Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:36:12

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:36:12

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 201
    Συνολικά: 201
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3 4     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Κι άλλος ένας Τηλέμαχος ξεκινά στην Θεσσαλονικη!  (Αναγνώστηκε 18414 φορές)
    Bocian
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 686


    « Απάντηση #15 στις: Κυριακή, 9 Αύγ 2015, 23:56:45 »

    και καπου εδω θα ζητησω τα φωτα σας για 2 θεματατακια :

    1) Πως ακριβως θα κανω διαφανο το σχεδιο του φτερου για να βγαλω και το αλλο?

    2) Μονοκοταρισμα χωρις το μικρο σιδερο πως μπορει να γινει? Αν δεν μπορει αλλιως, εχει καποιος στην Θεσσαλονικη για να το κανουμε παρεα οταν θα ειμαι ετοιμος?



    1) Με λάδι, γυρίζεις το σχέδιο  ''τούμπα'' και το περνάς με λάδι.
    2) Γίνεται και με κανονικό σίδερο, προσοχή μη σε πάρει είδηση η σύζηγος γιατί τότε θα αναλάβεις και τη μπουγάδα  laugh, ξεκινάς τη θερμοκρασία απο χαμηλά και ανεβάζεις σιγά σιγά.

    Καλή συνέχεια και με το καλό στους αιθέρες.
    Καταγράφηκε

    Σ' αυτή τη χώρα, σε λίγο καιρό, όποιος είναι κάτοχος Ανεμοπτέρου, θα διώκεται Ποινικά.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #16 στις: Δευτέρα, 10 Αύγ 2015, 09:09:56 »

    1) Πως ακριβως θα κανω διαφανο το σχεδιο του φτερου για να βγαλω και το αλλο?

    Δεν χρειάζεται να κτίσεις το άλλο φτερό επάνω στο σχέδιο. Ξεκίνα έχοντας μορφοποιήσει τις εσοχές των πλευριδίων στο χείλος εκφυγής . Βάζοντας το ακραίο πλευρίδιο και κάποιο άλλο προς την μέση, στη θέση τους και εξασφαλίζοντας ό΄τι είναι κάθετα στο χείλος, μπορείς να εφαρμόσεις όλα τα άλλα ξύλα χωρίς να κάνεις λάθος.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    cosmic
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 243



    WWW
    « Απάντηση #17 στις: Δευτέρα, 10 Αύγ 2015, 09:45:54 »

    Πόσο στοίχισε η ξυλεία, και απο που είναι αγορασμένη ?

    Η ξυλεία ειναι αγορασμένη από 3 διαφορετικους προμηθευτες, γιατι Δυτ. Θεσσαλονικη προσωπικα εγω δεν βρηκα καποιον να με καληψει με τα όσα θα χρειαζομουν. Για τον λόγο λοιπον οτι δεν εβρισκα ευκολα μπαλσα, αλλά και ότι ειναι η πρώτη μου ξυλινη κατασκευή αγόρασα αρκετή περισσότερη ξυλεία απ οτι επρεπε. Πρεπει σε συνολο να κοστισε περι τα 50 με 55 Ε. 
    Καταγράφηκε

    Dinosaurs went extinct...Better stay in your extinction!
    cosmic
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 243



    WWW
    « Απάντηση #18 στις: Δευτέρα, 10 Αύγ 2015, 09:50:54 »

    Βοcian  σ ευχαριστώ!  κι εχω κρατημενο ενα χαλασμενο τυπου στιρελα που θα κανει την δουλεια φανταζομαι!

    Οσο για το αλλο φτερο θα ακολουθησω την συμβουλη του κ. Κωνσταντακατου και θα το κανω χωρις το σχεδιο - απλά με μετρο και τριγωνο να μετραω την καθετοτητα. Το ακροπτερυγο, τα πλευριδια και το χειλος εκφυγης τα έχω ετοιμα ΑΡΑ τι να παει λαθος? Ανεση
    Καταγράφηκε

    Dinosaurs went extinct...Better stay in your extinction!
    cosmic
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 243



    WWW
    « Απάντηση #19 στις: Δευτέρα, 10 Αύγ 2015, 13:27:25 »

    και επειδη στην βραση κολαει το σιδερο...







    ολα καλα μεχρι εδω! Μικρη διακοπη λογω διακοπων και επανερχομαι... Ποοολύ άνεση
    Καταγράφηκε

    Dinosaurs went extinct...Better stay in your extinction!
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #20 στις: Δευτέρα, 10 Αύγ 2015, 20:19:02 »

    τι μου θυμησες... ωραια δουλεια εχεις κανει εκει περα cosmic

    μη φοβασαι το μονοκοταρισμα. προφανως εχεις αγχος οτι δε θα τα καταφερεις (οπως ειχα και εγω) που ειναι υπεραρκετο για να κανεις μια μετρια προς τελεια δουλεια. το σιδερο σου δε πειραζει να ειναι απο ρουχα, τετοιο χρησιμοποιησα και εγω ξεκινοντας απο χαμηλες θερμοκρασιες. εαν ειναι πολυ χαμηλες θα σε παιδεψει. εαν ειναι πολυ υψηλες συρρικνωνετε αλλα το διορθωνεις, πρεπει να βρεις κατι να σε βολεψει απο την αρχη. θες περιπου 3 τμ

    καλη συνεχεια.
    Καταγράφηκε

    cosmic
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 243



    WWW
    « Απάντηση #21 στις: Τετάρτη, 19 Αύγ 2015, 20:39:12 »

    Σημερα ειπα να κανω το πρωτο βημα για μονοκοταρισμα! H διαδικασια μου φαινοταν βουνο - τι ειδικα σιδερα εβλεπα, τι δεν τσιτωνει και θα το κανεις σαν...... ακουγα, τελικά σκέφτηκα να  φτιαξω ενα και καλα αντιγραφο φτερου και πηρα  ενα κομματι χακι που μου έδωσε ένας φίλος για δοκιμη !



    Με σβελταδα και δοκιμαζοντας το σιδερο που ειχε βγαλει η γυναικα OFF ! *** και μου έλεγε να παρω stirela, αλλα εγω της πηρα φτηνο... Grin Το δοκιμασα λοιπον και η πλακα δουλευε, καθώς και ο θερμοστατης - δεν δουλευε το μποιλερ, αλλα αχρειαστο μας ειναι!  Wink



    και έτσι καναμε αυτο :
     



    Και επειδη το ειδα κομματακι ευκολο ειπα να αρχισω τον τηλεμαχο, ο οποιος θα γινει στα χρωματα της σημαίας μας και θα έχει και το αστέρι της Βεργινας! - μπας και μας παει καλυτερα η χρονια!

    Ξεκινησα λοιπον με ευκολες επιφανειες







    και σειρα ειχε το καθετο



    Και αφου ειδα οτι το χω, περασα στο φτερο:







    Η διαδικασια ευκολη μου φανηκε, το αποτελεσμα με αφησε ικανοποιημενο! Αυριο καποια στιγμή θα περαστει και με σεσουαρ ετσι για το καλο...

    Μενει να αγοραστει το λευκο τωρα για να φτιαξω την ατρακτο, να μπει και να στρωσει ο κινητηρας και να παμε για την maiden!

    υγ. παλικαρια καταλαβα τι τραβανε τα κοριτσια που σιδερωνουν μεσα στο καλοκαιρι --- και δεν ειχα και ατμο ε!  Wink




    Καταγράφηκε

    Dinosaurs went extinct...Better stay in your extinction!
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.911


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #22 στις: Τετάρτη, 19 Αύγ 2015, 21:18:34 »

    Για πρώτη φορά ικανοποιητικό μου φαίνεται.

    Βάλτο επάνω στον πάγκο και τσεκάρισε εάν η κάτω επιφάνεια είναι επίπεδη .... μην τυχόν και με το σεσουάρ το κάνεις προπέλα !

    Πόσο λευκό χρειάζεσαι ; Εχω κανα μέτρο περίσσευμα !
    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    cosmic
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 243



    WWW
    « Απάντηση #23 στις: Τετάρτη, 19 Αύγ 2015, 21:25:39 »

    Για πρώτη φορά ικανοποιητικό μου φαίνεται.

    Βάλτο επάνω στον πάγκο και τσεκάρισε εάν η κάτω επιφάνεια είναι επίπεδη .... μην τυχόν και με το σεσουάρ το κάνεις προπέλα !

    Πόσο λευκό χρειάζεσαι ; Εχω κανα μέτρο περίσσευμα !

    δεν το εκανα ακομη με σεσουαρ!

    Θα ντυσω το πετσωμα ολο λευκο, τα πηδαλια  και κομματι απο την ατρακτο, οποτε το 1 μ δεν φτανει λογικα. Τωρα βεβαια αν σου περισσευει και μου το δωσεις, εγω θα το βαλω  Grin
    Καταγράφηκε

    Dinosaurs went extinct...Better stay in your extinction!
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.911


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #24 στις: Πέμπτη, 20 Αύγ 2015, 00:01:46 »

    μια χαρα θα ειναι το μετρο

    Τι μηκος εχει η ατρακτος ;
    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    cosmic
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 243



    WWW
    « Απάντηση #25 στις: Σάββατο, 22 Αύγ 2015, 09:21:45 »

    Ενα μεγάλο ευχαριστώ και από εδώ στον φίλο Τάσο, καθως βρεθηκαμε και μου έδωσε το λευκό!  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Dinosaurs went extinct...Better stay in your extinction!
    mastoras
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 926



    WWW
    « Απάντηση #26 στις: Δευτέρα, 24 Αύγ 2015, 15:40:14 »

    Πριν από λίγες ημέρες παρέλαβα και εγώ τα σχέδια του Τηλέμαχου από τον θείο, για να τα μελετήσω [κόστη] σχετικά με ένα project που σκεφτόμαστε και προορίζεται για το Τεχνολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης [ΝΟΗΣΙΣ]

    Ευχαριστούμε θείε.  Χαμόγελο

    Καταγράφηκε

    Οταν θέλεις να πας κάπου γρήγορα πήγαινε μόνος σου, όταν θέλεις να πας κάπου μακρυά πήγαινε με άλλους
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #27 στις: Δευτέρα, 24 Αύγ 2015, 18:23:39 »

    Πριν από λίγες ημέρες παρέλαβα και εγώ τα σχέδια του Τηλέμαχου από τον θείο, για να τα μελετήσω [κόστη] σχετικά με ένα project που σκεφτόμαστε και προορίζεται για το Τεχνολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης [ΝΟΗΣΙΣ]
    Ευχαριστούμε θείε. 

    Εφ' όσον υπάρχει θέμα κόστους, συνιστώ τον φοαμένιο ηλεκτροκίνητο Τηλέμαχο. (Ο εξοπλισμός είναι ίδιος και για τους δύο).
    Επιπροσθέτως το project ολοκληρώνεται σε πολύ συντομώτερο χρόνο, αφήνοντας μεγαλυτερα περιθώρια χρόνου για πτήσεις.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    cosmic
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 243



    WWW
    « Απάντηση #28 στις: Δευτέρα, 24 Αύγ 2015, 21:53:20 »

    Σήμερα τοποθετησα και τον κινητηρα...ΑΛΛΑ( ενα τιπ γιατι την πατησα πανω στον ενθουσιασμό και λόγω απειρίας) ΠΑΝΤΑ να βγάζετε το τεπόζιτο  Grin περασα με το τρυπάνι το κοντρα πλακέ και το έκανα σουβλάκι το τεποζιτάκι  laugh

    Συνεχίζουμε λοιπον με το μονοκοτάρισμα της ατράκτου! Βάζουμε και τα πηδάλια και είμαστε κάπως έτσι  αρχες Σεπτέμβριου έτοιμοι για την πρώτη του πτήση!



     

    Καταγράφηκε

    Dinosaurs went extinct...Better stay in your extinction!
    mastoras
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 926



    WWW
    « Απάντηση #29 στις: Τρίτη, 25 Αύγ 2015, 00:41:42 »

    Πριν από λίγες ημέρες παρέλαβα και εγώ τα σχέδια του Τηλέμαχου από τον θείο, για να τα μελετήσω [κόστη] σχετικά με ένα project που σκεφτόμαστε και προορίζεται για το Τεχνολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης [ΝΟΗΣΙΣ]
    Ευχαριστούμε θείε.  

    Εφ' όσον υπάρχει θέμα κόστους, συνιστώ τον φοαμένιο ηλεκτροκίνητο Τηλέμαχο. (Ο εξοπλισμός είναι ίδιος και για τους δύο).
    Επιπροσθέτως το project ολοκληρώνεται σε πολύ συντομώτερο χρόνο, αφήνοντας μεγαλυτερα περιθώρια χρόνου για πτήσεις.

    Πολύ σωστή η σκέψη σου θείε, αλλά το ΝΟΗΣΙΣ ενδιαφέρεται για εργαστήρια αερομοντελισμού σε όλο το εύρος του[κατασκευή ξύλινων μοντέλων, μηχανολογία, ηλεκτρονικά κτλ] και όχι για πτήσεις. Οι πτήσεις είναι ένα άλλο κομμάτι που θα το αναλάβει στην συνέχεια η ΕΑΘ εκτός ΝΟΗΣΙΣ και σύμφωνα με τους ισχύοντες κανόνες του συλλόγου [εγγραφές, ασφάλεια πτήσεων, εκπαιδευτές κτλ] .
    Μέχρι σήμερα στο ΝΟΗΣΙΣ δουλεύουμε πάντα με μαθητές των τελευταίων τάξεων του δημοτικού με λαστιχοκίνητα και θεωρία αερομοντελισμού, από φέτος όμως έχουν επεκταθεί τα γενικά προγράμματα εργαστηρίων του ΝΟΗΣΙΣ και για μαθητές του γυμνασίου και λυκείου.

    Και εδώ έχει ξεκινήσει η σκέψη μας για το τι μπορούμε να κάνουμε, για να εντάξουμε και τον μηχανοκίνητο αερομοντελισμό μέσα στα προγράμματα του ΝΟΗΣΙΣ.  Βέβαια για αυτό, όπως και για κάθε τι άλλο έχει σχέση με τις κατασκευές, αρμόδιος είναι ο Γιώργος Κανδυλάκης, απλώς εγώ κάνω τώρα μια αρχική προεκτίμηση που θα συζητηθεί στην συνέχεια με τον ίδιο και φυσικά με την ΕΑΘ

    Βέβαια οι δυσκολίες για ένα τέτοιο εγχείρημα είναι τεράστιες, χρειάζονται πολλά χέρια, αρκετός εξοπλισμός, χρήματα, και χρόνος που ελάχιστοι έχουν να διαθέσουν.
    Η "ζήτηση" 'όμως είναι τεράστια όσο και να φαίνεται απίθανο σε όλους. Υπάρχουν παιδιά και νέοι που αγαπούν το αεροπλάνο, την πτήση, τις κατασκευές. Υπάρχουν γονείς που ενδιαφέρονται τα παιδιά τους να πιάσουν εργαλεία στα χέρια και να δημιουργήσουν.

    Για αυτούς και μόνο τους λόγους αξίζει να προσπαθήσουμε.


    Καταγράφηκε

    Οταν θέλεις να πας κάπου γρήγορα πήγαινε μόνος σου, όταν θέλεις να πας κάπου μακρυά πήγαινε με άλλους
    Σελίδες: 1 [2] 3 4     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Θέμα: Κι άλλος ένας Τηλέμαχος ξεκινά στην Θεσσαλονικη!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.041 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.