Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.199 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:25:35

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:25:35

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:40]

    από afilos
    [Χθες στις 21:49]

    [Χθες στις 21:25]

    από afilos
    [Χθες στις 14:52]

    από hpergm
    [Χθες στις 10:46]

    [Χθες στις 07:32]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304199
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 34
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 61
    Συνολικά: 63
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: q500 ερωτησεις  (Αναγνώστηκε 14546 φορές)
    ktm25089
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 357



    « στις: Τρίτη, 1 Μάι 2007, 07:54:11 »

    καλησπερα,
    θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις για αυτα τα αεροπλανα που τραβηξαν το ενδιαφερον μου.
    1)ποια η διαφορα v-tail με κανονικη ουρα?
    2)εαν υποθεσουμε οτι βαζουμε 25αρι μοτερ μπορει να δουλεψει σαν τραινερ για αρχη με τις οποιες δυσκολιες οπως η ελλειψη μπροστα τροχου π.χ?
    3)γινονται αγωνες συχνα q500 στην Ελλαδα?

    ευχαριστω
    Καταγράφηκε
    Elias Sopeoglou
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 324



    « Απάντηση #1 στις: Πέμπτη, 3 Μάι 2007, 00:33:41 »

    Γεια χαρα

    Τα q500 V-tail οπως και αλλα μοντελα με τετοια ουρα οπως ανεμοπτερα κτλ ,εχουν καποια πλεονεκτηματα :
    1)Λιγοτερη κατασκευη --»λιγοτερο βαρος--»γρηγοροτερη κατασκευη
    2)δυο σερβο στο πιδαλιο υψους βαθους ---»περισσοτερη ασφαλεια
    3)Λιγοτερη οπισθελκουσα λογο μιας (σχεδον) λιγοτερης επιφανειας και λογο μειωμενης οπισθελκουσας parasitic δηλαδη αυτης που δημιουργειται απο επιφανειες που ειναι η μια κοντα στην αλλη (το εξηγω στο περιπου).
    4)μεγαλο μερος της επιφανειας σε οσο το δυνατον (καθαροτερο αερα) ,ψηλοτερα απο την ελικα.
    αυτα και ισως μερικα ακομα.
    Το καλυτερο ειναι οτι δεν εχει κανενα μειονεκτημα εναντι της συμβατικης ουρας.


    Με 25αρι μοτερ ενα Q500 θα πεταει σαν ενα trainer πραγματικα ,αλλα δεν μπορει να λαβει μερος σε αγωνες ,εγω θα προτεινα μια απλη 40αρα μηχανη οπου παλι σα trainer θα πεταει ,ειναι δοκιμασμενα setups χωρις προληματα για τον αρχαριο.

    Στην Ελλαδα γινεται ετησιως ενας αγωνας ,ο Πανελληνιος ,εκει θα δεις και θα γνωριστεις με μοντελιστες απο ολη την Ελλαδα.
    θα χαρουμε ολοι να σε γνωρισουμε.
    φιλικα
    Ηλιας
    Καταγράφηκε
    ktm25089
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 357



    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 3 Μάι 2007, 15:06:07 »

    Ηλια σε ευχαριστω.εχω καποια μικρη εμπειρια απο εκπαιδευτικο.οποτε θα μου ειναι λιγο πιο ευκολο.δικιο εχεις με την 40αρα.ψαχνω να βρω κανα βιντεο να δω πως ειναι στην πραξη αυτοι οι αγωνες.προς το παρον ειμαι στα ελικοπτερα και ειμαι ψαρι ακομα εκει.αλλα δεν θα με χαλουσε ενα 500αρι να δοθμε πως ειναι και αυτα.δεν ειναι και πανακριβα και εχω και τον πομπο.αυτο της great planes καλο ειναι?
    ποση ταχυτητα πιανει ενα τετοιο με στανταρ 40αρι και οχι nelson?
    απο οτι καταλαβα απο το σεμιναριο στην θεσσαλονικη που διαβασα κανει τον κυκλο απο εξω απο τις 3 σημαιες.αριστεροστροφα.οταν ειναι τερμα κατω δηλαδη καμια 100 μετρα το βλεπεις?η δεν καταλαβα κατι καλα εγω?

    ευχαριστω
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #3 στις: Πέμπτη, 3 Μάι 2007, 15:23:57 »

    Ηλια σε ευχαριστω.εχω καποια μικρη εμπειρια απο εκπαιδευτικο.οποτε θα μου ειναι λιγο πιο ευκολο.δικιο εχεις με την 40αρα.ψαχνω να βρω κανα βιντεο να δω πως ειναι στην πραξη αυτοι οι αγωνες.προς το παρον ειμαι στα ελικοπτερα και ειμαι ψαρι ακομα εκει.αλλα δεν θα με χαλουσε ενα 500αρι να δοθμε πως ειναι και αυτα.δεν ειναι και πανακριβα και εχω και τον πομπο.αυτο της great planes καλο ειναι?
    ποση ταχυτητα πιανει ενα τετοιο με στανταρ 40αρι και οχι nelson?
    απο οτι καταλαβα απο το σεμιναριο στην θεσσαλονικη που διαβασα κανει τον κυκλο απο εξω απο τις 3 σημαιες.αριστεροστροφα.οταν ειναι τερμα κατω δηλαδη καμια 100 μετρα το βλεπεις?η δεν καταλαβα κατι καλα εγω?

    ευχαριστω

    φίλε ktm25089 είμαι ευτυχής όταν ακούω ότι ένας νέος θέλει να ασχοληθεί με αγωνιστική κατηγορία, pylon ή άλλο.
    Αλλά το κάθε πράγμα στον καιρό του, ....
    Σίγουρα δεν είναι το αμέσως επόμενο βήμα από το εκπαιδευτικό με τη 40άρα.
    Την πραγματική εικόνα του πόσο τρέχουν και πως ελίσσονται τα αεροπλάνα pylon, θα τα δεις στην πράξη.
    Οταν εγώ είδα για πρώτη φορά τα καθαρόαιμα F3D να πετάνε στους παγκόσμιους αγώνες, κρύφτηκα πίσω από ένα αυτοκίνητο.

    Ισως δεν έκανα λάθος, αφού στον συγκεκριμένο αγώνα συνέβησαν και πολλά σπασίματα.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    ktm25089
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 357



    « Απάντηση #4 στις: Πέμπτη, 3 Μάι 2007, 15:43:49 »

    σιγουρα η ταχυτητα που θα πιανουν θα ειναι κατι το εντυπωσιακο.για αυτο ρωτησα εαν ειναι καλο με μια 25 αρα και σαν εκπαιδευτικο.εχω καποιες γνωσεις στο πεταγμα και πιστευω σιγα-σιγα με καποιον εμπειρο θα μαθω να το πεταω.οσο για μετα και τις γρηγορες αριστερες ειναι αλλο θεμα.τελικα ειναι μια κατηγορια που μου αρεσει.πριν εκανα μερικες αποπειρες για δικiνητιρια και για scale.αλλα τελικα κατι εβρισκα που θα μου ηταν πολυ αρνητικο και ακριβο.αυτη φαινετε ενταξει και εχει και την ταχυτητα που μου αρεσει και ειναι σχετικα φτηνη τουλαχιστον τα 500αρια με μηχανες στοκ.
    τωρα θα μου πεις ποσα θα σπασω μεχρι να μαθω ειναι αλλο θεμα.αλλα δεν θελω να φανταστω τι θα γινει εαν επεφτε η ντακοτα που ειχα βαλει στο ματι με τα retracts.χαρακιρι???πτωση δικια μου απο υψος κτλ-κτλ.
    βεβαια ειπα οτι θελω να δω τουλαχιστον και κανα βιντεο να δω πως πανε.κανενας να κανε κανενα upload στο site?
    Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #5 στις: Πέμπτη, 3 Μάι 2007, 18:21:56 »

    Αυτά τα διαβολάκια πιάνουν και ξεπερνούν τα 300km/h. Μάλλον είναι λίγο νωρίς ακόμη για τέτοια ΚΤΜ.
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    ktm25089
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 357



    « Απάντηση #6 στις: Πέμπτη, 3 Μάι 2007, 18:32:11 »

    γεια σου Κοσμα.
    δεν ειπα να το παρω και αυριο.τωρα εχω το ελικοπτερο.αλλα σιγα σιγα μπορω να αγοαζω κομματι κομματι και να το εχω ετοιμο σε κανα χρονο η και λιγοτερο.το προβλημα μου ειναι εαν θα μπορεσω με μια 40αρα η εστω 25αρα μηχανη να το δουλεψω σαν εκπαιδευτικο στην αρχη.υψηλοπτερυγο ειναι.μεγαλα φτερα εχει.εχει βεβαια πισω γλυστρα και οχι μπροστα ροδα και καθολου διεδρο στα φτερα.ειναι σχετικα φτηνο.της great planes κανει 150 οσο ενα εκπαιδευτικο περιπου.
    μετα μολις μαθω θα στησω στις απεραντες παραλιες 3 γαλαζιες σημαιες και γυρω γυρω
    κανα βιντεο απο κανεναν αγωνα που να βρω?
    της προκοπης οχι απο το youtube
    Καταγράφηκε
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #7 στις: Πέμπτη, 3 Μάι 2007, 21:09:34 »

    Καλησπέρα.
    Σίγουρα  ο αγώνας των Q500 είναι ο συναρπαστικότερος κατά την άποψή μου από αυτούς που γίνονται στην χώρα μας επίσημα και μάλιστα με αρκετά καλό αριθμό αγωνιζομένων.
    Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή :
    Ο στίβος των Q500 αποτελείτε από τρεις πυλώνες που σχηματίζουν ένα ισοσκελές τρίγωνο 180μ Χ 180μ Χ 40μ
    Τα αεροπλάνα πετάνε εξωτερικά των πυλώνων και κάθε διέλευση μέσα από αυτούς είναι ποινή 10% επί του συνολικού χρόνου αλλά αυτά προς το παρόν πιστεύω πως δεν σου είναι άμεσα απαραίτητα.
    Ωστόσο οι κανονισμοί του αγώνα είναι εδώ : http://www.elao.gr/web/index.html
    Το συγκεκριμένο αεροπλάνο που σκέφτεσαι να αγοράσεις είναι αξιόλογο και τόσο εγώ προσωπικά όσο και πολύ άλλοι φίλοι αερομοντελιστές το χουμε πετάξει (με τις κατάλληλες ενισχύσεις) σε αγώνα και μάλιστα με nelson κινητήρα.
    Η ταχύτητα του με απλό 40αρι δεν θα σε τρομάξει ιδιαίτερα αν και είναι αρκετά μεγάλη, αλλά άλλο πράγμα να το πετάς μόνο σου και άλλο να πετάς με άλλους δύο συναθλητές σου ταυτόχρονα...
    θα προσπαθήσω αργότερα το βράδυ να ανεβάσω ένα video  από Αμερική ώστε να πάρεις μία ιδέα
    Ελπίζω να βοήθησα

    dapan

    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #8 στις: Παρασκευή, 4 Μάι 2007, 12:59:35 »

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?action=tpmod;dl=item175

    Εδώ μπορείς να πάρεις μια γεύση

    dapan
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    ktm25089
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 357



    « Απάντηση #9 στις: Σάββατο, 5 Μάι 2007, 16:08:48 »

    πολυ ταχυτητα Cheesy Cheesy Cheesy
    μου αρεσε τρελλα Thumbs up
    το αεροπλανο μου αρεσε γιατι ειναι φτηνο και arf.δεν ειπα οτι θελω να το πεταω μονος μου.αλλα πριν μπω με αλλους μαζι σε αυτην την πολυ κλειστη και γρηγορη διαδρομη για να μην παιζω οπως τα συγρουομενα αυτοκινητακια μαζι τους θελει πολυ προπονηση μονος μου.πολυ καλο το βιντεο και εντυπωσιακο.ελπιζω οταν ξανα αωεβω θεσσαλονικη να δω κανενα να πεταει στην ΕΑΘ.
    θα βαλω σιγα-σιγα μπρος τελικα
    κατι ασχετο τωρα.ειδα στο εξωτερικο οτι λενε για την thunder tiger 46.αυτη νομιζω οτι δεν κανει για αγωνες.σωστα?πρεπει να ειναι μεχρι 40??
    Καταγράφηκε
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #10 στις: Σάββατο, 19 Μάι 2007, 15:36:32 »

    Sorry για την καθυστερημένη απάντηση...αλλά τώρα το είδα, και θα απαντήσω γιατί θεωρώ πολύ σημαντική  την απόφαση σου να μπεις στα Q500
    με βάση τους ελληνικούς κανονισμούς η μηχανή σου για τον αγώνα θα πρέπει να είναι 0,40cu inc ..

    dapan
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #11 στις: Σάββατο, 19 Μάι 2007, 16:01:36 »

    Sorry για την καθυστερημένη απάντηση...αλλά τώρα το είδα, και θα απαντήσω γιατί θεωρώ πολύ σημαντική  την απόφαση σου να μπεις στα Q500
    με βάση τους ελληνικούς κανονισμούς η μηχανή σου για τον αγώνα θα πρέπει να είναι 0,40cu inc ..

    dapan

    έως 0,40 cu in.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #12 στις: Σάββατο, 19 Μάι 2007, 16:04:07 »

     Thumbs up
    ναι όντως εως.... απλά είναι ανοησία, (για μένα), να βάλεις κάτι λιγότερο.

    dapan
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    asterixx25
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 879


    Τρία πουλάκια κάθονται...


    « Απάντηση #13 στις: Πέμπτη, 23 Οκτ 2008, 09:42:35 »

    Καλησπέρα.
    Είμαι αρχάριος στο χώρο και σκεύτομαι να αγοράσω ενα q500 με 40άρα μηχανή απλή.Είναι εύκολο στην αρχή να το πετάξω έστω και με 1/2 ή 1/4 γκάζι σαν εκπαιδευτικό και στη συνέχεια όταν μάθω,να το χρησιμοποιώ σαν αγωνιστικό?
    Καταγράφηκε
    Paulos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 496



    « Απάντηση #14 στις: Πέμπτη, 23 Οκτ 2008, 10:32:03 »

    αν εννοεις το viper της great planes στο προτεινω - εχω το ιδιο στο κουτι και θα πεταξει με μια rossi ral 40 με tuned pipe  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    If RC flying were drugs, it would be class A +
    Σελίδες: [1] 2 3 4  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Μοντέλα για αγώνες  |  Pylon racing - F3D - Q500  |  Θέμα: q500 ερωτησεις
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.