Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 06:30:53

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 06:30:53

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 90
    Συνολικά: 90
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 5 6 7 [8] 9 10 11 12     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Volantex Ranger - Build Log  (Αναγνώστηκε 40134 φορές)
    Biomecanoid
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 194


    « Απάντηση #105 στις: Παρασκευή, 15 Ιαν 2016, 22:51:53 »

    πτήση αύριο  ?
    Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #106 στις: Παρασκευή, 15 Ιαν 2016, 23:21:34 »

    Αυριο και μεθαύριο θα ήταν δυο τέλειες μέρες
    αν ήσουν γαιοκτημονας...
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    Biomecanoid
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 194


    « Απάντηση #107 στις: Τετάρτη, 20 Ιαν 2016, 13:41:35 »


    Μιας και δεν μας επιτρέπει ο καιρός πτήση μπορούμε να ασχοληθούμε με το UBEC?

    http://flitetest.com/articles/is-ubec-required

    Το UBEC χρειάζεται ένα balance plug, τα δικά μου σύμφωνα με το banggood θα  αργησουν


    -----------------------------------------------------------------------------------
    Dear customer,

    Thanks for your order.

    The item5 Pairs Of Fireproof T Plug Connector For RC ESC Battery in your order is out of stock at the moment. And it is expected to be back in stock on Jan 8.



    10 X DIY 4S 14.8V 5 Pin Male Female Lipo Battery Balance Charger Plug is expected to be back in stock on Jan23.

     

    Could you please wait another few days? Or would you like to change it to other same value items? Also, we can arrange a refund for the out-of-stock item to you . If you would like to wait until we have it,please also let us know.

    Looking forward to hearing from  you.

    Best regards,

    Yvonne Lin

    -----------------------------------------------------------------------------------


    Εχει κανεις ένα balance plug να φύγει και αυτό από την μέση ?

    Το ubec το θέλω σε περίπτωση που χαλάσει το ESC να μην χάσει ρεύμα ο Receiver και να μην χασεις τον έλεγχο του αεροπλάνου
    Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #108 στις: Τετάρτη, 20 Ιαν 2016, 14:08:19 »

    Έχω να σού δώσω εγώ αλλα δεν το χρειάζεσαι στην ουσία
    Το σωστό είναι να πάρει ρεύμα το  μπεκ απο το κεντρικό
    Φισ τροφοδισιας απλά θα χρειαστεί να κάνεις μια
    Κόλληση και τέλος.


    * IMG_201601202956.jpg (47.51 KB, 1024x345 - εμφανίστηκε 311 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    Biomecanoid
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 194


    « Απάντηση #109 στις: Τετάρτη, 20 Ιαν 2016, 15:04:56 »



    Eτσι λέω και εγώ απλά είτε παρεις ρεύμα από το balance plug είτε από το T-Plug είναι το ίδιο.

    Αμα του βάλεις balance δεν πειράζεις το κεντρικό T-plug και το ΒΕC είναι αποσπώμενο σε περίπτωση που χαλάσει η απλά δεν θες να το χρησιμοποίησης.

    Aμα εχεις θα προτιμούσα balance plug.   angel Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Biomecanoid
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 194


    « Απάντηση #110 στις: Σάββατο, 23 Ιαν 2016, 01:52:11 »

    Μόλις παράγγειλα τα παρακάτω:

    http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__36799__Turnigy_9XR_Transmitter_Stand.html

    http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__56391__Quanum_Pocket_Vibration_Telemetry_Voltage_Meter_with_Alarm_915Mhz_FM_.html

    http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__58503__Frsky_Telemetry_Head_Track_Module_Extent_Cable_for_9XR_Pro.html

    -----------------------------------------------------------------------

    Eπίσης σκοπεύω να παρω τα παρακάτω:

    Camera
    http://www.ebay.co.uk/itm/160874297245?euid=f6332b4f5224415ab8e009214a7274d5&cp=1

    Signal Alarm
    http://www.banggood.com/MJX-F45-RC-Helicopter-Spare-Part-Signal-loss-Alarm-and-Lost-Plane-Finder-p-71544.html

    Balance plug Splitter   (για να μπει το Bec και το Voltage Meter)
    http://www.banggood.com/DYX-0010-11_1V-3S-Battery-Charging-Charge-Cable-3-In-1-For-QAV250-GE260-p-979384.html


    Επισης θέλω να παρω 2 ακόμα μπαταρίες :

    http://www.banggood.com/BlackMagic-3000mAh-11_1V-Battery-For-DJI-PHANTOM-CX-20-Quanum-Nova-p-946803.html

    h

    http://www.banggood.com/ZOP-Power-11_1V-4000MAH-30C-Lipo-Battery-T-Plug-p-998821.html

    Eχω κάνει και ένα excel συγκριτικό για μπαταρίες οποιος δεν βαριεται ας το δει να με συμβουλέψει τι μπαταρία ταιριάζει καλυτερα
    http://www.megafileupload.com/ekT5/Batteries.xls

    Soldering

    http://www.banggood.com/Portable-Butane-Gas-Refillable-Blow-Torch-Welding-Soldering-Solder-Iron-Pen-Tool-p-1015142.html
    http://www.banggood.com/60W-220V-Electric-Adjustable-Temperature-Solder-Soldering-Iron-Tool-p-993252.html



    Το ότι σκοπεύω να τα παρω δεν σημαίνει πως θα τα βάλω και πάνω στο Ranger άμεσος. Όλα τα extra θα μπούν μετα την πρώτη  πτήση.
    Αλλα θέλω να τα παραγγείλω τώρα επειδή κάνουν 1μηνα + να έρθουν (οποιος νομίζει πως αυτά που έχω διάλεξει είναι λάθος ας προτείνει κάτι άλλο).
    Καταγράφηκε
    Biomecanoid
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 194


    « Απάντηση #111 στις: Σάββατο, 23 Ιαν 2016, 02:42:33 »

    Batteries.xls

    * Batteries.zip (2.72 KB - έγινε λήψη 48 φορές.)
    Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #112 στις: Σάββατο, 23 Ιαν 2016, 08:29:20 »

    Αυτό το pocket voltage telemetry γιατί το πήρες?

    Η τηλ/ση το ξέρεις ότι έχει τηλεμετρία ?

    Επίσης η κάμερα που λες είναι out of date
    Τώρα παίζουν mobius και runcam 2

    Για μπαταρία τα έχουμε πει μην τα ξαναλέμε
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    cosmic
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 243



    WWW
    « Απάντηση #113 στις: Σάββατο, 23 Ιαν 2016, 08:54:30 »

    Γνώμη μου είναι να μαθεις να  πετας πρώτα με το Ranger και να μην παρεις τιποτα αλλο ακομα!  Αφού το συνηθίσεις και μάθεις να το πετάς χωρίς ατυχήματα τότε να προχωρησεις σε αλλο αεροπλανο.
     
    Παρακολουθω το θεμα σου στα φορουμ και οσο καιρο προετοιμαζεσαι εσυ, εγώ έμαθα να πετάω και απόκτησα ενα στόλο 6 αεροπλάνων.

    Με  FPV δεν ασχοληθηκα ακόμα καθόλου, γιατι πιστεύω οτι πρεπει να μαθουμε πρωτα να πεταμε καλά και να ξέρουμε πως να αντιδράσουμε και μετα να μπουν οι κάμερες κτλ !

    εχω δει με τα ματια μου να χανονται αεροπλανα σε fpv απο πολυ εμπειρους πιλοτους - πόσο μάλιστα από καποιον που δεν εχει καν πετάξει!
    Καταγράφηκε

    Dinosaurs went extinct...Better stay in your extinction!
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #114 στις: Σάββατο, 23 Ιαν 2016, 08:57:14 »

    Πολύ σωστός!
     Thumbs up
    Καλημέρα
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    cosmic
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 243



    WWW
    « Απάντηση #115 στις: Σάββατο, 23 Ιαν 2016, 09:05:42 »

    Καλημέρα!!! Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Dinosaurs went extinct...Better stay in your extinction!
    ioannispar
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 100

    Αν δεν παθεις... δεν θα μαθεις...


    « Απάντηση #116 στις: Σάββατο, 23 Ιαν 2016, 10:40:35 »

    Καλημερα και απο εμενα. Ο φιλος μου θυμιζει αυτους που παιρνουν μια μηχανη με ολα τα καλουδια πανω και με ενα σκσμο λεφτα και την εχουν κλεισμενη σε ενα γκαραζ και περιμενουν μεχρι να εχει ηλιοφανια, υγρασια 12% και πεντακαθαρους δρομους για να την βγαλουν εξω. Φιλε μου θα επρεπε να εχεις κανει τουλαχιστον 10 πτησεις με τα βασικα επανω στο μοντελο για να βαλεις και τα υπολοιπα επανω του μετεπειτα, εφ'οσον εχεις ακομα ολοκληρο το αεροπλανο!

    Μαθε να πετας και σταματα να εχεις φαγουρα στην τσεπη!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΘΕΩΡΙΑ!!!  Στα λεω φιλικα και εχοντας σπασει πανω απο 5 αεροπλανα μεχρι να μαθω και αυτο που χρειαζεται ειναι εξασκηση σε πραγματικο τοπο-χρονο και οχι μονο εξομοιωτη!
    Καταγράφηκε

    Biomecanoid
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 194


    « Απάντηση #117 στις: Σάββατο, 23 Ιαν 2016, 13:17:29 »

    Αυτό το pocket voltage telemetry γιατί το πήρες?

    Η τηλ/ση το ξέρεις ότι έχει τηλεμετρία ?

    Επίσης η κάμερα που λες είναι out of date
    Τώρα παίζουν mobius και runcam 2

    Για μπαταρία τα έχουμε πει μην τα ξαναλέμε




    * Η T/K φυσικά και έχει τηλεμετρία και χρειάζεται το "Frsky Telemetry Head Track Module Cable" για να δουλέψει.

    * Το Quanum Pocket Voltage Meter το πήρα γιατί αργότερα για όλα τα extra hardware μάλλον θα βάλω extra μπαταρία και εκεί θα μπει το Voltage Meter. Προς το παρόν η δεν θα μπει καθόλου η θα μπει σαν δεύτερη  δικλίδα ασφαλειας.

    * Η camera ναι είναι παλιά έχουν βγει και καλύτερες αλλα είναι πιο μεγάλες και με διπλάσια σχεδόν τιμή




    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------



    Γνώμη μου είναι να μαθεις να  πετας πρώτα με το Ranger και να μην παρεις τιποτα αλλο ακομα!  Αφού το συνηθίσεις και μάθεις να το πετάς χωρίς ατυχήματα τότε να προχωρησεις σε αλλο αεροπλανο.
     
    Παρακολουθω το θεμα σου στα φορουμ και οσο καιρο προετοιμαζεσαι εσυ, εγώ έμαθα να πετάω και απόκτησα ενα στόλο 6 αεροπλάνων.

    Με  FPV δεν ασχοληθηκα ακόμα καθόλου, γιατι πιστεύω οτι πρεπει να μαθουμε πρωτα να πεταμε καλά και να ξέρουμε πως να αντιδράσουμε και μετα να μπουν οι κάμερες κτλ !

    εχω δει με τα ματια μου να χανονται αεροπλανα σε fpv απο πολυ εμπειρους πιλοτους - πόσο μάλιστα από καποιον που δεν εχει καν πετάξει!





    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------



    * Γιατί να προχωρήσω σε άλλο αεροπλάνο ? ποιος ο λόγος ? Το Ranger έχει πολλά στοιχεια που μου αρέσουν.
    Παραπάνω από 2 άντε 3α αεροπλάνα δεν θέλω να έχω. Δηλαδή θέλω να έχω ένα κύριο αεροπλάνο ένα backup και άντε ένα backup του backup.
    Το backup αεροπλάνο το έχω ήδη. Γιατί στο παρελθόν είχα θέματα με τα ανταλλακτικά, γιαυτο όταν πήρα τον Ranger πήρα το ARF και το KITT μαζί ταυτόχρονα για να το έχω για ανταλλακτικά.

    * Επειδή θα παρω μια camera για να γραφει στην πτήση δεν πάει να πει πως είναι και FPV, απέχω πολύ από το FPV ακόμα




    Καλημερα και απο εμενα. Ο φιλος μου θυμιζει αυτους που παιρνουν μια μηχανη με ολα τα καλουδια πανω και με ενα σκσμο λεφτα και την εχουν κλεισμενη σε ενα γκαραζ και περιμενουν μεχρι να εχει ηλιοφανια, υγρασια 12% και πεντακαθαρους δρομους για να την βγαλουν εξω. Φιλε μου θα επρεπε να εχεις κανει τουλαχιστον 10 πτησεις με τα βασικα επανω στο μοντελο για να βαλεις και τα υπολοιπα επανω του μετεπειτα, εφ'οσον εχεις ακομα ολοκληρο το αεροπλανο!

    Μαθε να πετας και σταματα να εχεις φαγουρα στην τσεπη!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΘΕΩΡΙΑ!!!  Στα λεω φιλικα και εχοντας σπασει πανω απο 5 αεροπλανα μεχρι να μαθω και αυτο που χρειαζεται ειναι εξασκηση σε πραγματικο τοπο-χρονο και οχι μονο εξομοιωτη!




    * Φαγούρα στην τσέπη δεν έχω για να αποφασίσω τι να πάρω και ποτε το ψάχνω μαζεύω τα λεφτά και μετά.
    Αυτό που θέλω να κάνω είναι να πάρω ότι χρειάζομαι και ότι θα χρειαστώ στο μέλλον γιατί όλα έρχονται από Hong Kong και κανουν 1-2 μήνες.

    * Πτήση θέλω να κάνω το αεροπλάνο είναι έτοιμο από το προ - προηγούμενο σαββατοκύριακο οποτε οποιος θέλει να πάμε είναι έτοιμος, μονος μου χωρίς συνεννόηση δεν θα παω για να διασφαλίσω πως το αεροπλάνο θα επιζήσει. Αύριο δεν θα βρέξει οποτε οποιος είναι για πτήση το λέει.



    Καταγράφηκε
    Biomecanoid
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 194


    « Απάντηση #118 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 22:23:47 »

    Μερικές πρόχειρες photos από τη παρθενική πτήση που εγινε με την βοήθεια των βετεράνων του Ερμη,


































    Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #119 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 22:55:06 »

    Ωωωω πολύ ευχάριστα νέα!
    Συγχαρητήρια!  Καλές πτήσεις επιτέλους και καλή συνέχεια
     Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    Σελίδες: 1 ... 5 6 7 [8] 9 10 11 12     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Slowflyers & Parkflyers - Indoor & Microlight  |  Foamies (Συντονιστής: _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Volantex Ranger - Build Log
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.035 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.