Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.334 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 12:03:37

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 12:03:37

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:14]

    από chris 1975
    [Χθες στις 19:04]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304334
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 47
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 22
    Συνολικά: 23
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [3]  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τροφοδοσία δέκτη σε ώρα ανάγκης  (Αναγνώστηκε 5729 φορές)
    extenge
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 449


    Nikos


    « Απάντηση #30 στις: Τρίτη, 2 Οκτ 2012, 01:01:38 »


    Φίλε Νίκο έχω πει πολλές φορές ότι στον γραπτό λόγο είναι δύσκολο να αποτυπώσουμε τα συναισθήματα και αυτά
    που σκεφτόμαστε και πολλές φορές παραφράζονται και ξεκινάνε παρεξηγήσεις!
    Το έχουμε δει πολλές φορές να γίνεται!!
    Δεν εκνευρίστηκα καθόλου για την τ/κ αλλά επειδή το έχω δει πολλές φορές να γίνεται αμφότερα, έκανα την
    παρέμβαση για να μην συνεχιστεί, έχουμε δει άλλωστε τιτανομαχίες για τις τ/κ και όχι μόνο!!

    Φιλικά Μάρκος!!

      
    beer
    Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.060


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #31 στις: Τρίτη, 2 Οκτ 2012, 01:06:24 »

    Για το 1) Την στιγμή που χαθεί η λήψη απο τον δέκτη μέχρι τα 4-5δευτ που θα ανακτήσει την επαφή σίγουρα δεν λειτουργούν τα σέρβο οπότε έχουμε και την κατανάλωση μόνο του δέκτη (μηδαμινή). Αλλά αν υποτίθεται οτι έχουμε απώλεια τάσης για πάνω απο 4-5 δευτ τότε έχουμε σοβαρότερο πρόβλημα απο το να ανησυχούμε αν θα επαρκεί η τάση απο τους πυκνωτές

      Για το 2) Ο πυκνωτής θα παίξει το ρόλο της στιγμιαίας τροφοδοσίας του δέκτη/σέρβο αν έχεις ελλατωματικά βύσματα ή και διακόπτες με ελλατωματική επαφή είτε τροφοδοτείς κατευθείαν απο την μπαταρία του μοτέρ είτε απο BEC είτε απο 2η μπαταρία.
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #32 στις: Τρίτη, 2 Οκτ 2012, 01:07:20 »

    Βάλε ένα εξωτερικό Bec για να τελειώνεις και για να πάμε και εμείς για ύπνο!!  Cheesy  Thumbs up

    Δηλαδή η απάντηση στο 3) είναι ΟΧΙ;
    Τόσο απλό ήταν τόσα χρόνια;


    Θα σε ξενυχτίσω απόψε...
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    extenge
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 449


    Nikos


    « Απάντηση #33 στις: Τρίτη, 2 Οκτ 2012, 01:11:51 »

    Ρε παιδια συγχωρεστε με αλλα εγω επιμενω.......βρειτε τι ειναι αυτο που ριχνει την ταση στο δεκτη που λετε τοσο χαμηλα (μεγαλο Αμπεραζ , κακες μπαταριες, μικρο Bec η οτι αλλο ειναι) γιατι δεν ειναι σωστο να στηριζεστε μονο στον πυκνωτη......
    Να το πω και αλλιως, αν ο πυκνωτης χρειαζεται σημαινει πως κατι αλλο ειναι στραβο.........
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.210


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #34 στις: Τρίτη, 2 Οκτ 2012, 01:12:00 »

    Δηλαδή η απάντηση στο 3) είναι ΟΧΙ;
    Τόσο απλό ήταν τόσα χρόνια;

    Ναι φιλαράκι η απάντηση στο 3 είναι όχι!!  Thumbs up

    Θα σε ξενυχτίσω απόψε...

    Δεν υπάρχει πρόβλημα όταν είναι για καλό!!  Wink  Thumbs up

    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.210


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #35 στις: Τρίτη, 2 Οκτ 2012, 01:18:30 »

    Ρε παιδια συγχωρεστε με αλλα εγω επιμενω.......βρειτε τι ειναι αυτο που ριχνει την ταση στο δεκτη που λετε τοσο χαμηλα (μεγαλο Αμπεραζ , κακες μπαταριες, μικρο Bec η οτι αλλο ειναι) γιατι δεν ειναι σωστο να στηριζεστε μονο στον πυκνωτη......
    Να το πω και αλλιως, αν ο πυκνωτης χρειαζεται σημαινει πως κατι αλλο ειναι στραβο.........

    Νίκο είναι θέμα μόνο των δεκτών της Spektrum, όπως είπα και του Θοδωρή, εγώ βάζω εξωτερικά Bec στα
    μοντέλα μου όχι μόνο για τους δέκτες αλλά και αν κάνει ένα cut off το esc να μπορέσω να τα κατεβάσω
    με κάποια ασφάλεια!! Wink
    Καταγράφηκε
    extenge
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 449


    Nikos


    « Απάντηση #36 στις: Τρίτη, 2 Οκτ 2012, 09:01:21 »

    Ρε παιδια συγχωρεστε με αλλα εγω επιμενω.......βρειτε τι ειναι αυτο που ριχνει την ταση στο δεκτη που λετε τοσο χαμηλα (μεγαλο Αμπεραζ , κακες μπαταριες, μικρο Bec η οτι αλλο ειναι) γιατι δεν ειναι σωστο να στηριζεστε μονο στον πυκνωτη......
    Να το πω και αλλιως, αν ο πυκνωτης χρειαζεται σημαινει πως κατι αλλο ειναι στραβο.........

    Νίκο είναι θέμα μόνο των δεκτών της Spektrum, όπως είπα και του Θοδωρή, εγώ βάζω εξωτερικά Bec στα
    μοντέλα μου όχι μόνο για τους δέκτες αλλά και αν κάνει ένα cut off το esc να μπορέσω να τα κατεβάσω
    με κάποια ασφάλεια!! Wink

    Ρε παιδια επειδη δεν το γνωριζω αυτο οταν το esc κανει cut off κοβει και το ρευμα  του bec ? Φανταζομουνα οτι θα εκοβε μονο αυτο που παει στις 3 φασεις.........
    Οποτε αν ειναι ετσι, το καλυτερο ειναι αυτο που λες εξωτερικο bec και κοιμασαι ησυχος..........

    Το κακο παντως κλιμα που εχει δημιουργηθει για τις spectrum (γιατι εχω γινει και εγω μαρτυρας πτωσεων) αποτι μιλησα και σε καποιον που ειναι πιο ειδικος επι αυτων , οφειλετε συνηθως σε λαθη του χρηστη και αμελεια μιας και αποτι καταλαβα το Bug της  ολης υποθεσης ειναι οτι ενω δειχνει οτι εχει κλειδωσει σωστα TX και RX επειδη φαινομενικα κουνιουντε τα σερβο, αν δε δεις καποια λαμπακια να αναβουν σωστα που σημαινει οτι πραγματικα εχει 'κλειδωσει', τοτε στην πτηση μπορει να χαθει η συνδεση.......Οποτε γνωριζοντας αυτη την ιδιαιτεροτητα ο χειριστης πρεπει να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικος ωστε να μην εχει ποτε δυσαρεστα αποτελεσματα

    Σε ολες τις ΤΚ οταν γινει μια πτωση, ο εκαστοτε χειριστης λεει 'το εχασα,ξεκλειδωσε δεν ακουγε', στο 90 % ομως των περιπτωσεων δεν εξεταζει πραγματικα τι εγινε και τα ριχνει στην κατασκευαστρια εταιρεια του προιοντος.....
    Σε ιδιο ποσοστο πιστευω δεν εχουν διαβασει το manual του προιοντος που αγορασαν αλλα κανουν χρηση με τις γνωσεις που εχουν αποκτησει απο το προηγουμενο συστημα που ηταν κατοχοι η απο γνωμες αλλων......
    Αυτο αφορα και εμενα σε καποιες περιπτωσεις προς αποφυγη παρεξηγησεων.....
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.210


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #37 στις: Τρίτη, 2 Οκτ 2012, 13:58:27 »

    Ρε παιδια επειδη δεν το γνωριζω αυτο οταν το esc κανει cut off κοβει και το ρευμα  του bec ? Φανταζομουνα οτι θα εκοβε μονο αυτο που παει στις 3 φασεις.........
    Οποτε αν ειναι ετσι, το καλυτερο ειναι αυτο που λες εξωτερικο bec και κοιμασαι ησυχος..........

    Ακριβώς Νίκο!!  Thumbs up
    Τα περισσότερα "φθηνά" esc κόβουν και το ρεύμα στο bec, κάποια πιο ακριβά δεν κόβουν και τα
    πολύ ακριβά τα περισσότερα δεν έχουν bec είναι opto!! Wink

    Το κακο παντως κλιμα που εχει δημιουργηθει για τις spectrum (γιατι εχω γινει και εγω μαρτυρας πτωσεων) αποτι μιλησα και σε καποιον που ειναι πιο ειδικος επι αυτων , οφειλετε συνηθως σε λαθη του χρηστη και αμελεια μιας και αποτι καταλαβα το Bug της  ολης υποθεσης ειναι οτι ενω δειχνει οτι εχει κλειδωσει σωστα TX και RX επειδη φαινομενικα κουνιουντε τα σερβο, αν δε δεις καποια λαμπακια να αναβουν σωστα που σημαινει οτι πραγματικα εχει 'κλειδωσει', τοτε στην πτηση μπορει να χαθει η συνδεση.......Οποτε γνωριζοντας αυτη την ιδιαιτεροτητα ο χειριστης πρεπει να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικος ωστε να μην εχει ποτε δυσαρεστα αποτελεσματα


    Είναι κανόνας ότι αν το λαμπάκι του δέκτη δεν είναι σταθερά αναμμένο δεν πετάμε, το ελέγχουμε κάθε φορά πριν πετάξουμε!!
    Καλό είναι Νίκο να τα λέμε αυτά τα πράγματα που και που για να τα μαθαίνουν οι νεώτεροι φίλοι και να τα εφαρμόζουν,
    διαφορετικά θα έχουν ένα ανεξέλικτο μοντέλο με όποιες καταστροφικές συνέπειες σημαίνει αυτό!!


    Σε ολες τις ΤΚ οταν γινει μια πτωση, ο εκαστοτε χειριστης λεει 'το εχασα,ξεκλειδωσε δεν ακουγε', στο 90 % ομως των περιπτωσεων δεν εξεταζει πραγματικα τι εγινε και τα ριχνει στην κατασκευαστρια εταιρεια του προιοντος.....
    Σε ιδιο ποσοστο πιστευω δεν εχουν διαβασει το manual του προιοντος που αγορασαν αλλα κανουν χρηση με τις γνωσεις που εχουν αποκτησει απο το προηγουμενο συστημα που ηταν κατοχοι η απο γνωμες αλλων......
    Αυτο αφορα και εμενα σε καποιες περιπτωσεις προς αποφυγη παρεξηγησεων.....

    Φίλε Νίκο δυστυχώς κανένας δεν παραδέχεται ότι έκανε λάθος και αντί να μαθαίνει από αυτό, διότι πολλές φορές από
    τα λάθη μας μαθαίνουμε, το συνεχίζει!!  devil

    Καταγράφηκε
    smartalex
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 359



    « Απάντηση #38 στις: Τρίτη, 2 Οκτ 2012, 14:38:53 »

    εγω θα πω αυτα που ειπα και σε αλλο παρομοιο θεμα μιας και εγω καποτε τα ειχα ριξει στην κατασκευαστρια εταιρια και οπως φανηκε τα λαθη ηταν δικα μου εξαρχης .................

    ξεκιναμε  παντα απο τα βασικα

    Μεγαλα και γρήγορα μοντέλα μονο  με full range δεκτες κατα προτιμηση original
    Οταν αλλάζεις μπαταριά στο μοντελο σου για να ξαναπεταξεις ή αλλαζεις μοντελο παντα κλεινεις  και  ξαναανοίγεις την Τ/Κ για να κλειδωσει με τον δεκτη , μην ξεχνας να ελεγχεις οτι το λαμπακι στο δεκτη  ειναι σταθερα αναμενο
    Στο χωρο που εχεις επιλεξει να πετας καλο ειναι να μην εχει κεραίες ( κινητης τηλεφωνιας και αλλες )  και ακομα καλυτερο για την ασφαλεια  πανω απο ολα των γυρων μας να μην πετας γενικα εντος πολης  , μονο αλανες η μοντελοδρομια .
    Οποιαδηποτε αλλαγη κανεις στο μοντελο σου ( νεο μοτερ - αλλαγή σερβο κλπ ) στο τελος ξανα κανε  bind με ολο τον εξοπλισμό συνδεδεμένο .
    Μην ξεχνάς κατα καιρους  να πραγματοποιείς  και  range test
    να ελεγχεις παντα αν τα βυσματα τροφοδοσια σου εχουν την βελτιστη επαφη .

    και τελος θα συμφωνησω  και εγω απόλυτα  οτι η χρηση εξωτερικου bec επιβάλλεται
    Καταγράφηκε

    hirobo srb - trex 250 - trex 500 - blade 400 - blade msr - extra 300 pkz - yak 54 eflite - f16 eflite - mosquito fms - habu pkz - icon a5 pkz - f86 eflite - f86 alfa models - ta183 alfa models
    twister multiplex - mig-29 sebart- fox - pkz p51- corsair - f-16starmax - venus 3d-
    Σελίδες: 1 2 [3]  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Τροφοδοσία δέκτη σε ώρα ανάγκης
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.