Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 13:13:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 13:13:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 36
    Συνολικά: 38
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Δεν είναι άνθρακας --- ότι είναι μαύρο!!!!  (Αναγνώστηκε 2100 φορές)
    szos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 40



    « στις: Τρίτη, 3 Μάι 2011, 16:06:48 »

    Είναι άνθρακας ή όχι; Αυτό είναι το ερώτημα ...

    Αποφάσισα προάλλες να κάνω μερικές ενισχύσεις σε ένα  μοντέλο που είχα.
    Επιλογή φυσικά έπεσε στο σωλήνακι από carbon.
    Επειδή , χρειαζόμουν σωλήνα αρκετά μεγάλης  διατομής, αποφάσισα να ξοδευτώ και να αγοράσω Θυμός Θυμός (μην γελάτε παρακαλώ)  Θυμός Θυμόςένα καλάμι ψαρέματος  carbon όπως μου είπε ο πωλητής για να χρησιμοποιήσω ένα από τα τμήματα που θα μου ταίριαζε καλιτερα. Αγόρασα λοιπόν το καλάμι, αποσυναρμολόγησα, έκοψα το κομμάτι που ήθελα, το  ζύγισα και εμένα ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα: βάρος, κάμψη / στρέψη.
    Επειδή ειχα  διάβαση εδω στο forum ότι το carbon είναι αγώγιμο υλικό πήγα να κάνω μερικές μετρήσεις σχετικά με το πόσο καλά θα άγει τον ηλεκτρισμό.
    Τελικά αποδείχθηκε ότι το carbon δεν ήταν και τόσο carbon!  laugh   Να φανταστείτε  φόρεσα και μάσκα με τα γάντια για προστασία από σκόνες και επικίνδυνους ατμούς.
        Δηλαδή, μαύρο ήταν και όταν το έκοβες η σκόνη του ήταν  μαύρη – αλλά ……μάλλον κάποιο… βαμμένο fiberglass ..θα ήταν.
    Από τη μία είναι δυσάρεστο ότι πωλητής σε κορόιδεψε αλλά  από την άλλη όμως μου ταίριαξε μια χαρά και δουλειά έγινε  και xωρίς φόβο από παρεμβολές.
    Μετά από όλα αυτά αποφάσισα να τσεκάρω όλες σωλήνες που είχα, αγορασμένες από διάφορα καταστήματα και δείτε τι διαπίστωσα:
    Περισσότερες ήταν πραγματικά από carbon και  είχαν περίπου ίδια αντίσταση 25~50Ωμ ανά μέτρο αν θυμάμαι καλά σε 6 και 8χιλ πάχος. Άλλες και ιδικά αυτές  που συνόδευαν ένα  μοντέλο (κινέζικο) πάλι  έκπληξη: απ  έξω ήταν carbon άλλα από μέσα  -  κοινό πλαστικό -----κινέζικα σάντουιτς .
     
    Συμπέρασμα: Δεν είναι άνθρακας ---ότι είναι μαύρο!!!!

    Όχι ότι έχουν μεγάλη σημασία όλα αυτά  αλλά καλό είναι να ξέρουμε τι αγοράζουμε.
     
    Καταγράφηκε

    Ελευθερία δεν είναι να κάνεις ότι θέλεις, αλλά  να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.
    dellios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 181



    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 3 Μάι 2011, 19:45:45 »

    Είναι άνθρακας ή όχι; Αυτό είναι το ερώτημα ...

    Αποφάσισα προάλλες να κάνω μερικές ενισχύσεις σε ένα  μοντέλο που είχα.
    Επιλογή φυσικά έπεσε στο σωλήνακι από carbon.
    Επειδή , χρειαζόμουν σωλήνα αρκετά μεγάλης  διατομής, αποφάσισα να ξοδευτώ και να αγοράσω Θυμός Θυμός (μην γελάτε παρακαλώ)  Θυμός Θυμόςένα καλάμι ψαρέματος  carbon όπως μου είπε ο πωλητής για να χρησιμοποιήσω ένα από τα τμήματα που θα μου ταίριαζε καλιτερα. Αγόρασα λοιπόν το καλάμι, αποσυναρμολόγησα, έκοψα το κομμάτι που ήθελα, το  ζύγισα και εμένα ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα: βάρος, κάμψη / στρέψη.
    Επειδή ειχα  διάβαση εδω στο forum ότι το carbon είναι αγώγιμο υλικό πήγα να κάνω μερικές μετρήσεις σχετικά με το πόσο καλά θα άγει τον ηλεκτρισμό.
    Τελικά αποδείχθηκε ότι το carbon δεν ήταν και τόσο carbon!  laugh   Να φανταστείτε  φόρεσα και μάσκα με τα γάντια για προστασία από σκόνες και επικίνδυνους ατμούς.
        Δηλαδή, μαύρο ήταν και όταν το έκοβες η σκόνη του ήταν  μαύρη – αλλά ……μάλλον κάποιο… βαμμένο fiberglass ..θα ήταν.
    Από τη μία είναι δυσάρεστο ότι πωλητής σε κορόιδεψε αλλά  από την άλλη όμως μου ταίριαξε μια χαρά και δουλειά έγινε  και xωρίς φόβο από παρεμβολές.
    Μετά από όλα αυτά αποφάσισα να τσεκάρω όλες σωλήνες που είχα, αγορασμένες από διάφορα καταστήματα και δείτε τι διαπίστωσα:
    Περισσότερες ήταν πραγματικά από carbon και  είχαν περίπου ίδια αντίσταση 25~50Ωμ ανά μέτρο αν θυμάμαι καλά σε 6 και 8χιλ πάχος. Άλλες και ιδικά αυτές  που συνόδευαν ένα  μοντέλο (κινέζικο) πάλι  έκπληξη: απ  έξω ήταν carbon άλλα από μέσα  -  κοινό πλαστικό -----κινέζικα σάντουιτς .
     
    Συμπέρασμα: Δεν είναι άνθρακας ---ότι είναι μαύρο!!!!

    Όχι ότι έχουν μεγάλη σημασία όλα αυτά  αλλά καλό είναι να ξέρουμε τι αγοράζουμε.
     


    Εάν το καλάμι είναι 4 μέτρα και πλήρωσες κάτω από 15 ευρώ, έπρεπε να το ψιλιαστής.
    Τόσο καρμπον και τόσο φτηνό ?, δεν νομίζω.
    Εάν πάλι πλήρωσες παραπάνω, τότε ο πωλητής είναι μεγάλη απάτη.
    Καταγράφηκε

    Μην κάνεις παρέα με λύκους,θα σε μάθουν να ουρλιάζεις...Κάνε παρέα με αετούς, να σε μάθουν να πετάς !
     FUTABA T9CAP//FOCKE WULF 190//PIPER CUB J3//RV-4//EASY STAR//EASY GLIDER//SPRINTER//MEFISTO//DISCUS CS// FOX//NEBULA 2000//SEA MASTER//SUPER SPORTSTER//SUPER CHIPMUNK//PIPER CUB CW//PIPER CUB 2.1M
    G-PAVL
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 71


    « Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 3 Μάι 2011, 22:13:55 »

    εαν μπορεις πες τη μαρκα που γραφει το καλαμι και αν θες μπορω να σου πρωτεινο πραγματικα καλαμια καρμπον...
    Καταγράφηκε
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 3 Μάι 2011, 23:04:13 »

    αυτο ειχα παθει και εγω με ελικα αλλα ηταν δικια μου βλακεια που δεν διαβασα το ''Carbon looks''

    απο εξω ειχε ενα φιλμ πλαστικο που ηταν φωτογραφια Carbon κολλημενη πανω σε μια APC ελικα
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Δεν είναι άνθρακας --- ότι είναι μαύρο!!!!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.04 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.