Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:26:05

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:26:05

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 172
    Συνολικά: 174
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Επιλογή τηλεκατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 6417 φορές)
    Άγγελος Παπαδημητρίου
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6


    « στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 15:07:12 »

    Καλησπέρα
    Πρόκειται να φτιάξω τον Τηλέμαχο του κ. Κωνσταντακάτου, είναι η πρώτη μου κατασκευή και  πρώτη φορά θα ασχοληθώ με τον αερομοντελισμό. Συγκεντρώνω λοιπόν  τα υλικά για την κατασκευή και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για την αγορά τηλεκατεύθυνσης. Σκέπτομαι να αγοράσω μια 6 καναλιών και για μελλοντική χρήση. Έχω δει το παρακάτω μοντέλο, ποια η γνώμη σας; Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο; Θα πρέπει να κοιτάξω κάτι πιο ακριβό ή δεν αξίζει ; Μπορείτε να με βοηθήσετε;  Τι θα πρέπει να προσέξω; Είμαι εντελώς άσχετος.

    http://www.biz-models.com/gr/35mhz-wfly-6-channel-digital-proportional-r-c-system-type-w-ccp.html

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων  Άγγελος Παπαδημητρίου
    Καταγράφηκε
    Κωστης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 674


    Playing some blues...


    « Απάντηση #1 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 15:18:43 »

      Καλησπερα Αγγελε

     Καλως ηρθες στο φορουμ και στον μαγικο κοσμο του αερομοντελισμου. Η τηλεκατευθυνση ειναι σαν το αυτοκινητο. Ολα τα αυτοκινητα θα σε πανε εκει που θελεις αλλα σε ποσο χρονο, με τι ανεση κ.τ.λ.
      Η συγκεκριμενη που εχεις ποσταρει ειναι μια απλη 6καναλη που θα σε βοηθησει μεχρι ενα σημειο. Για αρχη ειναι μια χαρα. Οταν ξεκινησα πριν μερικα χρονια, ειχα μια απλη αναλογικη 4καναλη και μια χαρα πετουσα το εκπαιδευτικο μου. Αν εχεις σκοπο να μεινεις σε 3καναλα ή4καναλα αεροπλανα τοτε παρε την. Εαν ομως θελεις να προχωρησεις σε κατι πιο εξειδικευμενο, τοτε καλο ειναι να παρεις μια καλυτερη και μαλλον ακριβοτερη. Κανε και μια βολτα απο τις αγγελιες, μπορει να βριες μια μεταχειρισμενη σε καλη κατασταση που να σε βολεψει  Χαμόγελο
      Οπως και να εχει καλη αρχη και μπραβο που ξεκινας με κατασκευη!  Wink
    Καταγράφηκε

    …χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…
    Άγγελος Παπαδημητρίου
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6


    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 15:47:12 »

    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου Κωστή,
    Τι θα πρέπει να κοιτάξω σε μια τηλεκατεύθυνση για μελλοντική χρήση;  Δεν θέλω να πάρω κάτι που δεν θα χρησιμοποιήσω μετά ποτέ.
    Ευχαριστώ,
    Άγγελος Παπαδημητρίου

    Καταγράφηκε
    dodos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 485



    « Απάντηση #3 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 17:08:39 »

    Καλησπέρα   μια καλή τ/κ και οικονομική είναι αυτή http://www.rcmodelshop.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=888

     καλό θα ήταν  η τ/κ που  θα αποφασίσεις να αγοράσεις να  είναι στα 2,4 όπως αυτές που σου δείχνω


    και άλλες 2 καλές τ/κ είναι αυτές   1 http://www.rcmodelshop.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=433
                                                  2 http://www.rcmodelshop.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=80

    Τώρα εσύ αποφασίζεις τι θα πάρεις  Χαμόγελο Παντως αν  παρης την  10C η την 8FG  τ/κ  δεν θα χρειαστεί να την αλλάξεις μελλοντικά θα σε καλύψουν  πλήρως σε ότι μοντέλο  και να πάρεις  Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε
    pissas
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 443


    « Απάντηση #4 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 17:23:34 »

    Οι futabba ειναι οντως κορυφαιες, αλλα κορυφαια ειναι και η τιμουλα τους, οπως και η τιμη των δεκτων τους. Φιλε μου τωρα ξεκινας, κοιτα να παρεις καμια μεταχειρισμενη τκ σε καλουτσικη τιμη, μιας και μπορει τελικα να μην σου αρεσει το hobby.Αν δεν σου φτανει βλεπεις μετα που θα εχεις ψαχτει και λιγο παραπανω τι θα παρεις.
    Καταγράφηκε

    esky kob
    copter x 450 se v2
    copterx 450 pro  belt
    eflite msr
    rjx xtream 50
    skype: LandTamer
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #5 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 17:50:33 »

    Οτι και να παρεις φροντισε να ειναι στους 2,4. Θα σου λυσει πολλα προβληματα.
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 22:40:17 από orck » Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Άγγελος Παπαδημητρίου
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6


    « Απάντηση #6 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 21:56:55 »

    Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας.

    Άγγελος Παπαδημητρίου
    Καταγράφηκε
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « Απάντηση #7 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 22:56:08 »

    Γεια σου φιλε μου, κατα την δικια μου αποψη αν πας σε futaba απο την 8αρα και πανω...Παντως εγω λεω να παρεις JR ή Graupner!!!!.....
    Καταγράφηκε

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    MarD
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.246



    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 23:13:46 »

    Επειδή εγώ ποτέ δεν κοιτούσα μόνο την τιμή ή μόνο τις δυνατότητες ενός προϊόντος, μου φαίνεται περίεργο που δεν έχουν αναφερθεί οι Hitec και γενικότερα τις αντιμετωπίσουν σαν Β' τηλεκατευθύνσεις. Στην πραγματικότητα αυτό δεν ισχύει σε καμιά περίπτωση όμως. Δεν είναι επειδή τις εμπορεύομαι αλλά κι αυτό το κάνω επειδή στο μαγαζί έχω μόνο πράγματα που τα γουστάρω εγώ προσωπικά και τα χρησιμοποιώ, αλλά επειδή με τα χρήματα που διαθέτω θέλω να παίρνω ότι καλύτερο από θέμα δυνατοτήτων, αυτό ακριβώς πιστεύω για τις Hitec που με 200€ έχεις την εξακάναλη με μεγαλύτερο εύρος λογισμικού σε σχέση με τα ανταγωνιστικά εξακάναλα συστήματα αλλά και φθηνούς δέκτες (55€ ο εξακάναλος). Επίσης περιλαμβάνει ενσωματωμένο σύστημα τηλεμετρίας με συναγερμό στο χαμηλό voltage της μπαταρίας του μοντέλου και συναγερμό όταν κινδυνεύουμε να βγούμε εκτός εμβέλειας. Κάτι επίσης πολύ βασικό είναι ότι έχει δυνατότητα αναβάθμισης του λογισμικού (και module και δέκτη) και έτσι δεν θα χρειαστεί να αγοράσουμε νέα τηλεκατεύθυνση όταν βγουν νέες δυνατήτες, δεν θα χρειαστεί να την στείλουμε για αναβάθμιση ή επαναγκατάσταση του λογισμικού πίσω στην αντιπροσωπεία και φυσικά επιδιόρθωση τυχόν προβλημάτων και δυσλειτουργιών του λογισμικού λύνονται το ίδιο χωρίς κόπο. Όσο για την Aurora 9 είναι λαπτοπ, δεν χρειάζεται να πω περισσότερα!  Cheesy
    Καταγράφηκε

    “The helicopter approaches closer than any other [vehicle] to fulfillment of mankind's ancient dreams of the flying horse and the magic carpet.”
    - Igor Sikorsky

    http://www.coolmodels.gr
    xaris k.
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 42


    « Απάντηση #9 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 23:21:41 »

    θα ήθελα την βοήθεια σας.Η Graupner εκπεμπει σε DSM-2
    Καταγράφηκε
    Dimhack
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.431



    « Απάντηση #10 στις: Παρασκευή, 15 Απρ 2011, 02:05:09 »

    Φυσικά και όχι. η τεχνολογία η οποια χρησιμοποιείτε από την γκράουπνερ είναι XPS (Xtreme power Systems) για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις εδώ http://www.xtremepowersystems.net/index.php

    καμια σχέση με dsm η fast η LDT.

    για κάποιους ανώτερο, για κάποιους κατώτερο θέμα τεχνολογίας, όμως δεν παύει για μένα να είναι στα δυο κορυφαία συστήματα τηλεκατεύθυνσης.

    πάντα φιλικά
    Δημητρης.
    Καταγράφηκε
    jamesmagos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 510


    UcanDrone.com


    WWW
    « Απάντηση #11 στις: Παρασκευή, 15 Απρ 2011, 14:04:44 »

    Παίδες καλημέρα, ευχαριστώ το φίλο που ξεκίνησε το θέμα, γιατί ψάχνομαι και εγώ για αγορά νέας Τ/Κ αλλα όσο και να θέλω δε μπορώ να καταλάβω καποια πράγματα.. και εξηγούμε, Εχω μια τετρακάναλη Τ/Κ εως τώρα για τα εκπαιδευτικά μου μοντέλα και ένα δεκτη 8 θέσεων ωστε να μπορέσω να βάλω σχεδόν όλα τα μαστερ και slave που θέλω και εως τώρα έχω δεί στα περισσότερα μοντέλα, Δηλαδή οταν προτείνετε σε ένα φίλο τουλάχιστον 6 κανάλια, πραγματικά τι έχετε στο μυαλό σας οτι μπορεί να ελέγξουμε??  1 rudder, 2 aleirons, 3 elevator, 4 γκαζι, 5 flaps, 6 retracts... τι άλλο θα μπορούσα να βάλω δηλαδή και θέλω τουλάχιστον 6?? βομβες, αλεξιπτωτα, υπάρχουν πολλά άλλα πηδάλια χειρισμού που μου διαφευγουν?? πχ εως τα 8 ή ακόμη και 12 καναλια??
    Ορθα η τεχνολογία 2,4, ορθά οι πιο εξεληγμένες Τ/Κ εχουν πιο πολλές ρυθμίσεις και συμφωνώ. Στα παραπάνω όμως?

    Παρακαλώ βοήθεια στο ξεμπέρδεμα όλων αυτών για να πάρουμε οτι πιο σωστό γίνετε.
    Δημήτρης
    Καταγράφηκε
    LampoLiS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 557


    Το Σήμερα Είναι Το Αύριο Για το Οποίο Ανησυχούσα Χ


    « Απάντηση #12 στις: Παρασκευή, 15 Απρ 2011, 14:29:16 »

    φίλε jamesmagos με 6 κανάλια πετάς ελικόπτερο μεταβλητού βήματος και με 7 ακόμα καλύτερα χρειάζεσαι ένα για το governor..από εκεί και πάνω υπάρχουνε scale μεγάλα αεροπλάνα που χρησιμοποιούνε 6-8 servo η και περισσότερα.βάλε τώρα και retracts,φώτα  κτλ.... Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Τrex 450 sport fbl,copter cx450 se v2,copterx 450 scale body ce-135,e-sport phoenix glider,blade mcpx                              Karistos Fly Team[/size
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268



    « Απάντηση #13 στις: Παρασκευή, 15 Απρ 2011, 14:32:54 »

    Κάνεις ένα λαθάκι....!Τώρα τα περισσότερα μοντέλα θέλουν 2 θέσεις-κανάλια στα elerons!!Οπότε έχεις ξεκινήσει ήδη με λάθος εντύπωση!!
    Αυτήν την απορία είχα και γώ κάποτε, αλλά όταν είδα πόσα κανάλια θέλει ένα μεγάλο ανεμόπτερο για να πετάξει όπως πρέπει...τότε κατάλαβα!
    Καταγράφηκε

    Πετάμε ?
    jamesmagos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 510


    UcanDrone.com


    WWW
    « Απάντηση #14 στις: Παρασκευή, 15 Απρ 2011, 14:35:51 »

    Φιλε Lampolis ευχαρηστώ για την γρηγορη απάντηση, αλλα.. με λίγα λόγια μου λές οτι για ένα αεροπλανάκι μέχρι και 3d τα 6 κανάλια "ελέγχου" είναι αρκετά όσο για τα μεγάλα scale που όντως απ'οτι έχω διαβάσει λόγο μεγαλήτερης απαιτούμενης δύναμης χρησιμοποιουμε 2,3,4 κλπ σερβο για ένα πράγμα π.χ. rudder, τα συνδέουμε όμως σε σειρά δηλαδή σε ΕΝΑ κανάλι ελέγχου (αριστερά-δεξια) σε ΕΝΑ μοχλουδάκι αρα πάλι τα 6 είναι αρκετά.. το χάνω κάπου??
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Θέμα: Επιλογή τηλεκατεύθυνσης
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.