Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:51:27

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:51:27

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 21
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 178
    Συνολικά: 178
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: multicopter με τοποθετημενα τα μοτερ αναποδα (κατω απο το μπρατσο)  (Αναγνώστηκε 4398 φορές)
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « στις: Πέμπτη, 28 Αύγ 2014, 23:00:53 »

    Καλησπεριζω ολη την αερομοντελιστικη κοινοτητα!!!Eχω δει τελευταια βιντεο με στρατιωτικο τετρακοπτερο που τα μοτερ ειναι τοποθετημενα αναποδα και εχει χρονο πτησης 50 λεπτα!!!Σκεφτομαι να κανω το ιδιο με το εξακοπτερο μου f550 της dji βεβαια δεν προκειται με τιποτα να φτασω αυτον τον χρονο αλλα πιστευω οτι μπορει να προσθεσει κανα δυο λεπτα στον χρονο πτησης!!!Ποια ειναι η γνωμη σας?δεκτες ολες οι αποψεις σχολια κτλ αν και εχω πολλες αποριες η πρωτη ειναι το εχει δοκιμασει κανεις? το βιντεο εδω
    https://www.youtube.com/watch?v=92YWhQOO4_k
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #1 στις: Πέμπτη, 28 Αύγ 2014, 23:13:05 »

    Διαβασα καπου το ειχε ρωτησει ενας στο εξωτερικο το αν μπορουν να τοποθετηθουν τα μοτερ αναποδα και του ειπαν γινεται και οτι μπορει να αυξηθει ο χρονος πτησης γιατι δεν θα εχεις το μπρατσο στην ροη του αερα αλλα θα χασεις σε σταθεροτητα επειδη το κεντρο βαρους θα ανεβει πιο ψηλα ισχυει κατι τετοιο?Επισης εαν το κανω αυτο τωρα στο 550 εχω τα στοκ μοτερ και τις 10επι38 προπελες της dji πιστευετε οτι πρεπει να αλλαξω προπελες η απλα να κανω το μοτερ να γυρναει αναποδα αλλαζοντας τα καλωδια του esc?
    αλλο ενα βιντεο
    https://www.youtube.com/watch?v=eiMbWyx0RJM
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 28 Αύγ 2014, 23:15:49 »

    Και αλλο ενα βιντεο με to f450 το μικρο αδερφακι του δικου μου f550
    https://www.youtube.com/watch?v=T15s90upv5o
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #3 στις: Πέμπτη, 28 Αύγ 2014, 23:37:01 »

    Μολις διαβασα στα σχολια ενος απο τα πιο επανω βιντεο οτι θα ζεσταινονται τα μοτερ με αυτον τον τροπο...αυτο μαλλον θα ειναι ενα προβλημα...
    Καταγράφηκε
    tasosgreece
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 177



    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 29 Αύγ 2014, 20:17:19 »

    σιγουρα θα αλλαξει το κεντρο βαρους λογο οτι τα μοτερ θα πανε πιο χαμηλα.....πολυ καλο αυτο αλλα θελει δουλεια για να πεταει σωστα....πιστευω θα δεις μικρη διαφορα ομως...
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #5 στις: Παρασκευή, 29 Αύγ 2014, 22:16:54 »

    Διαφωνω οτι το μοτερ θα εχει καποια διαφορα στην θερμοκρασια του. Σε καθε περιπτωση δημιουργει μια ροη αερα η οποια αναγκαστικα θα περασει γυρω απο το μοτερ.
    Πρεπει να εχεις μια διαφορα στην σταθεροτητα οπως εχουν τα ψηλοπτερυγα αεροπλανα με τα χαμηλοπτερυγα, εχουν διαφορετικο κεντρο ισορροπιας. Αμφιβαλω με τους ελεκτες που εχουν τα πολυκοπτερα εαν θα εχεις καποια διαφορα στην πτηση σου ειτε σαν συμπεριφορα ειτε σαν διαρκεια.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    vilisdev
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 560


    SV2BLH


    « Απάντηση #6 στις: Παρασκευή, 29 Αύγ 2014, 22:51:45 »

    Γενικά θεωρείται πιό αξιόπιστη η τοποθέτηση αυτή του μοτέρ δηλαδή το σταθερό μέρος με τα πηνία να είναι στην κατεύθυνση εμπρός της κίνησης και η "καμπάνα" με τους μαγνήτες στην πίσω πλευρά της κίνησης. Αυτό είναι κατά τη γνώμη μου και το μόνο που κερδίζεις σ'αυτή την τοποθέτηση (δηλαδή περισσότερη αξιοπιστία) και δεν νομίζω ότι πετυχαίνεις κάτι περισσότερο από απόδοση. Βέβαια χαμηλώνει το κ.β. το οποίο ρυθμίζεται από τον flight controller αναλόγως.
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #7 στις: Σάββατο, 30 Αύγ 2014, 16:29:39 »

    οκ παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!!οποτε μαλλον δεν θα προχωρησω σ αυτο το προτζεκτ γιατι μαλλον δεν θα δω διαφορα και επισης επειδη η καμερα μου θα ειναι απο κατω μπορει να εχω και τις ελικες μεσα στο οπτικο πεδιο της καμερας...
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #8 στις: Κυριακή, 31 Αύγ 2014, 01:27:30 »

    Κατι αλλο που σκεφτηκα ειναι σε εξακοπτερο τα τρια μοτερ να ειναι απο πανω και τα 3 απο κατω αλλα πιστευω παλι δεν θα εχει διαφορα εκτος και αν βαλεις μεγαλυτερες προπελες...και ενα τελευταιο προτζεκτ που ειδα σημερα ειναι σε εξακοπτερο ενας τυπος εχει βαλει προσθηκες για να ανεβουν τα  3 μοτερ πιο ψηλα (ολα τα μοτερ ειναι προς τα επανω κανονικα τοποθετημενα) ετσι ωστε να μπορει να βαλει μεγαλυτερες προπελες αντι για 12 ιντσες 14 αλλα δεν ειδε διαφορα στον χρονο πτησης...το ολο θεμα το εμπνευστηκε απο το hover bike που ειναι οι προπελες η μια πανω απο την αλλη
    http://www.reuters.com/video/2014/08/22/is-it-a-plane-no-its-a-hoverbike?videoId=340739657


    * 10620296_10152629621973162_12472883763131865_o (Αντιγραφή).jpg (41.58 KB, 500x281 - εμφανίστηκε 548 φορές.)
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #9 στις: Κυριακή, 31 Αύγ 2014, 01:34:25 »

    Αυτη ειναι η χαρα του μοντελισμου, να εχεις χρημα, χρονο και χωρο και να δοκιμαζεις διαφορα, μπορει το 99% να μην αποδωσουν αλλα καποια στιγμη θα βρεις αυτο το 1% που ισως κανει μια μικρη διαφορα. Χαμόγελο
    Γραψε μας τις εντυπωσεις σου.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    ScrapModel
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #10 στις: Δευτέρα, 6 Οκτ 2014, 13:36:44 »

     Χαμόγελο Thumbs up Γεια στην παρέα  διαβάζω τα νέα σας για αυτό παραθέτω ένα βίντεο για σχόλια .

    Με τον ΤΑΣΟ έχω μια συναλλαγή πήρα το τρικόπτερο του βέβαια άλλαξα κοντρολέρ  το έκανα πιο υπάκουο και πιο σταθερό   .
    http://youtu.be/rNnejcbbRVg
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #11 στις: Πέμπτη, 9 Οκτ 2014, 23:32:50 »

    Καλησπερα και απο εμενα να ρωτησω το τερακοπτερο στο βιντεο ειναι δικο σου?αν ναι ειδες διαφορα στον χρονο πτησης?φιλικα Νικος
    Καταγράφηκε
    ScrapModel
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #12 στις: Παρασκευή, 10 Οκτ 2014, 02:36:03 »

     smittenΓεια σε όλους  καλή μέρα , καλή μέρα  Νίκο   ναι είναι δικό μου  το προσάρμοσα   για κάτι  διαφορετικό  επειδή μου δίνη τη δυνατότητα το πλαίσιο  που χρησιμοποιώ   ( είναι  500μμ  από άξονα σε άξονα με  Naza m lite  δίχως  Gps  με προπέλες  10 χ 45 και Moter 1000kv  NTM  , ξεκίνησα με προπέλες  8 χ38 μετά σε 8 χ45 ,9 χ47 και τελικά  έμμηνα στης 10 χ45 δίχως ζεστάματα (  moter ,esc )  για να μην σε κουράζω  μικρή διαφορά σε χρόνο με την ίδια μπαταρία  2500mah  1 λεπτό παραπάνω  αλλά όχι το ίδιο νεύρο  ( με   thrust  κανονικό  ) στης μανούβρες  του παιχνιδιού  , πολλής χώρος για ότι δίπατε από πάνω  ( Κάμερα  πομπό  και πάλι μένη αρκετός για κάτι ακόμα  , μπαταρία από κάτω  ) .
    Έχω μια ιδιαίτερη συμπάθια στα Μulticopters  και πειραματίζομαι αρκετά  με πολλές ζημιές  σε προπέλες  περισσότερο  για το αληθές  και ένα βίντεο με δικά μου όλα σε σημερινή κατάσταση  έτοιμα για χρήση .  Φιλικά για σχόλια  ο χώρος που φαίνεται είναι και χώρος δοκιμών  με αρκετό αέρα για τη είναι πέρασμα  κοντά στο αεροδρόμιο Ελευσίνας  με αρκετές παρεμβολές  και ατυχήματα .  https://www.youtube.com/watch?v=mdqsBhkWSxw   Thumbs up
    Καταγράφηκε
    ScrapModel
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #13 στις: Παρασκευή, 10 Οκτ 2014, 02:41:57 »

    Φιλικά το είχα κάνη για τον  ΝΕΜ  και το παρουσιάζω στην παρέα , αν  είναι πρόβλημα  να διαγραφή το Βίντεο δεν είναι διαφήμιση . Σπύρος ευχαριστώ    Thumbs up
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #14 στις: Σάββατο, 11 Οκτ 2014, 15:04:51 »

     Μπραβο Σπυρο πολυ ωραια δουλεια και σεταρισματα συνεχισε την καλη δουλεια και τα πειραματα για να μαθαινουμε και εμεις!!!Μονο ενα λεπτο παραπανω που σ εδωσε ειναι λιγο... Πιστευω εαν εβαζες λιγοτερα kv μοτερ και μεγαλυτερες προπελες θα ειχες εξτρα χρονο πτησης...Φιλικα Νικος απο Κιλκις
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  Drones - Multicopters - Πολλαπλών στροφείων (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: multicopter με τοποθετημενα τα μοτερ αναποδα (κατω απο το μπρατσο)
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.04 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.