Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 05:51:22

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 05:51:22

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 48
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 56
    Συνολικά: 59
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή CNC για μοντελιστική χρήση  (Αναγνώστηκε 16836 φορές)
    hellitop
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 781


    achten!!!!!!!!!!!!!!!


    « Απάντηση #15 στις: Κυριακή, 24 Ιούν 2012, 00:48:21 »

    Μπραβο παρα πολυ καλη δουλεια Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #16 στις: Κυριακή, 24 Ιούν 2012, 08:43:20 »

    Καλή συνέχεια στην κατασκευή . Αναμένουμε. Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #17 στις: Δευτέρα, 25 Ιούν 2012, 05:54:36 »

    Συγχαρητήρια Απόστολε. Τα σχετικά μηνύματα σου διαχωρίστηκαν σε ξεχωριστό θέμα με τίτλο "Κατασκευή CNC για μοντελιστική χρήση", όπως γράφεις στο πρώτο μήνυμα. Μπορείς να προτείνει άλλο τίτλο.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #18 στις: Πέμπτη, 28 Ιούν 2012, 10:09:08 »

    Τί βλέπουν τα όμορφα μπιρμπιλωτά μου ματάκια?  Εκπληξη

    Απόστολεεεεεε... τα κατάφερες βρέ θηρίο? Μπράβο!! Με συγκίνησες τώρα που το είδα... καλές κοπές φιλαράκο και πάντα τέτοια. Βάζε φωτό να μας τρελαίνεις...

    DM
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    ChrisCalmato 40 Trainer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.046



    « Απάντηση #19 στις: Πέμπτη, 28 Ιούν 2012, 14:03:00 »

    Καλημερα!!!!
    Μπραβο για την κατασκευη σου πολυ προσεγμενη!!!
    Παραγγελιες δεχεσαι?Huh?
    Καταγράφηκε

    50 cc Petrol POWER/Acro F3D 50''/Piper Pawnee 40 Hangar 9/TT Piper J3 Cub/Sebart Sukhoi 29s 30E/ScratchBuild 3DPMini/Bixler EPO 1400mm/Kyosho Calmato 40 Trainer/BMI Extra 330EP/<<JR XG8>>/Spectrum DX7se!!!

    ΕΝΩΣΗ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΡΟΔΟΥ!!!!!!
    www.emr.gr
    Bocian
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 686


    « Απάντηση #20 στις: Παρασκευή, 29 Ιούν 2012, 21:08:46 »

    Τί βλέπουν τα όμορφα μπιρμπιλωτά μου ματάκια?  Εκπληξη

    Απόστολεεεεεε... τα κατάφερες βρέ θηρίο? Μπράβο!! Με συγκίνησες τώρα που το είδα... καλές κοπές φιλαράκο και πάντα τέτοια. Βάζε φωτό να μας τρελαίνεις...

    DM

    τα καταφερα Αποστολε τα καταφερα, αλλα εχω ξεχασει πως ειναι η πτηση πεντε μηνες τωρα...........πολυ ωρα στο υπογειο παιδια παρα πολυ.
    Ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια να σας πω πως ειναι ενα χομπυ μεσα στο χομπυ γιατι οπως μας αρεσουν οι κατασκευες
    παρασυρεσαι και κοιτας τι μπορει να κανει το μηχανημα και ετσι σε τρωει πολυ απο το χρονο που εχεις.
    Φιλε  Χρηστο το μηχανημα φτιαχτηκε για ερασιτεχνικη χρηση και οχι για εμπορικη εκμεταλευση αλλα αν μπορουμε να κανουμε μια εξυπηρετηση σε καποιον και ειδικα σε μοντελιστη θα την κανουμε. Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Σ' αυτή τη χώρα, σε λίγο καιρό, όποιος είναι κάτοχος Ανεμοπτέρου, θα διώκεται Ποινικά.
    gliderguider
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 264


    Νίκος Βουλουμάνος


    « Απάντηση #21 στις: Τετάρτη, 4 Ιούλ 2012, 23:10:59 »

    Μπράβο Απόστολε και από τη θέση αυτή.

    Ξεκίνησα τον τοιχο στο εργαστήριο... ξέρεις εσύ. Για να μην πηγαίνουν οι σκόνες απο το cnc του ... φθινοπώρου παντού.

    Κράτα γερά. Μπορεί να μην πετάξαμε στη Σπάρτη, αλλά τουλάχιστον περάσαμε καλά και κουβεντιάσαμε πολύ.

    Νίκος Βουλουμάνος
    Καταγράφηκε

    Seize your day!
    Bocian
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 686


    « Απάντηση #22 στις: Σάββατο, 7 Ιούλ 2012, 23:44:58 »

    Νικολα καλησπερα, σ ευχαριστω και σενα για τα καλα σου λογια, καλα κανεις και χτιζεις τοιχο γιατι ειναι απαραιτητος.
    Οι υποδομες πρεπει να προηγουνται των εργων, ειμαι σε αδεια αυτες τις μερες και δεν μπαινω συχνα για να δω τα μυνηματα, για αυτο και εχω αφησει το θεμα λιγο.
    Δεν εχω απαντηση ακομη για υλικα και κοστολογιο, προχειρα εδω να δωσω μερικες πληροφοριες σχετικα με τα υλικα.
    Τα ηλεκτρονικα αγοραστηκαν απο ebay, Κινα μερια για να μου ερθουν πιο οικονομικα, και εννοω τα βηματικα μοτερ (ΝΕΜΑ23) τον κοντρολερ και το τροφοδοτικο (24volt 15A),
    υπαρχουν στο ebay σετ απο μοτερ κοντρολερ και τροφοδοτικο μαζι ωστε αν καποιος δεν ξερει τι ταιριαζει με τι να μπορει να κανει σωστη και πιο φθηνη παραγγελια.
    τα μηχανικα μερη, (διαστασεις 1000mm X 800mm X 500mm) δηλαδη γλυστρες  βιδες  παξιμαδια ρουλεμαν τα πηρα σετ (απο Αγγλια μεσω ebay και παλι)  για να μην παραγγειλω ασυμβατα υλικα μεταξυ τους
    και εχω προβλημα στην συναρμολογηση.
    Τα ξυλα (mdf  και κοντρα πλακε)  απο την τοπικη αγορα οπου κατα την παραγγελια κοπηκαν στις διαστασεις που ηθελα.
    Το κοστος εφτασε κοντα στα .... (αυτη η πληροφορια δινεται μονο με πμ διαβαζει και η police  και μετα knuppel2)  με τη λιγη εμπειρια που εχω αποκτηση οσο ασχολουμαι με το θεμα θα ηθελα να πω
    σε οσους ενδιαφερονται για κατασκευη πως το πιο σημαντικο πραγμα στο cnc ειναι η ακριβεια η οποια εξαρταται κατα πολυ απο τη στιβαροτητα που εχει η κατασκευη (καλο ειναι να αποφευγονται οδηγοι συρταριων κλπ)
    και μετα η επιφανεια και η ταχυτητα για αυτο το λογο καλο ειναι να γινεται μεταλλικη κατασκευη (με χρηση μειωσης) και οχι ξυλινη οπως η δικη μου (αν ολα πανε καλα θα ανβαθμιστει) μπορει οταν ξεκιναμε την
    κατασκευη να ειμαστε ολιγαρκεις αλλα οταν το δουμε να δουλευει οι απαιτησεις μας σε ακριβεια και ταχυτητα αυξανονται παρα πολυ πιστεψτε με.

    Αυτα προς το παρων τα υπολοιπα μετα τις διακοπες.... Καλο Καλοκαιρι σε Ολους .
    Καταγράφηκε

    Σ' αυτή τη χώρα, σε λίγο καιρό, όποιος είναι κάτοχος Ανεμοπτέρου, θα διώκεται Ποινικά.
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #23 στις: Κυριακή, 8 Ιούλ 2012, 13:48:33 »

    Δεν καταλαβα γιατι δεν γραφεις την τιμη... στην καλυτερη να σου κοστισει 200-300€, αυτο το γραφω για να το διαβασει η γυναικα σου Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο

    Εαν ειναι πιο φτηνα βαλε αναλυτικο κοστολογιο, πιθανος να ενδιαφερει πολλους.
    Θα ηθελα να δωσουμε βαση στην ποιοτητα δουλειας που μπορει να κανει το συγκεκριμενο μηχανημα. Εαν δεν εχεις αντιρηση θα ηθελα να εβλεπα οτιδηποτε εχεις φτιαξει μεχρι σημερα, ειδικα εαν μπορει να κανει τρισδιαστατο σκαλισμα σε μασιφ ξυλο.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.208


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #24 στις: Κυριακή, 8 Ιούλ 2012, 15:40:40 »

    Δεν καταλαβα γιατι δεν γραφεις την τιμη... στην καλυτερη να σου κοστισει 200-300€, αυτο το γραφω για να το διαβασει η γυναικα σου Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο

    Μαρτυριάρη!!!!  lalala    Ποοολύ αστείο   Ποοολύ αστείο
    Καταγράφηκε
    Bocian
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 686


    « Απάντηση #25 στις: Κυριακή, 8 Ιούλ 2012, 19:12:41 »

    Φιλε Orck καλησπερα.
    Οπως γραφω και παραπανω για να εχεις απαιτησεις απο ενα τετοιο μηχανημα θα πρεπει να το κατασκευασεις με υλικα καποιας
    ποιοτητας, ισχυει και εδω το οτι δινεις παιρνεις.
    Το συγκεκριμενο μηχανημα εχει την δυνατοτητα να σκαλιζει σε μασιφ ξυλο, φωτο δυστυχως δεν εχω εκτος αυτης με το αστερι, μεχρι στιγμης εχω σκαλιση καποιοα
    πραγματα ( ενα αστερι μια καρδια) σε μπλε φελιζολ για τη μικρη μου κορη. Επισης εχω σκαλιση σε Μασιφ Ξυλο το σημα της Α.Ε.Κ. (ΓΙΑ ΚΑΚΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ) το
    οποιο το πηγα στον Νικο στη Σπαρτη (φολα αεκτζης ο ατιμος) το τριημερο του Αγιου Πνευματος αλλα δεν εχω φωτογραφια αν θελει ο Νικος ας ανεβασει μια.
    Το προβλημα στο σκαλισμα (δημιουργεια αναγλυφου η 2.5D επεξεργασια) του ξυλου ειναι ο πολυς χρονος που χρειαζεται για να γινει η επεξεργασια
    (δυο η τρια χερια το ξεχονδριασμα και αλλα τοσα περιπου το φινιρισμα).
    Θα πρεπει να πω οτι τον πιο πολυ καιρο εως τωρα τον εχω περασει ασχολουμενος με το τι μπορει να κανει  παρα με το να κανω πραγματα!!! εννοω οτι πιο πολυ χρονο
    με εχουν φαει προγραμματα και υπολογιστης παρα το ιδιο το cnc, χρειαζεται να μαθεις και τα αναλογα προγραμματα για να μπορεις να κανεις καποιες δουλειες.

    Απο αυριο παιδια μπανια στη Βορεια Ευβοια μαλλον Πευκι τα λεμε απο την αλλη εβδομαδα ....
    Καταγράφηκε

    Σ' αυτή τη χώρα, σε λίγο καιρό, όποιος είναι κάτοχος Ανεμοπτέρου, θα διώκεται Ποινικά.
    mrhondata
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1


    « Απάντηση #26 στις: Τετάρτη, 11 Ιούλ 2012, 01:55:02 »

    Καλησπερα bosiac και συγχαρητηρια για την κατασκευη σου!απο οτι παρατηρησα σε μια φοτο ειδα καποια σχεδια για την κατασκευη,απο που μπορουμε να τα βρουμε η θα μπορουσες να μας τα εδειχνες ετσι ωστε να προσπαθουσαμε και εμεις να ξεκινησουμε  μια παρομοια κατασκευη;

    Με εκτιμηση,Θοδωρης.
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #27 στις: Κυριακή, 15 Ιούλ 2012, 10:37:16 »

    Το συγκεκριμενο μηχανημα θα μπορουσε να κοψει πλακα αλουμινιου παχους 2-3 χιλιοστα; Εστω και με χαμηλη ταχυτητα.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Bocian
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 686


    « Απάντηση #28 στις: Κυριακή, 15 Ιούλ 2012, 12:22:28 »

    σε μια φοτο ειδα καποια σχεδια για την κατασκευη,απο που μπορουμε να τα βρουμε η θα μπορουσες να μας τα εδειχνες ετσι ωστε να προσπαθουσαμε και εμεις να ξεκινησουμε  μια παρομοια κατασκευη;
    Καλημερα παιδια τελος οι διακοπες μεσα τα κεφαλια τωρα.Φιλε Θοδωρη στη φωτο δεν φαινονται σχεδια του cnc αλλα των εξαρτηματων (ρουλεμαν, βασεις στηριξης κλπ).Το σχεδιο βγαινει απο το μυαλο
    βαση του μεγεθους του μηχανηματος που θελεις να κατασκευασεις,και τις διαστασεις που εχουν τα εξαρτηματα που αγοραζεις δηλαδη τι εννοω, αφου αγορασεις τα εξαρτηματα τοτε θα δεις π.χ. ποσο υψος θα εχει
    η γεφυρα σου ποσο κενο χρειαζεται να αφησεις για να περναει..δεν εχει νοημα να σου δωσω εγω τις διαστασεις του δικου μου μηχανηματος εκτος αν αγορασεις ολοιδια πραγματα.
    Αν δεις στο youtube βιντεο με κατασκευες θα βγαλεις νοημα πως πρεπει να το κανεις δεν ειναι δυσκολο ετσι εκανα κι εγω, επισης μπορεις να βρεις και σχεδια στο ιντερνετ αλλα σου λεω οτι το πιο πιθανο ειναι να μην τα χρησιμοποιησης.
    Γραψε στο youtube (diy cnc) και θα δεις βιντεο με κατασκευες αν ομως επιμενεις εχω σχεδια αλλα ειναι σε ιντσες, εγω δεν ασχοληθηκα καθολου μαζι τους.

    Το συγκεκριμενο μηχανημα θα μπορουσε να κοψει πλακα αλουμινιου παχους 2-3 χιλιοστα; Εστω και με χαμηλη ταχυτητα.
    Να δοκιμασουμε? τι εχεις στο μυαλο σου??
    Καταγράφηκε

    Σ' αυτή τη χώρα, σε λίγο καιρό, όποιος είναι κάτοχος Ανεμοπτέρου, θα διώκεται Ποινικά.
    nik00ss
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 562



    « Απάντηση #29 στις: Δευτέρα, 16 Ιούλ 2012, 11:10:38 »

    Συγχαρητήρια για την κατασκευή σου...
    Μπορείς να βάλεις μια μικρή οικιακή σκούπα να ρουφάει την πολύ σκόνη,με ένα μικρο σωλήνα 2-3 εκατοστά από την κεφαλή του ρουτερ,ετσι γλυτώνεις την σκόνη που μπαίνει παντού!!! και ιδίως σε υπολογιστές που φράζει αεραγωγούς, αλλά και αχρηστευη τους ανεμιστήρες, και αν θες να πας παραπέρα μπορείς να βάλεις και μια μεταλλική πλακά με μικρές τρύπες η οποία είναι συνδεδεμένη σε μια σκούπα και κρατάει τα κομμάτια τα οποία κόβονται στη θέση σους
    πιστεύω οτι μπορείς να κόψεις πλάκα αλουμινίου, απλά θα πρέπει να βάλεις την σωστή κεφαλή στο ρουτερ και να ρυθμίσεις τις στροφές...


    * images.jpg (8.08 KB, 259x194 - εμφανίστηκε 2395 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 [2] 3  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Κατασκευή CNC για μοντελιστική χρήση
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.035 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.