Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:18:58

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:18:58

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 124
    Συνολικά: 125
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 6     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Κατασκευη μοντελου απο το 0!  (Αναγνώστηκε 23494 φορές)
    Κωστης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 674


    Playing some blues...


    « στις: Τρίτη, 13 Νοέ 2007, 18:31:49 »

           Καλησπερα
     
      Αρχικα θα ηθελα να ευχαριστω εκ των προτερων τους κυριο Παρασχο για την καταπληκτικη σελιδα που εχει στο ιντερνετ για την κατασκευη ενος αερομοντελου.Απο εκει δανειστηκα ολους τους τυπους που θα χρησιμοποιησω παρακατω.Αναγκαστικα χρησιμοποιω ηδη γραφομενες φρασεις του ετσι ωστε να γινει αντιληπτο το τι θελω να κανω πανω κατω Χαμόγελο
     Με αφορμη καποια μοντελα που εχω δει να πετουν βασισμενα πανω σε μια αεροτομη και τπτ αλλο,θελησα να παρω 2-3 μαθηματικους τυπους,μερικες απλες εξισωσεις και να φτιαξω την πρωτη μου αεροτομη βασισμενη στον κινητηρα ο οποιος ειναι ενας 46αρης ΤΤ.
      Αρχικα σκεφτομαι για ενα χαμηλοπτερυγο sport,το οποιο υπολογιζω να ζυγιζει μεταξυ 2600-3100 gr.Οποτε αρχιζω να υπολογιζω τον πτερυγικο μου φορτο.Για ενα sport μοντελο τα cm2  ειναι μεταξυ 0,56-0,8 gr/cm2.
    Προσωπικα θα διαλεξω κατι σχετικα ενδιαμεσο οποτε βαζω 0,65.Ετσι λοιπον ο πτερυγικος μου φορτος ειναι: 2700gr/0.65=4153 cm2.
       Προxωροντας,πρεπει να βρω το διαταμμα της πτερυγας που μας δειχνει ποσες φορες χωραει η χορδη της πτερυγας στο εκπετασμα.Οσο πιο μεγαλο ειναι το εκπετασμα της πτερυγας,τοσο πιο σταθερη θα ειναι η πτηση.Για τα εκπαιιδευτικα μοντελα ειναι μεταξυ 5-7.Αν και sport θα επιλεξω μεταξυ αυτων των τιμων οποτε ενα 5,8 ειναι καλα.Δηλαδη η χορδη της πτερυγας μου  θα χωραει 5,8 φορες στο εκπετασμα.
      Σαν εκπετασμα πτερυγας επιλεγω να ειμαι στα 155cm.Οποτε αν διαιρεσω το εκπετασμα(155m) με το διαταμμα(5,8) βρισκω πως η χορδη θα πρεπει αν ειναι 26,7 εκατοστα.
      Εχοντας λοιπον σαν δεδομενο τα 4153 cm2  πολλαπλασιαζουμε το εκπετασμα της πτερυγας με τη χορδη  δηλαδη 155 cm x 26,7 cm=4142 cm2  πολυ κοντα δλδ σε αυτην που εχουμε προβλεψει.

        Περναμε τωρα στον υπολογισμο της αεροτομης.Προσωπικα προτιμω μια ημισυμμετρικη αεροτομη με  διεδρο 1 μοιρα.Για να φτιαξουμε την αεροτομη,παιρνουμε τα δεδομενα μας.Εχουμε λοιπον την χορδη(26,7cm).Το μεγιστο παχος της αεροτομης που είναι το παχύτερο σημείο της αεροτομής και βρίσκεται συνήθως στο 1/3 της χορδής.Τωρα πρεπει να βρουμε το σχετικο παχος το οποιο ειναι ενας καθαρος αριθμος επι τοις εκατο που για ολους τους τυπους αεροπλανου κυμαινεται απο 11%-18%.Το 11% μας δινει την μικροτερη αντωση και την μεγαλυτερη ταχυτητα ενω το 18% μας δινει την μεγαλυτερη αντωση αλλα την μικρoτερη ταχυτητα.
      Προσωπικα επιλεγω κατι ενδιαμεσο δηλαδη 18+11/2=14,5% που ειναι το σχετικο παχος.Οποτε ανετα μπορουμε να υπολογισουμε το μεγιστο παχος της χορδης μας που ειναι:
      το σχετικο παχος  χ  τη χορδη/100=14,5χ26,7/100=3,87 cm
      Αρα μεγιστο παχος=3,87 cm

      Πανω με μια Α4(καλυτερα μεγαλυτερο φυλλο),σχεδιαζω την χορδη ΑΓ=26,7 cm  Απο 1/3 της χορδης που βρισκω οτι ειναι 26,7/3=8,9 m τραβω μια γραμμη κι εχω το σημειο Β.Πανω στην Β σημειωνω με Δ το υψος του μεγιστου παχους ΒΔ=3,87 cm
      Πανω στην καθετη που βρισκεται το Α σημειωνουμε το χειλος προσβολης που ειναι το 1/4 του μεγιστου παχους δηλαδη 3,87/4= 0,96 cm.
      Κατοπιν κανουμε διαιρεση της χορδης σε 6 ισα μερη  δηλαδη 26,7/6=4,45 cm.

      Παιρνουμε λοιπον στην σχεση για το μεγιστο παχος και την εφαρμοζουμε στις καθετους μας μια μια με τη χορδη που αντιστοιχει στην καθε μια.
      Ετσι λοιπον στην καθετο Η το τμημα της χορδης που της αντιστοιχει ειναι τα 7/8 της χορδης  δηλαδη 26,7 χ 7 και μετα δια του 8= 23,36 cm.
      Βαζουμε λοιπον στην σχεση:

      Υψος Η= (σχετικο παχος χ 23,36) / 100=(14,4 χ 23,36) / 100= 3,38 cm

      Για την καθετο Θ το τμημα της χορδης που ης αντιστοιχει ειναι τα 2/3 της χορδης δηλαδη 26,7 χ 2/3=17.8 cm

      Ετσι λοιπον

      Υψος Θ=( σχετικο παχος χ 17,8) /100= (14,5 χ 17,8) /100=2,58 cm

     Για την καθετο Ι το τμημα  της χορδης που της αντιστοιχει ειναι το 1/3 οποτε
      26,7 χ 1/3= 8,9 cm

     Αρα Υψος Ι= ( σχετικο βαρος χ 8.9)/ 100= (14,5 χ 8,9) / 100=1,29 cm

      Το υψος Ζ ειναι ισο με το Η αρα    Ζ=Η=3,38 cm

      Εν συνεχεια σχεδιαζουμε την αεροτομη (φωτο απο κινητο).Καπου ειχα διαβασει οτι καλο ειναι να βαζεις ανα 9 εκατοστα πανω στην πτερυγα οποτε 155cm/ 9 = 17,22  καλυτερα 18 αεροτομες των 3mm. Κοβω και αλλες 4 αεροτομες των 5mm για τα ακροπτερυγια και τη ριζα του φτερου.Στις πρωτες 18 αεροτομες κοβω 8mm απο το χειλος προσβολης.Για το χειλος εκφυγης θα δουμε στη συνεχεια.
       Πηδαλια κλισεως:Στα εκπαιδευτικα τα πηδαλια ειναι το 1/8 της χορδης.Στην συγκεκριμενη περιπτωση θα βαλω το 1/7(θεμητη η μεγαλυτερη επιφανεια των πηαδαλιων).
       Αρα 26,7(χορδη)/7=3,82 cm  . Εδω κοβουμε 8mm απο το χειλος εκφυγης + 3,82 cm των πηδαλιων= 4,62 cm
      Κατοπιν συνεχιζουμε με την κατασκευτη της πτερυγας.

       Ατρακτος:Το συνολικο μηκος της ατρακτου πρεπει να ειναι το 70% της πτερυγας.Εγω θα προτιμησω το 73%.Θελω να ειναι ελαφρως μεγαλη.Αρα 155 χ 0,73=113,15 cm
    Το φαρδος της ατρακτου στο φαρδυτερο σημειο της δηλαδη κατω απο την πτερυγα πρεπει να ειναι 8% του μηκους της ατρακτου.Εγω θα το βαλω 9% αφου μεγαλωσα και λιγο το μηκος αρα 113,5 χ 0,09=10,21 cm
       Το υψος της ατρακτου ποικιλει απο αεροπλανο σε αεροπλανο.Αν δεν θελουμε καμπινα ειναι το 10% του μηκους του.Επειδη το μοντελο θελω να βγαζει knife edge με οχι πολλα γκαζια θα του δωσω 17% οποτε 113,15 χ 0,17=    =19,23 cm
     Για να βρω τη θεση της πτερυγας μου, το μηκος απο την ελικα,εως και το χειλος προσβολης πρεπει να ειναι το 15% του εκπετασματος της πτερυγας.Ετσι λοιπον 155 χ 0,15 = 23,25 cm
      Για τη θεση του πισω stabilizer υπολολογιζουμε ως εξης:
    Το μήκος από το χείλος εκφυγής της πτέρυγας έως το χείλος προσβολής του πίσω οριζοντίου σταθερού πρέπει να είναι 25% του εκπετάσματος της πτέρυγας.
      Ξερουμε εμεις οτι 23,25 εκατοστα εχουμε εως και το χειλος προσβολης της πτερυγας +τα 26,7 της χορδης=49,95 cm
     Αφαιρουμε 155-49,95= 105,05 cm που ειναι απο το χειλος εκφυγης της πτερυγας εως το τελος της ατρακτου.
      Η επιφανεις του Stabilizer πρεπει αν ειναι το 20%-30%της επιφάνειας της πτέρυγας.Διαλεγω το 27%. Δηλαδη 155 χ 0.27= 41,85 cm. Απο αυτα το 41,85 cm,το 75% ειναι η επιφανεια του stabilizer και το υπολοιπο 25% ειναι το πηδαλιο ανοδου καθοδου. Αρα 41,85 χ 0,75 =31,38 cm  η επιφανεια του stabilizer οποτε αν αφαιρεσουμε 41,85 - 31,38 =10,47 εκατοστα πρεπει να ειναι το πηδαλιο.
      Επισης παιρνουμε τα 155 -41,85=113,15 cm.Αρα σε αυτα τα εκατοστα απο το τελους της ατρακτου θα μπει το stabilizer.Το εκπετασμα του Stabilizer πρεπει αν ειναι το 35% του εκπετασματος της πτερυγας οποτε 155 χ 0.35=54,25 cm.
    Στη συνεχεία υπολογίζουμε το κάθετο σταθερό και rudder των οποίων η επιφάνεια και των 2 μαζί πρέπει να είναι το 8% της επιφάνειας της πτέρυγας.Εγω θα βαλω 10% Αρα 155 χ 0,10= 15,5 cm(Μου αρεσουν τα knife edge).
      Το ύψος του πρέπει να είναι περίπου το 55% του εκπετάσματος του stabilizer.Αρα  54,25 ψ 0,55= 29,83 cm.

       Αυτες ειναι μερικες πραξεις που εκανα χθες βραδακι και σημερα κατα τη διαρκεια της ημερας.Δεν εχω σχεδιασει ποτε καποια αεροτομη ουτε εχω φτιαξει ποτε καποιο αερομοντελο και το θεωρω ασχημο για καποιον που πετα να μην εχει κοψει  εστω 5 κομματια μπαλσα να τα ενωσει κ.τ.λ. Δεν ξερω αν ολα αυτα που εχω γραψει ειναι σωστα ή λαθος.Πηρα καποιους τυπους που βρηκα,εκανα μερικες τροποποιησεις.Δεν ξερω αν ειναι σωστα ή οχι.Ευελπιστω να βγει κατι που θα πεταει Χαμόγελο
     Παραθετω μερικες φωτο απο την αεροτομη που πρεπει παλι να ξανασχεδιασω Χαμόγελο
     





    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 14 Νοέ 2007, 13:34:44 από Κωστης » Καταγράφηκε

    …χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…
    GiannisX
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.505



    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 13 Νοέ 2007, 18:50:46 »

    Κωστή ξεκίνα τα κοψίματα  Thumbs up
    Αυτό που δεν μπορω να καταλάβω είναι γιατί θές ημισυμμετρική αεροτομή χωρίς να βάλεις δίεδρο..  idiot2 idiot2
    Καταγράφηκε

    Aeolus-Rc
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 13 Νοέ 2007, 19:01:49 »

    ...... και το θεωρω ασχημο για καποιον που πετα να μην εχει κοψει  εστω 5 κομματια μπαλσα να τα ενωσει κ.τ.λ. Δεν ξερω αν ολα αυτα που εχω γραψει ειναι σωστα ή λαθος.Πηρα καποιους τυπους που βρηκα,εκανα μερικες τροποποιησεις.Δεν ξερω αν ειναι σωστα ή οχι.Ευελπιστω να βγει κατι που θα πεταει Χαμόγελο

    Σοφή κουβέντα. police Προχώρα αγόρι μου και ας μην πετάξει. Η εμπειρία μετράει και θα το κάνεις καλύτερο. Thumbs up Μπράβο.... Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Johnnie Red
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 662



    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 13 Νοέ 2007, 19:23:41 »

    Hey Κωστή,

    Επειδή ψάχνεσαι με τις αεροτομές θα σου πρότεινα την Νaca εικοσιτέσσερα δεκατέσσερα που χρησιμοποιείται από τους scalίστες σήμερα. Διάβασε και το άρθρο παρακάτω σε PDF. Ελπίζω να σου λύσει ορισμένους προβληματισμούς σου και να σε βοηθήσει να προχωρήσεις περεταίρω.
    ΜΦΧ
    Τρύφωνας


    www.hho.edu.tr/huten/Huten%20Dergi/2006Temmuz/5_PEHLIVANOGLU_HACIOGLU.pdf -
    Καταγράφηκε

    What goes up must come down...

    www.petame.gr
    Κωστης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 674


    Playing some blues...


    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 13 Νοέ 2007, 23:52:57 »

      Μια αλλαγη...θα βαλω μια μοιρα διεδρο οχι περισσοτερο.Εχεις δικιο Γιαννη θα κανει στροφες και δε θα επανερχεται.Προς το παρων οι πραξεις σταματουν για να αρχισω να ασχολουμαι με την κατασκευη.Ελπιζω να μην σας κουρασα αρκετα.Φιλε μου Κοσμα,με ενθαρρυνεις και αυτο με χαροποιει ιδιαιετρα Χαμόγελο Τρυφωνα,η σελιδα που μου εδωσες πιστευω βοηθαει αλλα με πολυ διαβασμα.Με 2 αναγνωσεις που εκανα μπορω να πω οτι μπερδευτηκα.Το αποτελεσμα σιγουρα θα φανει με το που τελειωσει το μοντελο. Wink
       Και παλι ενα μεγαλο ευχαριστω στον κυριο Παρασχο.
    Καταγράφηκε

    …χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.358



    « Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 14 Νοέ 2007, 09:54:56 »

    Συγχαρητηρια Κωστα...
    Προχωρα και οτι θες εδω ειμαστε και εμεις και ο κ Παρασχος!!Οσες φορες του εχω στειλει μνμ για βοηθεια μου εχει απαντησει αμεσα Thumbs up
    Κανε τα βηματα με σειρα και χωρις βιασυνες και το μοντελλο θα ειναι τελειο Wink
    Το συγκεκριμενο μοντελλο που εχει ο κ.Παρασχος στη σελιδα του το ειχα φτιαξει εγω για 40αρι κινητηρα και πεταγε τελεια..Με αυτο εμαθα να πεταω!!
    Και επικαλυψη απο φοδρα(δες σχετικο θεμα) την οποια δεν εβαψα,γιατι εβαλα χρωματιστη,και την περασα μονο με ενα βερνικι για να μην ποτιζει καυσιμο Ανεση
    Βεβαια βγηκε λιγο βαρυτερο απο οτι αν εβαζα monocote και δεν ηταν και παααρα πολυ ομορφο...
    Αν θες φωτος εδω:
    https://www.aeromodelling.gr/album/thumbnails.php?album=104
    Και στελνε καμια φωτο να βλεπουμε πως παει η κατασκευη Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    Hristos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 540



    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 14 Νοέ 2007, 09:56:50 »

    Συγχαρητηρια Κωστη, μπραβο
    Παράθεση
    θεωρω ασχημο για καποιον που πετα να μην εχει κοψει  εστω 5 κομματια μπαλσα να τα ενωσει
    Πολυ σοφο,δυστυχως σημερα ο αερομοντελιστης εχει περιοριστει μονο στην πτηση χανοντας το ουσιωδες.Παντα τα home made πετανε καλυτερα, ξερεις τι πετας,θα το θυμηθεις αυτο,περιμενουμε συνεχεια.......
    Καταγράφηκε
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 14 Νοέ 2007, 13:10:46 »

    Συγχαρητηρια Κωστη, μπραβο
    Παράθεση
    θεωρω ασχημο για καποιον που πετα να μην εχει κοψει  εστω 5 κομματια μπαλσα να τα ενωσει
    Πολυ σοφο,δυστυχως σημερα ο αερομοντελιστης εχει περιοριστει μονο στην πτηση χανοντας το ουσιωδες.Παντα τα home made πετανε καλυτερα, ξερεις τι πετας,θα το θυμηθεις αυτο,περιμενουμε συνεχεια.......

    .....αερομοντελιστής ? Αεροχειριστής Τ/Κ μοντέλων ίσως ταιριάζει καλύτερα.
    Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Τετάρτη, 14 Νοέ 2007, 17:20:11 »

    Έτσι μπράβο, πές τα Νίκο...
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    gregman
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 247



    « Απάντηση #9 στις: Τετάρτη, 14 Νοέ 2007, 17:46:26 »

    οσα  ετοιμα μοντελα να εχει αγορασει καποιος, η χαρα της κατασκευης και ακομα περισσοτερο της σχεδιασης  δεν μετριεται με τιποτα.
    σεβαστη η επιλογη καθενος  αλλα αλλο χρηστης μοντελου, αλλο αερομοντελιστης.

    με την ευκαιρια για οποιον ενδιαφερεται για σχεδιαση υπαρχουν διαθεσιμα πολλα προγραμματα  η  φυλλα XL  για υπολογισμους απο τυπικες διαστασεις ,επιλογη αεροτομης, υπολογισμους ΚΒ , επιλογη κινητηρα ελικας, ελεγχο επιδοσεων, υπολογισμο εξατμισεων  και πολλα αλλα ακομα.

    χαιρομαι παντως οποτε κερδιζουμε ακομα ενα αερομοντελιστη .
    Καταγράφηκε

    Γρηγόρης Μανουσακάκης
    ggeorge42
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 458



    « Απάντηση #10 στις: Τετάρτη, 14 Νοέ 2007, 18:43:55 »

    Κωστή,

    Να πω κι εγώ καλή αρχή και αν μπορώ να βοηθήσω σε κάποια απορία φυσικά θα το κάνω.
    Οι κατασκευές είναι για μένα τα πιο χαρούμενα νέα που ακούμε στο forum.
    Καλώς ήρθες στην πραγματική τρέλα του αερομοντελισμού Thumbs up Thumbs up Thumbs up

    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    angkouf
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 61



    « Απάντηση #11 στις: Τετάρτη, 14 Νοέ 2007, 18:53:37 »

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΙΝΕΙΤΑΙ Thumbs up.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΤΙ.
    ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΟΥ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ
    ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΒΑΣΙΚΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΑΕΡΟΤΟΜΗΣ ,(ΠΑΝΩ Η ΚΑΤΩ) ΠΤΕΡΥΓΑ,
    ΤΑΧΥΤΗΤΑ,ΔΥΝΑΜΗ ΑΝΥΨΩΣΗΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΘΕ ΕΞΗΣ.
    ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ (ΑΤΡΑΚΤΟΣ) ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΑ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ
    ΚΑΛΟ SITE.

    WWW.compufoil.com

    ΕΧΕΙ ΤRIAL VERSION ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΕΝΑΝ ΝΕΟ SCRATSBUILDER.

    ΑΓΓΕΛΟΣ  angel
    Καταγράφηκε
    Κωστης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 674


    Playing some blues...


    « Απάντηση #12 στις: Τετάρτη, 14 Νοέ 2007, 23:44:13 »

      Ειλικρινα σας ευχαριστω παρα πολυ.Με εμψυχωνετe και με το παραπανω μαλιστα.Δεn εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου για το αερομοντελο.Ειναι το πρωτο μου,προτιμω να ειναι χαμηλοπτερυγο με sport χαρακτηριστικα.Μπορει να δειχνει ασχημο αλλα αυτο που μετρα για'μενα ειναι η ιδια η κατασκευη. Wink Σιγουρα εχω βαλει λιγο μεγαλα πηδαλια που σε συνδιασμο με μεγαλες κινησεις θα ειναι λιγο πιο αποτομο.Για οσους με γνωριζουν μου αρεσουν πολυ τα knife edge οποτε του εδωσα υψος ατρακτου σε συδιασμο με μεγαλο rudder.Το μονο ΑΡΝΗΤΙΚΟ ειναι οτι δεν εχω χωρο που σημαινει οτι η κατασκευη θα μου παρει πολυ καιρο!
    Καταγράφηκε

    …χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…
    fotis400
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 296



    « Απάντηση #13 στις: Πέμπτη, 15 Νοέ 2007, 00:02:33 »

    Ποιός βιάζεται?

    Καλές κατασκευές και από εμένα!   Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Κωστης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 674


    Playing some blues...


    « Απάντηση #14 στις: Πέμπτη, 15 Νοέ 2007, 00:06:43 »

      Επρεπε να ειστε απο μια μερια να μας παρακολουθειτε με τον Gianni X να μιλαμε.Δεν ξερουμε με το τι πρωτοασχοληθουμε.Με τα project που κανουμε τωρα?Με Cox?Με 3D depron?Ή με πτερυγες?....
    Καταγράφηκε

    …χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…
    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 6     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Κατασκευη μοντελου απο το 0!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.04 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.