Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 13:45:58

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 13:45:58

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 7
    Επισκέπτες: 31
    Συνολικά: 38
    Στυλ εμφάνισης

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 ... 99     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Από που πάνε Ελληνικό....;;;  (Αναγνώστηκε 371280 φορές)
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #30 στις: Δευτέρα, 26 Σεπ 2005, 14:35:22 »

    Κώστα εγώ δεν έχω καμία αγωνία.  Εσείς ίσως θα έπρεπε να έχετε.  Μια ερώτηση έκανα αλλά μάλλον είσαι επηρεασμένος από προηγούμενα σχόλια.  Δεν πειράζει.  Εγώ θεωρώ ότι είναι ένα εύλογο ερώτημα μια και προχωράτε και στην ίδρυση συλλόγου.

    Καλό θα ήταν να είσαι λίγο πιο χαλαρός, ειδικά επειδή τώρα ξεκινάς κιόλας.  Δεν θέλει εντάσεις αυτό το χόμπυ, όσο κι αν κάποιοι προσπαθούν.  Άστους να λένε.  Καλή επιτυχία και πάλι.  Χαμόγελο

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Andreas Karakostas
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2


    « Απάντηση #31 στις: Δευτέρα, 26 Σεπ 2005, 20:12:06 »

    Κατ' αρχάς θα πρέπει να επισημάνω ότι είμαι ένας απ' αυτούς που δεν ανήκα μέχρι σήμερα σε κάποιο σύλλογο και είδα με θετικό μάτι την προσπάθεια του κ. Βραχιολίδη. Τον γνωρίζω προσωπικά και είμαι σε θέση να διαβεβαιώσω όλους τους καλούς φίλους που καταθέτουν τις απόψεις τους απ' αυτό το site πως πρόκειται για άνθρωπο που πραγματικά αγαπά τον αερομοντελισμό.
    Αναγνωρίζω κι εγώ -όπως οφείλουμε όλοι- τις κοπειώδεις προσπάθειές του για να βρισκόμαστε σήμερα σε ένα χώρο όπως το Ελληνικό. Γι' αυτό και πιστεύω πως πρέπει να "αγκαλιάσουμε" τις προσπάθειες του Νίκου Βραχιολίδη ο οποίος πρώτος και χωρίς την παραμικρή βοήθεια από κανέναν από εμάς -που κατ' ουσίαν απολαμβάνουμε τους καρπούς των δικών του προσπαθειών- επέτυχε την ενοικίαση του συγκεκριμένου χώρου. Και το επέτυχε αποφεύγοντας τα πολλά λόγια, περιοριζόμενος σε πράξεις που αποδείχθηκαν αποτελεσματικές.
    Καλό λοιπόν είναι, ν' αποφευχθούν φωνές ή προσεγγίσεις που δεν βοηθούν στην ειλικρινή από μέρους του προσπάθεια, να βρεθεί ένας χώρος για όλους εμάς που το αντίτιμο των ιδιωτικών αεροδρομίων ήταν δυσβάσταχτο για την τσέπη μας. Ουδείς θα χάσει τα χρήματά του.
    Για την εγγραφή στον υπό ίδρυση σύλλογο ο ενδιαφερόμενος χρειάζεται το ποσό των 50 ευρώ ετησίως. Ποσό που καθένας μπορεί να διαθέσει για τον ίδιο και τα παιδιά του. Ας μην ξεχνούμε αυτή την παράμετρο: Οτι δηλαδή έχουμε πλέον στην διάθεσή μας έναν χώρο όπως το αεροδρόμιο του Ελληνικού για να παίξουν τα παιδιά μας, για να μάθουν να πετούν, να λερώσουν τα γόνατά τους και, μαζί μ' αυτά να μπορούμε κι εμείς ν' ασχολούμαστε με το χόμπυ μας.
    Ας μην αμαυρώνουμε, λόγω και έργω τέτοιες προσπάθειες. Είναι άδικο. Είναι ανεπίτρεπτο. Είναι μικροπρεπές. Είναι ξένο -επιμένω με πείσμα να πιστεύω- από την φιλοσοφία της πλειοψηφίας όλων όσων ασχολούμαστε με αυτό το μοναδικό χόμπυ. Απόδειξη, η μεγάλη συμμετοχή. Απόδειξη, το φιλικό κλίμα που επικρατεί μεταξύ των μοντελιστών.
    Είμαστε μια καλή παρέα εκεί κάτω από ανθρώπους που αγαπούν την μυρωδιά του καύσιμου και το γύρισμα του αέρα. "Αλαφροίσκιωτοι" που απλά θυσιάζουν αρκετές ώρες από άλλες υποχρεώσεις γι' αυτό που κάνουν. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο...
    Καταγράφηκε
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #32 στις: Δευτέρα, 26 Σεπ 2005, 20:35:09 »

    Να ρωτήσω κάτι;  Γιατί υπάρχουν τόσο έντονες αντιδράσεις υπέρ του Νίκου;  Δεν έχω καταλάβει κάτι αρνητικό σε κάποιο από τα posts.  Γιατί νοιώθετε την ανάγκη να τον υπερασπίζεστε με τόσο έντονο τρόπο;  Ποιος αμαύρωσε την προσπάθεια και με ποιον τρόπο;  Μήπως πρέπει να χαλαρώσετε λίγο;  Μήπως τελικά δημιουργείτε πρόβλημα από κει που δεν υπάρχει;

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #33 στις: Δευτέρα, 26 Σεπ 2005, 20:52:23 »

    συμφωνω απολυτα με τον Σεραφειμ
    και εγω δεν ειδα πουθενα κανεναν να λεει κατι κακο για την αξιολογη προσπαθεια
    αντιθετως ολοι λεμε τα καλυτερα γιατι οντως ειναι κατι πολυ καλο
    ελπιζω να επισκεφτω το μοντελοδρομιο συντομα

    Να ρωτήσω κάτι;  Γιατί υπάρχουν τόσο έντονες αντιδράσεις υπέρ του Νίκου;  Δεν έχω καταλάβει κάτι αρνητικό σε κάποιο από τα posts.  Γιατί νοιώθετε την ανάγκη να τον υπερασπίζεστε με τόσο έντονο τρόπο;  Ποιος αμαύρωσε την προσπάθεια και με ποιον τρόπο;  Μήπως πρέπει να χαλαρώσετε λίγο;  Μήπως τελικά δημιουργείτε πρόβλημα από κει που δεν υπάρχει;

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « Απάντηση #34 στις: Δευτέρα, 26 Σεπ 2005, 23:28:33 »

    Ξεκινώντας, θα ήθελα να τονίσω από πριν ότι δεν έχω κανένα σκοπό να ρίξω λάδι στη φωτιά (αν υπάρχει φωτιά), ούτε να δημιουργήσω... Απλά βλέποντας μια ασυνήθιστη σειρά μυνημάτων, θέλω να εκφράσω και εγώ μια γνώμη. (Για αυτό είναι το forum, για να βγαίνει ο κάθε βαρεμένος και να λέει τα δικά του  uglystupid2...)

    Για κάποιον τρίτο που βλέπει τα πράγματα από έξω, και διαβάζοντας μόνο, τα μυνήματα σε αυτό ή και σε άλλα forum (το "fora" παραπάει...), μένω λίγο απορημένος.

    Τυχαίνει να μην γνωρίζω κανέναν από τους εμπλεκόμενους, είμαι άλλωστε στη Θεσσαλονίκη, δεν έχω καμία σχέση με τα μοντελοδρόμια της Αθήνας Μια δυο φορές μόνο είχα πάει στα Σπάτα κατά το 1990. Γνωρίζω μερικώς το παρελθόν και τα προβλήματα που ταλανίζουν την Ε.Α.Α. (έχει όνομα, μπορούμε να το αναφέρουμε, δεν θα μας πάνε για εξύβριση  police), την έλλειψη μέχρι πριν από λίγα χρόνια κατάλληλου χώρου, όπως και το ότι τα τελευταία χρόνια ξεπήδησαν αρκετά ιδιωτικά μοντελοδρόμια, έστω και σε ικανή απόσταση από την Αθήνα.

    Το αν η δημιουργία ενός νέου στο Ελληνικό δημιουργεί αντιδράσεις από θιγόμενους οικονομικά είναι σε κάποιο βαθμό λογικό (δίκαιο ή άδικο δεν με ενδιαφέρει). στη Ελλάδα ζούμε και ο καθένας κοιτάει πρωτίστως την πάρτη του, ειδικά εάν έχει επενδύσει και χρήματα, για να βγάλει περισσότερα. Δεν είδα πάντως μήνυμα που να δείχνει κάποια επίθεση, ούτε προσπάθεια για "αμαύρωση λόγω ή έργω", από κάποιον που να έχει τέτοιο συμφέρον.  Θα συμφωνήσω και με τον Orck, ότι ούτε και στον Serafim μπορώ να διακρίνω διάθεση αμφισβήτησης ή οτιδήποτε άλλο μεμπτό. μια απλή ερώτηση έκανε ο άνθρωπος. Σε τελική ανάλυση, δεν μπορεί να σκάει μια "βόμβα", για μοντελοδρόμιο στην καρδιά της Αθήνας, και να μην δίνονται απαντήσεις σε εύλογα ερωτήματα, που γεννιούναι αμέσως. Ειδικά εφόσον ο εν λόγω χώρος αποτελεί στόχο δεκάδων φορέων-διεκδικητών.

    Ο Νίκος Βραχιολίδης, από όλα όσα λένε οι νέοι φίλοι μας (καλωσήρθατε παρεπιπτόντως  smile), δεν έχει κανένα λόγο να φοβάται κάτι, σε τελική ανάλυση όλα τα δείχνει ο καιρός. Ομολογώ ότι με ξενίζει κάπως η προσπάθεια "προστασίας" του, όσο δικαιολογημένη και αν είναι ίσως, από άλλα γεγονότα, κάτι που όμως δεν γνωρίζω. Επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να παρεξηγηθώ...(ο μόνος τρόπος για να μην γίνεται αυτό είναι να μην γράφει κανείς, που όμως δεν είναι λύση).

    Επι της ουσίας και γενικότερα επί του θέματος μοντελοδρόμια-λέσχες-σύλλογοι, θέλω να προσθέσω το εξής : μακάρι να μην γίνει μόνο ένα, αλλά 20 νέα μοντελοδρόμια. Μακάρι να ξεπηδήσουν και άλλες 30 νέες λέσχες-σύλλογοι ή οτιδήποτε. Μακάρι το πρόβλημα να είναι που θα πρωτοπάμε να πετάξουμε, που θα είναι πιο φτηνά και πιο βολικά, και όχι πως θα κάνουμε πλούσιο το κράτος με τα διόδια και τις βενζίνες.

    Λέσχες χρειάζονται, και πολυφωνία χρειάζεται. Χρειάζεται όμως και συνεργασία. Δεν χρειάζεται ο κάθε ένας να κάνει την ομάδα του, την δική του κλειστή λέσχη, να μην κοιτάει γύρω του, να μην ενδιαφέρεται τι κάνουν οι άλλοι. Αυτό είναι που λίγο με φοβίζει με το ύφος μερικών μυνημάτων. Να μην κάνουμε τελικά αυτό που κατηγορούμε. Αν αποφευχθεί αυτό, τότε η επιτυχία θα έρθει μόνη της.

    Κλείνοντας, πιστεύω ότι δεν είναι "σωστό" να αγνοούμε την ιστορία, ή να την ισοπεδώνουμε, ή να την κατεδαφίζουμε (καθαρά προσωπική μου άποψη, όποιος θέλει συμφωνεί, άλλως διαφωνεί).


    Μικρός δεν είχα καλό βαθμό στις εκθέσεις ιδεών... Θα στείλω το μύνημα στη φιλόλογο μου  Crazy2 για να δει πόσο βελτιώθηκα, με είχε φλομώσει στο 14...

    Καλό βράδυ σε όλους

    Υ.Γ. κολλημένος με τα νούμερα... 150+ μέλη... άντε, άλλα 850 και χιλιάσαμε... Cheesy
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 26 Σεπ 2005, 23:44:19 από Γιώργος Κανδυλάκης » Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #35 στις: Τρίτη, 27 Σεπ 2005, 00:01:37 »

    Ωραια και καλα αυτα που γραφετε για το Ελληνικο. Ας υποθεσουμε λοιπον οτι εγω θελω να χρησιμοποιησω αυτο το μοντελοδρομιο, ενδιαφερομαι κυριως για καθημερινες. Πειτε μου σας παρακαλω σε ποιον να απευθυνθω πως να παω απο ποια πορτα θα μπω κτλ. Πιστευω οτι μια δοκιμη του χωρου θα μας πεισει ολους.

    Μια ερωτηση βασικη το κομματι του διαδρομου που εχει κλεισει ο Νικος Βραχιολιδης τι μηκος και τι πλατος περιπου εχει? Μια τελευταια ερωτηση, εχω ακουσει για ενα parking που πετανε, στην περιπτωση που θα ιδρυθει λεσχη κτλ. τι θα γινει με αυτους που θα συνεχισουν να χρησιμοποιουν το parking? Πως θα γινεται ο ελεγχος συχνοτητων κτλ?

    Πιστευω οτι τα ερωτηματα μου ειναι ευλογα.

    Νικος
    Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #36 στις: Τρίτη, 27 Σεπ 2005, 01:56:13 »

    Καλωσορίσατε Κώστα (kmandi) και Ανδρέα Καρακώστα

    Κώστα αν έχεις ξεχάσει κάτι ή θέλεις να διορθώσεις κάποια ορθογραφικά λάθη δεν χρειάζεται να ξαναστείλεις νέο μήνυμα, χρησιμοποίησε την λειτουργία (το κουμπί εμφανίζεται μόνο πάνω από τα μηνύματα που έχει γράψει κάποιος).

    Ο Γιώργος Κανδυλάκης με κάλυψε, υπενθυμίζω ότι στο https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php/topic,266.msg1430.html#msg1430 έδειξα και τους τρόπους που μπορεί να γίνει καλύτερα πληροφόρηση και προβολή μέσα από το Aeromodelling GR.

    Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι και κάποια εύλογα (ή και όχι θα έλεγα) ερωτήματα θα γίνουν χωρίς να σημαίνει κακή διάθεση αυτού που τα κάνει αλλά και εύλογα ερωτήματα μπορεί να είναι πολύ δύσκολο ν' απαντηθούν εδώ χωρίς να σημαίνει κακή διάθεση ή αδυναμία αυτών στους οποίους απευθύνονται.

    Το θέμα και η συζήτηση μπήκαν στην κεντρική σελίδα του Aeromodelling GR https://www.aeromodelling.gr/
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 27 Σεπ 2005, 08:32:26 από Κώστας Κωστόπουλος » Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Andreas Karakostas
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2


    « Απάντηση #37 στις: Τρίτη, 27 Σεπ 2005, 10:03:22 »

    Δεν είχα την παραμικρή διάθεση στέλνωντας το e-mail να υπερασπιστώ οποιονδήποτε. Ηθελα απλώς να βάλω στην συζήτηση την διάσταση του θέματος, έτσι όπως τουλάχιστον εγώ την αντιλαμβάνομαι. Σε καμία περίπτωση, επιπρόσθετα, δεν θα ήθελα να παρερμηνευθούν τα λεγόμενά μου. Αλλωστε, μια γρήγορη ανάγνωση του μηνύματός του, κάθε άλλο παρά παραπέμπει σε κάποιον που επιθυμεί είτε να παρερμηνεύσει, είτε να εμπλακεί σε μια συζήτηση, που σε καμία περίπτωση δεν επεδίωξε. Απλά ανέφερα ότι όλη αυτή η ιστορία πρόκειται για ένα όμορφο παιγνίδι και καλό είναι να παραμείνει έτσι. Τώρα, εάν πίσω από αυτό το "παιγνίδι" κρύβονται άλλα, αυτά με αφήνει παγερά αδιάφορο...
    Καταγράφηκε
    Παρασχος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 53


    WWW
    « Απάντηση #38 στις: Τρίτη, 27 Σεπ 2005, 13:44:14 »

    Επειδή γνωρίζω πολύ καλά τον Γολγοθά που ανεβαίνει όποιος προσπαθεί να δημιουργήσει μοντελοδρομιο , κυριε Βραχιολιδη έχεις τα θερμά μου συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου καθώς και την αμέριστη συμπαράσταση και βοήθεια σε ότι χρειαστείς
    Πάντως η αλήθεια είναι ότι από την ημέρα που έκλεισαν τα Σπάτα κανένας οργανωμένος σύλλογος στην Αττική δεν έκανε απολύτος τίποτα για μοντελοδρομιο. Μόνο μεμονωμένοι ιδιώτες που τους αξίζουν συγχαρητήρια . π.χ. κύριος Ντουνης , κύριος Μπουρμπουλας κύριος Τσιουγκος κλπ
    Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει αμέσως να σταματήσουν όλες οι αντιπαραθέσεις και οι αρνητικές σκέψεις και όλοι μαζί να βοηθήσουμε την προσπάθεια του Βραχιολιδη μια που αυτός έχει αναλάβει τα πάντα και είναι αυτός που μας άνοιξε την πόρτα του ελληνικού  .
    Τώρα το πόσο θα διαρκέσει η χαρά μας αυτή κανείς δεν το ξέρει . Αλώστε το ελληνικό κράτος κινητέ πολύ αργά και δεν φοβάμαι ότι θα γίνει κάτι κακό άμεσα
    (δες Ανάβυσσο που όλο κλίνει και όλο ανοιχτή είναι).

    Όσο περισσότερα μέλη έχει ο σύλλογος τόσο πιο υπολογίσιμος από την πολιτεία   είναι Γι’αυτό πρέπει να γραφτούμε όλοι , άλλωστε 50ευρω δεν είναι σημαντικό ποσό και αν είναι να τα χάσουμε, ε! ας τα χάσουμε.. Τουλάχιστον θα έχει γίνει η προσπάθεια 


    Παράσχος Δεμίρης
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 27 Σεπ 2005, 13:50:25 από Παρασχος » Καταγράφηκε

    Παράσχος & Βασίλης Δεμίρης
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #39 στις: Τρίτη, 27 Σεπ 2005, 14:13:42 »

    Συμφωνω με αυτα που γραφεις. Τα 50 ευρω ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να χασουμε, το θεμα ειναι ομως να μη χασουμε και μοντελα λογω  πιθανης κακης διαχειρισης και οργανωσης του χωρου.

    Κανεις παντως δε φαινεται να δινει απαντηση στα "ευλογα" ερωτηματα που εθεσα πιο πανω. Θελω να πιστευω οτι ολοι σ'αυτο το φορουμ ειμαστε καλοπροαιρετοι και υποστηριζουμε τετοιες προσπαθειες, το να περιμενουμε ομως απαντησεις σε ευλογα ερωτηματα δεν ειναι παραλογη απαιτηση...
    Συμφωνειτε?

    Νικος
    Καταγράφηκε
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #40 στις: Τρίτη, 27 Σεπ 2005, 14:38:58 »

    Δυστυχως καλοι μου φιλοι θα απαντησω στο Νικολα και θα γινω λιγω κακος Θυμός
    Νικολα μη περιμενεις να σου εγγηιθει κανεις την ασφαλεια του μοντελου σου σε ενα χωρο τοσο βεβαρημενο απο ραδιοεκπομπες και τοσο αχανη που οση προθεση και προσπαθεια και να καταβαλει καποιος ειναι αδυνατο να ελεχθει απολυτα.Αν και το προβλημα δεν το εντοπιζω τοσο στις παρεμβολες (παρε ενα scaneraki) οσο στη πολυκοσμια και το ποσο δυνατη ειναι η συγχρονη πτηση 50 αεροπλανων θερμικων,30 ηλεκτρικων,20 ελικοππτερων κλπ,ταυτοχρονα.Αυτο πιστευω ειναι και το μεγαλυτερο προβλημα.
    Αν τωρα εχεις το χρονο να πηγαινεις ασχετες ωρες καθημερινες δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα Στριφογύρισμα ματιώνκαι δεν υπαρχει και κανενα καλυτερο μερος.
    Κακα τα ψεμματα φιλοι μου η αναγκη πολλων διαφορετικων μοντελοδρομιων ειναι γιατι οσο μεγαλο χωρο και να διαθετεις τα μοντελα που μπορουν να πετανε σε μια συγκεκριμενη στιγμη ειναι τα ιδια. tickedoffΑσε αν θελει να κανει κανεις προπονηση σοβαρη εκει πρεπει να πεταει μονος του knuppel2 uglystupid2 tickedoff.
    Αυτα καλο το Ελληνικο αλλα με τοση βαβουρα που αναμενεται δεν θα πολυπαρω ευχαριστω.
    Πρην προτρεξετε να με πυροβολησετε δεν προσπαθω να τορπηλισω καμια προσπαθεια ισα-ισα θα πληρωσω και τα 50€ και αν μπορω οσο μπορω θα πηγαινω καποιες καθημερινες σε περιεργες ωρες ,αν δεν μπορω θα μεινω γραμμενος για να βοηθησω απλα τη προσπαθεια.
    Καταγράφηκε
    kmandila
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 171



    WWW
    « Απάντηση #41 στις: Τρίτη, 27 Σεπ 2005, 15:24:53 »

    Φιλε ΔΗΜΗΤΡΗ θα ηθελα να σε συγχαρω μεσω του forum για την ορθοτητα της σκεψης σου και θα ηθελα να βρεθουν και αλλοι με το ιδιο σκεπτικο και να ερθουν στην παρεα μας .
    Καταγράφηκε

    Κ.Μανδηλαράς  www.amach.gr   www.aeromodelismos.gr
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #42 στις: Τρίτη, 27 Σεπ 2005, 15:42:43 »

    αντιλαμβανομαι τι ακριβως αναφερει ο Δημητρης και ειναι απολυτα λογικο οτι κανεις δεν μπορει να σου δωσει εγγυησεις για ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες (γιατι πρακτικα κανεις δεν μπορει να τις ελεγξει)
    απο την αλλη δεν μπορω να μην δεχτω σαν λογικες ερωτησεις αυτες του Νικολα
    θελω να πιστευω οτι συντομα θα γινει μια κατατοπιστηκη ανακοινωση

    επι της ουσιας θα ηθελα να ρωτησω τον κο Βραχιολιδη αν εγω που ειμαι καινουργιος στον χωρο και ερθω με το εκπαιδευτικο μου ηλεκτρικο αεροπλανο θα πρεπει να γινω μελος και να πληρωσω αμεσως η υπαρχει μια περιοδο (2-3 επισκεψεις) που δεν θα πληρωνουμε για να μπορεσουμε να αξιολογησουμε τον χωρο και εαν μας ενδιαφερει; και το σημαντικοτερο για εμενα (που ειναι το μονο πραγμα που με ενοχλει στο ΣΕΦ) αν θα υπαρξει μεριμνα μεσω του συλογου που θα ιδρυθει για ομαδικη ασφαλεια

    Φιλε ΔΗΜΗΤΡΗ θα ηθελα να σε συγχαρω μεσω του forum για την ορθοτητα της σκεψης σου και θα ηθελα να βρεθουν και αλλοι με το ιδιο σκεπτικο και να ερθουν στην παρεα μας .
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 27 Σεπ 2005, 15:44:46 από orck » Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    modelist
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 44



    « Απάντηση #43 στις: Τρίτη, 27 Σεπ 2005, 16:14:16 »

    Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι τα πράγματα για το μοντελοδρόμιο του Ελληνικού είναι ευοίωνα.  Μη κοιτάτε που ξεκινά με γκρίνια και κακομοιριά.  Έτσι ξεκινούν όλα τα πετυχημένα σχέδια στην Ελλαδάρα μας.

    Κατά τη γνώμη μου δεν θα απειλήσει καν τα περιφερειακά ιδιωτικά μοντελοδρόμια πρώτον γιατί δεν είναι και τόσο κοντά για κάποιον που ξεκινά από Βόρεια ή Δυτικά προάστια (η κίνηση τις καθημερινές είναι μάλλον απαγορευτική) και από την άλλη δεν μπορεί να συνδυάσει το στοιχείο της εξοχής όπως τα υπάρχοντα μοντελοδρόμια..

    Πιστεύω πως το Ελληνικό είναι μια ιδανική λύση για όσους από εμάς μένουμε κοντά αλλά κυρίως για τις καθημερινές.

    Προσωπικά θα την πληρώσω τη συνδρομή και θα βαστήξω και αυτή που έχω ήδη μόνο για τα Σαββατοκύριακα..  Για να πω την αλήθεια τον μοντελισμό τον έχω συνδυάσει και με την εκδρομή και δεν είναι λίγες οι φορές που παίρνω μαζί και την οικογένεια..  Το Ελληνικό δεν είναι χώρος για την οικογένεια και μου φαίνεται πολύ δύσκολο να επιτραπούν έργα γενικής ανάπλασης στους παράγοντες της νεοσύστατης λέσχης.  Απ’ ότι ξέρω το ιδιοκτησιακό καθεστώς του αεροδρομίου είναι και αυτό μετέωρο (κάτι σαν της Αναβύσσου) και οι αποφάσεις παίρνονται δύσκολα.

    Απλά η γνώμη μου


    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 27 Σεπ 2005, 17:03:58 από modelist » Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #44 στις: Τρίτη, 27 Σεπ 2005, 16:32:59 »

    Orck νομίζω ότι, εφ' όσον ολοκληρωθούν οι διαδικασίες, η ομαδική ασφάλιση των αερομοντελλιστών από την Ε.Α. της ΕΛ.Α.Ο. θα σε καλύπτει εκεί, όπως και σε όλους τους οργανωμένους χώρους στην Ελλάδα.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 ... 99     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Από που πάνε Ελληνικό....;;;
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.