Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 09:08:34

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 09:08:34

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 72
    Συνολικά: 72
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ TREX 600Nitro ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ;  (Αναγνώστηκε 7388 φορές)
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « στις: Πέμπτη, 15 Νοέ 2012, 18:13:34 »

    Αγαπητοί φίλοι,

    καθώς οι καιροί είναι χαλεποί και προσπαθούμε να εξοικονομούμε λίγο χρήμα, αλλά και για να έχουμε και λόγους να τριβόμαστε λίγο με τα μαστορέματα στον χώρο, είπα να ανοίξω αυτό το θέμα, να βάλουμε όλοι τα φώτα μας (εσείς δηλαδή, γιατί εγώ είμαι θεόστραβος...) για το πως μπορούμε να
    μετατρέψουμε ένα trex600 Nitro pro σε ηλεκτρικό. Τα καύσιμα ωραία είναι, αλλά κάθε βδομάδα 25ρια και 30ρια (euro) δεν λέει... (ούτε στο αμάξι δεν δίνω τόσα!)
    Από την άλλη, οι μπαταρίες, τις αγοράζεις μια φορά και αν τις προσέχεις (σωστές φορτίσεις κ.λ.π.) σε βγάζουν για πολύ καιρό, μέχρι να παρουν φωτιά και σου κάψουν το σπίτι!  Cheesy) Τελικά, τι χρειάζεται;
    Άλλος λέει χρειάζομαι ένα απλό universal motor mount (το πουλάει ο Κινέζος), άλλος λέει να αλλάξω τα frames (οπότε δεν συμφέρει γιατί το ένα θα φέρει το άλλο...), άλλος λέει να πουλήσω το θερμικό και να αγοράσω ηλεκτρικό (καθαρές δουλειές... έλα όμως που δεν πωλείται το θερμικό! Θα πρέπει να το "σκοτώσω" στην τιμή και είναι κρίμα..), άλλος λέει οτι είναι πανεύκολη δουλειά που γίνεται εδώ και δυο χρόνια περίπου, κ.λ.π. κ.λ.π.
    Τελικά τι λέτε;

    Ευχαριστώ,

    Μάνος Wink
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    kostas72
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 495



    « Απάντηση #1 στις: Πέμπτη, 15 Νοέ 2012, 20:06:27 »

    να μετατρεψεις το nitro  σε ηλεκτρικο. εγω ετσι εκανα με το 700αρι. εχει πανω απο 40 πτησεις φουλ και ειναι σα να το μετετρεψα τωρα.
    Καταγράφηκε
    kostas72
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 495



    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 15 Νοέ 2012, 20:08:00 »

    οσο αναφορα την μετατροπη ειναι ευκολη και απλη . μοτερ -βαση- esc-τιποτε αλλο.http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11689__HK600GT_motor_mount_H60033_.html. βαση απο κινεζο, μοτερ και esc της αρεσκιας σου,main gear και pinion απο ελλαδα αλλα και απο εξω,κατα προτημιση mode 1.http://www.helihobby.com/helicopter-parts/600-class-parts-electric/align-t-rex-600efl-pro-flybarless/cnc-slant-thread-main-drive-gear-set-112t-h70021b.html
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 15 Νοέ 2012, 20:41:37 από kostas72 » Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #3 στις: Πέμπτη, 15 Νοέ 2012, 21:32:44 »

    Γουαου! Ξεκινάω αύριο κιόλας! Μου φτιάξατε την μέρα. Τέτοια θέλω: Να βλέπω εναλλακτικές αγορές και λεπτομέρειες.  Thumbs up
    Επειδή τώρα είναι αργά, αύριο με την αυγούλα, ξηλώνω μηχανή, εξάτμιση και τροχό και ο θεός βοηθός.
    (Τώρα τι θα την κάνω την μηχανή με την εξάτμιση, ολοκαίνουργια ys55 με hatori 566, ένας Θεός ξέρει...)!

    Σας ευχαριστώ,

    Μάνος  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    kostas72
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 495



    « Απάντηση #4 στις: Πέμπτη, 15 Νοέ 2012, 22:18:53 »

    να την πουλησεις βεβαια. εαν αρχισεις την μετατροπη να γνωριζεις οτι βαση μοτερ και main gear πρωτα πρεπει να τοποθετηθουν στο ενα πλαινο frame για να βρεις την απολυτη καθετοτητα αναμεσα στο μοτερ και το κεντρικο γραναζι. αυτο διοτι θα χρειαστει στο frame να ανοιξεις δυο+ δυο τρυπες για την βαση του μοτερ.πρωτα θα ανοιξεις στο ενα πλαινο και στην συνεχεια στο αλλο μετην μεθοδο του σαντουιτς .το ενα πανω στο αλλο δηλαδη.για οποια δυσκολια  smiley6600 smiley6600.καλη επυτιχια.
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.165


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #5 στις: Πέμπτη, 15 Νοέ 2012, 23:21:27 »

    Μάνο ρίξε και μια ματιά εδώ, ίσως να σε βοηθήσει σε κάτι!!  Thumbs up
    Καταγράφηκε
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #6 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 08:34:19 »

    καλημερα μανο. η δικη μου ταπινη γνωμη ειναι να μην το κανεις! σκεψου λιγο, εχεις ενα καλοσεταρισμενο ελικοπτερο που χερεσε να το πετας. το μονο προβλημα σου ειναι τα καυσιμα και η λαδιλα! γιατι θελεις τωρα να βαλεις το κεφαλι σου σε μπελα! σκεψου λιγο οτι οι μπαταριες που πρεπει να παρεις ειναι πανακριβες! θελεις τουλαχιστον 4 σετ για να το ευχαριστιεσαι. θελεις φορτιστες και τροφοδοτικο μεγαλο! δεν ειναι καθολου αστειο πραγμα να εχεις τοσα αμπερ στο σπιτι ! μετα αν κατι παει στραβα, κανενα τρακινγ ας πουμε σκεφτεσε το αγχος και τα ξενυχτια! ενα αλλο παλι, πες οτι φορτισες τις μπαταριες σου για πτηση και πιανει μια βροχη για μια εβδομαδα! τι θα κανεις με τις μπαταριες? ενω τωρα βαζεις καυσιμο και πετας!
    τελος αν πετας εξτρεμ 3ντι, καν¨το, αν οχι γιατι να το πηραξεις? δεν ειναι οικονομικος τελικα ο λογος, αλλα ειναι της μοδας! μη πεσεις στην παγιδα φιλε μανο. Thumbs up
    (ελπιζω να σε προλαβα!) Grin καλες πτησεις οτι και να πετας.
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    kostas72
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 495



    « Απάντηση #7 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 09:28:10 »

    εαν αποφασισεις τελικα για την μετατροπη ριξε μια ματια και εδω.http://customheliparts.com/store/index.php?route=product/product&path=20_77&product_id=397
    Καταγράφηκε
    BasPap
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 337



    « Απάντηση #8 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 12:24:06 »

    Ρίξτε μια ματιά εδώ:
    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=15150.msg129575#msg129575

    Είναι δοκιμασμένο: Τελική έκδοση με Scorpion 4035 500kv και ESC ICE HV 80 Μπαταρίες 2χ 6s 3000mah ή 3300mah.
    Καταγράφηκε

    T-Rex 600N converted to electric.
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 183



    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 12:45:22 »

    Να αναφερω κι εγω καποια πραγματα για τα ηλεκτρικα ως κατοχος ενος T-REX 600 12S ESP το οποιο ειναι μετατροπη απο 6S ωστε να ξερεις περιπου τι θα αντιμετωπισεις και να αποφασισης αναλογως αν αξιζει.Κατ'αρχην για να εχεις αξιολογη δυναμη πρεπει να πας σε σετ απ 12S,πραγμα που σημαινει πως θελεις ενα μοτερ αρκετα ακριβο συν ενα speed control ιδιου βεληνεκους.Επισης θελεις για καθε πτηση 2 μπαταριες 6S.Δηλαδη για να κανεις πχ. τεσσερις πτησεις χρειαζεσαι οκτω μπαταριες 6S 3300-4000mah.Οι οποιες πρεπει να ειναι καλης ποιοτητας και τουλαχιστον απο 35C και πανω για να εχεις καλη αποδοση.Ξεχνας επισης τις δεκαλεπτες πτησεις με την ιδια αποδοση απ'την αρχη μεχρι το τελος.Οσο καλες και να ειναι οι μπαταριες το πολυ να σου δωσουν αξιολογη αποδοση τα πρωτα 4-5 λεπτα.Γενικως οι LiPo θελουν προσεκτικη μεταχειριση και καλο φορτιστη-τροφοδοτικο.Το 12S σετ απ δεν ειναι και τοσο ''φιλικο'' με τις μπαταριες,μειωνει την ζωη τους αρκετα.Διαβασα παραπανω πως πρεπει να ανοιξεις τρυπες για την βαση του αξονα κλπ.Αν εκει γινει καποιο μικρο λαθος δυσκολα τα πραγματα.Γενικως για να μην μακρηγορω για να εχεις ιδια αποδοση-αξιοπιστια με το θερμικο που εχεις χρειαζεσαι αρκετο χρημα.Κανε την σουμα με ολα μαζι και θα καταλαβεις.

    http://www.aeromodelistis.com/smfgr/index.php?topic=10835.0
        
    Καταγράφηκε

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #10 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 12:47:20 »

    καλημερα μανο. η δικη μου ταπινη γνωμη ειναι να μην το κανεις! σκεψου λιγο, εχεις ενα καλοσεταρισμενο ελικοπτερο που χερεσε να το πετας. το μονο προβλημα σου ειναι τα καυσιμα και η λαδιλα! γιατι θελεις τωρα να βαλεις το κεφαλι σου σε μπελα! σκεψου λιγο οτι οι μπαταριες που πρεπει να παρεις ειναι πανακριβες! θελεις τουλαχιστον 4 σετ για να το ευχαριστιεσαι. θελεις φορτιστες και τροφοδοτικο μεγαλο! δεν ειναι καθολου αστειο πραγμα να εχεις τοσα αμπερ στο σπιτι ! μετα αν κατι παει στραβα, κανενα τρακινγ ας πουμε σκεφτεσε το αγχος και τα ξενυχτια! ενα αλλο παλι, πες οτι φορτισες τις μπαταριες σου για πτηση και πιανει μια βροχη για μια εβδομαδα! τι θα κανεις με τις μπαταριες? ενω τωρα βαζεις καυσιμο και πετας!
    τελος αν πετας εξτρεμ 3ντι, καν¨το, αν οχι γιατι να το πηραξεις? δεν ειναι οικονομικος τελικα ο λογος, αλλα ειναι της μοδας! μη πεσεις στην παγιδα φιλε μανο. Thumbs up
    (ελπιζω να σε προλαβα!) Grin καλες πτησεις οτι και να πετας.
    Με έχεις προλάβει και με έκανες να σκέφτομαι πολύ!
    Η μόδα δεν με απασχολεί καθώς οτι κάνω το κάνω για παρτη μου, ούτε το αν κανω extreme 3d (πολύ θα'θελα, μιας και τώρα εισέρχομαι δειλα-δειλα στο 3d...). Αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι αυτά που είπες για τις μπαταρίες. Όχι τόσο η τιμή τους αλλά η ασφάλεια.
    Δεν μπορεί να εξασφαλιστεί η σωστή χρήση τους και άρα και το ακίνδυνο του θέματος;
    Αν είναι να έχω ωρολογιακές βόμβες στο σπίτι να πα'να γ...θουνε!
    Έχω σχετική εμπειρία με μπαταρίες (3σελες)  από 450ρι αλλά βέβαια όλα είναι σχετικά.
    Πω πω άσχημο φρένο πάτησα !  Δάκρυ

    Μάνος Wink
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 183



    « Απάντηση #11 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 15:04:37 »

    Ενταξει μην το παρακανουμε οι LiPo δεν ειναι ωρολογιακες βομβες.Αν δειχνεις την δεουσα προσοχη στην χρηση και στην αποθηκευση δυσκολα θα συμβει κατι.Αλλωστε και στο θερμικο σου ε/π αν δεν δειξεις την πρεπουσα προσοχη-συντηρηση μπορει να εχεις σοβαρο ατυχημα.Ολα ειναι σχετικα. Χαμόγελο
     
    Καταγράφηκε

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    dhiotis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 889



    « Απάντηση #12 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 15:16:47 »

    Να συμπληρωσω και εγώ κατι που δεν αναφέρθηκε ακόμα.
    Σε τυχόν πτώση,  οι μπαταρίες υποφερουν τόσο  που πολύ πιθανόν να θέλουν αντικατάσταση....
    Υπολόγισε και αυτό στα ετήσια έξοδα σου,  εκτός εάν δεν πεφτεις!
    Καταγράφηκε

    Μιά φορά και ένα καιρό, υπήρχαν Nitros, flybars & κρύσταλλοι συχνότητας.
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #13 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 17:27:11 »

    Εγώ μυαλό δεν βάζω!  idiot2 Επειδή με "γαργαλάει" η τσέπη μου (λες και μου περισσεύουν...) ίσως το τολμήσω το εγχείρημα και όπου βγει.
    Πάντα ήμουν ανήσυχο πνέυμα  idiot2 και οπως λέει και ο λαός "αν δεν βρέξεις πόδι δεν τρως χταπόδι (άσχετο!)".
    Στο κάτω κάτω, κάτι να φτιάχνουμε βρε παιδιά, κάτι να μαστορεύουμε. Πως θα περνά ο καιρός με όλη αυτή την "πίκρα" γύρω μας;
    Στις μπαταρίες έχω βάλει μυαλό από παλιά, καθότι αντιλαμβάνομαι τα όρια τους αλλά και παίρνω μέτρα ασφαλείας (φορτίσεις σε lipobags, μέχρι το 80% στην πτήση κ.λ.π.). Βέβαια άλλο 3σελες και άλλο 12σελες!
    Τώρα για το αν πέφτω, δεν έχω πέσει παρά μόνο σε μικρά (από 450 και κάτω) καθώς ήταν εις γνώσην μου και ξέροντας οτι τα κόστη επισκευής εκεί είναι μικρά.
    Στα μεγαλύτερα όπως το και το 700ρι που πετώ (σαν χεσμένος...) ο φόβος με κάνει να κάνω οτι κάνω με μεγάλη προσοχή και ίσως γιαυτό δεν έχω πέσει
    (ακόμη.... φτου φτου, μακριά, μακριά από μένα...) αλλά ποτέ δεν ξέρεις, πότε θα'ρθει η μεγάλη πτώση με το μεγάλο μπαμ!(φτου, φτου, μακριά, μακριά...)  worry

    Μάνος  Wink
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #14 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 17:36:48 »

    για μια στιγμη στεναχωρεθηκα που η απαντηση μου σου εβαλε φρενο! ετσι σε θελω το μυαλο να λεει οχι αλλα η καρδια να κανει αυτο που θελει!
    καπος ετσι ειμαι και εγω! μη μασας πρωχορα, και με τη βοηθεια των παλεοτερων πιστευω να τα καταφερεις. ολα να πανε καλα μανο Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα με καύσιμο (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ TREX 600Nitro ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ;
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.044 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.