Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 13:23:22

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 13:23:22

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 55
    Συνολικά: 56
    Στυλ εμφάνισης

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: 1 2 [3]  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Eddystone Model Flying Club, Plymouth, UK  (Αναγνώστηκε 10807 φορές)
    .Skywalker.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 115


    Όταν δεν βρέχει και δεν φυσάει, πετάμε...


    « Απάντηση #30 στις: Παρασκευή, 1 Ιούν 2012, 16:15:16 »









    Στην τελευταία φωτογραφία, θα δείτε το φορτηγάκι που έχει ο Mark για τα αεροπλάνα του, για αυτό το jet πήρε νέο βαν πιο μεγάλο για να τα χωράει.







    Όπως βλέπετε έχει ένα 3D αεροπλάνο σε σχάρα στο πάνω μισό και στο κάτω μισό έχει το jet. Το αξιοσημείωτο είναι η πατέντα για να βγάζει το 3d αεροπλάνο. Υπάρχει ένα σίδερο το οποίο τραβάει με το χέρι και το 3d κινείται πάνω σε ράγες βγάζοντας το προς τα έξω και σε ένα σημείο παίρνει κλίση προς τα κάτω και το σίδερο-λαβή σε αυτό το σημείο λειτουργεί σαν στήριγμα για την σχάρα με αποτέλεσμα μόλις τραβήξει προς τα έξω και αφού πάρει κλίση προς τα κάτω η σχάρα να βάλει και το σίδερο σαν βάση και το αεροπλάνο έχει βρεθεί μέσα στα χέρια του στο ύψος του και απλά το σηκώνει και το βγάζει έξω χωρίς καν να μπει στο φορτηγάκι.

    Ανάλογη πατέντα έχει κάνει με ράγες και για το Jet, τραβάει ένα φύλλο κόντρα πλακέ (μάλλον) που είναι και αυτό με πατέντα με ράγες, βάζει και ένα σίδερο (ένα κίντρινο είναι σε μια φωτογραφία) στην εξωτερική του φύλλου για να το κρατάει στο ύψος του εδάφους και έτσι απλά σηκωνεται το jet με την βάση του (αυτή μέσα στο οποίο είναι καθισμένο κάτω) από το κόντρα πλακέ, χωρίς πάλι να μπει στο βαν καθόλου.

    Όπως μας είπε το σύστημα φόρτωσης-εκφόρτωσης για το jet ακόμα έχει δρόμο για βελτίωση και είναι το αρχικό στάδιο αλλά ειδικά του 3d παιδιά είναι καταπληκτική πατέντα (για εμένα τουλάχιστον που δεν έχω ξαναδεί) μιας που του έρχεται μες τα χέρια και υπό κλίση.
    Καταγράφηκε

    .Skywalker.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 115


    Όταν δεν βρέχει και δεν φυσάει, πετάμε...


    « Απάντηση #31 στις: Σάββατο, 2 Ιούν 2012, 18:08:37 »

    Και ένα βίντεο με ένα Aeroworks Yak 54 150cc που είχα τραβήξει πριν μερικούς μήνες στο σύλλογο στις πρώτες του πτήσεις.

    Καταγράφηκε

    .Skywalker.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 115


    Όταν δεν βρέχει και δεν φυσάει, πετάμε...


    « Απάντηση #32 στις: Δευτέρα, 31 Δεκ 2012, 14:55:15 »

    Καλησπέρα παιδιά! Μιας και ήμουν λίγο άφαντος για ένα διάστημα να σας ενημερώσω για τα νέα μου. Το μάστερ τελείωσε και εδώ και 2 μήνες είμαι Ελλάδα όπου περιμένω μέχρι τέλος του μήνα να πάω στρατό!

    Μέχρι να έρθουν τα πράγματα με τις κούτες Ελλάδα, κάτι η βαρεμάρα, το έριξα στο ψάρεμα στην Αίγινα εδώ και κανά μήνα με τα καλάμια μου.

    Μετά από αρκετή ξεκούραση, και αφού συγκεντρώθηκαν 32 κούτες και ξεχωρίστηκαν, τελικά ξανα έστησα το AXN floater jet το σπασμένο που είχα επισκευάσει για να πετάω: http://www.petame.gr/forumv/showthread.php?t=7868&page=2

    Έχω ακόμα ένα ολοκαίνουργιο ΑΧΝ του κουτιού μιας και το Easystar ΙΙ το οποίο δεν ήθελα να πετάξω μιας που έχω μοντέλο πιο προχειρα που κάνει την ίδια δουλειά. Οι πρώτες πτήσεις έγιναν στην Αίγινα την εβδομάδα που μας πέρασε.

    Για την ιστορία, το θερμικό trainer που είχα στην Αγγλία το πούλησα εκεί, και αυτό γιατί θα ήταν μανίκι να το μεταφέρω Ελλάδα, το ίδιο έγινε και με ένα χαμηλοπτέρυγο θερμικό που αν και το αγόρασα αρχές Ιουνίου δεν πρόλαβα να το πετάξω ποτέ. Αυτό συνέβει γιατί από τέλη Ιουνίου ως και αρχές Αυγουστού κάθε μέρα έβρεχε και μετά μετοκόμισα σε άλλη πόλη - εξίσου δύσκολη μεταφορά τους.

    Τελικά η μετακόμιση στην άλλη πόλη τέλη Αυγούστου πριν γυρίσουμε Ελλάδα με αναγκασε να πουλήσω τα 2 θερμικά και να μείνω με το ΕΖ ΙΙ -το οποίο είναι και το μόνο που γύρισε Ελλάδα.

    Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες από το σύλλογο και πλεόν θα προσπαθήσω να βάλω ότι υλικό μου έχει διαφύγει.

    Εδώ το Εasystar μου με το θερμικό μου -πρωην- Boomerang.



    Εδώ με την παρέα:





    Θα βάλω περισσότερα τις επόμενες μέρες!



    Καταγράφηκε

    .Skywalker.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 115


    Όταν δεν βρέχει και δεν φυσάει, πετάμε...


    « Απάντηση #33 στις: Σάββατο, 12 Ιαν 2013, 01:34:03 »

    Να 'μαι και εγώ το easystar II!!









    Και εδώ φωτογραφία με το πολυπόθητο πτυχείο της British Model Flying Association! Η πιστοποίηση ότι πλέον ο πιλότος μπορεί να πετάει μόνος χωρίς επίβλεψη από κάποιον τρίτο. Την εξέταση την είχα δώσει με το θερμικό μου, το Boomerang της Seagull. Στο πιστοποιητικό αναγράφεται ονομα, επώνυμο, το επίτευγμα καθώς και ο αριθμός μητρώου του πιλότου συνοδευόμενο από τις σχετικές τζίφρες.



    Καταγράφηκε

    Σελίδες: 1 2 [3]  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Eddystone Model Flying Club, Plymouth, UK
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.036 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.