Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.329 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 05:20:37

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 05:20:37

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:15]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304329
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 51
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 37
    Συνολικά: 37
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 26     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΝΤΙΠ ΓΙΑ ΝΤΙΠ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΧΟΡΤΑΓΗ ΟΡΕΞΗ!  (Αναγνώστηκε 81052 φορές)
    gnou
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 22



    « Απάντηση #15 στις: Κυριακή, 24 Νοέ 2013, 12:40:39 »

    Και μια απορία αλλά μην γελάσετε, η οποία όμως με βασανίζει και καλό είναι να ξεκαθαριστεί εδώ: Χρειάζεται να βάλω ubec ;
    Θα χρησιμοποιήσω 50ρι ESC της Castle Ice με γερό  μοτέρ,
    (3516 -1350 kV, συγκεκριμένα αυτό: www.readymaderc.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=101&products_id=1127 )
    αλλά δεν ξέρω αν έχει ενσωματωμένο ubec. (Ωπ το διάβασα εκ των υστέρων έχει ενσωματωμένο Ubec 5A !)
    Γενικά, πότε βάζουμε ubec και για ποιό λόγο; Τι πρέπει να προσέξω;
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #16 στις: Κυριακή, 24 Νοέ 2013, 21:48:46 »

    Καλησπερα gnou μπεκ εξτρα εβαζα στα ελικοπτερα οταν ειχα ψηφιακα σερβο που τραβουσαν πολυ ρευμα και δεν μπορουσε να ανταποκριθει το μπεκ του esc και ειναι πολυ καλυτερο το εξωτερικο μπεκ γιατι εχεις και οικονομια στην μπαταρια και δεν ζεσταινεται πολυ το esc σου οποτε την ιδια νοοτροπια ακολουθησα στα αεροπλανα δηλ παντου εχω εξωτερικο μπεκ αλλα βαζω και φτηνα esc το δικο σου που ειναι κ μαρκας δεν ξερω τι ρολο βαραει παντως καλο ειναι το εξωτερικο μπεκ να το προτιμησεις
     φιλικα Νικος
    Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #17 στις: Τρίτη, 26 Νοέ 2013, 11:21:05 »

    Μια απορία την οποία θα προσπαθήσω να απαντήσω και διορθώστε με αν κάνω λάθος:
    Παρατηρώ σε διάφορα video (youtube) οτι στο έδαφος υπάρχει ο δέκτης (κυρίως στα 1.3 Ghz) με την κεραία του και με συσκευή diversity, συνδέεται και μεγαλύτερη κεραία (π.χ. patch panel 12 dbi κ.λ.π.). Γιατί αυτό; Κάπου διάβασα οτι η μεγάλη κεραία (patch) είναι για τις μακρινές αποστάσεις και η μικρή όταν το αεροπλάνο έρχεται κοντά, επειδή η μεγάλη είναι στραμένη προς κάποιο σημείο σταθερά για να μην έχουμε απώλειες στο σήμα;
    Άρα θέλουμε δύο (2) δέκτες;
    Ισχύει αυτό και στη περίπτωση που έχουμε antena tracker;  Θεωρώ πως όχι, καθώς πλέον η κεραία περιστρέφεται όπου κινείται το αεροπλάνο. Σε κάθε περίπτωση τι video diversity και antena tracker (αν χρειάζεται...!) προτείνετε; Έχω δει και κάτι τύπους με ένα σακίδιο στην πλάτη και με ένα τεράστιο πανελ κεραίας σε κοντάρι πτυσόμενο, το οποίο σε συνδυασμό με τα γυαλιά που φοράνε μοιάζουν με robocop! idiot2

    Φιλικά,
    Μάνος Wink
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 26 Νοέ 2013, 11:34:45 από manosm1 » Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #18 στις: Τρίτη, 26 Νοέ 2013, 11:27:58 »

    Δείτε τον τύπο:

    http://www.youtube.com/watch?v=QapsORRXtnE

    και αν διαβάσετε στα σχόλια στην περιγραφή θα δείτε οτι χρησιμοποιεί 2 δέκτες συνδεδεμένους σε diversity, με τον ένα δέκτη με omni κεραία 3dbi και τον άλλον, με patch 8dbi. Γιατί; Ισχύουν αυτά που ρωτώ παραπάνω;
    Ομολογώ πάντως οτι είναι πολύ βολικό να έχεις ένα τέτοιο σακίδιο με όλα τα συμπράγκαλα μέσα χωρίς να στήνεις τρίποδα, καλώδια κ.λ.π. Μόνο μη πάρει φωτιά καμιά lipo ενώ το έχεις στην πλάτη! Cheesy Αλλά νομίζω λύνεται με safebag.
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #19 στις: Τρίτη, 26 Νοέ 2013, 12:40:51 »

    εγω μανο εκλεψα την ιδεα απο αυτον τον AliShanMao  http://www.youtube.com/watch?v=26Pv7JBBAqg
    εχω απλο δεκτη και ποτε δεν ειχα προβλημα (οταν πετας πανω απο το κεφαλι σου κανει λιγες διακοπες)
    ετσι δεν χρειαζετε antena tracker (πεταμενα λεφτα).
    ο δεκτης diversity μπορει να σου δινει αυτοματα το καλυτερο σημα απο τις 2 κεραιες (πεταμενα λεφτα).
    εγω ειμαι στα 1280 ακριβος με 800mw και εχω φταση ανετοτατα 7,5km.
    το προβλημα μου ειναι η κατευθηνση, μια dx7 με 2watt booster και ο περιορισμος απο την 6000mah μπαταρια μου!
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    vilisdev
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 560


    SV2BLH


    « Απάντηση #20 στις: Τρίτη, 26 Νοέ 2013, 13:14:54 »

    @gvertical
      Γιάννη θα με ενδιέφερε αν μπορούσες να περιγράψεις το setup της dx7 με το 2W booster ώστε να έχεις περισσότερη απόσταση τηλ/σμου.
      Αν θέλεις στείλε και κάποια link γιά να δω τι μπορώ να κάνω και εγώ. Ευχαριστώ.
    Καταγράφηκε
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #21 στις: Τρίτη, 26 Νοέ 2013, 16:54:22 »

    για σου βιργιλιε. εχω κανει αυτα που ειδα εδω   http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1247186  και εδω  http://diydrones.com/profiles/blog/show?id=705844%3ABlogPost%3A123599&commentId=705844%3AComment%3A315648&xg_source=activity
    παντος να ξερετε ολοι οτι τη μια παω 7,5km και την αλλη, (σε αλλη κατευθηνση) παω 2,5km! ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος ποσο θα παει!(μαλλον λογο wifi)! γι αυτον τον λογο πρεπει να εχεις αξιοπιστο RTH! η καλυτερη (και ακρηβη) επενδυση ειναι τα long range συστηματα!
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #22 στις: Τρίτη, 26 Νοέ 2013, 17:54:44 »

    εγω μανο εκλεψα την ιδεα απο αυτον τον AliShanMao  http://www.youtube.com/watch?v=26Pv7JBBAqg
    εχω απλο δεκτη και ποτε δεν ειχα προβλημα (οταν πετας πανω απο το κεφαλι σου κανει λιγες διακοπες)
    ετσι δεν χρειαζετε antena tracker (πεταμενα λεφτα).
    ο δεκτης diversity μπορει να σου δινει αυτοματα το καλυτερο σημα απο τις 2 κεραιες (πεταμενα λεφτα).
    εγω ειμαι στα 1280 ακριβος με 800mw και εχω φταση ανετοτατα 7,5km.
    το προβλημα μου ειναι η κατευθηνση, μια dx7 με 2watt booster και ο περιορισμος απο την 6000mah μπαταρια μου!

    Αν εννοείς μια patch  κεραία με ένα δέκτη μόνο, σε σακίδιο με πτυσόμενο κοντάρι όπως είδα, σίγουρα είναι πολύ καλή ιδέα. Από την άλλη ο τύπος στο συγκεκριμένο video χρησιμοποιεί το FY3ZT το οποίο είναι πανάκριβο! Εκπληξη
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    PothitosSanto
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 49


    βασικα καλησπερα σας!!! :)


    « Απάντηση #23 στις: Τρίτη, 26 Νοέ 2013, 22:44:14 »

    καλη υπομονη μανο. και εγω πεταω με skywalker και ειναι οτι καλυτερο για εφ-πι-βι (ενοειται οτι θα το συναρμολογησεις καλα και θα βαλεις καλα ηλεκτρονικα επανω!).
    να βαλεις clovercleaf κεραιες στο βιντεο. δεν καταλαβα πια οεσντι εχεις αλλα απο οτι γραφουν τα παιδια αυτη ειναι πολυ καλη στα λεφτα της με πιλοτο
     http://www.bevrc.com/cyclops-storm-osd-2013-version-v103-firmwarethe-bestvalue-ahrs-based-osd-with-rtlrth-fucntion_p453.html
    εγω εχω αυτον που ειναι κορυφη  https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=31313.0   Thumbs up

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΒΕΡΤΙΚΑΛ...ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...
    ΘΕΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΦΟΡΑΣ ΣΤΟ ΣΚΑΙΓΟΥΟΚΕΡ ΤΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΠΕΤΑΣ....Α,ΚΑΙ ΑΝ ΘΥΜΑΣΕ ΤΙ ΒΑΡΟΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ...
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ
    Καταγράφηκε

    t-rex 450 fbl
    blade 450
    t-rex 600 dfc beast-x
    e-flight shoestring
    multiplex funcub + funcub NG
    multiplex razzor
    multiplex solius
    skywalker 1.68 x 2
    Diatone tyrant s racer quadcopter
    futaba 10chg
    PothitosSanto
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 49


    βασικα καλησπερα σας!!! :)


    « Απάντηση #24 στις: Τρίτη, 26 Νοέ 2013, 22:47:37 »

    Καλησπερα gnou μπεκ εξτρα εβαζα στα ελικοπτερα οταν ειχα ψηφιακα σερβο που τραβουσαν πολυ ρευμα και δεν μπορουσε να ανταποκριθει το μπεκ του esc και ειναι πολυ καλυτερο το εξωτερικο μπεκ γιατι εχεις και οικονομια στην μπαταρια και δεν ζεσταινεται πολυ το esc σου οποτε την ιδια νοοτροπια ακολουθησα στα αεροπλανα δηλ παντου εχω εξωτερικο μπεκ αλλα βαζω και φτηνα esc το δικο σου που ειναι κ μαρκας δεν ξερω τι ρολο βαραει παντως καλο ειναι το εξωτερικο μπεκ να το προτιμησεις
     φιλικα Νικος
    και μην ξεχνας νικο οτι το μπεκακι μας βοηθαει και αν για οποιονδηποτε λογο μεινουμε απο ρευμα στο μοτερ....ειδικα στο fpv θεωρω οτι ειναι απολυτως απαραιτητο το μπεκ παιδια
    Καταγράφηκε

    t-rex 450 fbl
    blade 450
    t-rex 600 dfc beast-x
    e-flight shoestring
    multiplex funcub + funcub NG
    multiplex razzor
    multiplex solius
    skywalker 1.68 x 2
    Diatone tyrant s racer quadcopter
    futaba 10chg
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #25 στις: Τετάρτη, 27 Νοέ 2013, 17:15:38 »

    το μοτερ που φοραω ειναι αυτο  http://www.bevrc.com/ax2814special-customed-for-skywalker_p207.html
    εχω μια 6000mah 25c 3s για το μοτερ και μια 1300mah 20c 3s για ολα τα υπολοιπα ηλεκτρονικα (πιλοτο, καμερα, ο-ες-ντι και δεκτη).
    πεταω γυρο στα 20 λεπτα (εξαρταται πολυ απο τα ανοδικα ρευματα!).
    ειναι περηπου 2,2-2,3kg.
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #26 στις: Τετάρτη, 27 Νοέ 2013, 23:53:28 »

     Thumbs up
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 28 Νοέ 2013, 00:05:57 από NIK THE GREEK » Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #27 στις: Τετάρτη, 27 Νοέ 2013, 23:53:48 »

    Καλησπερα gnou μπεκ εξτρα εβαζα στα ελικοπτερα οταν ειχα ψηφιακα σερβο που τραβουσαν πολυ ρευμα και δεν μπορουσε να ανταποκριθει το μπεκ του esc και ειναι πολυ καλυτερο το εξωτερικο μπεκ γιατι εχεις και οικονομια στην μπαταρια και δεν ζεσταινεται πολυ το esc σου οποτε την ιδια νοοτροπια ακολουθησα στα αεροπλανα δηλ παντου εχω εξωτερικο μπεκ αλλα βαζω και φτηνα esc το δικο σου που ειναι κ μαρκας δεν ξερω τι ρολο βαραει παντως καλο ειναι το εξωτερικο μπεκ να το προτιμησεις
     φιλικα Νικος
    και μην ξεχνας νικο οτι το μπεκακι μας βοηθαει και αν για οποιονδηποτε λογο μεινουμε απο ρευμα στο μοτερ....ειδικα στο fpv θεωρω οτι ειναι απολυτως απαραιτητο το μπεκ παιδια
    Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #28 στις: Πέμπτη, 28 Νοέ 2013, 00:05:25 »

     Thumbs up
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #29 στις: Πέμπτη, 28 Νοέ 2013, 00:06:24 »

    το μοτερ που φοραω ειναι αυτο  http://www.bevrc.com/ax2814special-customed-for-skywalker_p207.html
    εχω μια 6000mah 25c 3s για το μοτερ και μια 1300mah 20c 3s για ολα τα υπολοιπα ηλεκτρονικα (πιλοτο, καμερα, ο-ες-ντι και δεκτη).
    πεταω γυρο στα 20 λεπτα (εξαρταται πολυ απο τα ανοδικα ρευματα!).
    ειναι περηπου 2,2-2,3kg.
    Περιπου ιδιο σεταπ εχω κ εγω αλλα με 5000mah μπαταρια και μου κραταει το ιδιο περιπου αλλα κλεινω το γκαζι και πεταω το skywalker σαν ανεμοπτερο μεχρι να χασει πολυ υψος και μετα ξανανεβαινω και κλεινω γκαζι αλλα ειναι πολυ βαρυ και κατεβαινει γρηγορα ...Τωρα εβαλα μπρος καινουριο προτζεκτ να στησω ανεμοπτερο fpv απο μπαλσα και μονοκοτ για να μου βγει πιο ελαφρυ απο το skywalker αλλα η βλακεια ειναι οτι θα εχω την προπελα μπροστα απο την καμερα...
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 26     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΝΤΙΠ ΓΙΑ ΝΤΙΠ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΧΟΡΤΑΓΗ ΟΡΕΞΗ!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.