Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 10:03:22

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 10:03:22

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 45
    Συνολικά: 46
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Πλαστικό μοντέλο αρχίζει και ραγίζει ..  (Αναγνώστηκε 3329 φορές)
    adam_raps
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 141



    « στις: Τρίτη, 28 Αύγ 2012, 19:57:48 »

    Exω το ready της thunder tiger και είναι πλαστικό μοντέλο . Με περίπου δεκα πτήσεις αρχίζει και κάνει ραγίσματα σε διάφορα σημεία και δεν οφείλεται ο κραδασμός του κινητήρα . Πχ στο φτερό του rudder . Υπάρχει κάποιο υλικό το οποίο να του δώσει λίγο ελαστικότητα ή γενικά τα πλαστικά μοντέλα δεν έχουν σωτηρία και καλύπτεις με epoxy τα ραγίσματα και όσο αντέξει ?
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 28 Αύγ 2012, 20:29:13 »

    Exω το ready της thunder tiger και είναι πλαστικό μοντέλο . Με περίπου δεκα πτήσεις αρχίζει και κάνει ραγίσματα σε διάφορα σημεία και δεν οφείλεται ο κραδασμός του κινητήρα . Πχ στο φτερό του rudder . Υπάρχει κάποιο υλικό το οποίο να του δώσει λίγο ελαστικότητα ή γενικά τα πλαστικά μοντέλα δεν έχουν σωτηρία και καλύπτεις με epoxy τα ραγίσματα και όσο αντέξει ?

    Μπορεις να βαλεις φωτογραφια του προβληματος;
    Οταν αγοραζα το Calmato Sports σαν το πρωτο μου θερμικο μου προτειναν να κοιταξω και το Ready σαν εναλλακτικη επιλογη, οσο και να το εψαξα τοτε δεν ειχα ακουσει προβλημα στο πλαστικο Ready αλλα ακουσα για το γνωστο προβλημα με την επικαλυψη του Calmato.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    adam_raps
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 141



    « Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 28 Αύγ 2012, 20:44:16 »

    καλά το calmato θέλει καινούργιο μονοκότ και είσαι άρχοντας μετά . Το ready λόγω πλαστικού ξηρένεται και χάνει την ελαστικότητα . το είχα ακούσει και παλαιότερα το πρόβλημα αυτό ! απλά δεν περίμενα τόσο γρήγορα !!!!!!!! και το φυλάζω και σε αποθήκη πάντα καθαρό .. δεν θα φανούν οι λεπτομέρειες στην φώτο φίλε μου
    Καταγράφηκε
    takis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 105


    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 28 Αύγ 2012, 20:47:28 »

    επειδη το εχω και γω το ready δυστηχως ο ηλιος πολυμεριζει το πλαστικο με αποτελεσμα οπου το αγγιξεις σπαει...το μονο που μπορω να σου πω ειναι να μην το αφηνεις στον ηλιο.

    κατα τη γνωμη μου ομως δεν υπαρχει προβλημα μπορεις να πετας κανονικα...οπου σπαει η κλασικη λυση της εποξυ και εισαι μια χαρα! το συγκεκριμενο αεροπλανο ειναι παρα πολυ γερο το εχω 7 χρονια και ειναι ακομα σε θεση να πεταει κανονικα...παρα πολυ καλος δασκαλος!   Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    adam_raps
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 141



    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 28 Αύγ 2012, 20:52:26 »

    πτήση - υπόστεγο -πτήση-υπόστεγο  το έχω . και μετά πάντα καθαρό στο εργαστήριο . ναι πετάει τέλεια είναι καλό μοντέλο και αν πετάς αυτό με ευκολία ( λόγω βάρους ) τα αντίστοιχα μπάλσα σου φαίνονται παιχνίδι .. Μαθαίνεις να προσγειώνεις με ακρίβεια λόγω της ταχύτητας που έρχεται , λόγω βάρους .. Κ εγώ έτσι λέω φίλε μου έποξυ όπου βλέπω ράγισμα και το ξεχνάω ..
    Καταγράφηκε
    takis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 105


    « Απάντηση #5 στις: Τρίτη, 28 Αύγ 2012, 20:57:56 »

    ακριβως!! λογω βαρους κατεβαινει γρηγορα και σου μαθαινει πολλα!! και να ξερεις υπαρχουν τα παντα απο ανταλλακτικα! εγω μια φορα εχω αλλαξει ολοκληρο το οριζοντιο και καθετο σταθερο... Χαμόγελο

    καλες πτησεις ευχομαι!
    Καταγράφηκε
    adam_raps
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 141



    « Απάντηση #6 στις: Τρίτη, 28 Αύγ 2012, 21:05:25 »

    ακριβως!! λογω βαρους κατεβαινει γρηγορα και σου μαθαινει πολλα!! και να ξερεις υπαρχουν τα παντα απο ανταλλακτικα! εγω μια φορα εχω αλλαξει ολοκληρο το οριζοντιο και καθετο σταθερο... Χαμόγελο

    καλες πτησεις ευχομαι!
    ευχαριστώ αδερφέ καλές πτήσεις να έχεις κ εσυ
    Καταγράφηκε
    gharar
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 50


    « Απάντηση #7 στις: Πέμπτη, 30 Αύγ 2012, 23:10:21 »

    Εχω το πρωτο ready που βγηκε της arc. Μετα πουλησε το σχεδιο στην ΤΤ. Το εχω περιπου 10 χρονια. Δεν εχει παθει τιποτα εμφανες.. ουτε καν σκληρυνε το πλαστικο και πεταει ακομα αψογα. Βεβαια δεν πρεπει ν αποθηκευεται σε φως. Ισως το δικο σου ηταν ελλατωματικο απ την αρχη.
    Καταγράφηκε
    sakis art
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 348



    « Απάντηση #8 στις: Πέμπτη, 30 Αύγ 2012, 23:52:24 »

    Εγώ έχω 3 χρόνια το cessna cardinal 177 που είναι απ'το ίδιο πλαστικό και δεν έχει το παραμικρό.Αλλά ένας φίλος που είχε το jupiter είχε αυτό το πρόβλημα με τη φθορά,από τα λάδια και τον ήλιο.Δεν ξέρω ίσως παίζουν ρόλο και οι παρτίδες.
    Καταγράφηκε
    Spartan
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 423


    Τα όρια της γνώσης είναι τα όρια του κόσμου


    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 31 Αύγ 2012, 00:58:18 »

    To Jupiter είναι ότι χειρότερο από πλευράς πλαστικού...
    Το είχα φτιάξει πριν μερικά χρόνια στην Αθήνα, δεν πρόλαβα όμως να το πετάξω γιατί μετακόμισα στην Σπάρτη. Το αεροπλάνο έμεινε στην αποθήκη χωρίς να το επιρρεάζουν ζέστη, λάδια, υγρασία, σκόνη κτλ.
    Σε κάποια φάση και μετά από περίπου ένα χρόνο, τα πλαστικά μέρη του αεροπλάνου (εκτος από το φτερό) σκλήρυναν και ξεράθηκαν, με αποτέλεσμα σε οποιαδήποτε κίνηση να σπάνε. Ειδικά τα πηδάλια και η ουρά είχαν το μεγαλύτερο πρόβλημα, και λιγότερο η άτρακτος...
    Το αεροπλάνο πετάχτηκε στα σκουπίδια αφού αφαιρέθηκε ότι χρήσιμο είχε πάνω, χωρίς να κάνει ούτε μια πτήση.
    Από τότε, πλαστικό αεροπλάνο ούτε σαν δώρο δεν παίρνω...
    Καταγράφηκε

    Αυτοί που ξεχνούν την ιστορία τους είναι καταδικασμένοι να την ξαναζήσουν - George Santayana (Life of Reason, 1905)
    hlsat
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042


    ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ


    « Απάντηση #10 στις: Παρασκευή, 31 Αύγ 2012, 11:16:11 »

    Δυστυχος τα πλαστικα αεροπλανα εχουν αυτο το προβλημα οχι ολα αλλα αυτα που ειναι απο PVC πλαστικο.
    Πολυμεριζεται αυτο το πλαστικο με τον χρονο και χαλαη και οταν ειναι εκτεθιμενο στον ηλιο ακομη χειροτερα καιγεται.
    Εχω αεροπλανα καινουργια χωρις πτηση στα κουτια τους και εχουν χαλαση παροτι ηταν φυλαγμενα σωστα.
    Εχω ομως και ενα αιρμποατ απο λευκο πλαστικο PVC Αγγλικο μοντελο 32 χρονων που ειναι αθικτο κυριολεκτικα παροτι τα χρονια του και τα νερα που εχει φαη.
    Καταγράφηκε

    Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια
    sakis art
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 348



    « Απάντηση #11 στις: Σάββατο, 1 Σεπ 2012, 11:31:39 »

    Από abs είναι τουλάχιστον αυτά που βγάζει τώρα η Thunder tiger.Το δικό μου αν και δεν έχει πάθει το παραμικρό από θέμα φθοράς από ήλιο κτλ τα έχει βγάλει τα λεφτά του.Δηλ.έχει τύχει από κάποιες άτσαλες προσγειώσεις τον πρώτο καιρό που μάθαινα(αέρα,σβήσιμο μοτέρ)να χτυπήσει και να μην πάθει σχεδόν τίποτα,που αν ήταν μπάλσα σίγουρα θα είχε γίνει κομματάκια.
    Καταγράφηκε
    mikrosdedalos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 654


    Η κρίση θέλει καλοπέραση και καλή παρέα !


    WWW
    « Απάντηση #12 στις: Κυριακή, 25 Νοέ 2012, 22:11:13 »

    Exω το ready της thunder tiger και είναι πλαστικό μοντέλο . Με περίπου δεκα πτήσεις αρχίζει και κάνει ραγίσματα σε διάφορα σημεία και δεν οφείλεται ο κραδασμός του κινητήρα . Πχ στο φτερό του rudder . Υπάρχει κάποιο υλικό το οποίο να του δώσει λίγο ελαστικότητα ή γενικά τα πλαστικά μοντέλα δεν έχουν σωτηρία και καλύπτεις με epoxy τα ραγίσματα και όσο αντέξει ?

    Και εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα και το έλυσα ως εξής:

    Από μέσα κόλυμα με κυανοακριλική ειδική για πλαστικά. laugh

    Δες εδώ:https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8447__Insta_Flex_Flexible_Thin_CA_1_oz.html

    Προσοχή όμως γιατί καίει το φελιζόλ.

    Από εξω αυτοκόλλητο για γράμματα επιγραφών. Είναι πολύ δυνατό. Thumbs up

    Με αυτόν τον τρόπο το ράγισμα σου θα σταματήσει!!! Azn

    Καλή επιτυχία. Thumbs up
    Καταγράφηκε

    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΛΑΓΙΑ:

    http://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=32374.0
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Sport - fun και γενικά (Συντονιστής: Serafim)  |  Θέμα: Πλαστικό μοντέλο αρχίζει και ραγίζει ..
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.032 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.