Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:49:21

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:49:21

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 21
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 176
    Συνολικά: 176
    Στυλ εμφάνισης

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Σελίδες: 1 2 [3] 4     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Αγορά από ελληνικό κατάστημα  (Αναγνώστηκε 8925 φορές)
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.158



    « Απάντηση #30 στις: Σάββατο, 17 Οκτ 2015, 00:04:20 »

    Περνάνε...περνάνε...  Grin Grin
    Καταγράφηκε

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    Jerry
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 32


    « Απάντηση #31 στις: Σάββατο, 17 Οκτ 2015, 08:38:08 »

    Με συγχωρείτε ρε παιδια αλλα θα τρελαθώ με αυτα που διαβάζω!
    Ειναι τρομερό ποσο ´πρόθυμοί ´ ειναι μερικοί εδω μεσα, που κραζεται με το παραμικρό έναν έλληνα μαγαζάτορα! Αναρωτιέμαι εσείς δεν έχετε κανει λάθη είτε σε προσωπικό επίπεδο είτε στην εργασία σας??
    Το οτι ειχε κόψει απόδειξη με την σωστή ημερομηνία και το σωστό ποσο τον τιμά και επιβεβαιώνει το λαθος! Τωρα εάν ηταν εριστικός κατα τα λεγόμενα του φίλου μας μεγάλο λαθος! Αλλα καμια φορά μπορει και εμεις με την συμπεριφορά μας να προκαλούμε τέτοιου είδους αντιδράσεις. Είπαμε ο πελάτης εχει παντα δίκιο αλλα μεχρι ενα σημείο.
    Τεσπα το χειρότερο ειναι οτι όλοι εσείς που κράζετε είστε αυτοί που αύριο θα παρακαλάτε και θα ´¨γλύφετε ¨για  να σας κόψουν κατι απο την τιμή για κατι το οποίο βιάζεστε και δεν μπορείτε να περιμένετε μερικές βδομαδες να ρθει απέξω!
    Φιλικά παντα
    Καταγράφηκε

    Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο!!
    ......................Μην αγχώνεστε μερικοί.
    snoopy
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 319



    « Απάντηση #32 στις: Σάββατο, 17 Οκτ 2015, 12:18:50 »

    Διάβασα και εγώ την όλη φάση και ναι για εμένα έχουν δίκιο και οι 2 πλευρές αλλά περισσότερο θα συμφωνήσω με τον Jerry με αυτά που λέει.
    Το κέφι μας θέλουμε να κάνουμε,να ξεφεύγουμε από την ρουτίνα της καθημερινοτητασ και τα προβλήματα !
    Άμα είναι να τα φέρνουμε και στο χώρο μας τότε για εμένα δεν αξίζει να ασχοληθείς γιατί απλά δεν ξεβιδώνεις !

    " Ο πελάτης έχει δίκιο" δεν θα το έλεγα και έτσι ακριβώς !
    1) Ο πελάτης κάνει μια αγορά και μετά χέζει τον μαγαζάτορα στην παρέα του γιατί δεν του έκανε καλύτερη τιμή.
    2) Ο πελάτης κάνει μια αγορά,χωρίς απόδειξη και πάλι χέζει τον μαγαζάτορα στην παρέα του γιατί δεν του έκοψε την απόδειξη.

    ΑΛΛΑ....άντε να τον χέσεις στην παρέα σου, αλλά στο forum ?!?!
    Για κάντε όλοι autorotation και προσγειωθειτε ! ! ! ! !

    Ένα λάθος έγινε και σιγά το λάθος στο κάτω κάτω !

    Το μαγαζί το ξέρω καλά και άμα πας από εκεί να δεις πόσα δέματα φεύγουν κάθε μέρα,θα χτυπήσεις μπιέλα !
    Το πόση ώρα είναι στο τηλ να βοηθήσει αλλά και πόσα φτιάχνει,επόμενο είναι να γίνει κάποιο λάθος αλλά όπως είπα,σιγά το λάθος !
    Να σου χάλαγε το μοντέλο που κάνει κάτι χιλιάρικα να πω ναι,αλλά για μπαταρίες ?!?!

    Δηλ,άμα μια μπαταρία ήταν off,θα τον έχεζες πάλι ?!
    Αυτός της φτιάχνει για να τον χέσεις εδώ στο forum ?!

    Πως και δεν έχουν κάνει άλλοι παράπονο ?!
    Και να έχουν κάνει,πήραν τηλ και τέλος !

    Ναι έχεις ένα δίκιο, αλλά ψάχνοντας το δίκιο σου είσαι και άδικος !
    Και όχι μόνο αυτό αλλά πουλάς και ειρωνεία και αυτό είναι απαράδεκτο για εμένα !

    Τι εικόνα νομίζεις πως δίνεις άμα το διαβάσει ένας νέος μοντελιστής μαζί με τον πατέρα του ?!
    Ο πατέρας ξέρεις τι θα πει ?..σιγά μην μπλέξουμε με αυτούς τους κανιβάλους !
    ( το έχω ακούσει αυτό ! ! ! ! )

    Πάει το όνειρο του πιτσιρικά αλλά θέλουμε και νέους μοντελιστες στο χώρο μας ?!?!
    Θέλουμε να σταθούμε στα Ελληνικά μαγαζιά αλλά αυτός είναι ο τρόπος ?!

    Όλοι το παίζουν νομοταγείς αλλά οδηγούν μιλώντας στο κινητό,δεν φοράνε ζώνη, χωρίς ασφάλεια και όταν τους κόβουν την κλήση τρέχουν να βρούνε γνωστό για σβήσιμο αντί να αναγνωρίσουν την βλακεία τους !
    Νομίζω ότι το παρά έκανες το θέμα Και νομίζω πως ο μαγαζάτορας σου φέρθηκε σωστά με παντελόνια !
    Εσυ ?!

    Τέλος καλά,όλα καλά αλλά δεν θα έπρεπε να έχει φτάσει σε αυτό το σημείο...
    Γνώμη μου έτσι...




    Καταγράφηκε
    Αντώνης Σπύρου
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 207



    « Απάντηση #33 στις: Σάββατο, 17 Οκτ 2015, 13:22:47 »

    Διάβασα και εγώ την όλη φάση και ναι για εμένα έχουν δίκιο και οι 2 πλευρές αλλά περισσότερο θα συμφωνήσω με τον Jerry με αυτά που λέει.
    Το κέφι μας θέλουμε να κάνουμε,να ξεφεύγουμε από την ρουτίνα της καθημερινοτητασ και τα προβλήματα !
    Άμα είναι να τα φέρνουμε και στο χώρο μας τότε για εμένα δεν αξίζει να ασχοληθείς γιατί απλά δεν ξεβιδώνεις !

    Φίλε snoopy, δεν γίνεται σε μία παρέα ή φόρουμ να φέρνεις μόνο ότι σε ευχαριστεί, καμιά φορά θα φέρεις και αυτα που σε ενοχλούν.
    Είναι στην διακριτική σου ευχερια να τα διαβάσεις και να τα αξιολογήσεις κατάλληλα.

    Παράθεση
    " Ο πελάτης έχει δίκιο" δεν θα το έλεγα και έτσι ακριβώς !
    1) Ο πελάτης κάνει μια αγορά και μετά χέζει τον μαγαζάτορα στην παρέα του γιατί δεν του έκανε καλύτερη τιμή.
    2) Ο πελάτης κάνει μια αγορά,χωρίς απόδειξη και πάλι χέζει τον μαγαζάτορα στην παρέα του γιατί δεν του έκοψε την απόδειξη.

    Ο πελάτης, τις περισσότερες φορές έχει δίκιο.
    Που ο πελάτης δεν έχει δίκιο; Όταν παρήγγειλε μπαταρίες εκτός στοκ και περίμενε 1 μέρα, περίπου να του πουν ότι δεν υπάρχουν;
    Που το στείλανε σε λάθος διεύθυνση;
    Που δεν βάλανε απόδειξη, έστω και από λάθος, και όταν πήρε ο πελάτης για να του κάνει σύσταση, ως δεν όφειλε, να τα ακούσει και από πάνω;

    Παράθεση
    ΑΛΛΑ....άντε να τον χέσεις στην παρέα σου, αλλά στο forum ?!?!
    Για κάντε όλοι autorotation και προσγειωθειτε ! ! ! ! !

    Τι δικαίωμα στο "χέζειν" το έχουμε είτε είναι σε φορουμ είτε είναι σε μια παρέα. Στο κάτω κάτω και εδώ μια παρέα είμαστε με όλα τα καλά αλλά και άσχημα.

    Παράθεση
    Ένα λάθος έγινε και σιγά το λάθος στο κάτω κάτω !

    Τα λάθη ήταν παραπάνω από ένα και δεν είναι μικρό, γιατί αν του έκανε καταγγελία και όχι σύσταση, τότε θα είχε πρόστιμο 10.000, αν δεν κάνω λάθος, αλλά και ποινικές κυρώσεις.
    Όλα αυτά φυσικά θα είχαν αποφευχθεί εάν ο μαγαζάτορας είχε διαφορετική στάση.

    Παράθεση
    Το μαγαζί το ξέρω καλά και άμα πας από εκεί να δεις πόσα δέματα φεύγουν κάθε μέρα,θα χτυπήσεις μπιέλα !
    Το πόση ώρα είναι στο τηλ να βοηθήσει αλλά και πόσα φτιάχνει,επόμενο είναι να γίνει κάποιο λάθος αλλά όπως είπα,σιγά το λάθος !
    Να σου χάλαγε το μοντέλο που κάνει κάτι χιλιάρικα να πω ναι,αλλά για μπαταρίες ?!?!

    Δηλ,άμα μια μπαταρία ήταν off,θα τον έχεζες πάλι ?!
    Αυτός της φτιάχνει για να τον χέσεις εδώ στο forum ?!

    Αρα με την λογική σου, αν κάποιος στέλνει πολλά πακέτα, τότε ΟΚ ας κάνει και μερικα λάθη, ας ξεχάσει και μερικές αποδείξεις και αν πάρει ο πελάτης μα κάνει παράπονα, να τον ξεχέσει και από πάνω. σωστά;
    Γιατί οι μπαταρίες των 200€ είναι κάτι φθηνό; Μάλλον έχουμε διαφορετικό βιοτικό επίπεδο..!!

    Αν η μπαταρία ήταν OFF θα απαιτούσα να την αντικαταστήσει, ως οφείλει.

    Παράθεση
    Πως και δεν έχουν κάνει άλλοι παράπονο ?!
    Και να έχουν κάνει,πήραν τηλ και τέλος !

    Γιατί και να έχουν κάνει το γνωρίζεις; Εγώ το μαγαζί δεν ξέρω πιο είναι, οπότε δεν μπορώ να σου πω αν έχω προσωπικά ακούσει παράπονα, αλλά και στο παρελθόν έχουν υπάρχει διαμάχες με καταστηματάρχες, αλλά έχω καταλάβει πώς και η ανοχή των φόρουμ στα συγκεκριμένα θέματα είναι μηδενική.

    Παράθεση
    Ναι έχεις ένα δίκιο, αλλά ψάχνοντας το δίκιο σου είσαι και άδικος !
    Και όχι μόνο αυτό αλλά πουλάς και ειρωνεία και αυτό είναι απαράδεκτο για εμένα !

    Τι εικόνα νομίζεις πως δίνεις άμα το διαβάσει ένας νέος μοντελιστής μαζί με τον πατέρα του ?!
    Ο πατέρας ξέρεις τι θα πει ?..σιγά μην μπλέξουμε με αυτούς τους κανιβάλους !
    ( το έχω ακούσει αυτό ! ! ! ! )

    Πάει το όνειρο του πιτσιρικά αλλά θέλουμε και νέους μοντελιστες στο χώρο μας ?!?!
    Θέλουμε να σταθούμε στα Ελληνικά μαγαζιά αλλά αυτός είναι ο τρόπος ?!

    Οτι πρέπει να αποφύγει τον συγκεκριμένο μαγαζάτορα και να πάει να βρει άλλους μοντελλιστές.

    Παράθεση
    Όλοι το παίζουν νομοταγείς αλλά οδηγούν μιλώντας στο κινητό,δεν φοράνε ζώνη, χωρίς ασφάλεια και όταν τους κόβουν την κλήση τρέχουν να βρούνε γνωστό για σβήσιμο αντί να αναγνωρίσουν την βλακεία τους !
    Νομίζω ότι το παρά έκανες το θέμα Και νομίζω πως ο μαγαζάτορας σου φέρθηκε σωστά με παντελόνια !
    Εσυ ?!

    Τέλος καλά,όλα καλά αλλά δεν θα έπρεπε να έχει φτάσει σε αυτό το σημείο...
    Γνώμη μου έτσι...

    εσύ πως ξέρεις τι έγινε μεταξύ τους;; Περίεργα μας τα λες, σαν να έχεις πληροφορίες από 1ο χέρι μου φαίνεται..... smiley6600

    Πάντα φιλικά και προσωπική μου άποψη
    Αντώνης

    Καταγράφηκε
    snoopy
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 319



    « Απάντηση #34 στις: Σάββατο, 17 Οκτ 2015, 14:08:02 »

    Το περίμενα ότι κάποιος άλλος θα έλεγε τα δικά του εκτός από αυτόν που το ξεκίνησε !

    1) είπα απλά την γνώμη μου και τι πείραξε εμένα.
    2) δες τι εννοώ μέσα σε αυτά που γράφω,θα καταλάβεις περισσότερα ! Γιατί φαίνεται πως τα προσπέρασες με κόφτες και έχασες την ουσία ! !
    3) ναι μια παρέα είμαστε και εδώ αλλά άλλο η παρέα η κλειστή και άλλο εδώ δημόσια ! Πρέπει να λέμε τα καλά και κακά αλλά πρώτα να δούμε ότι εμείς είμαστε σωστοί λέγοντάς το με τρόπο !
    4) δεν θα κατέβω αυτόν τον δρόμο, του δικηγόρου του διαβόλου που πας να ξεκινήσεις,ειδικά που δεν έτυχε σε εσένα ! !
    5) να σχολιάσεις φίλε μου,δεν θα πω όχι αλλά την κατάσταση του θέματος όχι την γνώμη του καθενός που έχεις κάνει ! !
    5) άσε απλά ο άλλος να πει την γνώμη του ελεύθερα και μην το κάνεις σαν επεισόδιο της Λάμψης ! ! ! ! !
     Και άσε αυτόν που το ξεκίνησε να βγάλει  το συμπέρασμα γιατί στο κάτω κάτω εκείνος είχε το πρόβλημα και όχι εσύ η' εγώ !
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #35 στις: Σάββατο, 17 Οκτ 2015, 14:32:30 »

    Τι εικόνα νομίζεις πως δίνεις άμα το διαβάσει ένας νέος μοντελιστής μαζί με τον πατέρα του ?!
    Ο πατέρας ξέρεις τι θα πει ?..σιγά μην μπλέξουμε με αυτούς τους κανιβάλους !
    ( το έχω ακούσει αυτό ! ! ! ! )

    Πάει το όνειρο του πιτσιρικά αλλά θέλουμε και νέους μοντελιστες στο χώρο μας ?!?!




    Αυτο ειναι επιχειρημα; Νομιζω οτι με αυτο ειδικα αποδομεις οτιδηποτε γραφεις. Τι κακο ειδατε; Ο panioul ειχε ενα προβλημα και το αναφερε, ηρεμα και κοσμια. Δεν ειδα πουθενα κραξιμο, πουθενα ταραχη. Πως τα βλεπετε ολα αυτα τα φρικτα πραγματα εδω μεσα μερικα μελη δεν μπορω να καταλαβω. Υποψιαζομαι οτι στα τελευταια μυνηματα γραφουν κλασικα οι φιλοι του καταστηματος. Υποψια δικια μου απλα μην δινεις βαση.

    Οσοι θελουν να γινουν μοντελιστες θα γινουν, οσοι πουν "ειναι κανιβαλοι" παντα ψαχναν μια δικαιολογια. Δεν με συγκινει η ιδεα να τραβηξουμε κοσμο με οποιονδηποτε τροπο, οποιος θελει θα βρει τον δρομο απο μονος του.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.158



    « Απάντηση #36 στις: Σάββατο, 17 Οκτ 2015, 23:04:08 »

    Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Από ότι φαίνεται και όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος o Αντώνης και ο snoopy και ο Jerry ξέρουν τα πράγματα από πρώτο χέρι και μάλλον μπήκαν στη συζήτηση μόνο και μόνο για να υπερασπιστούν ένα μαγαζί ή ένα φίλο-γνωστό τους επειδή έμαθαν τι έγινε και όχι γιατί το ανέφερα εγώ προσωπικά στο forum. Αν φίλοι μου ήθελα να πλήξω το κατάστημα:
    1ον) θα μπορούσα να διεκδικήσω ότι δικαιώματα είχα κατ' αρχήν από την προστασία καταναλωτή και έπειτα από την τοπική ΣΔΟΕ
    2ον) Θα μπορούσα να εκθέσω το κατάστημα σε μία δημόσια συζήτηση όπως εδώ στο forum κατονομάζοντάς το και χωρίς καν να μπω στη διαδικασία να επικοινωνήσω με τον καταστηματάρχη, υπενθυμίζω ότι ενώ εγώ διατηρώ την ανωνυμία του καταστήματος το δικό μου όνομα αναφέρεται στο προφίλ μου, άρα μόνο εγώ εκτίθομαι.
    3ον) Ο snoopy αντιδράει ακριβώς όπως στην τηλεφωνική επικοινωνία μου με το κατάστημα και επίσης συνεχίζει να προσπαθεί να βρει δικαιολογίες για πιο λόγο "μερικές φορές" δεν πηγαίνουν κάποιες αποδείξεις. Τα παραδείγματα από καταστήματα που έχουν 100% ποσοστό επιτυχίας στην αποστολή ή στην έκδοση αποδείξεων είναι άπειρα... Wink Wink Wink
    4ον) Από την αρχή της ανάρτησής μου τοποθετήθηκα ότι κάνω αυτή την αναφορά ίσως αν θέλετε ακόμα και για παραδειγματισμό προς άλλους επαγγελματίες επειδή τι να κάνουμε ρε παιδιά μπορεί να τύχουν και αυτοί σε τέτοιους "ανάποδους" πελάτες σαν και μένα.
    5ον) Δεν πρέπει να σταματήσουμε ως πελάτες να διεκδικούμε καλύτερες υπηρεσίες, καλύτερα προϊόντα και καλύτερες συμπεριφορές!
    6ον) Ακόμα και αν είχα άλλους λόγους θα κατανόμαζα το κατάστημα ακόμα και σε ερωτήσεις που είχα σε πμ....
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 17 Οκτ 2015, 23:26:04 από panioul » Καταγράφηκε

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.158



    « Απάντηση #37 στις: Σάββατο, 17 Οκτ 2015, 23:19:05 »

    Επίσης φίλε μου snoopy επειδή σίγουρα κάνω λάθη και μάλιστα πάρα πολλά κάθε μέρα και θέλω και ζητάω να μαθαίνω από τους άλλους για να διορθώνω τα λάθη μου θα ήθελα πραγματικά με το χέρι στην καρδιά να μου έλεγες πως θα αντιδρούσες όταν:

    1ον) Αγόραζες κάτι που ήταν σε stock και σε πληροφορούσαν αφού είχε γίνει φυσικά η χρέωση ότι αυτά που παρήγγειλες δεν υπάρχουν
    2ον) Αποφάσιζες να μην ακυρώσεις την παραγγελία σου γιατί πραγματικά ήθελες να μην αγοράσεις από εξωτερικό έστω και αν λόγο του ότι δεν υπήρχε σε stock αυτό που ζητούσες υπερέβαινες το μπατζετ σου κατά πολύ
    3ον) Πλήρωνες έξτρα χρήματα για αποστολή με courier και τελικά γίνεσαι courier εσύ για να παραλάβεις το δέμα σου
    4ον) Πήγαινες σε ένα κατάστημα, πλήρωνες 290€ και έφευγες χωρίς να σου δώσουν την απόδειξη
    5ον) Όταν τη ζητήσεις σου τη λένε με απίστευτο τρόπο
    6ον) Όταν την παίρνεις (αφού έχεις κάνει autorotation,προσγειώσεις, απογειώσεις ή ότι άλλο θες ) ο καταστηματάρχης σου δίνει και μπόνους καμιά 20αρια αποδείξεις μόνο και μόνο για να συνεχίζει αυτός να πετάει ψηλά αλλά εσύ όπως είπες σαν πελάτης να είσαι πολύ χαμηλά και προσγειωμένος....
    7ον) Όταν γνώριζες όπως γνωρίζω από την εμπειρία μου στον χώρο του εμπορίου ότι είναι παράνομο να έχεις πάνω στον πάγκο σου παλαιότερης ημερομηνίας κομμένες αποδείξεις...
    Καταγράφηκε

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    johnraptor
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 413



    « Απάντηση #38 στις: Σάββατο, 17 Οκτ 2015, 23:33:20 »

    Δηλαδη με τις παραπάνω αποδείξεις διορθώνεται το σφάλμα του μαγαζάτορα?
    Καταγράφηκε
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.158



    « Απάντηση #39 στις: Κυριακή, 18 Οκτ 2015, 00:02:27 »

    Δηλαδη με τις παραπάνω αποδείξεις διορθώνεται το σφάλμα του μαγαζάτορα?

    Προφανώς θα αρκούσε σε κάποιους...
    Καταγράφηκε

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    datamedic
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 112

    Knowledge is power and information is strength


    « Απάντηση #40 στις: Κυριακή, 18 Οκτ 2015, 04:38:47 »

    Λόγω τις εργασίας μου μπορώ να απαντήσω σε κάποια πράγματα που υπόθηκαν

    1) Η απόδειξη που σου έρχεται στο email η Invoice δεν ισχύει για την εφορία , αυτό συμβαίνει γιατι όλες οι πλατφόρμες των eshop έχουν φτιαχτεί στο εξωτερικό όπου δεν είναι υποχρεωτική η χρήση φορολογικού μηχανισμού
     με αυτό τον τρόπο αυτοματοποιούν την αποστολή απόδειξης ,
     το δέμα σου έρχεται με ένα συνοδευτικό μεταφοράς.

    2) Ναι ο καταστηματάρχης όφειλε να είχε στείλει την απόδειξη
    3) Από την στιγμή που η απόδειξη που παρέλαβε ο φίλος πανιουλ είναι κομμένη την σωστή ημερομηνία πάει να πει οτι ο καταστηματάρχης όντως δεν προσπάθησε να φοροδιαφυγει
    4) από την άλλη ο φίλος πανιουλ όταν παρέλαβε το δέμα και έλειπε η απόδειξη μπορούσε να προχωρήσει σε κάθε νόμιμη ενέργεια (νομίζω οτι με το να ενημερώσει το κατάστημα έκανε το καλύτερο)
    5) το να στήλει το κατάστημα μαζί με την κανόνικη απόδειξη και άλλες 5 είναι βλακεία και "εξυπνάδα" και παράνομο
    6) το να έχει στο κατάστημα κομμένες αποδείξεις παλαιότερων ημ/νων και να τις κρατάεί είναι επίσης παράνομο.
    7) ναι συμβαίνει σε αρκετα ελληνικα eshop να ξεχνάνε κάποιες φορές να στείλουν αποδείξεις  (κυριως συνοικιακά μαγαζια) και ο λόγος είναι  ότι δεν έχουν αυτοματοποιημένο σύστημα ώστε να κατεβαίνει η παραγγελία του πελάτη στην εμπορική του εφαρμογή  , να εκδίδεται το παραστατικό και μαζί με αυτό και το αυτοκόλλητο της αποστολής του δέματος , ώς επι το πλήστον κόβουν την απόδειξη σε μια ταμειακή.
    Ανεσηη αντίδραση του μαγαζάτορα ήταν λάθος (οχι οτι ο πελάτης έχει παντα δίκιο) αλλά γιατί άθελα η ηθελημένα ήταν παράνομος και ο πελάτης μπορούσε να του δημιουργήσει σημαντικό πρόβλημα έαν έκανε καταγγελία
    9) εαν το δέμα πήγε σε λάθος διεύθυνση όντως δεν χρειαζόταν να πάει ο φίλος πανιούλ να το πάρει άλλα να ενημερώσει το κατάστημα και μετά το κατάστημα θα έκανε τις απαραίτητες ενέργειες ώστε να φτάσει το δέμα στην σωστή του διεύθυνση.
    10) το να μην έχει το eshop ενημερωμένο στοκ είναι επίσης λάθος , απο την άλλη ενημερωτικά έαν διαβάσετε τους όρους αποδοχής όταν κάνετε εγγραφή σε όλα τα eshop λένε ότι το απόθεμα και οι τιμές  των προιόντων μπορουν μεταβληθούν ανα πάσα στιγμή χώρις προηγούμενη ειδοποίηση και οτι το κατάστημα θα κάνει ότι καλύτερο μπορεί για να τα διατηρεί ενημερωμένα, πρακτικά είναι ενα νομικό παραθυράκι ώστε να μην μπορεί ο πελάτης να διεκδικήσει κάτι δικαστικά σε περιπτώσις όπως του πανιουλ παρα μόνο την επιστροφή των χρημάτων του.

    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 18 Οκτ 2015, 04:49:12 από datamedic » Καταγράφηκε

    Velocity Outrage Nitro 50
    T-Rex 600 Scaled to Jet Ranger Bell 206
    T-Rex 550
    Dji Phantom Vision
    Gnauper A6 Texan 91 4 stroke
    Hobbyking Breeze FPV
    levitron
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 293



    WWW
    « Απάντηση #41 στις: Κυριακή, 18 Οκτ 2015, 07:36:33 »

    ενταξει τα διαβασαμε όλα από ολους για ποιον γινεται το θεμα ?
    ποιο μαγαζι είναι ?
    το ότι μετα εδωσε αποδειξη και όλα καλα ? idiot2
    με τον τροπο αυτό που εχουμε μαθει   ΣΥΓΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ
    και μετα ο επομενος αγορασα καπου , πηρα από ένα κατάστημα ο άλλος    buck2
    ΟΝΟΜΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ

    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 19 Οκτ 2015, 06:10:43 από levitron » Καταγράφηκε

    raptor 90
    vario airwlf  90
    raptor 50
    t rex 700
    hobby king 600
    χαρικαιιν 550
    hobby king 500

    2 αεροπλάνα και μια αποθηκη που
    δεν ξερω τι εχω
    Jerry
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 32


    « Απάντηση #42 στις: Κυριακή, 18 Οκτ 2015, 08:09:37 »

    Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Από ότι φαίνεται και όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος o Αντώνης και ο snoopy και ο Jerry ξέρουν τα πράγματα από πρώτο χέρι και μάλλον μπήκαν στη συζήτηση μόνο και μόνο για να υπερασπιστούν ένα μαγαζί ή ένα φίλο-γνωστό τους επειδή έμαθαν τι έγινε και όχι γιατί το ανέφερα εγώ προσωπικά στο forum.
    Καλημερα! Δεν υπερασπίζομαι κανένα καταστημα φιλε μου! Την προσωπική μου άποψη εξέφρασα με αφορμή το δικό σου μυνημα! Το σχόλιο μου ειναι γενικευμένο και αφορά την αντιδράση μερικών οι οποίο με το παραμικρό ψοφάνε να καταδικάσουν τα ελληνικά καταστηματα! Για μενα εχεις δίκιο αλλα πιστεύω οτι ενα τηλεφωνο αρκούσε και δεν χρειάζονταν να ξεκίνησει αυτο το thread για ενα λαθος λόγω βιασύνης/βλακίας!
    Καταγράφηκε

    Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο!!
    ......................Μην αγχώνεστε μερικοί.
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.055


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #43 στις: Κυριακή, 18 Οκτ 2015, 08:33:29 »

      Το όλο θέμα είναι οτι θα καρπονώταν το ΦΠΑ αν δεν έκοβε απόδειξη.

      Όσο για το τυπικό της υπόθεσης.
      Όταν γίνονται αγορες απο το εξωτερικό, απο πελάτες, ακολουθούνται όλες οι διαδικασίες ή καλύπτονται με τις λέξεις, gift, toy, κλπ;
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #44 στις: Κυριακή, 18 Οκτ 2015, 09:47:57 »

    την καλημερα μου στο φορουμ Χαμόγελο

    αλλο ενα επεισοδιο της φορουμιστικης σειρας μεγαλης επιτυχιας

    ελληνες μαγαζατορες & κολλητοι ή συνεργατες  "βροντακηδες" vs ελληνες μοντελιστες πελατες "φουρτουνακηδες"  Sad

    καλα ρε παιδες αν δεν πει ο αλλος τον πονο του την ατυχη ασχημη εμπειρια του εδω στο φορουμ που θα την πει?

    πες πες, γραψε γραψε κατι θα γινει προς το καλυτερο

    ολοι τα ξερουμε ολοι τα ζουμε (σαν φερομενα πρεζακια οι περισοτεροι σε ενα τοσο εθιστικο χομπυ devil)  

    υ.γ.
    λιγο γκουκλαρισα  ψαχνοντας για αυτα που ακουσα πριν λιγες μερες για τα εισοδηματα τα δηλωθεν των ελληνων ελευθερων επαγγελματιων το 2014  και βλεπω απο το 2012 τα ιδια και τα ιδια «Φτωχοί» και αφορολόγητοι οι 7 στους 10 επιτηδευματίες! ή "Σπάνε πλάκα" με την εφορία
    http://www.protothema.gr/economy/article/222040/ftoxoi-kai-aforologhtoi-oi-7-stoys-10-epithdeymaties/
    http://www.kathimerini.gr/467724/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/ftwxoi-pali-oi-eley8eroi-epaggelmaties-sthn-ellada
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 18 Οκτ 2015, 10:06:29 από ant1971 » Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    Σελίδες: 1 2 [3] 4     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: Αγορά από ελληνικό κατάστημα
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.041 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.