Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:02:01

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:02:01

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 168
    Συνολικά: 168
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2]  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: OrangeRx Futaba FASST η FrSky Receiver FASST Compatible  (Αναγνώστηκε 6199 φορές)
    MOGOLOS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #15 στις: Παρασκευή, 30 Μάι 2014, 15:01:11 »

    Για να καταλάβω, σε ένα αεροπλάνο-ελικόπτερο που κοστίζει 500-600-1000-2000 ευρώπουλα, βάζετε δέκτες των 10 ευρώ! Οκ!
    Ελεύθερη αγορά έχουμε, ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε, ο καθένας πράττει όπως νομίζει...
    Καταγράφηκε

    Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
    STRATOS77
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 775


    Λυμπερης Ευστρατιος.


    « Απάντηση #16 στις: Παρασκευή, 30 Μάι 2014, 15:46:32 »

    Απλα ο ανθρωπος ρωτησε αν αξιζει τον κοπο να παρει απο αυτους τους δεκτες...Εμεις οσοι λοιπον τους εχουμε και ειδαμε αν αξιζει τον κοπο,του παραθετουμε τις αποψεις μας...

    Φυσικα και ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει στην τσεπη του,αλλα απο την αλλη να μην πουμε ενα καλο λογο για κατι που αξιζει?αφου αξιζει?

    Ας λεμε και ενα ευχαριστω που μπορουμε και εχουμε κατεβασει τα κοστη σε τετοιο επιπεδο (οικονομικο-ποιοτητα)που ευτυχως δεν εχουμε πλεον τα μονοπολια να κυριαρχουν...Σε πολλα πραγματα παντως το θεμα ειναι καθαρα οικονομικο...Αν δηλαδη οι δεκτες για τους οποιους μιλαμε ειχαν γυρω στα 100ε θα ηταν σουπερ... laugh laugh
    Καταγράφηκε

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ MATRIX ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #17 στις: Παρασκευή, 30 Μάι 2014, 16:16:42 »

    Γιαννη σε σεβομαι αλλα πιστευω οτι η λογικη σου εδω δεν ειναι σωστη. Καλα κανεις και εχεις επιλεξει ακριβα προιοντα, δικα σου τα λεφτα, δικο σου και το μοντελο.
    Με την λογικη που διατυπωνεις οποιος θελει μπορω να προμηθευσω δεκτες FrSky FASST με τιμη 200ευρω το κομματι. Ειναι ακομη καλυτεροι απο τους Futaba FASST (επειδη βαση της παραπανω λογικης το ακριβοτερο ειναι παντα και καλυτερο). Εαν υπαρξει ενδιαφερον μπορω να προμηθευσω με ακομη καλυτερη ποιοτητα στα 400ευρω το κομματι Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #18 στις: Παρασκευή, 30 Μάι 2014, 16:49:31 »

    Χρησιμοποιώ αρκετούς Orange και FrSky χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και πέντε χρόνια. Δεν έχω διακρίνει καμία διαφορά από τους 617 που χρησιμοποιώ επίσης. (my 2 cents)

    Προσωπικά, θα με ενδιέφερε να μάθω αν υπάρχει κάποια αναφορά για προβληματική λειτουργία.
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    osergios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 146



    « Απάντηση #19 στις: Παρασκευή, 30 Μάι 2014, 17:56:09 »

    Ρε μόνο HITEC και τίποτε άλλο  Grin Grin Grin
    Πέρα απο την πλάκα πάντως έχω βαρεθέι τους ´´επαγγελματίες´´ - ´´ψωνιά´´-´´ποζεράδες´´ να ορκίζονται στο όνομα της futaba και πιστέυω ότι μία σύγχρονη τηλεκατευθυνση αν σε καλύπτει απο άποψη καναλίων και δυνατοτήτων πχ failsafe και φυσικά χρημάτων τότε αυτή να πάρεις .
    Υ.Γ.
    Έχουν δεί τα ματάκια μου μοντέλα να σκορπάν σε χωράφια απο κουλούς (όχι ότι εγώ είμαι καλύτερος) και το πρώτο που να λένε να είναι : έκανε γκλιτς έκανε γκλιτς !  idiot2
    Γκλίτσα είναι τα χέρια σου μου έρχεται να πω ...
    Καταγράφηκε

    "Θέλει διάβασμα δεν είναι Wookong..."
    Jerry
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 32


    « Απάντηση #20 στις: Παρασκευή, 30 Μάι 2014, 18:43:12 »

    Πέρα απο την πλάκα πάντως έχω βαρεθέι τους ´´επαγγελματίες´´ - ´´ψωνιά´´-´´ποζεράδες´´ να ορκίζονται στο όνομα της futaba και πιστέυω ότι μία σύγχρονη τηλεκατευθυνση αν σε καλύπτει απο άποψη καναλίων και δυνατοτήτων πχ failsafe και φυσικά χρημάτων τότε αυτή να πάρεις .

    ΟΟΟΟΥΥΥΥ από αυτούς έχουμε πολλούς! Εδώ ο φίλος μας έθεσε ένα πολύ ωραίο ερώτημα για το εάν είμαστε ευχαριστημενοι και μερικοί απάντησαν αρνητικά χωρίς καμιά τεκμηρίωση ή επιχείρημα. Οι απαντήσεις του στυλ ότι είναι πολύ φθηνοί δέκτες για ένα μοντέλο που κάνει 1000€, για τρανζίστορ κτλ δεν έχουν βάση από την στιγμή πού κάτι δουλεύει άψογα.
    Παρεμπιπτόντως ήμουν και θα είμαι Futabakias και στα μοντέλα μου δεν κάνω εκπτώσεις, αλλά πραγματικά δεν μπορώ με τούς συγκεκριμένους  δέκτες να δικαιολογήσω την τιμή των Futaba idiot2.
    Πάντα φιλικά!!
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 30 Μάι 2014, 19:18:58 από Jerry » Καταγράφηκε

    Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο!!
    ......................Μην αγχώνεστε μερικοί.
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #21 στις: Παρασκευή, 30 Μάι 2014, 18:44:14 »

    επειδη το εχουμε ξαναδει το εργο με τις συγκρισεις μεταξυ πομπων επωνυμων ή οχι ας μην χαλασουμε το θεμα και ας γραψουμε μονο τις εμπειριες του ο καθενας για τους συγκεκριμενους δεκτες
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    dhiotis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 889



    « Απάντηση #22 στις: Παρασκευή, 30 Μάι 2014, 19:12:18 »

    Έχω την Futaba 9CSuper για τηλεκατεύθυνση και από το 2009 χρησιμοποιώ module και δέκτες
    της Frsky και σε ανεμόπτερα, και σε ελικόπτερα ηλεκτρικά & θερμικά.
    ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα, ποτέ.

    Σε ότι αφορά την εμβέλεια, το ανεμόπτερο εγώ ΔΕΝ το βλέπω, αλλά το βλέπει η κατεύθυνση.

    Αυτά απο εμένα.

    -- κοιτούσα τα ποστ μου, γιατί δεν θυμόμουν ακριβώς πότε πήρα το module και δέκτες, και τελικά τα έχω απο το 2010 ---
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 30 Μάι 2014, 20:10:23 από dhiotis » Καταγράφηκε

    Μιά φορά και ένα καιρό, υπήρχαν Nitros, flybars & κρύσταλλοι συχνότητας.
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.911


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #23 στις: Σάββατο, 31 Μάι 2014, 12:42:14 »

    Γιαννη σε σεβομαι αλλα πιστευω οτι η λογικη σου εδω δεν ειναι σωστη. Καλα κανεις και εχεις επιλεξει ακριβα προιοντα, δικα σου τα λεφτα, δικο σου και το μοντελο.
    Με την λογικη που διατυπωνεις οποιος θελει μπορω να προμηθευσω δεκτες FrSky FASST με τιμη 200ευρω το κομματι. Ειναι ακομη καλυτεροι απο τους Futaba FASST (επειδη βαση της παραπανω λογικης το ακριβοτερο ειναι παντα και καλυτερο). Εαν υπαρξει ενδιαφερον μπορω να προμηθευσω με ακομη καλυτερη ποιοτητα στα 400ευρω το κομματι Χαμόγελο


    Δεν ειναι αυτή η προσέγγιση του Γιάννη (Mogolos) και νομίζω ότι θα συμφωνήσω και εγώ μαζί του χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και εγώ δεν χρησιμοποιώ κλώνους FASST.

    To θέμα μας είναι άλλο στην προκειμένη περίπτωση και νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε όλοι μας σε αυτό, το θέμα κόστους θα το δούμε μετά.
    Μια εταιρία, η Futaba στην περίπτωση μας, έχει μια προιστορία στον χώρο μας με εκατομμύρια ικανοποιημένους πελάτες και ορκισμένους χρήστες, έτσι λοιπόν κάποια στιγμή αποφασίζει και δημιουργεί ένα νέο τμήμα το οποίο θα σχεδιάσει και θα προβεί στην παραγωγή ενός νέου προιόντος το οποίο θα εξασφαλίσει στην εταιρία την υποστασή της στο μέλλον της αγοράς ΑΛΛΑ και θα εξασφαλίσει στου χρήστες την ακεραιότητα των μοντέλων τους και άρα θα συνεχίσουν να είναι πελάτες της και ορκισμένοι ταλιμπάν !

    Μετά από μια τεράστια βιομηχανική πάλη με τους εχθρούς της, βλέπε JR και τον κλώνο της Spektrum, η Futaba παραμένει όρθια ενώ οι άλλες εταιρίες αντίπαλοι παλινωδούν μέσα στον χρόνο αλλάζοντας συχνά πυκνά συστημα και πρωτόκολλο, βλέπε DSM, DSM2 και προσφάτως DSMx.

    Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι η Futaba έχει στρατηγικό σύμμαχο στην Ευρώπη σε θέματα τεχνολογίας την Multiplex (Ολοι θυμόμαστε ότι οι δέκτες στους 35 και 40 ήταν συμβατοί μεταξύ Futaba - Multiplex - Hitec), Γερμανοί οι οποίοι από πλευράς τους εξελλίσουν παράλληλα αλλα και σε συνεργασία με την Futaba, μάλλον το πλέον αξιόπιστο σύστημα στους 2,4 το Μ-Link το οποίο είναι τεχνολογίας FHSS.

    Επιγραμματικά
    FHSS: Frequency-hopping spread spectrum (FHSS) is a method of transmitting radio signals by rapidly switching a carrier among many frequency channels, using a pseudorandom sequence known to both transmitter and receiver. It is used as a multiple access method in the frequency-hopping code division multiple access (FH-CDMA) scheme.

    FASST: Futaba Advanced Spread Spectrum Technology (name brand) το οποίο είναι ακριβώς το ίδιο με το FHSS
    http://www.futaba-rc.com/technology/fasst.html

    Τα δύο αυτά πρωτόκολλα είναι ίδια αλλάζουν σε κάτι όμως, ώστε να μην είναι συμβατα και ανταλλάξιμα μεταξύ τους .... και φυσικά να κρατήσουν ψηλά τις τιμές τις οποίες το τμήμα marketting της κάθε εταιρίες έχει καθορίσει με τους αλγόριθμους που αυτοί έχουν. π.χ. Κόστος ανάπτυξης και δοκιμών καθώς και διάρκεια στον χρόνο.

    Ολα τα παραπάνω ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ τους χρήστες από αποτυχίες του συστήματος !!!

    Εμφανίζεται λοιπόν ο Χ κινέζος και αναλύει το σύστημα κάνοντας reverse engineering και στο τέλος το αντιγράφει.
    Εχοντας λοιπόν έτοιμη μια αγορά από χρήστες του συστήματος και με τον κόσμο σε περίεργη οικονομική κατάσταση τους οδηγεί σε φθηνά προιόντα, δεν θα ήθελα να πω κακής ποιότητας αλλά σίγουρα όχι του σχεδιασμού - ανάπτυξης και ποιοτικού ελέγχου μιας μεγάλης εταιρίας σαν την Futaba.

    Εδώ λοιπόν βρισκόμαστε εμείς και συζητάμε τώρα συγκρίνοντας τα συστήματα !!!
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 31 Μάι 2014, 12:54:53 από _ΤΑΣΟΣ_ » Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    STRATOS77
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 775


    Λυμπερης Ευστρατιος.


    « Απάντηση #24 στις: Σάββατο, 31 Μάι 2014, 12:56:34 »

    Αγαπημενε μου φιλε τασο...

    Δεν ειδα κανεναν να προσπαθει να συγκρινει διαφορετικα προιοντα απ οποια πλευρα και αν το δεις...Ειπαμε (και αν παρουμε τα δικα σου λεγομενα)οτι ειναι τιμια προιοντα ως προς την τιμη /ποιοτητα/σημα/διαρκεια..

    Φυσικα και δεν αρνουμαι οτι υπαρχει προιστορια στην futaba και σε καποιες αλλες στον χωρο,αλλα λογω οτι η τεχνολογια προχωρα και η αγορα εχει μια ταση να συμπιεζεται προς τα κατω(οχι παντα εναντια της ποιοτητας)βγηκαν στον χωρο αξιολογα προιοντα σε καλυτερες τιμες...Δεν το αρνηται κανεις αυτο...Προσωπικα και κλεινω,εχω συγκρινει αι τα δυο αυτα προιοντα(futaba Frsky)και η γνωμη μου ειναι οτι ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια και σε ποιοτητα (ανοιγοντας τους δεκτες εσωτερικα θα καταλαβεις)Αλλα διαφορετικα σε τιμη...

    Και ερωτω εγω με την σειρα μου...Μιας και υπαρχει η δυνατοτητα να γλυτωσει καποιος καποια χρηματα γιατι να μην το κανει,μιας και εδω και 5χρονια δεν εχει ακουστει το παραμικρο για το συγκεκριμενο πρωτοκολλο?
    Μηπως τελικα θα πρεπει τα χρηματα που θα ριξουμε στο καθε μοντελο να ξερουμε που τελικα θα μοιραστουν?
    Π.Χ 
    Αν ειχα να επιλεξω μεταξυ Δεκτη/σερβο,για εμενα το σιγουρο ειναι οτι τα χρηματα θα ηταν στα σερβο και οχι στον δεκτη...(προσωπικη αποψη παντα)

    Το σπουδαιο στην συζητηση μας ειναι οτι προχωρα με ηρεμους τονους... Grin GrinΑυτο πρεπειι να γινεται...απλη ανταλλαγη αποψεων.!!!
    Καταγράφηκε

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ MATRIX ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.911


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #25 στις: Σάββατο, 31 Μάι 2014, 13:36:00 »

    Στράτο δυστυχώς τα δεδομένα μας είναι διαφορετικά !

    Εγώ προσωπικά δεν θα σκεφθώ με τίποτε τα 30Ευρώ διαφορά για τον FUTABA δέκτη και όχι τον κινέζο.

    Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπικές επιλογές και ο καθένας μας κινείται ανάλογα.

    Έτσι λοιπόν στα φελιζόλια μου (depron) τα πετάω με Spektrum DX7 και Orange δεκτάκια των 9$, στα scratch build μπάλσινακαι ΚΙΤάκια μου βάζω κινεζιές και στα "καλά" Futaba.

    Κλείνοντας θέλω να πώ ότι δεν διακυνδυνεύω την ύπαρξη ενός οντέλου μου με υποκατάσταστα ή αντιγραφα !

    Και μιας αναφέρθηκες σε σέρβο και ειδικά στα ανεμόπτερα ΜΟΝΟN MKS 6125 Wink
    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.165


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #26 στις: Σάββατο, 31 Μάι 2014, 20:45:10 »

    θελω να αγορασω εναν δεκτη για την futaba 7c fasst .ποιον απο τους δυο να προτιμησω και γιατι ?
     OrangeRx Futaba FASST  η   FrSky Receiver FASST Compatible

    Το Θέμα είναι να βοηθήσετε τον φίλο μας ποιά από τις δύο "αντιγραφές" της Futaba να πάρει και όχι να τα
    συγκρίνεται μεταξύ τους (Futaba, OrangeRx, FrSky) ή να τα απαξιώνεται!! Ποοολύ άνεση

    Οποιος έχει γνώμη πάνω στους δύο αυτούς δέκτες (OrangeRx, FrSky) πρέπει να απαντήσει και όχι να το κάνετε
    θέμα συγκρίσεων, διότι αυτό ούτε τον φίλο axipap βοηθάει, ούτε και οποιονδήποτε που ενδιαφέρεται!!  Wink  
    Καταγράφηκε
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #27 στις: Σάββατο, 31 Μάι 2014, 21:59:35 »

    θελω να αγορασω εναν δεκτη για την futaba 7c fasst .ποιον απο τους δυο να προτιμησω και γιατι ?
     OrangeRx Futaba FASST  η   FrSky Receiver FASST Compatible

    Το Θέμα είναι να βοηθήσετε τον φίλο μας ποιά από τις δύο "αντιγραφές" της Futaba να πάρει και όχι να τα
    συγκρίνεται μεταξύ τους (Futaba, OrangeRx, FrSky) ή να τα απαξιώνεται!! Ποοολύ άνεση

    Οποιος έχει γνώμη πάνω στους δύο αυτούς δέκτες (OrangeRx, FrSky) πρέπει να απαντήσει και όχι να το κάνετε
    θέμα συγκρίσεων, διότι αυτό ούτε τον φίλο axipap βοηθάει, ούτε και οποιονδήποτε που ενδιαφέρεται!!  Wink  

    Σωστή παρατήρηση...  Ποοολύ άνεση

    Κι εγώ πετάω μόνο με δέκτες Frsky εδώ και 2-3 χρόνια.
    Πετάω θερμικά και βενζίνες χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
    Καταγράφηκε

    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.911


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #28 στις: Σάββατο, 31 Μάι 2014, 23:42:33 »

    θελω να αγορασω εναν δεκτη για την futaba 7c fasst .ποιον απο τους δυο να προτιμησω και γιατι ?
     OrangeRx Futaba FASST  η   FrSky Receiver FASST Compatible

    Το Θέμα είναι να βοηθήσετε τον φίλο μας ποιά από τις δύο "αντιγραφές" της Futaba να πάρει και όχι να τα
    συγκρίνεται μεταξύ τους (Futaba, OrangeRx, FrSky) ή να τα απαξιώνεται!! Ποοολύ άνεση

    Οποιος έχει γνώμη πάνω στους δύο αυτούς δέκτες (OrangeRx, FrSky) πρέπει να απαντήσει και όχι να το κάνετε
    θέμα συγκρίσεων, διότι αυτό ούτε τον φίλο axipap βοηθάει, ούτε και οποιονδήποτε που ενδιαφέρεται!!  Wink  

    Σωστή παρατήρηση...  Ποοολύ άνεση

    Κι εγώ πετάω μόνο με δέκτες Frsky εδώ και 2-3 χρόνια.
    Πετάω θερμικά και βενζίνες χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

    Νομίζω ότι στο παραπάνω μηνυμά μου ξεκάθαρα τοποθετήθηκα, η συγκριση είναι αναπόφευκτη καθώς και τα ρίσκα που παίρνουμε χρησιμοποιώντας κλώνους.

    Και τα δύο είναι εξίσου "καλά" τα έχω πετάξει και τα δύο χωρίς κανένα πρόβλημα.

    Αυτές τις μέρες ετοιμάζω ένα Warbird, ε ρε γλέντια Stefanos106, το οποίο θα το πετάξω με κλώνο, όχι FRsky ή Orange αλλά έναν Quick.sky, μεταξύ μας για Orange τον κόβω Χαμόγελο


    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Σελίδες: 1 [2]  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: OrangeRx Futaba FASST η FrSky Receiver FASST Compatible
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.