Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
284.132 μηνύματα σε 11.301 θέματα από 5.927 Μέλη / Τελευταίο μέλος: vangelis.evang
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 17 Οκτ 2017, 18:12:28

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 17 Οκτ 2017, 18:12:28

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Πρόσφατα θέματα
από giamous
[Σήμερα στις 17:24]

από giamous
[Σήμερα στις 16:40]

από stam
[Σήμερα στις 15:41]

από joker
[Σήμερα στις 15:01]

[Σήμερα στις 13:45]

[Χθες στις 22:05]

από kios100
[Χθες στις 20:44]

από snoopy
[Χθες στις 20:02]

από gekil888
[Κυριακή, 15 Οκτ 2017, 10:51:15]

από nasosxatz
[Σάββατο, 14 Οκτ 2017, 22:18:37]

από kondorgr
[Σάββατο, 14 Οκτ 2017, 15:04:40]

από evan
[Σάββατο, 14 Οκτ 2017, 06:47:47]

από dominicm
[Παρασκευή, 13 Οκτ 2017, 19:06:18]

[Παρασκευή, 13 Οκτ 2017, 18:34:14]

από dominicm
[Πέμπτη, 12 Οκτ 2017, 20:45:38]
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5927
Τελευταίο: vangelis.evang
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 284132
Σύνολο θεμάτων: 11301
Online σήμερα: 59
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 30
Συνολικά: 37
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστής: Γιάννης Παξιμαδάκης)  |  Θέμα: Πάγκος εργασίας « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1]  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Πάγκος εργασίας  (Αναγνώστηκε 1442 φορές)

cosmic
Aeromodeller Full Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« στις: Δευτέρα, 8 Ιούν 2015, 19:04:49 »

Καλησπέρα,

εδώ και καιρό είχα στο μυαλό να φτιάξω έναν πάγκο εργασίας για να με συντροφεύει στα μαστορέματα μου, ΑΛΛΑ και πλεον στο νέο μου χομπι (τον αερομοντελισμό), οπότε βουρρρρ στην δουλειά και σχεδίασα έναν πάγκο για να βολευτώ! Εναν πάγκο γρήγορο, ελαφρύ και πρακτικό.. Η αλήθεια είναι ότι είμαι και λίγο τυχερός, καθώς στο σπίτι υπάρχει όροφος 60μ. ο οποίος είναι άδειος-αποθηκευτικός χώρος 

Πήρα λοιπόν γωνια, κοιλοδοκακια και μασιφ βέργουλες και εφτιαξα το παρακάτω (διαστάσεις 1100x600x800) :

Ομως σκέφτηκα ότι θα πρέπει να υπάρχει και φωτισμός και θέσεις για να πέρνω ρεύμα, οπότε πήρα και 3 λάμες και έφτιαξα ένα Π, το οποίο βιδώθηκε στον σταθερό πάγκο, έβαλα ένα φωτιστικό και ένα πολύμπριζο επάνω και βουαλά...έτοιμος ο σταθμός εργασίας :

--- ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ : Aνα πάσα στιγμή μεταφέρεται σε άλλη θέση και το μόνο που θέλει είναι μια πρίζα κοντά του για να πάρει ρεύμα!

Πως το βλέπεται θα βολέψει στην όποια μελλοντική κατασκευή βάλω στο πρόγραμμα???

Υγ. έχει μείνει μόνο η προμήθεια της ξύλινης επιφάνειας, που θα είναι σίγουρα πάνω από 25mm.

Υγ2. Λεπτομέρια στην κατασκευή. Ο πάγκος έχει στα πόδια του συνεμπλόκ με ντίζα - έτσι ώστε και να μπορώ να αλφαδιάσω, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΖΗΜΙΑ στα πλακακια... Cheesy

Καταγράφηκε
evan
Administrator

rcuniverse.com/community/profile.cfm?memid=526119

Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Δευτέρα, 8 Ιούν 2015, 19:56:00 »

Μια χαρά φαίνεται! Και το πολύμπριζο πολύ πρακτικό. Το βάθος, που είναι 60cm, ταιριάζει και στους πάγκους κουζίνας.  Wink
Το μήκος ίσως αποδειχθεί μικρό αν έχεις υψηλούς στόχους.  
Ρίξε και μια ματιά στα σχετικά θέματα Επιφάνεια κατασκευών
και Εργαστηριο και εξοπλισμός γενικά

(Έγινε διαχωρισμός των μηνυμάτων που αφορούν τον πάγκο εργασίας και μετακίνηση στο σωστό πίνακα.)
Καταγράφηκε

Παλαιός μύθος έστι περί Δαιδάλου εκείνου του ενδοξοτάτου αρχιτέκτονος, ός ποτε εκωλύετο απιέναι εκ της Κρήτης. Ο Δαίδαλος ουν είπε τω υιώ: "Νενικήμεθα μεν και δούλοι εσμέν. Εγώ δε της φυγής οδόν εσοφισάμην. Πρώτοι των ανθρώπων δια του ουρανού πετόμεθα ώσπερ αετοί"
cosmic
Aeromodeller Full Member

Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 9 Ιούν 2015, 11:16:24 »

Επειδή τυγχάνει να έχω άκρη για την ξυλεία, ο πάγκος θα γίνει 40mm μασίφ ξύλο και από επάνω θα βάζω πλακάζ όταν κατασκευάζω κάτι. Με τον τρόπο αυτό πιστεύω ότι δεν θα έχω θέμα κοιλιάς και φυσικά θα έχω μια μασίφ και σκληρή επιφάνεια για να κάνω και λοιπα μαστορέματα

Υγ. Επίσης έχω και άκρη για κοπή laser  Tongue , οπότε πιστευω κάτι θα κάνουμε  Wink
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστής: Γιάννης Παξιμαδάκης)  |  Θέμα: Πάγκος εργασίας « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: