Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
284.195 μηνύματα σε 11.305 θέματα από 5.929 Μέλη / Τελευταίο μέλος: ΠαύλοςΣαλόνικα
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 20 Οκτ 2017, 20:50:51

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 20 Οκτ 2017, 20:50:51

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Πρόσφατα θέματα
από ichiban
[Σήμερα στις 20:50]

από DeltaMan
[Σήμερα στις 20:28]

από dominicm
[Σήμερα στις 19:52]

από sliver
[Σήμερα στις 18:17]

από 3DJunk
[Σήμερα στις 17:21]

από orck
[Σήμερα στις 16:42]

[Σήμερα στις 15:16]

από Takis42
[Σήμερα στις 11:04]

από JPS
[Χθες στις 23:56]

[Χθες στις 22:11]

από MKS
[Χθες στις 17:14]

από eolos30
[Χθες στις 12:50]

από snoopy
[Χθες στις 11:32]

[Τετάρτη, 18 Οκτ 2017, 18:31:19]

από dominicm
[Τετάρτη, 18 Οκτ 2017, 16:03:35]
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5929
Τελευταίο: ΠαύλοςΣαλόνικα
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 284195
Σύνολο θεμάτων: 11305
Online σήμερα: 56
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 32
Συνολικά: 44
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Αγώνες - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Ανακοινώσεις - Αποτελέσματα - Αναφορές (Συντονιστές: Γιώργος Κανδυλάκης, andreas)  |  Θέμα: Πανελλήνιοι Αγώνες Ακροβατικών 2005, 22-23 Οκτωβρίου στα Μέγαρα « προηγούμενο επόμενο »
Συνδεδεμένες εκδηλώσεις
  • Πανελλήνιοι Αγώνες Ακροβατικών: Σάββατο, 22 Οκτ 2005
  • Πανελλήνιοι Αγώνες Ακροβατικών: Κυριακή, 23 Οκτ 2005
Σελίδες: 1 2 3 [4]  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιοι Αγώνες Ακροβατικών 2005, 22-23 Οκτωβρίου στα Μέγαρα  (Αναγνώστηκε 18981 φορές)

dapan
Aeromodeller Hero Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Σάββατο, 29 Οκτ 2005, 08:33:17 »

Νίκο
 το impact το χω πάρει τον προηγούμενο Μάρτιο. Βασικά πήραμε 2 ίδια αεροσκάφη ένα εγώ και ένα ο Ακης ο Χαλκιάς. Δυστυχώς ακόμη κανένα από τα δύο δεν ΄έχει πετάξει ακόμη. Βασικά αντιμετώπισα ένα πρόβλημα στον κινητήρα *SM 30 GAS* ο οποίος αναμένεται απο την Γερμανία μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα για να δοκιμαστεί επιτέλους αυτό το αεροπλάνο. www.composite-arf.com είναι το site που θα μπορέσεις να το βρεις. Η αγορά του ήταν κάπως αλμυρη και η ποιότητα του αεροπλάνου δεν ήταν ότι το καλύτερο (υπήρχε μεγάλη διαφορά στους σωλήνες που είναι πρωτοποθετημένοι για την ένωση των φτερών στην άτρακτο) Ο jason Shulman το πετάει με ηλεκροκίνητο set up και μάλιστα έχει πάρει αρκετά κάλές θέσεις. Η τιμή του όταν το πήραμε εμείς ήτανε 700euro το ένα και πληρώσαμε και από 150 euro για τα μεταφορικά του.Φυσικά και τα πήραμε σε λευκό χρώμα αλλά με το δικό μας set up (gas engine) μάλλον είναι λίγο βαριά.
Περισσότερα όταν πια πετάξει και ελεχθούν όλοι οι παράμετρει πτήσεις.
΄Οσο για το παιδάκι να είναι ο 11χρονος γιός μου(Νίκος)  ο οποίος ήταν στους αγώνες του F3A GR και τις δυο ημέρες αλλά και συμμετείχε φέτος για πρώτη φορά σε Πανελλήνιους Αγώνες στην κατηγορία των ηλεκτρικών. Ελπίζω να συνεχίσει να τον ενδιαφέρει και να λάβει μέρος και σε άλλες κατηγορίες
Καταγράφηκε

Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Επισκέπτη
« Απάντηση #46 στις: Σάββατο, 29 Οκτ 2005, 10:22:04 »

Μπραβω Παντελη  Thumbs up
Αντε να δουμε την νεα γενια να ανεβαζει το επιπεδο του μοντελισμου στην Ψωροκωσταινα .
Παρτου ενα projector ,aerofly deluxe και σε ενα χρονο θα στο κανει το impact να μη ξερει απο που να βγαλει το καπνο της εξατμησης laugh devil devil

Helicopters & Women: The last thing I want is one whose head has a few loose screws.
Καταγράφηκε
3DJunk
Aeromodelling GR

Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Σάββατο, 29 Οκτ 2005, 10:50:52 »

Σεραφειμ και Κωστα,

Οπως ειπα το θεμα δε θα συνεχιστει γι'αυτο και δεν απανταω σ'αυτα που γραψατε. Αν και οποτε κανω αναδρομη στα μηνυματα που εσβισε ολο και θελω να γραψω περισσοτερα,    αλλα δε προκειται αρκετα ασχοληθηκα. idiot2

Παντελη,

Τι βαρος βγαινει περιπου με τον κινητηρα που εχεις βαλει και ποιο το βαρος τοy κινητηρα? Αν επαιρνα κατι τετοιο θα ενδιαφeρομουν να το παρω σε ARF δεν εχω χρονο και ιδιαιτερη ορεξη για βαψιματα. Ο YS-140 FZ θα το πηγαινει η πρεπει να παω για 160? Hλεκτρικο το αποκλειω.

Μητσο,

Ενα χρονο με το ΑFPD? Πολυ βαζεις.... Πολυ πιο γρηγορα για ενα παιδι σ'αυτη την ηλικια θα ελεγα... Crazy2
Καταγράφηκε
dapan
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Σάββατο, 29 Οκτ 2005, 16:29:30 »

το αεροπλάνο βγήκε λίγο βαρύ...5270gr αλλά θα του αλλάξω spinner & prop,  θα μπουν  carbon, θα τρίψω καλύτερα εσωτερικά κάποια σημεία που τα έχω ενισχύσει με carbon και ελπίζω να κατέβω από τα 5..Η 140αρα θα το πηγαίνει σίγουρα...Σκέψου πως ΄λίγα χρόνια πρίν πετούσαν FAI με αυτές τις μηγανές.Απλά ο ανταγωνισμός των  εταιριών και η επιθυμία τους να πουλούν συνεχώς αναγκάζει και μας τους αερομοντελιστές να μπαίνουμε στον "τζογο" και να προσπαθούμε να φτάσουμε τους sponsor pilots..κάτι που για μας δυστυχώς για να είμαστε ρεαλιστές είναι αδύνατο. . Κάτι άκουσα ότι έχει βγεί και 200αρα τετράχρονη απο την OS Max..δεν ξέρω αν ισχύει.
Το ακριβές βάρος της μηχανής νομίζω είναι 1150 αλλά δεν είμαι σίγουρος...Μόλις την ξαναπάρω στα χέρια μου θα σου πω. Αλλά η συγκεκριμένη μηχανή δεν ξαναβγαίνει από τι ξέρω, αυτός είναι και ο λόγος που το αεροπλάνο του Ακή θα έχει την 3w 28 side (1210gr)και όχι την ίδια με την δική μου που είναι rear.
Καταγράφηκε

3DJunk
Aeromodelling GR

Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Σάββατο, 29 Οκτ 2005, 19:10:38 »

Παντελη ευχαριστω για τις πληροφοριες. Χωρις να εχω ειδιαιτερη εμπειρια με 2μετρα παττερν μου φαινεται λιγο βαρυ, αλλα πρεπει να οφειλεται στο βαρος της μηχανης. Εχεις δικιο οτι οι εταιριες μας βαζουν στον παιχνιδι των νεων προιοντων και της καταναλωσης. Πολλες φορες οδηγουμαστε στην καταναλωση τετοιων προιοντων οχι για να φτασουμε τον Shulman και τον CPLR αλλα επειδη ειμαστε λατρεις τετοιων αντικειμενων η βαθυτερα θελουμε να καλυψουμε ενα βαθυτερο κενο που εχουμε μεσα μας χεχε πλακα κανω...το'ριξα στην ψυχολογια... 

Η YS-140 που εχω ζυγιζει 875 γρ χωρις το soft  mount της Gator που εχω, επισις σ'αυτο το βαρος πρεπει να προσθεσω την πιπα (Hatori λογικα) και το flex manifold που δεν εχω προς το παρον. Αν το αγορασω τελικα ισως δοκιμαζω αυτον τον κινητηρα κι αν δε με ικανοιποιει παω για τον 140 DZ η 160DZ oi διαστασεις λογικα δε πρεπει να διαφερουν πολυ. Θα ηταν καλο στο θεμα του κινητηρα να μας πει και ο Ηλιας την αποψη του. Τα σερβο επισις και τα παρελκομενα τα εχω, ειναι high torque και high speed coreless της JR ΝES-4231 και ΝΕS-4721 oxi ψηφιακα ομως.

Οσο για την OS-200 ειχα στειλεi μερικες φωτογραφιες πρν 2-3 δδομαδες στο παρακατω link:

http://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php/topic,314.0.html

Ειναι λιγο state of the art....  Grin

Νικος

Καταγράφηκε
dapan
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Σάββατο, 29 Οκτ 2005, 21:20:37 »

Νίκο
Πιστεύω πως και η 140αρα έχει αρκετή δύναμη...τώρα αν θες την γνώμη μου θα προτιμούσα 2 stroke για ένα pattern αεροπλάνο και όχι 4 stroke..
στο site του lorenz μπορείς να δείς την Mintor 140 και 170 που πιστεύω πως το μόνο που έχουν να ζηλέψουν από τις OS & YS είναι η διάφήμιση από έναν πρωταθλητή πιλότο...

Παντελής
Καταγράφηκε

Elias Sopeoglou
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Τρίτη, 1 Νοέ 2005, 23:17:05 »

Καλησπερα ,απανταω με καινουργιο "πασο" στην κατηγορια ακροβατικων με θεμα
Εξοπλισμος για κατηγορια F3A GR-B
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Αγώνες - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Ανακοινώσεις - Αποτελέσματα - Αναφορές (Συντονιστές: Γιώργος Κανδυλάκης, andreas)  |  Θέμα: Πανελλήνιοι Αγώνες Ακροβατικών 2005, 22-23 Οκτωβρίου στα Μέγαρα « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: