Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.329 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 09:33:01

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 09:33:01

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:15]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304329
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 78
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 5
    Επισκέπτες: 65
    Συνολικά: 70
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 73 74 75 [76] 77 78 79 ... 96     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: e-sky CP-Belt  (Αναγνώστηκε 333488 φορές)
    panserraikara
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 33


    « Απάντηση #1125 στις: Τετάρτη, 10 Σεπ 2008, 01:20:26 »

    Γεια σας!!!

    Σαν υπεραρχάριος στα CP ελικόπτερα με την πρώτη ευκαιρία προσγείωσα άγαρμπα το belt-cp μου με αποτέλεσμα να στραβώσει λίγο η μπούμα και να θέλει άλλαγμα. Κάνω λοιπών τα πάντα( έτσι πιστεύω δηλαδή) σωστά βγάζω την στραβή μπούμα και ξεκινάω το δέσιμο. Βάζω όλο το σύστημα στο ουραίο στροφείο σωστά, και πάω να περάσω την belt στο γρανάζι που δίνει την κίνηση στην belt και εκεί είναι το πρόβλημα, μου είναι υπερβολικά δύσκολο σε τόσο μικρό χώρο να πιάσω την belt και να την περάσω στο γρανάζι(προσπάθησα και με τσιμπιδάκι να την πιάσω και να την περάσω στο γρανάζι αλλά μου φαίνετε αδύνατον!

    Για δώστε τα φώτα σας και πείτε τι μπορεί να έχω κάνει λάθος μπας και βγάλω άκρη γιατί θα σκάσω!!!!

    ευχαριστώ: Γιώργος!


    By panserraikara
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 10 Σεπ 2008, 01:40:33 από panserraikara » Καταγράφηκε
    wizard
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 820


    ../../..


    WWW
    « Απάντηση #1126 στις: Τετάρτη, 10 Σεπ 2008, 02:03:45 »

    Γεια σας!!!

    Σαν υπεραρχάριος στα CP ελικόπτερα με την πρώτη ευκαιρία προσγείωσα άγαρμπα το belt-cp μου με αποτέλεσμα να στραβώσει λίγο η μπούμα και να θέλει άλλαγμα. Κάνω λοιπών τα πάντα( έτσι πιστεύω δηλαδή) σωστά βγάζω την στραβή μπούμα και ξεκινάω το δέσιμο. Βάζω όλο το σύστημα στο ουραίο στροφείο σωστά, και πάω να περάσω την belt στο γρανάζι που δίνει την κίνηση στην belt και εκεί είναι το πρόβλημα, μου είναι υπερβολικά δύσκολο σε τόσο μικρό χώρο να πιάσω την belt και να την περάσω στο γρανάζι(προσπάθησα και με τσιμπιδάκι να την πιάσω και να την περάσω στο γρανάζι αλλά μου φαίνετε αδύνατον!

    Για δώστε τα φώτα σας και πείτε τι μπορεί να έχω κάνει λάθος μπας και βγάλω άκρη γιατί θα σκάσω!!!!

    ευχαριστώ: Γιώργος!




    Sproxe tin mpouma ligo pio mesa kai 8a mpei eukola.... Meta trabatin pros ta piso mexri na tentosi o umantas Χαμόγελο
    By panserraikara
    Καταγράφηκε

    Planes Have Soul   .....
    Καντε Like  εαν θελετε
    http://www.facebook.com/pages/Watchers-Fpv/133379920096512?v=wall
    Robie
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 404



    « Απάντηση #1127 στις: Τετάρτη, 10 Σεπ 2008, 09:45:03 »

    Κοιταξε Γιωργο και εγω 1 μηνα το έχω το Belt αλλα δεν νομιζω να γινεται κατι αλλο. Απλα πρεπει να το περασεις. Εγω με τα δακτυλα μου το περασα οταν αλλαξα μπουμα. Δεν ειναι προβλημα αυτο να ανησυχεις....  Ανεση

    Από την άλλη εχω να κανω κι εγω την ερωτηση μου.
    Ποιος ο λογος να στριβει η ουρα μου προς 1 κατευθυνση κι οταν ανεβαζω στροφες ή pitch να στριβει προς την αλλη? Δεν έχω Head lock Gyro αλλα δουλευε μια χαρα τις πρωτες μέρες...
    Πλεον δεν παλευεται.... Και παιζω με τις ντιζες και με τα αυτακια των Servo 2 μερες τωρα αλλα μονο να μου σπασουν τα νευρα καταφερα........ Εκπληξη
    Καταγράφηκε
    ggero
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 83


    « Απάντηση #1128 στις: Σάββατο, 13 Σεπ 2008, 00:04:57 »

    Πρώτα θα περάσεις τον ιμάντα στο γρανάζι του μοτερ και μετά σιγά σιγά θα το περάσεις μέσα απο την μπούμα...Με λίγη προσπάθεια και με βοήθεια απο ενα μακρί αντικίμενο θα την περάσεις έξω απο την μπούμα για να το δέσεις μετά...Λίγη υπομονή χρειάζεται μόνο
    Καταγράφηκε
    ggero
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 83


    « Απάντηση #1129 στις: Σάββατο, 13 Σεπ 2008, 00:06:39 »

    Φίλε Robie εάν διαβάσεις κάπου στο topic του belt θα βρείς οδηγό με 12 βήματα εαν θυμάμαι καλά για το σετάρισμα του belt ...Τυφλοσούρτης ειναι
    Καταγράφηκε
    Robie
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 404



    « Απάντηση #1130 στις: Σάββατο, 13 Σεπ 2008, 14:06:24 »

    Thanks man θα το ψαξω στο forum αλλα ψαξε ψαξε μονος μου κατι εχω αρχισει και σκαμπάζω!!!!
    Καταγράφηκε
    Paradise Lost
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #1131 στις: Σάββατο, 13 Σεπ 2008, 15:42:33 »

    Με εχει τρελανει το cp belt. Δεν με βοηθαει καθολου να εξελιχτω απο πλευρας πτησης. Απο πλευρας επισκευης και ρυθμησεις τωρα που εχω πιτσομετρο ειναι σχετικα ευκολο αφου αντι να πεταω το φτιαχνω συνεχια. Τα προβληματα με τα ηλεκτρονικα να μην ειχα και θα ειμουν μια χαρα.
    Μου εκαψε ενα σερβο στον αερα Δάκρυ. Παλι καλα που πηγενα για προσγιωση και εχασα τον ελενχο σε χοβερ σε μισο μετρο
    περιπου. Το esc  πλεον δεν ζεματαει ουτε μου κοβει το throtle εκει που πεταει. Αλαξα ψυχτρα στο esc  και ηταν κομπλε. Και τωρα χαλασε το σερβο. Ειναι η 2η φορα που το παθενω.
    Τη μου προτινετε να βαλω ενα esc και  ubec στο belt η να παρω ενα μινι τιταν? Φανταζομε οτι και το μινι τιταν αν παρω παλι θα τα αλαξω τα ηλεκτρονικα.
    Καταγράφηκε
    panoss79
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #1132 στις: Κυριακή, 14 Σεπ 2008, 02:07:44 »

    Μετά από αρκετούς μήνες εκπαίδευση και πολλά upgrade με το Lamaki μου, ήρθε η ώρα να πάρω και γω το δικό μου Beltaki.
    Σκέφτομαι να το παραγγείλω από έξω. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί ή κάποιον πωλητή από το eBay που να είναι αξιόπιστοι και να κάνουν υποτίμηση; Τι άλλο να προσέξω για να μην έχω πρόβλημα με το τελωνείο; 
    Καταγράφηκε
    Robie
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 404



    « Απάντηση #1133 στις: Κυριακή, 14 Σεπ 2008, 16:08:47 »

    Φίλε Paradise Lost

    Κι εμένα μου κόβει ταχύτητα μετά από λίγο την ώρα που πετάω και αφού το προσγειώσω ξανά ανεβαίνει κτλ. Αυτό το κάνει κυρίως με μια 2450 mah μπαταρία που έχω αγοράσει κι όχι τόσο με την μαμίσια του. Τώρα εσύ άλλαξες esc και σου λύθηκε το πρόβλημα? Πήρες πάλι Esky? Το μαμίσιο του δεν έχει Ubec πάνω?
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Φίλε Πάνο

    Είχα ανεβάσει ένα θέμα πάνω στην αγορά από εξωτερικό. Μπορεί και να στο έχω ξαναπει δεν θυμάμαι...
    Πάντως συμφέρει αν επιλέξεις σωστά. Κατα τη γνώμη μου....
    Καταγράφηκε
    Isaak
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10


    « Απάντηση #1134 στις: Κυριακή, 14 Σεπ 2008, 16:52:51 »

    Φιλε Πάνο το belt-cp το πηρα απο Hong Kong μαζί με την βαλίστα του και ανταλακτικά όπως ελικες κια τετοια σε αψογη τιμή!!!Τουλαχιστον 100 ευρψ κάτω απο Ελλαδα και να φανταστεις ότι πληρωσα σταλτικα καμια 80 δολαρια και τελωνειο 40 ευρω!!Σου βαζω το link απο κάτω να ριξεις μια ματια!!!Απο εκει πηρα και εχτρα μπαταριες και αλλα!!Κάνουν περίπου καμια 6-8 μερες να ερθουν.


     http://www.rchelicoptershop.com/catalog/shopping_cart.php
    Καταγράφηκε
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #1135 στις: Δευτέρα, 15 Σεπ 2008, 00:59:25 »

    να παρω ενα μινι τιταν? Φανταζομε οτι και το μινι τιταν αν παρω παλι θα τα αλαξω τα ηλεκτρονικα.

    Το Μίνι Τιτάν είναι κλάσεις ανώτερο ελικόπτερο και δεν θέλει καμία αλλαγή στα παρεχόμενα ηλεκτρονικά. (Speed control 40A στο κιτ)

    Το μόνο που θα χρειαστείς είναι Hitech σέρβο στο Cyclic και καλό γυροσκόπιο όπως το Logictech ή to Futaba.

    Ακόμα και με΄΄οχι επώνυμο ψηφιακό αλλά γρήγορο σέρβο ουράς την κρατά απόλυτα σταθερή.

    Ενα ακόμη καλό που έχει είναι ότι η μπούμα αφαιρείται μαζί με το σύστημα κίνησης του ιμάντα το οποίο ρυθμίζεις και τεντώνεις
    εκτώς σώματος ελικοπτέρου.

    Στον αέρα πετά σαν 30άρι θερμικό.
    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    kiparisi
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 157


    « Απάντηση #1136 στις: Δευτέρα, 15 Σεπ 2008, 09:02:02 »

    μονο που το mini titan κοστιζει και κανα 200αρι ευρο παραπανω απο το belt 
    Καταγράφηκε

    ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΟΥ ΟΛΩΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #1137 στις: Δευτέρα, 15 Σεπ 2008, 10:29:57 »

    Ότι πληρώσεις παίρνεις φίλε μου....  Ποοολύ άνεση

    Το έχω ξαναπέι, το Belt είναι πολύ καλό για τα χρήματα που κοστίζει, αλλά εάν πετάξεις Mini Titan θα καταλάβεις αμέσως την διαφορά.

    Τα έχω πετάξει και τα 3, (Belt, Mini Titan, T-rex), το Τιταν το λάτρεψα.
    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    Paradise Lost
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #1138 στις: Δευτέρα, 15 Σεπ 2008, 19:34:27 »

    το ειδα το μινι τιταν και επαθα πλακα γιαυτο το σκευτομε Cheesy Thumbs up.   Δεν αλαξα esc,  αλαξα την ψυχτρα. Εβαλα απο καρτα γραφικων και λιθικε το προβλιμα. Μου εκοβε το γκαζι σχεδον στην μεση. Μου το εκανε και με την μαμισια και με της αλλες της ποιο μεγαλες μπαταριες! Οταν παγωνε δουλευε κανονικα. Ηταν θεμα θερμοκρασιας. Το ubec που εχει πρεπει να ειναι μουφα, δεν μπορω να εξηγησω αλιως το καμενο σερβο και ειχα το ιδιο προβλημα ποιο παλια! Αφου δεν το εσπασα παλι καλα.
    Μετα απο αυτο μαλλον θα μαζεψω κανενα φραγκο να αλαξω κανενα esc ποιο πολλα αμπερ και με καλο ubec η κανενα μινι τιταν  buck2
    Καταγράφηκε
    ggero
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 83


    « Απάντηση #1139 στις: Δευτέρα, 15 Σεπ 2008, 23:18:13 »

    Καλησπέρα παιδιά...Επειδή τα προβλήματα λόγω εμπειρίας συνεχώς προκύπτουν στην πορεία θα ήθελα την συμβουλή των εμπειρότερων σχετικά με το εξής πρόβλημα:
    Belt CP με ψηφιακό σέρβο ουράς και γυροσκόπιο με HΗ..Με το που ξεκινάει να στροφάρει στους έλικες,η ουρά του ανεβοκατεβαίνει χτυπώντας το έδαφος λες και είναι τρυποκάρυδος...Δοκίμασα στην Τ/Κ (μανίσια) να ανεβάσω μοίρες απο το πάνω αριστερά ρυθμιστικό αλλά τίποτα..Ο ιμάντας είναι τεντομένος..Το σέρβο είναι ευθυγραμισμένο με τον άξονα..Το αξονάκια που κρατάει τα φτερά είναι επίσης μια χαρά..Τα φτερά είναι σφιγμένα αρκετά...
    Έχετε καμιά ιδέα Huh
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 73 74 75 [76] 77 78 79 ... 96     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: e-sky CP-Belt
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.