Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:06:06

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:06:06

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 4
    Επισκέπτες: 135
    Συνολικά: 139
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 11     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Η πρώτη μου τηλεκατεύθυνση  (Αναγνώστηκε 67432 φορές)
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #45 στις: Πέμπτη, 13 Οκτ 2005, 15:03:47 »

    H Jeti δεν νομίζω να βγάζει κρυστάλλους AirHunter. Μάλλον θεώρησα κάτι αυτονόητο.

    Ρώτησα αν ο Jeti έχει το δικό του κρύσταλλο σε PPM (ή single conversion), δηλαδή αν αγοράστηκε μαζί ο κατάλληλος κρύσταλλος. Μάλλον θα έπρεπε να ρωτήσω μήπως χρησιμοποίησες αυτόν που είχε ο δέκτης που είχε το σύστημα.

    Με τα μοντέρνα συστήματα τηλεκατεύθυνσης έχουν ξεπεραστεί πολλά προβλήματα συμβατότητας του παρελθόντος αλλά πρέπει να χρησιμοποιηθεί ο κατάλληλος κρύσταλλος ή ζεύγος κρυστάλλων.

    Νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συνεννοηθείς τηλεφωνικά με κάποιο κατάστημα, να σιγουρευθείς ότι θα βρεις την κατάλληλη συχνότητα κρυστάλλου και καλού κακού πάρε πομπό, δέκτη, μπαταρίες, διακόπτη και ένα σέρβο και να το δοκιμάσεις και επί τόπου.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    ggeorge42
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 458



    « Απάντηση #46 στις: Πέμπτη, 13 Οκτ 2005, 15:32:17 »

    Νομίζω ότι αυτό που λέει ο Κώστας είναι το πιο καλό.

    Αν δεν το έχεις, αυτό είναι το site της Jeti:
    http://www.jetimodel.cz/eng/hlavnien.htm

    Είδα ότι όλοι οι δέκτες που έχει είναι single conversion.

    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #47 στις: Πέμπτη, 13 Οκτ 2005, 21:42:39 »

    Καλησπέρα ΄
    Σε 5κάναλο jetti δέκτη έχω κρύσταλο futaba single conversion σε ηλεκρικό ανεμόπτερο ( little Star) και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα . Φυσικά στο moter  υπάρχει αντιπαμβολικό
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    AirHunter
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 48



    WWW
    « Απάντηση #48 στις: Παρασκευή, 14 Οκτ 2005, 00:15:58 »

    Καλησπέρα σας. Διάβασα τις απαντήσεις σας και ομολογώ ότι μαθαίνω συνέχεια.  Thumbs up Το πρόβλημα το έλυσα καθώς αγόρασα ΕΝΑΝ κρύσταλλο δέκτη μάρκας JETI στην ίδια εννοείται συχνότητα, ο οποίος είναι single conversion. Το αποτέλεσμα είναι απόλυτα ικανοποιητικό.Αισίως έφτασα στον αριθμό των 3 πτητικών αεροπλάνων και προχωράμε....

    Σας υπερευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Καταγράφηκε

    Hartmann
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #49 στις: Τετάρτη, 22 Φεβ 2006, 23:42:21 »

    Καλησπέρα σε όλους.
    Ψάχνω και εγώ για την πρώτη μου τ/κ. Διαβάζοντας αρκετά στο internet νομίζω ότι κατέληξα στην πολύ δημοφιλή Hitec optic 6.

    Το ερώτημα μου είναι το εξής: με δεδομένο ότι θα ξεκινήσω με ηλεκτρικό μοντέλο (π.χ. Slowstick ή e-starter) αξίζει να την πάρω με το full πακέτο (http://www.eshop.eunet.gr/product.php?productid=41&cat=258&page=1 - Τιμή: $233.00  (€ 202.71) Εκπληξη, που είναι και στην Αθήνα άρα χωρίς έξοδα αποστολής ) ή σκέτη από Αγγλία (http://www.sussex-model-centre.co.uk/shopexd.asp?id=4942 £74.99 + £30 εξ.απ.= €154)  Undecided?
    Διαβάζοντας τα διάφορα posts κατάλαβα ότι μάλλον καλύτερα μόνη της και να πάρω servo κτλ με το μοντέλο, αλλά το θέμα έμπλεξε όταν είδα την τιμή που δίνει αυτό το Ελληνικό e-shop για την full.

    Ξέρει κάποιος κάτι για αυτό το e-shop?
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 23 Φεβ 2006, 07:37:56 από Hartmann » Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #50 στις: Πέμπτη, 23 Φεβ 2006, 00:22:03 »

    Καλωσόρισες στο Aeromodelling Gr Hartmann

    To link που δίνεις http://eshop.eunet.gr/ όπως και ο τίτλος "Demo Eshop" μιας εταιρίας Web hosting και design http://eunet.gr/ δείχνει να μην είναι πραγματικό e-shop αλλά δείγμα επίδειξης (demo), θα δεις π.χ. να δείχνει ότι πουλάει τα Windows ME. Νομίζω ότι χρησιμοποιείται από την εταιρεία για να δείχνει σε υποψήφιους πελάτες τι μπορεί να κάνει. Δίνει πάντως ένα τηλέφωνο επικοινωνίας 210-9603525, επικοινώνησε και μας ενημερώνεις.

    Αν όχι στην τιμή των 254€ πολύ κοντά θα την βρεις την Hitec Optic 6 στην Ελλάδα https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=378.msg3337#msg3337 και δεν νομίζω μια διαφορά 11€ ν' αξίζει το ρίσκο της παραγγελίας από εξωτερικό. Δες και στα άλλα ελληνικά καταστήματα https://www.aeromodelling.gr/agrilink.html#greekshops.

    Τώρα αν βρεις έναν καλό πομπό μόνο του σε καλή τιμή θα ήταν ιδανική λύση.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Hartmann
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #51 στις: Πέμπτη, 23 Φεβ 2006, 07:56:37 »

    Ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα.

    Ναι, λάθος μου. Βιάστηκα να στείλω μήνυμα πρίν προσέξω ότι το site δεν ήταν εντάξει. Ο ενθουσιασμός καμία φορά σε τυφλώνει Ντροπή

    Απ'ότι έχω δει μέχρι στιγμής τα Ελληνικά μαγαζιά έχουν μόνο το full πακέτο. Οπότε για να πάρω τον πομπό μόνο του πρέπει να κοιτάξω έξω (sussex με €154). Αξίζει, κατά την γνώμη σας, να πάρω την σκέτη έκδοση με το spectra synthesizer για €195;

    Επίσης θα ήθελα την άποψη κάποιου που έχει την ίδια τ/κ: αν μετάνοιωσε, τι πρέπει να προσέξω, την γίνεται με το καλώδιο για pc, κτλ.


    Καταγράφηκε
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #52 στις: Πέμπτη, 23 Φεβ 2006, 11:19:21 »

    Καλημέρα κι από μένα και καλωσήρθες,

    Το συγκεκριμένο κατάστημα που σου έδωσε ο Κώστας πουλάει και σκέτο τον πομπό της Optic 6, και μάλιστα σε πολύ κοντινή τιμή με αυτό της Αγγλίας.  Πολύ πιθανώς να το κάνουν και άλλα καταστήματα, απλά για το συγκεκριμένο ξέρω.  Πάρε ένα τηλ, δεν χάνεις τίποτα.

    Η συγκεκριμένη τ/κ είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή σ' αυτή την κατηγορία τιμής.  Θα σε καλύψει για αρκετό καιρό.  Όσο για καλώδιο για σύνδεση με PC μπορείς να πάρεις από το ίδιο κατάστημα ή από όπου την πάρεις ή να φτιάξεις μόνος σου.  Αν αποφασίσεις να το φτιάξεις μόνος σου μπορώ να σου δώσω αναλυτικές οδηγίες, απλά θέλει λίγο δουλειά, να έχει το PC παράλληλη, και κάτω από 10 ευρώ κόστος.  Αν πάρεις κάποιο έτοιμο θα είναι USB και θα γλυτώσεις τον κόπο και την παράλληλη, αλλά θα δώσεις κάτι παραπάνω.

    Σεραφείμ
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 23 Φεβ 2006, 11:25:49 από Serafim » Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Hartmann
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #53 στις: Παρασκευή, 24 Φεβ 2006, 20:42:34 »

    Βρήκα και αγόρασα τελικά από τον Γιατράκο την σκέτη Οptic 6 €160.  Thumbs up

    Έτσι έπρεπε να δουλεύουν όχι μόνο τα hobby shops αλλά και τα υπόλοιπα καταστήματα. Να καταλάβουν ότι τώρα πια με την διάδοση και ευκολία του e-shoping πρέπει να ανταγωνίζονται και τα υπόλοιπα Ευρωπαικά καταστήματα και όχι μόνο να περιμένουν τα κορόϊδα να περάσουν την πόρτα τους. Αν κρατάνε τις τιμές τους λογικές για ποιό λόγο να υποστεί κάποιος την ταλαιπωρία της παραγγελείας από το εξωτερικό; idiot2

    Εν πάσει περιπτώσει, μόλις τελείωσα το manual και είμαι λίγο χαμένος. Μου φαίνεται για να ρυθμίσεις τα μισά από αυτά που λέει (trims, d/r's, mixes, κτλ.) θές καμιά εβδομάδα πτήσεις υπό Κ.Σ! Νομίζω πρέπει να ασχοληθώ αρκετά με κάποιο simulator πριν δοκιμάσω σε αληθινό.

    Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο μετασχηματιστή-τροφοδοτικό για να βάζω την τ/κ στο ρεύμα όσο την χρησιμοποιώ στον υπολογιστή; Π.χ. έχω ένα με διάφορες τάσεις εξόδου αλλά όχι στα 9,6V μόνο 9V και 12V. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω συνδέοντάς το στο βύσμα της φόρτισης;
    Καταγράφηκε
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #54 στις: Παρασκευή, 24 Φεβ 2006, 22:14:46 »

    Καλησπέρα,

    Χαίρομαι που τελικά έβγαλε έβγαλες άκρη.  Τώρα για τις ερωτήσεις σου.

    Ο πομπός που έχεις πάρει έχει πολλές λειτουργίες που σίγουρα δεν θα τις χρειαστείς στην αρχή.  Σίγουρα θα υπάρχουν και κάποιες που δεν θα τις χρησιμοποιήσεις ποτέ.  Μην αγχώνεσαι, δεν είναι δυνατόν με διάβασμα να τα καταλάβεις όλα.  Στην πράξη θα συνηθίσεις τα βασικά και μετά πας στα επόμενα.  Αν δεν δεις τα πηδάλια να κινούνται δεν γίνεται τίποτα  Wink

    Τώρα για την δεύτερη ερώτησή σου.  Στο βύσμα φόρτισης είναι σίγουρο ότι δεν μπορείς να το συνδέσεις, γιατί απομονώνεται μόλις ανοίξεις την τ/κ.  Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να συνδέσεις κατευθείαν καλώδια χωρίς να έχεις πάνω την μπαταρία, στο βύσμα που έχει μέσα.  Αλλά κι αυτό δεν θα στο πρότεινα.  Το καλύτερο είναι να βγάλεις το module, έτσι ώστε να μην εκπέμπει η τ/κ.  Έτσι η κατανάλωση πέφτει πάρα πολύ, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

    Και κάτι τελευταίο.  Η συγκεκριμένη Hitec έχει περίεργο βύσμα που συνδέεται η μπαταρία και δεν είναι αδύνατον να το συνδέσεις ανάποδα.  Πολύ προσοχή σ' αυτό, γιατί πολύ πρόσφατα ένας φίλος το έκανε κατά λάθος και ο πομπός νέκρωσε.  Μετά από ψάξιμο στα ξένα forum διαπιστώσαμε ότι είναι κοινό πρόβλημα που διορθώνεται με αποστολή του πομπού στην Hitec.  Επειδή αυτό για μας εδώ δεν είναι και το ευκολότερο ή φθηνότερο πράγμα του κόσμου πρόσεξέ το.  Ο φίλος πάντως έχει παραγγείλει καινούριο πομπό.

    Καλή αρχή και ότι άλλο θέλεις έχεις έρθει στο σωστό μέρος  Χαμόγελο

    Σεραφείμ
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 24 Φεβ 2006, 22:47:15 από Serafim » Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #55 στις: Σάββατο, 25 Φεβ 2006, 02:47:45 »

    Καλημέρα.
    δεν ήθελα ποτέ να παρέμβω σε ένα τέτοιο θέμα και να πω την γνώμη μου μια και η επιλογή του συστήματος τηλεκατεύθυνσης είναι προσωπική επιλογή, και συνήθως είναι επιλογή με βάση το βαλάντιο που έχει να διαθέσει ο καθένας μας για την αγορά ένος συστήματος  το οποίο πολλές φορές μας ακολουθεί στην μετέπειτα μοντελιστικη μας πορεία.
    Ξεκινώντας στο χώρο του αερομοντελισμού έμαθα να πετάω( με τσάμπα αεροπλάνο [α], καύσιμο τηλεκατεύθυνση αλλα και όλων των ειδών τα αναλώσιμα)και μη ρωτάτε το που με Τ/Κ futaba....την τότε 7ακάναλι με digital display.. Όταν πια το τσάμπα πέθανε(αρκετά γρήγορα) και αποφάσισα να γίνω αερομοντελιστής επένδυσα σε μία sanwa 6ακάναλι την οποία θεωρούσα υπέρ αρκετή για τις δυνατοτητές μου και που όντως ήταν. Πηγαίνοντας όμως στο μοντελοδρόμιο και έχοντας ήδη όλων των εξοπλισμό είδα πως οι περισσότεροι πετούσαν με futaba....με τον καιρό είδα τα πλεοντεκτηματα της αλλά και τις ασυμβατότητες που δεν μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν (είμουν ο μόνος με sanwa) και έτσι  μετά το 1ο εξάμηνο αποφάσισα και αγόρασα την 8ακάναλι με digital trim...μετά ήρθε η Zap klp...με όλα τα παραπάνω είναι πασιφανές πως η φθηνη τότε λύσει   της sanwa έγινε ακριβή...κλείνοντας θα ήθελα να τονίσω πως όποιος έχει σκοπό και πάθος με το αεράθλημα μας ή έστω με το hobby μας, καλό είναι να επενδύση σε ένα καλό σύστημα που η εμπειρία ή το sponsoring μας έχει δείξει πως είναι τα futaba ή τα jr...
    Ποτέ δεν πρόκειται να το μετανοίωσει....

    Φιλικά

    dapan
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #56 στις: Σάββατο, 25 Φεβ 2006, 08:19:39 »

    Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα αλλά.....

    Είναι πολύ δύσκολο να πεις σε κάποιον που τώρα ξεκινάει να δώσει πολλά χρήματα.  Ο σκοπός και το πάθος θα φανούν στην πορεία.  Άλωστε οι τ/κ πλέον έχουν γίνει πολύ πιο προσιτές, που να φανταστούμε πριν από κάποια χρόνια ψηφιακό πομπό με 160 ευρώ.  Ειδικά για τα μικρά ηλεκτρικά που θα ξεκινήσει είναι υπέραρκετη.  Αν κάποια στιγμή, θέλει μπορεί να πάρει κάτι καλύτερο, και μόνο για το sim να μείνει η Optic τα λεφτά της θα τα έχει βγάλει.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #57 στις: Σάββατο, 25 Φεβ 2006, 08:29:22 »

    Οι προλαλήσαντες κάλυψαν σωστά το θέμα.

    Εγώ θα ήθελα να προσθέσω ότι πριν γίνει η αγορά ενός συστήματος τ/κ. ο ενδιαφερόμενος πρέπει να είναι σίγουρος ότι θα είναι δυνατή η κάλυψη από service του οίκου.

    jkon
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #58 στις: Σάββατο, 25 Φεβ 2006, 09:18:07 »

    Εχω γράψει σε άλλο μήνυμα στο ίδιο θέμα

    ...
    Είναι προτιμότερο να πάρει κάποιος κάτι πιό προσιτό και να πετάει για ένα χρόνο παρά να περιμένει αυτό το διάστημα για να μαζέψει τα χρήματα για ακριβότερο σύστημα. Αυτά αφού έχει δει και έχει διαβάσει κάποια πράγματα για τον αερομοντελισμό.

    Τελειώνοντας την σειρά μηνυμάτων θα ήθελα να πω στους νέους που ξεκινούν να μην έχουν φόβους. Ακόμα και οι φθηνές τηλεκατευθύνσεις έχουν χαρακτηριστικά (π.χ. servo reverse) που αρκετά παλιότερα ή δεν τα έβρισκες καθόλου ή τα είχαν οι πολύ ακριβές της εποχής.

    Είναι πολύ πιό σημαντική η κατάλληλη επιλογή μοντέλου και η σωστή κατασκευή και ζύγισμα όπως και η σωστή βοήθεια.

    Οπως υπάρχουν πολλοί πομποί που μπήκαν νωρίς στο ράφι γιατί αγοράστηκαν άλλοι, υπάρχουν άλλοι τόσοι ακριβοί (και ίσως περισσότεροι) που μπήκαν στο ράφι γιατί ο κάτοχος τους δεν συνέχισε πέρα από το πρώτο μοντέλο.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Hartmann
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #59 στις: Σάββατο, 25 Φεβ 2006, 16:03:56 »

    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις χρήσιμες πληροφορίες.

    Αν και όντως δεν έχω την εμπειρία να αξιολογήσω την ποιότητα μιας τ/κ πέρα από τις βασικές λειτουργίες και τον αριθμό των καναλιών νομίζω ότι η optic με υπερκαλύπτει για τώρα. Με τον καιρό βλέπουμε. Εξάλου με τους ρυθμούς που αναπτύσεται η τεχνολογία κανείς δεν ξέρει τι συστήματα θα είναι διαθέσιμα στο προσεχές μέλλον (π.χ. διάβαζα για πολλαπλή τηλεμετρία, video feeds και ποιός ξέρει τι άλλο).

    Τώρα για να ρωτήσω κάτι σε σχέση με τις μπaταρίες. Πήρα έναν φτηνό φορτιστή που λέει έχει full range of detection, Automatic battery voltage detection, ΔV sensing, safety timer and maximum voltage, για 2-10 στοιχεία, με δύο setting όμως μόνο για 300mA και 600mA. Αλλά μετά διάβασα στο jkon.aeromodelling για την φόρτιση συσσωρευτών ότι τουλάχιστον οι πρώτες φορτίσεις πρέπει να είναι τύπου C/10, δηλαδή για την δικιά μου μπαταρία των 600mA: ~60mA. Έχω έναν πολύ μικρό και απλό φορτιστή με χαρακτηριστικα: Ausg.: 5V-8,1V, Ladestr.: 240mA-55mA μπορώ να χρησιμοποιώ αυτόν για τις αργές φορτίσεις;

    Ξέρω σας ζάλισα με τις ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να ξεκινήσω σωστά.
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 11     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Η πρώτη μου τηλεκατεύθυνση
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.