Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:31:35

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:31:35

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 196
    Συνολικά: 197
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2]  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Telink "ExtraVaganza" 330SC  (Αναγνώστηκε 10867 φορές)
    andreas
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.283



    « Απάντηση #15 στις: Παρασκευή, 1 Νοέ 2013, 08:55:30 »

     Thumbs upΒαλαντη καλημερα ...πολυ ωραιο βιντεο μου αρεσει οτι εισα 100% στο μοντελο και ολες οι φιγουρες βγαινουν πολυ σωστα ,οτι καλυτερο για να ξεκινησω τη μερα με καφεδακι και βιντεακι.....μετα δουλεια Wink
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 2 Νοέ 2013, 09:08:56 από andreas » Καταγράφηκε

    Fly hard ...land soft!
    balantis20
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 260


    Avoid the "vortex" of crap.....CAN YOU???


    « Απάντηση #16 στις: Παρασκευή, 8 Νοέ 2013, 01:47:00 »

    Thumbs upΒαλαντη καλημερα ...πολυ ωραιο βιντεο μου αρεσει οτι εισα 100% στο μοντελο και ολες οι φιγουρες βγαινουν πολυ σωστα ,οτι καλυτερο για να ξεκινησω τη μερα με καφεδακι και βιντεακι.....μετα δουλεια Wink

    Αντρεα,χαιρομαι που τουλαχιστον μπορω να προσφερω καποια λεπτα ευχαριστησης και ψυχαγωγιας με τις πτησεις μου,εστω και αυτην την χρονικα δυσκολη στιγμη της ημερας για μερικους απο εμας..... χαχαχα Grin

    Καληνυχτα Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Team-Talented Amateurs
    http://www.youtube.com/user/balantis20

    ''aka W Omega X''

    Α.Μ.Σ.Α
    balantis20
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 260


    Avoid the "vortex" of crap.....CAN YOU???


    « Απάντηση #17 στις: Δευτέρα, 16 Μάρ 2015, 16:21:42 »

    Καλησπέρα σε όλους,

    Για να ξεσκονίσουμε λίγο το θέμα ποστάρω ένα βίντεο που τραβήξαμε με την παρέα μου με πτήση στην θάλασσα.
    Το ξέρω ότι είναι λίγο νωρίς για καλοκαιρινό άρωμα Στριφογύρισμα ματιών αλλά όταν η θάλασσα είναι "λάδι" και μπροστά σου έχεις ένα όμορφο ηλιοβασίλεμα δεν μπορείς να αντισταθείς..... pilotos

    Πληροφοριακά να πώ πώς κινήθηκα σε μικρότερη μπαταρία GensAce 3s 1800mah 40C με πολύ καλά αποτελέσματα με βασικότερο πλεονέκτημα την μείωση βάρους (830γρ.) κάτι που για 1.20εκ. αεροπλάνο είναι καλό νούμερο....  Thumbs up



    Καλές πτήσεις
    Βαλάντης
    Καταγράφηκε

    Team-Talented Amateurs
    http://www.youtube.com/user/balantis20

    ''aka W Omega X''

    Α.Μ.Σ.Α
    balantis20
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 260


    Avoid the "vortex" of crap.....CAN YOU???


    « Απάντηση #18 στις: Κυριακή, 31 Μάι 2015, 04:02:50 »

    Μετά απο αρκετό καιρό αποφάσισα να μαζέψω μερικές ιδέες-φαντασιώσεις που είχα,όπως και μερικές χειριστικές ανησυχίες  devil ,και να φτιάξω ένα βιντεάκι που θα παρουσίαζε πτήσεις που έχω κάνει κατα καιρούς και έχουν βιντεοσκοπηθεί από φίλους και γνωστούς....Συνήθως όταν κάποιος θέλει να φτιάξει ένα βιντεάκι προσπαθεί να συμπιέσει όλα όσα μπορεί να κάνει σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα,με συνέπεια να βγαίνει ένα αγχωτικό αποτέλεσμα και όχι όμορφο....Γι'αυτό και είπα να τραβάω όποτε μπορώ και να μοντάρω μόνο αυτές που θεωρώ καλές σκηνές για μια τελική παρουσίαση....

    Σε αυτό το βίντεο παρουσιάζω τρία ακροβατικά που δουλεύω εδώ και καιρό,είναι κάτι διαφορετικό απο τα ήδη γνωστά αλλά αν καταλάβει κάποιος την φιλοσοφία τους είναι ευχάριστα και δίνουν ένα καλό αποτέλεσμα πιστεύω....  Wink

    Κατα σειρά στο τρίτο λεπτό έχουμε το "3D-Slap":
    Ουσιαστικά είναι μια παραλλαγή του γνωστού,σε αρκετούς γνώστες του είδους,Lomcevak μόνο που όλα γίνονται πιο γρήγορα και με μια στάνταρ γκάμα παραλλαγών....Μπορεί κάποιος να επιστρέψει άμεσα σε ευθεία οριζοντία ή να συνεχίσει το horizontial tumbling μέχρι να εξαντλήσει όλα τα αποθέματα ορμής-ενέργειας που έχει δεσμεύσει προηγουμένως,οπότε τερματίζει σε harrier ή hover ή rolling harrier ή οτιδήποτε βολεύει τον καθένα....
    Προυπόθεση οι μεγάλης κινήσεις και η μεγάλη αρχική ταχύτητα.....

    Στο 3:30 και στο 3:50 έχουμε τα Snake turn και Snake snap αντίστοιχα.

    Στην περίπτωση του Snake turn το αεροπλάνο διαγράφει άμεση γωνία 90 μοιρών απο οριζόντια σε οριζόντια πορεία χρησιμοποιώντας μια παραλλαγή highly exaggerated snake maneuver στο μεταβατικό στάδιο....Μια παραλλαγή μπορεί να είναι συνεχόμενα snake turns για την επίτευξη τετραγώνου ή τριγώνου στον ορίζοντα(normal ή inverted) με την φιλοσοφία του γνωστού snake maneuver.....

    Το τελευταίο ακροβατικό είναι κάτι που δουλεύω αρκετό καιρό και απαιτεί αρκετό χρόνο και μελέτη για βελτίωση....Σίγουρα ένα solid airframe μπορεί να προσφέρει περισσότερα options,αλλά μια προσέγγιση μπορεί να γίνει και με το ντεπρόν....Είναι ίσως καλή τροφή για τους μάστερ του είδους....  Wink

    Ουσιαστικά είναι ένα combination 1/2 snake και 3/4 roll απο την αντίθετη φορά που ξεκίνησε το snake maneuver.Το αεροπλάνο πρέπει να καταλήξει σε knife edge....Το σημαντικό είναι να επιτευχθεί το ίχνος του snake απο όπου και ξεκινάει το ακροβατικό.....Κι εδώ μπορεί κάποιος να ξεκινήσει normal ή inverted αναλόγως τις προτιμήσεις και φυσικά τις χειριστικές ικανότητες....Οι μεγάλες κινήσεις δεν είναι προυπόθεση,ωστόσο όπως βολεύεται ο καθένας.....  laugh

    Κατάφερα να μαζέψω ότι σχετικό υλικό είχα και να το παρουσιάσω εδώ με ένα footage compilation από διάφορες πτήσεις και μερικά slow motion για να γίνει όσο μπορεί πιο αντιληπτό....Ελπίζω στο μέλλον αν υπάρξει καλύτερος εξοπλισμός να καταφέρουμε να ανεβάσουμε και video tutorial με stick movements όπως είχε γίνει και παλιότερα,ωστόσο αυτό πέρα από τον εξοπλισμό απαιτεί πολύ δουλειά και χρόνο που δεν υπάρχει την δεδομένη χρονική στιγμή.....

    Παρόλα αυτά ακόμα κι έτσι με πολύ λίγα μέσα,έχοντας ώς σημείο αναφοράς τον μοντελισμό και την δημιουργηκότητα που μπορεί να περάσει μέσω αυτού,εγώ και η ομάδα-φίλοι μου με γνώμονα την τρέλα και τον "χαβαλέ" που μας διακατέχει,καταφέρνουμε πάντα να φτιάχνουμε κάτι καλό και να βελτιωνόμαστε μέσα από αυτό.....
    Χωρίς αυτούς δεν θα μπορούσα να υλοποιήσω πράγματα που είχα στο μυαλό μου,και παρόλο που κανένας από αυτούς δεν ασχολείται με οποιαδήποτε κατηγορία μοντελισμού,μπορώ να πω πως με αυτούς πετάω καλύτερα και χαίρομαι γι'αυτό.....Έτσι νιώθω την ανάγκη και θα ήθελα να ευχαριστήσω δημόσια,όσο και να μην έχει σημασία για εκείνους που θα το διαβάσουν αλλά πιστεύω πως είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω,τους Θοδωρή,Αντρέα,Χρήστο,Γιώργο,Χρήστο,Δημήτρη και τον πατέρα μου που βοήθησαν και βοηθάνε με χαρά.

    Επίσης ένα deal που έκανα με τον εαυτό μου ήταν να αποφύγω όσο το δυνατόν το εμπόδιο των πνευματικών δικαιωμάτων που βάζει η επιτήρηση του YouTube  police,με αποτέλεσμα να μπώ στο τρυπάκι και να φτιάξω ένα δικό μου μουσικό χαλί χρησιμοποιώντας Electronic Keyboard Synthesizer και Strings....
    Πάντα ήθελα να συνδυάσω τα δύο αγαπημένα μου χόμπι και να τα παρουσιάσω μαζί.....χαίρομαι που τελικά το κατάφερα.....  Χαμόγελο

    Μια γενική προσέγγιση και επαφή υπάρχει στο παρακάτω βίντεο....  Thumbs up

    Οπότε 3D-Slap,Snake turns και Snake snaps

    Μουσική: Watercolour by Pendulum(Official Music Video https://www.youtube.com/watch?v=tEPB7uzKuh4)



    Καλές πτήσεις
    Βαλάντης Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Team-Talented Amateurs
    http://www.youtube.com/user/balantis20

    ''aka W Omega X''

    Α.Μ.Σ.Α
    Αλεξανδρος Ρ.
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 33



    « Απάντηση #19 στις: Δευτέρα, 1 Ιούν 2015, 12:57:01 »

    Αγαπητέ Βαλάντη θέλω να σε συγχαρώ και να σε ευχαριστήσω όχι μόνο για τις ωραίες σου πτήσεις αλλά γιατί μπήκες σε τόσο κόπο να φτιάξεις ένα τόσο ωραίο βίντεο για να μοιραστείς τις στιγμές σου μαζί μας.
    Μου είναι πάντα ευχάριστο να βλέπω νέους ανθρώπους με τόσο ζήλο και ενθουσιασμό στο χόμπι.
    Σίγουρα είσαι ένας άνθρωπος με ταλέντο και φαντασία και αυτό φαίνεται στα νέα Tricks που μας παρουσίασες αλλά και στην μουσική σου.
    Όλα υπόσχονται πολλά..
    Να θυμάσαι πάντα ότι ακόμα και οι καλύτεροι έχουν να μάθουν ακόμα πολλά όσο και να νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα , και αυτό είναι που κάνει το χόμπι μας τόσο πολύπλευρο και ενδιαφέρον.
    Συνέχισε έτσι...

    Αλέξανδρος Thumbs up
     
    Καταγράφηκε
    balantis20
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 260


    Avoid the "vortex" of crap.....CAN YOU???


    « Απάντηση #20 στις: Κυριακή, 7 Ιούν 2015, 18:51:07 »

    Καλησπέρα,

    φίλε Αλέξανδρε συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση,λόγω έλλειψης χρόνου αδυνατώ να παρακολουθώ το φόρουμ πόσο μάλλον να συμμετέχω Tongue,όμως θα ήθελα κι εγώ να σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου σχόλια και κυρίως για τις συμβουλές.....


    Να θυμάσαι πάντα ότι ακόμα και οι καλύτεροι έχουν να μάθουν ακόμα πολλά όσο και να νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα , και αυτό είναι που κάνει το χόμπι μας τόσο πολύπλευρο και ενδιαφέρον.
    Συνέχισε έτσι...

    Αλέξανδρος Thumbs up
     

    Αν τέτοιες αντιλήψεις επικρατούσαν στο χόμπι μας και όχι μόνο,τώρα τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά..... Χαμόγελο

    Το κρατάω λοιπόν και συνεχίζω.... Wink

    Συνήθως ανεβάζω βιντεάκια για ψυχαγωγικούς και ενημερωτικούς λόγους και όχι απλά για να ανεβάσω ή να επιδείξω κάτι,ελπίζω αυτό να περνάει και να ευχαριστεί τους θεατές. Grin

    Εύχομαι καλές πτήσεις,ελπίζω Αλέξανδρε κάποτε να συναντηθούμε και απο κοντά Thumbs up

    Βαλάντης
    Καταγράφηκε

    Team-Talented Amateurs
    http://www.youtube.com/user/balantis20

    ''aka W Omega X''

    Α.Μ.Σ.Α
    Alexandros3D
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10


    3D Airplanes The BesT! ForEveR!


    WWW
    « Απάντηση #21 στις: Τρίτη, 9 Ιούν 2015, 20:02:06 »

    Γεια παιδια εδω Νεο Μελος ειμαι ο Αλεξανδρος ειμαι 15 χρονον και βασικα θελω να ευχαριστισω τον βαλαντη!!! Wink  Cheesy και απο τι ξερετε μερικη Οτι πεταω και εγω αεροπλανα ακροβατικα και τετεια Wink  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    3D acrobatics the best style!! Χαμόγελο .
    Alexandros3D
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10


    3D Airplanes The BesT! ForEveR!


    WWW
    « Απάντηση #22 στις: Τρίτη, 9 Ιούν 2015, 20:20:05 »

    Βαλαντη αν ειναι μια μερα οταν φτιαξω και εγω το δικο μου B-MX
    θα βγαλουμε ενα βιντεο με μια καλη καμερα  Thumbs up  διλαδη ενα μικρο σοου αλλα πρωτα να μαθω λιγο το αεροπλανο και  λιγο ακομα εξομιοτη και  ειμαι κομπλε Wink  Thumbs up Grin
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 11 Ιούν 2015, 14:38:49 από Alexandros3D » Καταγράφηκε

    3D acrobatics the best style!! Χαμόγελο .
    Σελίδες: 1 [2]  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Sport - Ακροβατικά - 3D (Συντονιστές: 3DJunk, stavros, andreas)  |  Θέμα: Telink "ExtraVaganza" 330SC
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.