Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:40:49

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:40:49

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 21
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 99
    Συνολικά: 99
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 ... 26     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΝΤΙΠ ΓΙΑ ΝΤΙΠ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΧΟΡΤΑΓΗ ΟΡΕΞΗ!  (Αναγνώστηκε 80992 φορές)
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #60 στις: Σάββατο, 11 Ιαν 2014, 21:38:52 »

    ουαου! Ε ρε χρήμα να'χουμε ρε παιδιά,  να το ρίχνουμε φρέσκο φρέσκο μόλις το βγάζουμε.... idiot2.
    Θα τη μελετήσω την κάμερα και βλέπουμε.
    Έφτιαξα και τον διακόπτη στην Turnigy και θα το δοκιμάσω λίαν συντόμως....
    Σήμερα δοκίμασα και το τετρακόπτερο (κλώνος 450ρι αν δεν κλάνω λάθος...) με τα καλούδια του σταθμού (αλλά με 5.8 Ghz συχνότητα, ardupilot 2.5, minimOsd  ).
    Καλά τα πήγα αν και πολύ φοβισμένος γιατί όταν το γύρισα position mode πήγε να ανέβει μόνο του καμιά 15ρια μέτρα και χ...στηκα! Εκπληξη
    Σε δεύτερη δοκιμαστική, βιάστηκα και ήρθε τούμπα (κάτι δεν πήγε σωστά στο ardupilot...πολύ μυστήριο μηχάνημα, ίσως να έκανα κάτι λάθος....!) αλλά ευτυχώς με μόνη απώλεια το ράγισμα μιας προπέλας. Θα ανεβάσω και εκει βιντεάκι (αν και δεν λέει και τίποτα απλά ίσως να διαπιστώσετε τι δεν πήγε καλά)

    Ευχαριστώ θερμά όλους σας για τις παραινέσεις και τις συμβουλές σας. Thumbs up
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #61 στις: Σάββατο, 11 Ιαν 2014, 22:09:58 »

    Εδώ και το βιντεάκι με το τετρακόπτερο που'ρθε τούμπα! Ντροπή

    http://youtu.be/3TtYzipHJ9g

    Όπως θα παρατηρήσετε, για κάποιο λόγο δείχνει χαμηλό RSSI, η μπαταρία αρχίζει και πέφτει δραματικά παρόλο που ήταν πλήρως φορτισμένη και η πλάκα είνα οτι στο σπίτι ο φορτιστής έδειχνε οτι ήταν ακόμη φορτισμένη (περίπου στο 80%).
    Μετά χάνει την τηλεμετρία  idiot2 ,ενώ κάνω hover πατώ το altimeter position πάει να ανέβει, ξαναγυρνώ στο stabilize, χάνω τον έλεγχο ενώ είναι στο έδαφος, και προλαβαίνω και σταματάω (ή από μόνο του...!) μόλις ήρθε τούμπα. Εκεί ανακτάται και η τηλεμετρία!!! idiot2
    Μου κάνει επίσης εντύπωση που ξεζουμίζει τις μπαταρίες (2200, 2350 mAh, 3σελες) με μοτέρ RCTimer2830/11 - 1000 Kv
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 11 Ιαν 2014, 23:58:08 από manosm1 » Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #62 στις: Τετάρτη, 29 Ιαν 2014, 18:39:18 »

    Να και ο σταθμός μου μαζεμένος σε βαλιτσάκι από το Practiker των 17 euro!   Thumbs up
    Τα είχα σε τρίποδο αλλά πολύ φασαρία στο στήσιμο και στο βάλε-βγάλε...

    Μάνος Wink


    * gs2.jpg (71.85 KB, 336x448 - εμφανίστηκε 288 φορές.)

    * gs1.jpg (53.73 KB, 336x448 - εμφανίστηκε 290 φορές.)
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #63 στις: Πέμπτη, 30 Ιαν 2014, 22:37:07 »

    Τι έγινε ρε παίδες; πολύ ησυχία βλέπω... Μας έφαγε η κρίση και τα μνημόνια και δεν έχουμε χρόνο και κέφι για άλλα;
    Μη μασάτε ρε. Μπόρα είναι θα περάσει. Που θα παέι.... Wink
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    aero
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 34


    « Απάντηση #64 στις: Πέμπτη, 30 Ιαν 2014, 23:16:02 »

    Σου πέφτει η τάση. Άρα η μπαταρία δεν μπορεί να δώσει το ρεύμα που χρειάζεσαι. Ίσως έχεις ελαττωματική μπαταρία ή τραβάς πολύ ρεύμα.
    Από FPV δεν ξέρω αλλά θα ασχοληθώ όταν έχω κάποια λεφτά.
    Πάντως το βαλιτσάκι φοβερό. Ντζεϊμποντίστικο   Cheesy  Thumbs up
    Καταγράφηκε
    osergios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 146



    « Απάντηση #65 στις: Πέμπτη, 30 Ιαν 2014, 23:34:32 »

    Υπάρχει σίγουρα πτώση τάσης όταν πάει να σηκωθεί ήδη κάνει restart το minimosd και πιθανότατα και ο ardupilot.
    Ο δέκτης και αυτός πιθανόν έχει οριακό ρεύμα για αυτο και το χαμηλό σήμα.
    με τί τα τροφοδοτείς ?
    Καταγράφηκε

    "Θέλει διάβασμα δεν είναι Wookong..."
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #66 στις: Πέμπτη, 30 Ιαν 2014, 23:49:17 »

    Η τροφοδοσία ειναι 3σελη λίπο 2350 για τα μοτερ μαζί με το ardupilot  και ξεχωριστή 3σελη 2200 για τον  πομπό με την κάμερα. Θα δοκιμάσω όταν φτιάξει ο καιρός με 5000 3σελη να δω. Και δεν πέταξα και πολύ ώρα. Ισως ίσα ένα μικρό hover .
    Τι τραβά τόσο ρεύμα; Τα μοτέρ; Οι μπαταρίες ειναι σχεδόν αχρησιμοποιητες. Πάντως πολύ μυστήριο το ardupilot, δεδομένου ότι έχω σπάσει 3 αεροπλάνα με δαύτο, για αυτό αποφάσισα να το βάλω σε τετρακόπτερο, αλλά βλέπω ότι θα έχει κι αυτό την ίδια τύχη.... Δάκρυ
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #67 στις: Πέμπτη, 30 Ιαν 2014, 23:50:19 »

    Καλησπερα φιλε μου αν βλεπω καλα εχεις τον eagle eyes μεσα στην βαλιτσα για divercity!!! για καλυτερη αποδοση σε σημα fpv θα χρειαστεις μια βαση antenna tracker  για να βαλεις την patch κεραια που εχεις εξω απο την βαλιτσα επανω στον tracker και να συνδεσεις δυο σερβο για να λειτουργει ο tracker στα eagle eyes επισης θα μπορουσες να αντικαταστησεις τις απλες κεραιες που εχεις με cloverclleaf και θα δεις τεραστιες διαφορες...φιλικα Νικος
    Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #68 στις: Πέμπτη, 30 Ιαν 2014, 23:57:31 »

    Σε ότι αφορά το βαλιτσάκι, καλό είναι και τρομερά πρακτικό αλλά μάλλον υστερεί σε σχέση με το τρίποδο στην επάρκεια σήματος. Σήμερα είχα χάλια σήμα, καμία σχέση όταν πέταξα με το τρίποδο.ίσως φταίει και το μέρος...
    Πάντως την κάμερα την άλλαξα (horizon hd v3) αλλά δεν είδα διαφορά στο σήμα. Εκτός βέβαια από αυτό που έγραφε η κάρτα . Ομως ότι έβλεπα στην οθόνη ή στα γυαλιά ήταν χάλι μαύρο. Θα ανεβάσω  video με το τι φαινόταν στην οθόνη και τι έγραφε η κάρτα να δείτε και να μου πείτε. Χρειάζεται άλλη κεραία, επιστροφή στο τρίποδο, άλλο μέρος πτήσης; Είδωμεν...
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #69 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 00:04:33 »

    Δεν ξερω απο ardupilot αλλα εχω ακουσει οτι θελει ποοοοολυ ωρα διαβασμα μεχρι να το σεταρεις αλλα αν το μαθεις μπορει να κανει αυτονομη πτηση και προσγειωση!!!Υποθετω οτι εχεις θεμα με τις συχνοτητες πρωτον δηλ εαν εχεις τηλεκατευθυνση 2,4ghz και fpv στα 2.4ghz παλι επηρεαζουν το ενα τ αλλο,επισης καλο ειναι να τα εχεις ολα απο μια μπαταρια τροφοδοσια στο τετρακοπτερο και οχι οπως κανουμε στ αεροπλανα 2 μπαταριες ξεχωριστες...Πρεπει να διαβασεις πολυ καλα το manual του ardu και να το σεταρεις ολο απο την αρχη μπορει καποιο esc  να φταιει μπορει ο ardu μπορει ακομα και το ζυγισμα ολα παιζουν...
    Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #70 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 00:05:25 »

    Καλησπερα φιλε μου αν βλεπω καλα εχεις τον eagle eyes μεσα στην βαλιτσα για divercity!!! για καλυτερη αποδοση σε σημα fpv θα χρειαστεις μια βαση antenna tracker  για να βαλεις την patch κεραια που εχεις εξω απο την βαλιτσα επανω στον tracker και να συνδεσεις δυο σερβο για να λειτουργει ο tracker στα eagle eyes επισης θα μπορουσες να αντικαταστησεις τις απλες κεραιες που εχεις με cloverclleaf και θα δεις τεραστιες διαφορες...φιλικα Νικος
    Πεστα ρε μεγάλε και έγραφα έγραφα σα παλαβός αλλά με πρόλαβες. Βάση για antena tracker έχω (readymaderc) της eagle eye με έτοιμα τα δυο σερβο αλλά για να λειτουργήσει το tracking από ότι ξέρω χρειάζεται και eagle eye stabilizer με όλα τα παρελκόμενα στο σκάφος αν δεν κάνω λάθος. Και εγώ έχω cyclops storm osd για αυτόματο πιλότο... Εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο...
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #71 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 00:17:33 »

    Καλησπερα φιλε μου αν βλεπω καλα εχεις τον eagle eyes μεσα στην βαλιτσα για divercity!!! για καλυτερη αποδοση σε σημα fpv θα χρειαστεις μια βαση antenna tracker  για να βαλεις την patch κεραια που εχεις εξω απο την βαλιτσα επανω στον tracker και να συνδεσεις δυο σερβο για να λειτουργει ο tracker στα eagle eyes επισης θα μπορουσες να αντικαταστησεις τις απλες κεραιες που εχεις με cloverclleaf και θα δεις τεραστιες διαφορες...φιλικα Νικος
    Πεστα ρε μεγάλε και έγραφα έγραφα σα παλαβός αλλά με πρόλαβες. Βάση για antena tracker έχω (readymaderc) της eagle eye με έτοιμα τα δυο σερβο αλλά για να λειτουργήσει το tracking από ότι ξέρω χρειάζεται και eagle eye stabilizer με όλα τα παρελκόμενα στο σκάφος αν δεν κάνω λάθος. Και εγώ έχω cyclops storm osd για αυτόματο πιλότο... Εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο...
    Εγω τα ειχα σε αεροπλανο ολα της eagle tree αυτοματο πιλοτο σταθεροποιητη (guardian) και κατω ειχα ta eagle eyes και τον tracker αλλα ολα της ιδιας εταιριας (eagle tree) και αυτο που ειπες πολυ σωστο δεν το σκεφτηκα μπραβο!!!Αρα Μ@λ@κια ειπα θελει να ειναι ολα της ιδιας εταιριας για να λειτουργει το divercity βαλε μονο clovercleaf και βγαλε την patch δεν χρειαζεται στο τερακοπτερο γιατι δεν μπορεις να πας τοσο μακρια οσο παει το αεροπλανο...Εγω εχω κανει πατεντα στην βαλιτσα να στερεωνεται επανω σ ενα τριποδο και σ ενα αλλο τριποδο οταν δεν πεταω το multicopter αλλα το αεροπλανο βαζω τον tracker
    Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #72 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 00:18:33 »

    Δεν ξερω απο ardupilot αλλα εχω ακουσει οτι θελει ποοοοολυ ωρα διαβασμα μεχρι να το σεταρεις αλλα αν το μαθεις μπορει να κανει αυτονομη πτηση και προσγειωση!!!Υποθετω οτι εχεις θεμα με τις συχνοτητες πρωτον δηλ εαν εχεις τηλεκατευθυνση 2,4ghz και fpv στα 2.4ghz παλι επηρεαζουν το ενα τ αλλο,επισης καλο ειναι να τα εχεις ολα απο μια μπαταρια τροφοδοσια στο τετρακοπτερο και οχι οπως κανουμε στ αεροπλανα 2 μπαταριες ξεχωριστες...Πρεπει να διαβασεις πολυ καλα το manual του ardu και να το σεταρεις ολο απο την αρχη μπορει καποιο esc  να φταιει μπορει ο ardu μπορει ακομα και το ζυγισμα ολα παιζουν...
    Οι συχνότητες είναι εντάξει. 2.4 ghz στην Τ/Κ και 5.8 ghz στο πομπή-δέκτη-κάμερα. Το μπέρδεμα ειναι στο minimosd διότι από την μια πλευρά τροφοδοτείται με 5 volts από το ardupilot αλλά από την άλλη μεριά παίρνει ρεύμα 12 volts για να τροφοδοτήσει κάμερα με πομπό. Στην ίδια πλακέτα δηλαδή πέφτουν δυο διαφορετικές τάσεις , μια ψηφιακή και μια αναλογική, οπότε δεν γίνεται να έχεις μια μπαταρία για όλα. Σε ότι αφορά το σεταρισμα αυτο γίνεται άρτια μέσω του missionplanner (στον Η/Υ). Οσο για διάβασμα, Ε δεν κάνω και τίποτε άλλο. Πιο πολύ διαβάζω παρά πετάω. Τώρα θα μου πεις ε αφού όλα τα έχεις ο.κ. τι δεν πάει καλά; Ε ξέρω γω;
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #73 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 00:22:06 »

    Καλησπερα φιλε μου αν βλεπω καλα εχεις τον eagle eyes μεσα στην βαλιτσα για divercity!!! για καλυτερη αποδοση σε σημα fpv θα χρειαστεις μια βαση antenna tracker  για να βαλεις την patch κεραια που εχεις εξω απο την βαλιτσα επανω στον tracker και να συνδεσεις δυο σερβο για να λειτουργει ο tracker στα eagle eyes επισης θα μπορουσες να αντικαταστησεις τις απλες κεραιες που εχεις με cloverclleaf και θα δεις τεραστιες διαφορες...φιλικα Νικος
    Πεστα ρε μεγάλε και έγραφα έγραφα σα παλαβός αλλά με πρόλαβες. Βάση για antena tracker έχω (readymaderc) της eagle eye με έτοιμα τα δυο σερβο αλλά για να λειτουργήσει το tracking από ότι ξέρω χρειάζεται και eagle eye stabilizer με όλα τα παρελκόμενα στο σκάφος αν δεν κάνω λάθος. Και εγώ έχω cyclops storm osd για αυτόματο πιλότο... Εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο...
    Εγω τα ειχα σε αεροπλανο ολα της eagle tree αυτοματο πιλοτο σταθεροποιητη (guardian) και κατω ειχα ta eagle eyes και τον tracker αλλα ολα της ιδιας εταιριας (eagle tree) και αυτο που ειπες πολυ σωστο δεν το σκεφτηκα μπραβο!!!Αρα Μ@λ@κια ειπα θελει να ειναι ολα της ιδιας εταιριας για να λειτουργει το divercity βαλε μονο clovercleaf και βγαλε την patch δεν χρειαζεται στο τερακοπτερο γιατι δεν μπορεις να πας τοσο μακρια οσο παει το αεροπλανο...Εγω εχω κανει πατεντα στην βαλιτσα να στερεωνεται επανω σ ενα τριποδο και σ ενα αλλο τριποδο οταν δεν πεταω το multicopter αλλα το αεροπλανο βαζω τον tracker
    Μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω. Θα το δω. Θα δω και με τις κεραίες που λες. Οσο για το diversity δουλεύει αλλά με την βαλίτσα για να λέμε την αλήθεια όταν πέταξα ήταν χαμηλά σε τραπεζάκι, και πίσω από το αμάξι. Οπότε τι να κάνει το κακόμοιρο το σήμα.!
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #74 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 00:24:15 »

    Δεν ξερω απο ardupilot αλλα εχω ακουσει οτι θελει ποοοοολυ ωρα διαβασμα μεχρι να το σεταρεις αλλα αν το μαθεις μπορει να κανει αυτονομη πτηση και προσγειωση!!!Υποθετω οτι εχεις θεμα με τις συχνοτητες πρωτον δηλ εαν εχεις τηλεκατευθυνση 2,4ghz και fpv στα 2.4ghz παλι επηρεαζουν το ενα τ αλλο,επισης καλο ειναι να τα εχεις ολα απο μια μπαταρια τροφοδοσια στο τετρακοπτερο και οχι οπως κανουμε στ αεροπλανα 2 μπαταριες ξεχωριστες...Πρεπει να διαβασεις πολυ καλα το manual του ardu και να το σεταρεις ολο απο την αρχη μπορει καποιο esc  να φταιει μπορει ο ardu μπορει ακομα και το ζυγισμα ολα παιζουν...
    Οι συχνότητες είναι εντάξει. 2.4 ghz στην Τ/Κ και 5.8 ghz στο πομπή-δέκτη-κάμερα. Το μπέρδεμα ειναι στο minimosd διότι από την μια πλευρά τροφοδοτείται με 5 volts από το ardupilot αλλά από την άλλη μεριά παίρνει ρεύμα 12 volts για να τροφοδοτήσει κάμερα με πομπό. Στην ίδια πλακέτα δηλαδή πέφτουν δυο διαφορετικές τάσεις , μια ψηφιακή και μια αναλογική, οπότε δεν γίνεται να έχεις μια μπαταρία για όλα. Σε ότι αφορά το σεταρισμα αυτο γίνεται άρτια μέσω του missionplanner (στον Η/Υ). Οσο για διάβασμα, Ε δεν κάνω και τίποτε άλλο. Πιο πολύ διαβάζω παρά πετάω. Τώρα θα μου πεις ε αφού όλα τα έχεις ο.κ. τι δεν πάει καλά; Ε ξέρω γω;
    Τοτε βρηκες μονος σου την λυση πρεπει να γινεται μπερδεμα στην osd και να τα βραχυκυκλωνει ολα...Απ οτι ξερω πρεπει να εχει ο ardu δικια του osd πουλα την minim osd και βαλε και κατι απο επανω να παρεις την osd του ardu εκτος αν κανω λαθος και δεν εχει...
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 ... 26     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΝΤΙΠ ΓΙΑ ΝΤΙΠ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΧΟΡΤΑΓΗ ΟΡΕΞΗ!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.046 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.