Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.333 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 22:49:31

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 22:49:31

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από chris 1975
    [Σήμερα στις 19:04]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:20]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304333
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 58
    Συνολικά: 58
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 7     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ SCALE  (Αναγνώστηκε 26585 φορές)
    Pantelis Papageorgiou
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 390


    « στις: Δευτέρα, 6 Οκτ 2014, 18:43:55 »

    Μετά την ολοκλήρωση του φετινού πρωταθλήματος scale και τις συζητήσεις που είχαμε με τον chairman της CIAM για το scale Graham Kennedy,ανοίγω αυτό το thread για να κουβεντιάσουμε (σε επίπεδο καφενείου και όχι αποφάσεων) ποιές αλλαγές θα μπορούσαν να γίνουν στις Ελληνικές διοργανώσεις scale ώστε να αυξηθεί ο αριθμός των συμμετοχών και μαζί με αυτόν το συνολικό επίπεδο ανταγωνισμού. Κάτι τέτοιο θα οδηγήσει σε βελτίωση του συνολικού επιπέδου των συμμετοχών και, γιατί όχι, σε αξιοπρεπείς συμμετοχές Ελληνικών μοντέλων σε διεθνείς αγώνες.
    Καταγράφηκε
    Pantelis Papageorgiou
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 390


    « Απάντηση #1 στις: Δευτέρα, 6 Οκτ 2014, 19:01:33 »

    Η σκέψη που κατ'αρχήν μου ήρθε στο μυαλό είναι η εξής: Συγχώνευση των κατηγοριών F4C και F4H σε μία κατηγορία F4C open, χωρίς περιορισμό του βάρους στα 15kg με παράλληλη διατήρηση της κατηγορίας F4C ARF. Οι ελάχιστες απαιτήσεις συμμετοχής να είναι ένα 3view και τρείς φωτογραφίες του πραγματικού μοντέλου ενώ η βασική απαίτηση να είναι το μοντέλο να έχει βαφτεί από τον μοντελιστή. Κατά τα λοιπά να ισχύουν όλοι οι υπόλοιποι κανονισμοί της F4C. Πιστεύω ότι με αυτό τον τρόπο θα μπορούν να λάβουν μέρος πολλοί μοντελιστές οι οποίοι έχουν φτιάξει μεγάλα αεροπλάνα ή μεγάλα κιτ ARF και το βάρος τους ξεφεύγει από το όριο των 15kg. Είχα την ευκαιρία στο παρελθόν να θαυμάσω ιδίοις όμασοι αρκετά τέτοια μοντέλα από ήδη καταξιωμένους μοντελιστές αλλά και όλοι μας έχουμε θαυμάσει τέτοιες κατασκευές και τροποποιήσεις από τα forum.
    Γνωρίζω ότι μια τέτοια αλλαγή στους κανονισμούς δημιουργεί αρκετά προβλήματα και γι'αυτό ανοίγω την κουβέντα ώστε να δούμε πως μπορούμε να τα επιλύσουμε αλλά και ποιοί θα ήταν διατεθιμένοι να συμμετέχουν σε αγώνες scale με μια νέα μορφή.
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 6 Οκτ 2014, 19:29:02 από Pantelis Papageorgiou » Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #2 στις: Δευτέρα, 6 Οκτ 2014, 19:11:04 »

    Αγαπητέ Παντελή,
    κατ' αρχάς συγχαρητήρια για την νίκη σου.

    Ναι οι ιδέες για βελτίωση χρειάζονται , και οι αποφάσεις θα ακολουθήσουν, στις GR έχουμε εμείς τον λόγο.

    Αυτό που όμως θα ήθελα να γνωρίζω και φυσικά όλοι θα το ήθελαν, είναι να μας πουν οι συνάδελφοι που ασχολούνται με scale, γιατί δεν συμμετέχουν στους αγώνες.

    Αυτοί έχουν και τον πρώτο λόγο να προτείνουν τι δεν τους αρέσει για να φύγει ή τι τους αρέσει για να προστεθεί.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Pantelis Papageorgiou
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 390


    « Απάντηση #3 στις: Δευτέρα, 6 Οκτ 2014, 19:23:47 »

    Αγαπητέ Παντελή,
    κατ' αρχάς συγχαρητήρια για την νίκη σου.

    Ναι οι ιδέες για βελτίωση χρειάζονται , και οι αποφάσεις θα ακολουθήσουν, στις GR έχουμε εμείς τον λόγο.

    Αυτό που όμως θα ήθελα να γνωρίζω και φυσικά όλοι θα το ήθελαν, είναι να μας πουν οι συνάδελφοι που ασχολούνται με scale, γιατί δεν συμμετέχουν στους αγώνες.

    Αυτοί έχουν και τον πρώτο λόγο να προτείνουν τι δεν τους αρέσει για να φύγει ή τι τους αρέσει για να προστεθεί.

    Πολύ σωστά. Εγώ απλά προσπαθώ να ανιχνεύσω τις αιτίες.
    Ευχαριστώ πολύ για τα συγχαρητήρια. Όμως σε κατηγορία με 2 συμμετοχές η νίκη είναι άνευ ουσίας.
    Καταγράφηκε
    MOGOLOS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 7 Οκτ 2014, 14:32:44 »

    Αγαπητέ Παντελή,
    κατ' αρχάς συγχαρητήρια για την νίκη σου.

    Ναι οι ιδέες για βελτίωση χρειάζονται , και οι αποφάσεις θα ακολουθήσουν, στις GR έχουμε εμείς τον λόγο.

    Αυτό που όμως θα ήθελα να γνωρίζω και φυσικά όλοι θα το ήθελαν, είναι να μας πουν οι συνάδελφοι που ασχολούνται με scale, γιατί δεν συμμετέχουν στους αγώνες.

    Αυτοί έχουν και τον πρώτο λόγο να προτείνουν τι δεν τους αρέσει για να φύγει ή τι τους αρέσει για να προστεθεί.

    Προφανώς δεν τους ενδιαφέρει ο ανταγωνισμός, αλλά το hobby...
    Καταγράφηκε

    Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
    Pantelis Papageorgiou
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 390


    « Απάντηση #5 στις: Τρίτη, 7 Οκτ 2014, 16:48:26 »

    Αγαπητέ Παντελή,
    κατ' αρχάς συγχαρητήρια για την νίκη σου.

    Ναι οι ιδέες για βελτίωση χρειάζονται , και οι αποφάσεις θα ακολουθήσουν, στις GR έχουμε εμείς τον λόγο.

    Αυτό που όμως θα ήθελα να γνωρίζω και φυσικά όλοι θα το ήθελαν, είναι να μας πουν οι συνάδελφοι που ασχολούνται με scale, γιατί δεν συμμετέχουν στους αγώνες.

    Αυτοί έχουν και τον πρώτο λόγο να προτείνουν τι δεν τους αρέσει για να φύγει ή τι τους αρέσει για να προστεθεί.

    Προφανώς δεν τους ενδιαφέρει ο ανταγωνισμός, αλλά το hobby...

    Φίλε Γιάννη, είναι πολύ πιθανό να είναι τα πράγματα έτσι όπως τα λες. Αυτό όμως δεν εξηγεί το λόγο για τον οποίο πριν 10 χρόνια στους αγώνες scale γινόταν το αδιαχώρητο. Σίγουρα δεν έχουν γεράσει τόσο (ούτε πολύ περισσότερο πεθάνει) τόσοι καλοί μοντελιστές που έδιναν το παρόν τότε και σήμερα δεν αποφασίζουν να έλθουν. Εγώ είμαι σχετικά νέος και δεν έχω άποψη για το τι συνέβη και δεν θέλουν να συμμετέχουν. Θα τους ήθελα όμως εκεί.
     Και μην ξεχνάτε ότι, πέρα και πάνω από ο,τιδήποτε άλλο, οι αγώνες και στην διαδικασία της προετοιμασίας και στην καθαρά αγωνιστική διαδικασία, είναι ο καλύτερος τρόπος για να βελτιώσουμε τις επιδόσεις μας. Άλλωστε πάντα η αξία του ηττημένου είναι εκείνη που δίνει δόξα στο νικητή.
    Με φιλικούς χαιρετισμούς
    Παντελής
    Καταγράφηκε
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #6 στις: Τρίτη, 7 Οκτ 2014, 23:54:26 »

    Καταρχήν συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες, νικητές νομίζω είναι όλοι τους.
    Από κει και πέρα και εντός του θέματος μιας και ζητάτε τους λόγους απομάκρυνσης πολλών από τον συγκεκριμένο αγώνα, (και όχι μόνο),  η γνώμη μου, είναι πως η "κρίση" έδωσε σε πολλούς από εμάς άλλοθι για την μη συμμετοχή.
    Οι αιτίες όμως είναι βαθύτερες και δεν αναφέρομαι στην συγκεκριμένη κατηγορία αναφέρομαι σε όλες τις κατηγορίες που ο παράγοντας "άνθρωπος- κριτής" παίζει σημαντικό ρόλο στην διαμόρφωση του αποτελέσματος.
    Μεγάλο ρόλο βέβαια σε αυτό παίζουμε και εμείς ως συμμετέχοντες πρώτα, μη πω τον μεγαλύτερο,  καθώς όλοι μας, θεωρούμε πως εμείς είμαστε οι καλύτεροι και πως μόνο και πάντα εμάς αδικούν. Αυτή δυστυχώς είναι η παιδεία μας και όχι μόνο η αερομοντελιστική, αλλά γενικότερα.
    Τέλος θέλοντας να στηρίξω τα παραπάνω επιχειρήματα μου σας προτρέπω να δείτε τις συμμετοχές στους αγώνες μοτοανεμοπτέρων και συγκρίνετε την διαφορά συμμετοχών.
    Και εκεί βέβαια, υπάρχουν "παρατράγουδα" αλλά εκεί βλέπετε το αποτέλεσμα το διαμορφώνει το χρονόμετρο που είναι ορατό σε όλους.
    Ας δούμε τους αγώνες ως ευκαιρία να δούμε φίλους και γνωστούς, ας κοιτάξουμε να πάρουμε γνώσεις από τους γύρω μας, έχοντας τα αφτιά μας και τα μάτια μας ανοιχτά, μιας και πάντα κάτι μπορούμε να μάθουμε, ας πάμε απροπόνητοι μια φορά σε έναν αγώνα, πηγαίνοντας απλά και μόνο για την χαρά της συμμετοχής  και σιγά σιγά φτιάχνοντας πρώτοι εμείς το κλίμα κάνοντας πράξη την ευγενή άμυλα, θα έρθουν και οι συμμετοχές.
    Ας αποφασίσουμε ότι είμαστε στο σημείο 0 και πως στο επόμενο που πρέπει να πάμε είναι το 1 και όχι το 7 και τότε όλα θα γίνουν ευκολότερα.  
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.158



    « Απάντηση #7 στις: Πέμπτη, 9 Οκτ 2014, 22:20:27 »

    Καλησπέρα και από μένα!! Ήθελα να πω το παράπονό μου, τουλάχιστον όσον αφορά τον τελευταίο αγώνα... Πολλές φορές και η συμμετοχή ή όχι σε έναν τέτοιο αγώνα κρίνεται από την τύχη και μόνο. Και ο λόγος πιστεύω είναι πως δεν γίνεται σωστή ενημέρωση...Ο τελευταίος αγώνας γινόταν στα 140κμ από μένα (ζω στη Θεσσαλονίκη) και σε μέρα που έτσι κι αλλιώς είχα κανονίσει να πάω μια βόλτα εκτός πόλης για να ξεσκάσω. Πραγματικά δεν μου ήταν τίποτα να βρεθώ στον πανελλήνιο αγώνα (τα χρήματα που ούτως ή άλλως ξόδεψα για να πάω εκεί που κανόνισα ήταν αρκετά), και μάλιστα το ήθελα σαν τρελός λόγω του ότι εδώ και αρκετούς μήνες φτιάχνω το πρώτο μου scale αεροπλάνο και θα ήθελα πάρα πολύ να γνωρίσω όλους τους φίλους από κοντά αλλά να θαυμάσω και όλα τα αεροπλάνα που βρίσκονταν εκεί. Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΜΟΛΙΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ....και αυτό από συνφορουμίτη...Μπορεί να είχε μπει μια ανακοίνωση την οποία δεν πρόσεξα αλλά νομίζω πως γενικά στην Ελλάδα το θέμα μοντελισμός δυστυχώς δεν προβάλεται όσο θα έπρεπε και γι αυτό το λόγο εδώ και πολλά χρόνια μας αντιμετωπίζουν όλοι σα να ασχολούμαστε με παιδικά παιχνίδια...Μπορεί ακόμα και να φταίω γιατί εδώ και πολύ καιρό δεν είμαι μέλος της ΕΑΘ, ελπίζω τα παιδιά εκεί να είχαν ενημερωθεί επίσημα μέσω κάποιου newsletter ή ανακοίνωσης από τη λέσχη, πιστεύω πως κάποιος μπορεί να μας το απαντήσει αυτό. Όσον αφορά το οικονομικό καθαρά σκέλος της υπόθεσης η προσωπική μου γνώμη είναι ότι το να φτιαχτεί ένα αεροπλάνο scale είναι δαπανηρό αλλά αν κάποιος έχει ήδη κάποιο δεν είναι μεγάλο το κόστος της συμμετοχής.... Αυτά από μένα και με την ευχή του χρόνου να είμαι και εγώ εκεί....
    Καταγράφηκε

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #8 στις: Πέμπτη, 9 Οκτ 2014, 23:21:10 »

    Θα μπορουσαμε να προτεινουμε στον διαχειριστη να βαλει στο πεδιο πανω δεξια εκει που λεει "Νεα" και τοσα χρονια περναει το ιδιο μηνυμα να εμφανιζει τις προσεχεις εκδηλωσεις, οπως το ημερολογιο, αλλα χωρις τα γεννεθλια.
    Το ημερολογιο ειναι εξαιρετικο αλλα εχει φορτωθει πολυ με τα γεννεθλια ολων των μελων και θελει ενα κλικ που οι περισσοτεροι δεν κανουν (ουτε εγω).
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 10 Οκτ 2014, 00:10:00 »

    Καλησπέρα Παναγιώτη (panioul, γιατί και ο orck Παναγιώτης είναι...).

    Πράγματι κρίμα που δεν ταίριαξε... Προγραμματίζεις από τώρα για του χρόνου.

    Σε ότι αφορά στην επίσημη ενημέρωση, αυτή έχει γίνει εδώ και πολύ καιρό, τόσο από την Ομοσπονδία (πολλοί μήνες από την κατάρτιση του προγράμματος των αγώνων του έτους) http://www.elao.gr/web/cala-1.htm

    όσο και από τους αντίστοιχους  συλλόγους, εν προκειμένω από την Ε.Α.Θ προς τα μέλη της μέσω email. Είναι κρίμα βέβαια που δεν είσαι μέλος στην Ε.Α.Θ, θα άξιζε όχι μόνο για την ενημερωση...

    Έχει ανακοινωθεί και στα 3 forum. Δυστυχώς δεν το πήρε το μάτι σου.

    Για την επόμενη φορά έχε το νου σου για Οκτώβριο, πιθανότατα στη Λάρισα πάλι, σε ένα εξαιρετικό χώρο για μια τέτοια εκδήλωση.

    gkan
    Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « Απάντηση #10 στις: Παρασκευή, 10 Οκτ 2014, 00:22:24 »

    Προφανώς δεν τους ενδιαφέρει ο ανταγωνισμός, αλλά το hobby...

    Πιστεύω ότι και όσοι ήταν παρόντες στον συγκεκριμένο αγώνα, τους ενδιέφερε πρωτίστως το hobby και το αντικείμενο του scale και λιγότερο ο "ανταγωνισμός". Καλός ο αγώνας και η δυνατότητα ανταγωνισμού, αλλά ήταν σε δεύτερη μοίρα σε σχέση με την παρέα και την παρακολούθηση scale πτήσεων από scale μοντέλα...

    Σε ότι αφορά στην αρχική ερώτηση του Παντελή, μου προκαλεί και εμένα απορία, αν και εκτιμώ ότι η προσπάθεια και ο χρόνος που απαιτείται για την κατασκευή, το σωστό τριμάρισμα και την προπόνηση για αγωνιστική πτήση, δεν είναι πλέον εύκολα διαθέσιμη από τους περισσότερους...

    Δεν νομίζω ότι μια νέα κατηγορία ή συγχώνευση θα οδηγούσε κάπου. Περισσότερο πιστεύω ότι μπορεί να βοηθήσει η διαφήμιση από στόμα σε στόμα ότι οι Πανελλήνιοι ήταν μι πετυχημένη εκδήλωση, παρά τις σχετικά λίγες συμμετοχές, ειδικά στην F4C.

    Από την πλευρά μου, έστω και την μία μέρα που μπόρεσα να παραβρεθώ, το ευχαριστήθηκα και ευχαρίστως και του χρόνου.

    gkan
    Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    mastoras
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 926



    WWW
    « Απάντηση #11 στις: Παρασκευή, 10 Οκτ 2014, 02:33:25 »

    3 είναι τα βασικά συστατικά για την ανάπτυξη των αγώνων κάθε κατηγορίας αερομοντελισμού.

    Εκδήλωση - Συνάντηση - Αγώνας

    Στην εκδήλωση καλούμε κόσμο-θεατές και φροντίζουμε να περάσουν ευχάριστα προσφέροντας τους διάφορα θέματα-θεάματα που έχουν σχέση με τον αερομοντελισμό.

    Οι συναντήσεις των αερομοντελιστών από διάφορες περιοχές είναι η ουσία όλης της διοργάνωσης ενός αγώνα. Οι συναντήσεις αυτές χρειάζονται συντονισμό από τους ίδιους τους αερομοντελιστές.

    Και τέλος ίδιος ο Αγώνας που όσες αλλαγές και τροποποιήσεις να κάνουμε, εάν δεν υπάρχουν τα παραπάνω 2 συστατικά........ανάπτυξη δύσκολα μπορούμε να δούμε.

    Επίσης για να αναπτυχθεί μια συγκεκριμένη κατηγορία αγώνων, πρέπει να υπάρχουν πυρήνες τουλάχιστον σε 2 συλλόγους οι οποίοι να συνεργάζονται απόλυτα μεταξύ τους, και να "δουλεύουν" εντατικά για την κατηγορία τους.
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 10 Οκτ 2014, 02:51:16 από mastoras » Καταγράφηκε

    Οταν θέλεις να πας κάπου γρήγορα πήγαινε μόνος σου, όταν θέλεις να πας κάπου μακρυά πήγαινε με άλλους
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #12 στις: Παρασκευή, 10 Οκτ 2014, 09:21:04 »

    Θα μπορουσαμε να προτεινουμε στον διαχειριστη να βαλει στο πεδιο πανω δεξια εκει που λεει "Νεα" και τοσα χρονια περναει το ιδιο μηνυμα να εμφανιζει τις προσεχεις εκδηλωσεις, οπως το ημερολογιο, αλλα χωρις τα γεννεθλια.
    Το ημερολογιο ειναι εξαιρετικο αλλα εχει φορτωθει πολυ με τα γεννεθλια ολων των μελων και θελει ενα κλικ που οι περισσοτεροι δεν κανουν (ουτε εγω).


    Καλημέρα Παναγιώτη

    Το Πρόγραμμα των αγώνων και εκδηλώσεων της ΕΛΑΟ είναι αναρτημένο από την αρχή του έτους στην κεντρική σελίδα.
    Οι επικείμενες εκδηλώσεις / αγώνες αναρτώνται στη κεντρική σελίδα ακριβώς κάτω από τον τίτλο.
    Υπεύθυνες για την ενημέρωση είναι οι διοργανώτριες λέσχες.
    Όταν η διοργανώτρια λέσχη κοινοποιήσει την Προκήρυξη - 1ο Ενημερωτικό Δελτίο και μετά από συνεννόηση με τους συντονιστές, γίνεται η ανάρτηση στην Κεντρική Σελίδα.


    * info.JPG (23.09 KB, 564x178 - εμφανίστηκε 394 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 12 Οκτ 2014, 11:24:45 από evan » Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.158



    « Απάντηση #13 στις: Κυριακή, 12 Οκτ 2014, 00:38:13 »

    Η αλήθεια είναι ότι το ημερολόγιο δεν το πρόσεξα ποτέ. Θα μπορούσε ίσως από τους συντονιστές των θεμάτων να έφευγε και ένα email με ανακοινώσεις για πληροφόρηση των μελών. Το ότι δεν είμαι γραμμένος αυτό το διάστημα στην ΕΑΘ είναι σίγουρα μειονέκτημα για μένα και η ενασχόληση μου με τα scale αεροπλάνα ίσως με κάνει να ξανασκεφτώ την εγγραφή μου. Σίγουρα η πληροφόρηση τέτοιων θεμάτων είναι κάτι που μετράει για τις λέσχες, όπως επίσης οι γνώσεις που μπορείς να αποκτήσεις αλλά και το μοντελοδρόμιο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Επίσης αν δεν κάνω λάθος για τη συμμετοχή σε ένα πανελλήνιο αγώνα είναι προϋπόθεση η συμμετοχή σε κάποιο τοπικό σωματείο, σωστά;
    Καταγράφηκε

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « Απάντηση #14 στις: Κυριακή, 12 Οκτ 2014, 11:01:16 »

    Σωστός σε όλα όσα αναφέρεις. Συν το πρόσθετο όφελος της ασφάλισης, εφόσον βέβαια πετάς σε κατάλληλο χώρο, όπως είναι το μοντελοδρόμιο...

    Όσο αφορά στο email από το forum προς τα μέλη, είναι τόσες πολλές οι εκδηλώσεις, τόσα πολλά τα μέλη και τόσο λίγα τα μέλη που τους ενδιαφέρει, που νομίζω ότι δεν έχει νόημα.

    Το μόνο που χρειάζεται είναι, πέρα από την εγγραφή σε σύλλογο, η παρακολούθηση ανά τακτά χρονικά διαστήματα του πίνακα των ανακοινώσεων. Αυτό λύνει το πρόβλημα με τη μία...

    gkan
    Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 7     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντέλα υπό κλίμακα (scale)  |  Κλίμακος (scale) F4C και semi scale (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ SCALE
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.041 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.