Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
284.225 μηνύματα σε 11.306 θέματα από 5.929 Μέλη / Τελευταίο μέλος: ΠαύλοςΣαλόνικα
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 22 Οκτ 2017, 02:16:42

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 22 Οκτ 2017, 02:16:42

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Τελευταίες 10 φωνές:
Σήμερα στις 00:32
Εννοείται!
Χθες στις 11:14
Καλημέρα.
 evan και το μενού (ψαράκι, λουκανικάκι, κεφτεδάκι, πατατούλες κλπ) θα είαι χωρίς επιβάρυνση;;;
 laugh laugh
Πρόσφατα θέματα
από modeller2
[Χθες στις 21:13]

από pansofos
[Χθες στις 21:05]

από evan
[Χθες στις 20:54]

από snoopy
[Χθες στις 20:14]

από dominicm
[Χθες στις 18:17]

[Χθες στις 17:23]

[Χθες στις 12:10]

από evan
[Χθες στις 10:38]

από dominicm
[Παρασκευή, 20 Οκτ 2017, 21:13:43]

[Παρασκευή, 20 Οκτ 2017, 20:57:54]

από dominicm
[Παρασκευή, 20 Οκτ 2017, 19:52:59]

από sliver
[Παρασκευή, 20 Οκτ 2017, 18:17:40]

από 3DJunk
[Παρασκευή, 20 Οκτ 2017, 17:21:24]

από Takis42
[Παρασκευή, 20 Οκτ 2017, 11:04:52]

από JPS
[Πέμπτη, 19 Οκτ 2017, 23:56:26]
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5929
Τελευταίο: ΠαύλοςΣαλόνικα
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 284225
Σύνολο θεμάτων: 11306
Online σήμερα: 39
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 16
Συνολικά: 18
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Αγώνες - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Αλάνα Αναβύσσου τέλος εποχής;;; « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: 1 2 3 [4]  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Αλάνα Αναβύσσου τέλος εποχής;;;  (Αναγνώστηκε 14781 φορές)

MOGOLOS
Aeromodeller Sr. Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Δευτέρα, 17 Φεβ 2014, 15:28:40 »

Καλέεεε μου άνθρωπε...
σε αλάνα είσαι, τι περιμένεις?
Καταγράφηκε

Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
kdrak
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Δευτέρα, 17 Φεβ 2014, 16:57:03 »

Δεν περιμένω πολλά αλλά να μην υπάρχει η στοιχειώδης συμπεριφορά όταν πρόκειται για ασφάλεια είναι απαράδεχτο και μάλιστα εκεί βρίσκονταν και άτομο που ασχολείται πολλά χρόνια με το hobby και έχει και μαγαζί.

Και το Ελληνικό Αλάνα είναι αλλά όταν πετάει κάποιος πάνω από τα κεφάλια μόνο ξύλο δεν πέφτει .
Καταγράφηκε
orck
Aeromodeller Hero Member

game over :|

Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Δευτέρα, 17 Φεβ 2014, 21:30:04 »

Ξερω ποιον καταστηματαρχη λες. Τον θεωρω ισως τον πιο αξιολογο στον χωρο, αυτο ειναι η προσωπικη μου αποψη. Το γεγονος ομως οτι πεταει εκει δεν τον καθιστα αρμοδιο η υπευθυνο για την αλανα. Η αλανα ειναι παντα αλανα.
Κατι που προτεινω γενικα ειναι να πας να μιλησεις στους ανθρωπους που θα βρεις εκει. Ξεκινα με ενα "Καλημερα παιδια, εχω ενα ελικοπτερο" στο συναφι ειμαστε ολοι, ολο και κατι θα βρειτε να πειτε. Μετα μπορεις να ζητησεις ενα δεκαλεπτο να πεταξεις και εσυ το ελικοπτερο σου. Εαν το εκανες και στο αρνηθηκαν τοτε λαθος των υπολοιπων, εαν μονος σου πηγες στην αλλη μερια χωρις καν να ζητησεις και εσυ λιγο χρονο επειδη θεωρησες οτι δεν θα εχεις θετικη απαντηση τοτε λαθος δικο σου.
Καταγράφηκε

Παναγιωτης, Π.Φαληρο
Οι αγγελιες μου
kdrak
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Δευτέρα, 17 Φεβ 2014, 22:07:21 »

Καταρχάς δεν έχω κοινωνικούς δισταγμούς στο να πω καλημέρα σε οποιονδήποτε είτε ασχολείται με το hobby είτε δεν ασχολείται. 

Κατά δεύτερο δεν ανήκει σε κανέναν ο χρόνος και η Αλάνα της Αναβύσσου για να ζητήσω 10 λέπτα. Από την στιγμή που πετάνε όλοι τα αεροπλάνα τους θα περιμένω να τελειώσουν για να πετάξω και εγώ το δικό μου ελικόπτερο ?   Δεν νομίζω και αυτός είναι ο λόγος που πήγα αρκετά ποιο μακριά για να μην ενοχλώ κανέναν και να μην με ενοχλούν.

Τώρα σύμφωνα με την άποψη σου όποιος δεν ζητήσει χρόνο και χώρο από τους ιδιοκτήτες της αλάνας και πάει μόνος του να πετάξει σε άλλο μέρος του αξίζει να του ρίξουν στο κεφάλι ένα αεροπλάνο. Τον δύστυχο που δεν είπε  καλημέρα και δεν ζήτησε χρόνο !!!!!

Οι μάγκες που πέταγαν πάνω από το κεφάλι  μου τα αεροπλάνα τους ελπίζω να ένιωσαν ικανοποίηση που άσκησαν τόσο πετυχημένα το χόμπι τους. Είναι για κλάματα οι άνθρωποι. Φαίνεται πως έχουν μεγάλα κόμπλεξ και προβλήματα στην συμπεριφορά τους.

Τώρα για τον επαγγελματία που έχει και μαγαζί τι να πω. Τουλάχιστον δεν θα ξαναπαώ στο μαγαζί του να ψωνίσω.
Καταγράφηκε
orck
Aeromodeller Hero Member

game over :|

Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Δευτέρα, 17 Φεβ 2014, 22:17:29 »

Ποιος μιλησε για ιδιοκτητες; Για συνενοηση μεταξυ ανθρωπων με κοινα ενδιαφεροντα μιλησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 17 Φεβ 2014, 22:44:41 από orck » Καταγράφηκε

Παναγιωτης, Π.Φαληρο
Οι αγγελιες μου
Jerry
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Τρίτη, 18 Φεβ 2014, 07:29:25 »

Καλημερα...φιλαρακι δυστηχως θα συμφωνησω με την αποψη του orc! Οι συμπεριφορα των φιλων μοντελιστων ηταν απαραδεκτη αλλα επρεπε και εσυ απο την μερια σου τουλαχιστον να τους ενημερωσεις για την προθεση σου να πας πιο μακρια να πεταξεις! Το πιο απλο σου λεω ειναι καποιος να μην σε ειχει αντιληφθει...
Η νοοτροπια του πηγαινω σε ενα μερος και βλεπω πολυ κοσμο και παω πιο περα για μενα ειναι λαθος....μου θυμιζει της παλιες εποχες προ 2,4 που ερχοτανε καποιος.....πηγαινε στην γωνια...και χωρις να ρωτησει ανοιγει μια τηλ/ση και πεφτανε δεκα!!Αποψη μου ειναι οτι αν τους ειχες μιλησει θα σου λεγανε κατσε ρε φιλαρακι...σε πεντε κατεβαινουμε και πετας!   
Φιλικα παντα!
Καταγράφηκε

Το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο!!
......................Μην αγχώνεστε μερικοί.
kdrak
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Τρίτη, 18 Φεβ 2014, 08:18:13 »

^Δεν ισχυει αυτο που λες.

Οταν πετας ενα μοντελο για πανω απο 2 ωρες φυσικα με τα καταλληληλες παυσεις για αλλαγη μπαταριας η ανεφ. Καυσιμου δεν γινεται να μην καταλαβαινεις στο χωρο που πετας εαν βρισκεται ανθρωπος . Οι μισοι δεν πεταγαν οανω απο το κεφαλι μου και οι αλλοι μισοι πεταγαν. Ασε που το εκαναν επιτηδες επειδη εστριβαν το μοντελο  τους πανω σπο το κεφαλι μου

Απλα δεν τους αρεσε που τους πηρα ενα κομματι που θα μπορουσαν να πεταξουν και ετσι αποφασισαν γιατι ειναι ανεγκεφαλοι να πεταξουν απο πανω μου

Καταγράφηκε
Bladedancer
Aeromodeller Sr. Member

Θέλω να πετάξω τώρα!!!!

Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Τρίτη, 18 Φεβ 2014, 08:46:37 »

Καταρχάς δεν έχω κοινωνικούς δισταγμούς στο να πω καλημέρα σε οποιονδήποτε είτε ασχολείται με το hobby είτε δεν ασχολείται. 

Κατά δεύτερο δεν ανήκει σε κανέναν ο χρόνος και η Αλάνα της Αναβύσσου για να ζητήσω 10 λέπτα. Από την στιγμή που πετάνε όλοι τα αεροπλάνα τους θα περιμένω να τελειώσουν για να πετάξω και εγώ το δικό μου ελικόπτερο ?   Δεν νομίζω και αυτός είναι ο λόγος που πήγα αρκετά ποιο μακριά για να μην ενοχλώ κανέναν και να μην με ενοχλούν.

Τώρα σύμφωνα με την άποψη σου όποιος δεν ζητήσει χρόνο και χώρο από τους ιδιοκτήτες της αλάνας και πάει μόνος του να πετάξει σε άλλο μέρος του αξίζει να του ρίξουν στο κεφάλι ένα αεροπλάνο. Τον δύστυχο που δεν είπε  καλημέρα και δεν ζήτησε χρόνο !!!!!

Οι μάγκες που πέταγαν πάνω από το κεφάλι  μου τα αεροπλάνα τους ελπίζω να ένιωσαν ικανοποίηση που άσκησαν τόσο πετυχημένα το χόμπι τους. Είναι για κλάματα οι άνθρωποι. Φαίνεται πως έχουν μεγάλα κόμπλεξ και προβλήματα στην συμπεριφορά τους.

Κατά την γνώμη μου δεν είχες καμία υποχρέωση να ζητήσεις χρόνο και χώρο από τον κάθε άσχετο στο χώρο. Αλλού που πετάνε 100 άτομα τι κάνεις; Παίρνεις σβάρνα και τους ρωτάς όλους;  Μάλιστα είχες και την ευγενή καλοσύνη να πας παραπέρα για να μην ενοχλείς.
Λογικά από ευγένεια και αυτοί θα έπρεπε να σου δώσουν τον χώρο σου όπως έκανες και εσύ.
Η συμπεριφορά το ότι ήρθα πρώτος άρα και ο νταβατζής του χώρου είναι λάθος.
Καταγράφηκε

Trex 100 ~ Trex 450 pro v2 BeastX ~ Futaba T7C
kdrak
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Τρίτη, 18 Φεβ 2014, 09:13:38 »

Ξαναλέω πως οι συγκεκριμένοι άνθρωποι είχαν κόμπλεξ γιατί επίτηδες πέταγαν πάνω από το κεφάλι μου. Ακριβώς εκεί που είχα παρκάρει από πάνω μου έκαναν στροφή ενώ κάποιοι από την παρέα που γνώριζαν από κανόνες ασφαλείας πήγαιναν ποιο κάτω να κάνουν την στροφή τους ή δεν πέρναγαν καθόλου πάνω από το κεφάλι μου.

Δεν τους ένοιαζε καθόλου εάν θα έπεφτε το αεροπλάνο τους πάνω μου ή θα συγκρουόταν το αεροπλάνο τους με το ελικόπτερο μου όπως σε μια στιγμή πήγε να γίνει αφού στον εναέριο χώρο που πετούσα ήρθε πολύ κοντά ένα αεροπλάνο στο ελικόπτερο μου ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΤΟΣΟ ΧΩΡΟ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ.

Θα μπορούσα κάλλιστα να αλλάξω θέση και να πάω κοντά τους να πετάω πάνω από τα κεφάλια τους για να καταλάβουν την βλακεία τους. Δεν το έκανα όχι γιατί φοβόμουν μην τσακωθώ κτλ αλλά επειδή ο αερομοντελισμός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ και δεν παίζεις ποτέ με μοντέλα που μπορούν να προκαλέσουν σοβαρό τραυματισμό ή θάνατο.

Θα μπορούσα να πάνω εκεί να τους μιλήσω όχι αυτό που κάνουν είναι απαράδεχτο αλλά αυτό θα προκαλούσε ένταση και τσακωμό και εγώ δεν πήγα στην Αλάνα για να παίξω μπουνιές σαν να είμαι 15 χρονών παιδί.

Προσοχή όσοι πετάτε σε αλάνες γιατί δυστυχώς υπάρχουν ανεγκέφαλοι που μπορούν να προκαλέσουν σοβαρό πρόβλημα. 
Καταγράφηκε
snoopy
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Τρίτη, 18 Φεβ 2014, 09:43:43 »

Καλημέρα σε όλους !

Εδώ ανοίγεται ένα θέμα όπως πολλά άλλα και πέρα από το ο ένας κράζει τον άλλων ,ο ένας  πετάει το μπαλάκι στον άλλων και αποτέλεσμα δεν πρόκειται να βγει ποτέ !

Εδώ όλοι έχουν δίκιο και λάθος για μένα !
Είναι η κλασική ατάκα...άντε να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας !!

Αυτό δυστυχώς γίνεται όταν είσαι σε αλάνα γιατί ο καθένας κάνει ότι γουστάρει !

Στον Μτουνη γιατί δεν γίνονται τέτοια πράγματα ??!!
Γιατί απλά υπάρχει οργάνωση !

Δεν λέω ότι πρέπει να γίνει η αλάνα αγωνιστικών προδιαγραφών αλλά απλή η συνεννόηση και η ΑΣΦΆΛΕΙΑ ΠΆΝΩ ΑΠΌ ΌΛΑ !!

Ένα χόμπι το έχουμε ρε παιδιά και πάμε να κάνουμε το κέφι μας όχι να σκοτωθούμε !!

Τόσο χρόνο και χρήμα ρίχνουμε στα ρημάδια για να πετάνε σωστά....θέλει τόσο κόπο τελικά να σεβαστεί ο ένας τον άλλων για να πετάμε εμείς σωστά και υπεύθυνα για απολαύσουμε αυτό που κάνουμε κέφι ?!

Για εμένα δεν έχει σημασία άμα έχεις μαγαζί η' όχι,,,απλή λογική είναι η ασφάλεια όλων !
Βέβαια από τον επαγγελματία περιμένεις το κάτι παραπάνω για να λέμε την αλήθεια !!

Είναι απλά τα πράγματα...τα αεροπλάνα από την μια άκρη και τα ελικόπτερα από την άλλη και λίγος σεβασμός !
Είναι τόσο δύσκολο τελικά....?!

Συγνώμη αλλά θα το πω ωμά.....πρέπει να γίνει μαλακία να κλάψουμε άνθρωπο για να βάλουμε μυαλό ??!!
Η οικογένειά του τι φταίει ?!
Γιατί το παιδί του να μένει ορφανό ?!

Ας με βρίσουν και ας μου πούνε ότι θέλουν....δεν με ενδιαφέρει.... απλά εκφράζω την γνώμη μου και όποιος θέλει συμφωνεί !

Απλά θα είναι κρίμα να θυμηθεί κάποιος αυτά τα λάγια άμα γίνει το κακό..!
Τότε να το χέσω..!!

Εγώ για αυτό σταμάτησα να πηγαίνω στην αλάνα !
Λιγότερο επικίνδυνο είναι σε αρένα με ταύρο !!
Ούτε στον Ντουνη πετάω γιατί απλά δεν έχω τον χρόνο,χρήμα να πάω.

Έχω βρει ένα ωραίο απόμακρο μέρος και είμαι μόνος μου,κάνω το κέφι μου και βρήκα την ησυχία μου !

Την καλημέρα μου σε όλους....
Καταγράφηκε
kdrak
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Τρίτη, 18 Φεβ 2014, 10:23:53 »

Ένα πράγμα χρειάζεται «κοινή λογική»   που δυστυχώς δεν υπάρχει. Αν για οποιονδήποτε λόγο στο πεδίο που πετάς υπάρχουν άνθρωποι απλά δεν πετάς.   Πετάς σε άλλο πεδίο ή δεν πετάς καθόλου.

Αλλά όπως γίνονται τα υπόλοιπα πράγματα στην Ελλάδα (πχ οδική συμπεριφορά) έτσι και γίνεται και στον μοντελισμό. Όπως υπάρχει ο ασυνείδητος οδηγός που οδηγάει μεθυσμένος ή απερίσκεπτα και επικίνδυνα έτσι υπάρχει ο αντίστοιχος που πετάει ένα μοντέλο.

Εδώ βρε παιδιά παίζουν ξύλο όταν τρακάρουν τα rc cars (το έχω δει στο Σ.Ε.Φ) δεν θα πετάνε πάνω από τα κεφάλια μας ?

Η παιδεία ουδέποτε υπήρχε γιατί να υπάρχει η κοινή λογική.
Καταγράφηκε
Chris71
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Σάββατο, 6 Ιούν 2015, 09:31:04 »

https://www.youtube.com/watch?v=5Qmci8aNlZo&index=1&list=FL_xYNN7UAWA5wiaZZ2ldPMQ

« Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 6 Ιούν 2015, 10:00:59 από evan » Καταγράφηκε

Always look on the bright side of life!
kdrak
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Κυριακή, 7 Ιούν 2015, 11:18:04 »

Κορυφαίο   Thumbs up
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Αγώνες - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Αλάνα Αναβύσσου τέλος εποχής;;; « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: