Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.199 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:40:30

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:40:30

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:40]

    από afilos
    [Χθες στις 21:49]

    [Χθες στις 21:25]

    από afilos
    [Χθες στις 14:52]

    από hpergm
    [Χθες στις 10:46]

    [Χθες στις 07:32]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304199
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 66
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 65
    Συνολικά: 67
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4 5     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια για την αναβαθμιση του BeastX PLUS σε PRO4 !!!!!  (Αναγνώστηκε 18958 φορές)
    Acid Junkie
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 150


    « στις: Σάββατο, 21 Μάρ 2015, 01:19:26 »

    καλησπερα σε ολους.....το πρωι ημουν ετοιμος με το beastx plus συνδεδεμενο στον υπολογιστη και στο studioX ετοιμος να κανω την αναβαθμιση σε pro4....διαβαζοντας το manual ομως διαπιστωσα οτι ισως αδικα το αγορασω και εχω και προβληματα απο πανω.
    Λοιπον για να μη πολυλογω...μετα απο ερευνα που κανω ασταματητα απο το πρωι και μιλωντας με τους FREAKWARE που ειναι υπευθυνοι πωλησεων του beastx κτλ κτλ...το θεμα μου ειναι το εξης.....εχω ενα Align T rex 450 PLUS το οποιο με τη βοηθεια ενος πολυ καλου φιλου το μετατρεψαμε σε dfc με μοναδα beastX plus πανω και το σεταραμε και για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ επιτελους καταφερα και το πεταξα.....! Τωρα βγηκε αυτη η αναβαθμιση που λεει οτι εχει αυτοματα να το διορθωνει το ελικοπτερο αν το "χασεις" απτον ελεγχο σου και αλλες 3-4 επιλογες...αλλα κυριως εμενα αυτη με ενδιαφερει ωστε να αποφυγω πτωσεις απο δω και περα γιατι εφτασα τα 1500ε εως τωρα σε ανταλλακτικα απο πτωσεις ειτε επειδη δεν υπηρχαν ελλαδα τα περιμενα απεξω λογο του οτι το μοντελο δεν εχει κανει πωλησεις στην Ελλαδα και σαν αρχαριος εφαγα τα μουτρα μου.Εχω λοιπον 6καναλο δεκτη futaba και 6 καναλο τηλεχειρηστηριο επισης futaba 6j η αλλιως οπως το λεει το κουτι Align t6!!!
    Το προβλημα μου λοιπον ειναι αν κανω την αναβαθμιση αν θα μπορω να βαλω σε καποιο διακοπτη το bail out/atittude control/3D-collective κτλ κτλ γιατι κανονικα ζηταει αλλο ενα καναλι γιαυτο κι αλλο ενα για το governor..! Μια λυση που μου περασε και μονο μου απο το μυαλο και μετα ειδα σε ξενο φορουμ καποιος εκανε το ιδιο ερωτημα αλλα αυτος ειχε τηλεκατευθυνση spectrum....και η απαντηση που πηρε ειναι η εξης...την αντιγραφω εδω ακριβως..:

    "Hi,

    when using a "Standard receiver" with multiple wires for AttitudeControl the same channel is used that you normaly use for adjusting the tail gyro gain. Actually this is the single brown wire. This plugs into the GEAR channel (channel 5) on your Spektrum receiver.

    On your Spektrum transmitter you go to GYRO menu, select this GEAR channel as output channel and then you can adjust the gyro gain by adjusting the percentages. On the Microbeast you will see that the yellow menu LEDs starts to move up or down when increasing/decreasing the gyro gain.

    When AttitudeControl is still deactivated you can change the gyro operation modes by moving the gyro gain below/above 0% (in some transmitter this threshold is at 50%, not at 0%!). On the Microbeast you will see Status LED changing it's color. When it's blue the gyro is in HH-mode, when it's purple the gyro is in Rate-Mode.

    To switch between modes you can assign a 2-way switch in the Spektrum radio's GYRO menu. Then you will see two separate values that you can select by flipping the switch.

    Now when using AttitudeControl you will loose the Rate-Mode of the tail gyro. Instead when switching the gyro gain into the former rate mode section, the AttitudeControl will be enable. Instead of the purple LED now you will see the Status LED getting red. Here the tail gyro will not change but simply maintain the last valid value before switching on the AttitudeControl on.
    __________________
    best regards from Germany
    Stefan
    BEASTX r&d Team
    freakware.com


    Μπορει καποιος να βεβαιωσει οτι γινεται αυτο? η αν θα υπαρχουν αλλα προβληματα μετα με οτιδηποτε κτλ κτλ γιατι ετσι οπως τα εξηγει ο τυπος αυτος που απο κατω λεει οτι ειναι στην ομαδα του BeastX τοτε ειναι ακριβως αυτο που σκεφτηκα κι εγω αρχικα αλλα δεν ειμαι σιγουρος 100% οτι θα δουλεψει και δε θελω να το ρισκαρω.Οποιαδηποτε βοηθεια θα εκτιμηθει πολυ.Ευχαριστω εκ των προταιρων! Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    pagani
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Kostas Laliotis


    « Απάντηση #1 στις: Σάββατο, 21 Μάρ 2015, 15:49:43 »

    εγω δεν ξερω να σε βοηθησω σε αυτο που ρωτας, ξερω ομως να σου πω να αποφυγεις αυτα τα ξαναγυρναει το ελικοπτερο μονο του σε οριζοντια θεση, γιατι αυτο κανει το bail out.  στο ikon που ειχε αυτη την επιλογη εδω και 2 χρονια τωρα, εσπασε στα χερια μου ενα ελικοπτερο οταν ενω του εκανα δοκιμη και το πεταγα αναποδα ο φιλος πατησε το switch που ειχε την λειτουργια αυτη, το ελικοπτερο κλειδωσε οριζοντια και καρφωθηκε..
    σε προηγουμενη δοκιμη ειχε δουλεψει κανονικα.

    η λυση για να μη σπας ειναι προπονηση, παρεα σωστη και εξωμειωτης... ολα τα αλλα θα σου δυσκολεψουν την ζωη,

    ελπιζω να βοηθησα
    Καταγράφηκε
    Acid Junkie
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 150


    « Απάντηση #2 στις: Σάββατο, 21 Μάρ 2015, 16:52:13 »

    σαν καινουριος που την πατησε και πηρα ενα ελικοπτερο που ηταν flybar και δεν εχει κανει πωλησεις στην Ελλαδα καθολου εξου και κανεις δεν εχει καποια ανταλλακτικα καν γιαυτο και κανα 3 φορες αναγκαστικα περιμενα παραγγελιες απο εξωτερικο εχουνε περασει κοντα 4-5 μηνες και μονο απο τοτε που το εκανα DFC με BeastX PLUS μπορεσα και το πεταξα μια φορα 3 μπαταριες σερι χωρις γρατσουνια......να φανταστεις την τυχη μου δηλαδη ...παω την επομενη μερα ξανα να γουσταρω επιτελους λιγο μετα τοσους μηνες ταλαιποριας και να πληρωνω μονο για να παιζω με βιδες κτλ κτλ....εκει που το ειχα στον αερα το ελικοπτερο μου επιτεθηκε ενα τεραστιο σκυλι επιμενοντας για δε ξερω γω ποση ωρα ενω το εδιωχνα μεχρι που με αναγκασε να σπασω παλι το ελικοπτερο....τυχερο ηταν που εφυγε αμεσως μετα γιατι θα το σκωτωνα το..μη πω!!!! Γιαυτο ναι ακριβως αυτην την επιλογη ψαχνω και πιστευω πολλοι θα την θελουν γιατι ατομα που μιλαω πλεων εδω μεσα που ασχολουνται 10ετιες με αυτα δεν ακουστηκε ποτε να υπηρχε ποτε πριν τετοιο πραμα.......οποτε το να πεταω ...κι αν χασω τον ελεγχο με ενα διακοπτη να μου το φερνει στα ισα και να το ανεβαζει προς τα πανω αν θελω κιολας ενω ταυτοχρονα κλειδωνει το να το κανεις προς τα κατω να πεσει στο εδαφος σαφως και θα το πληρωνα χρυσο αν ειναι να με γλιτωσει απο 1000 πτωσεις και ποσα λεφτα και ταλαιπωρια!!!!! ειδα ηδη κατι βιντεο και μιλησα με την εταιρια περιμενω απαντηση αν θα μπορεσω να το βαλω σε διακοπτη γιατι εχω μονο 6 καναλο δεκτη κ τηλεχειρηστηριο και αποτι ειδαμε γινεται καταργοντας απλα κατι αχρηστο ....και κατα 99% θα το βαλω. Εννοειτε οτι λιωνω στο Phoenix 5 καθε μερα αλλα σκεψου οτι για ενα 450αρι ελικοπτερο εχω σκασει 1500+ ευρω ως τωρα και εχω κανονικα μονο ΜΙΑ ΠΤΗΣΗ χωρις προβληματα και πτωσεις.ε δε παει αλλο.....αν δουλευει αυτη η αναβαθμιση στο beastX plus κανονικα και αλαθανστα ειμααι 100000000% μεσα να την παρω εννοειται! ....τωρα γιαυτο που λες οτι εγινε μεσα δε ξερω αδερφε.....ισως ηταν κατι αλλο η εγινε κατι λαθος παντως αυτο το bail out ολοι λενε οτι πρωτη φορα το ακουνε και εχουν ενθουσιαστει εννοειται ατομα ακομη που εχουνε μαγαζια και πουλανε και ειναι τεχνικοι κτλ κτλ......! εσυ που βρηκες τετοιο πραμα 2 χρονια πριν και κανεις δε το ηξερε καν ως τωρα?
    Καταγράφηκε
    itf68
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 514



    « Απάντηση #3 στις: Σάββατο, 21 Μάρ 2015, 19:18:43 »

    Το έχω δει την προηγούμενη Κυριακή σε ελικόπτερο ένος φίλου και δουλεύει κανονικά. Είτε το ελικοπτερο είναι κανονικά είτε ανάποδα ριθμιζμένο με μικρή άνοδο. Στις επομενες δοκιμές αν διαψεύσει την λειτουργία του δεν ξέρω θα το δούμε αυριο.
    Καταγράφηκε

    Τάσος  希腊
    T-Rex 250SE
    T-rex 450 pro
    Genius 500
    Vibe 500E FBL
    T-Rex 550E DFC V3
    T-Rex 600EFL PRO
    Vibe 50NEX FBL
    Logo 550SX
    2 Χ Logo 600SE
    Kasama Dune 600
    2 Χ Kasama Srimok 90
    Kasama Srimok 90E FAIFA
    Logo 800 xtreme
    και κανα δυό ανεμοπλάνα...!
    pagani
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Kostas Laliotis


    « Απάντηση #4 στις: Σάββατο, 21 Μάρ 2015, 19:22:27 »

    φιλε μου το ikon to flybarless to γνωριζεις?Huh εχει αυτη την λειτουργια πολυ καιρο , δεν ειναι καινουριο αυτο, και δουλευει με τον ιδιο τροπο. αν θες να πετας και να παλευεις με σκυλια παρτο θα σε σωσει, αλλα σου ξαναλεω μην νομιζεις οτι θα εχει τελεια αποτελεσματα και μπορεις να βασιζεσε σε αυτο

    και για να γινω πιο συγκεκριμενος, πιο πολλες φορες θα σπασεις βασιζομενος σε αυτο το βοηθημα η απο μπερδεμα η οτιδηποτε αλλο παρα θα σε σωσει,


    και εμας δουλεψε καμποσες φορες μεχρι να κλειδωσει καθετα το ελικοπτερο και να γινει κομματια
    Καταγράφηκε
    Acid Junkie
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 150


    « Απάντηση #5 στις: Σάββατο, 21 Μάρ 2015, 20:55:15 »

    οχι δε το γνωριζα ουτε κανεις μου ειπε γιαυτο ενω εχω συζυτησει με αρκετους παλιους που ασχολουνται πολλα χρονια.....τωρα για το beastx ....τι να πω.......θα περιμενω μαλλον τοτε να δουμε αποτελεσματα απο αλλους πριν προχωρησω σε κατι τετοιο αν ειναι......ας μη γινω το "πειραματοζωο"......παντως ετσι οπως το παρουσιαζουν φαινεται και ακουγεται τελειο...δε ξερω κατα ποσο διαβασατε τις οδηγιες και ειδατε τα βιντεο για το πως δουλευει το συγκεκριμενο....αλλα και γενικα για το Beastx ποτε δεν ακουσα κακα λογια απο κανεναν.......ας ελπιζουμε οτι αυτοι σαυτο το τομεα τα καταφερανε καλυτερα απο το ikon που λετε .........θα περιμενω λοιπον να δω πρωτα μαλλον! ευχαριστω για τις  συμβουλες σας!
    Καταγράφηκε
    Heli.Maniac
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 87



    « Απάντηση #6 στις: Κυριακή, 22 Μάρ 2015, 00:02:45 »

    φιλε μου το ikon to flybarless to γνωριζεις?Huh εχει αυτη την λειτουργια πολυ καιρο , δεν ειναι καινουριο αυτο, και δουλευει με τον ιδιο τροπο. αν θες να πετας και να παλευεις με σκυλια παρτο θα σε σωσει, αλλα σου ξαναλεω μην νομιζεις οτι θα εχει τελεια αποτελεσματα και μπορεις να βασιζεσε σε αυτο

    και για να γινω πιο συγκεκριμενος, πιο πολλες φορες θα σπασεις βασιζομενος σε αυτο το βοηθημα η απο μπερδεμα η οτιδηποτε αλλο παρα θα σε σωσει,


    και εμας δουλεψε καμποσες φορες μεχρι να κλειδωσει καθετα το ελικοπτερο και να γινει κομματια

    Εκτός αν άλλαξε πρόσφατα, το ikon έχει μόνο self level δηλαδή μέσω διακόπτη σου κάνει επίπεδο το ελικόπτερο. Το Alttitude Control του Beastx (ή όπως αναφέρεται σε άλλες μονάδες, Rescue Mode) σου κάνει μέσω ενός διακόπτη το ελικόπτερο επίπεδο και επιπλέον  σου δίνει μοίρες για να ανέβεις προς τα πάνω αποφεύγωντας μια πιθανή πτώση. Ως τώρα έχω δοκιμάσει 2 παρόμοιες μονάδες, το Spirit και το Bavarian Deamon όπου και τα 2 δούλεψαν άψογα και απέτρεψαν αρκετές πτώσεις. Το μεγάλο πλεονέκτημα που έχουν τέτοιες μονάδες είναι οτι προσφέρουν την αυτοπεποίθηση να δοκιμάσεις καινούργια πράγματα που σε άλλες περιπτώσεις θα αργούσες να επιχειρήσεις ή δεν θα επιχειρούσες καθόλου. Ειδικά για κάποιον αρχάριο αυτό το βλέπω ως μια πολύ καλη λύση που μπορεί να του γλιτώσει χρήματα από πτώσεις  Thumbs up

    Το Beastx από ότι κατάλαβα χρησιμοποιεί στο Altitude Control το κανάλι του Gyro Gain. Όταν το κανάλι του Gyro Gain έχει θετικές τιμές, τότε το BeastX λειτουργεί κανονικά ενώ όταν έχει αρνητικές τιμές, τότε ενεργοποιείται το Altitude Control και σώζει το ελικόπτερο. Η μέθοδος που περιέγραψες στο αρχικό πόστ θα πρέπει να δουλέψει μια χαρά και σε futaba. Μην το φοβάσαι καθώς μπορείς να το δοκιμάσεις αν λειτουργεί στον πάγκο πρώτα πριν την πρώτη πτήση. Με 6-κάναλι κατεύθυνση όμως, δεν νομίζω οτι θα καταφέρεις να σετάρεις και τη λειτουργία του Governor που έρχεται με την αναβάθμιση.
    Καταγράφηκε

    Andreas
    COMPASS 7HV
    TREX 600EFL Pro
    Acid Junkie
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 150


    « Απάντηση #7 στις: Κυριακή, 22 Μάρ 2015, 00:49:02 »

    κι εγω αυτο λεω οτι θελω να γλιτωσω τις απειρες πτωσεις.....το governor να σου  πω την αληθεια δεν με ενδιαφερει σχεδον καθολου προς το παρον ...κι εγω αυτο μου ειπανε με εμαιλ για το διακοπτη..οτι  πανω με θετικες εχω το head locking και κατω με αρνητικες θα εχω το Attitude Control "xανοντας" απλα το normal rate mode που στην ουσια δε χρησιμοποιω καν!!!! Αν αυτο γινεται τις λεπτομεριες για το bail out/ 3d +  collective η χωρις και οτι κλειδωνει το χειρηστηριο να μη μπορεις να δωσεις αρνητικες μοιρες προς τα κατω να αποφυγεις τη πτωση τα διαβασα ολα.....το μονο που θελω να ξερω ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι αν με την 6καναλη futaba μπορεσω να το εχω σε διακοπτη οπως ακριβως ειπες σκεφτηκα και μου ειπανε και οι ιδιοι απο το FreakWare.
    Tωρα για το governor θελει μαλλον κι αλλο καναλι οποτε δε με νοιαζει κιολας να σου πω ....με νοιαζει αν παω να χασω τον ελεγχο να κανω το κλικ και μπαμ να ερχεται στα ισα του η στα αναποδα ισα του αν το εχω στο 3D-collective κτλ κτλ.
    Αναφερει οτι πριν γινουν ολα αυτα πρεπει να κανεις παλι σεταπ και τον δεκτη σου κατι το οποιο δεν εχω ιδεα πως γινεται αλλα πιστευω θα βγαλω ακρη.Απλα περιμενω μια "ενθαρρυνση" οτι θα βοηθησει οντως πολυ στην αποφυγη πτωσεων και χρηματων και αναμονης και αντε βγαλε φτιαξε βαλε παλι ρυθμισε κτλ κτλ καθε φορα οπως κανω απο τι πρωτη μερα που πηρα αυτο το "καταραμενο" 450αρι που κανεις αλλος δεν εχει στην ελλαδα και μερικα ανταλλακτκα δεν υπαρχουν καν ....ωστε και με το trainer που εχει μεσα το bail out να βοηθηθω υπερβολικα ασχετα με το οτι λιωνω στον εξομοιωτη.
    Ενημερωτικα εχω το ελικοπτερο περιπου 5 μηνες....εχω φτασει σχεδον τα 2000ε ...και εχω 1 πτηση μονο κανονικη χωρις ζημιες....οταν ηταν τελεια ρυθμισμενο με το beastX ...την 2η φορα που πηγα να "γουσταρω" μου ορμηξε ενα τεραστιο σκυλι να με δαγκωσει και με αναγκασε να το ριξω παλι οποτε 2η πτηση δεν ολοκληρωθηκε...! Αυτη τη στιγμη ειναι αλλη μια φορα ετοιμο το ελικοπτερο....αλλα "φοβαμαι" πλεον να μη παω και το σπασω παλι και σκεφτομαι αμμεσα να παρω την αναβαθμιση μηπως δω φως!!!!
    Ευχαριστω παντως .....πιστευω οτι θα το κανω αν σιγουρευτω οτι μπορω να βαλω το bail out στον διακοπτη στο καναλι 5 του tail gyro sto futaba 6j που εχω.....οποιαδηποτε αλλη αποψη/πληροφορια ειναι ευπροδεκτη παντα.
    Καταγράφηκε
    Acid Junkie
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 150


    « Απάντηση #8 στις: Κυριακή, 22 Μάρ 2015, 00:54:46 »

    τελεια.σε τη ελικοπτερο και ποσα καναλια δεκτη κ τηλεκατευθυνση αν επιτρεπεται φιλος? με ενδιαφερει ειδικα σε futaba 6 καναλη αν γινεται. μπορεις να ρωτησεις το φιλο σου λεπτομεριες η να μου στειλει ενα π.μ η τηλεφωνο? 6944081666
    (Αναφερομαι στον φιλο itf68...σορι δε ξερω γιατι μου βγαλε εδω το ποστ ενω εκανα παραθεση στην απαντηση του )
    Καταγράφηκε
    Heli.Maniac
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 87



    « Απάντηση #9 στις: Κυριακή, 22 Μάρ 2015, 01:10:06 »

    Εγώ πραγματικά πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά η αναβάθμιση. Στο 450 μπορεί από την πρώτη κιόλας πτώση που θα σου γλιτώσει να τα βγάλει τα λεφτά της. Απλά αυτό δεν σημαίνει οτι το rescue σε σώζει από οτιδήποτε. Αν πετάς 1 μέτρο από το έδαφος και το ελικόπτερο έχει πολύ κλιση όταν πατήσεις το διακόπτη, δεν προλαβαίνει να σε σώσει. Σε αυτή την περίπτωση καλύτερα πατάς Hold και κάνεις το σταυρό σου να ειναι μικρή η ζημια  laugh. Και εννοείται οτι σε μηχανικές βλάβες πάλι δεν σε βοηθάει.

    Τώρα δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά δεν βλέπω το λόγο να δουλεύει το κολπάκι σε Spektrum και όχι σε Futaba αφού στηρίζεται στις βασικές λειτουργίες της κατεύθυνσης που ειναι σχεδόν κοινές με τις δύο εταιρίες. Αυτό με το δέκτη που ανέφερες δεν το πολυκατάλαβα (μήπως εννοούσαν το BeastX?) αλλά εγω θα έκανα εκ νέου σεταρισμα της μονάδας μετα την αναβάθμιση just in case.
    Καταγράφηκε

    Andreas
    COMPASS 7HV
    TREX 600EFL Pro
    Acid Junkie
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 150


    « Απάντηση #10 στις: Κυριακή, 22 Μάρ 2015, 01:29:43 »

    Αμα διαβασεις προσεκτικα θα καταλαβεις......λεει με λιγα λογια οτι στο καναλη 5 μπορεις με θετικο % για το tail gyro να εχεις Head Locking ενω οταν κατεβαζεις τον διακοπτη κανονικα εχεις αρνητικο -35% παραδειγμα στο normal rate mode της ουρας που οταν κανεις δεξια αριστερα και το αφησεις γυρναει στο κεντρο αντι να διορθωνει...πραμα που εμενα προσωπικα δε το χρησιμοποιω καν.Εκει λοιπον οταν εχεις αρνητικο μπορεις απο το BeastX να ενεργοποιησεις το Attitude Control σε τι ποσοστο τις % να διορθωνει το ελικοπτερο...δηλαδη ποσο αποτομα και γρηγορα να το  "σωζει"....και κραταει για tail gyro το τελευταιο που ειχες και λειτουργουσε ως εκεινη την ωρα...δηλαδη θα εχει αυτο του head locking κρατημενο.Αμεσως αν θες μολις το σωσεις ξαναγυρνας το διακοπτη και συνεχιζεις τη πτηση σου κανονικα.Εννοειται οτι το ελικοπτερο δε το πεταω στο 1-2 μετρα....το εχω αρκετα ψηλα ακομη ωστε να προλαβω κι εγω ο ιδιος να αντιδρασω.Στο 1 μετρο οκ...ειναι σιγουρο οτι δε σε σωζει εννοειται....αλλα μιλαμε για γενικα ας πουμε στα 4-5 μετρα και πανω και αναλογα ποσο % θα του βαλεις να ειναι γρηγορο και αποτομο.
     Ενα ερωτημα που ακομη μου παραμενει ειναι αν αυτο προυποθετει να κανεις ΚΑΙ το governor η ειναι ξεχωριστα?HuhΑν ειναι ξεχωριστα εκανα χαζομαρα που δε το πηρα κιολας τη παρασκευη ! χααχχχα! υπομονη ομως 2-3 μερες δεν ειναι τιποτα μπροστα στους μηνες και τα λεφτα που θα γλιτωσεις μαυτο....υπαρχουν ηδη 2-3 βιντεο στο youtube για ολες τις λειτουργιες του bail out πως λειτουργουν και τι περιθωρια μπορεις να ορισεις ωστε και ενω ειναι ενεργοποιημενα να μπορεις κι εσυ να ελεγχεις το ελικοπτερο ταυτοχρονα ενω αυτο θα σε "κλειδωνει" να μη το φερεις σε θεση η οποια θα κανει το ελικοπτερο να χασει αποτομα υψος.....! Ειναι βασικα απιστευτο αν το σεταρεις κανονικα γενικα....θα μπορει ο καθε ασχετος να πεταξει ελικοπτερο κι ας  μην εχει ακουμπησει ποτε ξανα στη ζωη του τηλεκατευθυνση.......οριστε 2 βιντεο που δειχνουν μερικα πραματα...ολα βασικα απλα μιλανε γερμανικα και δε καταλαβαινω προσωπικα τι λενε απλα βλεπω τι κανουν με τα χερια και τι κανει το ελικοπτερο....

    Βιντεο 1 https://www.youtube.com/watch?v=YfWEYehZEXg

    Βιντεο 2 https://www.youtube.com/watch?v=QjCv2wtqGk4   (αυτο μετα το 5 λεπτο αρχιζει δειχνει πτησεις γιατι μαλλον εξηγει στα γερμανικα τι γλωσσα ειναι το πως δουλευει)
    Καταγράφηκε
    snoopy
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 319



    « Απάντηση #11 στις: Κυριακή, 22 Μάρ 2015, 11:02:18 »

    Έχω μια απορία....

    Όταν πατήσεις το panic mode στο φέρνει το ε/κ nose in η' tail in ?

    Ρωτάω αυτό γιατί άμα δεν έχεις κάνει προπόνηση στα hover 360 (Tail in,nose in side hover ) σίγουρα θα τα βρεις σκούρα !

    Πάνω στο πανικό της στιγμής και έχεις πατήσει panic και ποιος μου λέει εμένα ότι δεν έρχεται nose in και εσύ φας δεύτερο πανικό και αντί να κάνεις το στικ κάτω το κάνεις προς τα πάνω και έρθει το ε/κ στα μούτρα σου κοντά ? !

    Μπορεί να είναι μια ηλίθια ερώτηση αλλά τι είναι καλύτερο....να πονάει η τσέπη η το σώμα ? !

    Δεν μπορούσα να το καταλάβω καλά στο βίντεο αλλά το Goblin (μάλλον αυτό ήταν ) είναι μεγάλο και το γύρναγε αστραπιαία ! !
    Το 450 είναι κουνούπι μπροστά σε αυτό !

    Έχω και εγώ 450 pro και όποτε το βγάζω είναι πολύ απότομο και ας έχω περίπου το ίδιο set up με το 500,550,600.
    Που να δεις πως ειναι το 250 ! ! ! ! ΑΣΕ.......

    Κρίμα που έχεις δώσει τόσα λεφτά για αυτό και δεν έχεις καταφέρει να το απολαύσεις !
    Με τόσα θα είχες πάρει ένα 500-600 και θα ήσουν αρχηγός ! !

    Γνώμη μου...μην ρίξεις άλλα λεφτά επάνω και δες άμα μπορείς να μετατρέψεις το plus σε pro για να μπορείς να έχεις ανταλλακτικά από εδώ Ελλάδα.
    Το έσπασες Κυριακή,πας Δευτέρα και τα πήρες και όχι σε 5 μήνες ! !

    Πετάς, το σπας ,το φτιαχνεις...πετα ,σπαστο,φτιαχτο !
    Έτσι καναμε εμεις και δεν υπηρχαν τοτε τα Sim κτλ.

    Και αμα θυμαμαι καλα ενας φιλος ειπε οτι αυτη η αναβάθμιση της Beast x γίνετε απο το site τους και πληρώνεις και 100 ευρω !
    Γιατι ρε φιλος να ξοδεψεις άλλα και αμα δεν σου κανει ?

    Με 100 ευρω το εχεις μετατρεψει σε pro και εχεις και ανταλλακτικα !

    Απλα λεω την γνωμη μου...Good luck οτι κι αν κανεις  Thumbs up


    Καταγράφηκε
    Acid Junkie
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 150


    « Απάντηση #12 στις: Κυριακή, 22 Μάρ 2015, 11:41:56 »

    χαιρεται...λοιπον......πρωτον εχει 5 επιλογες. θα τα πω με οσο πιο λιγα λογια γινεται!
    1. ισιωνει απλα το ελικοπτερο και κλειδωνει ολες τις κατευθυνσεις...δε μπορεις να το πας προς τα κατω να το σπασεις
    2. ισιωνει το ελικοπτερο και το δινει μοιρες ελαφρως να ανεβαινει προς τα πανω.....ισχυει το κλειδωμα  οτι δε σαφηνει να το πας ειδικα κατω (για το κατα ποσο μπορεις να το πας μπρος πισω δεξια αριστερα το ρυθμιζεις εσυ με ποσοστο τις %)
    3. 3D rescue ισιωνει το ελικοπτερο ειτε κανονικα ειτε αναποδα αναλογα σε ποια θεση ειναι το ελικοπτερο οταν πατησεις το διακοπτη και ειναι πιο γρηγορο γιαυτο να το φερει στα ισα
    4. 3D rescue+collective ....τα ιδια με το προηγουμενο με το επιπλεον οτι ανεβαζει το ελικοπτερο προς τα πανω επισης
    5. Trainer mode ....Μαυτο ενεργοποιημενο πετας το ελικοπτερο σου κανονικα και επιχειρεις οτι θες σε 3D η οτιδιποτε....απλα δε σε αφηνει ποτε να φερεις το ελικοπτερο σε θεση οπου θα παει για να πεσει αποτομα να χασει υψος κ αν αφηνεις τα στικ στο ισιωνει παντα.....παιρνεις ξανα τον ελενχο πετας κανεις οτι σου κατεβει με τουσ περιορισμους παντα να μη ερθει το ελικοπτερο σε θεση να πεσει αποτομα!

    Oποτε ειδικα για αρχαριο ειτε ακομη και για μετριο πιλοτο αξιζει τα λεφτα του μεχρι τελευταιο σεντς.......γιατι μια πτωση και μονο να σου σωσει ας πουμε...τα βγαλε ηδη τα λεφτα του...σκεψου να σε σωσει απο 100-200 πτωσεις! Γνωμη μου! Γιατι αδερφε προσωπικα οπως εγραψα παω κοντα στα 2000ε κι ακομη εχω ΜΟΝΟ ΜΙΑ κανονικη πτηση......ΚΑΙ 5 ΜΗΝΕΣ περιμενε και ανοιξε φτιαξε ρυθμισε - ΣΠΑΣΕ....ΠΛΗΡΩΣΕ...και παμε απτην αρχη. Ε οχι δε το βρισκω λογικο....κι επειδη το εχω πλεον παρει απο φοβο ενο στο φοινιξ 5 κανω "παπαδες" οταν ερχεται η ωρα να πεταξω το αληθινο.....κωλωνω και μια απλη στροφη να κανω ....δηλαδη οκ. με τοσα λεφτα αγοραζα αμαξι σπιτι η πηγαινε στις μπαχαμες να γουσταρω αντι να καθομαι και να στεναχοριεμε 99 στις 100 φορες! ΔΕ λεει....
    Καταγράφηκε
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #13 στις: Κυριακή, 22 Μάρ 2015, 12:27:21 »

    επικυνδινα σπορ τα ελικοπτερα... αραγε ρυθμιζονται να πετανε νορμαλ χωρις να σου φυγει μια περιουσια?? Δάκρυ
    Καταγράφηκε

    Acid Junkie
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 150


    « Απάντηση #14 στις: Κυριακή, 22 Μάρ 2015, 12:38:38 »

    ΑΜΑ ΠΡΩΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΜΑΘΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ....ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ ΜΑΘΕΙΣ ΣΕ ΕΞΟΜΟΙΩΤΗ ΝΑ ΠΕΤΑΣ ΚΑΛΑ...τοτε ναι...μπορεις με ενα 500αρικο να παρεις ενα μετριο ελικοπτερο προς καλο ειτε καινουριο ειτε μεταχειρισμενο και να το χαρεις.Αν κανεις βιαστικη κινηση οπως εγω που δεν ηξερα οπως παρα πολλοι ακομη και νομιζαμε οτι ειναι απλα τα πραματα......οχι...θα σου φυγει μια περιουσια και θα χρειαζεσαι ψυχιατρο και χαπια για να ηρεμεις και να κοιμασαι! χααχαχα
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2 3 4 5     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Βοηθεια για την αναβαθμιση του BeastX PLUS σε PRO4 !!!!!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.042 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.