Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 14:00:27

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 14:00:27

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 26
    Συνολικά: 29
    Στυλ εμφάνισης

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Ποσο βοηθανε οι πωλητες των καταστηματων αερομοντελισμου?  (Αναγνώστηκε 6744 φορές)
    LeVe-Unipi
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 26


    « στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 20:48:04 »

    Τελικα κατα ποσο μας συμβουλευουν σωστα οι ανθρωποι των καταστηματων μοντελισμου?Huh?
    Καταγράφηκε

    No guts ... no glory
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 21:24:41 »

    Καλησπέρα

    Νομίζω ότι κανένας δεν μπορεί να απαντήσει με ένα ναι ή ένα όχι σε μια τέτοια ερώτηση, οπότε η ψηφοφορία ίσως να μην έχει νόημα.  Δεν γίνεται να γενικευτεί μια άποψη για όλους, είτε είναι θετική είτε αρνητική.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.358



    « Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 21:27:53 »

    Δεν μπορω να απαντησω ουτε ναι ουτε οχι! Ντροπή Ντροπή
    Γιατι αλλοι βοηθανε και αλλοι οχι Undecided
    Παντως θα ελεγα οτι σε γενικες γραμμες βοηθανε,προσπαθωντας ομως να εχουν και οσο το δυνατον περισσοτερο κερδος μπορουν idiot2 idiot2
    Αν ομως καποιος προσπαθει να πουλησει/κερδισει ενω ταυτοχρονα προσπαθει να βοηθησει τοτε ειναι θεμιτο!
    π.χ. ειναι θεμιτο να σου πουλησει το εκπαιδευτικο της εταιρειας που αντιπροσωπευει απο ενα αλλο που ισως ειναι λιγο καλυτερο(και φθηνοτερο) αλλα δεν ειναι θεμιτο να πουλησει ενα ακροβατικο σε αρχαριο γιατι θα εχει περισσοτερο κερδος και βραχυπροθεσμα και μακροπροθεσμα(απο το σπασιμο) Thumbs up Thumbs up
    ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ!!!Δεν μπορει κανεις να τους βαλει ολους σε ενα τσουβαλι Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    LeVe-Unipi
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 26


    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 21:39:52 »

    Εννοειται οτι δεν μπορουμε να προχωρησουμε σε γενικευσεις αλλα πιστευω οτι μπορουμε να απαντησουμε βασει των προσωπικων εμπειριων μας...
    Καταγράφηκε

    No guts ... no glory
    mike@$
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 112


    Κάποτε θα το πάρω αυτό το αεροπλάνο!


    WWW
    « Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 14 Μάρ 2007, 00:01:37 »

    Eγω απαντησα ναι  Ποοολύ άνεσηαπό την δικιά μου προσωπική εμπειρία στην περίπτωση μου εγώ έκανα την βλακεία και δεν τον άκουσα το αγόρασα σε πού καλή τιμή πήρα και όλο τον εξοπλισμό από αυτόν μου είπε έλα να το φτιαξουμε μαζί την άλλη κυριαή έλα Ρόδο να το πετάξουμε μαζί και λόγω ηλικίας όχι απλώς να πάω Ρόδο και να πάμε μια κυριακή μου είπε να έρθει να με πιάσει με το αυτοκινητο του να με πάει στο μοντελοδρόμιο και να με πάρει πίσω αλλα εγώ δεν τον άκουσα Θυμός Θυμός Δάκρυ Δάκρυ

    Πρέπει να καταλάβουν και οι υπόλοιποι ότι έτσι κερδίζεις παραπάνω χρήματα και αυτό διότη εγω θα ξανααγοράσω από αυτόν και ας είναλίγο πιο ακριβος από ένα e-shop και θα περιμένω να έρθει η παραγγελία γιατί έχει άποψη εξηπηρέτηση
    Καταγράφηκε

    Never give up!
    vooda
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 90



    « Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 14 Μάρ 2007, 00:06:38 »

    Το θέμα είναι απλό...
    Κάποιος πωλητής (σκέτο) θα προσπαθήσει να σου πουλήσει ότι έχει....
    Κάποιος τεχνικός - πωλητής (με ότι σημαίνει αυτό) θα προσπαθήσει να κατανοήσει τις ανάγκες σου και να σου πουλήσει αυτό που σου χρειάζετε...

    Εγώ θα δώσω ένα προσωπικό παράδειγμα εδώ και ελπίζω να μη παρεξηγηθώ... Όταν αποφάσισα να ασχοληθώ με τον μοντελισμό (πριν πολυ λίγο καιρό) έστειλα PM στον Χρήστο (μαγαζάτορας που όλοι τον γνωρίζετε, απλά δεν αναφέρω το επώνυμό του μήπως δεν θέλει) για να αγοράσω το Walkera 60. Και μου απάντησε το παλικάρι "εφόσον είσαι νέος στον χώρο ποιο καλά είναι να πάρεις το lama ή το bell". Τελικά πήρα το lama αλλά και αυτό ακόμα για μένα τον άσχετο ήταν δύσκολο! Θα μπορούσε να μου πει απλά έλα και πάρτο..... Η ουσία είναι ότι και το Lama το πήρα σε μια στιγμή του τύπου (το θέλω τώρα αμέσως) και δεν το ψώνισα απο αυτόν γιατί μου πέφτει λίγο μακριά το μαγαζί του.  Undecided Κακό έκανε στο μαγαζί του, αλλά καλό σε εμένα! Και εγώ σαν πελάτης αυτό το εκτιμώ αφάνταστα!!!

    Θα ήθελα να γράψω κι άλλα περι αυτού αλλά ήδη έχω ξεφύγει απο το θέμα....
    Το θέμα είναι όμως πόσο βοηθάει ο πωλητής.... Λοιπόν ο κακός πωλητής δεν βοηθάει, αντίθετα μπερδεύει... Ο καλός πωλητής όμως είναι ό,τι καλύτερο...
    Τώρα όσο για την ερώτηση πως τους ξεχωρίζουμε.... είναι πολύ εύκολη η απάντηση... Ρώτα τον κάτι τεχνικό και αν αρχίσει να σου απαντάει like πυθεία, φύγε και πήγαινε κάπου αλλού  Wink
    Γι αυτούς τους λόγους λοιπόν δεν θα ψηφίσω ούτε ναί ούτε όχι για και οι δύο απαντήσεις υπο προυποθέσεις θα ήταν άδικες !
    Φιλικά Σπύρος


    Καταγράφηκε

    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΛΙΘΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΚΗ. ΕΤΣΙ ΕΝΑΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΕΝΩ ΕΝΑΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΦΤΩΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΗΛΙΘΙΟΣ.
    vooda
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 90



    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 14 Μάρ 2007, 00:09:23 »

    Διπλή αποθήκευση sry
    Καταγράφηκε

    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΛΙΘΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΚΗ. ΕΤΣΙ ΕΝΑΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΕΝΩ ΕΝΑΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΦΤΩΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΗΛΙΘΙΟΣ.
    vooda
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 90



    « Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 14 Μάρ 2007, 02:33:59 »

    Διπλή αποθήκευση sry (αν το δει αυτό κάποιος moderator ας το σβήσει Please!)
    Καταγράφηκε

    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΛΙΘΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΚΗ. ΕΤΣΙ ΕΝΑΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΕΝΩ ΕΝΑΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΦΤΩΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΗΛΙΘΙΟΣ.
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Τετάρτη, 14 Μάρ 2007, 02:34:37 »

    Τυχεροί πωλητές που έχουν πελάτες να πουν μια καλή κουβέντα στο σωστό χρόνο στο σωστό μέρος Sad....Όλα παίζουν ρόλο....
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Giatrakos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.010


    follow us: facebook.com/GiatrakosModelShop


    WWW
    « Απάντηση #9 στις: Τετάρτη, 14 Μάρ 2007, 09:44:56 »

    Στην πραγματικότητα είναι λίγο φλου η ψηφοφορία, αλλά είναι μία ευκαιρία να δούμε τα λάθη μας και να γίνουμε καλύτεροι. Φυσικά δεν είναι θέμα πωλητή αλλά ανθρώπου και γνώσεων. Αν δεν ξέρεις κάτι δεν κάνεις τον έξυπνο, καλύτερα να χάσεις έναν πελάτη παρά την υπόληψη σου  Wink , όλοι κάνουμε λάθη και αρκετές φορές ίσως να μην είμαστε όσο εξυπηρετικοί μπορούμε, αλλά είναι τόσα τα θέματα που θα πρέπει να έχουμε άριστη γνώση και αρκετός ο χρόνος που αφιερώνουμε σε κάθε πελάτη και σε τηλεφωνήματα, email, internet που υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να ξεφύγουμε. Ντροπή Το κατάστημα δεν είναι απρόσωπο, έχει πολλές υποχρεώσεις και προσωπική επαφή με τον πελάτη Χαμόγελο. Αλοίμονο αν δεν σεβόμαστε και δεν εκτιμάμε τον οποιοδήποτε κάνει τόσα χιλιόμετρα να έρθει να δει ένα προιόν ή να μάθει, ή να ακούσει κάποιες συμβουλές και εμείς με την συμπεριφορά μας τον απομακρύνουμε και τον απογοητεύουμε. Πάντως να έχετε υπ'όψη σας ότι υπάρχουν και περιπτώσεις που ο πελάτης δεν θέλει να καταλάβει, ή περιπτώσεις που ότι και να αγοράσει και ότι και να πεις πάντα θα έχει παράπονα...

    Φιλικά Χρήστος
    Καταγράφηκε




    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #10 στις: Τετάρτη, 14 Μάρ 2007, 13:06:05 »

    Ο καλύτερος πωλητής είναι ο ευχαριστημένος πελάτης
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    guest853
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #11 στις: Σάββατο, 31 Μάρ 2007, 14:38:01 »

    Νομίζω ότι η τελευταία φτωχή -σε αριθμό λέξεων- πρόταση (αναφέρομαι σε αυτή του Γιάννη Κωνσταντακάτου) είναι και η πιό πλούσια.
    Βέβαια, επειδή το λεγόμενο: "αποκάτω κείμενο" της   (που χρησιμοποιούμε στο χώρο μου)  είναι άλλο, θα έλεγα ότι συμπεριλαμβάνει πολλές εκ των εδώ απόψεων, σκέψεων, προτάσεων και βιωμάτων.
    Απάντησα λοιπόν "όχι", χωρίς ενδοιασμούς, γιατί είχα όπως και εσείς μονάχα δυό επιλογές.
    Όσοι έχουν ασχοληθεί με το εμπόριο, μπορούν να αντιληφθούν και να παραδεχτούν ότι σπανίζουν οι περιπτώσεις που οι πωλητές συναισθηματικά ταυτίζονται πλήρως με τον πελάτη τους, άνευ παραμικρής ιδιοτέλειας. Θεωρώ πως είναι φύσει αδύνατον, αλλέως θα μιλούσαμε για κλώνους. Αυτός για εμένα είναι ο κύριος λόγος που "παραπατάει" το πράγμα, μη θέλοντας να παραδεχτώ (ενδεχομένως και την αλήθεια σε πολλές των περιπτώσεων) ότι ο πωλητής απλώς και μόνο θέλει να πουλήσει.
    Το εμπόριο είναι εμπόριο. Όπου υπάρχει χρήμα, υπάρχει και ψέμα. Το αρνείται κάποιος;

    Ευτυχώς όμως, υπάρξεις που ξεχωρίζουν, είτε για την ευαισθησία τους είτε για το πάθος τους, που βοηθούν και που μπορούν να στηρίξουν, βρίσκονται αραιά και που.

    Μπορούμε να παίξουμε το ρόλο του Αλλαδίνου. Ακόμη και αν δε βρούμε κάποιον ...τουλάχιστον θα μας μείνει το λυχνάρι!
    Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #12 στις: Κυριακή, 1 Απρ 2007, 10:21:26 »

    Εχοντας ασχοληθεί με στατιστική σε εργασίες, δεν έχω σε υπόληψη τα polls στο δίκτυο (περισσότερο χαβαλές), χωρίς να σημαίνει οτι είναι εντελώς άχρηστα.

    Για όσους ενδιαφέρονται, αν δεν το έχουν ήδη υπ' όψιν τους, ένα ενδιαφέρον βιβλίο, απλό και κατανοητό είναι
    How to Lie with Statistics (Penguin) by Darrell Huff

    Γραμμένο τέλος του 50 παραμένει αξεπέραστο.

    Στα ελληνικά έχει μεταφραστεί ως
    "Η απάτη της στατιστικής", εκδόσεις "ΟΞΥ".

    Ενδεικτικό απόσπασμα (σελ. 115)
    Παράθεση
    Αρκετά παλιότερα, όταν το πανεπιστήμιο John Hopkins είχε αρχίσει να δέχεται για πρώτη φορά γυναίκες, κάποιος -όχι ιδιαίτερα οπαδός της μικτής εκπαίδευσης- ανέφερε κάτι πραγματικά συγκλονιστικό: το τριαντατρία και ένα τρίτο τοις εκατό των φοιτητριών του Hopkins είχαν παντρευτεί καθηγητές του πανεπιστημίου τους! Οι ανεπεξέργαστοι αριθμοί έδωσαν όμως μια καθαρότερη εικόνα.
    Υπήρχαν τότε τρεις μόνον εγγεγραμμένες γυναίκες και μία από αυτές τύχαινε να είναι παντρεμένη με καθηγητή.

    Παράθεση
    Ο καλύτερος πωλητής είναι ο ευχαριστημένος πελάτης
    Σίγουρα αλλά υπάρχουν πολλοί ευχαριστημένοι που δεν μιλάνε και λίγοι δυσαρεστημένοι που κάνουν πολλή φασαρία, ακόμα και όταν δεν έχουν κανένα δίκιο.

    Στο εμπόριο υπάρχουν κανόνες, υπάρχει το θεμιτό και το αθέμιτο. Στο συγκεκριμένο θέμα μιλάμε για τους πωλητές, που δεν είναι πάντα ιδιοκτήτες. Πολλές φορές υπάρχει η διάθεση αλλά όχι η γνώση. "Το Μαράκι θέλει, ο Μήτσος μπορεί;  Εκπληξη " κατά ΚΥΡ™.

    Ιδιοτέλεια, υπερβολική και άσχημη πολλές φορές, υπάρχει και στον αγοραστή αερομοντελιστή. Παίρνουμε τις πληροφορίες και την βοήθεια απ' όπου μπορούμε και αγοράζουμε από την φθηνότερη πηγή, είτε στην Ελλάδα, είτε από το διαδίκτυο.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #13 στις: Κυριακή, 1 Απρ 2007, 11:04:05 »


    Σίγουρα αλλά υπάρχουν πολλοί ευχαριστημένοι που δεν μιλάνε και λίγοι δυσαρεστημένοι που κάνουν πολλή φασαρία, ακόμα και όταν δεν έχουν κανένα δίκιο.

    Η εμπειρία μου στο ελεύθερο επάγγελμα μου έχει δείξει :
    "Καλύτερα να μην έχεις έναν πελάτη, παρά έναν δυσαρεστημένο πελάτη"
    (ή αλλοιώς φρόντισε τουλάχιστο να μην τον διμιουργήσεις).
    Ο ευχαριστημένος πελάτης δεν θα το κάνει θέμα επειδή το θωρεί δεδομένο, ενώ ο δυσαρεστημένος θα σου τα "σύρει".
    Καταγράφηκε
    manos_skg
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 307



    « Απάντηση #14 στις: Κυριακή, 1 Απρ 2007, 12:11:51 »

    Μπαίνω σε κατάστημα (τρία χρόνια πριν) και λέω ότι δεν είμαι μοντελιστής και θέλω να ξεκινήσω δείχνοντας ένα GWS Dragonfly στη βιτρίνα.  Ρωτάω στον ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ αν το μοντέλο πετάει εύκολα και μου λέει ότι αν βάλω τα εκπαιδευτικά μπαλάκια με λίγη προπόνηση πολύ σύντομα θα μπορώ να πετάξω το ελικόπτερο και ότι αν το κάνω αυτό θα μπορώ να πετάω και θερμικά!

    Δεν μου είπε ποτέ όμως ότι το Dragonfly της GWS το έχουν πετάξει μόνο ο κατασκευαστής του, ο ίδιος (με άπειρα μικροτριμαρίσματα) και ο Θεός.  Δεν ξέρω αν θυμάται κανείς το μοντέλο αλλά ήταν από τα πρώτα micro ελικόπτερα και μόνο που είχε γυροσκόπιο επάνω και το θεωρούσαν τότε θαύμα της τεχνολογίας.  Σήμερα φυσικά υπάρχουν ωραιότατα απλά ελικόπτερα με διπλούς έλικες για τον εθισμό των νέων χωρίς την απογοήτευση που συνήθως ακολουθεί αν η επιλογή είναι λάθος (όπως το παράδειγμά μου).  Το ελικόπτερο μου λοιπόν δεν πέταξε ΠΟΤΕ από ΚΑΝΕΝΑΝ.  Ούτε από γνώστες του αντικειμένου οι οποίοι αποφάνθηκαν ότι ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙ.

    Για να μην μακρηγορώ, εγώ νόμισα ότι το ελικόπτερο θα είναι τόσο απλό στη χρήση που θα το στέλνω στο περίπτερο από το μπαλκόνι μου να μου φέρνει τσιγάρα ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΡΥΨΑ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΟΥ από τον άνθρωπο του καταστήματος.  Ιδανικά λοιπόν νομίζω ότι είχε την υποχρέωση να με εθίσει με κάτι πολύ διαφορετικό ώστε να με κάνει πελάτη για μία ζωή και όχι για μία ώρα.

    Σε αντίθεση ο Kai από τη Θεσσαλονίκη (ο οποίος είναι ΠΡΩΤΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΜΠΟΡΟΣ) μου πρότεινε για αρχή αεροπλάνο και όχι ελικόπτερο.  Μου πρότεινε το 3κάναλο easystar που ανεμοπορεί πανέμορφα.  Ασχολήθηκε μαζί μου, βρήκε τρόπο να κρατήσει από το ελικόπτερο όσο πιο πολλά πράγματα μπορούσε και όχι απλά με έκανε να αγαπήσω το hobby αλλά σήμερα κατασκευάζω το 4 αεροπλάνο μου.

    Να πω εδώ ότι το ελικόπτερο το αγόρασα με ένα γνωστό μου ο οποίος απογοητεύτηκε από την αρχή, κρέμασε το δικό του ελικόπτερο και δεν ασχολήθηκε ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ με το hobby.  Πράγμα που συνέβη λόγο του καταστήματος και εμείς γκρινιάζουμε ότι το hobby δεν εξαπλώνεται και οι ιδιοκτήτες ότι δεν κάνουν πωλήσεις.  Ας δουν ξανά λοιπόν οι ιδιοκτήτες:

    1.   Τις τιμές τους,
    2.   Τις γνώσεις τους στο αντικείμενο
    3.   Τη θέλησή τους να κάνουν πραγματικά μακροχρόνιους πελάτες

    Συγγνώμη αν σας κούρασα.  Τα συμπεράσματα δικά σας ...
    Καταγράφηκε

    ... το πάθαμε κι' αυτό ...
    mastoras
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 926



    WWW
    « Απάντηση #15 στις: Κυριακή, 1 Απρ 2007, 12:49:11 »

    Μπαίνω σε κατάστημα (τρία χρόνια πριν) και λέω ότι δεν είμαι μοντελιστής και θέλω να ξεκινήσω δείχνοντας ένα GWS Dragonfly στη βιτρίνα.  Ρωτάω στον ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ αν το μοντέλο πετάει εύκολα και μου λέει ότι αν βάλω τα εκπαιδευτικά μπαλάκια με λίγη προπόνηση πολύ σύντομα θα μπορώ να πετάξω το ελικόπτερο και ότι αν το κάνω αυτό θα μπορώ να πετάω και θερμικά!

    Και ετσι σημερα δεν σε εχουμε στην παρεα μας με θερμικο , αλλα εφυγες και εσυ και ο φιλος σου τελειως απο τα ελικοπτερα.

    Τι να κανει ομως και ο καταστηματαρχης [ φανταζομαι ] αφου δεν ηξερε οτι δεν πετουσε το heli γιατι και ο ιδιος πιθανον δεν πεταει ελικοπτερα ισως ουτε καν και αεροπλανα . Εαν ομως ηξερε και το πουλησε τοτε ασχημα τα πραγματα για αυτους που θα περασουν απο αυτο το μαγαζι .
    Καταγράφηκε

    Οταν θέλεις να πας κάπου γρήγορα πήγαινε μόνος σου, όταν θέλεις να πας κάπου μακρυά πήγαινε με άλλους
    Christodoulos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #16 στις: Κυριακή, 1 Απρ 2007, 17:36:38 »

    Γεια σας,
    Πριν λίγα χρόνια ήρθε στα Γιάννενα κάποιος και πουλούσε ένα ελικόπτερο.
    Που το παράξενο . Του το πουλήσανε στην Αθήνα με 7κάναλη τηλεκ. ( εκείνη την εποχή οι τιμές είτανε στα ύψη.) για να πετά
    Το παράξενο , το παιδί είχε ένα χέρι.
    Ευχαριστώ
    Πετρινός Χριστόδουλος
    Καταγράφηκε

    Chris Petrinos
    GIANNINA
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #17 στις: Κυριακή, 1 Απρ 2007, 18:42:26 »

    Γεια σας,
    Πριν λίγα χρόνια ήρθε στα Γιάννενα κάποιος και πουλούσε ένα ελικόπτερο.
    Που το παράξενο . Του το πουλήσανε στην Αθήνα με 7κάναλη τηλεκ. ( εκείνη την εποχή οι τιμές είτανε στα ύψη.) για να πετά
    Το παράξενο , το παιδί είχε ένα χέρι.
    Ευχαριστώ
    Πετρινός Χριστόδουλος

    This is Athens Sad
    Καταγράφηκε

    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #18 στις: Κυριακή, 1 Απρ 2007, 20:03:27 »

    Συνήθως τα άτομα με κάποια αναπηρία φροντίζουν, κατά το δυνατόν, να την κρύβουν.

    Υπάρχει λοιπόν η πιθανότητα να το έκρυβε και ο πωλητής να μην το κατάλαβε. Η να αγοράστηκε μέσω τρίτου.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    ktm25089
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 357



    « Απάντηση #19 στις: Κυριακή, 1 Απρ 2007, 20:08:57 »

    οπως εχουν απαντησει και οι περισσοτεροι καποιοι βοηθανε και παρα πολυ μαλιστα.καποιοι αλλοι οχι και θελουν να πουλησουν αυτο που εχουν σαν στοκ.χωρις να τους ενδιαφερει αμα θα κανει την δουλεια του ο πελατης.βεβαια μετα απο λιγο ο πελατης που δεν ειναι ΗΛΙΘΙΟΣ Η ΒΛΑΚΑΣ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΣΧΕΤΟΣ καταλαβαινει το λαθος και δεν ξαναπαταει εκει.απλως το προβλημα ειναι τα πεταμενα λεφτα που θα δωσει tickedoff tickedoff
    Καταγράφηκε
    gerolikos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 457



    « Απάντηση #20 στις: Κυριακή, 1 Απρ 2007, 21:06:16 »

    κοιτα απο προσοπικη μου αποψη κ επειδη τωρα ξεκινησα κ εχω ψαξει παρα πολυ.λιγοι ειναι αυτοι που βοηθανε οι πιο πολυ θελουν να σου πουλησουν οτι δεν παιρνουν οι γνωστες του αθληματος.

    Με λιγα λογια οποτε βλεπουν αρχαριο κανουν παρτι.αυτα εν ολιγης θα ξανα ασχοληθω με το θεμα με περισσοτερα στοιχεια

          Thumbs upΕυχαριστω για τον χρονο σας  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    πεταξε ελευθερα στους ουρανους
    Quad copter Promitheas in my village
    mastoras
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 926



    WWW
    « Απάντηση #21 στις: Κυριακή, 1 Απρ 2007, 21:31:58 »

    Tα μαγαζια που πουλανε μοτοσυκλετες βρισκονται παντα τις κυριακες στους αγωνες . Thumbs up

    Τα μαγαζια που πουλανε φουσκωτα σκαφη τις κυριακες αρμενιζουν στις θαλασσες. Thumbs up

    Τα μαγαζια που πουλανε αερομοντελα γιατι δεν βρισκονται στους χωρους πτησεων . Ποοολύ άνεση

    Καταγράφηκε

    Οταν θέλεις να πας κάπου γρήγορα πήγαινε μόνος σου, όταν θέλεις να πας κάπου μακρυά πήγαινε με άλλους
    guest853
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #22 στις: Κυριακή, 1 Απρ 2007, 22:01:29 »



    ...μήπως γιατί τους πήρε ο άνεμος;

                                                                Μπορεί και ο ...κατήφορος.


    Το μονοπώλιο είναι αισχρό. Αισχρότερο για αυτούς τους πωλητές, ή ιδιοκτήτες ...που το ξέρουν.

    Το φιλότιμο, η μπέσα και ο σεβασμός είναι έμφυτα και πολύ σπανιότερα ..επίκτητα.
    Είτε τα έχεις, είτε όχι.
    Δεν έχω συναντήσει πελάτη αγενή μέχρι τώρα, που να εισέρχεται σε κατάστημα και να απαιτεί, να μιλάει προσβλητικά ή να έχει τον καταστηματάρχη να ...περιμένει. (μιλώ για τα συγκεκριμένα καταστήματα, ουχί διά ρουχάδικα).
    Αντιθέτως, έχω συναντήσει το αντίστροφο. Ή μήπως από εμένα το πληροφορείστε;
    Να σας πω την αλήθεια μου ...δεν ξέρω καν σε τι εξυπηρετεί και αυτή η κουβέντα.
    Προλαβαίνω να εξηγήσω, για να μην παρεξηγηθώ, ότι δε μου φαίνεται ουτοπική για τους συμμετέχοντες, αλλά αναρωτιέμαι μά την πίστη μου, κατά πόσο θα ιδρώσει κάποιο αφτί. Ας είναι και ένα ρε αδερφέ!

    ’ει, ναστε καλά  Azn




    Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #23 στις: Κυριακή, 1 Απρ 2007, 22:33:10 »

    Ωφελεί ωφελεί.....μπας και μερικοί ξυπνήσουμε κάποτε. Undecided
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    guest853
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #24 στις: Κυριακή, 1 Απρ 2007, 22:41:48 »

    sfyris?

    Εσύ ανήκεις στη συνομοταξία των "συμπαθούντων".

    Εσύ δεν πιάνεσαι  Ποοολύ άνεση
    Καταγράφηκε
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #25 στις: Κυριακή, 1 Απρ 2007, 22:43:05 »

    Θα η θελα να ωφελεί αλα κατι μου λεει πως στην ελλαδα δύσκολα αλαζει η κατάσταση το μονο που καταλαβενει ο εμπορας ειναι το να σταματισουν να μπενουν τα ευρω που θελουν αυτοι που ελέγχουν την αγορα στην τσεπη τους οσο αυτο θα γινεται , δεν θα ασκολιθουν με το αν μπορουν να εχουν ενα πελατη παραπανω οσο μπορουν να εχουν ενα που πληρωνη τα ... Sad

    Το ειδα αυτο στη ψηφοφορία που έκανα σε αλλο forum δεν ψήφισε σχεδον κανεις Sad 21 ατομα μονο μαζι με εμενα .

    Σα να καθωμαι σεμια μερια οπως ο skrutz στο παραμύθι και να βλέπω τους αναγνώστες να λενε αχ τι θυμήθηκα εμένα πριν απο χ χρονια που θα παει θα βαρεθεί και αυτός όπως έκανα και εγω ειναι πια ανούσιο Sad .


    Καταγράφηκε

    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #26 στις: Δευτέρα, 2 Απρ 2007, 00:07:29 »

    sfyris?

    Εσύ ανήκεις στη συνομοταξία των "συμπαθούντων".

    Εσύ δεν πιάνεσαι  Ποοολύ άνεση

    Και οι συμπαθούντες έχουμε δρόμο ακόμα μπροστά μας. Και μάλιστα ανηφόρα, πολύ ανηφόρα....
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: Ποσο βοηθανε οι πωλητες των καταστηματων αερομοντελισμου?
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.