Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:36:09

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:36:09

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 201
    Συνολικά: 201
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 26     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΝΤΙΠ ΓΙΑ ΝΤΙΠ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΧΟΡΤΑΓΗ ΟΡΕΞΗ!  (Αναγνώστηκε 80993 φορές)
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « στις: Τετάρτη, 20 Νοέ 2013, 19:09:18 »

    Παιδιά σας χαιρετώ και σας βγάζω το καπέλο για τις γνώσεις σας αλλά και τις πολύτιμες συμβουλές σας οι οποίες δεν σας κρύβω με
    παροτρύνουν αλλά και με προβληματίζουν.
    Προσπαθώ εδώ και αρκετό καιρό να στήσω ένα υποτυπώδες σύστημα fpv αλλά έχω φάει 3 φορές τα μούτρα μου. Και τις τρείς φορές με διάφορα αεροπλάνα
    (easy star ii και  penquin by readymade rc) με "πούλησε" o αυτόματος πιλότος (ardupilot 2.5). Και στις τρεις φορές έχασα τον έλεγχο του Α/Π με αποτέλεσμα την πτώση.
    Βέβαια φταίω κι εγώ διότι αντί να προσπαθήσω πρώτα από όλα, να έχω ένα καλοσεταρισμένο πτητικά μοντέλο, έδινα βάση σε ηλεκτρονικό εξοπλισμό κ.λ.π. και αγνοούσα άλλες κρίσιμες παραμέτρους (δύναμη μοτερ, κέντρο βάρους, κ.λ.π.)  idiot2
    Τώρα προσπαθώ για μια ακόμη φορά να υλοποιήσω το "ονειρο" με ένα skywalker που περιμένω από τα βάθη της Ασίας (ελπίζω να μην έχω γεράσει μέχρι τότε...) και να ξεκινήσω οχι με αυτόματο πιλότο αλλά με το cyclops osd το οποίο σου δίνει κάποια επιπλέον βοήθεια αν χρειαστεί (π.χ. RTH, MANUAL και STABILIZE). Για πομπό- δέκτη χρησιμοποιώ τις κλασσικές φτηνές συνταγές στα 5.8 Ghz (Δέκτης RC305 και πομπός 5.8 στα 200 mW με τις κεραίες τους). Σκέφτομαι να βάλω και μια patch κεραία (6 ή 11db δεν θυμάμαι...) για καλύτερη εμβέλεια αλλά σκέφτομαι μην έιναι πεταμένα λεφτά. Οθόνη στο έδαφος υπάρχει, όπως και γυαλιά τα οποία όμως δεν τολμώ προς το παρόν να χρησιμοποιήσω (εδώ δεν μπορούμε να πετάξουμε καλά καλά, τα γυαλιά με μάραναν...). Το σχέδιο μου είναι απλό, αλλά ο διάολος δεν λέει να με αφήσει να το κατορθώσω. Να πετάξω όπως πρέπει για 200-300 μέτρα, να δω την φάση, οθόνη, γυαλιά κ.λ.π. (πάντα και με βοήθεια φίλου, δεν το συζητώ....) και μετά να τραβήξω (με την κατάλληλη αναβάθμιση, τροποποίηση, αγορά κ.λ.π. κ.λ.π.) για μακριά.   Το πιο σπαστικό από όλα είναι οτι αν χρειάζεσαι κάτι, εξεζητημένο, π.χ. (pan/tilt mount για κάμερα λέμε τώρα...!)  πρέπει να περιμένεις 40 χρόνια να σου'ρθει απ΄έξω!  Sad
    Όποιος φίλος έχει να συμβουλέψει ή να προτείνει οτιδήποτε, καλοδεχούμενο.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές πτήσεις να'χουμε.

    Μάνος Wink   Wink
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 20 Νοέ 2013, 22:23:16 »

    Καλησπερα φιλε Μανο καλωσορισες στον μαγευτικο κοσμο του fpv μου θυμιζεις τον ευατο μου οταν ξεκινησα εχω σπασει αρκετα μοντελα για fpv, easy star τον προκατοχο του skywalker και αλλα...Μετα κοπων και βασανων κατεληξα στο καινουριο skywalker που ειναι γ@μ@το και του χω βαλει και gopro αλλα εγω πεταω με eagle tree εχει ολες τις απαραιτητες λειτουργιες stabilize rth αυτοματο πιλοτο μεχρι και waypoints αλλα ακομα δεν εχω καταφερει να ρυθμισω το rth...θα σε συμβουλευα απο την χρονια πειρα μου στο fpv η να παρεις eagle tree που εχει και antenna tracker η αν βασταει η τσεπη σου να πας στην range video που την θεωρω κορυφη...Οσο για την συχνοτητα προτεινω να αλλαξεις σε 1.2 η 1.3ghz για μακρινες αποστασεις και clovercleaf κεραιες στο μοντελο και κατω να χεις μια clovercleaf και μια patch στον tracker οπως ακριβως ειναι το setup μου...Ο tracker μου (eagle eyes της eagle tree) εχει λειτουργια να εναλασσει το σημα απο την clovercleaf στην patch και αντιστροφα δηλ οποια εχει καλυτερο σημα...Αυτα εν ολιγοις ,θελει υπομονη και να κοιτας τις αγγελιες συνεχεια μηπως βγει καμμια καλη ευκαιρια γιατι τα πιο πολλα κομματια εγω τα μαζεψα απο συναδερφους στα φορουμ και εκανα 4 χρονια να φτασω στο σημειο του εξοπλισμου που εχω τωρα,αν βασταει η τσεπη σου βεβαια τα παιρνεις και καινουρια...Πιστευω θα δικαιωθεις και θα πετας καποια στιγμη και με γυαλια που ειναι τελεια και γ@μ@τη εμπειρια αλλα για να φτασεις σ εκεινο το σημειο θελει πρωτα να διαβασεις πολυ καλα το manual του αυτοματου πιλοτου,να ζυγισεις το μοντελο,να το πεταξεις και να το τριμαρεις ετσι ωστε οταν αφηνεις τα στικ να πεταει μονο του και το skywalker ειναι και ανεμοπτερο μπορεις να το πετας και να κλεινεις και το γκαζι στον αερα αλλα επειδη ειναι βαρυ κατεβαινει λιγο γρηγορα...Καλη επιτυχια ευχομαι και οτι χρειαστεις και μπορω θα βοηθησω γι αυτο ειναι τα φορουμ αλλωστε για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον,
    φιλικα Νικος
     Thumbs up
    Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 21 Νοέ 2013, 00:36:43 »

    Αδερφέ, χίλια ευχαριστώ για τα λόγια σου και μου δίνεις μεγάλη ώθηση για παραπέρα. Ακριβώς όπως τα λες έχω σκοπό να βαδίσω αλλά λίγο αργότερα, αφού πειραματιστώ κάπως με το μοντέλο, και πιο πολύ αφού το φέρω σε καλή πτητική  κατάσταση. Δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω τον εξοπλισμό που προτείνεις (λίγο λίγο ) τη φορά (δεν είμαι πλούσιος, και κινδυνέυω από παντόφλα από την γυναίκα μου, ή το πολύ πολύ να χωρίσω...) αλλά επειδή έχει καεί η γούνα μου θέλω να μετράω τις κινήσεις μου. Μέχρι και για LRS έχω σκεφτεί ( DragonLInk UHF) αλλά δεν ξέρω αν παντρεύονται με τον εξοπλισμό προτείνεις. Τώρα βέβαια όλα αυτά στο μακρινό μέλλον. Προς το παρόν το μοντελάκι ήρθε σήμερα (τελωνείο) και ευελπιστώ να ξεκινήσω σύντομα. Στην πορεία θα ενημερώνω και θα ρωτάω.
    Και πάλι ευχαριστώ.  ; Thumbs up

    Κάλές πτήσεις.

    Μάνος Wink
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #3 στις: Πέμπτη, 21 Νοέ 2013, 00:40:14 »

    Και παρεπιπτόντως, έχω σπάσει και μια gopro hero3 BE την οποία ακόμη πληρώνω με δόσεις ( αλλά πήρα άλλη χε χε ....)  idiot2
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    Sfakias
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 57


    ScratchCrasher


    « Απάντηση #4 στις: Πέμπτη, 21 Νοέ 2013, 20:44:46 »

    ...αλλα εγω πεταω με eagle tree εχει ολες τις απαραιτητες λειτουργιες stabilize rth αυτοματο πιλοτο μεχρι και waypoints αλλα ακομα δεν εχω καταφερει να ρυθμισω το rth...

    Καλησπέρα Νίκο,

    Το ΕΤ έχει waypoints, αλλά όχι αυτόνομη πτήση προς τα waypoints, σωστά? Απλά απεικονίζονται στο radar του OSD. Ή μήπως μου διαφεύγει κάτι?

    Φιλικά,
    Σταύρος
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #5 στις: Παρασκευή, 22 Νοέ 2013, 00:33:55 »

    Καλησπέρα Σταύρο δεν έχω φτάσει στο σημείο ακόμα να ρυθμισω τα waypoints πάντως αν θυμάμαι καλά είδα στο μενού ότι έχει ,άλλα δεν το χω ψάξει περαιτέρω αν υπάρχει όπως στα multicopter ρύθμιση να βάζεις waypoints και να πηγαίνει το μοντέλο μόνο του εκεί...αν έχεις κ εσύ eagle tree θα το εκτιμούσα πολύ αν μου έστελνες τις ρυθμίσεις rth που έχεις γιατί λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου δεν ασχολήθηκα και πολύ απλά έβαλα κάποιες έτοιμες κ θα κάνω δοκιμή την Κυριακή αν βρω χρόνο κ έχει καλό καιρο...
    Μάνο πιστεύω σε σένα γιατί βάδιζα στα χνάρια σου κ δικαιωθηκα το ίδιο πιστεύω θα κάνεις κ εσύ!!!Για long range χρησιμοποιώ μια turnigy 9 άρα με σύστημα uhf της rmilec αν έχεις ήδη τηλεκατευθυνση βάζεις μόνο αυτό επάνω και γίνεται lrs το έχει κ ο κινέζος και βγαίνει πιο φθηνά από την Dragon link αλλά δεν το χω  δοκιμάσει σε μεγάλες αποστάσεις λόγω μη καλής ρύθμισης του rth...ασχολούμαι χρόνια άλλα πάω με βήματα χελώνας γιατί έμπλεξα με τα multicopter...
    Καταγράφηκε
    giorgosmessa
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 64



    « Απάντηση #6 στις: Παρασκευή, 22 Νοέ 2013, 07:15:33 »

    μανο εχεις πμ
    Καταγράφηκε

    lama v3 2.4 G
    hk 450 gt
    Turnigy 9x
    ifly 4
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #7 στις: Παρασκευή, 22 Νοέ 2013, 13:42:22 »

    μανο εχεις πμ

    Σου έχω απαντήσει. Ελπιζω να σε κατατόπισα λίγο.

    Μάνος Wink
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #8 στις: Παρασκευή, 22 Νοέ 2013, 19:16:37 »

    καλη υπομονη μανο. και εγω πεταω με skywalker και ειναι οτι καλυτερο για εφ-πι-βι (ενοειται οτι θα το συναρμολογησεις καλα και θα βαλεις καλα ηλεκτρονικα επανω!).
    να βαλεις clovercleaf κεραιες στο βιντεο. δεν καταλαβα πια οεσντι εχεις αλλα απο οτι γραφουν τα παιδια αυτη ειναι πολυ καλη στα λεφτα της με πιλοτο
     http://www.bevrc.com/cyclops-storm-osd-2013-version-v103-firmwarethe-bestvalue-ahrs-based-osd-with-rtlrth-fucntion_p453.html
    εγω εχω αυτον που ειναι κορυφη  https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=31313.0   Thumbs up
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #9 στις: Σάββατο, 23 Νοέ 2013, 00:14:22 »

    καλη υπομονη μανο. και εγω πεταω με skywalker και ειναι οτι καλυτερο για εφ-πι-βι (ενοειται οτι θα το συναρμολογησεις καλα και θα βαλεις καλα ηλεκτρονικα επανω!).
    να βαλεις clovercleaf κεραιες στο βιντεο. δεν καταλαβα πια οεσντι εχεις αλλα απο οτι γραφουν τα παιδια αυτη ειναι πολυ καλη στα λεφτα της με πιλοτο
     http://www.bevrc.com/cyclops-storm-osd-2013-version-v103-firmwarethe-bestvalue-ahrs-based-osd-with-rtlrth-fucntion_p453.html
    εγω εχω αυτον που ειναι κορυφη  https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=31313.0   Thumbs up

    εντυπωσιακος πιλοτος το προσγειωνει και μονο του σαν τα multi!!!Για να ενεργοποιησεις το rth το ενεργοποιεις εσυ με διακοπτη η αν χασει το σημα απο την τηλεκατευθυνση ενεργοποιειται μονος του?Υπαρχει και antenna tracker της συγκεκριμενης εταιριας?Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις φιλικα Νικος
    Καταγράφηκε
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #10 στις: Σάββατο, 23 Νοέ 2013, 10:20:11 »

    καλημερα νικο. αν θελεις το ενεργοποιεις απο διακοπτη εσυ η αν χαση σημα ενεργοποιειται μονο του, με απολυτο ελεγχο και του γκαζιου!
    απο οτι ξερω δεν υπαρχη antenna tracker γιατι δεν εχει κατασκευαστει για χρηση εφ-πι-βι, αλλα δουλευει τελεια. χαρηκα γιαννης.
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #11 στις: Κυριακή, 24 Νοέ 2013, 02:40:46 »

    καλημερα νικο. αν θελεις το ενεργοποιεις απο διακοπτη εσυ η αν χαση σημα ενεργοποιειται μονο του, με απολυτο ελεγχο και του γκαζιου!
    απο οτι ξερω δεν υπαρχη antenna tracker γιατι δεν εχει κατασκευαστει για χρηση εφ-πι-βι, αλλα δουλευει τελεια. χαρηκα γιαννης.
    Nα σαι καλα Γιαννη σ ευχαριστω για την απαντηση μ εβαλες σε σκεψεις να το παραγγειλω αλλα το ταμειον ειναι μειον αυτο τον καιρο Δάκρυ
    βεβαια ειδα στην range video που την θεωρω κορυφη οπως γραφω και πιο πανω και πανω κατω εχει την ιδια τιμη με τον δικο σου αλλα εχει και tracker (εξτρα στην τιμη βεβαια) οτι τον Φεβρουαριο του 14 θα βγαλουν και καινουριο long range εν αναμονη λοιπον μεχρι τοτε μπορει να καλυτερεψουν τα πραγματα για ολους μας οικονομικα...Παντως μ αρεσε πολυ ο πιλοτος ruby αν τα ειχα τα money τον παρεγγελνα τωρα!!!
    Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #12 στις: Κυριακή, 24 Νοέ 2013, 09:30:10 »

    Ακριβώς αυτό το osd έχω πάρει  (cyclops storm osd ver. 1.1).
    Εκεί που έχω κολλήσει τώρα είναι στο ότι θέλω να του βάλω ρόδες, αλλά δεν ξέρω σε ποιο σημείο ακριβώς πρέπει να τοποθετηθούν και πως. Είδομεν...
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #13 στις: Κυριακή, 24 Νοέ 2013, 11:19:54 »

    καλημερα.
    και εγω range video θα επερνα, αλλα δεν ειχα αλλο διακοπτη 3 θεσεων στην κατευθηνση(ντι-ιξ-7) γι αυτο πηρα το ρουμπι.
    αν ρυθμησεις σωστα την ο-ες-ντι δεν θα εχεις προβλημα(απο οτι γραφουν οσοι την εχουν, ετσι).
    τις ροδες τις εχω στα 25cm απο την μυτη και ειναι τελεια. εχω βαλει στο σημειο αυτο 1mm λαμακια 5cm X 8cm μεσα εξω σαντουιτς για να ενησχησω το φελιζολ, και δεν ειχα ποτε προβλημα.(ειναι φουλ εξτρα με μπαταριες 6000 3ες + 1300 3ες γυρο στα 2,3κιλα.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 24 Νοέ 2013, 18:31:40 από gvertical » Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    gnou
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 22



    « Απάντηση #14 στις: Κυριακή, 24 Νοέ 2013, 12:30:37 »

    Σε ευχαριστώ gvertical για τις λεπτομερείς πληροφορίες! Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 26     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΝΤΙΠ ΓΙΑ ΝΤΙΠ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΧΟΡΤΑΓΗ ΟΡΕΞΗ!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.035 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.