Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 12:53:39

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 12:53:39

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 53
    Συνολικά: 55
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 4 5 6 [7]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Transmitter tray for Futaba 10c ...χειροποιητη!!!  (Αναγνώστηκε 23516 φορές)
    jean-zac
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 219


    « Απάντηση #90 στις: Σάββατο, 21 Φεβ 2015, 16:04:19 »

    Με τα κρύα του χειμώνα με κάτι θα έπρεπε να ασχοληθούμε αλλά και να ταλαιπωρήσουμε λίγο το μυαλό μας για σχετικά και άσχετα πράγματα. Είχα κατασκευάσει πρίν από χρόνια ένα balancer για την Τ/Κ από κάποια υλικά που περισσέψανε από μία κανιβαλισμένη γραφομηχανή (δότης για κάποιες άλλες κατασκευές). Έτσι λοιπόν συναρμολογώντας κάποιους από τους μηχανισμούς της έφτιαξα το δικό μου balancer. Όπως φαίνεται και στην εικόνα έχει και 2 ελατήρια που λειτουργούν σαν αποσβεστήρες  κραδασμών (εδώ γελάμε !!).   Ποοολύ αστείο Ποοολύ αστείο







    Θα μπορούσα να είχα αγοράσει ένα έτοιμο και να είχα τελειώσει αλλά δεν ήταν αυτή η φιλοσοφία μου. Σκέπτομαι τι μπορώ να κατασκευάσω με τα ετερόκλητα υλικά που έχω και αν τα καταφέρω ξέρω ότι αφενός θα είναι ένα μοναδικό κομμάτι  και αφετέρου  ότι το έφτιαξα εγώ, ότι είμαι ικανός να κατασκευάζω κάτι, ότι και να είναι αυτό σαν αποτέλεσμα. Στην συνέχεια και αφού βρέθηκε κάτι άλλο σκέφτηκα να προχωρήσω στο λεγόμενο update του balancer και έτσι με ένα αλουμινένιο σφικτήρα τιμονιού από ένα πεταμένο πατίνι μαζί με ένα μικρό ελατήριο σχημάτισαν το καινούριο balancer. Και εδώ έχω την ευχέρεια να ρυθμίζω ακριβώς την γωνία της Τ/Κ βιδώνοντας ή ξεβιδώνοντας το μικρό στρόγγυλο παξιμάδι που είναι πίσω από το ελατήριο.





    Κάποια στιγμή διάβασα για τις προσπάθειες των παιδιών για να κατασκευάσουν το δικό τους  transmitter tray, είδα τις δημιουργίες τους, έψαξα λίγο στο internet και  αποφάσισα να κάνω και εγώ μία προσπάθεια να φτιάξω κάτι ανάλογο. Άρχισα λοιπόν με ένα χάλκινο σύρμα να  παίρνω τα ΄΄μέτρα΄΄ στην DX7 και μετά έψαξα για κάποιο ποιό χοντρό σύρμα. Βρέθηκε μία  σκουριασμένη βέργα πάχους 6mm και η επόμενη κίνηση ήταν σφυρί για το ίσιωμα και γυαλόχαρτο και τρίψιμο καλό για να έλθει στα ίσια του. Με την μέγγενη και το βαρύ σφυρί έφτιαξα τις ανάλογες γωνίες που είχα και στο προσχέδιο (χάλκινο σύρμα), βρέθηκε και ο σύνδεσμος μεταξύ βέργας και χειρολαβής της Τ/Κ (ευγενή προσφορά της ΔΕΗ) όπου γίνανε οι ανάλογες τρύπες για την σύνδεση και έμενε το βάψιμο, το άνοιγμα σπειρώματος στο τελείωμα της βέργας ώστε να προσαρμοστούν οι κρίκοι για τον ιμάντα αλλά …. το όλο σχέδιο έμεινε εκεί.   idiot2






    Μέχρι που βρέθηκε κατά τύχη ένας αλουμινένιος σωλήνας σε σχήμα U και εξωτερικής διαμέτρου 10mm. Αλλαγή προγράμματος, νέα σχέδια, με σκοπό τώρα να ξεφύγω από κάτι απλό αλλά παραμένοντας στο σκεπτικό ότι φτιάχνω κάτι με τα μέσα και τα υλικά που έχω στην διάθεσή μου.  Ο σωλήνας έλαβε τις κατάλληλες γωνίες σύμφωνα με την μορφή της DX7  και έφτιαξα στο εμπρός μέρος (στο σημείο της καμπύλης U του σωλήνα) μία νέα βάση πάνω στην οποία θα στηριζόταν-δενόταν η χειρολαβή της Τ/Κ. Τοποθέτησα ελαστικά σωληνάκια στο σημείο επαφής  της τηλεκατεύθυνσης με τον  αλουμινένιο σωλήνα  σαν απόσβεση  των όποιων κραδασμών-τριβών μεταξύ τους. Σειρά είχε τώρα το πλεξιγκλάς  (είχα ένα κομμάτι πάχους  4 mm) πάνω στο οποίο έπρεπε να σχεδιάσω μία μορφή που θα επέτρεπε συγχρόνως την καλή τοποθέτηση στην κοιλιά, στην Τ/Κ και στα χέρια. Πρώτο σχέδιο σε χαρτόνι και μετά στο πλεξιγκλάς. Επισημαίνω ότι η  βάση πρέπει να γίνει σέ 5 mm πάχος αλλά αυτό θα γίνει μελλοντικά.  Εδώ θα κάνω μία μικρή παρένθεση για να πώ ότι η προέλευση των διαφόρων υλικών δεν θα πρέπει να αναφερθεί (μόνο με PM) γιατί θα πέσει πολύ γέλιο και κράξιμο  αλλά ξεκίνησα αυτή την κατασκευή με το προαναφερθέν σκεπτικό μου και σαν μία πνευματική εξάσκηση.(αυτό είναι δικαιολογία). Στην συνέχεια άνοιξα τρύπα 10 mm σε 2 γαλαζοπράσινα εξαρτήματα από τεφλόν και τα πέρασα στον σωλήνα ώστε πάνω τους να ΄΄δέσει΄΄ με βιδάκια το πλεξιγκλάς (τρυπημένο και ατό για να περάσει στον σωλήνα) ώστε  το όλο σύστημα να γίνει στέρεο. Μένει να λυγίσω τις 2 πλευρές του  πλεξιγκλάς με θερμοπίστολο σε συγκεκριμένο σημείο  για να στηρίζονται εργονομικά τα χέρια και να φτιάξω τους κρίκους για τον ιμάντα.











    Αυτές οι 2  φωτογραφίες (πρωτότυπο και update) είναι (το ξέρω) off topic αλλά τίς έβαλα έτσι για την ιστορία θέλοντας να δείξω ότι καμιά φορά και με απλά και καθημερινά άχρηστα υλικά μπορούμε από το τίποτα να φτιάξουμε ΚΑΤΙ !!   (φωτιστικό γραφείου)   lalala



    Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #91 στις: Σάββατο, 21 Φεβ 2015, 16:50:19 »

    Αδελφέ είσαι καλλιτέχνης! Γεια στα χέρια σου!
     Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #92 στις: Σάββατο, 21 Φεβ 2015, 17:03:23 »

    Παρα πολυ πρωτοτυπο . Αλλοι θα πληρωναν αρκετα λεφτα για ενα τετοιο gadget
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.165


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #93 στις: Σάββατο, 21 Φεβ 2015, 20:30:59 »

    Συγχαρητήρια φίλε έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά, τα δε gadgetάκια είναι όλα τα λεφτά!!  Thumbs up  Thumbs up
    Καταγράφηκε
    jean-zac
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 219


    « Απάντηση #94 στις: Κυριακή, 19 Ιούλ 2015, 16:26:20 »

    Μετά από την ανεύρεση πλεξιγκλάς 5mm προχώρησα στην κοπή αυτού σύμφωνα με το σχέδιο-πρόπλασμα που είχα από το πλεξιγκλάς των 4 mm. Ανοιχτήκανε εκ νέου οι τρύπες για τον σωλήνα αλουμινίου και για τα 2 βιδάκια στερέωσης. Επόμενο βήμα η  λείανση των σημείων κοπής με γυαλόχαρτο ώστε να μην υπάρχουν ανωμαλίες και η προσαρμογή με την DX7 και την αλουμινένια βάση. Όλα καλά μέχρι εδώ οπότε στο πλεξιγκλάς των 4 mm θα γινόταν η δοκιμή για να βρεθεί η κατάλληλη εργονομική γωνία για να ακουμπούν τα χέρια. Θερμοπίστολο λοιπόν και δοκιμές μέχρι που έμεινα ικανοποιημένος οπότε και έκανα το ίδιο και στο πλεξιγκλάς των 5mm. Τελευταίοι περαστήκανε και οι κρίκοι για τον ρυθμιζόμενο σε μήκος ιμάντα και έγινε η δοκιμή επί του πρακτέου. Θέλει να συνηθίσω λίγο την νέα διάταξη μιάς και μέχρι τώρα ήμουν στο κλασσικό στυλ στερέωσης της Τ/Κ. Πάντως η DX7 αφαιρείται σε μηδενικό χρόνο οπότε μπορώ να επιλέξω την μία ή την άλλη εκδοχή. Χρηματικό κόστος δεν υπήρξε μιάς και όλα τα υλικά βρεθήκανε ή μου χαρίσανε κάποια.











    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 4 5 6 [7]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Transmitter tray for Futaba 10c ...χειροποιητη!!!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.047 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.