Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 02:18:59

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 02:18:59

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 48
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 47
    Συνολικά: 48
    Στυλ εμφάνισης

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: 1 [2] 3 4     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΕΡΒΕΝΟΧΩΡΙΑ  (Αναγνώστηκε 23837 φορές)
    Johnnie Red
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 662



    « Απάντηση #15 στις: Τετάρτη, 31 Ιαν 2007, 11:59:02 »

    Ο Μητσάρας δεν έχει ανάγκη γιατί πετάει στο Μάλεμε (αεροδρόμιο)...........
    Τι να κάνει σε ένα μοντελοδρόμιο που έχει κοντά και πυλώνες υψηλής?Huh??
    Και κοντρολλάιν να πέταγε πάλι.......στον παράδεισο του Μάλεμε θα τα πέταγε..... Thumbs up
    Καταγράφηκε

    What goes up must come down...

    www.petame.gr
    dim sofos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.534


    ..Καλύτερα να πετάς παρά να μιλάς.


    « Απάντηση #16 στις: Τετάρτη, 31 Ιαν 2007, 12:26:22 »

    Παλικάρια,δέν έχω κάποιο "κακό" λόγο ή οτιδήποτε άλλο φανταστεί ο νούς, για να αναφέρω τις παρεμβολές στο
    συγκεκριμένο μοντελοδρόμιο.
    Υπάρχει αρκετός κόσμος που έχει χάσει το μοντέλο του.
    Αυτά._
    Καταγράφηκε
    Johnnie Red
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 662



    « Απάντηση #17 στις: Τετάρτη, 31 Ιαν 2007, 12:36:34 »

    Παρεπιπτόντως όπως ανέφερα και πρίν ενστερνίζομαι και επαυξάνω στην γνώμη του φίλου και παλαιού μοντελιστή dimsofos .....1ον γιατί ποτέ δεν μιλάει αν δεν γνωρίζει..... 2ον γιατί έχουν δεί πολλά τα μάτια του - όπως και τα δικά μου - όλα αυτά τα χρόνια όσων αφορά τις παρεμβολές......και 3ον είναι ένας ενεργός μοντελιστής που πετάει μοντέλα και σε σχεδόν καθημερινή βάση.......
    Καλές πτήσεις
    Τρύφωνας
    Καταγράφηκε

    What goes up must come down...

    www.petame.gr
    S_DECATHLON
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65



    « Απάντηση #18 στις: Τετάρτη, 31 Ιαν 2007, 15:00:10 »

    μια παρενθεσ
    Νομίζω ότι εδώ υπάρχει κάποια παραπληροφόρηση. Είχα πάει στα  ΔΕΡΒΕΝΟΧΩΡΙΑ πριν ένα χρόνο στα πλαίσια εύρεσης μοντελοδρομίου. Το μέρος έχει δικό του διάδρομο που επαρκεί για να απογειώσεις μεγάλα μοντέλα εκτός από Jet. Επίσης βρίσκεται μέσα σε κάτι χωράφια μακριά από κατοικίες και τον κεντρικό δρόμο. Φαντασθείτε ότι μόνο ένα παρεκκλήσι βρίσκεται στα 200-300 μέτρα. Δεδομένου ότι εγώ είμαι ικανός να χαθώ ακόμα και στο σπίτι μου κατάφερα να το βρω σχετικά εύκολά χωρίς να ρωτήσω κανένα. Άρα το βρίσκω δύσκολο κάποιος που είναι γραμμένος εκεί να αναγκάζεται να απογειωθεί από κανονικό δρόμο. Τέλος η απόσταση του από την Αθήνα είναι μικρή, μην τρελαθούμε πιο κοντά (όσο αφορά τον χρόνο) είναι μόνο ο Ντούνης και αυτό γιατί κερδίζεις από την Αττική οδό (Μιλάω για οργανωμένα).
    Για να μην παρεξηγηθώ ότι διαφημίζω το μέρος, προσωπικά πετάω ακόμα σε αλάνα.       

    Φιλικά,
    Βαγγέλης


    Μια παρενθεση δεν ειπα πως αυτοι που πετανε στον κεντρικο ασφαλτινο μερος ειναι Μελη του Μοντελοδρομιου και πιστευω πως λογικα ρωτανε συχνοτητα δεν νομιζω να πεταγανε ετσι με τετοια αφελεια διοτι ισως και αυτοι δεν θα ηθελαν να σπασουν το μοντελο τους.λογικο ειναι.Εξαλλου θα τους κανανε παρατηρηση σιγουρα δεν γινεται να μην τους λεγαν τιποτα...εκτος αν πετανε ωρες που δεν υπαρχει κανεις στο μοντελοδρομιο.

    Καταγράφηκε
    ταριφας52
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6


    « Απάντηση #19 στις: Τετάρτη, 31 Ιαν 2007, 17:42:29 »

    γεια σας

    ο τσιουγκος το εχει το μοντελοδρομιο και ημουνα και εγω γραμμενος εκει αλλα προσπαθουσε να μου παρει υπογραφη για κατι δικαστηρια που ειχε.
    εσυ σοφε εισε ο γιος του παναγιωτη?αν ναι δωσε χαιρετισματα.
    καλα τα λεει το παιδι και εμενα 2 καλα μοντελα πεσανε απο παρεμβολη στα δερβενοχωρια.
    θυμαμε και ενα παλικαρι με ενα μεγαλο ακροβατικο εχτρα 300 με βενζινη που εφαγε ταπα.
    κατα τα αλλα εχει δροσερο αερακι εκει πανω και ωραιο μεροςγια να μαζευει η γυναικα χορτα.

    γιωργος
    Καταγράφηκε
    ταριφας52
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6


    « Απάντηση #20 στις: Τετάρτη, 31 Ιαν 2007, 18:01:00 »

    ξεχασα να πω οτι το εκκλησακι ειναι πολυ πιο κοντα απο 200με300 μετρα που είπε ο συναδελφος.θα ελεγα 50με 60 μετρα.
    οσο για το δρομο δεν εχει πολυ κυκλοφορια αλλα επειδη περνανε και ραδιο ταξι και σαρωνουν την περιοχη υπαρχει και αυτος επιπλεον ο κυνδινος.
    το λεω επειδη και εγω ταριφας ειμαι και ξερω.


    Καταγράφηκε
    bf109e
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 210



    « Απάντηση #21 στις: Δευτέρα, 30 Ιούλ 2007, 18:43:09 »

    Γεια σας

    Εγω πεταω εκει εδω και 2 χρονια.Ουτε προβλημα με παρεμβολες υπαρχει ουτε τιποτα.Τωρα αν καποιοι ειχαν προβλημα με δεκτη η πομπο ειναι αλλο θεμα.Το εκκλησακι στην ευθεια απο μοντελοδρομιο ειναι γυρω στα 100 μετρα.Και τζετ εχουν πεταξει και τα παντα.Τωρα τελευταια αρχισαμε να μαζευουμε και scale μοντελα.Και επειδη λιγοι ισως το ξερουν βγηκε δικαστικη αποφαση για τις συχνοτητες που ειναι ελευθερες και μπορουμε να χρησιμοποιουμε.Και οι πυλωνες της ΔΕΗ ειναι μακρυα.Καποτε πεταγα σε αλανα στην εστια στους Αγ.Αναργυρους και ο πυλωνας ηταν σχεδον διπλα με τηλεκατευθηνση οτι ειχε μεσα το ετοιμο της κιοσο το piper και ετρωγα παρεμβολη οταν ηταν ολα σε μια ευθεια.Προσφατα βαψαμε τα σπιτακια.Το μεσα εμεινε μονο και το τζακι στο ενα απο αυτα.
    Καταγράφηκε
    gregman
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 247



    « Απάντηση #22 στις: Δευτέρα, 30 Ιούλ 2007, 20:01:47 »

    τι δικαστικη αποφαση ειναι αυτη που οριζει συχνοτητες  και  το ξερουν λιγοι?  τι διασφαλιζει?

    πληροφορησε μας  να μαθουμε και μεις   γιατι  πρωτη φορα ακουω να εμπλεκονται δικαστηρια με τις συχνοτητες.

    Καταγράφηκε

    Γρηγόρης Μανουσακάκης
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #23 στις: Δευτέρα, 30 Ιούλ 2007, 21:52:26 »

    Προφανώς αναφέρεται στην απόφαση για τις συχνότητες που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ.
    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=334.msg1673#msg1673

    Δεν είναι δικαστική αλλά υπουργική απόφαση.

    Το θέμα συχνοτήτων έχει συζητηθεί πολλές φορές στο Aeromodelling GR και έχει γίνει και ενδεικτική ψηφοφορία. https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=1112.0
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    bf109e
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 210



    « Απάντηση #24 στις: Τρίτη, 31 Ιούλ 2007, 00:20:02 »

    Χαιρεται

    Ναι εγινε μπερδεμα με δικαστηρια και εβαλε και υπουργος το χερακι του και εβγαλαν αποφαση για το ποιες συχνοτητες μπορουμε οι μοντελιστες εμεις στην Ελλαδα να χρησιμοποιουμε.

    Οσο για τις παρεμβολες θα σας πω ενα που ειναι τραβηγμενο αλλα αληθεια.Μια φορα εφαγε μια παρεμβολη ενας τυπος στην 40αρα.Και ειδα ενα αμαξι στην ευθεια τον κεντρικο σταματημενο.Και με το που επεσε το αεροπλανο εφυγε σφενταδην.Εγω εχω ενα αγωνιστικο αλλα για καλη του τυχη δεν ειχα παει με εκεινο.Εφυγε ενας αλλος να τον κηνυγισει αλλα δεν τον προλαβε.Αλλα και μονο που ειδε εκεινος να ερχεται καποιος καπου φοβηθηκε και δεν ξαναηρθε εδω και εναμιση χρονο.Ειναι τυχαιο λετε?Το μερος εχει φαει ενα πολεμο διχως λογο.Ειναι και ατομα απο τοτε που ανοιξε που πανε διχως προβλημα κανενα.Δε κανω διαφημιση.Απλα κρινω το μερος που παω.Εχω και γνωστο που εχει παει και αλλου.Το καθε μερος εχει υπερ και κατα.Ο καθενας θα κρινει που θα βολευτει.Αλλα οχι οτι το μερος κανει για να μαζευουν χορτα οι γυναικες.Οταν ειχαν ερθει οι Γερμανοι με τα τζετ και τα πεταξαν ανετα καποιοι που ελεγαν δεν και δεν σταματησαν.Δε ξερω ονοματα.Απλα το οτι υπαρχει ενας ας πουμε ψυχρος πολεμος.Πιστευω οτι ολοι πρεπει να ειμαστε ενα.Απλα να μοιραζομαστε να μπορουμε να πεταμε και οχι να κοιταμε να πεισουμε οσους μπορουμε για το ποιο ειναι το καλυτερο μερος.Για το καλο της τρελας μας.Να πεταμε αεροπλανα.Ετσι φιλοι μου?
    Καταγράφηκε
    mastoras
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 926



    WWW
    « Απάντηση #25 στις: Τρίτη, 31 Ιούλ 2007, 11:57:16 »

    Για το καλο της τρελας μας.Να πεταμε αεροπλανα.Ετσι φιλοι μου?

    Kαι ελικοπτερα ...........που απο οτι ξερω εχετε και αθλητες του ειδους  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Οταν θέλεις να πας κάπου γρήγορα πήγαινε μόνος σου, όταν θέλεις να πας κάπου μακρυά πήγαινε με άλλους
    Johnnie Red
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 662



    « Απάντηση #26 στις: Τρίτη, 31 Ιούλ 2007, 12:16:00 »

    Αγαπητέ Bf

    Όπως "στρώνει κανείς κοιμάται".......Δικαίωμα του καθενός είναι το που θα πετάει.!
    Εγω π.χ. πετάω Ακραίφνιο.....Ούτε πυλώνες έχει ούτε παρεμβολές.....(κανενός τύπου)...και μεγαλύτερο διάδρομο έχει....
    Φιλικά
    Τρύφωνας
    Καταγράφηκε

    What goes up must come down...

    www.petame.gr
    Geοrge
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042



    « Απάντηση #27 στις: Τρίτη, 31 Ιούλ 2007, 12:45:37 »

    Μια είναι η ΛΥΣΗ 
      ΠΑΡΤΕ ΤΗΛΕΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ τεχνολογίας 2,4GHZ DUAL-LINK   όπως

         http://shop.lindinger.at/product_info.php?products_id=66012&osCsid=dba4aa9a89f6d80d904cdcf29728c815 
    Με 340-360 € ΕΛΥΣΕΣ το πρόβλημα των παρεμβολών  ΜΙΑ ΓΙΑ  ΠΑΝΤΑ  ΑΥΤΟ  ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΤΑ ΔΙΚΤΥΑ ΕΙΜΑΙ
    ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙς 1000 ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΜΒΟΛΗ  ΘΑ "ΔΟΥΛΕΨΕΙ"  ΤΟ  FAIL  SAFE  ME  ΤΟ EXTRA ΚΑΝΑΛΙ
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 1 Αύγ 2007, 09:04:21 από rcegaleo » Καταγράφηκε
    Phantom Duck
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 13


    « Απάντηση #28 στις: Τρίτη, 31 Ιούλ 2007, 15:28:22 »

        ΑΥΤΑ   ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥ  ΤΣΙΟΥΓΚΟΥ(ΔΕΡΒΕΝΟΧΩΡΙΑ)  ΜΕ  100 €  ΤΟΝ  ΧΡΟΝΟ  ΚΑΛΑ  ΕΙΝΑΙ   ΠΟΥ  300  ΠΟΥ  ΘΕΛΟΥΝ  ΟΙ  ΑΛΛΟΙ   ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η  ΣΥΝΔΡΟΜΗ  ΤΑ  ΤΡΩΣ ΣΕ  ΒΕΝΖΙΝΕΣ  ΚΑΙ  ΔΥΟΔΙΑ

    Ποιός ζητάει 300 ευρώ?Huh? Κανένας!!!!!!. Ούτε το Hobby Box ούτε ο Ντούνης ζητάει 300 . Μάλλον κάποια παραπληροφόρηση υπάρχει εδώ!
    Καταγράφηκε
    esport
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 32



    « Απάντηση #29 στις: Τρίτη, 31 Ιούλ 2007, 16:06:47 »

    Ο καθένας από αυτούς χρεώνει όσα πιστεύει ότι αξίζουν οι παροχές (καντίνα, τουαλέτα, ρεύμα, νερό κλπ)που προσφέρει το μοντελοδρομιό του. Το θέμα είναι ότι κάποιοι(ος) λένε ότι τα μέλη είναι ασφαλισμένα. Για ζητήστε να δείτε τα συμβόλαια, υπάρχουν;
    Ή μήπως ασφαλισμένοι είναι μόνο όσοι ο μοντελοδρομιάρχης έχει γράψει σε άλλη αερολέσχη;

    Εγώ δεν ξέρω τίποτα, απλά ρωτάω.
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 [2] 3 4     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΕΡΒΕΝΟΧΩΡΙΑ
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.