Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.323 μηνύματα σε 12.379 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 16 Απρ 2024, 20:32:01

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 16 Απρ 2024, 20:32:01

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 18:34]

    από dominicm
    [Σήμερα στις 14:57]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 23:14]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 1 Απρ 2024, 12:53:25]

    [Κυριακή, 31 Μάρ 2024, 23:37:58]

    από panyaek
    [Κυριακή, 31 Μάρ 2024, 19:13:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304323
    Σύνολο θεμάτων: 12379
    Online σήμερα: 55
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 31
    Συνολικά: 33
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 11     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Η πρώτη μου τηλεκατεύθυνση  (Αναγνώστηκε 67619 φορές)
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « στις: Παρασκευή, 24 Ιούν 2005, 08:26:43 »

    Βασικό ερώτημα που απασχολεί όποιον θέλει να ξεκινήσει.

    Σαν αρχή και πριν μπει κάποια ερώτηση θα πρέπει να διαβαστεί το Η Επιλογή του Συστήματος Τηλεκατεύθυνσης του Γιάννη Κωνσταντακάτου.

    Ερωτήματα και απόψεις καλό είναι να συγκεντρώνονται σε ένα θέμα.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 24 Ιούν 2005, 10:00:44 »

    να κανω και εδω στο σωστο μερος την ερωτηση μου,
    μια τετρακαναλη τηλεκατευθυνση θεωρω οτι ειναι αρκετα καλη για αρχη, αν τελικα αγορασω καποιο ηλεκτροκινητο αεροπλανο για να μαθω να το πεταω καλα, αλλα φανταζομαι οτι μελλοντικα θα κανει και για ανεμοπτερα

    εχω δει τις Futaba 4YF και μου φαινονται αρκετα καλες
    αυτα που δεν καταλαβαινω ειναι οι διαφορετικες εκδοσεις που μπορω να την αγορασω (με διαφορετικο δεκτη και διαφορετικο servo)
    επισης τι αλλο μου προτεινεται να δω (αντιστοιχο αλλης μαρκας)
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #2 στις: Παρασκευή, 24 Ιούν 2005, 11:00:15 »

    Καλημέρα,

    Η δικιά μου άποψη είναι ότι η 4YF είναι για κάποιον που θέλει να δώσει όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα γιατί δεν ξέρει αν θα ασχοληθεί τελικά με το χόμπυ.  Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε θα μπορούσες να την πάρεις.  Αν, όχι, τότε καλύτερα να δεις κάποιο λίγο καλύτερη.  Υπάρχουν δύο λόγοι γι' αυτό.

    Πρώτον, η έλειψη ρυθμίσεων.  Σε έναν πομπό δεν υπάρχουν μόνο τα κανάλια, αλλά και οι μίξεις, οι ρυθμίσεις διαδρομής των servos (ATV), η ευαισθησία των κινήσεων κοντά στο κέντρο του stick (expo) και πολλά άλλα που δεν έχει νόημα να σε ζαλίσω μ' αυτά τώρα.  Αυτά, εκτός του ότι αργότερα θα τα χρειαστείς στα επόμενα μοντέλα σου, ακόμα και για το πρώτο σου είναι πολύ χρήσιμα γιατί κάνουν το σετάρισμα πολύ πιο εύκολο και την πτήση λίγο πιο εύκολη.

    Δεύτερον, η έλειψη καναλιών.  Πάρα πολλά μοντέλα μπορούν να πετάξουν με 4 μόνο κανάλια, αλλά πολλές φορές χρειάζεται ένα παραπάνω για τα ailerons, και πολλά άλλα.  Οπότε σίγουρα θα έρθει η ώρα που θα σε περιορίσει η έλλειψη καναλιών.

    Τώρα για την ερώτηση για τους διαφορετικούς συνδιασμούς δέκτη και servos, όσον αφορά τον δέκτη υπάρχουν δέκτες με περισσότερα κανάλια ή με μικρότερο μέγεθος.  Οι δέκτες της ίδιας εταιρίας αν είναι στην ίδια συχνότητα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και με τον επόμενο πομπό σου, οπότε αν αυτή τη στιγμή πάρεις έναν 5κάναλο δεν θα χρησιμοποιήσεις το 5ο κανάλι τώρα, αλλά αν πάρεις έναν 6κάναλο πομπό κάποια στιγμή θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις.  Τώρα για τα servos εξαρτάται πόσα σου δίνουν και τι servos είναι αυτά (ροπή, μέγεθος)

    Τέλος να σου πω ότι υπάρχουν πομποί με προγράμματα ειδικά για ανεμόπτερα που απ' ότι έχω καταλάβει σ' ενδιαφέρουν, αλλά θ' αφήσω κάποιον άλλο να βοηθήσει γιατί εγώ (ναι, δεν θα φοβηθώ να το πω!  laugh) τα αντιπαθώ και γι' αυτό δεν έχω γνώσεις γι' αυτά συγκεκριμένα.

    Μια και ζητάς και πρόταση, εγώ θα έλεγα την Futaba 6EXAS.  Δεν είναι πολύ πιο ακριβή και έχει κάποιες βασικές δυνατότητες.

    Σεραφείμ
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 24 Ιούν 2005, 11:04:13 από Serafim » Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.936


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 24 Ιούν 2005, 11:39:34 »

    Απ'ότι εχω δει εως τώρα γενικώς ψάχνεσαι. Θα σου πρότεινα να βρείς ενα φίλο αερομοντελιστή, σου συστήνω ανεπιφύλακτα τον κ. Κωστόπουλο εαν εχει χρόνο φυσικά και να σου εξηγήσει τι και πως για όλα αυτά που ρωτάς.  Νομίζω πως είστε κοντά γεωγραφικά.

    Θα σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς.
    Το αν μια 4κάναλη Τ/Κ ειναι καλή η όχι για αυτό που θέλεις ειναι πολύ σχετικό.

    Εγω θα έλεγα να ρωτήσεις για το τι μπορεις να κάνεις με μια απλή 4αρα, 6αρα, 7αρα η και ακόμη με μια 8αρα και μετά να πείς με σιγουριά το τι πιστεύεις ότι σου κάνει.

    Κατ'αρχήν εχει σημασία το κόστος για σένα για την αγορά μιας Τ/Κ η οι δυνατότητες που σου προσφέρει ?

    Συνοψίζοντας θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να προτιμήσεις ενα σύστημα, ασχέτως προμηθευτή, που να έχει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά :

    1. Servo reversing
    2. ATV - Exponential
    3. Dual Rates
    4. Mixing capabilites
    5. ΜΝΗΜΕΣ για τα διαφορετικά αερομοντέλα σου (Μελλοντικά ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ)
    6. Να είναι ψηφιακή.

    Εαν δεν κάνεις σωστή αγορά τώρα, δεν ακούσεις παλαιότερους και εμπειρότερους (οχι καταστηματάρχες) και μείνεις στον χώρο θα βρεθείς ίσως με 2 και 3 Τ/Κ σαν και μένα.

    Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις και μια μεταχειρισμένη 8αρα. Καλές επιλογές είναι οι Futaba FF-8UAP όπως και η JR 3810.
    Καλές και οι 6αρες αλλά δεν έχουν μνήμες αρκετές ούτε αλλάζουν module συχνοτήτων.
     
    Εχω ακόμα να σου πώ πως Τ/Κ δεν αγοράζουμε κάθε μέρα αλλά μια και καλή
    Αεροπλάνα θα κάνεις συνέχεια, servo's θα αγοράζεις καινούργια το ίδιο και δέκτες αλλά πομπό ΟΧΙ
     
    Καλό είναι να εχουμε άποψη αλλα εφ'όσον υπάρχει η εμπειρία.
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 24 Ιούν 2005, 19:04:22 από Τάσος Μαρκούσης » Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 24 Ιούν 2005, 14:59:15 »

    πρόσφατα στα Γιάννενα 4 ( τέσσερις) !!! νέοι μοντελιστές αγόρασαν την Hitec Optic 6 .
    Νομίζω ότι είναι ότι καλύτερη  σε σχέση κόστους -απόδοσης
    Είναι επίσης νομίζω απολύτως  η φτηνότερη 6αρα που κυκλοφορεί και θα καλύψει τις ανάγκες σου ακόμα και σε ανεμόπτερα - ελικόπτερα ( που είναι και τα πιο απαιτητικά από πλευράς μείξεων )

     Με βάση την εμπειρία αρκετών κατά πολύ παλαιότερων και εμπειρότερων από μένα στην συστήνω ανεπιφύλακτα .

    Οι φίλοι που την πήραν την αγόρασαν από Αγγλία με κόστος 197€ .  τώρα νομίζω ότι έχει φτάσει περίπου στα 210€ .
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #5 στις: Κυριακή, 26 Ιούν 2005, 09:32:03 »

    Απο την Αγγλία ? Πώ , πώ , εγώ Δέν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με τους Εγγλέζους .. Όταν έκανα δηλαδή προσπάθειες γιατί αφού μου έφαγε κάποιος τα 75 ωραία Ευρουδάκια μου για ένα απλό μοτέρ , έβαλα μυαλό !
    Αλήθεια τί περιέχεται στην Τιμή των 197 euro ?
    Tαχυδρομικά , Σερβος , Δέκτης , άλλα ... Huh??  Θέλω να δώ άν όντως έχει διαφορά μεγάλη με τα δικά μας μαγαζιά ...

    Υ.Σ. :  Όντως η Optic 6 έχει καλή απόδοση Τιμής - Ικανοτήτων .
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 26 Ιούν 2005, 09:35:00 από DeltaMan » Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Κυριακή, 26 Ιούν 2005, 13:44:27 »

    Τάσο δεν είμαι ο ειδικός, εχω δει όμως το θέμα από πολλές οπτικές γωνίες.

    1. Orck ξεκίνα από την αρχή "if it does the job, it' s OK". Αν δεν έχεις αρκετά χρήματα για κάτι καλύτερο και η απλή 4κάναλη Futaba είναι ικανοποιητική. Οπωσδήποτε τουλάχιστον τέσσερα, καλύτερα 5+.

    2. Κατά κανένα τρόπο μην πάρεις την ακριβότερη. Τα πολύ καινούργια μοντέλα, όπως και κάθε προϊόν με τεχνολγία αιχμής είναι δυσανάλογα ακριβό. Πολύ πριν χρειαστείς τις δυνατότητες της θα έχει παλιώσει και η τιμή της θα έχει πέσει.

    3. Η σχέση "value for money" ή "τι παίρνω γι' αυτό που πληρώνω" είναι η πιό καθοριστική. Με αυτό το σκεπτικό η Futaba ΕΧΑ και η Hitec Optic 6 που σου προτείνουν είναι πολύ καλές αγορές. Εξαρτάται από την τιμή που θα τις βρεις και υπάρχουν και άλλα μοντέλα. Νομίζω ότι αυτή η "μεσαία" κατηγορία έχει αυτά τα extra που συνήθως μπορεί να χρειαστείς (επιπλέον κανάλια, μίξεις, exponential, rates, μνήμες) χωρίς να ξοδευτείς ιδιαίτερα. H Optic 6 έχει καλύτερα χαρακτηριστικά, πλησιάζει εκεί την Futaba 7TC ενώ η τιμή της είναι πιό κοντά στην ΕΧΑ.

    4. Οποια και να πάρεις θα ευχαριστηθείς την πτήση. Οποια και να πάρεις , αν ασχοληθείς αρκετά, κάποια στιγμή θα την αλλάξεις ή θα πάρεις μια δεύτερη.

    (έχει και συνέχεια)
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #7 στις: Δευτέρα, 27 Ιούν 2005, 07:46:46 »

    .................την αγόρασαν από Αγγλία με κόστος 197€ .  τώρα νομίζω ότι έχει φτάσει περίπου στα 210€ .

    Στην τιμή αυτή το μόνο που δεν περιλαμβάνεται είναι αυτός που την χειρίζεται  laugh και καμιά ξανθιά  Δάκρυ

    Χωρίς πλάκα τώρα περιλαμβάνει 4 standar servos  7 κάναλο δέκτη  φορτιστή για τις μπαταρίες πομπού- δέκτη και φυσικά μπαταρίες.
    4,8V 600mA για τον δέκτη 9,6V 800mA για τον πομπό και ένα παχουλό manual.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    George Tokalatsidis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 172


    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Δευτέρα, 27 Ιούν 2005, 08:45:23 »

    Και εμεις Κομοτηνή εχουμε αγορασει 2 ατομα την Optic 6 της Hitec.Ενας είμαι εγώ. Ειναι όντως πολύ καλή και για τους ελικοπτεραδες ειναι και 5 σημείων νομίζω απο τις φθηνές και καλές που υπάρχουν. Πολυ έυκολο μενου ρυθμίσεων. Καλή αγορά. Στην συστήνω ανεπιφύλακτα. Α που σε είναι και pcm με αλλαγή από το menou και φυσικά τον κατάλληλο δέκτη.
    Καταγράφηκε

    Αεροπλάνο αξία: 258 ευρώ.
    Μηχανή αξία: 300 ευρώ.
    Τηλεκατεύθυνση αξία: 350 ευρώ.
    Παρελκόμενα αξία: 70 ευρώ.
    Το να φτιάξεις μόνος σου το δικό σου μικρό αεροπλάνο και να το πετάξεις στα ουράνια αξία: Α Ν Ε Κ Τ Ι Μ Η Τ Η

    George Tokalatsidis
    http://www.aerolesxi.gr
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #9 στις: Δευτέρα, 27 Ιούν 2005, 09:11:15 »

    Το μήνυμα μου https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php/topic,210.msg911.html#msg911 θα το "σπάσω" γιατί το PC που χρησιμοποιώ συνήθως έχει μάλλον πρόβλημα μνήμης και κολλάει.
    5. Εαν είσαι σε σύλλογο ή κοντά σε άτομα που ασχολούνται χρήσιμο είναι να πάρεις ένα γνωστό σ' αυτούς μοντέλο για να εκμεταλλευτείς δυνατότητες trainer cord, model flight simulator κ.τ.λ., αν υπάρχουν. Adaptors μπορεί ν' αγορασθούν ή να κατασκευασθούν αλλά θα προστεθούν στο αρχικό κόστος.

    6. Κυρίως η επιλογή και τα χαρακτηριστικά αφορούν τον πομπό. Η λογική είναι: ένας καλός πομπός και από εκει και πέρα δέκτες και σέρβο ανάλογα με το μοντέλο. Τα συστήματα όμως συνήθως πωλούνται σε πακέτο που περιλαμβάνει δέκτη, σέρβο και μπαταρίες - φορτιστή. Εδώ θέλει προσοχή.
    • α) Μια χαμηλότερη τιμή μπορεί να μην περιλαμβάνει κάποια πράγματα (λιγότερα σέρβο, μπαταρίες, κρύσταλλο, φορτιστή) και τελικά μπορεί να μην είναι τόσο χαμηλή.
    • β) Εαν το πρώτο μοντέλο είναι ένα μέσου μεγέθους με κινητήρα υγρού καυσίμου έχει καλώς. Εαν είναι ηλεκτρικό και ανεμόπτερο όμως, σέρβο και δέκτης είτε δεν είναι τα καταλληλότερα, είτε είναι τελείως ακατάλληλα
    Σαν ιδανική λύση θα πρότεινα τον καλύτερο δυνατό πομπό από την μεσαία κατηγορία που μπορεί ν' αντέξει οικονομικά κάποιος  και την αγορά του κατάλληλου εξοπλισμού. Είναι όμως αυτό εφικτό;
    (Θα συνεχιστεί) Serial το έκανα laugh
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #10 στις: Δευτέρα, 27 Ιούν 2005, 09:47:33 »

    δεν αναφρερετε παιδια απο ποια καταστηματα στην Αγγλια αγορασατε τον εξοπλισμο σας;
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #11 στις: Δευτέρα, 27 Ιούν 2005, 10:30:06 »

    Σωστά  ήταν παράλειψη http://www.sussex-model-centre.co.uk/Optic+6+Radio+system-4942.htm


    Από ότι είδα πάντως προσωρινά δεν την έχει σε στοκ οπότε δες και  εδώ

    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #12 στις: Δευτέρα, 27 Ιούν 2005, 14:47:08 »

    (συνέχεια από προηγούμενο μήνυμα)

    Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να βρει κανείς για ν' αγοράσει καινούργιο πομπό από την "μέση" σειρά χωρίς δέκτη και σέρβο.

    Νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που και οι εισαγωγείς και οι έμποροι ειδών αερομοντελισμού πρέπει να λάβουν σοβαρά υπ' όψιν.


    Τόσο στην αγορά πρώτης τηλεκατεύθυνσης, όσο και στην αγορά επιπλέον πομπού θα βοηθούσε η διαθεσιμότητα στην ελληνική αγορά τέτοιων πομπών, χωρίς άλλα αξεσουάρ.

    Οταν αγοράζει κανείς πακέτο η συνολική τιμή είναι μικρότερη, ενδεχομένως όμως να φορτωθεί με αξεσουάρ που δεν έχει άμεσα ανάγκη και είναι αμφιβολο αν χρειασθούν ή αν, πότε και σε τι τιμή μπορεί να πουληθούν σε άλλους.

    Ακόμα και στο εξωτερικό δεν θα βρείτε σε όλα τα καταστήματα ξεχωριστούς πομπούς.

    Orck αν παραγγείλεις από εξωτερικό δες και τις τιμές ξεχωριστού πομπού και δες και στην Ελλάδα. Το πρόβλημα με το εξωτερικό είναι τα ταχυδρομικά (καλύτερος ο Sussex, ο Al' s Hobbies έχει καπου 66€ για 2-30 Kgr), το τι γίνεται αν κάτι βγει ελαττωματικό και ο υπαρκτός κίνδυνος να μην πάρεις ποτέ αυτό που πλήρωσες. Ο Γιάννης Κωνσταντακάτος λέει (όχι στο βιβλίο) "όλοι είναι καλοί μέχρι να στην κάνουν".
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Hobbitakos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 810



    « Απάντηση #13 στις: Δευτέρα, 27 Ιούν 2005, 15:31:47 »

    Ναι καλοι μεχρι να στην κανουν αλλα οι Αγγλοι οπως ολοι ξερουμε ειναι κυριοι σε αυτα τα θεματα και προπαντως σωστοι
    Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #14 στις: Δευτέρα, 27 Ιούν 2005, 19:42:10 »

    Αυτό που ρίχνει ακόμα παραπάνω την τιμή είναι η αγορά πακέτου μοντέλου - τηλεκατεύθυνσης (combo). Τελευταία αρχίζουν και τα ελληνικά καταστήματα να κάνουν τέτοιου είδους προσφορές.

    Αλλες φορές είναι πραγματικές ευκαιρίες, άλλες όχι. Αν το ποσό που μπορεί να διαθέσει κανένας είναι μικρό αποτελούν πολλές φορές μονόδρομο. Αρκεί να μην πέσουν στην περίπτωση "παιχνιδιού".

    Είναι προτιμότερο να πάρει κάποιος κάτι πιό προσιτό και να πετάει για ένα χρόνο παρά να περιμένει αυτό το διάστημα για να μαζέψει τα χρήματα για ακριβότερο σύστημα. Αυτά αφού έχει δει και έχει διαβάσει κάποια πράγματα για τον αερομοντελισμό.

    Τελειώνοντας την σειρά μηνυμάτων θα ήθελα να πω στους νέους που ξεκινούν να μην έχουν φόβους. Ακόμα και οι φθηνές τηλεκατευθύνσεις έχουν χαρακτηριστικά (π.χ. servo reverse) που αρκετά παλιότερα ή δεν τα έβρισκες καθόλου ή τα είχαν οι πολύ ακριβές της εποχής.

    Είναι πολύ πιό σημαντική η κατάλληλη επιλογή μοντέλου και η σωστή κατασκευή και ζύγισμα όπως και η σωστή βοήθεια.

    Οπως υπάρχουν πολλοί πομποί που μπήκαν νωρίς στο ράφι γιατί αγοράστηκαν άλλοι, υπάρχουν άλλοι τόσοι ακριβοί (και ίσως περισσότεροι) που μπήκαν στο ράφι γιατί ο κάτοχος τους δεν συνέχισε πέρα από το πρώτο μοντέλο.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 11     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Η πρώτη μου τηλεκατεύθυνση
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.041 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.