Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.329 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 07:13:17

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 07:13:17

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:15]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304329
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 51
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 46
    Συνολικά: 47
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 11     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Η πρώτη μου τηλεκατεύθυνση  (Αναγνώστηκε 67624 φορές)
    NikFrance
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #15 στις: Τετάρτη, 29 Ιούν 2005, 18:21:56 »

    Ένα μοντέλο που θα σε κάλυψη σε όλα.FUTABA T6 EXAP  τα έχει όλα μέσα 4 servo δεκτη μπαταρίες φορτιστη κομπλέ η τιμή τις 199€  Cheesy
    από http://www.topmodel.fr/ έχει και αγγλικά σοβαρή εταιρία μέσο net μπορείς να κανεις την παραγγελια σου, αν έχεις κάποιες δυσκολίες ρίξε μήνυμα να σε βοηθήσω!
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 29 Ιούν 2005, 21:25:30 από NikFrance » Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #16 στις: Τετάρτη, 29 Ιούν 2005, 21:34:52 »

    Νίκο η Futaba 6 ΕΧΑ είναι ήδη στις προτεινόμενες. Είναι όντως πολύ καλή για τα χρήματα της και την έχω και την προτείνω. Το πρόβλημα όμως με τα Γαλλικά καταστήματα στις τηλεκατευθύνσεις είναι η συχνότητα, δίνουν μόνο 41 Mhz, που απ' όσο ξέρω χρησιμοποιείται μόνο στην Γαλλία. Αυτό είναι δεσμευτικό για μετά και δεν θα το συνιστούσα για πομπούς και δέκτες. Για άλλα προϊόντα εντάξει.

    Πέρσι είχα τηλεφωνήσει και στην Topmodel.fr και μου απάντησαν ότι δεν μπορούσαν να διαθέσουν σε άλλη συχνότητα (ενδιαφερόμουνα για δέκτες συγκεκριμένα).

    Υ.Γ. Χαίρομαι που βλέπω ότι γράφεις σε Ελληνικά. Υπ' όψιν ότι ο Νίκος ζει στην Γαλλία και δουλεύει με Γαλλικό πληκτρολόγιο, με άλλη διάταξη πλήκτρων και τα greeklish είναι απόλυτα δικαιολογημένα. Βλέπουμε εδώ όμως ότι όταν προσπαθήσει κάποιος μπορεί να ξεπεράσει πολλές δυσκολίες.
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 29 Ιούν 2005, 21:42:50 από Κώστας Κωστόπουλος » Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    NikFrance
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #17 στις: Παρασκευή, 1 Ιούλ 2005, 05:34:18 »

    Όντως κώστα  μονο 40 η 41 Mhz μου είχε διαφύγει εντελώς.....
    Έκανα μια ερώτηση σήμερα στα γρήγορα, και μου είπαν ότι με παραγγελια γίνετε, δηλαδή να το παραγγείλουν κτλ
    Αλλα σίγουρα δεν περνώ την ευθύνη για ποσο διάστημα θα χρειαστεί η παραγγελια Σφραγισμένα χείλη

    Όσο για τα ελληνικά βρήκα μια πατέντα και ένωσα 2 πληκτρολόγια γαλλικό και ελληνικό και έτσι σωθικά!!!! Wink
    Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #18 στις: Παρασκευή, 1 Ιούλ 2005, 07:16:06 »

    Αν έχει και 40 Mhz είναι έντάξει με έναν κρύσταλλο για αεροπορική συχνότητα. Εγώ, επανερχόμενος σε ενεργό δράση, από τα 72 Mhz πήγα στα 35.

    Δεν υπάρχει ακόμα επίσημη συχνότητα για την Ελλάδα, η 41Mhz όμως είναι μόνο στην Γαλλία και αμφιβάλλω αν υπάρχει υποστήριξη σε κρυστάλλους και δέκτες από τα ελληνικά καταστήματα αλλά και τα ευρωπαϊκά, εκτός από τα Γαλλικά.

    Εχω έναν γνωστό που του πούλησαν μια Futaba Skysport στα 75Mhz (αυτοκίνητα - πλοία για Αμερική) και δεν μπορεί να βρει δέκτες.

    Η επιλογή της συχνότητας για την πρώτη τηλεκατεύθυνση είναι κάτι που δεν θίχτηκε έως τώρα. Η κρατούσα τάση στην Ελλάδα είναι 35 και 40 Mhz, όπως και στα περισσότερα κράτη της Ευρωπαϊκής Ενωσης.
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 1 Ιούλ 2005, 07:18:11 από Κώστας Κωστόπουλος » Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #19 στις: Παρασκευή, 1 Ιούλ 2005, 09:44:25 »

    αλλα δεν θα υπαρξει και προβλημα αν καποιος εχει μια κατευθυνση στα 41
    απλα θα υπαρχει προβλημα προμηθειας με τους κρυσταλλους

    αληθεια εχει δοκιμασει κανεις κρυσταλους απο καταστημα ηλεκτρονικων;
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #20 στις: Παρασκευή, 1 Ιούλ 2005, 11:28:33 »

    Orck δεν έχει πρόβλημα η τηλεκατεύθυνση στα 41 Mhz, αν ζούσες στην Γαλλία αυτή την συχνότητα θα χρησιμοποιούσες, μια χαρά δουλεύουν.

    Το πρόβλημα είναι περισσότερο οι δέκτες. Αν προχωρήσεις θα χρειαστείς και άλλους δέκτες, με τους ανάλογους κρυστάλλους. Μπορεί να δουλεύεις μια χαρά αλλά θα εφοδιάζεσαι (σχεδόν;) πάντα από Γαλλία για τα 41 Mhz, πράγμα που περιορίζει τις επιλογές.

    Εφ' όσον με τιμή γύρω στα 250€ (δεν ξέρω ακριβώς αριθμό σέρβο και αν έχει φορτιστή - μπαταρίες) βρίσκεις στην Ελλάδα την Futaba 6 EXA και γύρω στα 200€ στην υπόλοιπη Ευρώπη θα ήταν πιό καλό νομίζω να πάρει κάποιος στα 35 ή 40Mhz. Θα έχεις μετά περισσότερες επιλογές. Προσοχή θέλει, όπως έχω ξαναπεί, να δεις τι περιλαμβάνει το πακέτο σε όποια τηλεκατεύθυνση και αν καταλήξεις.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    NikFrance
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #21 στις: Παρασκευή, 1 Ιούλ 2005, 12:58:30 »


    Ένας στους 10 αερομοντελιστές εδώ παίζουν στο 40Mhz υπάρχει υποστήριξη, όχι στην ποικιλία 41 αλλα  βρίσκει κανεις και δεκτες και κρυστάλλους.
    Επίσης υπάρχουν 72 σε δικαναλα το συναντάμε, και πιο σπανια σε 75
    Βασικά 41 χωρίς πρόβλημα το 40 αλλα όχι με μεγάλη ποικιλία, και 72-75 πιο σπανια, αλλα υπάρχει υποστήριξη.
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #22 στις: Τετάρτη, 6 Ιούλ 2005, 16:16:12 »

    μετα απο αρκετο ψαξιμο δηλωνω απογοητευμενος

    ακομη δεν εχω βρει ευρωπαικο καταστημα που να εχει κατι αλλο περα απο το βασικο μοντελο, ας παρουμε για παραδειγμα την futaba 6exas, υπαρχει σε 5 διαφορετικες εκδοσεις (διαφορετικα σερβο και δεκτες) μονο στο TowerHobies βρηκα να εχει διαθεσιμα και τα 5 μοντελα και σε καλες τιμες

    στα δυο αγγλικα καταστηματα που μου δωσαν καποια παιδια απο εδω ειχαν μονο 1 η 3 μοντελα αντιστοιχα (κανενα με διαφορετικα σερβο)
    μαλιστα σε ενα καταστημα που ρωτησα (antics) μου απαντησαν οτι το κοστος των μεταφορικων ειναι περιπου $30 (περιπου 45€)

    στα ελληνικα καταστηματα ακουσα τιμες γυρω στα 290€, μεγαλη διαφορα απο τα 150$ (δηλαδη περιπου 135€)

    και μην σκεφτω μετα οτι θα πεταξω τα σερβο που εχει μεσα για να παρω μικροτερα...



    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 6 Ιούλ 2005, 16:30:10 από orck » Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #23 στις: Τετάρτη, 6 Ιούλ 2005, 23:48:58 »

    Από tower hobbies αν παραγγείλεις να υπολογίσεις και ένα 30 με 50% παραπάνω λόγω φόρων κλπ...άρα πιστεύω πως η αγορά από Αμερική με τα σημερινά δεδομένα κρίνεται ασύμφορη.
    Κοίτα και στο http://www.lindinger.at είναι στην Αυστρία και πιστεύω έχει πάρα πολύ καλές τιμές.Επίσης θα ήθελα να δείς αν στην Αγγλία οι τιμές είναι σε euro ή σε στερλίνες...στου sussex μόλις κόίταξα έχει Item Price  6EXA 6ch Radio System 35mhz FM MC-RE-FP6EXAN/L £129.99 αυτά είνα σε λίρες Αγγλίας... Wink Wink ( www.sussex-model-centre.co.uk/6EXA+Radio+system-2289.htm) σε euro είναι γύρω στα 200 και αν προσθέσεις και 30στερλίνες μεταφορικά πας στα 240 με 250 euro..
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #24 στις: Πέμπτη, 7 Ιούλ 2005, 11:26:14 »

    αυτο λεω και εγω, μονο στην Αμερικη εχει καλυτερες τιμες, η Αγγλια με τα μεταφορικα ειναι λιγο φτηνοτερη απο την Ελλαδα, οποτε ειναι συζητησιμο αν αξιζει

    το Αυστριακο καταστημα δεν καταλαβαινω τιποτα και δεν βρηκα να εχει την 4yf και την 6exa που κυριως κοιταζω και με ενδιαφερουν
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #25 στις: Πέμπτη, 7 Ιούλ 2005, 15:54:52 »

    Για ενημέρωση από άλλο αυστριακό.

    http://www.der-schweighofer.at/web/products.php?mid=27&prodID=33 Futaba 4YF 109€
    http://www.der-schweighofer.at/web/products.php?mid=14&prodID=31 Hitec Optic 6 219€
    http://www.der-schweighofer.at/web/products.php?mid=14&prodID=29 Futaba T7CP 279€

    Χωρίς τα ταχυδρομικά.

    Πάντως θα σου έλεγα ν' αρχίσεις και τα τηλέφωνα στα ελληνικά μαγαζιά για πομπό μόνο.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #26 στις: Παρασκευή, 29 Ιούλ 2005, 17:19:34 »

    χαιρετω ξανα
    τελικα πηρα απο Ελλαδα την Futaba 6ΕΧΑS  Χαμόγελο

    εχει απο πισω ενα βυσμα για trainer mode
    μου ειπε φιλος (που εχει JR ομως και δεν μπορει να βοηθησει παραπανω) οτι ισως να μπορεσω να βρω καλωδιο για να την συνδεσω στον υπολογιστη να δοκιμασω λιγο τον χειρισμο με καποιον εξομοιωτη
    δεν καταφερνω να βρω καποιο τετοιο καλωδιο
    γνωριζει κανεις κατι για το θεμα;
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #27 στις: Παρασκευή, 29 Ιούλ 2005, 19:29:16 »

    Καλησπέρα orck,

    Θα αντιγράψω εδώ ένα μήνυμα που είχα γράψει στο rcmodelling:

    Το καλώδιο το έφτιαξα σύμφωνα με τις οδηγίες που έχει στην παρακάτω σελίδα:

    http://www.heliguy.com/nexus/fmsinterface.html

    Ουσιαστικά, τα υλικά είναι τα δύο βύσματα, μία αντίσταση, ένα τρανζίστορ, καλώδιο. Με ένα κολητήρι φτιάχνεται πολύ εύκολα. Εγώ, που είχα καλώδιο και κολητήρι τα υπόλοιπα μου κόστησαν περίπου 1,5 ευρώ.

    Το βύσμα του πομπού σου μάλλον είναι ίδιο με το δικό μου, στην παρακάτω σελίδα έχει τα βύσματα από διάφορους πομπούς, δεν έχει τον δικό σου αλλά μπορείς να δεις αν είναι ίδιο. Πάντως οι Hitec που δείχνει έχουν ίδιο βύσμα και ίδια συνδεσμολογία.

    http://www.welwyn.demon.co.uk/buddy.htm

    Τώρα για να το χρησιμοποιήσεις θα χρειαστείς και το PPJOY, που θα το βρεις στο παρακάτω link:

    http://www.geocities.com/deonvdw/Docs/PPJoyMain.htm

    Αφού φτιάξεις το καλώδιο βάζεις το πρόγραμμα, προσθέτεις ένα εικονικό joystick στα XP και λειτουργεί.

    Αυτά σε γενικές γραμμές. Το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι ότι το τρανζίστορ που αναφέρει για το καλώδιο δεν είναι απαραίτητο να είναι ακριβώς το ίδιο. Αυτό που πήρα εγώ γράφει πάνω 2Ν2222.

    Αν θέλεις κάτι ακόμα εδώ είμαστε

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #28 στις: Παρασκευή, 29 Ιούλ 2005, 19:31:25 »

    Εκτός από τον παραπάνω τρόπο υπάρχουν φυσικά έτοιμα καλώδια σε Ελλάδα και εξωτερικό, με μεγαλύτερο κόστος αλλά λιγότερο κόπο  Wink

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #29 στις: Παρασκευή, 29 Ιούλ 2005, 21:12:18 »

    σας ευχαριστω πολυ παιδια (δεν περιμενα τοσο αμεση απαντηση μεσα στο καλοκαιρι)

    την ειχα δει αυτην την σελιδα αλλα δεν ειχα παρατηρησει οτι εχει και για τον δικο μου βυσμα  που ειναι τετραγωνο σαν το παρακατω


    ειναι αρκετα αυκολο για να το δοκιμασω
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 11     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Η πρώτη μου τηλεκατεύθυνση
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.033 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.