φωτογραφίες! Όσο για τον inwood έχω ψωνίσει από εκεί αλλά δεν ήξερα ότι ασχολείται και με τα scale τόσο πολύ! Μπράβο του πάντως δείχνει φανταστική δουλειά!

    Τωρα ξεκινησε να σου πω την αληθεια,ειμαστε πολυ φιλοι και λογο που εκανε τα printer Μονος του προσφερθηκα να του κανω τα 3D ,Δες ενα δειγμα της δουλειας μου https://www.artstation.com/artist/roen911

    Στο 8εμα μας ,εδω ειναι μερικα απο τα Printed κομματια !Oπως προειπα το συγκεκριμένο μοντελο ειναι απλα για practise δεν θα δωσωι πολυ ενεργεια το φυλάω για το επομενο Χαμόγελο



    Καταγράφηκε
    rOEN911
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 125



    « Απάντηση #14 στις: Πέμπτη, 19 Νοέ 2015, 21:47:12 »

     Μικρο Update Λογο που κανω ταυτοχρονα και μια Dakota !

    Φρεσκο Βαμμενο






    Και η Dakota


    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2 3 4 5     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Γιγαντιαία, υπό κλίμακα και με βενζίνη (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: BlackHorse Stuka 1/6 Re-Build
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.038 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.