Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 10:27:31

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 10:27:31

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 19
    Συνολικά: 21
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: HIROBO FREYA X-SPEC F3C ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)  (Αναγνώστηκε 11747 φορές)
    ΝΙΚΟΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 552



    « στις: Παρασκευή, 6 Απρ 2012, 11:18:14 »

    Θα ηθελα να παρουσιασω το νεο μου αποκτημα το οποιο αγοραστηκε για practice heli στην GR-B.
      Το ελικοπτερο αγοραστηκε αρχη του ετους απο τον Γιαννη τον Κουτσουλα και ο λογος που το διαλεξα ειναι οτι υπηρχε σε προσφορα (και οχι γιατι ειμαι κολημενος με τα hirobo..εξαλου μονο 4 εχω ακομα) στα 400 ευρο κιτ ενω κανονικα εχει 650.
    Το κιτ ηταν ενα απλο freya evo 90 και το σκεπτηκο ηταν να μεινει ως εχει....Αλλα επειδη κατι με ετρωγε απο μεσα μου και επειδη οπως ειναι γνωστο στα ελικοπτερα μου παντα εμπλεκετε ο Αντωνιαδης (ολε ολε ολε) το αποτελεσμα ειναι ενδιαφερον και ακρως εντυπωσιακο...
     
     Το απογευμα θα γινει αναλυτικη παρουσιαση με φωτογραφιες οποτε υπομονη..

    To be continued.
    Καταγράφηκε

    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 6 Απρ 2012, 11:23:19 »

    Αλλα επειδη κατι με ετρωγε απο μεσα μου.....


     knuppel2
    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #2 στις: Παρασκευή, 6 Απρ 2012, 16:36:43 »

    Ωραιος... Καιρος ηταν να μας δειξετε τπτ για αυτην την κατηγορια ελικότερων..!!
    Καταγράφηκε
    kostas72
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 495



    « Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 6 Απρ 2012, 19:50:40 »

    ωχ αγριεψε ο κυρνικ. αντε νικο να δουμε μπας και μαθουμε κανα μυστικο.
    Καταγράφηκε
    spv(spirosvar)
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 452


    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 6 Απρ 2012, 22:01:09 »


    To be continued.

    Αντε νικο...!! περιμενουμε...  Thumbs up
    Καταγράφηκε
    ΝΙΚΟΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 552



    « Απάντηση #5 στις: Σάββατο, 7 Απρ 2012, 00:14:46 »

    Sorry παιδες...σημερα το απογευμα ηθελα να ξεκινησω αλλα ο χρονος μου ηταν λιγο πιεσμενος με το παιδι και με κατι supermarket που με εχωσε η γυναικα μου....να φανταστειτε τωρα που κοιμουντε ολοι περναω κατι λεπτομερειες στο ηλεκτρονικο setup της τηλεκατευθινσης για να προλαβω αυριο το πρωι να παω για στρωσιμο κινητηρα σιγα σιγα και να το φερω εκει που το θελω τουλαχιστον σε hover mode μιας και ακομα δεν γινετε να πεταξει επανω.
      Αυριο προς το απογευμα θα εχω την πρωτη γευση.Παντως για μισο πλαστικο και μισο carbon δεν χωρταινω να το βλεπω.Ο doctor απο θεμα καλωδια εχει κανει δουλεια εργοστασιακη.Ουτε wirless να ηταν.
    Καταγράφηκε

    ΑdamHeli
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 902


    Don't forget the ground....


    « Απάντηση #6 στις: Σάββατο, 7 Απρ 2012, 10:19:55 »

    αφιερωμένο Nικολάκη !!!! http://www.youtube.com/watch?v=fdsg0FbLnMM
    Καταγράφηκε

    ΝΙΚΟΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 552



    « Απάντηση #7 στις: Σάββατο, 7 Απρ 2012, 19:53:45 »

    Λοιπον...οπως ειπα το ελικοπτερο ηταν ενα απλο Freya Evo 90.
    Αγοραστηκε αρχες του χρονου και συρναμολογηθηκε κανονικα.Για θεμα βαρους επεσε στο τραπεζι η ιδεα να γινει X-SPEC δηλαδη μισο carbon και μισο πλαστικο.Το X-SPEC εβγαινε σε Αμερικη και Ιαπωνια και ηταν μια εκδοση που χρησιμοποιουσε καποια κοματια απο το ΕΧ-ΕAGLE.
      
       Ο Αντωνιαδης στην προταση μου ηταν θετικος και φυσικα μπορουσε να μου εχει τα κοματια διαθεσημα αμεσα οποτε το project προχωρησε βαση σχεδιου.Το Ελικοπτερο τελη Ιανουαριου μετακομισε στα Γιαννιτσα οπου ο Αντωνιαδης αρχισε να κανει τα δικα του και φυσικα το αποτελεσμα ειναι οπως ειπα ακρως εντυπωσιακο.

     Να πω πως ολα τα κοματια ειναι γνησια Hirobo και οχι Aftermarket κτλ μιας και η αποψη μου εξ αρχης ειναι παντα οτι upgrade να γινετε βαση εργοστασιου.

     Μαζι λοιπον με τα carbon out frame αγοραστηκαν και οι καταληλοι αποστατες για να βιδωσουν στο κεντρικο πλαστικο σασι.
    Μαζι  με αυτα εγιναν και καποιες αλλαγες και σε αλλα μερη του ελικοπτερου οπως η συστηχια των γραναζιων οπου τοποθετηθηκαν απο το Eagle  κομπλε μαζι με το high torque μονοδρομικο.

    Παρακατω μια φωτο απο τα frame και τα γραναζια.



    Στην Συνεχεια αλλαχτηκαν το swash Plate και το wash out με μεταλικα γνησια hirobo.


    Το ηλεκτρονικο setup περιλαμβανει 3 FUTABA BLS 451 για το cyclic και ενα FUTABA 9254 ουρας για το γκαζι.
    Η Εξατμιση ειναι η Hatori 995 F3C αλλα αγοραστηκε και μια Funtech B-310 FAI Type καινουργιο μοντελο για να περαστει αργοτερα.
    Χρησιμοποιειτε ενας Governon GV-1 FUTABA με δεκτη FUTABA HS8 2.4ghz.

    Οπως θα δειτε στην φωτογραφια εχει πεσει πολυ δουλεια απο τον Doctor και το αποτελεσμα στο θεμα τοκτοποιησης καλωδιων ειναι ακρως εντυπωσιακο.



    Στην ουρα τοποθετηκηκε ενα Futaba 520 gyro με Futaba 9256 servo ουρας.


    Για την διαχειριση των ρευματων τοποθετηθηκε ενα Regulator Scott Gray με μια μπαταρια Li-Po 2200 Mha.
    Στο θεμα του κινητηρα η επιλογη της YS ηταν μονοδρομος για μενα.Το θεμα ειναι οτι ο Αντωνιαδης το προχωρησε και λιγο ποιο περα προτεινωντας για κορυφαια λυση την YS 91 ST RR του Rudiger Feil.Επεισης για ευκολια τοποθετηθηκε και ενα booster της Gryphon για να περνει ρευμα το μπουζι.Επεισης αλλαχτηκε και η βαση του μοτερ με την μπλε αλουμινενια του EAGLE.
       Να πω οτι το μοτερ πρωτη φορα πηρε αμεσως μπροστα με το ρελαντι σταθερο κατι που εμενα με παραξενεψε μιας και απο το αλλο μου 90αρη που χρησιμοποιει μια YS 91 SR3C το οποιο με δυσκολευε γενικα στο να την βαλω μπροστα.


    Επεισης αλλαγη εγινε και στον πισω τον ροτορα οπου την θεση του εργοστασιακου απλου EVO 90 πηρε ενας ολοκαινουργιος απο το EAGLE 3 WC AOCC.


    Σας τελευταια πινελια ομορφιας αλλαχτηκε το μαμα πλαστικο canopy με ενα Fusuno οπως και τα πλαστικα εργοστασιακα skid με καινουργια low profile της ιαπωνικης Funtech.




    Και τελευταιο ειναι το canopy cover για προστασια απο χτυπηματα κατα την μεταφορα.


    Να ευχαριστησω και δημοσια τον Γιαννη Αντωνιαδη για την αμμεση διαθεσιμοτητα των εξειδικευμενων  ανταλακτικων και την αρτια δουλεια που εκανε απο την αρχη μεχρι το τελος σε ολα μου τα ελικοπτερα.

      Τωρα μενει να στρωθει η μηχανη και να ρυθμιστει σε idle up mode.

    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 7 Απρ 2012, 20:17:45 από ΝΙΚΟΣ » Καταγράφηκε

    kostas72
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 495



    « Απάντηση #8 στις: Σάββατο, 7 Απρ 2012, 21:00:00 »

    πολυ ομορφο το ε/π νικο.φενετε η δουλεια που εχει κανει ο γιαννης επανω. δεν ξερω γιατι αφησες την πλαστικη καφαλη και δεν εβαλες την μεταλλικη? επισης το kanopy ειναι ολα τα λεφτα. γενικως φαινετε οτι εχει γινει πολυ καλη δουλεια. μπραβο. Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε
    ΑdamHeli
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 902


    Don't forget the ground....


    « Απάντηση #9 στις: Σάββατο, 7 Απρ 2012, 21:16:07 »

    με γεια το καινούργιο απόκτημα! εύχομαι να πάρει κύπελλο στους αγωνες της f3c.  Cheesyκαι ένα μπράβο στον Αντωνιάδη για την τεχνική υποστήριξη. Thumbs up και μια παρατήρηση.... Θυμόςτο καλώδιο του servo της ουράς φαίνεται άσχημο μήπως ένα μπλε δεικτάκη θα ομόρφαινε περισσότερο? Azn γιατί η λεπτομέρεια κάνει την διαφορα! Ανεση
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 8 Απρ 2012, 01:10:22 από adamHELI » Καταγράφηκε

    ΝΙΚΟΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 552



    « Απάντηση #10 στις: Σάββατο, 7 Απρ 2012, 21:27:06 »

    δεν ξερω γιατι αφησες την πλαστικη καφαλη και δεν εβαλες την μεταλλικη?

    Ειπα να κρατησω το bujet χαμηλα.Αυτο θα πεταει σχεδον συνεχεια οπως το πενηνταρι οποτε οσο λιγοτερα εχεις τοσο λιγοτερα πληρωνεις σε καμια πτωση (μακρια απο μας).

    Φωτακι δεν ειχαμε μπλε δυχτακι ρε φιλε...μας τελειωσε.Ξεραμε και εμεις οτι θελει...εχεις να μας στειλεις? Cheesy Grin Grin Grin
    Καταγράφηκε

    ΑdamHeli
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 902


    Don't forget the ground....


    « Απάντηση #11 στις: Κυριακή, 8 Απρ 2012, 01:18:01 »

    έχω σε κίτρινο δεν ξέρω αν σου κάνει....
    http://www.google.gr/imgres?q=dixti&hl=el&sa=X&biw=1088&bih=521&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=N108QwZnLWYhHM:&imgrefurl=http://kartson.pblogs.gr/tags/korinthiakos-gr.html&docid=kvG2bKAYevr_fM&imgurl=http://kartson.pblogs.gr/files/108698-2%252520DIXTI_0089%252520net.jpg&w=555&h=371&ei=cLyAT5WKB8Ph4QSVpqjyBw&zoom=1&iact=rc&dur=223&sig=108347635051346514861&page=1&tbnh=151&tbnw=190&start=0&ndsp=12&ved=1t:429,r:0,s:0,i:63&tx=139&ty=70
    Καταγράφηκε

    billiano
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663


    Ζητω το Δ.Ν.Ταμειο Που Με Εκανε Ν'αρχισω Το Λαχειο


    « Απάντηση #12 στις: Κυριακή, 8 Απρ 2012, 02:15:11 »

    Πραγματικα ωραιο ε/π λες και ειναι ηλεκτρικο,Πεντακαθαρο και λακωνικο στα καλωδια.

    Ο Γ.Αντωνιαδης πραγματικα προαγει το χομπυ και βοηθαει οποιον του το ζητησει.

    Καλημερες μιας και ειναι 2π.μ
    Καταγράφηκε

    Sponsored Απο Την Τσεπη Μου.....Και τα Λεφτα Απο Τα Καλαντα Γιατι Με Συμπαθει Η Γειτονια.....
    ΝΙΚΟΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 552



    « Απάντηση #13 στις: Κυριακή, 8 Απρ 2012, 07:20:48 »

    Μπα...αν βαλω θα βαλω σε μπλε...καποια στιγμη θα παρω
    Καταγράφηκε

    ILIASDJ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.363


    Η πρωτη μου αγαπη , και παντοτινη


    « Απάντηση #14 στις: Κυριακή, 8 Απρ 2012, 12:55:02 »

    Kαταπληκτικη δουλεια ....   Thumbs up
    Πολυ ωραιο ελικοπτερο ...   Χαμόγελο
    Καλοριζικο και καλοπαιταχτο .......  Χαμόγελο Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    ΝΕΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ  What's up    6977808242

    MINI TITAN E325 SE  - T REX 500 ESP
    OUTRAGE VELOCITY 50 - HIROBO SDX 50 NITRO
    T REX 700 NITRO  - AURORA AVANT Nitro - LOGO 600 3D
    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα με καύσιμο (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: HIROBO FREYA X-SPEC F3C ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.036 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.