Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.334 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 09:15:36

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 09:15:36

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:14]

    από chris 1975
    [Χθες στις 19:04]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304334
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 40
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 29
    Συνολικά: 32
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 [4]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Ηobby Κing τηλεκατεύθυνση; Καλή επιλογή για την τιμή της!!!  (Αναγνώστηκε 13460 φορές)
    KATANAS
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 181



    « Απάντηση #45 στις: Κυριακή, 23 Ιαν 2011, 10:43:58 »

    Καλημερα!
    Θα συμφωνησω με τον εxteng!
    !Aπλα θα  ηθελα να πω οτι πραγματι η συγκεκριμενη τηλ/ση(αν βεβαια μιλαμε για την ιδια) ειναι πολυ καλη ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ αλλα επ΄ουδενει δε θα προτεινα σε καποιον να την χρησιμοποιησει σε καποιο  "ακριβο" μοντελο!
    Εγω την εχω σε κανα δυο ηλεκτρικα τα οποια ειναι μικρης αξιας και φυσικα μια πτωση τους δε θα εχει επιπτωσεις ουτε για μενα ΑΛΛΑ κυριως για καποιον αλλο(σκεφτειτε να πετατε ενα μοντελο το οποιο ζυγιζει 7-8 κιλα και να μην γνωριζετε ποιο ειναι range της τηλ/νσης,και να το χασετε,).
    Οπως πιστευω οτι κανενας λογικος ανθρωπος δε θα πετουσε τζετ με αυτη(απλα ο φιλος extreme aerox to ειπε απο θεση αμυνας προκειμενου να ενισχυσει την αποψη του)
    make models not war!xaxaxa Tongue
    Καταγράφηκε

    My first plane was katana!
    errikos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 279



    « Απάντηση #46 στις: Κυριακή, 23 Ιαν 2011, 10:58:08 »

    για σασ και απο μενα ρε παιδια γιατι κανετε ετσι ο ανθρωπος ειπε την γνωμη του και εσεις πεσατε πανω του με ειρωνικα σχολια!για κορδελες και μανετες...και εγω χρησιμοποιω την συγκεκριμενη τηλεκατευθυνση και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και πεταω και ακριβα μοντελα ειναι παρα πολυ αξιοπιστη μεχρι στιγμης(2 χρονια) τωρα στο μελλον δεν ξερω!παντως η τιμη της ειναι εξευτελιστικη.
     Φιλικα ερρικος και καλες πτησεις!!!!!!!!!!!!!!
    Καταγράφηκε
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268



    « Απάντηση #47 στις: Κυριακή, 23 Ιαν 2011, 11:29:03 »

    Πάντως οι περισσότεροι εδώ μέσα έχεται πολύ πλάκα!! Wink
    Όλο λέω να κάνω και ένα 2ο προφίλ εδώ,  και να αρχίσω να γράφω για ''μανέτες'' και για σούπερ ντούπερ κινέζικα αεροπλάνα και να γίνει πάλι της μουρλής εδώ μέσα!
    Και γώ να κάθομαι και να γελάω......!!!! devil devil
    Καταγράφηκε

    Πετάμε ?
    panyaek
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 146


    « Απάντηση #48 στις: Κυριακή, 23 Ιαν 2011, 11:31:40 »

    Τώρα φιλέ μου πάλη μου είσαι  λίγο υπερβολικός,  δηλαδή μας λες, ότι πετάς ένα μοντέλο που σου έχει κοστίσει  4500Ε με μια τ/κ που έχει 13Ε? τότε είσαι θεός ρε φιλέ ,εγώ θα έπρεπε να έχω πάρει ένα κουτί ηρεμίστηκα για να το κάνω αυτό  
              Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε
    heliworld
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 206



    « Απάντηση #49 στις: Κυριακή, 23 Ιαν 2011, 11:37:58 »

    Τελικα για αλλη μια φορα κανεις δεν κοιταει την καμπουρα του αλλα παντα των αλλων,και ολα αυτα γιατι ο αντιπαλος μοντελιστης αρνειται τις υποδειξεις του αντιπαλου παντογνωστη μοντελιστη,χυδαιοτητα υφος και καθολου ηθος,κι εγω που νομιζα οτι ειχαμε ανεβει επιπεδο........ Sad
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 23 Ιαν 2011, 22:36:13 από heliworld » Καταγράφηκε
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #50 στις: Κυριακή, 23 Ιαν 2011, 13:05:30 »

    εγω εχω μια ESKY τ/κ με δεκτη ALIGN τα εχω βαλει επανω σε ενα φελιζολενιο μοντελο και το εχω στειλει στο Θεο μεχρι να γινει πινεζα χωρις να χασω σημα ή να εχω καποιο προβλημα και αυτο σε μερος που να μην ειναι επικινδυνο

    Αυτο ομως δεν σημαινει οτι σε ενα ακριβο μοντελο ή ''επικινδυνο '' θα την δουλευα

    συμφωνω με τον KATANAS οτι μπορει να ειναι ΚΑΛΗ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ της αλλα να την εβαζα σε μοντελο 4500€ με τιποτα

    Απο εκει και περα ο καθενας κανει οτι θελει με τα λεφτα του απλα οταν λεει την γνωμη του καλο θα ηταν για να βοηθησει και τους αλλους να δωσει και 2-3 επιχειρηματα.
    Οι συμβουλες ειναι παντα χρησιμες οταν γινονται σωστα γιατι αλλιως ειναι επικυνδυνες
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    errikos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 279



    « Απάντηση #51 στις: Κυριακή, 23 Ιαν 2011, 14:32:43 »

    εγω παλι δεν εχω ουτε μια παρεμβολη οταν αλλες πιο ακριβες και futaba εχουν(στα νιφοραιικα)
    Καταγράφηκε
    errikos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 279



    « Απάντηση #52 στις: Κυριακή, 23 Ιαν 2011, 14:34:08 »

    Τελικα για αλλη μια φορα κανεις δεν κοιταει την καμπουρα του αλλα παντα των αλλων,και ολα αυτα γιατι ο αντιπαλος μοντελιστης αρνειτα τις υποδειξεις του αντιπαλου παντογνωστη μοντελιστη,χυδαιοτητα υφος και καθολου ηθος,κι εγω που νομιζα οτι ειχαμε ανεβει επιπεδο........ Sad
    Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Dimitris Kriti
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.837


    Βενζίνη, τσόκ, δυο σχοινιές και φύγαμε!!!


    « Απάντηση #53 στις: Κυριακή, 23 Ιαν 2011, 19:59:22 »

    Οχι ρε, παει να κανει κατι ρυθμισεις στη μανετα..........


    Αυτό πάλι που το θυμήθηκες  Grin Grin ?

    Ξεχνιουνται αυτα...
    Καταγράφηκε

    Καποιοι λενε "οτι δεν εχει πτερυγα δεν πεταει".
    Λαθος, πεταει αλλα ειναι λιγααακι ποιο δυσκολο...
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #54 στις: Κυριακή, 23 Ιαν 2011, 20:43:00 »

    Διέγραψα κάποια μηνύματα με υβριστικό περιεχόμενο.

    Για να τελειώνουμε με το θέμα.

    Η συγκεκριμένη τηλεκατεύθυνση Hobby King 2.4Ghz 6Ch Tx & Rx V2 (Mode 2) (φαντάζομαι είναι αυτή που αναφέρεται) σύμφωνα με τις προδιαγραφές τις είναι
    Παράθεση
    Hobbykings T6A 2.4ghz system is an entry level transmitter offering the reliability of 2.4Ghz signal technology and a receiver with 6 channels.
    This transmitter requires a PC to modify any of the channel variables including mixing and servo reversing.

    Η τιμή της είναι εξευτελιστική για οτι προσφέρει, οι δέκτες πάμφθηνοι και μπορεί να καλύψει τις ανάγκες αρκετών αερομοντελιστών, για αρκετό διάστημα, ανάλογα με τα ενδιαφέροντα και εφ' όσον τα πάει καλά με το PC. Οταν αποφασίσει κάποιος ν' αλλάξει δεν θα έχει ξοδέψει και μια περιουσία για να κλαίει.

    Από εκεί και πέρα, είναι ίσως η πιο φθηνή εξακάναλη στα 2.4G, είναι μοντέλο entry level (εισαγωγής στο hobby) και "the best!!" σίγουρα δεν είναι. Χωρίς ν' αναφερθεί κανείς καν στα μεγάλα συστήματα, υπάρχουν πολλές κινέζικες επιλογές με αρκετά καλύτερα χαρακτηριστικά, περισσότερα κανάλια (χρειάζονται σε κάποιες χρήσεις), ποικιλία δεκτών και καλύτερη αναμενόμενη αντοχή στον χρόνο.

    Τα συστήματα 2.4G ακόμα εξελίσσονται, οι κινέζικες λύσεις δεν είναι απορριπτέες. Πρόσφατα κυκλοφόρησαν και δέκτες συμβατοί με το FASST 2.4G της Futaba και κόστος γύρω στα $45. Αν δεν τους σταματήσει η Futaba με κάποιο copyright θα ξεφυτρώνουν συνέχεια, οι τιμές θα πέφτουν και σύντομα μπορεί να δούμε αξιόπιστους συμβατούς FASST 2.4G  Futaba δέκτες κάτω από τα $30 ή ακόμα και κάτω από $20. Αυτό θα ευνοήσει τις πωλήσεις πομπών Futaba και το σύστημα FASST 2.4G, αν δεν εμφανιστούν ανταγωνιστικά φθηνοί δέκτες συμβατοί με JR και Spectrum. Θα δούμε αρκετά στο μέλλον, υπομονή.

    Τώρα να πετάει κάποιος πολύ μεγάλο ή/και γρήγορο μοντέλο με τέτοιο σύστημα με βάζει σε σκέψεις. Δεν είναι μόνο "use at your own risk" είναι και οι επιπτώσεις ενός ατυχήματος με τέτοιο μοντέλο για τον χώρο, σύλλογο αλλά και για το χόμπυ γενικότερα. Διεθνώς τα μοντέλα αυτά απαιτούν περισσότερα και κυρίως ιδιαίτερη γνώση και υπευθυνότητα. Τα λεφτά δεν είναι το μόνο που χρειάζεται.

    Αναφέρθηκε οτι σε κάποιους χώρους φθηνά κινέζικα 2.4 πάνε μερικές φορές καλύτερα από Futaba. Δεν μπορώ να αμφισβητήσω χωρίς να είμαι παρών, θα θυμίσω όμως οτι η δικαιολογία "παρεμβολή" μετά προσεκτικό έλεγχο αποκαλύπτει λάθος χειριστή (στατιστικά συνηθέστερο) ή αστοχία μπαταρίας, διακόπτη, σέρβο, καλωδίου σύνδεσης και επαφής γενικότερα.


    Το θέμα μετακινείται στον πίνακα "Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ" και μετονομάζεται σε: "Ηobby Κing τηλεκατεύθυνση; Καλή επιλογή για την τιμή της!!!"
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 24 Ιαν 2011, 19:29:42 από Κώστας Κωστόπουλος » Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    nettraptor
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 156



    « Απάντηση #55 στις: Δευτέρα, 24 Ιαν 2011, 10:40:18 »

    Τα συστήματα 2.4G ακόμα εξελίσσονται, οι κινέζικες λύσεις δεν είναι απορριπτέες. Πρόσφατα κυκλοφόρησαν και δέκτες συμβατοί με το FASST 2.4G της Futaba και κόστος γύρω στα $45. Αν δεν τους σταματήσει η Futaba με κάποιο copyright θα ξεφυτρώνουν συνέχεια, οι τιμές θα πέφτουν και σύντομα μπορεί να δούμε αξιόπιστους συμβατούς FASST 2.4G  Futaba δέκτες κάτω από τα $30 ή ακόμα και κάτω από $20. Αυτό θα ευνοήσει τις πωλήσεις πομπών Futaba και το σύστημα FASST 2.4G, αν δεν εμφανιστούν ανταγωνιστικά φθηνοί δέκτες συμβατοί με JR και Spectrum. Θα δούμε αρκετά στο μέλλον, υπομονή.

    Για κοίταξε εδώ
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 24 Ιαν 2011, 11:32:27 από gc9n » Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #56 στις: Δευτέρα, 24 Ιαν 2011, 12:27:05 »

    Ενδιαφέρον, η τιμή του είναι πολύ πιο χαμηλή από τον συμβατό FASST της ίδιας εταιρείας.

    Και που είστε ακόμα  laugh
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    pissas
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 443


    « Απάντηση #57 στις: Δευτέρα, 24 Ιαν 2011, 12:35:53 »

    Μια μητρικη πλακετα υπολογιστη, που στην ελλαδα φτανει απο 100 ευρο εως και 200+ ευρο , κοστος κατασκευης εχει γυρω στα 7-8 δολαρια. Οι πλακετες ωστοσο δεν αντιγραφοντε γιατι αλλαζουν σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα, και μια αντιγραφη δεν συμφερει πρακτικα . Στον μοντελισμο που τα ηλεκτρικα εχουν μεγαλυτερη ζωη και ειναι ποιο απλα στον σχεδιασμο και στις απαιτησεις αντιγραφοντε σε χρονο 0 . Οποτε οσο περναει ο καιρος θα βλεπουμε ολο και περισσοτερες αντιγραφες τετοιου στυλ, και οχι παντα και κατ αναγκη χωρις αξιοπιστια.Η πολλαπλασια τιμη που πληρωνουμε στις εταιριες κατασκευης ειναι γιατι να εχουμε και μια εγγυηση και για να αποσβεσουν αυτες το κοστος του marketing και της εξελιξης.
    Καταγράφηκε

    esky kob
    copter x 450 se v2
    copterx 450 pro  belt
    eflite msr
    rjx xtream 50
    skype: LandTamer
    nettraptor
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 156



    « Απάντηση #58 στις: Δευτέρα, 24 Ιαν 2011, 12:47:06 »

    Μια μητρικη πλακετα υπολογιστη, που στην ελλαδα φτανει απο 100 ευρο εως και 200+ ευρο , κοστος κατασκευης εχει γυρω στα 7-8 δολαρια. Οι πλακετες ωστοσο δεν αντιγραφοντε γιατι αλλαζουν σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα, και μια αντιγραφη δεν συμφερει πρακτικα . Στον μοντελισμο που τα ηλεκτρικα εχουν μεγαλυτερη ζωη και ειναι ποιο απλα στον σχεδιασμο και στις απαιτησεις αντιγραφοντε σε χρονο 0 . Οποτε οσο περναει ο καιρος θα βλεπουμε ολο και περισσοτερες αντιγραφες τετοιου στυλ, και οχι παντα και κατ αναγκη χωρις αξιοπιστια.Η πολλαπλασια τιμη που πληρωνουμε στις εταιριες κατασκευης ειναι γιατι να εχουμε και μια εγγυηση και για να αποσβεσουν αυτες το κοστος του marketing και της εξελιξης.
    Πολύ σωστά , στο τέλος οι κερδισμένοι είναι οι χομπύστες.
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 3 [4]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Ηobby Κing τηλεκατεύθυνση; Καλή επιλογή για την τιμή της!!!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.