Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.387 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 25 Απρ 2024, 22:23:26

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 25 Απρ 2024, 22:23:26

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 17:57]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 10:50]

    [Χθες στις 19:34]

    [Χθες στις 09:16]

    [Τρίτη, 23 Απρ 2024, 11:50:38]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304387
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 53
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 86
    Συνολικά: 87
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Κομπρεσερ-αερογραφος  (Αναγνώστηκε 18165 φορές)
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « στις: Πέμπτη, 21 Μάρ 2013, 22:32:58 »

    Θα ηθελα προτασεις για αγορα κομπρεσερ με αερογραφο. Δεν ξερω τιποτα απο το θεμα και θα με ενδιεφερε κατι οικονομικο χωρις πολλα χρηματα.
    Αυτος που βαζει κατα καιρους το Lidl ειναι καλος;
    Αυτος ο στοκος πιστολιου (σουφραζερ) που διαβαζω συχνα πως εφαρμοζεται; Θελει κομπρεσερ και αερογραφο;
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    gliderguider
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 264


    Νίκος Βουλουμάνος


    « Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 22 Μάρ 2013, 09:00:46 »

    Καλημερα Παναγιώτη,

    εξαρταται ποσο σοβαρά θελεις να ασχοληθεις με τον αερογραφο. Τα προϊοντα του Lidl ειναι συνηθως πολύ καλα για την τιμη που πληρωνεις. Για τον αερογραφο, υπάρχουν από απλούστατοι με 10-15 ευρώ έως πανάκριβοι. Νομιζω ότι με 100-120 ευρώ αγοράζεις κομπρεσερ για αερογραφο (δεν εχει αεροφυλάκιο) και εναν απλό αερογράφο. Κοιτα και στο ebay, αν και το κομπρεσερ ειναι βαρύ και θα έχει αρκετά ταχυδρομικά. Ο στόκος πιστολιού (σουλφασιέ - surfacer) μπορεί να ειναι νερού, νίτρου, πολυουρεθάνης, ενός ή δυο συστατικών. Εφαρμόζεται με πιστόλι, αερογραφο, πινέλο ή και ρολάκι. Τριβεται ευκολα για να φτιάξουμε επιφάνεια για τη βαφή, εξ ου και το όνομά του. Προσωπικά χρησιμοποιώ νερού ή πολυουρεθάνης. Η εφαρμογη με αερογράφο ειναι οικονομική σε υλικό (ελάχιστο χαμένο λογω σπρέι) και, επιπλέον, χρειάζεται ελάχιστο διαλυτικό για να καθαριστεί μετά ο αερογράφος.

    Ελπίζω να βοήθησα λιγο.
    Νικος Βουλουμάνος
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 22 Μάρ 2013, 22:52:23 από gliderguider » Καταγράφηκε

    Seize your day!
    bellos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 268


    "IF FLYING WERE THE LANGUAGE OF MAN , THEN SOARING


    « Απάντηση #2 στις: Παρασκευή, 22 Μάρ 2013, 10:08:46 »

    Ο αερογραφος του Lidl ειναι νομιζω μια πολυ καλη επιλογη.Για αυτό που θα πληρωσεις και αυτο που θα παρεις.  Εγω εχω αγορασει  το πακετο της Εinhell,  εχω προσθεση ομως ένα καλυτερης ποιοτητας αερογραφο, από αυτόν που ειχε μεσα το κιτ. Στις φωτο μπορεις να δεις και την εφαρμογη του στοκου πιστολιου με αερογραφο, είναι από επισκευη με το Νικο το Βουλουμανο, σε  composite φτερο,  τα πρωτα χερια τα περασαμε με τον αερογραφο του Νικου,με καλυτερο κομπρεσερακι, και τα δευτερα με τον Einhell. Και με τα δυο setup  ειχαμε πολύ καλη εφαρμογη.


    * sdas.jpg (94.76 KB, 600x338 - εμφανίστηκε 7893 φορές.)
    Καταγράφηκε

    "IF FLYING WERE THE LANGUAGE OF MAN , THEN SOARING WOULD BE ITS POETRY..."
    bellos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 268


    "IF FLYING WERE THE LANGUAGE OF MAN , THEN SOARING


    « Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 22 Μάρ 2013, 10:10:44 »

     Thumbs up


    * 579209_3515832769061_1845280790_n.jpg (56.45 KB, 720x960 - εμφανίστηκε 6805 φορές.)
    Καταγράφηκε

    "IF FLYING WERE THE LANGUAGE OF MAN , THEN SOARING WOULD BE ITS POETRY..."
    bellos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 268


    "IF FLYING WERE THE LANGUAGE OF MAN , THEN SOARING


    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 22 Μάρ 2013, 10:13:53 »

    .


    * 554298_3794438654034_1334860889_n.jpg (81.66 KB, 720x960 - εμφανίστηκε 6751 φορές.)
    Καταγράφηκε

    "IF FLYING WERE THE LANGUAGE OF MAN , THEN SOARING WOULD BE ITS POETRY..."
    Stratigio
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 745



    « Απάντηση #5 στις: Παρασκευή, 22 Μάρ 2013, 13:57:13 »


       Κάνω πολλά χρόνια αερογραφίες (όχι μόνο σε μοντέλα) και η συμβουλή μου είναι, αν είσαι αποφασισμένος να ασχοληθείς με το θέμα αξίζει να δώσεις λίγα λεφτά παραπάνω για ένα εργαλείο που θα σου αντέξει στο χρόνο, κάνοντας παράλληλα αξιόπιστα τη δουλεία του.  Ο αερογράφος ταλαιπωρείται αρκετά από την υψηλή πίεση αέρα την οποία υφίσταται συνεχώς , αλλά βασικότερα από τα χημικά με τα οποία έρχεται σε επαφή.
     
       Από τα χέρια μου έχουν περάσει δεκάδες αερογράφοι, διαφόρων ειδών και εταιριών. Έχω καταλήξει μόνο σε μία εταιρία (IWATA) της οποίας όλες οι σειρές (από τη φθηνότερη στην ακριβότερη), ανεξαρτήτου είδους (top-feed, bottom-feed), αξίζουν με το παραπάνω κάθε cent που επενδύεις.
     
       Για κομπρεσέρ θα πρότεινα κάτι με δεξαμενή και όχι συνεχόμενης ροής (που δεν μπορείς ούτε κατά προσέγγιση να ρυθμίσεις την πίεση, κουράζονται εύκολα, δεν προσφέρουν δυνατότητα μεγάλης πίεσης αλλά και η ροή του αέρα είναι παλμική, ακατάπαυστη φασαρία…), ένα πολυεργαλείο που θα πληρώσεις μία φορά αλλά παράλληλα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και αλλού (πνευματικά εργαλεία, χρήση πιστολιού βαφής κλπ).

       Αν ο σκοπός σου είναι απλά να κάνεις μία δοκιμή με αυτή τη μέθοδο βαφής, νομίζω πως ένα φθηνό σετάκι (του Practiker δεν το’χω υπ’όψη μου) θα σου έδινε μία καλή ιδέα, όχι όμως και για τις πλήρης δυνατότητές της.



    αερογράφος και μοντελισμός...






    ... και το αποτέλεσμα...






    ... είναι συνήθως εντυπωσιακό (άτρακτος από balsa)...






    ...






    ... οι δυνατότητες βέβαια απεριόριστες...






    ...






    ...






    ...

    (ούπς, μήπως το παράκανα  worry )
    Καταγράφηκε

    Γιώργος Στρατάκης
    angel
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 64


    « Απάντηση #6 στις: Παρασκευή, 22 Μάρ 2013, 15:34:50 »

    Εχω εναν revolt (κινεζο) και κομπρεσερ ιδιας μαρκας ..και ειμαι πολυ ικανοποιημενος
    Με 3 βελονες το σετ βαρυτητας και το κομπρεσερακι καμμια φορα δουλευει πανω απο 2 ωρες ,καθως παιζω-ζωγραφιζω κιολας, εκτος απ τα μοντελα,χωρις κανενα
    προβλημα.Ειναι με τανκ 3 λιτρα ,αλλα δοκιμασα και ενα χωρις τανκ και διαφορες δεν ειδα.Εχω εναν ρυθμιστη πιεσης μικρο και ειναι...ολα τα λεφτα!!Ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Βλεπω στο νετ ανθρωπους να κανουν παπαδες με αερογραφους ,ζωγραφοι κανονικοι, και ναι εκεινοι εχουν iwata...εκμεταλευονται τα παντα απ τον αερογραφο!γιατι τετοια τρελλα μονο με τους iwata? δεν
    μπορω να καταλαβω...ειναι σαν καποιος να θελει να μαθει κιθαρα και λεμε να παει κατεθειαν στην πιο ακριβη....αν δεν εχει feeling και δεν ξερει να παιζει οτι και να ναι...χαλια θ ακουγετε
    Δεν θεωρω για αερογραφιες στα μοντελα οτι χρειαζετε κατι τοσο ακριβο, καθως υπαρχουν και πιο φθηνοι με πολυ καλες δυνατοτητες
    Αναλογως βεβαια την τσεπη και την  ορεξη του καθενος
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #7 στις: Παρασκευή, 22 Μάρ 2013, 15:36:44 »

    Σας ευχαριστω ολους.
    Σε καμια περιπτωση δεν θεωρω πιθανο να ασχοληθω πολυ σοβαρα, απλα θελω μερικες φορες να βαψω κατι και ποτε δεν το εχω καταφερει να βγει καλο το αποτελεσμα, ελπιζω οτι ο αερογραφος θα βελτιωσει την κατασταση.
    Αυτο το κιτ http://www.fibermaxcomposites.com/shop/-p-1065.html με την αντλια κενου μπορει να χρησιμοποιηθει με αερογραφο; Θελει και πυροσβεστηρα για αποθηκευση του αερα;
    Ενα σετ κομπρεσερ-αερογραφου μπορει να κανει και vacuum bagging για ρητινες και συνθετα υλικα;
    Τα υλικα Iwata που τα βρισκω;
    Τον revolt που τον βρισκω;

    Να ψαξω για συγκεκριμενα χαρακτηριστικα; Σετ βαρυτητας; Κατι αλλο;

    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    angel
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 64


    « Απάντηση #8 στις: Παρασκευή, 22 Μάρ 2013, 15:53:32 »

    στην θεσσαλονικη revolt
    www.modelracing.weebly.com

    ενα μικρο εργακι με revolt...δεν βαφουν ομως μονοι τους ,οπως ...δεν πετανε μονα τους


    * P190213_08.440001 (Αντιγραφή).JPG (72.72 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 6547 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Stratigio
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 745



    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 22 Μάρ 2013, 18:56:50 »

    γιατι τετοια τρελλα μονο με τους iwata?

      Γιατί απλά είναι οι καλύτεροι. Δεν είναι θέμα marketing μόνο, αλλά αξιοπιστίας, service, διαθεσιμότητας ανταλλακτικών, υλικά κατασκευής και πολλά άλλα. Στην αγορά υπάρχουν και ακριβότεροι (Paache, Badger, σε κινεζιές δεν θ'αναφερθώ καν), αλλά για να πετύχεις την αντίστοιχη ποιότητα ενός Iwata, συνήθως πληρώνεις ακριβότερα.

      Δεν είναι τυχαίο πως το 99% αυτών που είδες (να κάνουν παπάδες ή όχι) χρησιμοποιούν Iwata. Αν δεν πληρώνονται από κάποια άλλη εταιρία για διαφημιστικούς λόγους, πιστεύω πως απλά θέλουν να δουλεύουν με ένα καλό εργαλείο.

    δεν μπορω να καταλαβω...ειναι σαν καποιος να θελει να μαθει κιθαρα και λεμε να παει κατεθειαν στην πιο ακριβη....αν δεν εχει feeling και δεν ξερει να παιζει οτι και να ναι...χαλια θ ακουγετε

    Αν πρόσεξες η απάντησή μου αφορούσε όλη την γκάμα αερογράφων (από τον φθηνότερο στον ακριβότερο). Αν η Fender βγάζει και φθηνές κιθάρες (για πιο αρχάριους) θα την προτιμήσω από την Κινέζικη, ώστε να μην χρειάζεται κούρδισμα κάθε λίγο, να μην αγχώνομαι για το αν σκεβρώσει το μπράτσο από την κακή ποιότητα ξύλου κλπ, ώστε να μπορώ ν'ασχοληθώ αναπόσπαστος με την εκμάθηση και όχι την επιδιόρθωση της (πρόσφατα έμαθα ότι και ο Stradivarius κατασκεύαζε φθηνά βιολιά εκμάθησης που ακόμη και σήμερα η συλλεκτική τους αξία δεν έχει καμία σχέση με αυτή των εκατομμυρίων κάποιου κανονικού).

     Η Iwata έχει αερογράφους από ~50 EUR έως και 500+ EURO. Μεγάλη ποικιλία που καλύπτει όλες τις ανάγκες δίνοντας σου όμως τη σιγουριά πως δεν θα στραβώνουν οι βελόνες σου στο παραμικρό (και όταν στραβώνουν, επανέρχονται), δεν θα σου ανοίγει το nozzle από μόνο του, ακρίβεια σκανδάλης (αλλά και ανθεκτική στο χρόνο), οι φλάντζες δεν είναι απλά λαστιχάκια αλλά φλάντζες και κυρίως αν και όποτε χρειαστεί μπορείς να βρεις και το παραμικρό ανταλλακτικό.

    Δεν θεωρω για αερογραφιες στα μοντελα οτι χρειαζετε κατι τοσο ακριβο, καθως υπαρχουν και πιο φθηνοι με πολυ καλες δυνατοτητες..

    Συμφωνώ πως αν είναι να χρησιμοποιηθεί με μάσκες (σαν μικρό πιστόλι ουσιαστικά-όπως πολύ ωραία μας δίχνει ο φίλος μου ο Κώστας στις φωτογραφίες του), οποιοσδήποτε αερογράφος μπορεί πάνω-κάτω ν'ανταπεξέλθει (όπως και ένα spray). Μην περιμένεις όμως να κάνεις δουλειές ακριβείας (λεπτές γραμμές, σκιάσεις κλπ) χωρίς προβλήματα. Σίγουρα θα καταφέρεις να κάνεις μια-δυό λεπτές γραμμές, αλλά όχι όποτε το θελήσεις και κυρίως για πολύ μικρό διάστημα (μπουκώνουν εύκολα τα μπεκάκια, φτύνουν χρώμα...)

    Αναλογως βεβαια την τσεπη και την  ορεξη του καθενος

     Η μάνα μου (από αγροτική οικογένεια), πάντα μου έλεγε να αγοράζω ακριβά ρούχα, για να μου κρατάνε περισσότερο...    Wink

     Χαμόγελο

    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 22 Μάρ 2013, 19:08:11 από Stratigio » Καταγράφηκε

    Γιώργος Στρατάκης
    Fly.
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 89



    « Απάντηση #10 στις: Παρασκευή, 22 Μάρ 2013, 22:22:16 »

    Σας ευχαριστω ολους.
    Σε καμια περιπτωση δεν θεωρω πιθανο να ασχοληθω πολυ σοβαρα, απλα θελω μερικες φορες να βαψω κατι και ποτε δεν το εχω καταφερει να βγει καλο το αποτελεσμα, ελπιζω οτι ο αερογραφος θα βελτιωσει την κατασταση.
    Αυτο το κιτ http://www.fibermaxcomposites.com/shop/-p-1065.html με την αντλια κενου μπορει να χρησιμοποιηθει με αερογραφο; Θελει και πυροσβεστηρα για αποθηκευση του αερα;
    Ενα σετ κομπρεσερ-αερογραφου μπορει να κανει και vacuum bagging για ρητινες και συνθετα υλικα;
    Τα υλικα Iwata που τα βρισκω;
    Τον revolt που τον βρισκω;

    Να ψαξω για συγκεκριμενα χαρακτηριστικα; Σετ βαρυτητας; Κατι αλλο;


    Καλησπέρα. Καταρχήν να συμφωνήσω σέ δύο πράγματά με τον Stratigio  .
     - Ο iwata ειναι απο τους κορυφέους αερογράφους.
     - Οποσδήποτε αγορά 25άρι., κομπρεσέρ, τουλάχιστον. με ένα καλό ρυθμιστή πίεσης και μια "νεροπαγίδα" κάνεις τέλεια δουλεία.
    Για να πάρεις μια σφαιρική αποψη για τους αερογραφους ο πλέον καταλληλος ''τόπος'' είναι κατά την γνώμη μου ο http://www.kalfakis.gr/aSCALEMODELS/tips/what_airbrush.htm
    τέλος για μένα ένας πολύ καλός και φτηνός αερογράφος είναι ο http://www.amazon.com/gp/product/B000BPWT76/ref=ox_sc_sfl_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A2HUFQYBB8LM3

     fly.

    Καταγράφηκε
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #11 στις: Παρασκευή, 22 Μάρ 2013, 22:53:28 »

    Αν το θέλεις για βαφή και όχι για ζωγραφική θα σου πρότεινα αυτό :
    http://www.e-toolsmarket.com/pistoli-aerografos-0-5-bulle-bl20-hvlp-66511.html
    το οποίο έχει και ρυθμιστή πίεσης επάνω στο πιστόλι το οποίο θεωρώ πολύ βασικό. Για αρχάριο οι μύτες πρέπει να είναι από 0,5 ως 1,0 κατά τη γνώμη μου για να μη κουράζουν στην βαφή.
    Από κει και πέρα, ο αεροσυμπιεστής καλό είναι να έχει αεροφυλάκιο για πολλούς λόγους.
    Τo iwata είναι από τα κορυφαία "εργαλεία" μετά τα sata κατά την άποψη μου, αλλά αυτό προς το παρόν δε πρέπει να σε απασχολεί καθώς από όσα κατάλαβα δοκιμή θέλεις να κάνεις και όχι να αρχίσεις να κάνεις "έργα".
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    Stratigio
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 745



    « Απάντηση #12 στις: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 10:33:56 »

     
      Θα συμφωνήσω μαζί σου για τη Sata, αλλά μόνο όσο αναφορά τα πιστόλια βαφής. Επίσης εκεί που η Sata υστερεί σημαντικά είναι στην σχέση τιμής. Η Iwata (από τη συνεργασία της με την αμερικάνικη Medea και έπειτα), έχτισε παγκοσμίως ένα δίκτυο που δύσκολα θα μπορέσει άλλη εταιρία στο συγκεκριμένο χώρο να φτάσει. Αποτέλεσμα είναι η μεγάλη διαθεσιμότητα σε προϊόντα-ανταλλακτικά και συγχρόνως έχουν καταφέρει να ρίξουν τις τιμές τους σε απίστευτο βαθμό.

     Για το service στην Ελλάδα βέβαια, δεν γνωρίζω που βρίσκεται η Iwata και απ' όσο γνωρίζω η Sata έχει πολύ καλή κάλυψη. Τουλάχιστον τα παλικάρια εκεί είναι σωστές λεβεντιές...  Wink
    Καταγράφηκε

    Γιώργος Στρατάκης
    angel
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 64


    « Απάντηση #13 στις: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 16:31:42 »

    Καταρχας να συμφωνησω μαζι σας οτι ο iwata ειναι κορυφαιος, απλα λεω οτι ειναι καμμια
    φορα και η εξασκηση μεχρι να φερουμε το αποτελεσμα.
    Ενας αρχαριος ητε παρει τη 10c Futaba που δεν θα ξερει καν τι ειναι το μενου της και τι κανουν ολα αυτα,
    ητε παρει μια απλη 4καναλη πρεπει να μαθει πρωτα να πεταει!Καθε εργαλειο εχει τον αναλογο αγοραστη.
    Εννοειτε οτι παπαδες κανουν αυτοι ,και εχουν iwata, αλλα νομιζω οτι παπαδες θα καναν και με revolt,
    κι αυτοι νομιζω οτι θα βλεπαν την τεραστια διαφορα μεταξυ τον 2.Δεν μπορω να συγκρινω εμενα που
    θελω να μαθω και να παιξω με καποιους  καλλιτεχνες που τελος παντων οι ανθρωποι ειναι ζωγραφοι η επαγγελματιες!
    Και πολυ απλα λεω  οτι με τον revolt κανω ψιλη γραμμη ,χωρις να μπουκωνει και φυσικα μην ξεχναμε οτι
    θελει και ψαξιμο στην αραιωση του καθε χρωμματος....και μην μου πειτε οτι βαζω ενα λαθος αραιωμενο
    χρωμα ,με λαθος πιεση στον iwata και κανω ψιλη γραμμη ..γιατι θα τον παρω τωρα!!
    Θελω να πω οτι δεν ειναι καμμια φορα μονο το εργαλειο...που κανει θαυματα
    Τελος το φθηνο, ναι, βγαινει ακριβα αλλα υπαρχουν και μερικες (λιγες βεβαια ) εξαιρεσεις
    Και το σερβακι των 2 ευρω απ τον χοτσι μιγκ για ενα profile μια χαρα δεν ειναι?
    Καταγράφηκε
    bleriot
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 316



    « Απάντηση #14 στις: Σάββατο, 23 Μάρ 2013, 17:02:41 »

    Αν το θέλεις για βαφή και όχι για ζωγραφική θα σου πρότεινα αυτό :
    http://www.e-toolsmarket.com/pistoli-aerografos-0-5-bulle-bl20-hvlp-66511.html
    το οποίο έχει και ρυθμιστή πίεσης επάνω στο πιστόλι το οποίο θεωρώ πολύ βασικό. Για αρχάριο οι μύτες πρέπει να είναι από 0,5 ως 1,0 κατά τη γνώμη μου για να μη κουράζουν στην βαφή.
    γνωρίζεις αν έχει μεγαλύτερες ανταλακτικές μύτες (1,4-1,8) για βαφή σχετικά μεγάλων επιφανειών με χρώματα νερού και βερνίκι πολυουρεθάνης νερού;
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Κομπρεσερ-αερογραφος
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.036 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.