Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.202 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 15:30:56

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 15:30:56

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:18]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304202
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 27
    Συνολικά: 29
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 57     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ESM FW190 D9 50cc  (Αναγνώστηκε 147462 φορές)
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.158



    « στις: Παρασκευή, 7 Μάρ 2014, 23:38:35 »

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα του Aeromodelling!! Εδώ και αρκετές μέρες έχω σπάσει το κεφάλι μου για να αποφασίσω μεταξύ των δύο αεροπλάνων. Έχω μια DLE 50 και αρκετά σέρβο ώστε να φτιάξω ένα scale μοντέλο. Αν και είναι τελείως διαφορετικά αεροπλάνα και τα δύο με εντυπωσιάζουν, έχουν τη δική τους ιστορία και είναι το ίδιο εντυπωσιακά στον αέρα. Εκείνο που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι η ποιότητα και η αξιοπιστία των δύο μοντέλων. Για την TopFlite γνωρίζω περισσότερα πράγματα αλλά για την ESM λιγότερα. Γι' αυτό θα ήθελα την γνώμη των περισσότερο έμπειρων στα scale μοντέλα. Επίσης ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου είναι στα retracts και των δύο. Η λύση που σίγουρα θα χρησιμοποιηθεί είναι τα ηλεκτρικά. Έχω διαβάσει για πολλά προβλήματα των ηλεκτρικών σκελών της ESM οπότε δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλες αξιόπιστες λύσεις. Επίσης για το Corsair γνωρίζω μόνο τα Robart ηλεκτρικά που είναι αποκλειστικά γι' αυτό το μοντέλο αλλά είναι πολύ μεγάλο το κόστος τους και δεν γνωρίζω κατάστημα από ευρώπη που να τα έχει (αν ξέρει κάποιος να βοηθήσει, παρακαλώ). Γενικά με μία έρευνα που έκανα το FW190 υπάρχει στον Έλληνα αντιπρόσωπο σε υπερβολικά καλή τιμή και είναι πολύ μεγάλο δέλεαρ ενώ το Corsair θα έρθει από εξωτερικό και αρκετά πιο ακριβά. Θα παρακαλούσα για τις ιδέες σας και τις συμβουλές σας. Οι καιροί είναι αρκετά δύσκολοι και δεν μπορούν να γίνουν σπατάλες χωρίς ποιοτικό αποτέλεσμα!!!
    Καταγράφηκε

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    dgiatr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 596


    « Απάντηση #1 στις: Σάββατο, 8 Μάρ 2014, 00:08:22 »

    φίλε panioul ωραίο θέμα μας έβαλες!!!! Thumbs up
    Καταγράφηκε
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.158



    « Απάντηση #2 στις: Σάββατο, 8 Μάρ 2014, 00:12:51 »

    Γι' αυτό είναι η παρέα μας!!! Μόνος μου θα σκάω;;;;
    Καταγράφηκε

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    dgiatr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 596


    « Απάντηση #3 στις: Σάββατο, 8 Μάρ 2014, 00:42:44 »

    Λοιπόν, εγώ θα προσπαθήσω να σε "ψήσω" για το ESM FW 190 D9!

    Καταρχήν εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου τα top flight ή hangar 9 ή ο,τιδήποτε άλλο χτιστό warbird γιατί πιστεύω οτι είναι υπερτιμολογημένα για το τελικό αποτέλεσμα που προσφέρουν. Εάν στήσεις δίπλά - δίπλα ένα warbird esm και ένα top flight θα καταλάβεις τι θέλω να πώ, δηλαδή τα esm είναι πιο scale και πιο φτηνά. Τα μονα πλεονεκτήματα που βλέπω στα top flight σε σχέση με τα esm είναι οτι είναι πιο εύκολα στην κατασκευή τους και οτι είναι πιο ελαφριά.

    Τώρα για τα συγκεκριμένα μοντέλα που ρωτάς θα σου πώ οτι ο μεγαλύτερος πονοκέφαλός σου θα είναι τα retracts και για τα δυο. καταρχήν θα πρέπει να τα "σκάσεις" και στις δυο περιπτώσεις. κατά δεύτερο οι επιλογές που θα έχεις είναι περιορισμένες γιατί ναι μεν στο corsair τα retracts είναι rotating όμως στο fw 190 d9 έχουν μεγάλη γωνία, κάτω απο 80 μοίρες. γενικά για τα robarts που λές δεν τους έχω και πολύ εμπιστοσύνη ούτε όμως έχω εμπιστοσύνη και στα ηλεκτρικά του esm. για αυτό ειδικά για το fw που έχω ασχοληθεί έχω κάποιες επιλογές να σου εγγυηθώ αλλά είναι μόνο αέρος.
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 8 Μάρ 2014, 00:53:40 από dgiatr » Καταγράφηκε
    w1ndsurfer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.404



    « Απάντηση #4 στις: Σάββατο, 8 Μάρ 2014, 07:06:37 »

    Εκείνο που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι η ποιότητα και η αξιοπιστία των δύο μοντέλων.

    Εξαρτάται πως αντιλαμβάνεσαι την έννοια της ποιότητας και της αξιοπιστίας: Όπως σου έγραψε ο dgiatr κανένα από τα 2 δεν είναι ακριβώς scale, το TF είναι ντυμένο με μονοκοτ, το ESM έχει άσχετο βάψιμο. Αξιοπιστία; και τα 2 ARF είναι άρα θέλουν προσοχή στην κατασκευή στα "ευαίσθητα" σημεία, ενισχύσεις κλπ. Σίγουρα το TF έχει καλύτερες οδηγίες, αλλά έρευνα στο internet είναι must για να βρεις τα αδύναμα σημεία που δεν σου εξηγεί το manual.

    Επίσης ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου είναι στα retracts και των δύο.

    Συμφωνώ με τον Μήτσο dgiatr ότι διάλεξες 2 δύσκολα θέματα για retracts, μήπως να σκεφθείς κάποιο άλλο 50cc (πχ Zero, Raiden, Spitfire) που είναι πιο συμβατικά;
    Πάντως μακριά από τα ESM ηλεκτρικά retracts, είναι (προς το παρόν τουλάχιστον) πεταμένα λεφτά.
    Καταγράφηκε

    Η τέλεια σχεδίαση επιτυγχάνεται όταν είναι τόσο λιτή ώστε δεν υπάρχει κάτιι που μπορεί να αφαιρεθεί - Antoine De Saint-Exupery (French writer and aviator)
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.158



    « Απάντηση #5 στις: Σάββατο, 8 Μάρ 2014, 21:49:10 »

    Όσον αφορά το ESM νομίζω ότι το βάψιμο του μπορεί κάποια στιγμή να διορθωθεί με όρεξη, δουλειά και αερογράφο ώστε να υπάρχει ένα πιο scale αποτέλεσμα ενώ με το monokote του TopFlite η κατάσταση είναι λίγο μονόδρομος και θα πρέπει να ψηλωθεί αν θελήσω να βαφεί. Κλείνω αρκετά στο ESM και λόγω τιμής όπως είπα αλλά υπάρχουν λύσεις για τα retracts; Κάποιες εταιρίες όπως eurokit ή LADO γνωρίζετε αν μπορούν να μας δώσουν λύσεις αξιόπιστες λύσεις;
    Καταγράφηκε

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    dgiatr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 596


    « Απάντηση #6 στις: Κυριακή, 9 Μάρ 2014, 14:30:51 »

    σχετικα με το fw εάν θες οπωσδήποτε ηλεκτρικά θα πρέπει να πας μόνο σε eurokit με struts απο lado (  http://www.e-retract.com/en/accessories/99-jambes-fw190.html ,την διαφορά στο μήκος θα την πάρεις απο το σύρμα που μπαίνει μέσα στην μονάδα. υπάρχει και πιο οικονομική λύση για ηλεκτρικές μονάδες αλλά δεν ξέρω να σου πω απο αξιοπιστία, είναι αυτή που ακολούθησε ο φίλος χάρης στο δικό του fw 190 a8 esm ( https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=36533.0 με retracts απο hobby king αλλά ακόμα και εαν δουλέψουν στο δικό του μοντέλο αυτό δεν θα αποτελεί κριτήριο για το δικό σου γιατί θα είναι τουλάχιστον 3 κιλά βαρύτερο για τις ίδιες μονάδες.
    Καταγράφηκε
    dgiatr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 596


    « Απάντηση #7 στις: Κυριακή, 9 Μάρ 2014, 14:42:44 »

    .................επειδή κατά τύχη αυτή την εποχή φτιάχνω και εγώ το esm fw 190 d9 δες μερικές φωτογραφίες μήπως και σε βοηθήσουν στην επιλογή σου!



    * 1.JPG (78.49 KB, 448x336 - εμφανίστηκε 1238 φορές.)

    * 3.JPG (83.9 KB, 448x336 - εμφανίστηκε 1203 φορές.)
    Καταγράφηκε
    dgiatr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 596


    « Απάντηση #8 στις: Κυριακή, 9 Μάρ 2014, 14:46:54 »

    ....................................


    * 5.JPG (86.5 KB, 448x336 - εμφανίστηκε 1198 φορές.)

    * 7.JPG (82.47 KB, 448x336 - εμφανίστηκε 1180 φορές.)
    Καταγράφηκε
    dgiatr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 596


    « Απάντηση #9 στις: Κυριακή, 9 Μάρ 2014, 14:47:42 »

    ................................................


    * 8.JPG (77.11 KB, 448x336 - εμφανίστηκε 1168 φορές.)

    * 13.JPG (85.9 KB, 448x336 - εμφανίστηκε 1165 φορές.)
    Καταγράφηκε
    dgiatr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 596


    « Απάντηση #10 στις: Κυριακή, 9 Μάρ 2014, 14:48:37 »

    για περισσότερες πληροφορίες μπές εδώ http://www.petame.gr/forumv/showthread.php?t=10163&page=2



    * 14.JPG (84.25 KB, 448x336 - εμφανίστηκε 1195 φορές.)
    Καταγράφηκε
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.158



    « Απάντηση #11 στις: Πέμπτη, 13 Μάρ 2014, 22:33:57 »

    σχετικα με το fw εάν θες οπωσδήποτε ηλεκτρικά θα πρέπει να πας μόνο σε eurokit με struts απο lado (  http://www.e-retract.com/en/accessories/99-jambes-fw190.html ,την διαφορά στο μήκος θα την πάρεις απο το σύρμα που μπαίνει μέσα στην μονάδα. υπάρχει και πιο οικονομική λύση για ηλεκτρικές μονάδες αλλά δεν ξέρω να σου πω απο αξιοπιστία, είναι αυτή που ακολούθησε ο φίλος χάρης στο δικό του fw 190 a8 esm ( https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=36533.0 με retracts απο hobby king αλλά ακόμα και εαν δουλέψουν στο δικό του μοντέλο αυτό δεν θα αποτελεί κριτήριο για το δικό σου γιατί θα είναι τουλάχιστον 3 κιλά βαρύτερο για τις ίδιες μονάδες.

    Δημήτρη σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και για τα λινκ. Έχω φάει τον τόπο αλλά δεν μπορώ να βρώ ηλεκτρικά eurokit retracts, μήπως έχεις κάποιο site; Εσύ στην κατασκευή σου χρησιμοποιείς πνευματικά; 
    Καταγράφηκε

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.158



    « Απάντηση #12 στις: Πέμπτη, 13 Μάρ 2014, 22:46:34 »

    Μήπως μας κάνει αυτό;

    http://www.diamond-models.gr/index.php?target=products&product_id=3590
    Καταγράφηκε

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    w1ndsurfer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.404



    « Απάντηση #13 στις: Παρασκευή, 14 Μάρ 2014, 07:22:49 »

    Εσύ στην κατασκευή σου χρησιμοποιείς πνευματικά; 

    Πνευματικά, που αμα τα δεις θα κλάψεις ... είναι σαν το πραγματικό !




    Untitled by w1nd6urfa, on Flickr


    Untitled by w1nd6urfa, on Flickr


    Untitled by w1nd6urfa, on Flickr

    Καταγράφηκε

    Η τέλεια σχεδίαση επιτυγχάνεται όταν είναι τόσο λιτή ώστε δεν υπάρχει κάτιι που μπορεί να αφαιρεθεί - Antoine De Saint-Exupery (French writer and aviator)
    dgiatr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 596


    « Απάντηση #14 στις: Παρασκευή, 14 Μάρ 2014, 09:46:02 »

    σχετικα με το fw εάν θες οπωσδήποτε ηλεκτρικά θα πρέπει να πας μόνο σε eurokit με struts απο lado (  http://www.e-retract.com/en/accessories/99-jambes-fw190.html ,την διαφορά στο μήκος θα την πάρεις απο το σύρμα που μπαίνει μέσα στην μονάδα. υπάρχει και πιο οικονομική λύση για ηλεκτρικές μονάδες αλλά δεν ξέρω να σου πω απο αξιοπιστία, είναι αυτή που ακολούθησε ο φίλος χάρης στο δικό του fw 190 a8 esm ( https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=36533.0 με retracts απο hobby king αλλά ακόμα και εαν δουλέψουν στο δικό του μοντέλο αυτό δεν θα αποτελεί κριτήριο για το δικό σου γιατί θα είναι τουλάχιστον 3 κιλά βαρύτερο για τις ίδιες μονάδες.

    Δημήτρη σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και για τα λινκ. Έχω φάει τον τόπο αλλά δεν μπορώ να βρώ ηλεκτρικά eurokit retracts, μήπως έχεις κάποιο site; Εσύ στην κατασκευή σου χρησιμοποιείς πνευματικά; 
    τα ηλεκτρικά eurokit μπορείς να τα βρείς στον Γιάννη diamond, εγώ χρησιμοποιώ τα wabo (http://www.ts-modelltechnik.de/fileadmin/Quicklink/ts_WABO_Katalog_Sep_2013_englisch.pdf και πιστεύω οτι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 57     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Γιγαντιαία, υπό κλίμακα και με βενζίνη (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: ESM FW190 D9 50cc
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.036 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.