Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:32:58

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:32:58

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 200
    Συνολικά: 201
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 4 [Όλοι]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Δωρεάν Εκπαίδευση σε Αρχαρίους  (Αναγνώστηκε 13713 φορές)
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « στις: Τετάρτη, 2 Μάρ 2011, 19:45:06 »

    Καλησπέρα σας.

     Πάντα πίστευα και συνεχίζω να πιστεύω ότι η Παιδεία και η Εκπαίδευση πρέπει να είναι απο τα βασικά συστατικά ενός λαού. Με αφορμή παλαιά αλλά και σημερινά γεγονότα, αυτή μου η αντίληψη ενισχύεται ακόμη περισσότερο. Επειδή βαρέθηκα να βλέπω όλοι να μιλάνε και να μήν κάνει κανείς τίποτα, αποφάσισα να πάρω μιά μικρή προσωπική πρωτοβουλία. Δέν είμαι ειδήμων, κάνω ότι μπορώ και ελπίζω να μήν είναι αρνητική αλλά θετική συνεισφορά, έστω και μικρή, πάνμικρη ας είναι, μόνο να είναι θετική...
     Προσκαλώ λοιπόν κάθε ενδιαφερόμενο που τώρα ξεκινά ή σκέφτεται να ξεκινήσει τον Αερομοντελισμό...

     ΠΡΙΝ αγοράσετε οτιδήποτε, πρίν δώσετε το παραμικρό ευρώ στον Οποιονδήποτε, ελάτε μιά βόλτα στα Τρίκαλα Θεσσαλίας για να προσπαθήσουμε μαζί να πετάξετε Solo αερομοντέλο, έστω και σε λίγες ώρες ή λίγες μέρες άν μπορείτε να μείνετε παραπάνω. Όλος ο εξοπλισμός είναι δική μου ευθύνη, οποιοδήποτε σπάσιμο ή ζημιά είναι δική μου ευθύνη γιατί θα είμαι συνεχώς δίπλα σας. Οποιαδήποτε μέρα της εβδομάδας σας βολεύει εσάς, δέν με πειράζει, αρκεί πιό πρίν να τηλεφωνηθούμε γιατί, άνθρωποι είμαστε, μπορεί να υπάρχει μιά υποχρέωση... Η εκπαίδευση θα γίνεται με Ηλεκτρικό εκπαιδευτικό αερομοντέλο, Ελληνικής σχεδίασης και κατασκευής.

     Παρακαλώ μεταφέρετε την πρόσκληση σε όλους τους ενδιαφερόμενους που γνωρίζετε, σε άλλα φόρουμς, κλπ...

     Αφιερώνω την παραπάνω κίνηση στον αδικοχαμένο νεαρό Τρικαλινό αστυνομικό Γιώργο Σκυλογιάννη της ομάδας ΔΙ.ΑΣ. της Ελληνικής Αστυνομίας.

    Πάντα Δικός σας,
    Απόστολος
    6972029993
     
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 2 Μάρ 2011, 20:00:07 »

    Μπραβο ρε Αποστολε για την κινηση . Θα βοηθησεις την τοπικη ομαδα μοντελιστων

    Εδω στην Αθηνα ξερω περιπτωση καταστηματος που σου πουλαει το μοντελο, σου λεει οτι θα σε βοηθησει στην πρωτη πτηση και την ωρα που σου δινει την τ/κ τσιμπαει λιγο Down και πεφτει

    Μακαρι να ηταν ολοι σαν εσενα
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    stamatis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 742



    « Απάντηση #2 στις: Τετάρτη, 2 Μάρ 2011, 20:33:07 »

    ΜΠΡΑΒΟ φιλε!!! Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    <<Οποιος νομιζει οτι κρεμομαστε απο τα αρ**δια του, ας τα κοψει για να πεσουμε!!!>>
    extenge
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 449


    Nikos


    « Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 2 Μάρ 2011, 20:33:38 »

    Μπραβο ρε Αποστολε για την κινηση . Θα βοηθησεις την τοπικη ομαδα μοντελιστων

    Εδω στην Αθηνα ξερω περιπτωση καταστηματος που σου πουλαει το μοντελο, σου λεει οτι θα σε βοηθησει στην πρωτη πτηση και την ωρα που σου δινει την τ/κ τσιμπαει λιγο Down και πεφτει

    Μακαρι να ηταν ολοι σαν εσενα
    Μακαρι να ηξερα ποιος το κανει αυτο να παω και να του σπασω τα δαχτυλα ενα ενα οχι μονο να μη μπορει να πεταξει αλλα να μη μπορει και να φαει...........
    Γιατι το πιστευω ρε φιλε αυτο που λες..........αληθεια το πιστευω.........
    Α ρε ελληναρες που ειμαστε......
    Καταγράφηκε
    FlyingDoctor
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 306


    Βασιλης


    « Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 2 Μάρ 2011, 20:35:53 »

    Καλησπέρα σας.

     Πάντα πίστευα και συνεχίζω να πιστεύω ότι η Παιδεία και η Εκπαίδευση πρέπει να είναι απο τα βασικά συστατικά ενός λαού. Με αφορμή παλαιά αλλά και σημερινά γεγονότα, αυτή μου η αντίληψη ενισχύεται ακόμη περισσότερο. Επειδή βαρέθηκα να βλέπω όλοι να μιλάνε και να μήν κάνει κανείς τίποτα, αποφάσισα να πάρω μιά μικρή προσωπική πρωτοβουλία. Δέν είμαι ειδήμων, κάνω ότι μπορώ και ελπίζω να μήν είναι αρνητική αλλά θετική συνεισφορά, έστω και μικρή, πάνμικρη ας είναι, μόνο να είναι θετική...
     Προσκαλώ λοιπόν κάθε ενδιαφερόμενο που τώρα ξεκινά ή σκέφτεται να ξεκινήσει τον Αερομοντελισμό...

     ΠΡΙΝ αγοράσετε οτιδήποτε, πρίν δώσετε το παραμικρό ευρώ στον Οποιονδήποτε, ελάτε μιά βόλτα στα Τρίκαλα Θεσσαλίας για να προσπαθήσουμε μαζί να πετάξετε Solo αερομοντέλο, έστω και σε λίγες ώρες ή λίγες μέρες άν μπορείτε να μείνετε παραπάνω. Όλος ο εξοπλισμός είναι δική μου ευθύνη, οποιοδήποτε σπάσιμο ή ζημιά είναι δική μου ευθύνη γιατί θα είμαι συνεχώς δίπλα σας. Οποιαδήποτε μέρα της εβδομάδας σας βολεύει εσάς, δέν με πειράζει, αρκεί πιό πρίν να τηλεφωνηθούμε γιατί, άνθρωποι είμαστε, μπορεί να υπάρχει μιά υποχρέωση... Η εκπαίδευση θα γίνεται με Ηλεκτρικό εκπαιδευτικό αερομοντέλο, Ελληνικής σχεδίασης και κατασκευής.

     Παρακαλώ μεταφέρετε την πρόσκληση σε όλους τους ενδιαφερόμενους που γνωρίζετε, σε άλλα φόρουμς, κλπ...

     Αφιερώνω την παραπάνω κίνηση στον αδικοχαμένο νεαρό Τρικαλινό αστυνομικό Γιώργο Σκυλογιάννη της ομάδας ΔΙ.ΑΣ. της Ελληνικής Αστυνομίας.

    Πάντα Δικός σας,
    Απόστολος
    6972029993
     
    Μπραβο Μπραβο Εξαιρετος!!!!!!!!
    Καταγράφηκε
    FlyingDoctor
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 306


    Βασιλης


    « Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 2 Μάρ 2011, 20:38:53 »

    Μπραβο ρε Αποστολε για την κινηση . Θα βοηθησεις την τοπικη ομαδα μοντελιστων

    Εδω στην Αθηνα ξερω περιπτωση καταστηματος που σου πουλαει το μοντελο, σου λεει οτι θα σε βοηθησει στην πρωτη πτηση και την ωρα που σου δινει την τ/κ τσιμπαει λιγο Down και πεφτει

    Μακαρι να ηταν ολοι σαν εσενα
    Εγω ξερω μαγαζι που του πηγαινε πιτσιρικας το belt για σεταρισμα και αυτος χαλαρωνε τις βιδες και το ελικοπτερο διαλυοταν στον αερα......
    τι να λεμε τωρα.........και δεν ειναι το μονο περιστατικο που ξερω.......
    Καταγράφηκε
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663



    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 2 Μάρ 2011, 20:42:33 »

    Μπράβο, Μπράβο, Μπράβο.

    Έχω ξαναπεί ότι θα έπερεπε οργανωμένα να βοηθούνται οι νέοι αερομοντελιστές. Σπαταλούνται πολλές ώρες και χρήματα σε μοντέλα που αγοράζουν οι νέοι και στην καλύτερη περίπτωση πάνε χαμένα όταν με το καλό μάθουν να πετούν.

    Γιατί να δίνουμε σε κινέζους (και άλλους) τα ωραία μας ευρώ για αγορά εκπαιδευτικών μοντέλων; Που είναι οι σχολές εκμάθησης αερομοντελισμού ώστε να μένουν τα χρήματά μας στην Ελλάδα;

    Μπράβο για μία ακόμη φορά!
    Καταγράφηκε

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    Stargazer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.234


    Obi-Wan Has Taught Me Well !!!


    « Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 2 Μάρ 2011, 21:38:25 »

    Μπράβο Απόστολε σε παραδέχομαι άλλη μία φορά και επειδή θέλω να ακολουθήσω το παράδειγμα σου λέω να κάνουμε μια λίστα με ονόματα απο ανθρώπους θέλουν να βοηθήσουν άλλους που ξεκινούν που θέλουν να μάθουν να πετούν....

    Κ εγώ είμαι μέσα , μένω Καλαμαριά Θεσ/νίκης αν κάποιος από Θεσσαλονίκη ή από τα γύρο χωριά θέλει να μάθει να πετάει ευχαρίστως θα του μάθω κ θα του προτίνω με τι να ξεκινήσει ακόμα κ να σετάρω το Α/Π στο εργαστήριο μου αν θέλει να μάθει από ελικόπτερα πάλι μπορώ να βοηθήσω στα πρώτα βήματα...

    Τηλ. 6938465269

    Άντε να βλέπω κ άλλους...
    Καταγράφηκε

    Live To Fly, Fly To Live

    You know you've landed with the wheels up when it takes full power to taxi to the ramp.
    jamesmagos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 510


    UcanDrone.com


    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Τετάρτη, 2 Μάρ 2011, 21:45:57 »

    Παιδιά συγχαρητήρια!!!! αντε μπας και δουμε φως οι κουλοι!!
    Καταγράφηκε
    IKAROS14
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.455



    « Απάντηση #9 στις: Τετάρτη, 2 Μάρ 2011, 21:46:32 »

    πετραν   απο  κιλκις     Cheesy      αν κάποιος από Θεσσαλονίκη η απο κιλκις  θέλει να μάθει να πετάει ευχαρίστως θα του μάθω  Ποοολύ άνεση     για  πτερυγες   και ανεμοπτερα       6982636032
    Καταγράφηκε

    ΚΑΝΕ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΑΕΤΟΥΣ  ΝΑ ΣΕ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΑΣ
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #10 στις: Πέμπτη, 3 Μάρ 2011, 10:50:34 »

    Καλημέρα παιδιά.

     Πράγματι, δέν σας κρύβω ότι έχω και εγώ φανταστεί να υπήρχε μιά Πιστοποιημένη σχολή αερομοντελισμού. Μάλιστα, έχω φανταστεί να ήταν Δικιά μου η σχολή!
    Μέχρι να φτάσουμε σε αυτό το σημείο όμως και μακάρι να φτάσουμε κάποτε, Δέν γίνεται να σταθούμε αμέτοχοι σε όλο αυτό το ποτάμι λανθασμένης πληροφορίας που μας ταίζουν συνεχώς οι Κινέζοι ή οιοδήποτε άλλοι, που υπόσχονται να μάθεις να πετάς με τη μικρή cessna (π.χ.) που πάει απο stall σε stall... !
     Όταν ξεκινάς, το Λιγότερο που θές είναι μπελάδες στο κεφάλι σου, δέν θές να είσαι μόνος σου και δέν πρέπει, πόσο μάλλον να θές ένα μοντέλο που Δέν πετάει στα χέρια Αρχαρίου! Θα σταθώ λοιπόν σε μερικά απο τα λόγια που είπατε...
     * Να ΜΗΝ πάνε άλλα λεφτά χαμένα απο Νέα παιδιά και να ΜΗΝ υπάρξει άλλη απογοήτευση, γιατί έτσι ΧΑΝΟΥΜΕ όλοι Πολύτιμο κόσμο απ'τον μοντελισμό. Άλλοι χάνουν wingmen, δηλαδή φίλους που πετάνε μαζί και περνάνε καλά, και άλλοι χάνουν... Πελάτες !! Δέν μπορώ να φανταστώ τί θα ήμουν στη ζωή και τί μυαλό θα κουβάλαγα άν δέν ήμουνα μοντελιστής... Είναι Παιδεία πραγματική σε Πολλούς τομείς... Ηλεκτρολογικά, ηλεκτρονικά, μηχανική, φυσική, χημεία και μοίρια άλλα...

     Έχουμε σπαταλήσει ώρες ατέλειωτες στο νέτ με τον φίλο και συνεργάτη μου τον Κώστα για να καταλάβουμε ότι η Κοροιδία που μας ταίζουν δέν έχει όρια... Μοτέρ του Hacker και του Axi τα φτιάχνει άλλος... Απλά αλλάζουν ένα φρεζάρισμα στις καμπάνες μπρός και πίσω και το πασάρουν για... Άλλο! Ότι θέλουν κάνουν και βρίσκουν έδαφος να πατήσουν γιατί Δέν είμαστε εκπαιδευμένοι να ανταποκριθούμε.
     Καιρός να σταματήσει σιγά-σιγά αυτό._
     
    Χαίρομαι που και άλλοι φίλοι θέλουν να βοηθήσουν. Τέτοιες κινήσεις, μόνο εσωτερική και Αερομοντελιστική ανάπτυξη θα φέρουν. Μόνο.

    Προς θεού πάντως, να επαινέσουμε και τις Λέσχες που κάνουν Τεράστιες κινήσεις με τις λιγοστές δυνάμεις που έχουν. Και οι λέσχες άνθρωποι είναι, και όπως εκείνοι, έτσι και μείς, ο καθένας μας, σε όποιο μέρος και άν είμαστε, πρέπει να βοηθήσουμε...

    DM   
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #11 στις: Πέμπτη, 3 Μάρ 2011, 12:51:26 »

    Ωραία κίνηση...! Πάντως εκτός απο τα μαγαζιά δεν νομίζω κανένας άλλος να έπερνε χρήματα στην εκπαίδευση παρά λίγες εξεραίσεις...

    Μπραβο...!



    Μέχρι να φτάσουμε σε αυτό το σημείο όμως και μακάρι να φτάσουμε κάποτε, Δέν γίνεται να σταθούμε αμέτοχοι σε όλο αυτό το ποτάμι λανθασμένης πληροφορίας που μας ταίζουν συνεχώς οι Κινέζοι ή οιοδήποτε άλλοι, που υπόσχονται να μάθεις να πετάς με τη μικρή cessna (π.χ.) που πάει απο stall σε stall... !
     

    Δν χρειάζεται πάντα να κατηγορούμε καποιον.. Μπορούμε να μιλήσουμε χωρίς να κατηγορούμε και  αυτο το κάνουμε επιχειρηματολογόντας σωστά...!

    Οσο για το καταλληλο εργαλειο εκμάθησης, δεν μπορει να το βαφτίσει κανείς... Είναι τι βολεύει...!
    Πχ στην κοπέλα μου εμαθα να πεταει κυκλους δλδ και να προσγειώνει 3-4 φορσ συνολο ολομόναχη με ενα easyglider  και αυτο εινια για εμενα καταλληλο για όλους αφού έμαθε να πετάει μια κοπέλα με τετοιο...!Αλλα ειναι μονο προσωπικη γνώμη!

    Ξέρω άτομα που με τα trainer δεν μάθανε ποτέ και μάθανε με τα φελιζολένια...! Αυτή η μικρή chessna ειναι οτι πρέπει, αν έχεις δίπλα κάποιον αλλον στην ανεβάζει ψηλα και στην δίνει χωρις κανένα φοβο να πετάς και να δεις πως συμπεριφέρεται αυτο το πράμα..!Επισης προσωπική γνώμη..!
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #12 στις: Πέμπτη, 3 Μάρ 2011, 16:21:46 »


     Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου. Και εγώ Προσωπική Γνώμη εκφέρω πάντα...  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Stargazer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.234


    Obi-Wan Has Taught Me Well !!!


    « Απάντηση #13 στις: Πέμπτη, 3 Μάρ 2011, 19:16:39 »

    Η διαφορά του να μοντάρεις ένα trainer ελληνικής κατασκευής με ένα trainer κινέζικο έχει διαφορά 20-30 ευρό το πολύ και δεν αξίζει πιστεύω να μπαίνεις σε φασαρίες, μακάρι να γεμίσουμε τηλέμαχους και ξεφτέριδες τα ελληνικά μοντελοδρομεια κ τις αλάνες που υπηρετούν καλύτερα τον σκοπό τους ....
    Καταγράφηκε

    Live To Fly, Fly To Live

    You know you've landed with the wheels up when it takes full power to taxi to the ramp.
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #14 στις: Πέμπτη, 3 Μάρ 2011, 19:32:49 »

    Η διαφορά του να μοντάρεις ένα trainer ελληνικής κατασκευής με ένα trainer κινέζικο έχει διαφορά 20-30 ευρό το πολύ και δεν αξίζει πιστεύω να μπαίνεις σε φασαρίες, μακάρι να γεμίσουμε τηλέμαχους και ξεφτέριδες τα ελληνικά μοντελοδρομεια κ τις αλάνες που υπηρετούν καλύτερα τον σκοπό τους ....

    Συμφωνώ και εγω Ελλάδα αγοράζω και αμα ειχε και Ελληνικο ελικόπτερο θα το έπερνα αλλα δεν χρειάζεται να κατακρίνουμε τους υπόλοιπους...! !!
    Καταγράφηκε
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Απάντηση #15 στις: Πέμπτη, 3 Μάρ 2011, 23:17:47 »

    Απο την μικρή εμπειρία μου στο φόρουμ, έχω παρατηρήσει ότι......   
    σε πόστ που αναφέρονται σε κινέζους, δεν βγάζεις άκρη..  Οπότε θα έλεγα να τους αφήσουμε στην άκρη..
    Καταγράφηκε

    Sponsored by: nemhobby.com 

    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #16 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 01:37:16 »

    Κάποιος είπε οτι δεν πιστεύει να παίρνει χρήματα κανείς για εκπαίδευση. Γιατί είναι κατακριτέο αυτό; όταν συμφωνηθεί ένα ποσό και από τις δυο μεριές δεν ξέρω που βρήσκεται το κακό. Πριν ανοίξω το μαγαζί έπαιρνα χρήματα για να μάθω κάποιον να πετάει. Δεν μου τα έμαθε κανείς δωρεάν, έτρεξα, έσπασα, έκαψα βενζίνες, απέτυχα πολλές φορές για να τα μάθω. Δεν καταλαβαίνω πού είναι το κακό να ζητάω να πληρωθώ για να μεταδώσω τις γνώσεις και τις ικανότητες που απέκτησα με κόπο. Έδινε 20 ευρώ αλλά γλίτωνε πόσα σπασίματα, δε νομίζω να τον χαλούσε. Εννοείται βέβαια πως ο όρος ήταν αν σπάσει στα χέρια μου να το αποκαταστήσω (όχι τράβα πάρτο τώρα που ακούω πολλές φορές στα μοντελοδρόμια να λέει ο εκπαιδευτής στον αρχάριο). Στο κάτω κάτω δεν έβαλα το μαχαίρι στο λαιμό κανενός, αμα δεν ήθελε οι αλάνες τον περιμένουν, ας πάει να τα μάθει μόνος να πονέσει όπως πόνεσα για να μάθει. Απλά τα πράματα.

    Απόστολε αυτό το κάνω από τότε που άνοιξα το μαγαζί. Κάπως έτσι το είχα σκεφτεί τότε. Αμα δεις το γράφω και στο μέρος της σελίδας μου που αφορά την εξυπηρέτηση πελατών. Μπράβο βρε. Βάλε όμως κάποιους κανόνες, μην το αφήνεις έτσι χύμα, έχει μπελάδες μια τέτοια κίνηση.
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Galans
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 35


    « Απάντηση #17 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 08:05:59 »

    Κάποιος είπε οτι δεν πιστεύει να παίρνει χρήματα κανείς για εκπαίδευση. Γιατί είναι κατακριτέο αυτό; όταν συμφωνηθεί ένα ποσό και από τις δυο μεριές δεν ξέρω που βρήσκεται το κακό. Πριν ανοίξω το μαγαζί έπαιρνα χρήματα για να μάθω κάποιον να πετάει. Δεν μου τα έμαθε κανείς δωρεάν, έτρεξα, έσπασα, έκαψα βενζίνες, απέτυχα πολλές φορές για να τα μάθω. Δεν καταλαβαίνω πού είναι το κακό να ζητάω να πληρωθώ για να μεταδώσω τις γνώσεις και τις ικανότητες που απέκτησα με κόπο. Έδινε 20 ευρώ αλλά γλίτωνε πόσα σπασίματα, δε νομίζω να τον χαλούσε. Εννοείται βέβαια πως ο όρος ήταν αν σπάσει στα χέρια μου να το αποκαταστήσω (όχι τράβα πάρτο τώρα που ακούω πολλές φορές στα μοντελοδρόμια να λέει ο εκπαιδευτής στον αρχάριο). Στο κάτω κάτω δεν έβαλα το μαχαίρι στο λαιμό κανενός, αμα δεν ήθελε οι αλάνες τον περιμένουν, ας πάει να τα μάθει μόνος να πονέσει όπως πόνεσα για να μάθει. Απλά τα πράματα.

    Απόστολε αυτό το κάνω από τότε που άνοιξα το μαγαζί. Κάπως έτσι το είχα σκεφτεί τότε. Αμα δεις το γράφω και στο μέρος της σελίδας μου που αφορά την εξυπηρέτηση πελατών. Μπράβο βρε. Βάλε όμως κάποιους κανόνες, μην το αφήνεις έτσι χύμα, έχει μπελάδες μια τέτοια κίνηση.

    Δίκιο έχεις το έσπασες το πλήρωσες πολλές φορές και θέλεις την αμοιβή σου να μάθεις σε άλλους. Αλλά επειδή όπως λες έχεις μαγαζί μοντελισμού (συγνώμη αν κάνω λάθος) θα ήθελα να σου θυμίσω και αρκετούς συναδέλφους σου που πουλάνε φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες στους πελάτες τους  που τώρα ξεκινάνε και μόλις φύγει από το μαγαζί γελάνε και λένε τώρα θα το σπάσει ο μπιπ γιατί του έκανα κάτι ρυθμίσεις ζούρλια για αρχάριο !!! Μου έχει  τύχει προσωπικά σε 2 μαγαζιά και ο ένας ήταν χειρότερος από τον άλλο. Η κοροϊδία πήγαινε σύννεφο !!! Πριν αγοράσεις τον ρώταγε κάτι "ότι θέλεις εδώ θα είμαι" μόλις τα έσκαγες  και ρώταγες  δεν χρειάζεται αυτό να το ξέρεις κλπ.
    Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #18 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 10:52:34 »

    Οχι φίλε μου ευτυχώς δεν σκέφτηκα ούτε πρόκειται να σκεφτώ ποτέ έτσι. Λυπάμαι ειλικρινά αν υπάρχει κάτι τέτοιο, δεν ήξερα οτι συμβαίνουν τέτοια παρατράγουδα Θυμός  (εξάλλου είμαι πολύ μακρυά για να τα μαθαίνω). Εγώ εδώ μέχρι και στο RealFlight δωρεάν μισή ώρα κάθε μέρα με επίβλεψη δική μου τους βάζω στις πρώτες τους προσπάθειες ώστε μέχρι να ετοιμάσουν το μοντέλο τους να έχουν αποκτήσει μια ευχέρεια με τα χειριστήρια. Υπήρξαν και περιπτώσεις που μέχρι και στο σπίτι τους πήγα για να τους βοηθήσω όπου είχαν πρόβλημα. Δεν υπάρχει βέβαια ανταπόκριση, για φούντο πάω ούτως ή άλλως εκτός κιαν γίνει κανένα θαύμα δε γαμιέται. Ούτε να βγουν σε κάποιο φόρουμ να πουν μια καλή κουβέντα δεν μπήκαν στον κόπο. Νομίζουν οτι είμαι υποχρεωμένος να τα κάνω όλα αυτά. Βλέπω και κάτι άλλους συναδέλφους να πουλάνε μοντέλα με τη σέσουλα και να στέλνουν τους πελάτες στα μοντελοδρόμια (όπου υπάρχουν αυτοί που θα τους τα μάθουν στο τζάμπα) να μάθουν και όμως διακόσιες φορές θα τους διαφημίσουν εδώ μέσα (να μην αναφέρω τους κινέζους που χωρίς να κουνηθούν από τη θέση τους διαφημίζονται). Γι'αυτό σου λέω Απόστολε πρόσεχε πόσο θα το τραβήξεις γιατί μετά θα σε τραβάει αυτό και θα πονάς.
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 11:14:31 από sfyris » Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    KATANAS
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 181



    « Απάντηση #19 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 11:01:58 »

    Κάποιος είπε οτι δεν πιστεύει να παίρνει χρήματα κανείς για εκπαίδευση. Γιατί είναι κατακριτέο αυτό; όταν συμφωνηθεί ένα ποσό και από τις δυο μεριές δεν ξέρω που βρήσκεται το κακό. Πριν ανοίξω το μαγαζί έπαιρνα χρήματα για να μάθω κάποιον να πετάει. Δεν μου τα έμαθε κανείς δωρεάν, έτρεξα, έσπασα, έκαψα βενζίνες, απέτυχα πολλές φορές για να τα μάθω. Δεν καταλαβαίνω πού είναι το κακό να ζητάω να πληρωθώ για να μεταδώσω τις γνώσεις και τις ικανότητες που απέκτησα με κόπο. Έδινε 20 ευρώ αλλά γλίτωνε πόσα σπασίματα, δε νομίζω να τον χαλούσε. Εννοείται βέβαια πως ο όρος ήταν αν σπάσει στα χέρια μου να το αποκαταστήσω (όχι τράβα πάρτο τώρα που ακούω πολλές φορές στα μοντελοδρόμια να λέει ο εκπαιδευτής στον αρχάριο). Στο κάτω κάτω δεν έβαλα το μαχαίρι στο λαιμό κανενός, αμα δεν ήθελε οι αλάνες τον περιμένουν, ας πάει να τα μάθει μόνος να πονέσει όπως πόνεσα για να μάθει. Απλά τα πράματα.

    Απόστολε αυτό το κάνω από τότε που άνοιξα το μαγαζί. Κάπως έτσι το είχα σκεφτεί τότε. Αμα δεις το γράφω και στο μέρος της σελίδας μου που αφορά την εξυπηρέτηση πελατών. Μπράβο βρε. Βάλε όμως κάποιους κανόνες, μην το αφήνεις έτσι χύμα, έχει μπελάδες μια τέτοια κίνηση.

    Δηλαδη την γνωση σου την μετατρεπεις σε μια μορφη κερδους?
    Να ρωτησω κατι?Δηλαδη εσυ εμαθες να πετας χωρις ποτε να βοηθηθεις απο κανεναν?Πως θα ενοιωθες αν την ωρα που ρωτουσες καποιον για κατι να σου ελεγε για να το μαθεις αυτο θελω τοσα?Μου θυμιζεις δεκαετια του 90 που εσκαγες στην αλανα αρχαριος  και κανεις δε σε λογαριαζε!Δυστυχως ομως ετσι το hobby δε παει μπροστα!Και ενα τελευταιο,γιατι τωρα που εχεις μαγαζι δε τον χρεωνεις?Απο που βγαζεις το κερδος της  γνωσης? Wink Wink Wink
    Εγω εμαθα απο εναν ανθρωπο ο οποιος χρεωθηκε να αγορασει το εκπαιδευτικο στο οποιο εμαθα(γιατι καποιος καλος καταστηματαρχης μου ειχε πουλησει ακροβατικο αεροσκαφος για πρωτο) και φυσικα με εμαθε χωρις κανενα κοστος!Χρηματα δεν εβγαλε αλλα κερδισε εναν φιλο και το hobby αλλον εναν,(Εσυ εναν πελατη).Πιστευω οτι το γεγονος οτι δυσκολευτηκαμε εμεις να μαθουμε ,δε σημαινει οτι πρεπει νααφησουμε και τους αλλους να περασουν τα ιδια ή για να μην περασουν τα ιδια θα πρεπει να τους χρεωνουμε!
    Απλα την αποψη μου λεω χωρις αυτο να σημαινει οτι δε σεβομαι την δικια σου,απλα να σε προβληματισω λιγο ηθελα!
    φιλικα κατανας
    Καταγράφηκε

    My first plane was katana!
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #20 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 11:07:27 »

    Ειλικρινά αν θέλεις το πιστεύεις. ΠΟΤΕ δε με βοήθησε κανείς και έχω ψηλά το μέτωπό μου γι'αυτό. Ας βγει κάποιος εδώ μέσα να πει το αντίθετο, έχω πληρώσει πολλά φράγκα, ψυχή και ηρεμία φιλαράκι για να μάθω.
    Όσο για το κέρδος της γνώσης το βγάζω από την εξυπηρέτηση του πελάτη ΟΤΑΝ πάρει μοντέλο από μένα. Διαφορετικά και πάλι τον χρεώνω. Όσο για το αν προβληματίζομαι έλα να μου πληρώσεις τα έξοδα για να προβληματιστούμε μαζί.
    Όσον αφορά το ΕΝΤΕΛΩΣ τζάμπα δεν υπάρχει. Ας μη γελιόμαστε, όλο και κάποια ανταλλαγή έστω σε είδος ή υπηρεσίες θα υπάρξει.
    Όσο για φίλους άστο, μόνο όταν έρθει η ώρα να προχωρήσουν σε πράξεις να σε βοηθήσουν θα τους καταλάβεις. Γιατί στα λόγια....χτίζω ανώγια. Εμπιστεύσου τον κόλο σου κιαυτό αν είσαι ξύπνιος.
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 11:36:24 από sfyris » Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268



    « Απάντηση #21 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 11:43:31 »

    Και κάποιοι ακόμα αναρωτιούνται γιατί κοντεύουν να φαληρίσουν. . . . . !Καλές δουλειές παιδιά. . !
    Καταγράφηκε

    Πετάμε ?
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #22 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 11:48:41 »

    Και κάποιοι δεν μπαίνουν στη διαδικασία να μιλήσουν σε κανένα φόρουμ, κάνουν τη δουλίτσα τους στο αθόρυβο και έχουν ήσυχο το κεφάλι τους. Τελικά έχουν δίκιο. Απόστολε μαθαίνεις τώρα...
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    KATANAS
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 181



    « Απάντηση #23 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 11:57:23 »

    Δηλαδη με το να χρεωσεις καποιον 20 ευρω το μαθημα,και κανοντας 5μαθηματα ωστε να μαθει να πεταει(γιατι καπου τοσα περιπου χρειαζονται) εσυ λυνεις το οικονομικο σου προβλημα?ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΤΑΚΗ! Χαμόγελο Χαμόγελο
    Και νομιζω οτι αν εχεις δωσει χρηματα σε καποιον για να σε μαθει τοτε δε νοιωθεις οτι του χρωστας κατι,οποτε δεν εχει λογο να πει καλη κουβεντα!Ισα ισα που οταν μαθει να πεταει θα πει:κοιτα ο μ@λ@κ@ς μου πηρε λεφτα για να με μαθει να πεταω τρείνερ το οποιο σχεδον πεταει απο μονο του(ασχετα αν πριν του τα μαθεις εσυ του φαινοταν ολα αυτα πυρινικη επιστημη).Γιατι οταν ο αλλος πληρωνει να μαθει κατι τον ποναει,γινετε αχαριστος κλπ.
    Το θεμα ειναι οτι σαν επαγγελματιας πλεον(αποψη μου παντα)θα ησουν πολλακις κερδισμενος, αν μαθαινες ΕΣΥ δωρεαν σε οσους περισσοτερους μπορουσες στο νησι σου ωστε να διαδωσεις το hobby και πιστευω θα ειχες πολλα οφελη.Ξερω την περιπτωση φιλου καταστηματαρχη οπου ανοιξε μαγαζι σε μια πολη με 0 στην κυριολεξια μοντελιστικη δραστηριοτητα ,και ομως κατορθωσε οχι μονο να επιβιωσει απο οικονομικης αποψης,αλλα να δημιουργησει μια πολυ καλη και δυνατη μοντελιστικη κοινοτητα η οποια μαλιστα οταν εκλεισε το μαγαζι για λογους υγειας ενιωσαν οτι μενουν ξεκρεμαστοι(γιατι ηταν το μοναδικο μαγαζι).
    Καταγράφηκε

    My first plane was katana!
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #24 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 12:10:45 »

    Λες εσύ να μην έκανα προσπάθειες να το διαδώσω; Δε με ξέρεις γι'αυτό σε δικαιολογώ. Δεν απαριθμούνται. Αλλά είναι σε ποιο μέρος θα βρεθείς. Κατά πόσο θα σε δουν σαν μια ευκαιρία να μάθουν κάτι παραπάνω ή σαν ένα παιδί για όλες τις δουλειές που αν σταματήσει να τρέχει σταματάνε και οι υπόλοιποι να ασχολούνται. Είναι η ιδιομορφία του τόπου τέτοια, σου δίνει ελπίδες φαινομενικά για κάτι παραπάνω όσο υπάρχουν συζητήσεις, μόλις τελειώσει ο καφές τα ξεχνάνε όλα.
    Άκου τώρα συζήτηση μπροστά μου ενός 30χρονου αρχιτέκτονα με τη μητέρα του που δουλεύει κάπου στο δημόσιο.
    -Παιδί μου (δε λέω όνομα) είδες τον κύριο Κοσμά που πέταγε χθες το ελικόπτερο στο λιμάνι;
    -Ε..ναι το είδα και; (....και....κάθε μέρα έβλεπε τέτοια βλέπεις  buck2)
    -Τι έχεις να πεις πώς σου φάνηκε;
    -Δεν έκατσα να το δω γιατί κοστίζει και δε θέλω να αγοράσω!!!! idiot2 (το ελικόπτερο ήταν ραπτόρι 30άρι)
    Και η δικιά μου απάντηση: Καλά ρε ......... αν δεις το Κολούμπια δε θα το κοιτάξεις επειδή δεν μπορείς να το αγοράσεις;

    Άλλο περιστατικό
    Με καλέσαν οι υπεύθυνοι μιας εορταστικής εκδήλωσης σε κάποιο χωριό εδώ να κάνω επίδειξη με το ελικόπτερο πριν αρχίσει ένας ποδοσφαιρικός αγώνας που κάνουν στα πλαίσια των εκδηλώσεων. Πήρα και γω το ραπτόρι και πήγα, έβαλα και ένα τραπέζι να το προσγειώσω επάνω να έχει και λίγο σασπένς. Σε πληροφορώ δεν πρόλαβα να πετάξω 5 λεπτά και άρχισαν όλοι να λένε τι είναι αυτή η μαλακία κατέβασέ το να αρχίσει ο αγώνας!! laugh

    Σε κάποια περίπτωση που τη θυμήθηκα τώρα κάποιος αναρωτιόταν πότε θα πέσει να ... "γελάσουμε λίγο" (άλλη απορία δεν είχε) idiot2

    Κάποτε έφερνα κάτι ανταλλακτικά για ένα αυτοκινητάκι ενός 16χρονου. Δούλευε γκαρσόνι και επειδή δεν μπορούσε να έρθει να τα πάρει του τα πήγαινα εγώ στο μαγαζί που δούλευε. Είπαν τον μπαμπά του οτι κάποιος φέρνει ύποπτα πράματα στο γιο του και είδα και έπαθα να τον πείσω πως δεν ήμουν ελέφαντας. Αν του πήγαινα κανα μπάφο δε θα είχα πρόβλημα...

    Να δεις οι μαμάδες πώς κάνουν όταν το παιδάκι που κρατάνε από το χέρι κολλήσει λίγο στη βιτρίνα μου....τέτοιο κατοστάρι ούτε ο Λούης  laugh

    Να μη σου πω και το τελευταίο που το μαγαζί μου είναι και ιντερνετ καφε, μπαίνουν να παίξουν και δε δίνουν καμιά σημασία στα μοντέλα. Μάλιστα ένας μου είπε μια μέρα πως αισθάνεται και ανασφάλεια που βλέπει ένα αεροπλάνο (ένα δίμετρο WOT!!) να κρέμεται πάνω από το κεφάλι του (το είχα κρεμασμένο για ντεκόρ στο ταβάνι). devil

    Τέτοια (και άλλα που δε θυμάμαι) απείρου κάλους γεγονότα ζω εδώ φιλαράκι, και μιλάμε ήμουν μοντελιστής ακόμη, δεν είχα το μαγαζί τότε.....
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 13:33:40 από sfyris » Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #25 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 12:40:36 »

    Ηρεμήστε παιδιά.

     Μήν κατηγορείτε κανέναν που πήρε λίγα χρήματα για να διδάξει αυτό που λατρεύει. Γίνεται άν θέλετε καλύτερος και αισθάνεται και μιά ανάγκη για Άρτιο αποτέλεσμα, εμπλέκεται περισσότερο ο επαγγελματισμός μέσα του. Προκειμένου να συντηρήσεις αυτό που αγαπάς και να κάνεις και άλλους να το αγαπήσουν, πρέπει να κάνεις αυτό που πρέπει. Κάποιες φορές ο άνθρωπος, και ειδικότερα ο Έλληνας, πρέπει να πληρώσει και λίγο για να εκτιμήσει αυτό που του παρέχεται... Χάνεις ώρες όταν εκπαιδεύεις και πολλά άλλα, ένα πέσιμο, σπάνε δυό σέρβο, στραβώνει το μοτέρ, νά το 20άρικο μάνι-μάνι... Και παλιότερα γινόταν αυτά, απλά ήταν ΠΟΛΥ κλειστή κοινωνία ο μοντελισμός, και όλοι οι παλιοί τα κάνουν σήμερα "γαργάρα". Εμείς δέν θέλουμε να είναι κανενός "προνόμιο" ή "ο κόσμος του". Μακάρι να γινόμασταν λίγο περισσότερο σάν τις πίστες Κάρτ π.χ.... Μου έχει τύχει να μου κρύβουν Νέα παιδιά, να πηγαίνουν σε άλλα μέρη να πετάνε για να μήν τους γνωρίσω και τους... "προσεγγίσω" καλύτερα... Για πολύ κλεισούρα στο πνεύμα μιλάμε...  Στριφογύρισμα ματιών 

     Δέν θέλω να προκαλέσω πάλι θέμα για αντιπαράθεση. Βλέποντας γύρω μου ανεκπαίδευτα νέα παιδιά που κάνουν κατάληψη για το τίποτα, μετανάστες να σφουγγαρίζουν τους χώρους ενώ τα Ελληνόπουλα να τα σπάνε, ανεκπαίδευτους αστυνομικούς με ελλειπή εξοπλισμό και τόσα άλλα, και ενώ είμαι και ο ίδιος πατέρας και αναρωτιέμαι σε τί κόσμο θα μεγαλώσουν τα παιδιά μου, αποφάσισα να προσφέρω όσο μπορώ... Γι 'αυτό και άνοιξα το θέμα. Γιατί ΔΕΝ μπορώ να κάθομαι αμέτοχος. Και ας είναι άν θέλετε μιά ευκαιρία να συζητήσουμε και το θέμα ακόμη και δημιουργία σχολής εκπαίδευσης μοντελισμού... Γιατί όχι... Στα υπερελαφρά γιατί υπάρχουν δηλαδή?

     Κάτι διάβασα και για κατασκευή Ελληνικού Ελικοπτέρου έέ?... Χμμμμμ...
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #26 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 13:29:14 »

    Απόστολε έχεις κάνει μέχρι τώρα άπειρες προσπάθειες, είδες πουθενά χαϊρι; Βρήσκεσαι σε μια πόλη με τουλάχιστον 100000 κατοίκους, είδες καμιά αξιόλογη προκοπή; σε λίγο κινδυνεύεις να πέσεις στο επίπεδο του μαλάκα, του τζαμπατζή, του "έλα μωρέ θα χορτάσουμε πτήσεις στον Απόστολο αλλά μόλις έρθει η ώρα για φράγκα την κάνουμε μετά". (Μη σου κακφανούν οι χαρακτηρισμοί...καταλαβαίνεις πιστεύω το νόημα έτσι Thumbs up). Μετά θα τους κακοφαίνεται όταν θα πρέπει να προχωρήσουν και σε αγορές. Είναι και το άλλο, το τζάμπα πολλές φορές χορταίνει και μετά το παρατάνε. Πρόσεχε γιατί όλα αυτά τα έζησα φίλε. Σεβασμό απέκτησα όταν άρχισα να χρεώνω για τα πάντα. Μέχρι τότε με παρεξηγούσαν ακόμα και όταν δεν έφταιγα.
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 13:43:17 από sfyris » Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #27 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 13:39:32 »

    Κοσμά, Δέν μπορώ να πώ ότι έχεις άδικο.

    Σίγουρα κάπου υπάρχει δίκιο στα λόγια σου και σε καταλαβαίνω. Έχω φάει και γώ αρκετά "αγγουράκια" πίστεψέ με, αλλά δέν μπορώ να μένω άπρακτος ρέ φίλε μπροστά σε όλα αυτή την απραξία. Δέν μπορώ...
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    ILIASDJ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.363


    Η πρωτη μου αγαπη , και παντοτινη


    « Απάντηση #28 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 13:48:57 »

    Διαβαζοντας το θεμα απο την αρχη και θελοντας να πω τη γνωμη μου ( αποδεκτή ή οχι ) σημειωνω τα πιο κατω :
    Πιστευω οτι και οι δυο πλευρες ( αυτες που βλεπω να υπαρχουν .... μοντελιστες και μοντελιστες μαγαζατορες )
    ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ . Thumbs up
    Τωρα το γιατι ...
    Σαν μοντελιστης που αφιερωνω αρκετο χρονο στο χομπυ μου , θα ηθελα να υπαρχει καποιος ανθρωπος , αφιλοκερδός , να μου προσφερει γνωση και χρονο ετσι ωστε να μαθω πιο γρηγορα .Αρα δικιο εχουν οι μοντελιστες που θελουν δωρεαν .

    Απο την αλλη τωρα , σαν μαγαζατορας ( οσο μπορω να φανταστω ) , με υποχρεωσεις που τρεχουν και σαφως λιγοτερο χρονο απο αυτο που μπορω να διαθεσω εγω , θελουν ο χρονος τους και οι γνωσεις τους να εχουν καποιο ωφελος .Αρα δικιο εχουν και αυτοι . Στο κατω κατω , δουλευεις για να ζησεις και οχι για χομπυ.

    Τωρα το δια ταυτα ......
    Οπου μπορουμε εμεις οι μοντελιστες να λαβουμε γνωση , ας το παλεψουμε οπως μπορουμε .
    Και οι μαγαζατορες θα μπορουν να κερδισουν καποια χρηματα απο ανθρωπους που πιθανων θα θελουν μονο να πεταξουν χωρις να θελουν να μαθουν πολλα παραπανω .....
    Υπαρχει και αυτη η κατηγορια .. και υπαρχουν και πολλες επιλογες .
    Ο καθε ενας απο μας κανει τις επιλογες του και δεν πρεπει να διαμαρτυρεται γι αυτες ......

    Πιστευω οτι υπαρχει λυση για ολα ..........αρκει να ψαξεις να την βρεις .........
    Δεν χρειαζεται φαγωμαρα μεταξυ μας ...
    Ο καθενας προσφερει οτι μπορει .... οπως μπορει .............
    Και ο καθενας επιλεγει ......

    Προσωπικες αποψεις και τιποτε αλλο ........ Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    ΝΕΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ  What's up    6977808242

    MINI TITAN E325 SE  - T REX 500 ESP
    OUTRAGE VELOCITY 50 - HIROBO SDX 50 NITRO
    T REX 700 NITRO  - AURORA AVANT Nitro - LOGO 600 3D
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #29 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 13:51:27 »

    Απόστολε....

    Έτσι ακριβώς ρομαντικά σκεφτόμουν. Να κυνηγάω τους καθηγητές και τους Λυκειάρχες και Γυμνασιάρχες να τους πείσω να μου δώσουν λίγες ώρες να κάνω μια παρουσίαση στα παιδιά, να κυνηγάω τους γονείς να τους πείσω οτι ο μοντελισμός είναι όμορφο χόμπυ και όχι τα μπαφιά, οι φραπέδες, τα ποτά και τα μηχανάκια....όλα στο βρόντο φίλε, χαρακτηρίστικα ο τρελός με τα αεροπλανάκια και τελείωσα. Τώρα χρεώνω τα πάντα και άρχισα να ανασαίνω. Γιατί για όλα αυτά ξόδεψα πολλά πάρα πολλά ακόμη και την οικογενειακή μου γαλήνη έβαλα σε ρίσκο. Να φανταστείς έπαιρναν μοντέλο από τον κινέζο και έρχονταν να τους μάθω να πετάνε στο τζάμπα. Και όταν το έσπαζαν πάλι από τον κινέζο ψώνιζαν!!! Όχι ρε φίλε ως εδώ. Όποιος θέλει μεγαλεία, πλερώνει και έχει και υπεύθυνη δουλειά και στο τέλος λέει και ευχαριστώ γιατί μένει ικανοποιημένος, το έμαθα το μάθημά μου. Ρίξε μια ματιά στην πρώτη σελίδα στο site μου εκεί αριστερά που λέει service/εξυπηρέτηση/ασφάλεια πτήσεων και θα καταλάβεις.
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 14:16:02 από sfyris » Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Κωστης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 674


    Playing some blues...


    « Απάντηση #30 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 15:27:26 »

     Γνωριζω προσωπικα, χρονια τωρα τον Κοσμα, οποτε θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο αντικειμενικος γινεται. Ολες αυτες οι περιγραφες του, περι των πραξεων απο τον κοσμου του νησιου, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι αληθεια. Ο ανθρωπος απο το 2002 περιπου που θυμαμαι, προσπαθει συνεχως να μεταδωσει την ιδεα του αερομοντελισμου στο νησι, με οποιονδηποτε τουλαχιστον τροπο διχως να ζητησει ουτε μισο ευρω.
      Οι κατοικοι για τον χ.ψ. λογο, τον παρεξηγουν. Για εμενα πολυ σωστα πραττει πλεον και χρεωνει τον οποιονδηποτε ειδικα τη στιγμη που εχει καταστημα κι ερχεται ο καθε πιτσιρικας λεγοντας του: Κοσμα δες τι πηρα απο τον κινεζο. Το βρηκα σε αυτα τα χρηματα αλλα δεν πεταει. Θα μου το φτιαξεις??? ...οταν ο καθε πιτσιρικας ή μη βλεπει πως το μαγαζι μεσα εχει μοντελα συνεπως ειναι  και μοντελομαγαζο!
      Αλλη περιπτωση. Αγορασα απο τον Κοσμα πριν χρονια ενα ομορφο Ready. Απο τη στιγμη που το πηρα στα χερια μου, καθε μερα με εβαζε δωρεαν σε εξωμοιωτη για να μαθω να πεταω με την επιβλεψη του, συμβουλευοντας με συγχρονως.
      Στο νησι επισης, εχω δει μερικους ''τσομπανους'' ( ειδικα οσοι ερχονται για 1-2 χρονια και μετα φευγουν ) να πετανε. Ο Κοσμας  ειναι ο μονος που με ομορφο τροπο τους εξηγει τον σωστο τροπο πτησεως διχως να δημιουργουνται εντασεις. Γιατι οι ''τσομπανοι'' φευγουν, ο μονιμοι μοντελιστες μενουν εκει!
      Πλεον εχει αγανακτησει οποτε οχι μονο δεν κατακρινω την πραξη του αλλα συμφωνω μαζι του.
     Αλλωστε και στο σαιτ του γραφει το εξης:
      http://www.rcjoycafe.gr/shop/index.php?dispatch=pages.view&page_id=7    Ποσοι καταστηματαρχες το κανουν αυτο???  Wink

      Περαν του, μπραβο Αποστολε για την ιδεα σου. Ξερω καλα οτι θα το πραξεις γιατι αγαπας αυτο που κανεις. Στη λεσχη που ειμαι, εχω εκπαιδευσει μεχρι στιγμης 5-6 ατομα και ειμαι ιδιαιτερα χαρουμενος για αυτο. Ειμαι της αποψης να βοηθαω τον αλλον γιατι καποτε βοηθησαν κι εμενα Wink
    Καταγράφηκε

    …χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #31 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 17:53:16 »

    Θυμάσαι τον άλλο που τρόμαζε το άλογο στη στάνη; εμένα πήραν να χέσουν για λογαριασμό του. Και πάλι τον κάλυψα, δε βαριέσαι...

    Κώστα ευχαριστώ. Τίποτα άλλο.  Χαμόγελο
    Άντε και καλές αιωρήσεις Ποοολύ άνεση
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #32 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 18:19:19 »

    Θυμάσαι τον άλλο που τρόμαζε το άλογο στη στάνη; εμένα πήραν να χέσουν για λογαριασμό του. Και πάλι τον κάλυψα, δε βαριέσαι...

    Κώστα ευχαριστώ. Τίποτα άλλο.  Χαμόγελο
    Άντε και καλές αιωρήσεις Ποοολύ άνεση

    Για το νησί τα ξέρω απο πρώτο χέρι μιας και ειμαι απο το απέναντι νησί του....!

    Οσο για την εκπαίδευση οταν μιλάμε για προσωπική αποκλειστική εκπαίδευση δλδ πας μονο και μονο για να πετάξετε το μοντέλου του νέου και εννοειται πως έχεις την ευθήνη εσύ τότε είναι λογικό να πληρώθεις... Παιδια αυτό είναι ευθήνη ( χρόνος και χρήμα)...!

    Εγώ εννοούσα σαν παρέα να έρθει όταν πετάμε και σιγά σιγά να του δείξουμε τα πρώτα βήματα...Εκεί εννοείται δεν πληρώνεσαι ποτέ...!!
    Δν ειχα σκεφτεί ποτέ την εκπαίδευση τόσο σοβαρά...!!! Δλδ οταν είναι να κάνεις κανονικά μαθήματα κάτι σαν Flightschool τοτε συμφώνω με τον Κοσμά..! Και εννοείται τότε οτι ο μαθητής διαλέγει ώρες κτλ κτλ...! Παροχή υπηρεσιών..!
    Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #33 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 18:31:15 »

    Ναι βρε Παύλο ακριβώς, τώρα με κάλυψες. Αυτό εννοώ ρε συ, απλά παρέλλειψα να το γράψω Thumbs up. Εγώ πήγαινα αποκλειστικά για παρτυ τους, ούτε το δικό μου μοντέλο δεν έπαιρνα για να είναι όλος ο χρόνος δικός του. Εννοείται οτι αν προκύψει από παρέα δεν το κάνουμε αυτό, δεν είμαι παράλογος Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #34 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 18:35:52 »

    Ναι βρε Παύλο ακριβώς, τώρα με κάλυψες. Αυτό εννοώ ρε συ, απλά παρέλλειψα να το γράψω Thumbs up. Εγώ πήγαινα αποκλειστικά για παρτυ τους, ούτε το δικό μου μοντέλο δεν έπαιρνα για να είναι όλος ο χρόνος δικός του. Εννοείται οτι αν προκύψει από παρέα δεν το κάνουμε αυτό, δεν είμαι παράλογος Thumbs up

    Ναι Κοσμά αυτά τα ΤΟΝΙΖΟΥΝ... Γιατί δεν έχουν στο μυαλό τους όλοι αυτη την εκπαίδευση..>! Εχουν την παρείστικη χαβαλεδίστικη "Εκπαιδευση" και λογίκο να γραφτούν διάφορα..!

    Επίσης το ίδιο ισχύει και στην κατασκευή σετάρισμα...! Μέχρι στιγμής δεν έχω πάρε ποτε χρήματα...! Με αυτόν τον τρόπο δεν πέρνω και ποτέ ευθύνη!!Άσχετα αν δεν είχα ποτέ ζημία η πτώση σε δικο μου σετάρισμα..

    Αλλά αν έρθει κάποιος κια μου πει θα μου υπογράζεις ειτε τυπικα σε χαρτί είτε ατυπα ότι το ελικόπτερο δεν θα πέσει η δεν θα βγάλει ζημιά σε εύλογο χρονικό διάστημα η αριθμό πτήσεων τότε εννοείται οτι θα πάρω χρήματα..!
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #35 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 18:50:37 »


     Παιδιά, συμφωνώ με όλους σας.

     Αλλά αυτό που γράφτηκε ότι του έκανε ο μαγαζάτορας Λάθος σετάρισμα για να το σπάσει και να πάρει άλλο... ΔΕΝ Μπορώ Ούτε να το Φανταστώ... !! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #36 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 19:05:01 »


     Παιδιά, συμφωνώ με όλους σας.

     Αλλά αυτό που γράφτηκε ότι του έκανε ο μαγαζάτορας Λάθος σετάρισμα για να το σπάσει και να πάρει άλλο... ΔΕΝ Μπορώ Ούτε να το Φανταστώ... !! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

    Και οόμως συμβαίνει...! Και όχι μονο στον αερομοντελισμό!!! Εχω πολλα παραδείγματα..!

    Και δεν ειναι μόνο το σετάρισμα αλλά και οτι μερικά πράγματα που φιάχνονται λενε οτι δεν φιάχνονται και αγόρασε καινουιο ειδικά ηλεκτρονικές συσκευές..!
    Επίσης σφηρίζουν τα μοτερ.!! συνηθισμένοοοο...!
    Καταγράφηκε
    pissas
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 443


    « Απάντηση #37 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 20:58:15 »

    Παιδια νομιζω ειναι σαφες, τις τιμες των κινεζων δυσκολα μπορει ενα καταστημα να τις ανταγωνιστει. Οποιο κερδος προσπαθει και καλα κανει για να ειναι βιωσιμο δλδ , θα ειναι απο τα ανταλακτικα, και κυριως πρεπει να τα καταστηματα να ειναι απο την παροχη των υπηρεσιων. Τωρα αν ο αλλος προκαλει βλαβες και τον ξερετε παιδια, κακως δεν τον κραζετε.Θελω να πιστευω ωστοσο πως ενα σοβαρος καταστηματαρχης που πληρωνετε για να μου σεταρει/πεταξει το μοντελο , θα το κανει σωστα, για να μεινω πιστος σε αυτον και στον μοντελισμο. Αλλιως θα με χασει απο πελατη, και πολυ πιθανον να με χασει και το χομπυ. Αλλα το θεωρω πολυ σωστο και μαθηματα να πληρωνεται ενα μαγαζι για να κανει, και παροχη υπηρεσιων να παιρνει για να επισκευασει ενα μοντελο.Και τα λεω αυτα ενω ειμαι ιδιωτης, και σκεφτομενος ποσες φορες εχω σπασει τα ελικοπτερακια μου πως πολυ θα προτιμουσα να μου ειχε κανει 3-4 ωρες καποια μαθηματα και να μου ειχε μαθει 5 πραγματα με τον ευκολο τροπο.... Φιλε deltaman για τα δωρεαν μαθηματα που παρεχεις, πραγματικα ειναι εκπληκτικο αυτο που κανεις, αλλα στις μερες μας (1.75 η βενζινη) δεν ειναι καιρος για ταξιδια!
    Καταγράφηκε

    esky kob
    copter x 450 se v2
    copterx 450 pro  belt
    eflite msr
    rjx xtream 50
    skype: LandTamer
    giorgos-layrio
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 25



    « Απάντηση #38 στις: Τετάρτη, 4 Μάι 2011, 08:07:46 »

    Φίλε σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια..πραγματικά μπράβο σου.Ο χώρος του μοντελισμού χρειάζεται  κάποιους σαν εσένα και σαν τα υπόλοιπα παιδιά που προσφέρθηκαν να κάνουν το ίδιο μετά από εσένα. Thumbs up Thumbs up
    Το χόμπυ μας είναι κάπως δύσκολο αλλά πολύ ξεχωριστό και πανέμορφο και είναι κρίμα να ακούγονται λόγια,μόνο του στιλ...είναι πανάκριβο χόμπυ,δεν πρόκειται ποτέ να μάθεις να το πετάς,θα το σπάσεις με τη μία  και διάφορα άλλα τέτοια που σίγουρα θα απομακρίνουν πολύ κόσμο που θα ήθελε να ασχοληθεί..
    Συγχαρητήρια και πάλι
     Thumbs up Wink
    Καταγράφηκε
    giorgos-layrio
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 25



    « Απάντηση #39 στις: Πέμπτη, 5 Μάι 2011, 07:27:47 »

    Βέβαια επειδή πάντα υπάρχει ένα όριο,πιστεύω ότι χρειάζεται και λίγο προσοχή,στο να μη γίνει η δική σου αγάπη και προσφορά στο μοντελισμό,ευκαιρία για κάποιους να κάνουν την πλάκα τους,να σου σπάσουν κανένα ελικόπτερο και να εξαφανιστούν και εσύ να πληρώνεις  Εκπληξη
    Καταγράφηκε
    giorgos-layrio
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 25



    « Απάντηση #40 στις: Κυριακή, 10 Ιούλ 2011, 13:58:13 »

    καλημέρα παιδιά.υπάρχει κανένα παλικάρι από αττική που να έχει τη διάθεση να με βοηθήσει έστω και με πληρωμή,στο να μάθω έστω ένα σωστό hover με το belt cp v2 που έχω αγοράσει μια εβδομάδα;;ήδη του έκανα μια ζημιά και τώρα είναι σε μαγαζί για να μου το φιάξει..έχω γράψει πάλι για το συγκεκριμμένο θέμα και εδώ..

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=22874.0
    ευχαριστώ πολύ
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 11 Ιούλ 2011, 00:22:08 από giorgos-layrio » Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #41 στις: Κυριακή, 10 Ιούλ 2011, 14:28:31 »

    Έχεις κάνει καμία βόλτα προς Ανάβυσσο μεριά που είναι και σχετικά κοντά σου? Ξέρεις στην αλάνα πάνω από την παραλία..
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    giorgos-layrio
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 25



    « Απάντηση #42 στις: Κυριακή, 10 Ιούλ 2011, 15:48:25 »

    στις αλικές λες.. Wink
    δεν ξέρω πότε και αν ακόμα πηγαίνουν εκεί.τους έβλεπα πριν πολλά χρόνια αλλά τώρα δεν ξέρω αν το συνεχίζουν και πως θα το μάθω αυτό... Huh
    βέβαια αν θα ρωτούσα εκεί κάποιους πιθανόν να ήξεραν..θα το δοκιμάσω...
    Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #43 στις: Κυριακή, 10 Ιούλ 2011, 18:16:03 »

    Και φυσικά Πηγαίνουν ακόμα. Παιδιά αν διαβάζει κανένας που πετάει Ανάβυσσο ας συνεννοηθεί με το παλικάρι!
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    nitro35%
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 108


    nitro powered


    « Απάντηση #44 στις: Κυριακή, 10 Ιούλ 2011, 18:56:05 »

    Για μενα κατακριταια ειναι η πληρωμη μεταξυ μοντελιστων.Μεταξυ μαγαζατορα και μοντελιστη δεν την κατακρινω γιατι ειναι μια υπηρεσια που μπορει να προσφερει το μοντελομαγαζο ,βεβαια με προυποθεσεις trainer αεροπλανο του μαγαζατορα και trainer συνδεση της τηλεκατευθηνσης.
    Καταγράφηκε

    line up and hold...
    giorgos-layrio
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 25



    « Απάντηση #45 στις: Κυριακή, 10 Ιούλ 2011, 23:23:39 »

    Και φυσικά Πηγαίνουν ακόμα. Παιδιά αν διαβάζει κανένας που πετάει Ανάβυσσο ας συνεννοηθεί με το παλικάρι!
    Thumbs up Thumbs up
    ευχαριστώ πολύ kolotoympas..
    Καταγράφηκε
    andrgrFlay
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 32


    πεταμεε....δεν παταμε!


    « Απάντηση #46 στις: Τρίτη, 15 Νοέ 2011, 00:48:14 »

    Και φυσικά Πηγαίνουν ακόμα. Παιδιά αν διαβάζει κανένας που πετάει Ανάβυσσο ας συνεννοηθεί με το παλικάρι!

    αναβυσσο κατεβαινω και εγω συνηθως Σαββατοκυριακα και πιο πολυ καλοκαιρι το χειμωνα πιο αργα λογο καιρο παω στο εξοχικο!
    ομως παντα υπαρχουν καποιοι που πετουν -λιγες φορες που εχω παει και δεν εχω βρει καποιον να πετα
    Καταγράφηκε

    handr rock -Cessna182 DELUX VERSION Sky-arteck -WILGA 2000 sapac-EasyGlider PRO-WOT4-crosair FU4-TUTNIGY 9X V2 9ch-Futaba_8FG
    Σελίδες: 1 2 3 4 [Όλοι]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Εκπαιδευτικά - Trainers  |  Θέμα: Δωρεάν Εκπαίδευση σε Αρχαρίους
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.049 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.