Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.329 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 13:42:54

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 13:42:54

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:15]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304329
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 78
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 31
    Συνολικά: 34
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [3] 4     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Συγκόλληση φελιζόλ ( Κόλλες- Spray)  (Αναγνώστηκε 49969 φορές)
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #30 στις: Παρασκευή, 21 Μάρ 2014, 14:08:14 »

    Εποξυ , ειναι καλύτερα. Αλλά 5λεπτη μόνο αν εισαι σιγουρος οτι με το που θα τα τοποθετησεις , δεν θα εχεις προβληματα καθετότητας κλπ. Καλύτερα θα ήταν μια 30λπετη .
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    guest962
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #31 στις: Παρασκευή, 21 Μάρ 2014, 14:10:38 »

    o.k ευχαριστω πολυ Γιαννη
    Καταγράφηκε
    Stratigio
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 745



    « Απάντηση #32 στις: Παρασκευή, 21 Μάρ 2014, 16:01:14 »


    Epoxy 30' για λόγους άνεσης χρόνου, όπως σοφά αναφέρει ο Γιάννης αλλά και λόγω καλύτερης συγκόλλησης σε σύγκριση με κάποια γρηγορότερη.

    Λίγο silica ή micro-balloons θα σου λύσει θέματα τρεξιμάτων, αλλά μπορείς επίσης να εκμεταλλευτείς την πυκνότητα και να δημιουργήσεις ένα όμορφο (και γερό) φιλετάκι στις γωνίες  σου.






     Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Γιώργος Στρατάκης
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #33 στις: Παρασκευή, 21 Μάρ 2014, 16:18:53 »


    Epoxy 30' για λόγους άνεσης χρόνου, όπως σοφά αναφέρει ο Γιάννης αλλά και λόγω καλύτερης συγκόλλησης σε σύγκριση με κάποια γρηγορότερη.

    Λίγο silica ή micro-balloons θα σου λύσει θέματα τρεξιμάτων, αλλά μπορείς επίσης να εκμεταλλευτείς την πυκνότητα και να δημιουργήσεις ένα όμορφο (και γερό) φιλετάκι στις γωνίες  σου.
     Χαμόγελο

    Η καλυτερη συγκολληση στις ξυλινες επιφανειες επιτυγχανεται απο τις αργες εποξικες κολλες, πχ 30 λεπτων. Αυτο γινεται επειδη προλαβαινουν να διευσδυσουν πιο βαθια μεσα στα προς συγκοληση υλικα πριν δρασει ο καταλυτης και δεσουν.
    Με το φελιζολ αμφιβαλλω οτι ισχυει αυτο για δυο λογους. Το φελιζολ ειναι μη πορωδες υλικο, χωρις να ειμαι μηχανικος δεν θεωρω οτι μπορει να διεισδυσει καποιο ρευστο μεσα του. Και ηδη η εποξικη κολλα ειναι μακραν πιο δυνατο υλικο απο το φελιζολ, δεν εχει ιδιατερο νοημα καλυτερη συγκρατηση απο την στιγμη που στο παραμικρο χτυπημα θα σχιστει το ιδιο υλικο παραδιπλα της κολλησης.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Stratigio
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 745



    « Απάντηση #34 στις: Παρασκευή, 21 Μάρ 2014, 18:12:14 »

     Θα συμφωνήσω μαζί σου Παναγιώτη, σε όσα αφορούν την ιδιότητα αλλά και τη μηχανική συμβατότητα υλικού-κόλλας. Νομίζω όμως πως το σημείο επιζητά περισσότερο μιας σταθερής συγκόλλησης (μια PU είναι αρκετά ελαστική για να κρατήσει καλά τις γωνίες) παρά μιας δυνατής. Η foam-safe CA είναι μια δεύτερη λύση, που με το πέρας του καιρού πολυμερίζει όμως.






     Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Γιώργος Στρατάκης
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #35 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2016, 10:12:40 »

    Kαλημέρα, γνωρίζει κανεις την Αμερικάνικη κολλα goop? H και shoe goop μπορει να τη βρει κανεις.

    Την εχω βρει εδω ελλαδα και λεω να την παρω απλα μου φαινεται λιγο ακριβη. Παιζει να ειναι απλα ενα ειδος βενζινοκολας?

    Θελω να τη βαλω στο leading edge μαζι με laminate για σκληροτητα και προστασια
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 4 Μάρ 2016, 14:08:01 από giteart » Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #36 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2016, 13:35:21 »

    Φίλος την πήρε, φυσικα δοκιμασα λίγο και μου φάνηκε σαν μια κοινή βενζινοκολλα. Δεν ασχολήθηκα περαιτέρω καθώς θεωρώ ότι δεν προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #37 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2016, 14:09:04 »

    Φίλος την πήρε, φυσικα δοκιμασα λίγο και μου φάνηκε σαν μια κοινή βενζινοκολλα. Δεν ασχολήθηκα περαιτέρω καθώς θεωρώ ότι δεν προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο.

    Eνδιαφερον!  Αλλος με εμπειρια?
    Καταγράφηκε
    vagelis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 174



    « Απάντηση #38 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2016, 20:01:13 »

    Έχω χρησιμοποιήσει την συγκεκριμένη κόλλα και σαν κόλλα αλλά και σαν στεγανοποίηση.Για άλλες εφαρμογές αλλά και για μοντελιστικές. Και έχω δει και την επίδραση του χρόνου πάνω στις εφαρμογές αυτές. Είμαι ικανοποιημένος. Κολλάει επίσης καλά το coroplast. Σε φελιζόλ όμως δεν νομίζω να κάνει. (Θα το λιώνει)
    Καταγράφηκε
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #39 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2016, 20:08:30 »

    Απο οτι εχω δει σε ξενα φορουμ απλωνουν με μια παλια πιστωτικη καρτα μια λεπτη στρωση και δεν εχει προβλημα ακομα και το EPP που σκοπευω να τη βαλω.
    Μετα πανω απο αυτο laminate και γινεται σκληρο σαν πετρα. Θα δοκιμασω κ θα σας πω
    Καταγράφηκε
    chris 1975
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 159



    « Απάντηση #40 στις: Σάββατο, 31 Μάρ 2018, 11:24:08 »

    Καλημέρα σε όλους.. Θέλω να κολλησω άτρακτο από κιτ Bixler (epo). Εχω και UHU POR και Zaki της multiplex και την speed bond της DELUXE (ΡVA glue)   τη πρότεινετε.? Ευχαριστώ
    Καταγράφηκε
    socratesb
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 130


    « Απάντηση #41 στις: Κυριακή, 1 Απρ 2018, 09:44:23 »

    Το Bixler εάν δεν κάνω λάθος αφού είναι EPO με κυανοκριλική θα κάνεις την δουλειά σου θαυμάσια και γρήγορα. Αρκεί η κόλλα να μην είναι πολυκαιρισμένη και να έχει εκτεθεί σε υψηλές θερμοκρασίες που την καθιστούν λιγότερο αποτελεσματική έως καθόλου. Δηλ με φρέσκια zacki είσαι οκ. Ακόμα και με τις άλλες όμως θα κάνεις την δουλειά σου καλά, λογικά η uhu να θέλει τον πιο πολύ χρόνο από όλες.
    Καταγράφηκε
    chris 1975
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 159



    « Απάντηση #42 στις: Κυριακή, 1 Απρ 2018, 10:07:20 »

    Καλημέρα. Σε ευχαριστώ... Ειναι σημαντικό , επειδή είναι άτρακτος και  θέλω την πιο στιβαρή κολλήσει άσχετα του χρόνου που χρειάζεται συγκόλλησης.
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #43 στις: Κυριακή, 1 Απρ 2018, 11:43:57 »

    Για όλα τα αφρώδη υλικά ,η άσπρη ( ατλακολ κλπ ) ειναι μα πολύ καλή λύση ,αλλά μόνο αν δεν βιάζεσαι .
    Και η UHU por κολλάει καλά , αν ακολουθηθούν οι οδηγίες .
    Φυσικά και η εποξική ειναι μιά καλή λύση , αλλά λόγω έλλειψης ελαστικότητας ειναι η πρώτη που θα φθαρεί .

    Η παρακάτω κόλλα εινα αυτή που χρησιμοποιώ κυρίως και την συνιστώ ανεπιφύλακτα, γιατι μπορει να κάνει απο προσωρινή κόλληση-στήριξη  , μέχρι πολύ καλή μόνιμη κόλληση . Εξαρτάται απο τον τρόπο που θα την χρησιμοποιήσεις . Ειναι η φτηνή λύση αν δεν θες να πληρώσεις spray κόλες της 3Μ. Πλεονέκτημα φυσικά οτι δεν λιώνει κανένα φελιζολ και εδω στα Γιάννενα τουλάχιστον την βρισκω πολύ εύκολα και με 6 ευρω.




    * 010-28571.jpg (45.31 KB, 628x628 - εμφανίστηκε 1481 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    socratesb
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 130


    « Απάντηση #44 στις: Δευτέρα, 2 Απρ 2018, 13:45:15 »

    Καλημέρα. Σε ευχαριστώ... Ειναι σημαντικό , επειδή είναι άτρακτος και  θέλω την πιο στιβαρή κολλήσει άσχετα του χρόνου που χρειάζεται συγκόλλησης.

    Όσες φορές είχα κολλήσει το easy star με κυάνο ποτέ δεν ξεκόλλησε στο ίδιο σημείο επιβεβαιώνοντας ότι το κολλημένο τμήμα έχει ισχυρότερη αντοχή από το ίδιο το υλικό. Το πρόβλημα με την κυάνο είναι ότι μπορεί να επιτεθεί να να λιώσει μη συμβατά υλικά και θέλει προσοχή να μην "τρέξει". Πολύ καλή τακτική είναι να φοράμε πάντα γάντια, latex ή νιτριλίου!
    Καλή Επιτυχία!
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 [3] 4     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Συγκόλληση φελιζόλ ( Κόλλες- Spray)
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.043 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.