Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:28:25

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:28:25

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 185
    Συνολικά: 187
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 ... 11     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Η πρώτη μου τηλεκατεύθυνση  (Αναγνώστηκε 67431 φορές)
    kaisaras206
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2


    « Απάντηση #60 στις: Σάββατο, 30 Δεκ 2006, 20:54:38 »

    Καταρχήν γειά σας, είμαι αρκετά νέος στο χώρο και έχω στην κατοχή μου ένα GWS E-starter με μια FUTABA Τ4ΕΧΑ. Απο την τηλεκατευθυνση αυτή είμαι πολύ ικανοποιημένος απο θέμα δυνατοτήτων και σίγουρα δεν το μετάμοιωσα που δεν την πάτησα με μία μη ψηφιακή. Αν και νέος πιλότος αλλά με αρκετές ώρες στον εξομοιωτή (αγόρασα καλώδιο γαι το PC με κόστος 40ευρώ) αποφάσισα την χρήση ενός ακόμα μοντέλου με την ίδια τηλεκατευθυνση, δόξα το θεό έχει 4 μνήμες. Το πρόβλημα υπάρχει στην σωστή επιλογή του νέου δευτερου δέκτη που θέλω να αγοράσω, το κόστος έχει πολύ σημασία γαι μένα όπως και το βάρος καθώς λατρεύω τα μικρά υπερελαφρά αεροπλανάκια. Συχνά αναφέρονται οι όροι Single και Dual conversion τους οποίους δεν έχω κατανοήσει, ούτε έχω καταφέρει να τους συνδιάσω με τα χαρακτηριστικά της δικής μου τηλεκατευθυνσης. Να σημειώσω εδώ ότι ήδη έχω κάνει τις πρώτες μου αγορές (περιμένω να φτάσει η παραγγελία με το brushless) μου απο eshop εκτός ευρώπης και έχω δελεαστεί πάρα πολύ από τiς τιμές τους, αλλά στην αγορά δέκτη και κρύσταλου κολάω ακόμα καθώς δεν γνωρίζω το θέμα.

    Ελπίζω λοιπόν να μπορεί να μου δώσει κάποιος μια επεξήγηση για τα Single και Dual conversion και για το ποιες άλλες προυποθέσεις υπάρχουν για να επικοινωνεί ένας δέκτης με ένα πομπό (εκτός των MHZ, 35 είναι η δικιά μου)
    Η δικιά μου έχει single ή dual?
    Ευχαριστώ απο αρχής όποια προσπάθια για απάντηση, καλή χρονιά σε όλους και χρόνια πολλά
    Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #61 στις: Σάββατο, 30 Δεκ 2006, 21:25:27 »

    Για να μην επαναλμβάνουμε διάβασε παραπάνω στο ίδιο θέμα  Wink
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    kaisaras206
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2


    « Απάντηση #62 στις: Σάββατο, 30 Δεκ 2006, 21:42:02 »

    Για να μην επαναλμβάνουμε διάβασε παραπάνω στο ίδιο θέμα  Wink

    Εχω διαβάσει και τις 4 σελίδες αλλά ακόμα δεν έχει ξεκαθαρισει στο μυαλό μου την συσχέτιση των διαφόρω όρων, ποιοι για παράδειγμα είναι συνώνυμοι. idiot2
    Αλλά και μια απλή υπόδηξη ποιων όρων αντιστοιχουν στο δικό μου μοντέλο,θα βοηθούσε, το μόνο που λεει είναι ότι είναι 35mhz FM. Δάκρυ
    Αλλωστε πιστευω πως μια περίληψη έστω και επανάληψη βοηθά πιο πολύ και  τους υπόλοιπους νέους. Thumbs up

    Πάντα φιλικά Ντροπή


    Δηλαδή εγώ θέλω dual ή single conversion και γιατι???
    Εξαρτάται απο το FM=PPM???
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 30 Δεκ 2006, 21:47:40 από kaisaras206 » Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #63 στις: Σάββατο, 30 Δεκ 2006, 21:51:33 »

    Μου φαίνεται ότι η Τ/Κ σου δεν είναι 1024. Οπότε μάλλον δεν θα συνεργαστεί με δέκτη Dual Conv. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος... Πάντως το Dual Conv αφορά τους δέκτες και μόνο και είναι μια επιπλέον προστασία στο κύκλωμα του μίκτη ώστε να απορρίπτει αποτελεσματικότερα τα παράσιτα. Είναι στην ουσία ένας δέκτης σε δέκτη.
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Li0
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2


    « Απάντηση #64 στις: Σάββατο, 27 Ιαν 2007, 12:03:27 »

    Γεια χαρά σε όλους είμαι καινούριος στο χώρο και θέλω να αγοράσω την πρώτη μου τηλεκατεύθυνση, είμαι μεταξύ των δύο

    1. http://www.sussex-model-centre.co.uk/shopexd.asp?id=5494
    2. http://www.sussex-model-centre.co.uk/shopexd.asp?id=4942

    παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας.
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #65 στις: Σάββατο, 27 Ιαν 2007, 12:14:54 »

    είναι και οι δύο πολύ καλές

    επειδή την μόνη που έχω δει - χρησιμοποιήσει είναι η Optic δεν έχω προσωπική άποψη για την FUtaba.

    Αλλα και οι δύο ειναι καλές .

    προηγήθηκε βεβαια η futaba λόγω τιμής
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #66 στις: Σάββατο, 27 Ιαν 2007, 13:57:34 »

    φιλε Lio soy προτεινω να κοιταξεις την Optic6
    (σε σχεση με την 6EXA ειναι αρκετα καλυτερη με πιο σημαντικο οτι μπορει να πεταξει ελικοπτερα)

    Γεια χαρά σε όλους είμαι καινούριος στο χώρο και θέλω να αγοράσω την πρώτη μου τηλεκατεύθυνση, είμαι μεταξύ των δύο

    1. http://www.sussex-model-centre.co.uk/shopexd.asp?id=5494
    2. http://www.sussex-model-centre.co.uk/shopexd.asp?id=4942

    παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας.

    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    lukis
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 63



    WWW
    « Απάντηση #67 στις: Σάββατο, 27 Ιαν 2007, 20:09:16 »

    καλησπερα .τι προβλημα εχει ο δεκτης που εχει η φουλ εκδοση τις οπτικ6  και τα σερβο sorry που ρωτο αλλα σαν νεος που ειμαι στο χωρο σκεφτομαι να τιν παρω για ενα αεροπλανο για αρχη και αργοτερα ισως για helli τι λετε ?
    Καταγράφηκε
    Li0
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2


    « Απάντηση #68 στις: Τρίτη, 30 Ιαν 2007, 12:29:47 »

    Γιάννη και orck σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας με πείσατε τελικά και θα πάρω την optic!

    Μια άλλη απορία που έχω επειδή θέλω να πάρω δύο τηλεκατευθύνσεις για μένα και ένα φίλο μου και θέλουμε να πετάμε μαζί να πάρουμε και οι δύο στα 35 MHz και να αλλάζουμε τα κρυσταλάκια  η να αγοράσουμε ο ένας στα 35MHz και ο άλλος στα 40MHz;
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 30 Ιαν 2007, 12:41:44 από Li0 » Καταγράφηκε
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #69 στις: Τρίτη, 30 Ιαν 2007, 13:08:40 »

    Lio καλησπέρα

    Η κάθε τ/κ είναι και κάποια συγκεκριμένη μπάντα.  Υπάρχει λοιπόν η μπάντα των 35 και η μπάντα των 40.  Από κει και πέρα η συγκεκριμένη συχότητα που λειτουργεί η κάθε τ/κ καθορίζεται από τον κρύσταλο που έχει.  Γι' αυτό υπάρχουν και άλλα 3 'δεκαδικά' στο νούμερο που δείχνει που εκπέμπει η κάθε τ/κ.  Οπότε μια τ/κ που λειτουργεί στα 35.080 και μια που λειτουργεί στα 35.120 μπορούν κάλιστα να δουλεύουν ταυτόχρονα χωρίς να κάνουν παρεμβολές.

    Απ' ότι καταλαβαίνεις δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις μία στα 35 και μία στα 40, αυτό που θα πρέπει να ζητήσεις είναι να είναι και οι δύο στην ίδια μπάντα αλλά να μην είναι στην ίδια συχνότητα (κρύσταλο) οι δύο τ/κ που θα σου στείλουν, ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα ταυτόχρονης χρήσης.

    Μια και αγοράζεις για πρώτη φορά κοίτα καλύτερα να ζητήσεις και κάποια από τις νόμιμες αυτή την στιγμή συχνότητες (34.990 εως και 35.200 και 40.665 έως 40.695).  Απ' ότι καταλαβαίνεις η μπάντα των 35 πλεονεκτεί.

    Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Lemon!
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 377



    WWW
    « Απάντηση #70 στις: Δευτέρα, 12 Φεβ 2007, 00:53:25 »

     Στριφογύρισμα ματιών Παντα ειχα μια απορία...  Δεν ξερω αν υπάρχει κανεις που να το έχει δοκιμάσει,Αλλά
    αν υπάρχει, θα ήθελα μια απάντηση διότι θεωριτικά κ πρακτικα (στο έδαφος) δουλευει... Χαμόγελο
    Η ερώτηση ειναι η εξείς: 
    -- Εχουμε εναν πομπο GWS Dream starter (4 ch -40mhz) xωρίς άλλα καλούδια εκτώς των trims. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙ ΘΕΡΜΙΚΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ Huh? ---  idiot2

    Ειπαμε στο έδαφος εχει περάσει απο τα τεστ -> (μεχρι 250μ περίπου). αλλά δε το διακινδύνεψα στον αέρα! Azn
    Καταγράφηκε

    Γιώργος Λεμονής
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #71 στις: Δευτέρα, 12 Φεβ 2007, 10:40:40 »

    Αν και δεν με θεωρώ σχετικό έχω  μια απορία με κλειστή κεραία πόσο παει ?

    Καθώς τα 250 μέτρα περνιόνται εύκολα με ενα θερμικό που το πετάς ψηλααααα .

    Τρύφωνα όταν έχασα το calmato απο τα μάτια μου* πόσο το ειχα παει ?

    *Θα αγοράσω ξανά γυαλιά καθώς ο 1 βαθμός μυωπία ... Sad
    Καταγράφηκε

    coolvag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 857


    Ευάγγελος Κουλάδης


    « Απάντηση #72 στις: Δευτέρα, 12 Φεβ 2007, 13:00:52 »

    Καλημερα σε Ολους!!!

    Θεωρητικα αν κλεισεις ολη την κεραια του πομπου, και κανεις σαραντα λιγο πανω απο το κανονικο βηματα, και το μοντελο υπακουει σωστα, χωρις να τραιμοπαιζουν τα σερβο, και υπακουν ολα τα καναλια, τοτε μπορεις να πεταξεις θερμικο Thumbs up Thumbs up Thumbs up,  βεβαι οχι κανενα τερας θερμικο νορμαλ πραγματα και διαστασεις, καλυψε σωστα τον δεκτη με σφουγγαρακι φροντισε η κεραια σου να απλωνεται σωστα και εισαι ετοιμος.

    Προσωπικη αποψη

    Βαγγέλης
    Καταγράφηκε
    panelpni
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 312

    Γνώμη εχουν όλοι, γνώση έχουν λίγοι.


    « Απάντηση #73 στις: Δευτέρα, 12 Φεβ 2007, 14:29:31 »

    Φίλε qluser το θέμα του δεκτή είναι περισσότερο τι κάνει ο δεκτής οταν είναι κοντά στο έδαφος και μεταξύ άλλον πομπών και λιγότερο ποια είναι η εμβέλεια αυτού. Συνήθως τα προβλήματα με τους δεκτές εντοπίζονται και  σε λιγότερο από 100 μέτρα, όταν υπάρχουν. Ένα θερμικό μοντέλο (με μηχανή) είναι αρκετά γρήγορο και αρκετά επικίνδυνο όταν είναι χωρίς έλεγχο. Προσωπικά έχω κακή εμπειρία με τον πομποδεκτή που προανέφερες και τον χρησιμοποιώ μόνο σε ηλεκτρικά αεροπλάνα των 200 γραμμάριων. Μην ρισκάρεις ένα θερμικό μοντέλο και την ασφάλεια αυτού και τον υπόλοιπων παρευρισκόμενων στο χώρο. Πάρε κάτι καλύτερο για δεκτή η μάλλον ΤΟΝ καλύτερο.
     
    Ένας παλαιός κανόνας εμβέλειας λεει : «Ακόμα και όταν το μοντέλο σου θα είναι τόσο μακριά που δεν θα το διακρίνεις καθόλου  θα συνεχίζεις να έχεις τον έλεγχο του.» Και κάθε αξιόλογο κατά τη γνώμη μου  σύστημα Τ/Κ ανταποκρίνεται σε αυτό άριστα.
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 12 Φεβ 2007, 14:57:31 από panelpni » Καταγράφηκε
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #74 στις: Δευτέρα, 12 Φεβ 2007, 14:35:28 »

    Τελικα ποσο ειναι η σωστη εμβελεια ενως δεχτη -   πομπου με κληστη την κεραια ?
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 12 Φεβ 2007, 15:19:03 από mrkaza » Καταγράφηκε

    Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 ... 11     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Η πρώτη μου τηλεκατεύθυνση
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.036 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.